Europa Universalis (1)Europa Universalis 2Europa Universalis 3Europa Universalis: RomeFor the Glory: A Europa Universalis GameEuropa Universalis 4

Europa Universalis (1)

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Paradox Interactive (Švédsko)
Datum vydání: 2000
Hodnocení: 7/10
Žánr: Realtime strategie.
Obchod/ Download: GoG.
Recenze: Bonusweb.
Návod: Není.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): Hra z GoGu neběží, ale dá se snadno opravit:

Stáhněte si tento archív a jeho obsah vysypte do složky hry (soubor XWING95.EXE nemusíte, ten je do jiné hry).
Smažte soubor winmm.dll a přejmenujte win32.dll na winmm.dll.
Hra pak poběží bez problému i se zvukem a hudbou.

Pokud chcete hrát ve větším rozlišení, tak si stáhněte dgVoodoo 2 (není to virus, varování pitomého natvrdlého internetového prohlížeče ignorujte). Vysypte obsah archivu do složky hry.
Zkopírujte soubory ze složky MS do základního adresáře hry.
Pak spusťte soubor dgVoodooCpl.exe jako admin. Klikněte na malé tlačítko označené ".\". Jděte do záložky DirectX a nastavte VRAM na maximum, rozlišení nastavte na vaše požadované a dole ještě můžete zrušit zatržítko, aby se v obrazu nezobrazovala značka dgVoodoo. Pak klikněte na Apply/ OKRecenze:

První díl téhle realtimově-pauzovací strategie jsem zkoušel těsně před třetím dílem a působil na mě dost nepřehledně a tak jsem jej odinstaloval. Potom, co jsem ve třetím díle pochopil základní principy, na kterých hra funguje, jsem se tedy k jedničce ještě vrátil a už to vypadá vcelku dobře a funguje to. :) Po kliknutí na provincii v ní vidíte postavené budovy, na které když kliknete, tak třeba vycvičíte nové jednotky, lodě, vylepšujete opevnění atd... Výzkum je dělaný stejně jako ve trojce, posouváním posuvníků mezi oblasti, jako pozemní, námořní, atd... Nechybí ani obchod pomocí rozesílání obchodníků do obchodních center. Velká kampaň má o něco menší časový rozsah, než trojka a to od roku 1492 do roku 1792. Můžete v ní hrát za 8 národů: Francii, Španělsko, Anglii, Turecko, Rusko, Rakousko, Polsko-Litevsko a Portugalsko. Bohužel nelze měnit počáteční rok kampaně a vybírat si tak i jiné státní útvary, které se časem objevovaly, jako ve třetím díle, takže tento počet hratelných národů je ve velké kampani konečný. Hrát lze na 4 druhy podmínek vítězství, přičemž lze třeba nastavit vítězství, až když máte dobytých 750 provincií (které ve hře snad ani nejsou :)) a tak získat časově neomezenou hru. Otázka je, jestli hra v roce 1792 neskončí i tak. Kromě velké kampaně je ve hře i dalších 10 scénářů: Věk revoluce, Fantazie, Velká severní válka, Věk osvícení, Věk merkantilismu, Třicetiletá válka, Three Little Mice, Válka o nezávislost (2x) a Válka o španělské dědictví + tutoriál. Ve scénářích je dalších 13 hratelných národů: Nizozemí, Prusko, USA, Irokézové, Inkové, Mughal, Čína, Katalánsko, Ukrajina, Mameluci, Irsko, Švédsko a Dánsko.
Multiplayer: Lze hrát po místní síti LAN, nebo po internetu pomocí propojení IP adres. Lze hrát všechny scénáře ze singleplayeru.
Plusy:
Stejně návyková hra, jako ostatní díly. Prostě u toho prosedíte celé dny jako nic. :)
Mínusy:
Nějak jsem nepochopil někdy až brutální attrition. Za Turky jsem vedl výpravu do Egypta. Po porážce a anexi Egypta mi v Káhiře zůstala armáda o cca 100000 mužích pěchoty a 100000 jezdectva a po asi 5 minutách hry už mi zůstaly jen děla. Pěchota i jezdectvo "0" - WTF?!!! Nechápu... Peněz jsem měl dost a nebyli to ani žoldnéři, že by se mi rozutekli kvůli žoldu. Prostě nechápu. :/

Ovládání:
Levé tlačítko myši výběr.
Pravé tlačítko myši poslat jednotku.
Obtáhnout levým tlačítkem myši - výběr více jednotek. Pod objevivším seznamem se pak objeví ikonky třeba na sloučení do jedné armády.
Pause/ Break - pauza.
Ctrl + +/- - rychlost hry.
+/- - zoom mapy.

Cheaty:
Hromada věcí se dá editovat v souboru uložené hry v poznámkovém bloku. Sejvy se nachází ve složce hry/Scenarios/Save Games - otvírejte soubory s koncovkou "eug". Upozorňuji, že si sejvy raději nejdříve zálohujte. Já měl krásně rozehranou hru a najednou, po jedné z mnoha úprav, hra po nahrání pozice padala. Starší sejvy jsem zrovna smazal, protože jich bylo už moc a chtěl jsem si ve složce udělat pořádek. Ať jsem se pokoušel vracet změny, které jsem naposledy prováděl, tak jsem tu krpu, co jsem tam při poslední úpravě udělal a hra ji nesnesla, prostě nenašel a přišel tak o hru... :(
Oddíl o své říši hledejte pod řádky:
country = {
    tag = TUR (třípísmenná zkratka vašeho národa - jako příklad uvádím Turecko - TUR)
Kousek pod tím je například řádek Treasury, což jsou vaše peníze v pokladně. Dále si můžete měnit třeba vylepšení provincií, sílu armád, tech level výzkumu, počet obchodníků, diplomatů, a spousty a spousty dalších věcí. Pokud hledáte třeba určitou armádu a poznamenáte si její sílu ve hře, abyste věděli, která to je (třeba 25420 pěchoty), tak nehledejte číslo 25420, ale o jedno méně, protože hra si tu sílu ukládá na 6 desetinných míst a zaokrouhluje nahoru, takže vaše hledaná jednotka bude mít třeba sílu 25419.548695, takže po zaokrouhlení nahoru vám bude přímo ve hře ukazovat oněch 25420.
Lze také změnit koncový rok hry a udělat si časově neomezenou hru. Tohle lze případně změnit i v souboru scénáře, který je taky textový a můžete si jej tedy upravit, jak chcete.Počas hry stlač klávesu [F12], otvorí sa konzola. Píš do nej nasledujúce kódy:

