Yesterday


Yesterday: Origins

Yesterday

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Pendulo Studios (Španělsko).
Datum vydání: 2012
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb, Tiscali Games a Zing.
Návod: madukas.cz.

YouTube.
Čeština: Hra u nás v době vydání hry vyšla v krabici na DVD s českými titulky, ale jak to tak v naší zaprděné, kolenovrtské kotlině bývá, tak český vydavatel ty titulky nedal k dispozici do digitálních distribucí GoG, nebo Steam. :/ Na uložto jsem českou verzi hry taky nenašel, tak nezbývá než do češtiny lokalizovanou hru shánět někde po bazarech... Na tomto e-shopu tvrdí, že mají ještě poslední kus, ale píše se tam, že hra požaduje k aktivaci přístup k internetu, což zřejmě znamená, že má protipirátskou ochranu SecuRom, jež už dnes nefunguje a budete muset asi použít crack. :(
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: DVD verze uvádí, že ano a na GoGu píší minimum Windows 7.

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK

Pokud nechcete mít okolo obrazovky černé okraje, tak u 4k monitoru nevybírejte 4k rozlišení, ale jen FullHD 1920*1080. Rozlišení se nastavuje souborem PSConfig.exe v adresáři hry.

Zde si můžete stáhnout původní nezcenzurované animace (heslo k archivu je "choke").

Neminimalizujte hru pomocí Alt + Tab, protože se pak přestanou přehrávat některé zvuky v animacích.Recenze:

Další adventura od španělských Pendulo Studios (tvůrci herní série Runaway). Na grafice je to znát, protože má grafik zálibu v různých pokroucených komiksových ksichtech, něco ve stylu jako Team Fortress 2. :) Sérii Runaway už autoři třetím dílem uzavřeli, tak rozjeli novou adventurní sérii.
Ve hře hrajete střídavě za několik postav. Prvním je Henry White - mladý člen neziskovky, starající se v New Yorku o bezdomovce, Samuel Cooper - natvrdlý hromotluk a Henryho kamarád a Johna Yesterdaye - záhadný mladý muž se ztrátou paměti (och..., jak ohrané téma ve hrách už zase... :/ ), kterého si Henry po několika letech najme, aby vyšetřoval tajemnou satanistickou sektu. První herní lokace s mladým neziskovým pracovníkem Henrym se totiž odehrává několik let před následnými událostmi a Henry v ní poprvé narazí v opuštěné stanici metra na podivné nebezpečné lidi při vyšetřování, kdo brutálním způsobem vraždí bezdomovce. Za první dvě postavy hrajeme ale jen první kapitolu, pak už zbytek hry jen za Johna. Příběh začíná v New Yorku, pak se podíváme do Paříže a skončíme ve Skotsku. Párkrát se ale podíváme retrospektivně i na nějaké horské sídlo podivného mnicha. Na konci máte na výběr ze 3 konců + je ještě jeden skrytý konec (viz. cheaty níže), jež je opravdu povedený a potkáte v něm velmi známou tvář. :) Hra má sice pouze autosave, ale přes tlačítko s hvězdičkou můžete nahrát kteroukoliv část hry chcete a zahrát si tak na konci všechny konce bez opakování celé hry. Hra působí poněkud vážněji, ale dojde i na řadu humorných situací a scének.
