Old World

Oficiální stránky
Výrobce: Mohawk Games (USA)
Datum vydání: Early Access Epic Games: 5.5.2020
GoG a Steam: 19.5.2022
Hodnocení: 10/10
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: Epic Games, GoG, nebo Steam.
Preview: Tiscali Games a Tiscali Games 2.
Návod: Český YouTube playlist + učíme se od Dr.Z.
Čeština: Ne.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


 
 
 


Recenze:

Další variace na Civilizaci od designérů Civilization 3, 4 a 5 Sorena Johnsona a Doriana Newcomba. Po oznámení Humankindu je to další velmi vážný konkurent téhle královny tahových strategií. Hra se měla původně jmenovat 10 Crowns a bylo možné si ji zakoupit už v předběžném přístupu na Epic Games od 5. května 2020. Plná verze, jež dorazila i na GoG a Steam vyšla až 19.5.2022.
Co se týče rozdílů oproti svému vzoru, tak je jich několik. Například váš vůdce není pořád jen jeden, ale vůdcové vám umírají, rodí se noví, můžou abdikovat a předat vládu někomu jinému. Je to jen na vás. Prostě se musíte starat o svou rodovou linii (něco jako Crusader Kings). Své potomky si můžete i pojmenovávat, sjednávat sňatky, nebo je třeba i nechat zavraždit. :) Každý má svou osobnost, již ovlivňují i různé volby, které učiníte při náhodných událostech. Událostí je údajně až přes 1000. Celý tenhle systém lze i v nastavení vypnout, ale tím se ochudíte opravdu o hodně zábavnou složku hry.
Hra nepokrývá celé dějiny lidstva, ale zůstává jen ve starověku (antice).
Také pohyb jednotkami má má jiný systém. Máte celkové pohybové body (rozkazy) a každý tah bude jen na vás, jak s nimi naložíte. Rozkazy je možné použít nejen na pohyb jednotek, ale i na stavbu budov, boj, nebo diplomacii. Aby vám ale nemohla soupeřova jednotka vlítnout hluboko do vašeho území a obsadit během jednoho tahu třeba hlavní město, tak je to samozřejmě omezené a každá jednotka má jak pohyb, tak i boj (ten může provést jen jednou) omezený. Je prostě unavená a musí počkat do dalšího kola, i když ještě zbývají rozkazy. Vy ale díky tomuto systému můžete dát prioritu těm jednotkám, které zrovna potřebujete. Při boji dává poškození vždy jen jednotka, která zrovna útočí. Atakovaná jednotka prostě nedává poškození útočící. Vzhledem k systému příkazů vám ale protivník ve svém tahu často jednotky obkličuje a likviduje, protože svým jednotkám dává prioritu a využívá celkem velký dojezd jednotek. :)
Města je dobré stavět jen na polích se zástavbou. Na mapě jsou prostě políčka, která jsou už oseta takovými baráčky - osadami a vy z nich klasicky pomocí settlera vytvoříte město. Některá políčka jsou prostě přímo označena, že jsou určené k postavení města, ale jinak lze města stavět kdekoli. Pokud ale postavíte město mimo hrou doporučené místo, tak budete mít zřejmě s městem problémy a bude se rozvíjet pomalu. Počítačoví protivníci s oblibou na těchto neobsazených políčcích parkují vojenské jednotky a znemožňují vám tak postavení města. Hajzlíci! :) Při založení města musíte také určit, kterému rodu vaší země (4 rody) to město bude patřit. Rody musíte udržovat tak nějak v rovnováze, aby se proti vám třeba nevzbouřily. Celkově lze ale laborovat jen se třemi z těchto 4 rodů.
Vylepšení v okolí měst, nebo i některé budovy (na dalších přilehlých polích s osadami) a divy staví workeři. Přístavní město nemusíte umísťovat na pobřeží, protože rybářské i klasické přístavy staví workeři až na okolních políčkách okolo města (pokud se hranice dosahu města dostane k moři). Na vylepšených políčkách můžete, podobně jako v Civilizaci, na obrazovce města přidávat specialisty, kteří ještě zvyšují bonus z daného políčka. Některé specialisty jde i upgradovat. Když odkrýváte mapu, tak na ní pojmenováváte různé pohoří, pouště, moře, řeky a získáváte tím body legitimity. Políčka v okolí měst si můžete i kupovat, jako v posledních civilizacích, pokud máte přijat zákon "Colonies". Neděje se tak ale na obrazovce města, ale na políčko musíte přijít průzkumníkem, nebo workerem.
Jako zdroje ve hře slouží: peníze, jídlo, dřevo, kámen, železo a rozkazy. Zdroje si můžete kdykoliv nakupovat a prodávat, jejich cena ovšem kolísá podle nabídky a poptávky. Když nějaký zdroj nakupujete jako o život, tak jeho cena hodně vzroste. Pak jsou zde další hodnoty: výzkum, civics, tréning a luxus. Body tréningu je možné konvertovat na rozkazy. Vládce musí prokazovat svou legitimnost svými skutky a činy. Legitimita je další číselný údaj. Ve hře je samozřejmě i výzkum, diplomacie a volba různých zákonů, kterými ovlivňujete říši. Jednotky můžete povyšovat za body tréningu v několika úrovních.