richelieu     - ovládať všetky jednotky
pappenheim    - zapnúť/vypnúť obmedzenie viditeľnosti
columbus      - prezkúmať všetky provincie
gustavus      - zvýši úroveň pozemnej technológie
drake         - zvýši úroveň námornej technológie
cromwell      - zvýši úroveň infraštruktúry
polo          - zvýši úroveň obchodu
oranje        - nastaví stabilitu na +3
cortez        - zrušenie domorodcov
alba          - zrušenie revolt
tilly         - AI nevyhlási vojnu
montezuma     - +50 000 dukátov v poklade
pocahontas    - +10 kolonistov
dagama        - +10 kupcov
swift         - pridá 10 000 obyvateľov v hlavnej provincii
peterthegreat - obmedzenie jednotiek
russianhordes - viacej delostrelcov
difrules      - nesmrteľnosť
vatican       - +10 diplomatov
shogun        - uzatvorí japonsko
event [#]     - spustí udalosť [#] (zoznam nižšie)
tordesillas   - spustí účinky zmluvy o Tordesillas
luther        - spustí účinky reformácie
calvin        - spustí účinky Johna Calvina
trent         - spustí účinky koncilu Trentu

Ostatné príkazy:
info
load
save
dump
addplayer
removeplayer
messgroup
messall
creategroup
closegroup
language

Zoznam udalostí (použitie s kódom EVENT):
-----------------------------------------
 1 - nepokoje v náhodnej provincii
 2 - nepokoje v náhodnej kolónii
 3 - rel rev
 7 - náboženstvo
 8 - kacírstvo
 9 - smrť
10 - excelentný
11 - šialenstvo
12 - Scandal
13 - darček
14 - ztrata zlata
15 - Obscuritism
16 - okrem roka
17 - kolonisti
18 - žiadosť
20 - banka
21 - výmena
22 - company of trae
23 - uzatvorenie prístavu
24 - diplomacia
25 - tlak
26 - Col Dyn
27 - vynálezy
28 - obchodníci
29 - ukradnutie máp mora
30 - mor
31 - námorná pohroma
32 - opustenie
33 - pozemná technika
34 - námorná technika
35 - nadšená armáda
36 - nadšené námorníctvo
37 - pripojenie
38 - poľnohospodárstvo
39 - oheň
40 - dobrý gov
41 - chudobný gov
42 - neštastné duchovenstvo
43 - nešťastný umelci
44 - nešťastný sedliaci
45 - nešťastný obchodníci
46 - minerály
47 - kríza
48 - korupcia
49 - Defaltion
50 - urážka
51 - obľúbený obchodný národ
52 - rozvoj priemyslu
53 - nové centrum obchodu
54 - obmedzenia obchodu
55 - obohatenie
56 - prieskumník
57 - dobyvateľ
58 - prieskumník s loďou
59 - dobyvateľ a 1000 vojakov v náhodnom meste


Europa Universalis 2

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Paradox Interactive (Švédsko)
Datum vydání: 2001
Hodnocení: 8/10
Žánr: Realtime strategie.
Obchod/ Download: GoG.
Recenze: Bonusweb a Tiscali Games.
Návod: Není.
Čeština: Download. Není to jen čeština, ale celá hra v češtině. Instalujte hru, Patch v1.08, patch v1.09 a hotovo. Archív "čeština" už do hry nedávejte - mě to hru akorát rozbilo. Hra i tak zůstává v češtině, i když to vypadá, že druhý patch je anglický. Vypreparovávat z tohodle nějakou češtinu pro GoG verzi nemám nervy, protože je tam tolik úprav, že by to bylo složité a nejlepší asi bude hru rovnou nainstalovat z tohodle obrazu CD.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano (ScenarioEditor.exe ve složce hry), ale i po přepnutí do 16 bitových barev je levé menu neviditelné a jen problikává při klikání myší.
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK
Recenze:

Druhý díl vypadá na první pohled úplně stejně jako jednička, ale přináší několik nových věcí. Především je ve velké kampani možné hrát za !!!160!!! národů včetně Česka. Pokud netušíte, kde jsou zbylé národy, tak na jakýkoliv v nabídce klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte si. Časový rozsah se také zvětšil a velkou kampaň tedy hrajete v období 1419 až 1819. Kromě velké kampaně je ve hře ještě 7 dalších scénářů: Fantazie, Napoleonovo tažení, Doba osvícenství, Doba objevování, Doba obchodování, Revoluční doba a Americký sen. Naučit se hru můžete u devítidílného tutoriálu. Poslední novinkou, které jsem si všiml jsou náboženští misionáři, které můžete posílat do svých provincií, aby tam šířili víru.
Multiplayer: Lze hrát opět po místní síti LAN, nebo po internetu pomocí propojení IP adres. Novinkou je herní browser Valkyrie.net, na kterém jsem ale už nenašel žádné hry ani hráče. Ke hře lze opět použít všechny scénáře ze singleplayeru.
Plusy:
Opět samozřejmě dlouhotrvající zábava na dlouhou dobu. :) Brutální nárůst hratelných národů.
Mínusy:
Nějak jsem si všiml, že si sejvy nepamatují nastavení druhu vítězství a při každém nahrávání si musím opět změnit třeba podmínku vítězství při dobytí 750 provincií. Hra na GoG bohužel nemá češtinu, i když u nás vyšla oficiální česká verze od Cenegy na CD.

Ovládání:
Levé tlačítko myši výběr.
Pravé tlačítko myši poslat jednotku.
Obtáhnout levým tlačítkem myši - výběr více jednotek. Pod objevivším seznamem se pak objeví ikonky třeba na sloučení do jedné armády.
Pause/ Break - pauza.
Ctrl + +/- - rychlost hry.
+/- - zoom mapy.

Cheaty:
Se hrou si opět můžete dělat cokoliv editací uložených sejvů, nebo souborů scénářů v poznámkovém bloku.

Moje uložená hra za Čechy.

