Quest for Glory (1): So You Want To Be A HeroQuest for Glory 2: Trial by Fire


Quest for Glory 3: Wages of War


Quest for Glory 4: Shadows of Darkness


Quest for Glory 4,5: So You Thought You Were a Hero?


Quest for Glory 5: Dragon Fire

Quest for Glory (1): So You Want To Be A Hero

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Sierra (USA)
Datum vydání: EGA verze: 1989 (ukázka grafiky)
VGA remake: 1993
Hodnocení: 9/10
Žánr: Adventura - RPG.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Klasika Tiscali Games.
Návod: Abecedaher.

Videonávod YouTube.

Mapy (obrázková mapa je sice z EGA verze hry, takže mají obrázky jinou grafiku, ale celkem se to dá použít k orientaci).
Čeština: Download (je to čeština ze Score CD, upravená pro GoG verzi hry).
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:

Nejsem zrovna fanda RPG her, jak vidíte na seznamu her, které na těchto stránkách prezentuji. Když už RPG, tak spíše RPG střílečky, jako Stalker, Boiling Point/Xenus, nebo možná i System Shock :), ale ne takové věci, jako Fallout, Diablo, Planescape Torment, nebo Baldur's Gate. Takové hry mě prostě neberou. Tenhle zajímavý a překvapivě funkční mix adventrury s RPG mě ale docela nadchnul. Jedná se opět o takový návrat na mé stránky. Kdysi už jsem tuhle hru hrál, když vyšla na Score CD 65 (rok 1999), ale co si tak pamatuju, tak jsem někde zakysnul a ani za pomoci návodu jsem se nemohl hnout dál a vzdal to. Mělo to (tuším) něco společného s jablkem. :) Teď jsem na hru narazil na gog.com a zkusil ji znovu rozehrát a vypadá opravdu dobře.
Při startu hry si nejprve vyberete hrdinu, za kterého budete hrát. Můžete si vybrat bojovníka, zloděje, nebo mága. Pak si rozdělíte body do různých skillů, jako: síla, inteligence, vitalita, magie, plížení, páčení zámků a podobně. Dané skilly si pak ve hře dále zdokonalujete jejich používáním. Opakovaným používáním nějakých akcí se vaše postava prostě v daných věcech zdokonaluje! Podle toho, za koho hrajete a jaké máte tyhle zkušenosti se taky různí způsoby, jakými můžete splnit jednotlivé úkoly. Hra tedy není úplně lineární a taky můžete úkoly plnit většinou v libovolném pořadí. Ve hře taky můžete některé úkoly pokazit (klidně ale pokračovat dál ve hře a dohrát ji!), nebo i náhle a nečekaně zemřít, takže je dobré si dělat často sejvy. :) Při procházkách mimo město a zvláště v noci (ve hře se střídá den a noc) narážíte na nepřátele, se kterými bojujete. Bojový systém je celkem jednoduchý. Vpravo dole se vám objeví kolečko se 4 tlačítky: pich, švih, kryt a úhyb a jejich kombinacemi se snažíte udolat soupeře. Bojovat můžete ale i kouzly. Zdraví, únavu a hlad si pak doplňujete jídlem a spánkem na určitých místech. Zlaťáky v měšci si pak můžete doplňovat prací ve stájích, obíráním mrtvých nepřátel, které jste porazili, donášením ingrediencí pro léčitelku, nebo se můžete dát na zlodějinu a v noci páčit zámky na dveřích domů a vykrádat je. Jinak je hra ale klasická adventura s prokecáváním postav, sbíráním a používáním věcí z inventáře a podobně.
V příběhu se ocitnete v roli rádoby-hrdiny, který přišel do odlehlého městečka v horách, zvaného Spielburg těsně předtím, než cestu do něj zavalila lavina. Jedná se o takové fantasy městečko, kde žijí nejen lidé, ale i trolové, všelijací pidimužíci, sněžný obr, baba Jaga, lupiči, kentauři a bodobné existence. Svět se ale nebere vážně a je napěchován humorem, čímž je velice podobný Zeměploše Terryho Pratchetta (taky je tam cech zlodějů :)). Humor je navíc vyšperkován ještě výborným českým překladatelem, který do hry ještě pěkných pár vtípků dodal. :) Hra se odehrává na opravdu rozlehlé mapě s hromadou obrazovek, kde budete asi pěkně bloudit. Pokud se vám nechce kreslit mapa, tak ji máte nahoře v kolonce "návod".
Plusy:
Skvělý funkční mix adventury s RPG.
Na svou dobu hezká grafika (VGA verze). Sice kostičkovaná, ale celkem líbivá.
Hra je prošpikována skvělým humorem. :)
Když už jsem myslel, že jsem skončil kvůli tomu, že jsem pořádně neprokecal lebku, která pouští k ježibabě, která mi měla říct heslo k vchodu do chaloupky, tak se u brány objevil nějaký chytrák, který mi za pár penízků poradil. :) Dobrá nápověda, já už myslel, že budu muset restartovat hru. :)
Mínusy:
Chybí dabing. Hra obsahuje jen nevýraznou hudbu a slabé zvukové efekty.
Ve hře na kladného hrdinu musíte krást! Ano, v noci se vkrádat třeba do bytu staré nemohoucí babičky a okrádat ji o poslední stříbrňáčky! Teda, ne že by jiné adventury nebyly taky v podstatě simulátory kleptomana, který sbírá všechno, co zrovna potřebuje, bez souhlasu majitele, ale tohle?! :)
Dnešním hráčům adventur možná budou chybět pomocné berličky, jako inteligentní kurzory, zobrazení aktivních předmětů na obrazovce a podobně, ale na svou dobu je hra jinak celkem slušná. Někdy se průchod do další obrazovky provede kurzorem chození, někdy kurzorem použití (použít dveře). Můžete taky narazit na problém, že nemůžete odejít z místnosti. Vidíte dveře, ale klikáte na ně různě kurzorem a pořád nemůžete odejít. Prostě jste nedávali pozor a při příchodu si nevšimli, že jste do místnosti vešli z pravého dolního okraje obrazovky a tam taky musíte kliknout ikonkou chůze, když chcete odejít. Ony dveře na obrazovce jsou prostě do jiné místnosti, kam nemáte přístup a nikoliv venkovní k opuštění lokace. :) Nebo se zeptáte prodavače, co vám může nabídnout, ale samotná volba, co teda chcete koupit se neobjeví. Prostě musíte otevřít inventář a na prodavače použít měšec s penězi. Na tyhle věci je třeba si prostě zvyknout. :)

