Dishonored


Dishonored 2


Dishonored: Death of the Outsider


Dishonored

Oficiální stránky
Výrobce: Arkane Studios (Francie).
Datum vydání: 2012
Hodnocení: 9/10
Obchod/ Download: Epic Games, GoG a Steam.
Recenze: Tiscali Games, Bonusweb a Zing.
Návod: Není.
Čeština: Na GoGu a Steamu hra má české titulky, ale na Epicu nemá, tak je tu: Download.

Instalace:
1. Dvěma složkami z archivu přepište ty v adresáři hry (např.: C:\Program Files\Epic Games\DishonoredDE\).
2. V souboru: "c:\Users\*uživatel*\Documents\My Games\Dishonored\DishonoredGame\Config\DishonoredEngine.ini" najděte řádek "Language=int", přepište na "Language=cze" a uložte.
3. A když už sa v tém répete, tak si zrušte úvodní videa. Smažte ve složce: "c:\Program Files\Epic Games\DishonoredDE\DishonoredGame\Movies\" videa: legal.bik, LogoArkane.bik, LogoBethesda.bik, UE3_logo.bik, ZenimaxLegal.bik a ZenimaxLegalFR.bik.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne (minimum je Vista).
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Velice úspěšná hra, kterou jsem nějak dlouho ignoroval. :) Jedná se v podstatě o hru, která se stylem hry dost podobá Thiefovi. Odehrává se v zemi Dunwall, která připomíná viktoriánskou Anglii doplněnou steampunkem. Zemi, sužované morovou epidemií vládne moudrá císařovna. Vy jste v roli jejího služebníka, zabijáka a bodyguarda Corva Attana, který se zrovna vrací ze služební cesty. Krátce po ohlášení u královny se ale královna přímo před vašimi zraky stane obětí atentátu a vy jste křivě obviněni z její smrti. Po útěku z vězení budete kontaktováni odbojem, věrným mrtvé královně a začne hon za odplatou. Mocenská klika, co se zmocnila vlády navíc unesla malou královninu dceru a vy ji musíte osvobodit a pomoci jí, ujmout se trůnu.
Hra je, jak už jsem psal, ve stylu Thiefa, tak můžete místo divokého boje "a-la Rambo" postupovat potichu, schovávat se, nepřátele jen omračovat a podobně. Váš styl postupu hrou má pak vliv na prostředí hry i na její konec. Když za sebou budete nechávat hromady mrtvol, tak bude město více zamořené krysami a nemocnými lidmi, než když se budete snažit nepřátele jen omračovat a uspávat. V odboji je vám k dispozici zbrojíř, který vám za mince nabízí nejen nové zbraně, vybavení, ale i upgrady těch stávajících. K dispozici je vám například pistole, kuš (i s uspávacími, nebo zápalnými šípy), granáty, žiletkové miny. Ve snu se vám pak zjeví nějaký "cizinec", který vám zase aktivuje různé magické schopnosti, které si dále vylepšujete za artefakty. Můžete třeba na pár vteřin zastavit čas, teleportovat se, vyvolat hejno krys, převtělit se do nějakého člověka, nebo zvířete, vytvořit silný poryv větru, nebo vidět skrz zdi.
Každou misi, kterou dohrajete si pak můžete libovolně zkoušet znova a dosáhnout lepších výsledků, najít různé bonusy, artefakty a podobně.
Plusy:
Svoboda v plnění misí. Jakou cestu si vyberete i jak misi splníte.
Zajímavý příběh o odplatě s překvapivými zvraty. :)
Plno všelijakých zbraní a vybavení, které si ještě můžete vylepšovat perky. Například, když vás někdo objeví, tak zastavíte čas, naběhnete za něj a přidusíte ho. :)
Mínusy:
Grafika je už na dnešní dobu trochu kostrbatá, ale ani to moc nevadí.
Hra je trochu krátká. Příběh má jen 9 misí. Sice jsou mise celkem velké, máte v nich i nepovinné sekundární úkoly a na jeden zátah asi neobjevíte všemožná zákoutí, cesty a předměty, ale i tak je to trochu málo.
Ty různé magické schopnosti jsou sice hezké, ale třeba u teleportu mi vadilo, že je to takové nějaké nepřesné. Když se chcete teleportnout na nějaké vyvýšené místo, tak ten ukazatel je takový nejasný, nepřesný, že kolikrát spadnete někde mimo.

