Age of Civilizations I

První díl (+ poddíly - Evropa, Amerika, Asie, Afrika) jsou pouze jako mobilní aplikace. Mají dobré hodnocení, ale já se zde věnuji pouze PC hrám, takže sorry. :)

Age of Civilizations II




Age of History III



















Age of Civilizations II (Age of History II)

Oficiální stránky
Výrobce: Łukasz Jakowski (Polsko).
Datum vydání: 2018.
Hodnocení: 8/10.
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam. Na Steamu se hra jmenuje Age of History II.
Recenze: Recenze na Steamu v češtině.
Návod: Není.
Čeština: Ano.
Multiplayer: Ano - jen horké křeslo na jednom PC.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam tento systém už nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: od 1.1.2024 již Steam tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK







Recenze:

Zajímavá tahová strategie, která by se mohla popsat, jako osekaná Europa Universalis. Hodně osekaná. :) Ale to vůbec nevadí, protože se to hraje překvapivě dobře. Ne každý chce řešit miliony složitých závislostí a souvislostí. Složitost hry je něco mezi Europou Universalis a Age of Conquest. Hru vytvořil jeden jediný polský vývojář - Łukasz Jakowski.
Prostě si vyberete kterýkoliv národ světa a povedete jej, jak uznáte za vhodné. Verbujete armády, kteréžto reprezentují jen prosté čísla - větší (obvykle) vyhrává. Pokud je v provincii vybudováno opevnění (hrad - i v moderním světě současnosti se armády schovávají ve hradech :) ), tak může být výsledek pro obránce lepší. V provinciích lze stavět několik vylepšení, jako již zmíněný hrad, dílnu, hlídkovou věž - vidí armády v okolí, univerzitu, přístav, zbrojnici, zásobovací tábor a farmu. Budovy mají taky několik upgradů, jež závisí na vašem výzkumu. V provinciích můžete také investovat peníze, nebo vyhlásit festival, aby se lidé nebouřili. Lze taky "asimilovat" obyvatele, abyste zvýšili podíl vašeho obyvatelstva v cizí provincii. Pak můžete ještě regulovat výši daní v celé říši a další šoupátka toku peněz na další věci. A to je prakticky vše, co můžete dělat. Pak už jen šoupete s armádami (číslíčky) po mapě a dobýváte nepřátelské státy. Vyloďování a naloďování nemusíte nijak složitě řešit. Prostě pošlete armádu na políčko moře. Jen musí být v dané provincii postaven přístav. Hra převzala zabírání provincií z Europy Universalis, takže po vyhrané válce si můžete na základě válečného scóre zabrat jen tolik provincií, na kolik vám vaše score stačí - nelze tedy dobýt celý stát v jedné válce. Ale co jsem tak zjistil, tak to platí jen pro velmoci - třeba Německo jsem dobýval nadvakrát, ale menší státy jsem mohl zabrat celé najednou. Itálii taky. :) V diplomacii můžete používat diplomatické body na zlepšování vztahů s některými zeměmi, obchodovat, nebo vyhlašovat války. U každého národa je i portrét aktuálního prezidenta - za Česko samozřejmě Miloš Zeman. :)
Mapu lze vybrat jak mapu Země, tak je i k dispozici mimozemská mapa Kepleru-22B. Moderní mapa Země má dvě verze. S 364 provinciemi, kdy je Česko jedna provincie (Polsko 2, Francie 3, atd...), nebo složitější s 4 269 provinciemi, kdy má Česko provincií 12.
Scénáře vybíráte, kliknutím na tlačítko nahoře uprostřed obrazovky. Než jsem to zjistil, tak jsem myslel, že se okotím. :(
Scénářů je celkem 18: současný svět, rok 1200, rok 1440 (u nás vládne Karel IV - ehm, ehm :) ), 2. světová válka, viktoriánská éra, napoleonské války, rok 5 našeho letopočtu, 2. búrská válka, americká občanská válka, byzantsko - sasánovská válka, antické Řecko, čínské státy 361 před naším letopočtem, tři království (opět Čína), Sengoku (Japonsko), dále hypotetické války federativních států USA a Brazílie a dvě úsměvné války: fotbalová válka mezi Hondurasem a Salvadorem z roku 1969 a Great Emu War z Austrálie. :) Další scénáře si můžete stvořit v editoru. Jak přijdete na to, jak se používá, tak je celkem jednoduchý. Prostě se pohybujete po určitých panelech (back/next) a na každém panelu provádíte nějaké akce. Třeba tlačítko "uložit" najdete až na posledním panelu, tak se nenervujte, že ho nemůžete najít. :) Editovat lze i již existující scénáře, jen pozor na to, že i když jej uložíte pod jiným názvem, tak se přepíše ten původní. :/
Multiplayer:
Hra se dá hrát i ve více lidech na jednom PC. Při zakládání nové hry přidáte prostě další hráče a vyberete, za jaké národy budou hrát. Systém ukládání je ale pěkně na číču. Hrát může sice libovolný počet hráčů (klidně i 80 a více), ale hra se ukládá až v celých kolech - DOSLOVA. Takže musí odehrát VŠICHNI hráči, jinak se hra neuloží. Taky jsem v tomhle režimu nepochopil diplomatické jednání při uzavírání míru. Prostě se mi běžně stávalo, že jsem chtěl z poraženého státu vytřískat provincie, ale ono se to nakonec udělalo naopak a dal jsem mu své provincie. To diplomatické okno je prostě nepochopitelné.
Plusy:
Hra má kompletní češtinu. Dziękujęm Łukaszi! :)
Klasicky návyková tahová strategie, kdy nevíte, kdy skončit a sedíte u PC dlouhé hodiny a hodiny. :)
Na hře se mi líbí její skvělá modovatelnost - lze si libovolně měnit názvy a barvy národů a podobně (možná se to dá jen při nastavení "sandbox"). A samozřejmě editor.
Hra se nebere moc vážně - sledujte třeba hlášky v načítacím pruhu. :)
Mínusy:
Jednu rozehranou hru lze ukládat jen do jednoho sejvu. Nemůžete se tedy vracet zpátky ke starším uložením, když se vám stane nějaký průser, nebo chcete zkusit jiný postup.
Ovládání je neskutečně zmatečné. Orientace v menu je děsná. Nevím, jak to popsat, to si musíte vyzkoušet! Já prostě nevím, to menu by se mělo nějak celé překopat! 
Zmatený je i editor. Navíc kolikrát se v menu někam dostanete a chcete se vrátit zpět a ono to nejde - tlačítko "zpět" není, klávesa "Esc", nebo "Backspace" nefunguje - JÁ CHCI ZPĚT NA PŘEDCHOZÍ OBRAZOVKU JKDEHGERUWGHGUJI!!!!!!!!!!!!!!!