Počas hry stlač klávesu [F12] a zadávaj nasledujúce kódy:

pappenheim    - zapnúť/vypnúť obmedzenie viditeľnosti
columbus      - preskúmať všetky provincie
gustavus      - zvýši úroveň pozemnej technológie
drake         - zvýši úroveň námornej technológie
cromwell      - zvýši úroveň infraštruktúry
polo          - zvýši úroveň obchodu
oranje        - nastaví stabilitu na +3
montezuma     - +50 000 dukátov
pocahontas    - +6 kolonistov
dagama        - +6 kupcov
vatican       - +6 diplomatov
swift         - pridá 10 000 obyvateľov v hlavnej provincii
russianhordes - viacej delostrelcov
difrules      - nesmrteľnosť
richelieu     - kontrola nad všetkými vojenskými jednotkami
wallenstein   - preskúmanie statusu všetkých provincií
robespierre   - slobodná vnrútroštátna politika
peterthegreat - zruší obmedzenie jednotiek
gustavus      - zvýši úroveň pozemnej technológie
drake         - zvýši úroveň námornej technológie
cromwell      - zvýši úroveň infraštruktúry
polo          - zvýši úroveň obchodu
cortez        - prepínanie rodnosti
alba          - prepínanie vzbury
tilly         - prepínanie AI deklarovanie vojny
tordesillas   - spustí účinky zmluvy o Tordesillas
luther        - spustí účinky reformácie
calvin        - spustí účinky Johna Calvina
trent         - spustí účinky koncilu Trentu
ney           - hra nezastaví keď sa odohrá udalosť
event ####    - spustí udalosť 1000-1076 (zoznam nižšie)

Zoznam udalostí (použitie s kódom EVENT):
-----------------------------------------
1000 - English Pirates
1001 - Random Revolt
1002 - Religious Turmoil
1003 - Heretics
1004 - Gift to the State
1005 - Temporary Insanity
1006 - Excellent Minister
1007 - Scandal at Court
1008 - Wave of Obscurantism
1009 - Exceptional Year
1010 - Rush of Colonists
1011 - Diplomatic Move
1012 - Diplomatic Fame
1013 - Colonial Dynamism
1014 - Unexpected Invention
1015 - Rush of Merchants
1016 - Plague
1017 - Reformation of the Army
1018 - Reformation of the Navy
1019 - Enthusiasm for Army
1020 - Enthusiasm for Navy
1021 - Agricultural Revolution
1022 - Devastating Fire
1023 - Good Government Policies
1024 - Bad Government Policies
1025 - Unhappiness with Clergy
1026 - Unhappiness among Artisans
1027 - Unhappiness among Peasants
1028 - Unhappiness among Merchants
1029 - New Mineral
1030 - Political Crisis
1031 - Corruption
1032 - Deflation
1033 - Diplomatic Insult
1034 - Forfication Efforts
1035 - Bank
1036 - Stock Exchange
1037 - Company of Trade
1038 - Colonial Uprising
1039 - Heretic Uprising
1040 - Explorer
1041 - Conquistador
1042 - Nobles (-2 stab)
1043 - Trading Company Disaster
1044 - Internal Trade
1045 - Meteor Sighted
1046 - Fire Ordinance
1047 - Saint Performs Miracle
1048 - Medical
1049 - Noble Feud 1050 - Nobles ally with Foreign Power
1051 - Assassination
1052 - Cessation of Church Functions to Nobility
1053 - Sale of Offices
1054 - Monopoly Company Formed
1055 - Nobles Demand Increased Pensions
1056 - Grant Export Licenses
1057 - New Land Claimed
1058 - Establish Cantonments
1059 - Nobles Demand Old Rights
1060 - Cities Demand Old Rights
1061 - Non-enforcemnts of Ordinances
1062 - Bourgeoisie Request Privileges
1063 - Italian Engineer Available
1064 - Foreign Drill Instructor Available
1065 - Build a Great Palace
1066 - Indulgence Peddler
1067 - Uncooperative Philosopher
1068 - Regional Heresy
1069 - Boundary Dispute
1070 - Merchants Harassed
1071 - Regional Population Boom
1072 - Petition for Redress
1073 - Grant Nobles Aid
1074 - Support for Dissidents Abroad
1075 - Foreign Trade Competition Rises
1076 - Exceptional Court Painter Available