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - změna kurzoru.
Najetí na horní okraj obrazovky - menu.
Nemačkejte klávesu Esc - hra pak prý padá.

Cheaty:
Save.

Editor postav pro 4 díly této herní série.

Když si na začátku hry vytváříte hrdinu, tak si můžete pomocí univerzálního cheateru Cheat Engine nacheatovat prakticky neomezený počet bodů a ty pak rozdělit do všech skillů. V Cheat Engine otevřete přímo proces DOS Boxu.
Bohužel jsem nepřišel na to, jak si pomocí Cheat Engine nacheatovat taky zlaťáky, nebo stříbrňáky do měšce. :(

Následující cheaty fungují pouze v původní EGA verzi:
Pro aktivaci cheatů napište větu "razzle dazzle root beer".
ALT + B - přidá až 999 penízků
ALT + K - umožní editování skillů
ALT + I - umožní editování inventáře
ALT + T - teleportuje na vybrané místo
ALT + E - informace o charakteru
ALT + X - deaktivuje cheat módQuest for Glory 2: Trial by Fire

Oficiální stránky fanouškovského VGA remaku.

Výrobce: EGA verze: Sierra (USA)

VGA remake: AGD Interactive (USA)
Datum vydání: EGA verze: 1990 (ukázka grafiky)
VGA remake: 2008
Hodnocení: 9/10
Žánr: Adventura - RPG.
Obchod/ Download: EGA verze: GoG, nebo Steam.

VGA remake: Download.
Recenze: VGA remake: Bonusweb preview.
Návod: Cheater.cz.

Videonávod YouTube.

Mapy z manuálů mají nečitelný font písma. Vydoloval jsem z manuálu fanouškovské VGA verze hry lepší mapu - doporučuji vytisknout.
Pak je tady ještě pouštní mapa.
Čeština: Na fanouškovský VGA remake je čeština v přípravě na prekladyher.eu.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:

Předem musím říct, že jsem hrál VGA remake hry, který není přímo od Sierry, ale od komunity fanoušků. Grafika původní EGA verze hry je už dost zastaralá, tak jsem raději hrál tu o něco hezčí. :) Na GoGu je v tomto případě ale jen původní EGA verze. VGA verzi si musíte stáhnout z oficiálních stránek remaku.
Druhý díl je přímým pokračováním jedničky. Jste tedy hrdina Spielbergu, zachránili jste princeznu (zneškondnili Babu Jagu) a teď se vydáváte na létajícím koberci do domoviny kočičích lidí, kteří v předešlém díle vedli restauraci-hotel. Přesuneme se tedy do arabského města, obklopeného nekonečnou pouští. Pokud jste si na konci prvního dílu zazálohovali vaši postavu, tak ji můžete do dvojky naimportovat. Ale pozor, jen do stejné verze hry, tedy z VGA verze do VGA verze ano, ale z VGA verze do EGA už to nejde! Novou postavu si můžete opět vybrat jako bojovníka, zloděje, nebo mága. Opět se jedná o adventuru, kříženou s RPG. U rozhovorů si můžete nastavit i ruční zadávání témat rozhovoru. Prostě do řádku napíšete, o čem chcete mluvit a postava se toho chytne - zajímavé. Takhle se totiž vedou rozhovory v původních EGA verzích hry. Tohle nastavení lze kdykoliv v menu přenastavit, takže si to můžete klidně vyzkoušet. Při nákupu zboží můžete smlouvat (jste v arabském světě :)), takže lze dost pěněz ušetřit. Boj byl udělán o něco složitější a v poušti narazíte i na modré škorpiony, kteří vás můžou jednou sejmout jedovatým ocasem a jste tak z fleku mrtví. Taky si v poušti musíte hlídat vodu.
Plusy:
Pokračování klasiky.
Opět skvělý humor.
Celkem hezká grafika u VGA verze (kromě městských uliček). Běží až v rozlišení 1280*800.
V herním menu (tam kde ukládáte hru) je nastavení obtížnosti soubojů, takže když to nastavíte nejníže, tak jsou protivníci hodně hloupí a porazit je je brnkačka. Můžete se tak lépe soustředit na adventurní složku hry.
Mínusy:
Opět chybí dabing.
Není čeština.
V poušti je nějak moc nepřátel. Snad na každé druhé obrazovce na vás někdo vletí. Je to strašně otravné pak hledat a znovu naskakovat na vaši lamu, nebo na čem to tam jezdíte, takže je lepší chodit spíše pěšky. Navíc, i když si seženete mapu, tak je ta mapa nějaká divná. Ač jsem hodněkrát počítal jak blbec obrazovky, tak jsem k místu, ke kterému jsem mířil, nedošel. Pak jsem šel opět podle mapy a trefil jsem se. Já nevím, je to prostě nějaké podivné.
Grafika ulic města je dost monotónní a odbytá. Prostě se prodíráte tunou takovýchto obrazovek. Naštěstí si můžete koupit mapu, přes kterou můžete cestovat rychle na některá místa.
Při hraní jsem myslel, že vyletím z kůže, protože se mi nedařilo dělat věci, které byly psány v návodu a i když jsem postupoval přesně krok za krokem podle YouTube návodu, tak mi prostě třeba chyběly důležité možnosti v rozhovorech u některých postav a nemohl jsem se tak posunout dál. Už jsem si fakt rval zbytky vlasů, co to má sakra být za podraz, až pak jsem si náhodou všiml, že ikonou mluvení se kliká nejen na postavu, se kterou chcete mluvit, ale i na sebe! Některé důležité témata byly prostě tam. Koho by proboha napadlo, kecat sám se sebou?! To se to nemůže dát všechno do jednoho menu?! Taky jsem nepochopil některé úkoly. Třeba jsem měl jednomu zvířeti, zavřenému v kleci v poušti dát napít, nažrát a něco si od něj vzít, ale když už jsem se na něj dostatečně vyptal u určitých postav, sehnal jednu věc, potřebnou k použití na tohle zvíře a došel ke kleci, tak už bylo chcíplé... ??? A takových situací je ve hře více. Třeba jsem potřeboval koupit boty u jednoho stánku. Ve videonávodě, podle kterého jsem udělal vše, si dotyčný hráč ty boty koupil, ale já je v možnostech ke koupi neměl. Jistý strom v poušti - taky problémy s akcemi na něj... Asi by to chtělo tu mechaniku plnění úkolů trochu zjednodušit, aby se člověk zbytečně nezasekával na blbostech.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - změna kurzoru.
Najetí na horní okraj obrazovky - menu.

