The Dark Eye: Chains of Satinav


The Dark Eye: Memoria


The Dark Eye: Chains of Satinav

Oficiální stránky
Výrobce: Daedalic Entertainment (Německo).
Datum vydání: 2012
Hodnocení: 9/10
Obchod/ Download: GoG, ZOOM, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games.
Návod: madukas.cz
Čeština: lokalizace.net.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne, minimum je Vista.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Velice hezky vypadající adventura od německého týmu Daedalic Entertainment - tvůrců série Deponia. Hra je založena na fantasy světě v Německu rozšířené hry na hrdiny "Das Schwarze Auge", kterou vymyslel nějaký Ulrich Kiesow v roce 1984. Je to taková německá obdoba klasického Dungeons & Dragons. Na tomto světě jsou založené různé stolní hry na hrdiny, knihy a další díla.
V této hře se ujmete role mladého ptáčníka Gerona, který žije ve městě Andergast u svého adoptivního otce a ptáčnického mistra. Andergast vede válku se sousední Nostrií, ale chystá se uzavření míru. Město ale terorizují vrány a váš mistr mele něco o přicházející apokalypse, vám se zdají děsuplné sny o prorokovi a já nevím čem... :) Vašim prvním úkolem je sehnat 4 měděné dubové listy, kvůli výhře v nějaké královské soutěži. Pak vás mistr pošle najít vílu a zabít ji, protože by mohla posloužit nějakým temným silám ke zničení celého města. Vy tu vílu najdete, ale samozřejmě ji zachráníte, ale budete muset utéci z města s temnými silami v patách a hledat někoho, kdo by vám mohl pomoci. Geron má i slabé magické schopnosti. Umí rozbíjet telekinezí křehké věci. K tomuto kouzlu zřejmě přišel, když se potají vkradl do místní magické školy. Tahle jeho schopnost mu ale většinou způsobuje potíže a lidi ho moc nemají rádi. Víla Nuri (celým jménem Nuridarinellavanda) zase ovládá spravovací kouzlo, které Gerona naučí. Obě kouzla můžete zkoušet používat normálně z inventáře na nějaké věci na obrazovce.
Jinak se jedná o naprosto klasickou point and click adventuru, kde na jednotlivých obrazovkách prokecáváte postavy, sbíráte, kombinujete, používáte předměty atd... Na rozdíl od Deponie to není taková crazy střeštěnost. Sice je zde pár vtípků, ale jinak se hra, zvláště v pozdějších fázích, snaží být celkem vážná. Jste prostě hrdina, co má zachránit svět, který není růžový.
Plusy:
Naprosto úchvatně krásná grafika obrazovek. Jsou to hotová umělecká díla! Na hru jsem narazil náhodou a nechápu, proč je tak málo známá, přitom by měla jen kvůli své grafice patřit mezi naprosté TOP adventury! Grafickým stylem mi hra připoměla klasiku Quest for Glory.
Herní hádanky, co na co použít, nejsou většinou moc složité. Většinu jsem zvládl v klidu bez návodu. :)
Vtipně psaný návod na hru ze stránek madukas.cz od Midnight Knighta. :)
Mínusy:
Oproti krásným obrazovkám vypadají postavy a jejich animace poněkud méně kvalitně.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - prozkoumat.
F1 - úkoly.
F11 - típnout obrázek obrazovky (ukládá se do: "C:\Users\*uživatel*\AppData\Local\Daedalic Entertainment\Satinav\").
Mezerník, nebo klik kolečkem myši - zvýraznění aktivních předmětů na obrazovce/ pauza animací.


