Agatha Christie - The ABC MurdersAgatha Christie - Hercule Poirot: The First CasesAgatha Christie - Hercule Poirot: The London CaseAgatha Christie - Murder on the Orient ExpressAgatha Christie - The ABC Murders

Oficiální stránky
Výrobce: Microids, Artefacts Studios (Francie).
Datum vydání: 2016
Hodnocení: 8/10
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games.
Návod: YouTube.
Čeština: Download.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: od 1.1.2024 již Steam tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK
Recenze:

Pokud jste se někdy chtěli vžít do role slavného belgického detektiva Hercule Poirota, tak v téhle hře máte příležitost. Mon ami! :) Příběh je zasazen do Londýna roku 1935, ale k jednotlivým vraždám budete cestovat po celé Anglii. Vraždy, které vám takzvaný "A.B.C. murder" naservíruje, jsou celkem tři. Každou vám předem oznámí v dopise, ve kterém se vám vysmívá.
Hra je pojata, jako klasicá adventura, jako Broken Sword a podobné (ovládá se myší, sbíráte předměty, prokecáváte postavy,...), ale s mnoha rozdíly. Například je hra dost lineární. Nepobíháte třeba po 5 obrazovkách a nesbíráte předměty z páté obrazovky, abyste je použili v první obrazovce. Všechny tyto hádanky jsou omezeny na aktuální lokaci s jednou až třemi obrazovkami a pak se posune příběh do další lokace. V inventáři se taky nehromadí tuny předmětů, které byste divoce kombinovali a používali na všechno možné. V inventáři jsem měl maximálně (myslím) 3 předměty a jejich použití bylo prakticky jasné na logických místech. Rozhovory taky nejsou vyčerpávající nával otázek, kterými zahrnete každou postavu, ale jsou zpracovány moderním stylem dnešních interaktivních filmů. Máte několik různých možností, jak odpovědět a postavu třeba naštvat, vyděsit, nebo jednat klidně. Hra rovněž používá pozorování postav, jako ve hře Sherlock Holmes: Ďáblova dcera, kdy šmejdíte po postavě kurzorem myši a sestavujete si její profil a aktuální náladu. Kurzor myši znázorňuje váš pohled, takže když postavu dlouze okukujete, tak si postavy někdy stěžují, že na ně zíráte. :) Ze série s Sherlockem Holmesem si hra bere i dedukce stop, kde vybíráte stopy do pavouka. Taky provádíte časovou rekonstrukci vražd. Hra má také dnes nepostradatelné moderní trofeje (achievementy), kterých jsou tuny a získáváte je za každou blbost. Můžete si rovněž honit body ega (až 600 bodů) za to, že se budete chovat, jako skutečný Poirot. V každé lokaci, kde je zrcadlo, si třeba můžete pohledem do něj upravit knírek a získat tak +3 body. :) Hra nemá manuální ukládání, ale jen automatické. Ukládání ale probíhá doslova každou chvíli, takže to nevadí.
Grafika je postavena na Unity enginu a vypadá docela slušně. Má vizáž, jako Broken Sword. Používá pastelové barvy, ale lokace jsou hezky a detailně vykresleny.
Plusy:
Hra se hraje velice příjemně, protože není díky linearitě tak složitá, jako jiné adventury. Pěkně mi odsýpala i bez návodu, i když nejsem kdovíjak inteligentní hráč. :) Puzzly sice na první pohled vypadají děsně složitě, takže si u některých řeknete: "Ježiši, to je složité, to nedám!" a jdete googlit návod, ale pak zjistíte, že je to jasné, jako facka. Stačí jen trochu dávat pozor. :) Kdybyste si přece jenom nevěděli rady, tak můžete použít zabudovanou nápovědu. Ta se vám časem dobíjí, takže ji nemůžete používat pořád.
Kvalitní české neoficiální titulky.
Hra má dva konce, podle toho, co uděláte před závěrečnou scénou.
Mínusy:
Hra nemá moc dobře provedený lipsync. Některé postavy při mluvení skoro neotvírají pusu. Všiml jsem si toho, když jsem (jako ne moc dobrý angličtinář) zvedl pohled od českých titulků.
Některé dedukce jsou poněkud divné. Například se třeba někdy pokoušíte vydedukovat jasnou věc, kterou už dávno víte, nebo jsou popisy důkazů nejasné. Ale to jen občas, většinou to všechno dává smysl.
Hra je celkem krátká - YouTube návod má 5 hodin.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Dvojklik - běh... no..., u Poirotovy postavy spíše takový svižnější krok. :)

Cheaty:
Vaše EGO body lze editovat pomocí univerzálního cheateru Cheat Engine.

