Sherlock Holmes: The Mystery of the Mummy 2002

Prvotina od Frogwares, jež je sice na Steamu zdarma a technické problémy s myší se dají vyřešit, ale za instalaci nestojí. Dost ošklivá grafika, pohyb po skocích, mizerný dabing... Nedoporučuji.


Sherlock Holmes: Secret of the Silver Earring (Případ stříbrné náušnice)


Sherlock Holmes: The Awakened (Procitnutí)


Sherlock Holmes versus Arsene Lupin  (Nemesis)


Sherlock Holmes: The Mystery of the Persian Carpet 2008

Budgetová hledačka na statických obrázcích - nedoporučuji.


Sherlock Holmes versus Jack the Ripper (versus Jack Rozparovač)


Sherlock Holmes and The Hound of the Baskervilles 2010

Budgetová hledačka na statických obrázcích - nedoporučuji.


The Testament of Sherlock Holmes (Odkaz Sherlocka Holmese)Sherlock Holmes: Crimes and Punishments (Zločiny a tresty)Sherlock Holmes: The Devil's Daughter (Ďáblova dcera)


Sherlock Holmes: Chapter One (Část první)


Sherlock Holmes: The Awakened (2023)


The Lost Files of Sherlock Holmes: The Case of the Serrated Scalpel


The Lost Files of Sherlock Holmes: The Case of the Rose Tatoo

The Lost Cases of Sherlock Holmes (+ Vol. 2) (2008/2010, vývojář: Legacy interactive/ JoWooD)

Taky hledací hra na statických obrázcích + puzzle. Nedoporučuji.Sherlock Holmes Consulting Detective

Sherlock Holmes: Secret of the Silver Earring (Případ stříbrné náušnice)

Oficiální stránky
Výrobce: Frogwares (Ukrajina)
Datum vydání: 2004.
Hodnocení: 7/10
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb a Tiscali Games.
Návod: YouTube a Bonusweb.
Čeština: Ano - oficiální titulky.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Kdo by neznal věhlasného anglického detektiva s úžasnou deduktivní schopností? :) Herní adaptace se zhostilo ukrajinské studio Frogwares. Jedná se o myší ovládanou adventuru ve 3D, ale v jistých směrech je jiná, než obvyklé adventury. Vzhledem k detektivní povaze hry musíte třeba analyzovat některé nalezené stopy ve své laboratoři - není to moc složité, protože vám Sherlock napovídá, co by se asi tak mělo udělat. Některé stopy prozkoumáváte i přímo na místě pomocí lupy, nebo svinovacího metru, kteréžto máte v inventáři. Na konci každého dne je pak kvíz s několika otázkami, jejichž odpovědi musíte podložit několika důkazy. Jako důkazy se dají použít části rozhovorů s postavami, nalezené dokumenty, nebo zjištěné skutečnosti. Jinak se jedná o v podstatě klasickou adventuru s rozhovory a sbíráním a používáním předmětů a pár puzzly. Je zde i kratičká stealth mise a běhání na čas ve spleti lesních cestiček.
V příběhu, odehrávajícím se v roce 1897, musíte vyšetřovat vraždu Sira Bromsbyho - průmyslového magnáta, jež zahyne přímo před vašimi zraky na banketu na počest jeho dcery, která se vrátila ze studií ve Švýcarsku. Vražd se ale časem objeví více... Většinu času ovládáte Sherlocka, ale někdy vás hra přepne na jeho věrného společníka Dr. Watsona.
Plusy:
Opravdu hodně komplikovaný detektivní příběh, kteří si milovníci detektivek užijí. Závěrečné video, kde vám Holmes přesně vylíčí, jak vše bylo, vám pěkně zamotá hlavu. :)
Hra se nahrává naprosto bleskurychle. Jen kliknete na uloženou pozici a jste tam. :) Asi je to spojením hry z roku 2004 a SSD disku.
Oficiální české titulky - ukrajinci nás mají asi rádi. :)
Na svou dobu (2004) ucházející grafika.
Mínusy:
Ve hře jsou dost divoké grafické bugy. Postavy procházejí objekty (viz. obrázek č.3 a herečka prorostlá židlí), nebo při chůzi přejdou do levitace. Třeba v hlavním sále, kde hra začíná, pošlete Holmese do nejvzdálenějších dveří a on k nim přijde tak, že má boty v půlce dveří. Je to prostě, jakoby měla hra rozhozené body obrazovek a body, po kterých se pohybují postavy. Ve hře nelze nastavit HD rozlišení. Pokusil jsem se o to v *.ini souboru, ale postavy a obrazovky se tím rozhodily ještě více do úplně nehratelné podoby. :)
Ovládání pohybu postavy je sice, díky bohu, myší a ne klávesnicí, ale bohužel hodně nepříjemné. Přechody mezi obrazovkami jsou v bodech, kde se vám pod myší objeví ikona bot. Tyto místa jsou tak mizerně rozmístěna, že neustále hledáte, kde se máte v místnosti posunout někam do další části. Postava se navíc často zasekává za objekty, takže nereaguje ani na kliknutí na oněch bodech s ikonou bot. Vrcholem všeho je jedno bludiště cest v lese, kde musíte v krvavém časovém limitu prokličkovat pěšinkama na určité místa. Každou chvíli se vám postavička někde zasukuje a nechce se hnout a drahocené vteřiny utíkají. Tohle místo navíc komplikuje ještě jedna věc - kamery se neustáte při každém přechodu z obrazovky do obrazovky otáčí různě sem a tam. A právě v tom bludišti cest v lese je to prostě příšerné. Jste na křižovatce cestiček, kliknete na některou a když postavička přijde ke kraji obrazovky, tak se kamera otočí třeba o 90 stupňů a vy teď nevíte, jestli je to jako nová křižovatka, nebo ještě ta předchozí, na které se ale radikálně změnily strany. Prostě děs!!!
Animace pohybu postav jsou strašně toporné. Oni sice angláni té doby jsou strašně suší páprdové, kteří se takhle částečně pohybovali, ale myslím, že už je to trochu přehnané. :)
Bohužel je příběh tak komplikovaný, že jsem ho moc nepobral. :) Špatně si pamatuju třeba jména - zejména anglická, tak jsem z té hromady informací, kdo/ s kým/ co/ jak, měl za chvíli pěkný maglajz. Ale možná jste trpělivější a dokážete se na hru lépe soustředit. :)