Boj:
Šipky dopředu/ dozadu - pohyb dopředu/ dozadu.
Šipka vlevo - krytí štítem.
Šipka vpravo - vykrývání mečem.
Page Down - úhyb vpravo.
Page Up - pich.
Home - švih.
End - úhyb vlevo.
Nebo si můžete vypnout numpad (NumLock) a používat tam stejné klávesy.

Cheaty:
Editor postav pro 4 díly této herní série.

Moje save pozice.

Pouze pro VGA remake hry:
Když si na začátku hry vytváříte hrdinu, tak si můžete pomocí univerzálního cheateru Cheat Engine opět nacheatovat prakticky neomezený počet bodů a ty pak rozdělit do všech skillů. Ovšem pozor! V nastavení si hru nepřepínejte do DirectX, ale nechte v DirectDraw, jinak vám nepůjde hra přepínat Alt + Tab do Windows! Vysoce nacheatované skilly ale bohužel nedrží. Pokud se nějak více zraníte, tak vám třeba nacheatovaných 900 bodů klesne na 200. S těmi 200 body hra počítá maximálně, takže se vám více nacheatovaných bodů vrátí někdy na tuhle hodnotu a už to tam zůstane do konce hry.
Pokud si nacheatujete vysokou inteligenci, tak můžete při smlouvání nastavit jakoukoliv cenu a prodávající ji bez řečí akceptuje. Vše tak můžete kupovat za jeden Centime. :)
V herním menu (tam kde ukládáte hru) je nastavení obtížnosti soubojů, takže když to nastavíte nejníže, tak jsou protivníci hodně hloupí a porazit je je brnkačka.

Pouze pro EGA verzi hry:
Když dostanete páčidlo (Pick Lock), napište vícekrát PICK NOSE a zvýší se některé zvašich životních vlastností.
Pro neomezené dináry jděte do kouzelnického obchodu (Magic Shop) a napište SELL BEARD a po každém napsání dostanete deste dinárů. Můžete to dělat donekonečna, ale za chvíli vás dináry přetíží!
Jděte do obchodu se zbraněmi (Weapons Shop) a několikrát kupte 99 dýk  (Dager). Po asi 4-5 pokusech nejenže budete mít negativní Encumbrance, ale vaše dináry se zvýší. Když to ještě několikrát napíšete, vaše Encumbrance se vrátí do normálu. Pokud to ale uděláte ještě jednou, dostane se zase do negativního stavu a dostanete 1000 dinárů a okolo 2000 dýk !!
Pro aktivaci cheat modu napište SUCK BLUE FROG. Poté držte [ALT] + nějaké znásledujících znaků :

[W]   - editor postavy
[B]   - editor peněz a dovednosti komunikace
[H]   - nastaví všechny dovednosti na zvolenou hodnotu
[S]   - seznam spritů na současné obrazovce
[E]   - status vaší postavy
[P]   - změní objekty na obrazovce
[F]   - zobrazí paměť
[G]   - Path Maker
[Z]   - skok do DOSu
[X]   - skok do DOSu
[C]   - ukáže vám, kam se můžete pohnout
[V]   - vypne efekty způsobené ALT+C a ALT+P
[N]   - ??? 