Zdroje, které jsou na mapě a nejsou uvnitř hranic vaší říše, můžete sklízet průzkumníky, nebo workery. Není to sice moc, ale v případě nouze si můžete danou surovinu takhle pořídit. Po sklizni je třeba počkat několik kol, aby se zdroj obnovil a mohli jste jej sklidit znovu.
Produkci ve městech je možné uspíšit různými způsoby (za peníze, tréning,...), ale přináší to nespokojenost a zdražuje to další takovou akci.
Po některých výzkumech se vám k vyzkoumání nabídne (za málo tahů) i takový bonus, jako je třeba balík jídla, nebo nějaká jednotka zdarma.
Hra obsahuje 8 hratelných národů antického světa: Asýrii, Babylon, Řím, Řecko, Kartágo, Persii, Chetity (ti se mi jako hratelní objevili až po jedné odehrané hře a přidává je DLC "Heroes of Aegean", i když ho nemáte koupeno) a Egypt. Na mapě jsou pak ještě další nehratelné kmeny (Numidiáni, Galové, Vandalové, Thrákové, Dánové a Skythové)  a taky barbaři, jako v Civilizaci. Hrát můžete 5-ti dílný tutoriál, 4 dílný scénář Rise of Carthage, samostatný scénář The Barbarian Horde, nebo samozřejmě volnou hru. U volné hry si můžete mapu vygenerovat dle zadaných parametrů, nebo zvolit 4 předpřipravené mapy: Old World - největší mapa, zahrnující celý antický svět (jižní část Evropy, severní Afrika a Blízký východ až po Persii), Střední východ (od Turecka a Egypta po Pákistán), Středozemí (okolí Středozemního moře) a poslední 4. mapa je taková malá s jezerem uprostřed, určená pro duel. Hra má i přívětivý editor map, kde si můžete vyrobit mapu vlastní. Na mapu lze dát 0 až 7 nepřátel, vybrat 9 stupňů obtížnosti, druhy vítězství a další nastavení... Přímo v menu je i manažer modů, kde si můžete do hry stáhnout velkou várku modů od komunity.
Multiplayer:
V multiplayeru je dostupný: Network (klasický server browser s možností založit hru), Play by cloud (hra se ukládá do cloudu, kde si to pak nahrají další hráči), Hotseat (klasická horká židle - hráči se střídají u jednoho PC) a Server mode. Ten jsem nějak nepochopil. Jsou tam na výběr 2 servery (MOHAWKSERVER2 a SAM1) a chtějí heslo. Jinak ve všech těchto módech lze vytvořit hru pro 1 až 8 hráčů s možností rozdělení do týmů a možností přidat i AI soupeře. Ve scénáři lze vybrat jako v singleplayeru 3 mapy antického světa, nebo scénář The Barbarian Horde a scénář č.6 z DLC Heroes of Aegean, i když DLC nemáte zakoupeno. V tomto scénáři je na výběr: Seleucid Empire, Makedonie, Ptolemaic kingdom a Antigonská říše. Zajímavé je, že když vyberete scénář The Barbarian Horde, nebo u výběru scénáře dáte "none", tak můžete nastavit hru až pro 10 hráčů. Hru ale nejde odstartovat, protože hra neumožňuje 2 stejné národy v jedné hře. Hra má momentálně jen 8 hratelných národů, takže s více než 8 hráči hra odstartovat nejde.
Plusy:
Je to velmi kvalitní klon Civilizace, u kterého jsem zase strávil pěknou řadu dní přilepený k monitoru, odklikávaje další a další a další a další a další... tah, který už měl být pro dnešek dávno tím posledním, než půjdu spát. :)))
Správa vašeho rodu je docela zábavné osvěžení Civilizačního schématu. Hra tak působí daleko konzistentním dojmem, než vést diplomatické jednání s tupou a nevypočitatelnou AI v Civilizacích, která prostě jen tak otočí názor o 180 stupňů a není jasné proč... Některé události na sebe navazují a hrajete tak v podstatě takový příběh vaší vlády.
Propracovanost. Každá položka má detailní pop-up menu, které vám osvětlí, co vám to přidává, nebo jaké to má vlastnosti. V tom pop-up menu můžete dát klávesu "Shift" a najet si na položku, jež vám vysune další pop-up menu s podrobnostmi o podrobnosti... :)
Parádní grafika (i když na úkor přehlednosti).
Mínusy:
Na hru není čeština a asi na ni budete zpočátku hledět, jako čerstvě vyorané myši, protože vypadá dost složitě. Doporučuji proto shlédnout českého YouTubera Dr.Z, který dobře vysvětluje základy hry ve svém videu Učíme se a playlistu za Řecko.
Přeplácaná grafika na úkor přehlednosti.
Při managingu města někdy nelze kliknout na "+" pro přidání specialisty na políčko, protože se vám do cesty postaví nějaké popup menu, nebo jsou stávající ikony moc naňahňané na sobě - zoomování nepomáhá a posuv mapy na obrazovce města není dostupný (viz. obrázek ze hry č. 2). Dá se to ale řešit zmenšením prvků UI v nastavení hry.
Hra po nějaké době začne recyklovat portréty osobností. Asi by jich bylo třeba nakreslit více, aby se po nějaké době nezačaly opakovat. Ani nevíte, jak ve mě hrklo, když mi naskočil jako nový člen dvora portrét několik let mrtvé královny. :)
Hra se drží jen ve starověku a dál nejde.
Další exkluzivita Epic Games Store, která zdržela vydání na GoGu a Steamu o 2 roky.