Grafika je řešena takovým komiksovým stylem, že třaba při rozhovorech, nebo i při používání předmětů z inventáře se zobrazí komiksové okýnko s nějakým textovým komentářem k dané akci.
Plusy:
Grafika je docela hezká, i když jak které obrazovky. Při porovnání s třetím dílem Runaway je to ale krok zpět.
Ve hře je integrovaná i nápověda a tlačítko na zobrazení aktivních míst na obrazovce.
Rozhovory jsou celkem přehledné - odškrtávají se vám již probraná témata.
Po rozpačitém, kreténském a nesmyslném úvodu se rozvine docela solidní zajímavý příběh. Mínusů je dost a hodnocení hry je opravdu různorodé. Na Bonuswebu hra dostala od Srpa jen 40%, Tiscali Games dalo 7/10 a na Zingu dokonce 9/10. Já ze začátku, než jsem pochopil hloubku příběhu spíše souhlasil s panem Srpem a kroutil hlavou, co to je za idiotskou šarádu, ale pak mě to docela zaujalo. :)
Mínusy:
Poněkud stupidní úvod příběhu. Mladý kluk z neziskovky jde do starých, nepoužívaných stanic metra pátrat po brutálních vrazích. Nechtěl by to nechat raději na policii? V onom metru narazíte na dva evidentně mentálně postižené idioty, co si hrají s plastovými manekýny na nějaký soud... WTF???
A taky pochopit, o co v příběhu jde, kdo je kdo atd... dá člověku docela zabrat, zvláště, když hra postrádá češtinu. Ano český vydavatel hry opět syslí zbytečně autorská práva na češtinu do šuplíku, než aby ji dal k dispozici do digitální distribuce.
Grafika lokací je celkem hezká, ale (chybějící) animace a zbytečný zoom na nepovedené ksichty při rozhovorech to poněkud kazí. Animace chůze postav je vynechaná, postavička jen nakročí, zmizí a teleportuje se do cíle - WTF??? Grafik asi nechtěl ztrácet čas animací pohybu postavičky, když to každý hráč stejně raději netrpělivě přeskakuje dvojklikem.
Práce s inventářem je poněkud těžkopádná. Abyste třeba objekt z inventáře na něco použili, tak jej musíte z inventáře jakoby vytáhnout - chytit myší a směrem nahoru vytáhnout.
Hra používá pouze autosave - manuální ukládání není možné. Můžete se jen tlačítkem s hvězdičkou vrátit do libovolné části již odehrané hry.
Taky hra postrádá dabované komentáře, když se třeba podíváte na nějaký předmět na obrazovce. Vše se řeší jen němým textem.
Hra je celkem krátká. Zfouknul jsem ji za jedno necelé odpoledne.
Hra je cenzurována! Ze hry byly odstraněny některé lechtivější a morbidnější scény, jako například když je někdo zastřelen, tak není žádná červená skvrna. Zde si můžete stáhnout původní nezcenzurované animace (heslo k archivu je "choke").
Dále hra obsahuje takový audio bug, že když ji za běhu minimalizujete pomocí Alt + Tab, tak se přestanou přehrávat některé audiostopy, jako jsou některé zvuky (třeba výstřelu) a hudba či zvuky v animacích, jež pak vypadají nějak podivně, tiše. Řešením je prostě hru neminimalizovat a návod si raději vytisknout na papír před spuštěním hry.
Ovládání:
Levé tlačítko myši - Interakce.