Europa Universalis 3

Oficiální stránky
Výrobce: Paradox Interactive (Švédsko)
Datum vydání: 2007
Hodnocení: 9/10
Žánr: Realtime strategie.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb.
Návod: Není.
Čeština: Download. Někdy se objevuje azbuka (při loadingu), ale ve hře se zdá být vše v pořádku.
Multiplayer: Ano.
Editor: Download (editor scénářů a sejvů).
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Realtimově-pauzovatelná strategie :), která vám umožní vést vybraný národ dějinami v letech 1399 až 1821. Na výběr je z celkem 313 národů (vycházím ze souboru common/countries.txt), protože se mi to na mapě nechtělo počítat. :) Některé národy se objevují až po zvolení data startu hry, kdy se mění i mapa, podle skutečnosti. Mapa obsahuje celou Zeměkouli, ale některé velké území mimo Evropu jsou bílé, jako neprozkoumané a odkrývají se až pomalu v průběhu hry. Kromě velké kampaně je k dispozici i 10 dalších scénářů: Pád Byzance, Nový svět, Válka svaté ligy, Osmdesátiletá válka, Třicetiletá válka, Válka o španělské dědictví, Válka čtyřkoalice, Sedmiletá válka, Americká válka o nezávislost a Velká francouzská revoluce. Hru se můžete naučit u 8 dílného tutoriálu. Předem vám musím říct, že jsem se tuhle herní sérii v minulosti už pokoušel hrát nekolikrát a pokaždé mě odradila nesmírná složitost a nepřehlednost. Absolutně jsem nevěděl, jak udělat to či ono a hru tedy zavrhl a odinstaloval. Teď jsem si zkusil hry této série zahrát znovu a jednička opět neuspěla. Vše je tak nějak naňahňáno na sebe a nemám přehled na mapě o situaci + samozřejmě ona složitost ostatních věcí. Dvojka taktéž nepochodila (má v podstatě stejnou grafiku, jako jednička). Trojka už používá nový engine, má provincie na mapě větší, tak nějak je to daleko přehlednější a kupodivu jsem i pochopil základní funkce ovládání, takže musím říct, že je to hodně dobrá hra! Měl jsem obavy hlavně z toho, že hra je na rozdíl od sérií Total War, nebo Civilizace realtimová, ale tohle kupodivu nevadí, protože můžete čas kdykoliv zastavit a naklikat si vše co potřebujete a pak zase čas pustit různou rychlostí. Má to dokonce i své výhody. Nemusíte například po odkliknutí "Další tah" čekat na tahy soupeře a nudit se u nesmyslných sem-tam přesunů jednotek počítačových protihráčů, které u velkých map s hodně protihráči trvají i několik dlouhých minut. Tady prostě tyhle nudné pasáže hry odpadají. Hra se nejvíce podobá tahové části Total War, ale je daleko komplexnější s hromadou možností navíc. Realtimové 3D bitvy ve hře nejsou a všechny boje se počítají automaticky, takže se můžete plně soustředit na strategickou část. Šoupání armád po provinciích se podobá prvnímu Medievalu, nebo Shogunu, ale s tím rozdílem, že daná armáda tam musí nejdříve dojít. Na tom, kde přesně v provincii figurka armády stojí pak nezáleží, prostě tam je. Po obsazení provincie musíte ještě (stejně jako v Total Waru) dobýt ještě opevnění v dané provincii. Ani pak ale dobytá provincie není zcela vaše a jen ji okupujete. Prostě její původní vlastník vám ji musí dát. Vůbec přitom nezáleží, jestli původní vlastník už nemá žádné provincie a je jakoby zcela poražen. Musíte mu prostě třeba v diplomacii nabídnout mír podmíněný předáním některých jeho provincií. Na úplné obsazení daného národa dochází, až když má jen jednu provincii, tu mu dobijete a vnutíte mu anexi. Válek je tak třeba několik a po každé mu ukousnout kus území, až mu nezbude nic jiného, než se podrobit anexi. Výzkum probíhá pomocí posuvníků v menu ekonomiky, kterými ovládáte, kolik peněz do dané oblasti jde. Následně v daných oblastech dosahujete jednotlivých levelů. Oblasti výzkumu jsou: Government, Production, Trade, Naval, Land, Stability a Treasury. Kromě válčení je ve hře ještě spousta a spousta dalších možností vedení vaší říše. Můžete si najmout poradce, uzavírat královské sňatky, obchodovat, dávat armádám velitele a hromadu dalších věcí...
Multiplayer: Pro hru po internetu je třeba znát nějakou IP adresu, nebo lze hrát po místní LAN síti. Hrát lze jakýkoliv scénář ze singleplayeru.
Plusy:
Stejně návyková hra, jako Civilizace, nebo Total War, prostě ideální hra na dlouhé zimní večery. :) Po prvních dvou dílech konečně koukatelná grafika. Hromada možností, jak vést svůj národ. Při nahrávání sejvů si můžete vybrat národ, za který budete hrát, takže klidně můžete změnit stranu!
Mínusy:
Přímo ze hry nelze dát nahrát uloženou pozici. Musíte hru ukončit a spustit znovu. Na mapě není nijak graficky rozlišena velikost armády, takže abyste zjistili, kolik mužů daná armáda má, tak na ni musíte kliknout. Přitom první dva díly měly u armád malé čísílka s jejich velikostí. Lodě můžete stavět jen ve vašich základních provinciích s vaší kulturou, takže třeba při hře za Čechy žádné lodě nepostavíte. :( Nějak jsem nepochopil, proč někdy dochází k tomu, že když jdu bojovat do své provincie, kterou mi zrovna plundruje cizí armáda, tak okamžitě po tom, co moje posily do provincie dorazí, jsou posily poraženy, aniž by vůbec proběhl nějaký boj. Někdy vyskakuje až moc informačních oken o všem možném, ale že vám na vaše území vleze cizí armáda a probíhá boj s vaší posádkou, vás hra jaksi neinformuje. Milostivě vás o tom informuje, až boj skončí a nepřátelská armáda vám začne dobývat provinční opevnění. Ve válce tedy musíte pořád prolétat nad mapou a hlídat, jestli se někde na hranicích neobjevil nepřítel. Hra rozhodně není pro každého. Její složitost určitě nebude vyhovovat třeba roztěkaným hráčům akčních her. :) Naopak bude vyhovovat hráčům, kteří se rádi nimrají s čísílky.


DLC:
Collection Upgrade: (GoG, nebo Steam) Obsahuje všechny následující DLC:
Music of the World: 21 nových skladeb soundtracku pro válku, části světa atd...
Absolutism SpritePack: 16 nových modelů jednotek pro věk absolutismu pro několik národů.
Divine Wind: Větší DLC přinášející: Nový grafický styl. Nové provincie. V Japonsku můžete hrát za jednoho ze čtyř daimjů. Vylepšená diplomacie. Nové budovy. Vylepšený obchod. V Číně můžete spravovat vnitřní frakce.
Eastern - AD 1400 Spritepack: 16 nových modelů jednotek pro východoevropské národy 15. století.
Enlightenment SpritePack: 16 nových modelů jednotek pro západní národy v letech 1700 až 1795.
Heir to the Throne: Větší DLC přinášející novinky: Systém Casus Belli, kdy mají války konkrétní cíle. Monarchové patří k dynastickým skupinám. Více možností Svaté Říše Římské a papežství. Více diplomatických možností pro republiky. Národní zaměření v provinciích. Terra Incognita byla nahrazena neprůchodnými oblastmi. Kulturní tradice umožňují lepší poradce. A další vylepšení.
Medieval SpritePack: 16 nových modelů jednotek pro západní národy v 15. století.
Reformation SpritePack: 16 nových modelů jednotek prozápadní státy v letech 1530 až 1625.
Revolution II Unit Pack: 16 nových modelů jednotek pro zápední národy ve věku revoluce.
Revolution SpritePack: 16 nových modelů jednotek pro západní národy v 18. až 19. století.
Western - AD 1400 Spritepack: 16 nových modelů jednotek pro západoevropské národy v 15. století.
In Nomine: Nové mise se skutečnými historickými událostmi, nový systém rozhodování, rebelové budou mít nějakou příčinu, kvůli které budou rebelovat a náboženská tolerance.
Napoleon's Ambition: Rozšířená časová osa s novými vůdci, zeměmi atd... Stovky nových událostí. Vylepšené rozhraní, například nový obchodního režim.