Cheaty:
Nemám - stačí návod.
The Dark Eye: Memoria

Oficiální stránky Nejsou.
Výrobce: Daedalic Entertainment (Německo).
Datum vydání: 2013
Hodnocení: 9/10
Obchod/ Download: GoG, ZOOM, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games.
Návod: steadicams.ru (návod je nějaký strojově přeložený, některé pasáže se v něm opakují a na konci se do něj vloudila část návodu na jinou hru).
Nebo je zde i ruský návod (můžete si ho přeložit přímo v prohlížeči Chrome - pravé tlačítko myši do stránky a: "přeložit do jazyka čeština").
Čeština: prekladyher.eu. Čeština bohužel funguje jen na Steam verzi hry. Na GoG verzi použít nejde.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne, minimum je Vista.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK

Hra padá na plochu hned po úvodním videu (úvodní titulky po chvíli hraní). Dělá to GoG verze i Steam. Řešením je asi video típnout dříve, než samo skončí.Recenze:

Pokračování příběhu ptáčníka Gerona a naivní víly Nuri. Příběh přímo navazuje na konec prvního dílu. Geron se snaží navrátit Nuri její původní podobu, protože minule skončila v podobě havrana. Studuje všemožné magické texty, zabývající se přeměnou, ale bez úspěchu. Teď se vydá do lesa hledat stanujícího obchodníka, který by mu s onou proměnou měl pomoci. Obchodník mu vypráví 450 let starý příběh o princezně Sadji z Fasadu, která se snaží v Gorské poušti z hrobky starého vladaře získat magickou masku, nutnou k vítězství nad nějakými temnými tvory s nimiž její země vede válku. Obchodník vám slíbí pomoci, když odpovíte na otázku, týkající se onoho příběhu. Tento příběh přímo hrajeme za onu princeznu. Po návratu za obchodníkem ovšem najdeme u jeho stanu lidi proměněné v kámen a obchodník nikde...
Ve hře se pasáže s Geronem a Sadjou střídají, jak se Geronovi její příběh zdá, někdo mu ho vypráví, nebo si ho čte v nějaké knize. Navštívíme stará známá i nová místa v Andergastu (Geron) a různá exotická místa se Sadjou. Geronovi k jeho rozbíjecímu a spravovacímu kouzlu přibude nějaké magické sklíčko, pomocí kterého může vidět stopy magie a Sadja zase ovládá kouzla: aktivace/ deaktivace magických věcí, zkamenění a vnuknutí vize, kterou může postavy k něčemu ponoukat. Jinak je to ale stále klasická klikací adventura. Na konci hry si můžete vybrat ze dvou konců.
Plusy:
Rovněž překrásná grafika. Měl jsem poněkud obavy, když jsem viděl některé obrázky ze hry, kde tvořily grafiku pozadí nějaké hranaté paláce a místnosti, ale ukázalo se, že to je nějaký dračí palác, který Sadja navštíví a celkem to do hry pasuje. Alespoň je nějaká změna.
Zajímavý, i když ke konci už trochu moc zašmodrchaný příběh se zajímavým vyústěním. :)
Některé věci mi připomínaly Zeměplochu. Třeba mluvící magická hůl, která dělá společnost princezně Sadji, jakoby z oka vypadla meči Kringovi, který dělal jistý čas společnost Mrakoplašovi v Barvě kouzel. :)
Přímo ve hře je integrována lehká nápověda.
Mínusy:
Čeština není kompatibilní s GoG verzí. Je to prý kvůli chybějící němčině v GoG verzi. Chybí tam kvůli nějak debilně vyřešené licenci. :(
Některé hádanky ke konci hry mi připadaly dost obtížné a tak tak jsem je vyluštil ze strojově přeloženého návodu.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - prozkoumat.
F1 - deník.
F11 - típnout obrázek obrazovky (ukládá se do: "C:\Users\*uživatel*\AppData\Local\Daedalic Entertainment\Memoria\").
Mezerník, nebo klik kolečkem myši - zvýraznění aktivních předmětů na obrazovce/ pauza animací.
Esc - menu.
F5 - menu uložit.
F8 - nastavení.
F9/ F10 - rychlé uložení/ nahrání.

Cheaty:
Nemám - stačí návod.