Agatha Christie - The ABC MurdersAgatha Christie - Hercule Poirot: The First CasesAgatha Christie - Hercule Poirot: The London Case (PREVIEW)Agatha Christie - The ABC Murders

Oficiální stránky
Výrobce: Microids, Artefacts Studios (Francie).
Datum vydání: 2016
Hodnocení: 8/10
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games.
Návod: YouTube.
Čeština: Download.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK
Recenze:

Pokud jste se někdy chtěli vžít do role slavného belgického detektiva Hercule Poirota, tak v téhle hře máte příležitost. Mon ami! :) Příběh je zasazen do Londýna roku 1935, ale k jednotlivým vraždám budete cestovat po celé Anglii. Vraždy, které vám takzvaný "A.B.C. murder" naservíruje, jsou celkem tři. Každou vám předem oznámí v dopise, ve kterém se vám vysmívá.
Hra je pojata, jako klasicá adventura, jako Broken Sword a podobné (ovládá se myší, sbíráte předměty, prokecáváte postavy,...), ale s mnoha rozdíly. Například je hra dost lineární. Nepobíháte třeba po 5 obrazovkách a nesbíráte předměty z páté obrazovky, abyste je použili v první obrazovce. Všechny tyto hádanky jsou omezeny na aktuální lokaci s jednou až třemi obrazovkami a pak se posune příběh do další lokace. V inventáři se taky nehromadí tuny předmětů, které byste divoce kombinovali a používali na všechno možné. V inventáři jsem měl maximálně (myslím) 3 předměty a jejich použití bylo prakticky jasné na logických místech. Rozhovory taky nejsou vyčerpávající nával otázek, kterými zahrnete každou postavu, ale jsou zpracovány moderním stylem dnešních interaktivních filmů. Máte několik různých možností, jak odpovědět a postavu třeba naštvat, vyděsit, nebo jednat klidně. Hra rovněž používá pozorování postav, jako ve hře Sherlock Holmes: Ďáblova dcera, kdy šmejdíte po postavě kurzorem myši a sestavujete si její profil a aktuální náladu. Kurzor myši znázorňuje váš pohled, takže když postavu dlouze okukujete, tak si postavy někdy stěžují, že na ně zíráte. :) Ze série s Sherlockem Holmesem si hra bere i dedukce stop, kde vybíráte stopy do pavouka. Taky provádíte časovou rekonstrukci vražd. Hra má také dnes nepostradatelné moderní trofeje (achievementy), kterých jsou tuny a získáváte je za každou blbost. Můžete si rovněž honit body ega (až 600 bodů) za to, že se budete chovat, jako skutečný Poirot. V každé lokaci, kde je zrcadlo, si třeba můžete pohledem do něj upravit knírek a získat tak +3 body. :) Hra nemá manuální ukládání, ale jen automatické. Ukládání ale probíhá doslova každou chvíli, takže to nevadí.
Grafika je postavena na Unity enginu a vypadá docela slušně. Má vizáž, jako Broken Sword. Používá pastelové barvy, ale lokace jsou hezky a detailně vykresleny.
Plusy:
Hra se hraje velice příjemně, protože není díky linearitě tak složitá, jako jiné adventury. Pěkně mi odsýpala i bez návodu, i když nejsem kdovíjak inteligentní hráč. :) Puzzly sice na první pohled vypadají děsně složitě, takže si u některých řeknete: "Ježiši, to je složité, to nedám!" a jdete googlit návod, ale pak zjistíte, že je to jasné, jako facka. Stačí jen trochu dávat pozor. :) Kdybyste si přece jenom nevěděli rady, tak můžete použít zabudovanou nápovědu. Ta se vám časem dobíjí, takže ji nemůžete používat pořád.
Kvalitní české neoficiální titulky.
Hra má dva konce, podle toho, co uděláte před závěrečnou scénou.
Mínusy:
Hra nemá moc dobře provedený lipsync. Některé postavy při mluvení skoro neotvírají pusu. Všiml jsem si toho, když jsem (jako ne moc dobrý angličtinář) zvedl pohled od českých titulků.
Některé dedukce jsou poněkud divné. Například se třeba někdy pokoušíte vydedukovat jasnou věc, kterou už dávno víte, nebo jsou popisy důkazů nejasné. Ale to jen občas, většinou to všechno dává smysl.
Hra je celkem krátká - YouTube návod má 5 hodin.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Dvojklik - běh... no..., u Poirotovy postavy spíše takový svižnější krok. :)

Cheaty:
Vaše EGO body lze editovat pomocí univerzálního cheateru Cheat Engine.

Save s dohranou hrou.


Agatha Christie - Hercule Poirot: The First Cases

Oficiální stránky
Výrobce: Blazing Griffin (Velká Británie).
Datum vydání: 2021
Hodnocení: (8)/10
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Není.
Návod: Není.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKHru již mám k dispozici, ale ještě jsem ji nehrál - recenze není kompletní!
Recenze:

Druhý díl detektivní adventury svěřil francouzský vydavatel Microids do rukou pro změnu skotského studia Blazing Griffin. Není to přímé pokračování, ale uděláme skok do minulosti, kdy byl slavný detektiv Hercule Poirot ještě mladý a řešil své první případy.
Poirot je pozván na recepci do sídla mocné rodiny Van den Bosch, aby oznámil zasnoubení jejich dcery. Přižene se sněhová bouře a hosty uvězní uvnitř panství. Nakonec dojde i k vraždě jednoho z hostů, kterou bude muset vyšetřit...
Hra nabízí kromě klasické point and click adventurní složky, kdy vykecáváte s postavami a sbíráte a používáte předměty i myšlenkovou mapu na promýšlení vazeb a poznatků, které jste zjistili (něco jako v Sherlocku Holmesovi od Frogwares).
Plusy:
Vypadá to na zajímavou detektivku.
Mínusy:
To omlazování osobností, které známe z literatury a filmů jako starší mi leze už dost na nervy. Proč mladý Poirot? Proč mladý Sherlock? :/

Ovládání:
Uvidíme...

Cheaty:
Uvidíme...