Ovládání:
Levé tlačítko myši výběr.
Pravé tlačítko myši poslat jednotku.
Obtáhnout levým tlačítkem myši - výběr více jednotek. Nad objevivším seznamem se pak objeví ikonky třeba na sloučení do jedné armády.
Kolečko myši - zoom.
Pause/ Break, nebo Mezerník - pauza.

Cheaty:
Na zdraví jednotek lze použít univerzální cheater Cheat Engine. Můžete si třeba jednu jednotku o 1000 mužích zvýšit na 99999 mužů. Bohužel po nahrání sejvu se vám vše vrátí zase na základních 1000. Najít se dají i třeba finance, ale je to trochu složitější, protože hra používá formáty čísla s tisícovkami oddělenými tečkou, takže se musí trochu experimentovat.

Pro editaci peněz v pokladně, výzkumné levely, stabilitu a další věci lze použít editaci uloženého souboru hry v Poznámkovém bloku (je tam fakt fůra věcí!). Sejvy se nalézají přímo ve složce hry, tak je nemusíte hledat po všech čertech, jako v jiných dnešních hrách. Například, když v dobytých provinciích u moře nemůžete stavět loďstvo (je omezeno pouze pro vaše základní provincie s vaší kulturou), tak si tam dané provincie můžete za ty se svou kulturou změnit. Hledejte oddíl s danou provincií a položku Core="třímístná zkratka národa".
S některými věcmi vám pomůže i Scenario Editor, ve kterém lze jednoduše upravovat uložené sejvy.

Můžete si hru také změnit na časově neomezenou posunutím počátečního, nebo koncového roku. To se dělá v souboru defines.txt ve složce common. Je to hned úplně na začátku.

Uložené pozice 1 - Moskevské knížectví 100%.
Uložené pozice 2 - také Moskva, ale 50% komplet.
Moje uložená pozice - opět za Česko. :)

Během hry otevřete konzoli klávesou [~], nebo [§], případně [Alt] + 21 a zadávejte nasledující kódy:

die native   - útočící domorodci
pirate       - potulující se piráti
cash         - peníze
stability    - stabilita pro lidi
prestige     - prestiž
spy          - přidá špióny
diplomat     - přidá diplomaty
missionary   - přidá misionáře
merchant     - přidá obchodníky
colonist     - přidá kolonisty
fow off      - vypne mlhu
fow on       - zapne mlhu
morehumans   - ?
fullscreen   - přepínání hry do okna / na celou obrazovku
discover #   - odhalí zadanou provincii (# = číslo provincie)
undiscover # - odstraní odhalení zadané provincie
revolt #     - vzpoura v dané provincii
invest x y   - investice do technologie (x = technologie, y = množství peněz)

Seznam technologíí:
-------------------
Použití s cheatem "invest". Například "invest land_tech 20000" - investuje $20000
do Land Technology.

land_tech
naval_tech
production_tech
trade_tech
government_tech
country_morale_tech
advisor_arrived_tech
ledger_naval_tech
ledger_production_tech
ledger_goverment_tech
cureent_tech

Europa Universalis: Rome

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Paradox Interactive (Švédsko)
Datum vydání: 2008
Hodnocení: 8/10
Žánr: Realtime strategie.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb a Tiscali Games.
Návod: Není.
Čeština: Hra u nás vyšla v češtině, ale překlad je prý dosti mizerný.
Multiplayer: Ano.
Editor: Download (editor scénářů a sejvů).
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK
Recenze:

Jakýsi poddíl EU3 věnující se, jak už název napovídá, období Římské říše. Hrát lze na mapě Evropy bez Skandinávie (končí Dánskem), Ruska a na jihovýchodě se končí Persií. Start můžete zvolit v letech 474 až 727, nebo zvolit některý z 9 bookmarknutých startů z tohoto rozmezí. Kterým rokem hra končí netuším, nikde jsem to nenašel. Jestli jsem dobře počítal, tak je roce 474 na mapě 44 národů (všechny hratelné) a pár dalších přibývá podle zvoleného roku startu. Na mapě je taky mnoho volných provincií, které můžete kolonizovat. Jinak se to hraje standardně, jako kterákoliv jiná Europa Universalis. Grafika se mi zdála o chlup horší, než u EU3. Hru se můžete naučit u 5 dílného tutoriálu.
Multiplayer:
Hrát lze pomocí propojení s nějakou IP adresou, přihlášením k nějakému "metaserveru", nebo je tam i nějaký miniaturní server browser, který ale zeje prázdnotou. Když založíte hru, tak můžete zvolit stejné scénáře, jako v singleplayeru.
Plusy:
Opět silně návyková hra na dlouho. :) Grafika je sice o chlup horší, než u trojky ale celkem pěkná a funkční. Hraje se to skvěle.
Mínusy:
Na armádách není opět uvedeno číslo, udávající její velikost. Role morálky se mi zdá přehnaná. Po jednom boji je jednotka vyčerpaná a musí se dlouho čekat, než je zase morálka na takové úrovni, aby v dalším boji vojáci neutekli z boje. Klidně se může stát, že máte pětinásobnou převahu, ale díky nízké morálce vás nepřítel porazí. Taky se nedá ze hry nahrát uložená pozice. Musíte hru ukončit a spustit znovu. Já vím, že je to kvůli tomu, aby nebylo tak snadné podvádět, když dáte třeba nějaký výnos s nejistým výsledkem (úspěch/ neúspěch je dán náhodně) a on se nepovede, tak by stačilo nahrávat save do té doby, než by se povedl. Samotná hra (kromě technických věcí, jako rozlišení obrazovky atd...) nemá v podstatě žádné nastavení. Nastavit lze jen obtížnost (5 stupňů) a četnost autosave.


DLC:
Vae Victis
(2008): Datadisk, věnující se Punským válkám (Řím vs. Kartágo). Datadisk je součástí edice hry Gold (na GoGu).