DLC:
Heroes of Aegean (19.5.2022): Zároveň s vydáním na GoGu a Steamu vyšlo i tohle DLC. Přidává do hry 6 nových scénářů za vůdce a generály antického Řecka. První scénář (prolog) si můžete zahrát, i když nemáte DLC zakoupeno. Scénář č.6 je také možné hrát zdarma, ale jen v multiplayeru.
The Sacred and The Profane (16.1.2023): DLC přidávající do hry náboženské prvky. 350 nových událostí, postavy duchovenstva, 10 nových charakterových rysů, 6 nových historických postav (Mani, Pavel, Josephus, Ostanes, Sapfó a Hypatia), mechaniku náboženského disentu a 10 nových kultovních městských projektů.
Pharaohs of the Nile (4.10.2023): DLC soustředící se na starověký Egypt. Obsahuje 6 scénářů. Do původní hry přidává novou civilizaci Kush s vlastní dynastií, budovami a jednotkami.
Wonders and Dynasties (11.1.2024): 8 nových divů světa (například alexandrijská knihovna a Heliopolis), 30 nových vůdců s 21 novými přednostmi, 120 nových historických postav a přes 100 nových událostí.
Behind the Throne (28.5.2024): 350 nových událostí zaměřených na dvorní politiku. Nové historické postavy, nové projekty a vylepšení a nové herní mechanismy. Mezi ně patří: vycházející hvězdy - výkonné postavy bez vůdce, stres a radovánky - hříchy vládců, velký vezír - můžete vezírům předat kontrolu nad některými oblastmi a nové politické éry - občanské války, velké reformy, období korupce a dekadence.

Ovládání:
Levé tlačítko myši/ pravé tlačítko myši - interakce.

Cheaty:
Na hru je možné použít univerzální cheater WeMod. Oficiálně podporuje jen Steam verzi, ale funguje i na Epic verzi, když mu ukážete spouštěcí soubor hry. Jednotlivé cheaty je dobré aktivovat před spuštěním hry.
Patrně narazíte na problém, že nebudete moci zakotvit lodě na moři, abyste přelodili pozemní jednotky přes moře. Je to způsobeno cheatem "Unit always active" - musíte jej vypnout, aby šly kotvit lodě, ale nepřepínejte to během hry - hra pak padá.

Uložené hry jsou ve složce: C:\Users\*uživatel*\Documents\My Games\OldWorld\Saves\ Jedná se o zip archivy s xml textovým souborem, ve kterém je řada věcí, které byste si mohli upravit. Bohužel je toho mnoho a není moc jasné co je co, ale třeba tam něco zajímavého najdete. :) Třeba si můžete najít svého vůdce, podle unikátního jména, co mu dáte (postavy se dají libovolně pojmenovávat) a upravit mu statistiky. V nastavení hry je možné uložené hry zamykat pro editaci, ale standartně je vypnuté.

Nebo jsou tu i konzolové cheaty zabudované přímo do hry. Co cheaty, ale celý editor! :) Když ve hře stisknete Shift a "~" (stejného výsledku dosáhnete i když dáte v pauze v menu "Game editor"), tak se vám na horním okraji obrazovky objeví úzké menu mocného editoru, kde můžete editovat všechno možné. Zraňovat až úplně vymazat jednotky, nebo je vkládat, měnit hranice, editovat města,... Součástí editoru je i konzole, kde můžete zadávat textové příkazy z této stránky.

Moje uložené pozice.