[K]   - edituje jednu dovednost :


1        Strenght        (síla)
2        Inteligence     (inteligence)
3        Agility         (hbitost)
4        Vitality        (vitalita)
5        Luck            (štěstí)
6        Weapon Use      (používání zbraní)
7        Parry           (zachytávání)
8        Dodge           (uskakování)
9        Stealth         (lest)
10        Pick Locks      (páčení zámků)
11        Throwing        (házení)
12        Climbing        (šplhání)
13        Magic           (magie)
14        Communication   (komunikace)
15        Honor           (čestnost)
16        Experience      (zkušenost)
17        Hit Points      (zásahové body)
18        Stamina Points  (životní síla)
19        Magic Points    (magické body)
20        Open            (otevírání)
21        Detect          (detekce)
22        Trigger         (spoušť)
23        Dazzle          (oslepení)
24        Zap             (???)
25        Calm            (tichost)
26        Flame Dart      (ohnivá šipka)
27        Fetch           (přitažení)
28        Force Bolt      (silná závora)
29        Leviate         (levitace)
30        Reversal        (převracení)

[I]   - edituje předměty v inventáři :

1        Centime
2        Dinar
3        Ration
4        Broadsword
5        Dagger
6        Leather Armor
7        Shield
8        Paper
9        Rock
10        Lock Pick
11        Thieve's Tools
12        Thieve's License
13        Incense
14        Beard
15        Chainmail
16        Magic Rope
17        Gold Coin
18        Healing Pill
19        Mana Pill
20        Vigor Pill
21        Dispel Potion
22        Map
23        Compass
24        Fine Sword
25        Bellows
26        Flowers
27        Saphire Pin
28        Griffin Feather
29        Scorpion Tail
30        Ghoul Claw
31        Soul Forge
32        Pot o' Dirt
33        Brass Lamp
34        Basket
35        Empty Pot
36        Fruit of Compassion
37        Waterskin
38        Cloth Sack
39        Powder of Burning
40        EOF Badge
41        Raseirian Visa
42        Oil
43        Water Elemental
44        Dijnn Ring
45        Silk Scarf
46        Mirror
47        Black Bird
48        Poison Cure Pill
49        Change of Clothes
50        Saurus
51        Bag of Sand
52        Earth Elemental
53        Silver Tea Service
54        X-Ray Glasses
55        Leather Purse
56        Silver Dagger
57        Emerald Bowl
58        Rusty Nail

[T]  - teleport do vybraného místa a času :

1        Inn
2        Asleep
3        Money Changer
4        Apothecary
5        Weapon Shop
6        Arm Wrestling
7        Guild Hall
8        Fighting Uhura
9        Aziza
10        Talking W / Aziza
11        Aziza's Door
12        Astrologer
13        WIT
14        WIT Path
15        Front of Palace
16        Magic Shop
17        Thief House
18        EOF Room
19        Saurus Stables
20        Gate Plaza
21        Fountain Plaza (S)
        320  Fighter Plaza (Z)
22        Fighter Plaza (V)
23        Fire Elemental Death
24        Blue Parrot Inn
25        Signor Ferrari
26        Gates Plaza Raiser
27        Plaza (Raiser)
28        Khaveen's House
29        Ad Avis
30        Zayisha
31        Raiser Jail
32        Fountain Plaza (J)
33        Raiser Fountain Plaza
34        Antechamber (Raiser Palace)
35        Harem (Yeah, taht's cool!)
36        Ad Avis (Balcony)
37        Ad Avis (Chamber)
38        Eunuch
39        Forbidden City
40        Fire Room (Forbidden City)
41        Water Room (FC)
42        Bottom Air Room (FC)
43        Treasure Room (FC)
44        Iblis Chamber
45        Dervish
46        Caged Beast
47        Julanar
48        Griffin
49        Intro I
50        Intro II
51        Outside Shapier
52        Death by Iblis
53        Character Selection
54        Character Sheet
55        End Game I
56        End Game II
57        End Game III
58        Caravan
        880  Outside Raiser

Quest for Glory 3: Wages of War

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Sierra (USA)
Datum vydání: 1992
Hodnocení: 9/10
Žánr: Adventura - RPG.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam. Oldgames.sk (česká verze).
Recenze: Není.
Návod: Abecedaher.

Cheater.cz.

Mapa.

Videonávod YouTube.
Čeština: Download (je to kompletní hra s integrovanou češtinou ze Score CD). Pokusil jsem z české verze české texty vytahat zvlášť, aby se daly aplikovat na verzi z GoG, ale jsou tam problémy s českou diakritikou, která texty nějak divoce rozhazuje a nevím, jak to spravit. :/
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: GoG a download CZ verze: Hra běží bez problému, ale v jednom místě začne vytrvale padat (když probíhá v černošské vesnici soutěž, která z vás má udělat pravého muže). Zkoušel jsem rady ze Sierra Help Pages (patch od New Rising Sun, nebo snížení detailů a zvýšení rychlosti hry, jak tam píšou, ale bez úspěchu). Nakonec jsem to vyřešil instalací anglické GoG verze, do které jsem překopíroval sejvy z české verze. Odehrál problematické pasáže, zase sejvy vrátil zpět do české verze a hrál dál.