Ovládání:
Levé tlačítko myši výběr.
Pravé tlačítko myši poslat jednotku.
Obtáhnout levým tlačítkem myši - výběr více jednotek.
Kolečko myši - zoom.
Pause/ Break - pauza.
+/ - (NumPad) - rychlost hry.

Cheaty:

Ve hře stiskněte [Alt] + [2] + [1] (čísla stiskněte na numerické klávesnici) a napište následující kódy:

cash - dostanete $5,000
stability - dostanete +3 Stability
Event 1065 - +2 civilizace a +20 zlata
Event 4001 - pohlcení barbara
Event 4010 - úspěšná kolonie

Nebo lze podvádět opět editací uložené pozice v Notepadu. Soubor je veliký a blbě se tam hledají třeba části, týkající se vaší říše. Můžete si v Notepadu pomoci funkcí hledat, kde zadáte třeba treasury=66 - když víte, že máte v pokladně 66 zlaťáků a podobně...
S některými věcmi vám pomůže i Scenario Editor, ve kterém lze jednoduše upravovat uložené sejvy.


Můj save Arménie.For the Glory: A Europa Universalis Game

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Paradox Interactive/ Crystal Empire Games (Švédsko)
Datum vydání: 2009
Hodnocení: 8/10
Žánr: Realtime strategie.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Není.
Návod: Není.
Čeština: Ne.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Tento díl je v postatě vylepšený druhý díl se zabudovanými módy AGCEEP (nové scénáře: Age of Reformation, Age of Adventurers a Fantasy Byzantium) a The Age of Timur (nový stejnojmenný scénář). Módy je možné vybrat při startu hry. Hra používá zcela nový engine, takže je grafika sice jednoduchá, v podobném duchu jako první dva díly, ale daleko uhlazenější, bez zubatých kostiček. Stejné jsou třeba i obrazovky měst, kde verbujete jednotky kliknutím na vojenský stan. Na výběr je 7 scénářů (včetně velké kampaně). Hraje se v letech 1419 až 1795 na mapě celého světa. V nastavení hry si můžete ale nastavit i konečný rok až 9999. Samozřejmě v roce 1795 vám technologie zamrzne a žádné tanky a tryskáče tedy nečekejte. :) Hru se můžete naučit u 9 tutoriálů.
Multiplayer:
Lze hrát po místní síti LAN, nebo přes internet zadáním IP adresy. Na výběr jsou stejné scénáře, jako v singleplayeru.
Plusy:
Co jiného, než opět drogová... ehm... tedy pardon, herní závislost. :) Ze hry je konečně možné nahrávat uložené pozice, takže už hru kvůli tomu nemusíte ukončovat.
Mínusy:
Když už hru dávali do nového moderního enginu, tak mohli přecejenom tu strohou grafiku trochu vylepšit.

Ovládání:
Levé tlačítko myši výběr.
Pravé tlačítko myši poslat jednotku.
Obtáhnout levým tlačítkem myši - výběr více jednotek.
Kolečko myši - zoom.
Pause/ Break - pauza.
Ctrl + +/- (Num) - rychlost hry.

Cheaty:
Počas hrania klávesom [F12] zapni konzolu a zadávaj nasledujúce kódy:

champlain  -  osídľovanie vždy úspešné
columbus   -  otvorí mapu sveta
torquemada -  zmena náboženstva vždy úspešná

Podvádět lze opět pomocí editace souboru uložené pozice, jehož struktura je stejná, jako u předešlých her.

Moje save Etiopie.


