Runaway: A Road Adventure

Runaway 2: The Dream of the Turtle


Runaway 3: A Twist of Fate

Runaway: A Road Adventure

Oficiální stránky
Výrobce Pendulo Studios (Španělsko).
Datum vydání 2003
Hodnocení 8/10
Plná GoG, nebo Steam.
Recenze Bonusweb a Tiscali Games.
Návod abcgames.cz.
Update Update české verze (Xzone.cz).
Čeština Hra u nás vyšla na 3 CD i s českým dabingem. Bohužel v e-shopech je už dávno vyprodaná, tak si ji můžete stáhnout na ulozto.cz.
Multiplayer Ne.
Editor Ne.
Kompatibilita s Windows XP OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OK

Česká verze se bohužel zastaví krátce po začátku hry v nemocnici při jedné animaci. Nepomůže ani nastavení kompatibility s Windows XP SP2 a instalace českého patche, jak radí v komentářích na ulozto.
Můžete ale překopírovat sejvy do anglické verze z GoGu, po problematické pasáži je zase překopírovat zpět do české verze a pokračovat dál.Recenze:

Hezká kreslená point and click adventura od španělského týmu Pendulo Studios. Je vám ten název povědomý? Ano, jsou to autoři slavné série Commandos! Hrajete v ní za 23 letého amerického kluka Briana Basca z New Yorku. Brian vyráží na cestu autem do Kalifornského Berkeley, kde chce studovat. Před cestou si jede ještě vyzvednout knížku z knihovny a tahle drobná zajížďka mu změní celý život. Pod auto mu totiž nečekaně vběhne mladá dívka Gina, kterou honí gangsteři. Následně spolu tahle dvojice cestuje napříč USA a pokouší se zjistit, k čemu slouží tajemný indiánský krucifix, který Gině svěřil její otec před tím, než ho gangsteři zabili. Cesta vás zavede do starého westernového městečka a potkáte celou řadu zajímavých lidí. Například trio postarších popových hvězd na turné. :) Celou cestu jsou vám gangsteři v patách...
Plusy:
Pohodová klasická adventurka s hezkou kreslenou grafikou.
Český dabing - pokud si tedy seženete původní CD verzi, která u nás svého času vyšla. Do verze hry z GoGu, nebo Steamu se čeština nedostala.
Některé skladby soundtracku jsou taky celkem slušné.
Mínusy:
Na grafice se už podepsal zub času. Herní obrazovky sice ještě vypadají k světu i když hra běží jen v rozlišení 1024*768, ale celkem časté videosekvence jsou už trochu zubaté.
Hra nemá žádnou klávesu na zvýraznění aktivních objektů na obrazovce a tak vás asi dost potrápí tzv. pixel-hunting. Prostě budete šmejdit kurzorem po obrazovce a hledat, kde jaká nenápadná věc je aktivní.
Často se také stává, že aby bylo možné něco provést, tak předtím musíte ještě provést něco jiného (přičemž Briana jakože třeba něco napadne) a až pak lze provést něco, co předtím nešlo.
Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - změna režimu kurzoru myši.
TAB, nebo najetí na horní okraj obrazovky - inventář.

Cheaty:
Nemám.Runaway 2: The Dream of the Turtle

Oficiální stránky
Výrobce Pendulo Studios (Španělsko).
Datum vydání 2006
Hodnocení 8/10
Plná GoG, nebo Steam.
Recenze Bonusweb a Tiscali Games.
Návod abcgames.cz, nebo Tiscali Games: 1. část a 2. část.
Update Není.
Čeština Hra u nás opět vyšla v češtině (už jen titulky), ale samozřejmě je dnes již také beznadějně vyprodaná. Na Uložto je sice ke stažení, ale s několika mínusy, že je archiv nějaký vadný a nejde zkompletovat, takže to nemá cenu ani stahovat... :/
Multiplayer Ne.
Editor Ne.
Kompatibilita s Windows XP OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OK (Na Aljašce vývojáři poněkud přecenili možnosti grafického enginu a ve scénách, kde padá sníh je hra dost dýchavičná - pokles framerate. Prostě tu animaci padajícího sněhu nezvládá. Na fóru GoGu někdo píše, že je třeba ve hře vypnout "High Quality Video" a stáhnout a použít na hru program DXWnd, ve kterém se má vypnout možnost: "Correct Mouse Position" v sekci Input.)
Recenze:

Pokračování dobrodružství Briana a Giny.
Brian si s Ginou zajedou na Havaj na dovolenou. Na jeden výlet na ostrovech využijí služeb jedné pochybné letecké společnosti, což je přivede do pěkné šlamastiky. Brianovi nezbude, než Ginu z havarujícího letadla vyhodit na jediném padáku, který v letadlu mají a sám s pilotem havaruje někde v džungli. Po Gině na padáku zahájí palbu nějací vojáci a spadne uprostřed jezera. Brian se tedy pouští do pátrání po Gině a zjistí, že ostrov obsadila armáda za záhadných okolností (zřejmě na ostrově něco podivného našli...).
Časem se mu podaří kontaktovat svou partu přátel z prvního dílu (z kovbojského městečka) a ti mu přijdou na pomoc. No, hackerka Sushi je celkem užitečná, ale zbytek je spíše na obtíž. :) Nejvíce na obtíž je ale japonský hledač UFO Joshua, to je doslova katastrofa! :)
Po Havaji navštívíme zamrzlou Aljašku, jachtu uprostřed oceánu a na závěr si Brian střihne roli Guybrushe Threepwooda na pirátské lodi. :)
Plusy:
Řekl bych, že je hra o dost lepší, než jednička. Ať už graficky (animačky už nejsou tak zubaté i když hra běží jen v rozlišení 1024*768), tak vtipností.
Speciálně bych zmínil animačky pod hladinou oceánu, když se Brian potápí. Ty vypadají na adventuru tohoto druhu perfektně! Okolo plují hejna pestrobarevných ryb, korály, potopená galeona,...
Mínusy:
Hra u nás vyšla opět v češtině, ale už jen s titulky bez dabingu a navíc už je vyprodaná. Pokud moc neumíte anglicky, tak se v tom asi budete dost ztrácet - hra je totiž někdy až zbytečně moc ukecaná.
Konec je useknutý s tím, že zbytek se vyřeší v dalším díle hry. Brian toho totiž ze svých úkolů nakonec moc nevyřeší.
Sice nemám rád autosave, ale tady by se mi k závěru hodil. V poslední kapitole mi totiž hra z ničeho nic spadla při prozkoumávání jednoho obrazu. Asi dvě hodiny jsem přitom neukládal, takže jsem si to musel projít znovu od začátku.
V menu bych po dohrání čekal taky nějaké bonusy, jako přehrávání animací, ale nic takového tam není. Jen jedno video shrnující události prvního dílu.
Na Aljašce vývojáři poněkud přecenili možnosti grafického enginu a ve scénách, kde padá sníh je hra dost dýchavičná - pokles framerate. Prostě tu animaci padajícího sněhu nezvládá. Na fóru GoGu někdo píše, že je třeba ve hře vypnout "High Quality Video" a stáhnout a použít na hru program DXWnd, ve kterém se má vypnout možnost: "Correct Mouse Position" v sekci Input. Nezkoušel jsem.
Hra opět nemá zvýraznění aktivních objektů na obrazovce, takže budete bez návodu dlouho myší šmejdit po obrazovkách, kde je co aktivního.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - změna kurzoru myši (prozkoumat/ sebrat atd...)
Horní okraj obrazovky - inventář a menu.
TAB - inventář.
Esc - menu.
Cheaty:
Nemám.


Runaway 3: A Twist of Fate

Oficiální stránky
Výrobce Pendulo Studios (Španělsko).
Datum vydání 2011
Hodnocení (8)/10
Plná GoG, nebo Steam.
Recenze Bonusweb.
Návod abecedaher.cz.
Update Není.
Čeština Hra u nás vyšla v češtině (jen titulky), ale už se nedá sehnat.
Multiplayer Ne.
Editor Ne.
Kompatibilita s Windows XP OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OKHru již mám k dispozici, ale ještě jsem ji nehrál - recenze není kompletní!
Recenze:

Konec adventurní trilogie, kde snad Brian konečně splní úkoly, z druhého dílu.
Plusy:
Grafika vypadá parádně.
Mínusy:
Hra u nás vyšla opět v češtině, ale už jen s titulky bez dabingu a navíc už je vyprodaná.
Ovládání:

Levé tlačítko myši - interakce.

Cheaty:
Nemám.