V souboru dosbox.play.conf jsem si ještě upravil následující řádky, aby bylo herní okno, tak nějak více roztáhlé přes monitor:
fullscreen=true
fulldouble=true
fullresolution=1920x1080
windowresolution=1920x1080
output=ddraw

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG a download CZ verze: Hra běží bez problému, ale v jednom místě začne vytrvale padat (když probíhá v černošské vesnici soutěž, která z vás má udělat pravého muže). Zkoušel jsem rady ze Sierra Help Pages (patch od New Rising Sun, nebo snížení detailů a zvýšení rychlosti hry, jak tam píšou, ale bez úspěchu). Nakonec jsem to vyřešil instalací anglické GoG verze, do které jsem překopíroval sejvy z české verze. Odehrál problematické pasáže, zase sejvy vrátil zpět do české verze a hrál dál.

V souboru dosbox.play.conf jsem si ještě upravil následující řádky, aby bylo herní okno, tak nějak více roztáhlé přes monitor:
fullscreen=true
fulldouble=true
fullresolution=1920x1080
windowresolution=1920x1080
output=ddraw

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): GoG, Steam a download CZ verze: Hra běží bez problému, ale v jednom místě začne vytrvale padat (když probíhá v černošské vesnici soutěž, která z vás má udělat pravého muže). Zkoušel jsem rady ze Sierra Help Pages (patch od New Rising Sun, nebo snížení detailů a zvýšení rychlosti hry, jak tam píšou, ale bez úspěchu). Nakonec jsem to vyřešil instalací anglické GoG verze, do které jsem překopíroval sejvy z české verze. Odehrál problematické pasáže, zase sejvy vrátil zpět do české verze a hrál dál.

V souboru dosbox.play.conf jsem si ještě upravil následující řádky, aby bylo herní okno, tak nějak více roztáhlé přes monitor:
fullscreen=true
fulldouble=true
fullresolution=1920x1080
windowresolution=1920x1080
output=ddraw


Recenze:

Další pokračování dobrodružství vašeho hrdiny. Tentokrát se vypraví za liontaurem Rakeeshem, do jeho domovské země, která vypadá, jako starověký Egypt. Zemi vládne král, sídlící v pyramidě v hlavním městě Tarně. Vašim úkolem bude odvrátit válku s leopardími lidmi. V tom mají prsty démoni, kteří byli vypušťěni, když jste v minulém díle poráželi finálního bosse. Do hry si můžete opět importovat vaši postavu z předchozího dílu. Je to první díl, který má oficiálně už VGA grafiku (oficiální VGA remake prvního dílu vyšel až rok po tomhle třetím díle), takže nemusíte shánět žádnou fanouškovskou VGA verzi. Mapa venkovních oblastí je chvílema takové křižovatkové bludiště, jako v předchozích dílech, ale jinak je při cestování před váma taková mapa, kde klikáte myší, kam má postavička jít a ta jde a trousí za sebou svou trajektorii. Na jakém principu se hra přepíná na křižovatkárnu a mapu jsem nepochopil, ale je to lepší, než pořád bloudit, jako dříve. Na cestách vás opět přepadávají nepřátelé a vy s nimi bojujete, jako v předchozím díle. Závěr hry není dobrý a přímo odkazuje na to, že děj bude pokračovat ve čtvrtém díle.
Plusy:
Konečně v základu VGA grafika.
Opět skvělý humor.
Hra na určitých místech ukládá autosave, takže se nemusíte bát, že když si při ponoření do hry zapomenete dlouho uložit, tak se nevrátíte moc daleko.
Mínusy:
Pokoušet se trefit na nějaké konkrétní místo na mapě je někdy strašný problém. Pokaždé se trefíte někam jinam. Třeba jsem se pokoušel dostat na místo, kde jsem podle videonávodu na YouTube nacházela v křižovatkách nějaká modrá orchidej. Ať jsem pokaždé klikal na velké mapě do džungle na přesně to samé místo, tak jsem se pokaždé ocitl na křižovatkách někde jinde a chvílema mi místo toho navíc postavička přebíhala na druhou obrazovku mapy.
Taky jsou někdy pěkně debilně navrženy místa přechodu do další obrazovky.
Dabing opět chybí a chvílema blbne zvuk (praskání/ lupání).

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - změna kurzoru.
Najetí na horní okraj obrazovky - menu.

Cheaty:
Cheat Engine se tentokrát bohužel nechytá na rozdělovník bodů zkušeností při tvorbě postavy.

Naštěstí jsem našel editor postav pro 4 díly této herní série. Můžete v něm nejen upravovat stávající, ale i vytvářet úplně nové.

Taky si můžete v menu nastavit skill na minimum a souboje tak budou velmi jednoduché.

Save pozice.


Quest for Glory 4: Shadows of Darkness

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Sierra (USA)
Datum vydání: 1993 - diskety.
1994 - CD (dabing).
Hodnocení: 9/10
Žánr: Adventura - RPG.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Není.
Návod: Abecedaher.

Mapa.