Europa Universalis 4

Oficiální stránky
Výrobce: Paradox Interactive (Švédsko)
Datum vydání: 2013
Hodnocení: 9/10
Žánr: Realtime strategie.
Obchod/ Download: GoG, Steam, nebo Epic Games.
Recenze: Tiscali Games.
Návod: Není.
Čeština: Paradoxcestiny.cz.
Multiplayer: Ano.
Editor: Download (editor scénářů a sejvů).
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Nejnovější pokračování slavné strategické série. Můžete v něm opět hrát na mapě celého světa za jakýkoliv národ. Hru lze odstartovat v letech 11.11.1444 až 1.1.1821. Konec hry nastává v datu 1.1.1822. Hru si tedy můžete odstartovat klidně i pouhý rok před koncem. :)
Hra je opět pro běžného hráče dost složitá, ale alespoň trochu trpělivější hráč by ji pochopit mohl. Když třeba obsadíte cizí provincii, tak ji pořád jen okupujete a nemůžete v ní nic stavět, ani cvičit jednotky. Provincie se stane vaší, až uzavřete s nepřítelem mír a v mírové smlouvě si vymůžete předání provincie pod vaši správu. Ani tak ale v provincii nelze nic postavit. Musíte nejprve provincii přebudovat, na svou základní provincii ("make core"), což nějakou dobu trvá (asi jako postavení nějaké budovy). Kolik provincií vám je nepřítel ochotný při uzavírání míru odevzdat, závisí na válečném score. Score se ale počítá na všechny členy aliance. Když třeba vyhlásíte válku Rakousku a na jeho stranu se postaví Uhersko, Polsko a Litva, vy obsadíte celé Rakousko, tak máte válečné score jen asi 25% a za to si moc provincií při vyjednávání o míru nevymůžete. Musíte prostě obsadit i některé provincie rakouských spojenců, abyste score navýšili.
Při vyhlašování války je dobré si nejdříve nějak zajistit "Causus Beli" (důvod k válce), třeba tím, že pošlete někomu urážku ("insult"). Pokud se divíte, že nemůžete provést nějaký diplomatický krok (vyhlásit válku, poslat urážku a podobně...), tak nemáte volného diplomata. Musíte počkat, až se vám nějaký uvolní. Já měl třeba při hře za Čechy jen 3 diplomaty. Měl je rozhozené do třech zemí, aby mi zlepšovali vztahy se zeměmi, se kterými jsem chtěl být zadobře. Když jsem ale potřeboval vyhlásit válku, tak jsem musel některého z nich dočasně stáhnout. Jako nechápu, proč je takový nedostatek diplomatů? Zbytečně to omezuje. Pak je tady třeba systém, kdy nemůžete s loďmi, nebo armádami odkrývat nové, neprozkoumané části světa. Musíte si nejprve někde v "ideích" vyzkoumat a aktivovat kolonialismus a v menu armády si pak v položce velitele najmout explorera. Podobných složitostí je ve hře celá řada, ale jakmile na ně přijdete, tak už je to rutina. Při problémech je tady strýček Google. ;)
Plusy:
Opět návykovost, kdy se prostě dlouho a dlouho pipláte se svým národem, vylepšujete provincie, kujete pikle a dobýváte další území. Když se do hry zažerete, tak prostě nevíte, kdy skončit. Steam mi momentálně ukazuje, že už mám nahráno (hraju pořád jednu jedinou hru) 50 hodin a ještě asi končit nebudu. Pořád mě to baví. :)
Pěkná grafika.
Mínusy:
Vzhledem k tomu, že hra obsahuje milion různých funkcí a mechanik, tak aby se to na obrazovku všechno vešlo, tak je velikost písma rozhraní dost titěrné. Lidé, co mají problém se čtením malých písmenek budou mít asi problém.
Oprávnění ke vstupu armád na cizí území počítačem řízení soupeři ignorují. Pokud tedy chcete chránit svého spojence tím, že zablokujete nepřátelské armády, tak na to zapomeňte! Fakt úžasné a šlak by z toho člověka trefil. Když potřebuji projít já, tak si musím přes diplomacii sjednat laskavý souhlas, ale AI na to z vysoka dlabe! Podle všeho ale nejde o herní bug, ale featuru. Debilní AI by se z toho asi zbláznila, kdyby nemohla útočit na někoho, s kým je ve válce, tak to tvůrci udělali takhle - debilně. :(
AI je na tom dost bídně a dělá strašné kraviny. Byzanc třeba útočí v pobaltí na Švédy, Švéd zase okupuje severní provincie Byzance. A myslíte, že mají snahu, se s armádami vrátit a osvobodit si své okupované základní provincie? Kdepak... :/ O mých eskapádách, kdy jsem se snažil, aby můj spojenec Anglie stále ve válkách nepřicházela o Normandii a udržela se na Evropské pevnině bych mohl napsat romány. Absolutně neschopná si Normandii bez mé pomoci udržet. :/
Pokud vstoupíte do války, kterou odstartují (nebo jsou napadeni) spojenci, tak si musíte dávat sakra pozor na konec války a často sejvovat. Jak se totiž hlavní bojující národy dohodnou na míru, tak ŠLUS! - a vaše okupované provincie jsou nenávratně v tahu, bez jakékoliv kořisti. Prostě vás k jednání o míru nepřizvou, abyste si pár provincií nárokovali. Prostě nic. Můžete okupovat třeba půlku Evropy a při konci války se musíte potupně stáhnout, bez odměny! Nezbývá, než nahrát poslední save a ještě před koncem uzavřít separátní mír s nepřítelem.
V základním nastavení vás hra neupozorní, že vám vyhlásil válku další stát - asi úplně nepodstatná informace. :/ Hlavně, že vyskakují notifikace na každou kravinu. Asi by se to mělo dát přepnout v nastavení, ale tam je to tak zbytečně složitě napsáno, že netuším, která položka to je.
Čeština už asi není dlouho updatovaná, tak nefunguje na aktuální verzi hry.
Šílená cena za kompletní edici včetně všech DLC - sedíte? Tak si raději sedněte, nechci vás mít na svědomí... 216€!!! Bratru 5600,- Kč, šílené!


DLC:
DLC ke hře je skutečně kvantum (momentálně 37 za celkem 407 EUR)), ale já mám "jen" tyhle. :) Možná vám to přijde i tak moc a máte mě za fanatika, ale všechny jsem je získal v jedné brutální slevě na Humble Bundle, kde byly doslova za hubičku. :* :)

Pre-Order Pack (13.8.2013): DLC, obsahující 2 následující DLC:
100 Years War Unit Pack: Balík 11 pěších jednotek ze stoleté války mezi Anglií a Francií.
Purple Phoenix: Přidává do hry za Byzantskou říši nové události, obrázky událostí a nové modely jednotek.

Digital Extreme Edition Upgrade Pack (13.8.2013): Obsahuje kompletní Pre-Order Pack + následující 4 DLC:
Conquest of Constantinople Music Pack: 3 nové hudební skladby pro scénář dobití Konstantinopole.
Horsemen of the Crescent Unit Pack: 12 nových modelů jezdeckých jednotek muslimských národů.
Star and Crescent: Balík 70 nových obrazů událostí a událostí pro muslimské národy.
American Dream (24.9.2013): Přidává do USA 50 nových událostí, 10 obrazů událostí a několik nových modelů jednotek.

Whealth of Nations (26.5.2014): DLC zaměřené na obchod. Umožňuje vést tajné obchodní kroky proti vašim soupeřům. Umožní vám také postavit Suezský, nebo Panamský průplav.

Res Publica (16.7.2014): Nový typ vlády - republikánská diktatura, nový frakční systém, atd...

Art of War (30.10.2014): DLC, zaměřené na Třicetiletou válku, Napoleonskou éru a nestabilitu mezi vládou a církví. Byly vylepšeny taky námořní souboje.

El Dorado (26.2.2015): DLC, zaměřené na Střední a Jižní Ameriku a kolonizační éru v této oblasti. DLC obsahuje taky návrháře národů, kde si můžete národ přizpůsobit podle sebe.

Women in History (8.3.2015): Toto DLC už je momentálně zdarma k základní hře. 100 nových akcí pro významné ženy v historii a ženské portréty pro všech 22 poradců ve hře.

Common Sense (9.6.2015): DLC, zaměřující se na vnitřní rozvoj říše, diplomacii a náboženství.

The Cossacks (1.12.2015): DLC zaměřené na východní kočovné národy.

Mare Nostrum (5.4.2016): DLC zaměřené na námořní válku a obchod.

Rights of Man (11.10.2016): Nové diplomatické možnosti a možnosti vlády.

Mandate of Heaven (6.4.2017): Vylepšuje možnosti východoasijských národů Číny a Japonska. Historické věky, zlaté éry a styly vlády.

Third Rome (14.6.2017): Balíček zaměřený na Rusko a jeho kulturní bratry.

Cradle of Civilization (16.11.2017): DLC, zaměřené na střední východ, tamní styly vlády a obchod.

Rule Britannia (20.3.2018): DLC, zaměřené na rozvoj Británie ve světovou mocnost.