DLC:
Definitive Edition obsahuje všechny 4 DLC.
The Kinfe of Dunwall (2013): Nový příběh o třech kapitolách, ve kterémž hrajete za zabijáka Dauda (ten, který zabil královnu). Je to zajímavá změna úhlu pohledu na příběh. Daud ve skutečnosti není až takový parchant, za jakého jsme ho měli. :) Poté, co zabijete královnu, budete plnit další mise a hledat vykoupení. Má svůj specifický zbraňový arzenál, vybavení a nadpřirozené schpnosti: dusivé granáty, možnost povolat zabijáka, co bude bojovat s ním, nebo elektrické miny. Schopnosti jako Corvo v základní hře máte také (zastavení času, teleport, vidění skrz zdi). Před každou misí máte možnost nákupu vybavení. Můžete si také zaplatit za různé bonusy. Třeba že vám někdo na určitém místě nechá nějaké vybavení, kód ke dveřím, nádoby s velrybím olejem k použití a podobně...
The Brigmore Witches (2013): Pokračování příběhu Dauda z prvního DLC o čtyřech kapitolách. Budete v něm bojovat s gangy a čarodějnicemi na nových územích Dunwallu. Zlá čarodějnice se totiž chystá zmocnit Dunwallu skrze malou Emily. Na začátku hry si můžete zvolit, jestli chcete pokračovat se svým vybavením a schopnostmi z předchozího DLC, nebo začínat  od nuly. Do vašich magických schopností přibude možnost přitahování věcí, nebo i (po upgradu) lidí. Prostě to, co vám jako Corvovi Daud udělal, když vraždil královnu - zvedl vás do vzduchu a nechal vás bezmocně sledovat vraždu královny. :)
Dunwall City Trials (2013). 10 map s různými výzvami. Vaše úspěchy se ukládají do žebříčku.
Void Walkers Arsenal (2013): 4 balíčky obsahu, které byly dříve dostupné pouze pro předobjednávky hry. Obsahují různé bonusy k postavám, sloty pro kouzla a další...Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Mezerník - skok/ šplhání.
Shift - běh.
C - plížení.
Levý Ctrl - tichá likvidace zezadu/ vykrývání útoku.
F - použít.
Levé tlačítko myši - útok mečem.
Pravé tlačítko myši - útok další zbraní (puška/ samostříl atd...).
Klik kolečkem myši - kruhová nabídka vybavení.
R - léčivý elixír.
T - elixír many.
J - deník.
Cheaty:
Na mince a artefakty lze použít univerzální cheater Cheat Engine.

Jinak hru podporuje i univerzální cheater WeMod. Jednou se mi ve hře stalo, že jsem musel cheaty vypnout. Při opouštění lokace nevěstince Golden Cats, když máte v této lokaci vše splněno a chcete pokračovat dál, se mi hra pořád ukončovala s tím, že odboj selhal - jakoby zemřela nějaká postava, důležitá pro příběh.