Videonávod YouTube.
Čeština: Download. Obsah archivu vysypte do složky"patches". Nehleďte na to, že tam žádné takové soubory nejsou a nebudete tedy nic přepisovat. S češtinou jsou ale bohužel problémy - hra s ní každou chvíli padá. :(
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK
Až vám bude v některém místě hra padat (třeba když vlezete to tajné místnosti v adventurer's house), tak ze hry smažte češtinu, odehrajte problematické pasáže anglicky a pak tam češtinu zase vraťte a hrajte dál. Bohužel hra takhle pak padá každou chvíli, takže vás asi nebude bavit češtinu neustále do zblbnutí instalovat a mazat, takže to asi budete raději hrát v angličtině. :(

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK
Až vám bude v některém místě hra padat (třeba když vlezete to tajné místnosti v adventurer's house), tak ze hry smažte češtinu, odehrajte problematické pasáže anglicky a pak tam češtinu zase vraťte a hrajte dál. Bohužel hra takhle pak padá každou chvíli, takže vás asi nebude bavit češtinu neustále do zblbnutí instalovat a mazat, takže to asi budete raději hrát v angličtině. :(

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): GoG a Steam: OK
Až vám bude v některém místě hra padat (třeba když vlezete to tajné místnosti v adventurer's house), tak ze hry smažte češtinu, odehrajte problematické pasáže anglicky a pak tam češtinu zase vraťte a hrajte dál. Bohužel hra takhle pak padá každou chvíli, takže vás asi nebude bavit češtinu neustále do zblbnutí instalovat a mazat, takže to asi budete raději hrát v angličtině. :(


Recenze:

Další pokračování nedokončeného příběhu z minulého dílu. Jak víte, tak po vašem vítězství v minulém díle se najednou něco pokazilo a zmocnila se vás nějaká černá magie. Ta vás přenesla do nějaké podivné jeskyně v Mordávii (ano, název neklame, opravdu jsme někde ve východní Evropě :)). Mordávie je graficky velmi podobná Spielburgu z prvního dílu, jen tam lidi mluví s ruským přízvukem. Mapa je opět řešena pomocí křižovatek a pokud máte vytisklou mapu, tak nebloudíte, protože je všechno na svých místech. V soubojovém systému lze zapnout i automatiku s tím, že můžete po kliknutí myší regulovat pomocí posuvníků vaši agresivitu, obranu, používání magie a speciálních útoků. Co se týče nepřátel v soubojích, tak jsou zde různé nové obludy, ale nejstrašnější a nejděsivější ze všech je takový bílý malý, chlupatý... no, však uvidíte... :))) Do hry lze opět importovat vaši postavu z minulého dílu.
Plusy:
Konečně je tu dabing (jen anglický), takže není hra tak němá.
Zdraví a další ukazatele máte v horní části obrazovky, takže víte, jak na tom jste bez toho, abyste pořád lezli do menu a hledali to tam.
Hra má opět kromě ručního ukládání i autosave.
Mínusy:
Grafický pokrok od prvního dílu není prakticky žádný. Sice je grafika pořád celkem hezká (i když kostičkovaná), ale po tolika dílech už by člověk čekal nějaký upgrade enginu. Trochu detailnější ty kostičky jsou, ale ne moc.
Některé hádanky jsou až moc složité. Třeba jak na konci hry zabít hlavního padoucha. To by mě bez návodu opravdu nenapadlo. Textový návod z abecedyher je v některých věcech poněkud vedle. Když vám něco nepůjde, tak to hledejte spíše ve videonávodě na YouTube.
Problémy s češtinou - hra s ní pořád každou chvíli padá.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - změna kurzoru.
Najetí na horní okraj obrazovky - menu.

Cheaty:
Cheat Engine už konečně umí editovat peníze!

Editor postav pro 4 díly této herní série. Můžete v něm nejen upravovat stávající, ale i vytvářet úplně nové.

Save pozice.

Taky si můžete v menu nastavit skill na minimum a souboje tak budou velmi jednoduché - poslední tlačítko vpravo na soubojovém okně zapne automatický boj.

Jak získat při tvorbě postavy 400 akrobatických bodů:
Importujte postavu z předchozí hry.
Zadejte všech 100 dostupných bodů vlastnosti Acrobatics a pak klikněte na zrušit.
Pak znovu importujte stejnou postavu a body, které jste před tím dodali do akrobacie, zde stále jsou.
Přidejte k nim další a opakujte celý postup, dokud hodnota nedosáhne 400 bodů.

Quest for Glory 4 1/2: So You Thought You Were a Hero?

Oficiální stránky: Wiki stránky a fan stránky.
Výrobce: Komunita sprostých fanoušků. :)
Datum vydání: 2001
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - RPG.
Obchod/ Download: Download.
Recenze: Není.
Návod: Bonusweb.

Mapa.