Save s dohranou hrou.


Agatha Christie - Hercule Poirot: The First Cases

Oficiální stránky
Výrobce: Blazing Griffin (Velká Británie).
Datum vydání: 2021
Hodnocení: 8/10
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Není.
Návod: YouTube playlist.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: od 1.1.2024 již Steam tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Druhý díl detektivní adventury svěřil francouzský vydavatel Microids do rukou pro změnu skotského studia Blazing Griffin. Není to přímé pokračování, ale uděláme skok do minulosti, kdy byl slavný detektiv Hercule Poirot ještě mladý a řešil své první případy.
Hra začíná prologem, kde máte Van den Boschově bohaté a mocné rodině najít ztracený náhrdelník. Poirot náhrdelník najde a zjistí, jak to bylo, ale nakonec se do případu vloží nějaký namyšlený voják a vaše poznatky, jako mladého nezkušeného ucha, smete ze stolu. Poirot je pak po nějaké době znovu pozván do jiného odlehlého sídla rodiny Van den Bosch, aby oznámil zasnoubení jejich dcery a vyšetřil, kdo rodinu vydírá přes vyděračské dopisy. Přižene se sněhová bouře a hosty uvězní uvnitř panství. Nakonec dojde i k vraždě jednoho z hostů, kterou bude muset vyšetřit...
Součástí hry je i myšlenková mapa na promýšlení vazeb a poznatků, které jste zjistili (něco jako v Sherlocku Holmesovi od Frogwares). Hraní hry spočívá v průzkumu lokací a prokecávání postav, čímž získáváte různé indície do myšlenkové mapy a některé indície musíte spojit dohromady - dedukovat. Neustále se objevují další a je tak třeba například znovu s novými poznatky prokecat nějakou postavu, nebo prohledat nějakou část lokace a tak dokola. Není to moc složité, protože se vám v dedukční mapě ukazuje jestli je možné provést nějaké spojení - dedukci, nebo je třeba znovu prokecat konkrétní postavu na nějaké téma. Někdy dojde i na jakési slovní souboje, kde musíte volit v rozhovoru správné pořadí argumentů. Také to není nic složitého. Jedná se o správné pořadí asi 3 odpovědí v dialozích se dvěma až třemi možnostmi a po neúspěchu to můžete zkoušet pořád dokola.
Hra běží na Unity enginu a ukládání probíhá automaticky, ruční ukládání není možné.
Plusy:
Pohodová detektivka se zajímavým příběhem, plným překvapení. :)
Hledání dedukcí je celkem zábavné.
Kvalitní dabing.
Pokud se vám nebude dařit a 3x za sebou spojíte na myšlenkové mapě stopy špatně, tak vám hra napoví - stopy které máte spojit, začnou nenápadně blikat.
Mínusy:
To omlazování osobností, které známe z literatury a filmů jako starší mi leze už dost na nervy. Proč mladý Poirot? Proč mladý Sherlock? :/
Na hru není žádná čeština, tak si bez znalosti angličtiny moc nezahrajete. Na druhou stranu je dobré, že text dialogů čeká vždycky na odkliknutí (kromě větších animací), takže máte kolik času chcete, abyste ho přelouskali.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce, odklikávání dialogů.
W, S, A, D, nebo levé tlačítko myši - pohyb.
Kolečko myši, nebo levý Ctrl/ levý Shift - zoom kamery.
F - poznatky o osobách.
R - myšlenková mapa.
Esc - menu.

Cheaty:
Nemám.

