The Uncertain: Last Quiet Day


The Uncertain: Light At The End
The Uncertain: Last Quiet Day

Oficiální stránky
Výrobce: New Game Order (Rusko)
Datum vydání: 2016
Hodnocení: 8/10
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Není. Našel jsem 2 novinkové články na Tiscali Games: první, druhý.
Návod: YouTube.
Čeština: prekladyher.eu.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Zajímavá ruská adventura, jejíž příběh je jako Detroit: Become Human naruby. Roboti převzali vládu nad Zemí a pár přeživších lidí se musí skrývat. Hrajete za jednoho depresivního robota jménem RT-217NP (přátelé mu říkají familiérně: "RT" :) ), který našel zálibu v lidském světě - snaží se ho studiem různých věcí pochopit. Díky jednomu incidentu se mu podaří dostat do kontaktu s odbojovým hnutím uvědomělých robotů a lidí, kterým tito roboti pomáhají přežít. Když jsem napsal "depresivní robot", tak se možná některým vybavil robot z knížky Stopařova průvodce po galaxii od Douglese Adamse :) , ale bohužel takhle zábavnou depresi náš áRTý nemá. :) Prostě hra celkově působí dost realisticky depresivně, protože popisuje věk, kdy roboti převezmou vládu a lidé jsou v koncích. Navíc tomu dost nahrává atmosférický soundtrack.
Hra má mít více dílů a na pokračování se již pracuje. Závěrečná animace a obrázky z pokračování naznačují, že budeme příště hrát za sympatickou mladou dívku. :)
Co se týče hratelnosti, tak je to v podstatě klasická adventura s průzkumem obrazovek, interakce s předměty (sbírání a používání) a rozhovory s jinými postavami. V rozhovorech je někdy více možností a některé nevhodné odpovědi prý můžou vést i k vaší smrti (mě se to nestalo :) ). Některé odpovědi mají taky vliv na další děj, ale asi ne moc velký - jen je pak jiná konverzace později. Můžete také udělat něco, co bude mít vliv. Například jsem si v jednom počítači při čtení mailů všiml, že je tam tlačítko koše. Na co tady dali i tlačítko na koš? Tak jsem na něj klikl a maily po přečtení vymazal. Později jsem v jednom rozhovoru za to dostal pochvalu, že to byl dobrý krok, aby ty maily nepadly do nesprávných (robotických :) ) rukou. :)
Pohyb postavy je vyřešen klávesami W, S, A, D (nebo šipkami), přičemž když kliknete na nějakou věc na obrazovce, tak k ní postava automaticky dojde. Samozřejmě je tohle ovládání krkolomné a postavička se vám neustále někde zasekává, nevidíte kolikrát, kam jdete a taky kamera se někdy přepíná do jiných úhlů, takže ztrácíte orientaci. Pohyb postavičky je taky dost pomalý, takže budete asi trvale držet Shift.
Grafika je na Unity enginu a vypadá dost zastarale. Ale tak..., dostačuje... Ukládání hry je pouze automatické. Někde můžete umřít, ale hra vás vrátí těsně před dané místo, takže můžete hned pokračovat.
Ve hře je také celá řada různých puzzlů, které musíte vyřešit. Nejsou naštěstí složité a i kdybyste se zasekli, tak vám hra napoví. Po určité době vašeho trápení se v levém horním rohu obrazovky ukazuje několikastupňová nápověda.
Plusy:
Zajímavý příběh.
Příjemně jednoduché puzzly.
Mínusy:
Celkem krátká hra. Spíše to vypadá na takové větší demo na další díl.
Nemožné a pomalé ovládání.

Ovládání:
W, S, A, D, nebo i šipky - ovládání postavy.
Shift - běh.
Levé tlačítko myši - interakce.

Cheaty:
Nemám.