YouTube.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Nestahujte DOS verzi, ale Windows verzi hry a vysypte obsah archivu do nějaké složky na disku. Nejprve si na ploše vytvořte zástupce spouštěcího souboru hry qfg.exe. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a Vlastnosti/Zástupce. Upravte konec řádku v kolonce "Cíl" tak, aby konec vypadal: QFG.exe --setup Tohoto zásupce pak spusťte a v okýnku, které se ukáže nastavte rozlišení 640*400 a zaškrtávací políčko podtím nechte nezaškrtnuté. Pak si buď vytvořte na ploše nového zástupce, nebo upravte ten extistující tak, že umažete to, co jste do kolonky cíl připsali. Na zástupce pak klikněte pravým tlačítkem myši/ Vlastnosti/ Kompatibilita a zaškrtněte: Spustit s rozlišením 640 x 480, použít/ OK. Pak už hru tímto zástupcem spusťte a můžete hrát.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Nestahujte DOS verzi, ale Windows verzi hry a vysypte obsah archivu do nějaké složky na disku. Nejprve si na ploše vytvořte zástupce spouštěcího souboru hry qfg.exe. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a Vlastnosti/Zástupce. Upravte konec řádku v kolonce "Cíl" tak, aby konec vypadal: QFG.exe --setup Tohoto zásupce pak spusťte a v okýnku, které se ukáže nastavte rozlišení 640*400 a zaškrtávací políčko podtím nechte nezaškrtnuté. Pak si buď vytvořte na ploše nového zástupce, nebo upravte ten extistující tak, že umažete to, co jste do kolonky cíl připsali. Na zástupce pak klikněte pravým tlačítkem myši/ Vlastnosti/ Kompatibilita a zaškrtněte: Spustit s rozlišením 640 x 480, použít/ OK. Pak už hru tímto zástupcem spusťte a můžete hrát.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): Nestahujte DOS verzi, ale Windows verzi hry a vysypte obsah archivu do nějaké složky na disku. Nejprve si na ploše vytvořte zástupce spouštěcího souboru hry qfg.exe. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a Vlastnosti/Zástupce. Upravte konec řádku v kolonce "Cíl" tak, aby konec vypadal: QFG.exe --setup Tohoto zásupce pak spusťte a v okýnku, které se ukáže nastavte rozlišení 640*400 a zaškrtávací políčko podtím nechte nezaškrtnuté. Pak si buď vytvořte na ploše nového zástupce, nebo upravte ten extistující tak, že umažete to, co jste do kolonky cíl připsali. Na zástupce pak klikněte pravým tlačítkem myši/ Vlastnosti/ Kompatibilita a zaškrtněte: Spustit s rozlišením 640 x 480, použít/ OK. Pak už hru tímto zástupcem spusťte a můžete hrát.


Recenze:

Čtyřiapůltý díl není oficiálním dílem od Sierry, ale od komunity fanoušků. Od pěkně sprosté komunity fanoušků. :) Pokud vám humor v oficiálních dílech připadal třeskutý, tak tady je to ještě daleko divočejší. Sprosté sexuální scény (co asi tak myslíte, že dělají postavičky na obrázku č. 5? :) ), politická nekorektnost - ve hře se podíváte třeba na ostrov, který ovládají homosexuální piráti, atd... Mezi fanoušky původních her si tenhle díl moc chvály neodnesl. Autoři taky dost vykrádají první díl (grafika obrazovek) a myslím, že i Sierra je zažalovala, takže je tenhle díl v podstatě nelegální. Jak již název napovídá, tak děj je zasazen mezi čtvrtý a pátý díl, kdy se náš hrdina vrací do Spielburgu, ve kterém je něco hodně špatně. Úřadují tu mafiáni, kteří si říkají Gestapo, šerifa někdo zavraždil, hospody jsou plné lehkých holek a nový baron kuje pikle...
Plusy:
Pokud máte rádi drsný humor typu South Park, tak se vám bude hra líbit. Mě se ale hra celkem líbila. Čekal jsem, že to bude jen taková sprostá kravina, ale hra kupodivu je pořád klasická adventura s kecáním a používáním předmětů.
RPG prvky jsou taky zachovány a tak si musíte hlídat vaše zdraví, staminu a nechodit dlouho bez jídla. Souboje s náhodnými nepřáteli, kteří vás přepadávají v lese jsou ve hře také. Ve hře se taky střídá den a noc. Spát můžete prakticky kdekoli až do rána a doplní se vám tak zdraví i stamina.
Ve hře narazíte i na celou řadu známých postav z prvního dílu.
Mínusy:
Do hry nelze importovat vašeho hrdinu z minulého dílu. Na startu ani postavu nevytváříte a jen zvolíte, jestli jste bojovník, zloděj, nebo mág.
I když se hra odehrává na původních grafických obrazovkách prvního dílu, tak se animátoři moc nenamáhali a třeba animace pohybu postavičky chybí a posavička jen levituje přes obrazovku.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - změna kurzoru.
Najetí na horní okraj obrazovky - menu.

Cheaty:
Ze začátku jsem se pokoušel urputně hru nahackovat pomocí cheateru Cheat Engine a pojistit si tak zdraví, staminu a peníze, ale hra bohužel při přepnutí Atl + Tab do Windows skoro vždy padá.
S cheatováním jsem tedy neuspěl, ale vůbec to nevadilo. Soubojům se dá docela dobře vyhnout - lze z nich utéct. Sice je to otrava, protože po kliknutí na tlačíkto "utéct" musíte bleskurychle pravým tlačítkem myši překlikat na chodící kurzor a z obrazovky jím utéct protivníkovi, který se k vám rychle blíží, ale nakonec se to nějak povede. I když jste zranění, tak se stačí vyspat - zdraví a stamina se vám tím obnoví.
Jídlo se dá kupovat u Merva, který má stánek před vchodem do města. Jídlo je levné - nedostatek peněz mě vůbec netrápil.
Cheaty mě tedy skoro vůbec nechyběly. Stačil návod. :)

Moje savy.Quest for Glory 5: Dragon Fire

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Sierra (USA)
Datum vydání: 1998
Hodnocení: 9/10
Žánr: Adventura - RPG.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb.
Návod: Abecedaher.