Agatha Christie - Hercule Poirot: The London Case

Oficiální stránky
Výrobce: Blazing Griffin (Velká Británie).
Datum vydání: 2023
Hodnocení: 8/10
Obchod/ Download:
GoG, nebo Steam.
Preview: Vortex a Tiscali Games.
Návod: Steam, nebo YouTube.
Čeština: Ano - oficiální titulky.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: od 1.1.2024 již Steam tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Již třetí díl adventurní detektivkové série pod patronací francouzského vydavatele Microids. Hru vyvíjelo (stejně jako druhý díl) skotské studio Blazing Griffin.
V novém případu dostane Poirot za ůkol přepravit do Londýna na výstavu vzácný obraz Marie Magdalény, ale obraz bude ukraden a Poirot ho bude muset vypátrat. Jedná se opět o detektivní point and click adventuru s dedukčním systémem myšlenkové mapy podobným, jako mají Frogwares ve svých nových dílech Sherlocka Holmese. Na lodi do Anglie se Poirot teprve seznámí se svým novým společníkem Hastingsem a některé jednodušší dedukce provádíte při rozhovoru s ním. Potkáte i jednu postavu z předešlého dílu. Na většině obrazovek můžete libovolně otáčet celou scénou pomocí kolečka myši. Hra obsahuje prolog a 9 kapitol. Po dohrání se můžete do jednotlivých kapitol vracet.
Plusy:
Hra má (na rozdíl od předchozích dílů) oficiální české titulky.
Celkem příjemná pohodová detektivka, i když s poněkud zamotaným příběhem. :)
Mínusy:
Grafika na Unity enginu vypadá nějak moc plastově.
Poirot není ve věku, jak na něj jsme zvyklí z TV seriálu, ale hra je zasazena pořád do období, kdy byl ještě mladý. Navíc mi připadá nějak moc připáleně na rodilého Belgičana. Asi zase úřaduje politická korektnost, multikulturalita a cancel culture... :/ Kdepak staří zaprdění páprdové s konzervativními názory. To dnes musí z kultury pryč a všude narvat mladé progresivní chytrolíny.
Hra by si zasloužila ještě trochu doladit. Naklikávání předmětů je takové nepřesné, některé objekty při otáčení kamerou mizí (umyvadlo na stěně), postava se různě zasekává o předměty, nebo ostatní postavy, před některými dveřmi před přechodem do další lokace chvíli přešlapuje na prázdno a v jednom volném průchodu v muzeu se chová, jako by tam byly dveře.
Příběh je až moc zašmodrchaný, že jsem se v něm už nějak přestával orientovat a některé dedukce mi přišly poněkud nelogické.

Ovládání:
W, S, A, D, nebo šipky, nebo klikání levým tlačítkem myši - pohyb.
Levé tlačítko myši - interakce/ odklikávání dialogů.
Pravé tlačítko myši (když je indikováno) - použití předmětu z inventáře.
F - inventář.
Esc, nebo Q - odejít/ menu.
Kolečko myši - otáčení kamerou.

Cheaty:
Stačí návod.


Agatha Christie - Murder on the Orient Express (Vražda v Orient Expresu)

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Microids Studio Lyon (Francie).
Datum vydání: 19.10.2023
Hodnocení: (8)/10
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Zing a Vortex.
Návod: Není.
Čeština: Ano - oficiální titulky.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: od 1.1.2024 již Steam tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Preview:
Microids momentálně vlastní práva na značku Agatha Christie a zdá se, že ji chce vytěžit, co to jde a tak vyšly hned po sobě dvě detektivní adventury najednou. Kromě Agatha Christie - Hercule Poirot: The London Case, která vyšla na konci srpna ještě tahle. The London Case vyvýjí skotské studio Blazing Griffin a tuhle hru dostalo do rukou studio Microids z francouzského Lyonu. Také je zajímavé, že některé hry z téhle série mají podtitul "Hercule Poirot" a jiné ne...
Co se týče příběhu, tak by se zdálo (dle názvu) zasazení zcela jasné, ovšem není tomu tak. Příběh je převeden do roku 2023! To mě přijde docela šílené, ale uvidíme, co z toho vznikne... Příběh není rovněž totožný, ale od předlohy se dost liší. Kromě Hercula Poirota budeme ve formě flashbacků hrát i za soukromou detektivku Joannu Locke v USA, která pátrá po zmizelém dítěti. Ve hře budete vést vyšetřování také ve formě známé myšlenkové mapy. Ve hře ovšem nelze selhat a vyřešit případ špatně. Hra vás prostě nenechá pokračovat, dokud nezvolíte správnou možnost.
Nejedná se o point and click adventuru, ale pohybujeme se v ní pomocí klávesnice volně W, S, A a D, jako v sérii Sherlock Holmes of ukrajinských Frogwares. O grafickou stránku se má starat výtvarník, který se dříve podílel třeba na sérii Dishonored.
Plusy:
Také tento díl má oficiální české titulky a rozhraní.
Mínusy:
Mám obavy o ten přechod příběhu do současnosti.

Ovládání:
Uvidíme...

Cheaty:
Uvidíme...