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Dvojklik - rychlý pohyb.
Pravé tlačítko myši - vyvolání/ zavření inventáře.
Esc - menu.

Cheaty:
Save. Sejvy jsou to jen jpg obrázky (náhledy pozice) a samotné savy jsou nějak zabudovány do obrázku. Jen si dejte pozor, jestli jsou na správnou verzi hry. Třeba anglické a české.


Sherlock Holmes: The Awakened (Procitnutí)

Oficiální stránky
Výrobce: Frogwares (Ukrajina)
Datum vydání: 2006.
Remastered: 2008.
Hodnocení: 8/10
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb a Tiscali Games.
Návod: YouTube a Madukas.cz.
Čeština: Hra u nás byla prodávána v krabici s oficiálními titulky (Hypermax), ale tahle verze už je dlouho beznadějně vyprodaná. Můžete si ji třeba stáhnout nelegálně. Ke hře si ještě musíte stáhnout a do adresáře hry nakopírovat knihovnu "msvcr71.dll".

Naštěstí někdo tuhle češtinu naportoval do remastered verze (dnešní GoG a Steam verze hry) - stahujte na prekladyher.eu.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Další příběh slavného detektiva zasazený do roku 1894, tedy před příběh předchozího dílu. Tentokrát se budou muset Sherlock s Watsonem poprat s případem tajemné sekty. Vše začíná, když se z Londýna začnou záhadně ztrácet cizinci z exotických zemí (většinou sluhové). Ve hře se, kromě staré dobré Anglie, vydáme i do jedné kontinentální země, kteroužto vám ale nemůžu prozradit, protože je součástí kvízu a napsal bych tedy spoiler. :) Tam se necháme zavřít do blázince. Tahle pasáž je celkem dlouhá a atmosférou kamenných zdí mi tak trochu připomínala Thiefa. :) Pak se vydáme i za oceán (opět bych vyzradil otázku kvízu) a skončíme ve Skotsku. Kvízové otázky (už vždycky jen jedna otázka) se nově odpovídají, pomocí napsání odpovědi klávesnicí. V české verzi hry píšete odpovědi česky. V několika krátkých pasážích opět ovládáte i Dr.Watsona.
Hra přechází na pohled z očí Sherlocka, jako v nějaké střílečce, kdy se pohybujete pomocí kláves W, S, A, D. Ne tak úplně, později vyšla Remastered verze, která umožňuje přepnout na ovládání klasicky myší a právě ta je momentálně jediná dostupná ke koupi na GoGu, nebo Steamu. Přepínač ovládání není v options, ale v inventáři úplně dole. Těžko říct, která verze je lepší. Co jsem tak zkoušel myší ovládanou verzi, tak trpí stejnými neduhy, jako předchozí díl - dlouho šmejdíte po obrazovce, abyste zjistili, kde je co aktivního, postava se zasekává o předměty a úhly kamery se pořád divoce mění. Spíše bych asi preferoval pohled z očí.
Plusy:
Celkem zajímavý hororový příběh. Některé scény jsou fakt morbidní. :) Už jsem neměl takové problémy se orientovat kdo je kdo a kdo s kým co. :)
Hra už běží ve FullHD. Zajímavé, že soubor "setup.exe" v adresáři hry HD rozlišení nezná, ale přímo v nenu hry už FullHD je.
Ve hře je i několik skvělých vtípků. Při cestě vlakem třeba potkáte jiného slavného detektiva a pomůžete mu vyřešit puzzle. :)
Hra už není tak o hledání nějakých sotva viditelných malých předmětů, jako minulý díl. Třeba maličký útržek látky zaseklý na židli, bez jehož nalezení jste se mohli v předchozím díle pěkně zaseknout. Já nevím, ale tvůrci detektivek jsou přesvědčeni, že pachatelé vždycky na místě činu ztrácí kusy oblečení na místech, kudy se pohybuje mnoho lidí, takže to tam mohl nechat nejen pachatel, ale i milion jiných lidí a podobné věci. :)
Mínusy:
Za 4 roky je posun v grafice minimální. Ve většině hry je sice grafika celkem hezká, ale v závěrečné lokaci ve Skotsku je to velká bída a to i co se týče animací. Vývojářům už asi docházely finance, nebo čas a tak to pěkně odflákli.
Občas se někde zaseknete v rohu a nemůžete se hnout - nezbývá, než nahrát poslední save.
Pokud vzdáte kvízovou otázku, chcete se na odpověď podívat do návodu a minimalizujete hru, tak po návratu do ní hra na psaní odpovědi nereaguje a nereaguje prakticky na nic - včetně vyvolávání hlavního menu klávesou Esc. Nezbývá, než ji Alt + F4 natvrdo sestřelit a spustit znova.