Cheaty:
Jak na 4. tajný konec? :)
V poslední kapitole ve Skotsku udělejte dle návodu vše až po nabrání vody do hrnce. Tedy prohlédněte, prošmejděte, proklikejte všechno u kříže, na odzoomované obrazovce, pokecejte s Pauline o všech tématech, posbírejte všechno u ní. Jak pak půjdete nabírat vodu do kastrólu, tak šmejděte myší po horách na horizontu. Někde je tam skryté místo, které se neukazuje ani pomocí tlačítka na zobrazení aktivních míst na obrazovce. Mám takový pocit, že se to místo dokonce každou chvíli mění. Prostě musíte hledat místo, kde se vám kurzor změní a chvíli to trvá, než se vám to podaří, takže trpělivost! :) Jakmile to místo najdete, tak z něj tlačítkem ruky seberte baterie. Co s nimi se už dočtete v návodu. :)

Save pozice.Yesterday: Origins

Oficiální stránky
Výrobce: Pendulo Studios (Španělsko).
Datum vydání: 2016
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games - první dojmy.
Návod: YouTube.
Čeština: lokalizace.net - bohužel funguje jen ve Steam verzi hry. Při instalaci do GoG verze se po spuštění díváte jen na nekonečné kroutící kolečko načítání. :/
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Pokračování příběhu Johna Yesterdaye a jeho přítelkyně Pauline. Teď už víme, že jsou oba nesmrtelní, ale snaží se žít normální život. Provozují teď v Paříži obchod se starožitnostmi po Pauliině otci. Ve formě flashbacků se podíváme i do historie. Konkrétně do roku 1501, kdy příběh Yesterdaye začínal, jako Miguela de Castra, kterého uvěznil inkvizitor za čarodějnictví a chystal se ho mučit. Vašim prvním úkolem je tedy utéci z inkvizitorského vězení. Následně se přesuneme do moderní Paříže 3 roky po událostech prvního dílu. Tam už hrajete střídavě za obě postavy Johna i Pauline (můžete mezi nimi kdykoli přepínat) a společnost vám dělá i známý bezdomovec Boris z prvního dílu. Pauline s Johnym mají nového zájemce o starodávnou sochu. Je jí jistá Victoria Baxterová která, jak se ukáže, má i jiné zájmy a nečekané přátele... :) Celkově se dozvíme hodně o historii Johnyho příběhu.
Hra má zajímavý nový prvek. Spoustu situací řešíte tak, že sestavíte takový plán a hra ho pak v animaci sama automaticky provede. Prostě třeba vyberete nějakou postavu, kterou potřebujete nějak odlákat, abyste jí mohli něco ukrást a pak na ni z inventáře použijete patřičné předměty i různé poznatky, ke kterým jste někde přišli a pokud máte všechno správně, tak už jen sledujete animaci, jak všechno hezky klapne. Docela zajímavý nový adventurní prvek.
Plusy:
Grafika jednotlivých kreslených obrazovek je skvělá.
Zajímavé a poutavé pokračování příběhu dvou nesmrtelných postav. Z toho plyne taky mnoho vtípků. :)
Nové prvky plánování některých činností.
Mínusy:
Opravdu hodně nepříjemné a stupidní je používání předmětů a celý ten interface téhle činnosti. Abyste použili na něco nějaký předmět, tak na něj kliknete, on se vám zobrazí v takovém malém okýnku (hra opět používá takové komiksové podokýnka), kde jej posouváte a hledáte aktivní místa (objeví se na nich kolečko). To posouvání je pomocí myši - táhni a pusť a reaguje strašně pomalu, stupidně vynechává řadu vašich tahů, takže někdy trvá, než se k nějakému místu dopracujete neustálým šmrdláním myší. Hra vám na začátku alibisticky řekne, že ke hraní je lepší gamepad. Na daném místě předmětu pak z inventáře naklikáte předměty, které na dané místo chcete použít (někdy ještě třeba nemáte všechny). Hra je plná těchto kombinačních puzzlů (navíc někdy nelogických - napadlo by vás třeba na sebe použít mučidlo?). Někdy jako objekt k použití předmětů slouží i vaše tělo. Kliknete na sebe (kruhový portrét), posunete pohled třeba na ruku a použijete na ni něco. Tyhle hádanky vám fakt dají zabrat, protože vás to kolikrát nenapadne, třeba použít něco přímo na sebe... Někdy je taky třeba použít předměty ve správném pořadí. Třeba jsem si rozklikl objekt č.1 a zkusil na něj z inventáře použít objekt č.2 - špatně. Správně bylo rozkliknout objekt č.2 a použít na něj z inventáře objekt č.1.
Hra sice obsahuje tlačítko na zobrazování aktivních míst na obrazovce, ale je poněkud mizerné. Objekty to označuje postupně a jen na pár vteřin, takže se vám mnohokrát stane, že něco přehlédnete a musíte klikat několikrát a pozorně sledovat, kde se kolečka postupně objevují a mizí.
Kurzor, který indikuje, že jste s myší na nějakém aktivním objektu je taky velmi podobný tomu standartnímu (jen je trochu bělejší).
Grafika obrazovek je sice hezká, ale modely zvětšených obličejů postav při dialozích, nebo předmětů, se kterými manipulujete je bídný 3D ušmudlaný hnus.
Čeština, kterou vytvořili amatérští překladatelé na prekladyher.eu funguje bohužel jen na Steam verzi. Čeština upravuje pouze soubor "resources.assets". Jako fakt nechápu, proč autoři her dávají na různé digitální obchody různé verze hry s nějakými odlišnostmi v souborech, že se musí řešit každá verze zvlášť? Naštěstí byla hra v době, kdy jsem ji hrál na Steamu ve slevě jen za 1,49 EUR, tak jsem ji koupil taky, i když jsem měl už rozehranou GoG verzi - save naštěstí kompatibilní byly a ukládají se do stejné složky.
Ovládání:
Levé tlačítko myši - Interakce.

Zvýraznění aktivních objektů na obrazovce - tlačítko vyjede v levém horním rohu obrazovky.
Inventář - vyjede na spodním okraji obrazovky.
Menu - tlačítko vyjede v pravém horním rohu obrazovky, nebo Esc.

Cheaty:
Save pozice.