Mody:
Nexusmods - mody.
ModDB - mody a přídavky.


Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Esc - menu.


Cheaty:
Hru můžete spustit i s nastavením "sandbox", ve kterém se vám každý tah obnovují maximální peníze na  "9 999 999" a akční body na "99,9" (kolik akcí za tah můžete provést), takže je tak hra hodně jednoduchá. Můžete i libovolně měnit za chodu názvy států a jejich barvy na mapě.

Nejdříve musíte jít do country menu a do pole "Type a Message" napište "hi". Pak pokračujte dalšími kódy:

addciv [id civilizace] - přidá civilizaci do vybrané provincie.
addplayer - přidá nového hráče do vybraného státu.
army - +300 armáda.
money - +450 zlata.
population - přidá populaci do vybrané provincie.
civs - ukáže tagy všech civilizací.
diplomacy - +0.7 diplomatických bodů.
id - ukáže id vybrané civilizace.
war id1 id2 - vyhlásí válku mezi státy.














Age of History III

Oficiální stránky
Výrobce: Łukasz Jakowski (Polsko).
Datum vydání: 2024.
Hodnocení: (8)/10.
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Nejsou.
Návod: Není.
Čeština: Ano.
Multiplayer: Asi jen horké křeslo na jednom PC.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam: od 1.1.2024 již Steam tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK







Hru ještě nemám k dispozici - recenze není kompletní!
Recenze:

Na Steamu již vyšlo tohle pokračování strategické hry, ale já čekám, že se snad časem objeví i na GoGu, když je autor polák a druhý díl tam má. Možná se dočkáme pod názvem "Age of Civilizations III". :)
Opět můžete vést jakýkoliv národ na obrovské mapě světa s 13 892 provinciemi přes věky. Hra byla celkem dost vylepšena. Nově se v ní objevují třeba obrázky vůdců, poradců a generálů. Přítomný je i výzkum, kde si zkoumáte lepší jednotky (63 typů) a budovy (90 typů). Inovován byl i bojový systém, kdy jsou ve předu jednotky určené na přímý střet s nepřítelem a ve druhé linii různé podpůrné jednotky. Roli hraje i morálka. V ekonomice je 48 zdrojů, můžete provádět reformy a vydávat zákony. Roli hraje také náboženství. Snad ale nebyla hra až moc překomplikována, aby umožňovala snadnou, lehkou, sandboxovou hratelnost, jako předchozí díl. Na komplexitu, zbytečnou komplikovanost, složitost a hromadu grafů a čísílek tady máme jiné hry, jako třeba Europa Universalis, nebo Hearts of Iron.
Multiplayer:
Dvojka měla jen horké křeslo (střídání hráčů na jednom PC), tak předpokládám, že to bude zachováno.
Plusy:
Hra vypadá docela velepšeně.
Už od vydání má hra sympatickou cenovku 9,99 EUR.
Přítomen je opět všemocný editor - snad se jeho ovládání dočkalo vylepšení...
Mínusy:
Mám obavy z až přílišné složitosti, když bylo do hry dáno tolik nových prvků. Ale dle recenzí je to prý pořád velmi lehké a jednoduché, takže asi dobrý... :)


DLC:
Smaller Map (4.Q 2024): Připravované free DLC, jež přinese menší mapu světa. Původní mapa ve hře má 13 892 provincií a tahle bude mít jen 5 532.


Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Esc - menu.


Cheaty:
Uvidíme... :)