Dishonored 2

Oficiální stránky
Výrobce: Arkane Studios (Francie).
Datum vydání: 2016
Hodnocení: 9/10
Obchod/ Download: GoG a Steam.
Recenze: Tiscali Games, Bonusweb a Zing.
Návod: YouTube - Agraelus CZ.
Čeština: lokalizace.net (musíte si stáhnout CZ Manager a počeštění provést přes něj).
Multiplayer: Ano.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Pokračování skvělé tiché akce. Odehrává se 15 let po původní hře v roce 1852 a můžete hrát za Corva Attana jako minule, nebo mladou císařovnu Emily, která už mezitím dospěla. Na připomínkovou ceremonii 15. výročí smrti staré císařovny se vloudí jistý vévoda, jež přivede údajnou právoplatnou dědičku trůnu Delilah Kaldwinovou. Delilah má být prý starší sestra staré císařovny a provede převrat za pomoci nových mechanických vojáků. No a vy se, jako v prvním díle, snažíte dostat k trůnu zpět. :) Výběr Emily, nebo Corva se projeví tím, že vás budou všichni jinak oslovovat, ale jinak hrajete stejný příběh.
Tentokrát máte povstaleckou základnu na lodi Dreadful Wale, které šéfuje černošská kapitánka Meagan Fosterová (její pravé jméno je Billie Lurk). Kapitánce chybí jedno oko a ruka a jestli se nemýlím, tak jsme ji v prvním díle tuším vysvobodili z nějakého vězení. V jistých chvílích je na vás, jestli nějaký cíl zabijete, nebo zachráníte a ona osoba se pak objeví v posádce lodi a pomáhá vám. Většina misí se odehrává v přístavním  městě Karnaca, odkud je právě onen vévoda. Stejně jako se vám v jedničce ve snu zjevoval tajemný "cizinec", jež vás obdarovával magickými schopnostmi, tak bude i tady. Budete opět moci disponovat třeba bleskovým přesunem (který půjde upgradovat na přitahování nepřátel), částečnou neviditelností, možností vyvolat vaše dvojníky, okouzlit nepřátele, mít temný zrak (lépe vidět ve tmě, nebo skrz zdi), nebo použít domino efekt, čímž se nepřátelé propojí a co se stane jednomu, se stane všem. Tyhle schopnosti si opět aktivujete pomocí nalezených run. Rovněž pomocí run si vylepšujete i další schopnosti, jako: síla, vitalita, reflexy, hbitost, krvežíznivost (amok), stínové zabití (nepřátelé po zabití mizí), nebo schopnost vyrábět kostěné amulety, které vám dávají další bonusy. Jako klasické zbraně jsou opět meč, kuše (i s uspávacími, či zápalnými šípy), pistole a granáty. Vybavení si můžete doplňovat v obchůdcích černého trhu. Kromě obvyklých strážných a vojáků se budete muset nově potýkat i s již zmíněnými mechanickými vojáky. Hloubku příběhu a vykreslování světa umocňuje opravdu velká kupa různých obsáhlých dokumentů, které si můžete číst. Někdy v nich objevíte i vedlejší úkoly mise.
Hra má celkem 9 misí a po dohrání máte možnost spustit "Novou hru +", nebo "Mission +", kde jsou vám zachovány schopnosti z vaší kampaně a můžete si tak mise zkoušet nanečisto.
Hra běží na VOID Enginu od id Techu.
Plusy:
Ve hře se dá opět velmi dobře vyřádit. Ke splnění cílů nevede vždy jen jedna cesta, tak je to takový sandbox.
Osobitý grafický styl jakéhosi vymyšleného přetechnizovaného, viktoriánského světa.
Po výběru cíle mise vám ukazatel celkem blbovzdorně ukazuje cestu k cíli, tak nebudete moc bloudit.
Ve hře je i několik rozhodnutí, ovlivňujících další děj. Například nějakou doktorku můžete vyléčit a ta vám pak dále ve hře pomáhá, nebo ji prostě zabít.
Mínusy:
Hra je celkem krátká - 9 misí. Ani jsem se nenadál a už jsem vyrážel do paláce na finální bossfight. Příběh je prostě nějaký uspěchaný.
Chybí magická schopnost zastavení času z jedničky.
Ovládání:
W, S, A a D - pohyb.
Shift  - běh.
C - plížit.
Ctrl - tichá likvidace.
F - použít (okrást - v pížícím režimu C).
Mezerník - skok (šplhání - podržet).
Levé tlačítko myši - primární útok.
Pravé tlačítko myši - sekundární útok/ použití schopností.
Kolečko myši - výběr zbraní/ schopností.
J - deník, inventář, atd...
Y - dalekohled.