The Uncertain: Light At The End

Oficiální stránky
Výrobce: ComonGames (Rusko)
Datum vydání: 2020
Hodnocení: 8/10
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Preview: Vortex.cz.
Návod: YouTube.
Čeština: prekladyher.eu.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


 
 
 Recenze:

Pokračování adventury ze světa, kde převzali vládu roboti. Autoři vedli kampaň i na Kickstarteru, ale z 50000 dolarů vybrali jen 17000. I přesto ale hru dokončili. Za ÁrTýho už ale hrát nebudete, ale do rukou se vám dostane sympatická mladá slečna jménem Emily. Emily je jednou z mála přeživších lidí, kteří se před roboty skrývají a snaží se přežít. Žije ve velkém městě v krytu s dalšími 7 lidmi (Park - mladík, který s vámi byl už v demu v lékárně, Brian - černoch, Alex, Matthew, Claire - starší dáma, co vám dělá kuchařku a Ruska Olga s malým kojencem Verou. Posléze se skupina vydá najít nějakou větší skupinu přeživších.
V podstatě je to taková celkem klidná adventura, kde vždycky prošmejdíte lokaci, pokecáte s postavami, posbíráte věci, na něco je použijete, občas vyřešíte nějakou puzzle minihru, abyste něco odemkli, nebo aktivovali a přesunete se dál. Rozhovory nejsou moc košaté a moc se nevětví. Občas se něco odehraje mírně jinak podle vašeho rozhodnutí, nebo jestli jste stihli v nějaké akční scéně rychle zmáčknout nějakou klávesu, ale takových míst moc není. Musíte třeba probíhat přes alarmové skenery, plížit se mimo zorné pole policejních robotů - jen ve dvou směrech a je to směšně jednoduché. Prostě jen počkáte, až se robot otočí a proběhnete za další překážku.
Ovládání postavy už je daleko lepší - kamera je umístěna za zády postavy a pohybuje se s postavou - prostě normální klasika.
Plusy:
Hra má v celku celkem dobrou atmosféru. Je to sice taková levná ruská produkce, takže to není nic moc kvalita, ale celkem mi to připadá, jako The Walking Dead, ale s roboty místo zombií. :)
Konečně normální ovládání s kamerou za zády postavy.
Všechny puzzly se dají jednoduše přeskočit, takže pokud vás to nebaví, tak se tím nemusíte trápit a dát prostě "Skip".
Ve hře lze nalézt i nějaké easter eggy na jiné hry. Mě se třeba podařilo v nočním městě najít Alyxina robota "Doga" z Half-Life 2. Jsem nevěřil vlastním očím! Prostě u jednoho domu za plotem u dveří! :)))
Mínusy:
Grafika od roku 2016 moc nepokročila. Opět běží na Unity enginu. Sice vypadá docela hezky (blyštivě), ale na dnešní dobu to už je slabé.
Hra je opět dost krátká (YouTube návod v lážo-plážo tempu má 4 hodiny). Závěr hry je takový otevřený (a celkem divný - ona se na ně jako vy****???). Autoři asi počítají, že budou dělat ještě další pokračování.
Hra má pár bugů. Někdy tvůrci nepočítají s jinou posloupností akcí, než zamýšleli a tak třeba v kanálech zkusíte přejít římsu zpět a obrazovka vám zčerná. Nebo jsem hrál předtím i demo a po nainstalování plné hry hra našla v dokumentech sejvy z dema a nabídla mi hned po nainstalování pokračovat. Jak pokračovat, vždyť teď jsem to teprve nainstaloval??? Problém ovšem nastává, když od tohoto sejvu budete pokračovat a odehrajete první epizodu v lékárně. Přehrají se videa, jak se vrátíte z lékárny a máte hrát dál, ale nemůžete - hra vám v další lokaci prostě nezaktivuje ovládání. Save z dema jaksi nedokáže dál pokračovat. :)
Nepřeskočitelná videa a dialogy.


Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
F - baterka.
Tab - chytrý pohled.
Levé tlačítko myši (táhni a pusť na ikonku akce - jako první Life is Strange) - interakce.
Pravé tlačítko myši - zoom.Cheaty:
Jak si v geek obchodě s Parkem hrajete tu střílecí virtuální hru, tak vaše score (jež je vidět na zadní zdi) můžete ocheatovat univerzálním cheaterem Cheat Engine. :) možná by se daly nacheatovat i další minihry, které nalézáte v lokacích a pak si je můžete kdykoliv zahrát přes vaše Watch hodinky (Tab).