Dracula: Origin (Drákula: Zrození)

Oficiální stránky: Nejsou, pouze Frogwares.
Výrobce: Frogwares (Ukrajina).
Datum vydání: 2008
Hodnocení: 7/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb a Tiscali Games.
Návod: madukas.cz, nebo Bonusweb: 1. část a 2. část.

YouTube.
Čeština: Ano - oficiální titulky (GoG verze).

Ovšem na Steamu se čeština neuvádí, tak tam asi není...
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Ukrajinská verze Drákuly od Frogwares, což jsou autoři série o Sherlocku Holmesovi. Hra vyšla v roce 2008, tedy mezi tituly Arsene Lupin (2007) a Jack Rozparovač (2009). Zkoušel jsem hrát i konkurenční sérii od francouzských Mircoids, ale tahle hra vypadá lépe, než kterýkoliv díl téhle série. Pozor Frogwares mají v portfoliu (jako vydavatelé) ještě titul Dracula: Live Kills, což je ale jen o hledání skrytých objektů na obrazovce. V roce 2011 se mluvilo o pokračování, ale dodnes nevyšlo, takže bylo asi zrušeno.
V příběhu, odehrávajícím se v roce 1898 hrajete za profesora Van Helsinga z Londýna, který je lovec upírů. Pan profesor je už několik dní zavřen ve své pracovně, kde studuje upíry, až o něj má jeho komorná strach. Jediné, na co za ty dlouhé dny studia zatím přišel je, že na upíry platí česnek, stříbrné kulky, kříž, svěcená voda, dřevěný kůl, nebo zrcadlo. Gratulujeme! :) Na začátku dostane od svého přítele z Rumunska zprávu, dle níž byl zabit upírem, při pokusu se infiltrovat na jeho hrad. Záhy se v londýnských ulicích dějí děsivé věci a je na našem profesorovi, aby je vyřešil a ochránil svou milovanou Mínu. Po Londýnu zavítáme i do egyptské Káhiry, Vídně a skončíme v sídle samotného háběte Drákuly v Rumunsku.
Jedná se o klasickou adventuru, kde si povídáte s postavami, sbíráte předměty do inventáře a na patřičných místech je na něco používáte. Postav je ale pomálu a hra klade větší důraz na řešení všelijakých puzzlů. Práce s inventářem je také poněkud odlišná od jiných adventur. Předměty uvnitř inventáře používáte na sebe klasicky - táhni a pusť, ale když chcete předmět použít na něco mimo inventář na obrazovce, tak na něj musíte v inventáři kliknout, předmět se vám jakoby přemístí do rukou (indikuje se v pravém horním rohu obrazovky) a jakmile na něco kliknete, tak jakože používáte daný předmět na danou věc.
Plusy:
Pěkná grafika (na obrázcích), která ale bohužel v pohybu ztrácí na lesku díky toporným animacím.
Hromada různých složitých puzzlů - pokud je máte rádi.
Oficiální české titulky (GoG verze, jak je to na Steamu netuším).
Mínusy:
Hra sice běží i ve 4k rozlišení, ale i v tomto rozlišení používá poměr obrazovky pouze 4:3, takže máte po stranách nevyužité černé pruhy.
Grafika sice vypadá krásně, ale díky strnulým animacím to vypadá dost zastarale.
Příběh a rozhovory jsou také poněkud dřevěné.
Dvojklik na rychlý pohyb mezi obrazovkami někdy funguje a někdy ne.
Někdy hodně nelogické kombinace. Třeba zdechlá krysa ve stáji - to jsem fakt nepochopil.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce/ pohyb.
I - inventář.
Mezerník - zobrazení aktivních míst na obrazovce.

Cheaty:
Save pozice.