Cheaty:
Hru podporuje univerzální cheater WeMod. Sice se tváří, že podporuje jen Steam verzi, ale když mu ručně ukážete cestu ke GoG verzi, tak funguje bez problému i s ní. Na elektrické brány bohužel nesmrtelnost nefunguje.
Dishonored: Dead of the Outsider

Oficiální stránky
Výrobce: Arkane Studios (Francie).
Datum vydání: 2017
Hodnocení: 8/10
Obchod/ Download: GoG a Steam.
Recenze: Tiscali Games, Bonusweb a Zing.
Návod: YouTube (Agraelus). Má to více dílů, ale za boha nemůžu přijít na to, jak se z jednotlivých videí překliknout do celého playlistu...
Čeština: lokalizace.net (musíte si stáhnout CZ Manager a počeštění provést přes něj).
Multiplayer: Ano.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Jakýsi samostatně spustitelný datadisk, kde se ujmete role staré známé černošky Billie Lurk, která opět spojí síly s Daudem (vrahem královny z prvního dílu), aby zlikvidovala tajemnou polobožskou postavu jménem Outsider, jež stojí za mnoha špinavostmi v Dunwallu. Ano, jedná se o onoho tajemného "Cizince", který se vám v předchozích hrách zjevoval ve snech a obdarovával vás zajímavými magickými schopnostmi. Billie s Daudem usoudí, že ho musí odstranit, protože představuje zlo, ale každopádně hra má dva konce, kde si můžete osud "Cizince" vybrat. :)
Cesta vás opět zavede do přístavního města Karnaca. Billie rovněž oplývá různými magickými schopnostmi, jako Corvo, nebo Emily v předchozích dílech. Klasické přemístění, kde se teleportujete na vybrané místo, napodobení, kdy na sebe vezmete něčí podobu, krysí šepot - slyšíte, co si povídají krysy, prozíravost - zastaví se čas, vy opustíte své tělo a můžete si prohlédnout své okolí se zvýrazněnými zajímavými věcmi a úder nicoty - zpřístupní se, až z bankovního sejfu získáte speciální dýku. Základnu máte opět na lodi Dreadful Wale, ale loď má zatopenou strojovnu a jako nepojízdná je připoutaná k opuštěnému molu. Kromě hlavních úkolů kampaně můžete plnit i nepovinné kontrakty, jež jsou k nalezení na černém trhu. Na černém trhu si kromě kontraktů můžete klasicky kupovat upgrady, nebo vybavení. Ve hře tentokrát chybí perkový systém, kdy jste si mohli v inventáři vylepšovat schopnosti v několika úrovních. Můžete se jen vybavovat klasickými kostěnými amulety, které si můžete později i vyrábět sami.
Hra má celkem 5 celkem rozsáhlých misí. Po dohrání hry si můžete mise libovolně opakovat, nebo je opět možné hru spustit v režimu "Originální Hra+", kdy můžete používat i speciální schopnosti z Dishonored 2.
Plusy:
Klasicky skvělý herní zážitek, jako z předchozích dílů.
Mínusy:
Docela krátké - jen 5 misí.
Celkem složitý postup některými misemi. Například v bance je hodně dveří ovládaných dálkově a je dost obtížné najít správné tlačítko, jak je otevřít. Nebo v poslední misi musíte v některých chvílích dost rychle a přesně kombinovat použití 2 speciálních schopností.
Ovládání:
W, S, A a D - pohyb.
Shift  - běh.
C - plížit.
Ctrl - tichá likvidace.
F - použít (okrást - v pížícím režimu C, u krys - poslouchat jejich řeč).
Mezerník - skok (šplhání - podržet).
Levé tlačítko myši - primární útok.
Pravé tlačítko myši - sekundární útok/ použití schopností.
Kolečko myši - výběr zbraní/ schopností.
J - deník, inventář, atd...
Y - dalekohled.

Cheaty:
Hru podporuje i univerzální cheater WeMod. Oficiálně jen Steam verzi, ale když mu ukážete GoG verzi, tak funguje bez problému i s ní.
Kód ode dveří prvního černého trhu je 398.
Kódy k sejfům v bance uvnitř velkého trezoru jsou: 011/235/813/455/891.