Videonávod YouTube.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:

Tohle poslední pokračování už používá nový 3D grafický engine. Je to takové ranné 3D, ale celkem hezké, i když to běží v rozlišení 640*480 (roztažené po celém HD monitoru) a ne moc detailní postavičky se pohybují nějak toporně.
Do hry lze na začátku opět importovat postavu z minulého dílu.
Tentokrát budete zachraňovat mírumilovné království Silmaria (Řecko?), jehož král byl zákeřně zavražděn a které chce obsadit zlý, temný nepřítel s draky a dalšími obludami. V dávných dobách byl totiž drak, který terorizoval království, uvězněn magickými pilíři, rozmístěnými po celém království a jeden z pilířů je teď poškozený. Vás povolají naši známí mágové (jeden je krysa) a vy se zúčastníte jakési soutěže hrdinů o uvolněný trůn království. Ve hře se vyskytují i další známé postavy z předchozích dílů (například liontaur Rakeesh). Království se rozkládá na souostroví, takže se budete i přeplavovat z hlavního ostrova na malé ostrůvky, či dokonce potápět v moři!
Hra opět obsahuje i soubojový systém, kde vás především ve venkovních lokacích na mapě přepadávají různí nepřátelé. Mapa je taková celkem jednoduchá skrolovací 2D, takže nehrozí nějaké bloudění v bludišti křižovatek, jako v některých předchozích dílech.
V inventáři opět unesete jen určité množství věcí (každý předmět má svou váhu), pokud svou nosnost překročíte, tak vám bude rychle ubývat stamina až spadnete únavou na zem. Vaši nosnost indikuje zelený pruh na levém boku inventáře.
Plusy:
V rozhovorech se označují žlutě již použité rozhovory, takže víte, na co jste se už ptali a na co ještě ne.
Ve hře si můžete pořídit magický magnet, který umístíte do truhly ve vašem pokoji a ať jste kdekoliv, tak se můžete kdykoliv okamžitě teleportovat zpět sem. Skvěle se mi hodil například ve chvíli, kdy jsem si najmul rybáře k odvozu na jeden ostrůvek. Padla tma a rybář neustále žadonil, abysme se vrátili do přístavu, že se bojí. Nakonec se mi i přes jeho protesty podařilo se vylodit na ostrově, kam jsem chtěl jít. Po splnění úkolu na ostrově jsem ovšem zjistil, že mě rybář nečeká u břehu a odplul beze mě. Zkusil jsem počkat do rána, jestli se pro mě vrátí za světla, ale ten zmetek nepřijel! Naštěstí jsem si pak vzpomněl, že mám v kapse můj magický magnet a teleportnul jsem se zpět do hostince. :)
Skvělý dabing - dabéři opravdu odvedli skvělou práci!
Na konci hry jsou jakési statistiky, co jste ve hře všechno udělali. Hra obsahuje plno nepovinných úkolů a možností a zde jsou uvedeny.
Konec hry je při zvolení jedné možnosti docela... realistický. :)
Mínusy:
Myšlenka se střídáním dne a noci je sice hezká, graficky skvěle zpracovaná a měla by být plusem, ale mě připadala spíše otravná. Čas totiž běží moc rychle a pokud si chcete ve městě něco vyřídit, tak musíte spěchat, abyste to všechno stihli, než bude večer a všechny obchody a další budovy zavřou. Pokud jste něco nestlihli, tak musíte zase čekat do dalšího dne. A dny letí a letí... Sice si můžete klasicky v hostinci, kde jste ubytovaní, zdřímnout do večera, rána, či jen na hodinku (na hodinku si můžete odpočinout i kdekoliv skrz menu), ale prostě je to strašně otravné.
Předměty nejsou indikovány pod kurzorem myši, takže musíte prostě odhadovat, které předměty na obrazovce jsou aktivní.
Chybí dabing hlavního hrdiny - mluví jen ostatní postavy.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - změna kurzoru na prozkoumávání.
Mezerník - přeskakování rozhovorů.
Menu se vyvolá kliknutím na váš portrét vlevo dole a inventář na kolečko vpravo dole.

Hra má zajímavý způsob práce s inventářem. Chvíli mi trvalo, než jsem přišel na onen systém, ale nakonec jsem to dal i bez studia manuálu. :)
Pokud chcete nějaký předmět, nebo kouzlo použít, tak si jej musíte nejprve vytáhnout na spodní lištu - vytvoříte si tak vlastně jakoby zástupce. Teprve odtud jej můžete použít - dát ho postavě, nebo použít na něco na obrazovce.
Co se týče používání předmětů v inventáři na sebe navzájem, tak označte jeden z předmětů - v levém okýnku se ukáže jeho otáčející model a pak vezměte druhý předmět a přetáhněte jej na tenhle otáčející se model.

Cheaty:
Univerzální cheater Cheat Engine lze použít na body zkušeností při tvorbě, nebo importu postavy na začátku.

Následně lze Cheat Engine použít i přímo ve hře na peníze, zdraví, staminu a manu.

Vyhoďte věc, např. minci, do vzduchu a rychle stiskněte [I], dříve, než dopadne na zem. Vyberte tu samou věc a vyhoďte ji do vzduchu znovu. Lze opakovat.

Balón vždy k dispozici: Po ukončení Silmarie zaparkujte balón venku a restartujte hru.

Vlastnosti Agility, Strength a Vitality : (pohyblivost, síla a životaschopnost) Podržte [G]+[K] dokud není vaše stamina vyčerpána. Potom odpočívejte hodinu a opakujte.

Sejvy (jen startovní savy za jednotlivé postavy).

Sejvy (hra dohrána až skoro do konce se 4 postavami před finální souboj).

Moje sejvy.