Dharma (6.9.2018): DLC, zaměřené na ovládnutí Indie. Kontrolu nad tamním obchodem atd...


Golden Century (11.12.2018): DLC, zaměřené na objevování a kolonizování nového světa - Ameriky.

Mám i na GoGu:
Catholic Majors Unit Pack: Free DLC s 9 novými jednotkami pro katolické státy: Rakousko, Španělsko a Polsko.
Evangelical Majors Unit Pack: Free DLC s 8 novými jednotkami pro evangelické státy: Švédsko, Brandenburg/Prusko a Francii.
Songs of Yuletide: Free DLC se dvěma vánočními koledami ze Švédska.
Ovládání:
Levé tlačítko myši výběr.
Pravé tlačítko myši poslat jednotku.
Obtáhnout levým tlačítkem myši - výběr více jednotek.
Kolečko myši - zoom.
Pause/ Break - pauza.

Cheaty:
S některými věcmi vám pomůže i Scenario Editor, ve kterém lze jednoduše upravovat uložené sejvy.

Moje sejvy.
Jiné sejvy z internetu - Svatá Říše Římská.

Na hru lze použít univerzální cheater WeMod.


Zmáčkněte klávesu ~ a zadejte kódy:

add_cb [<casus belli tag>] [<target country tag>]    Add casus belli against target country. MOHAHAHA i dont like you. WAAARRR!!
add_core [<Province ID>]    Add core
add_natives [<ProvinceID>] [<Amount>]    Add natives to given province
add_opinion [<Country tag>]    Add opinion to/from tag
add_pi [<Country tag>]    Add papal influence to tag
add_pa [<Country tag>]    Add patriach authority to tag
add_reformlevel [<Amount>]    Add reform level to the empire
add_interest [<Country tag>]    Add specified country tag to your interest
stability    Add's Stability
add_colonist [<Country tag>]    Adds a colonist to a country
add_heir [<Target Country Tag>]    Adds a heir of a tag eg: add_heir 51
add_missionary [<Country tag>]    Adds a missionary to a country
add_diplo    Adds diplomatic entroute
morehumans [number]    Adds more humans
piety    Adds Piety
population [<ProvinceID>] [<Amount>]    Adds population to a province.
prestige    Adds Prestige
add_idea_group [<Idea group key>]    Adds the specified idea group
power [<stability/tech_table_key/idea_key>]    Adds the specified idea group
annex [<Target Country Tag>]    Begin annex/annexes the specified tag
integrate [<Target Country Tag>]    Begin integrate/integrates the specified tag
controll [<Province ID>]    Change controller
mapmode [Mapmode type (int)]    Change mapmode.
own [<Province ID>]    Change ownership
nextsong    Changes the currently playing soundtrack.
clear    Clears the console. Nope i didn't cheat
savegame    Creates an savefile.
discover [<Target Country Tag>]    Discover capital of target tag
helphelp    Double Rainbow help from an unicorn
selflearningai    Enables/Disables Self-Learning AI enable make AI smarter
event [event id] [<Target Country Tag>]    Executes an event eg: event 3041 51
manpower (Insert Number)    Extra Manpower
Cash (Insert Number)    Extra Money
fow off    Fog of War turned off !
fow on    Fog of War turned on !
poll    force Polls valid Events
adm [<AMOUNT> OPTIONAL]    Get administrative power. the rules administration improve
dip [<AMOUNT> OPTIONAL]    Get diplomatic power
mil [<AMOUNT> OPTIONAL]    Get military power
powerpoints [<AMOUNT> OPTIONAL]    Get power in all powers
winwars    Gives max war score in all wars for the country
nudge    Go to the nudge tool
combatsound    How often does the combat view give a random sound? 0-50 0 the lowest 50 the highest
imperial_authority [VALUE]    Increase your Imperial Authority
kill_cardinal    Kills the first cardinal in the list
kill_heir [<Target Country Tag>]    Kills the heir of a tag eg: kill_heir 51
die(kill) [<Target Country Tag>]    Kills the monarch of a tag eg: kill 51
oos    Make the client go oos
prices    Price Info. recorded on the gamelog in Documents\Paradox Interactive\Europa Universalis IV\logs
help [command name]    Print out all console commands or a specific command description.
memory    Prints out the used memory
balance    Region Balance output.
reloadinterface    Reloads the entire interface usefull when you play for a long time, to avoid laggyness
reload [VAR]    Reloads the gui (reload gui) or lua file (reload lua) type
remove_cb [<casus belli tag>] [<target country tag>]    Remove casus belli from target country. you had dust on your shoulder. Dont worry
remove_core [<Province ID>]    Remove core
remove_interest [<Country tag>]    Removes specified country tag from your interest
remove_defender_faith    Removes the defender of the Faith for the players religion
requestgamestate    Requests the gamestate from host
score    Score output.
legitimacy [<AMOUNT>]    Set the legitimacy of the ruler
spritelevel [<Sprite level>]    Sets a forced sprite level. Specify no argument to reset.
setmissionaryprogress [<ProvinceID>] [<Amount>]    Sets the missionary progress for a province.
papvotes    Shows all votes for a cardinal in the tooltip of his name
IP    Shows your IP
pirate [<Province ID>]    Starts a Pirate in a province
revolt [<Province ID>]    Starts a Revolt in a province
tag [<Country tag>]    Switch tag to another country
observe(spectator)    Switches to play no country at all, and no longer shows messages or pauses the game
testmission [<Mission Name>]    Tests a mission without triggering it
testevent [<Event ID>] [<Character ID>]    Tests an event without triggering it
aiview    Toggles additional AI info
yesman    Toggles AI positive responses for everything Yes!
msg    Toggles all messages popup
collision(debug_collision)    Toggles debug display of normals/bounding boxes/collision
fullscreen    Toggles fullscreen
ti(debug_ti)    Toggles Terra Incognita on/off
nopausetext    Toggles the pausebanner for nicer screenshots.
fow(debug_fow) [<Province ID> OPTIONAL]    Turns off fog of war in a province or in general
validateevents    Validates all events without triggering it
vassalize [<Target Country Tag>]    Vassalize the specified tag
time    W00t What time is it? i play too much
siege [<Province ID>]    Wins the siege in the specified province