Ovládání:
Původní verze:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
Ctrl - skrčit.
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - inventář.

Remastered verze:
Levé tlačítko myši - interakce.
Dvojklik - rychlý pohyb.
Pravé tlačítko myši - vyvolání/ zavření inventáře.
Esc - menu.

Cheaty:
Save - asi anglická verze.
Z mojí české verze.

Sejvy jsou to jen jpg obrázky (náhledy pozice) a samotné savy jsou nějak zabudovány do obrázku. Jen si dejte pozor, jestli jsou na správnou verzi hry. Třeba anglické a české, nebo original a remastered.

Česká verze je má: c:\Users\*uživatel*\Documents\Games\sherlock holmes - procitnutí\save\

Remastered verze je má: c:\Users\*uživatel*\AppData\Roaming\Games\sherlock holmes - the awakened - remastered\save\Sherlock Holmes versus Arsene Lupin (Nemesis)

Oficiální stránky
Výrobce: Frogwares (Ukrajina)
Datum vydání: 2007.
Remastered: 2010.
Hodnocení: 7/10
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.

Česká verze.
Recenze: Hrej.cz a Tiscali Games.
Návod: Abecedaher.
Čeština: Hra u nás vyšla s oficiálními českými titulky. Bohužel, stejně jako u "Procitnutí", se české titulky nedostaly do remastered verze, která vyšla později a je jediná k dostání elektronicky na GoGu a Steamu.
Na prekladyher.eu je ke stažení vytažená čeština.

Nezbývá tedy, než si hru koupit v krabici za 50,- Kč (měla by být skladem), nebo zase zapirátit na ulozto.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

V tomhle příběhu nejslavnějšího detektiva už nejde o vraždy, ale "jen" o krádeže. Do Londýna se totiž dostal slavný francouzský lapka Arsene Lupin a jako správní britští vlastenci musí Sherlock s Watsonem tohodle frantíka dostat, aby navrátili čest jejich zemi. Lupin se snaží ukrást pro Británii velmi cenné předměty - celkem 5 předmětů během pěti dnů. Lupin je vždy o krok napřed a s Sherlockem si vysloveně hraje. Ve hře navštívíte pěkně graficky a realisticky ztvárněné londýnské lokace Tower of London, Buckinghamský palác, galerie obrazů, nebo muzeum a setkáte se i se samotným ministerským předsedou, či královnou Viktorií.
Během hry narazíte na obrovskou hromadu indicií, které vám Lupin zanechává a musíte vydedukovat, kde se nachází schovaná další indicie, což mi ale jako zábava nepřišla. :(
Plusy:
Můžete se procházet v graficky krásné galerii obrazů a Sherlock vám ke každému řekne zasvěcený komentář. Taky další známé londýnské lokace vypadají docela hezky.
Ke konci hry, kdy už nelovíte ty protivné indicie, začne být hra konečně zase stará dobrá adventura.
Mínusy:
Grafika používá stejný engine jako Procitnutí, takže žádný pokrok nečekejte.
Tento díl je hodně nudný a hádanky příšerně těžké. Třeba zjišťování nějakého čísla v galerii obrazů: rok vzniku jednoho obrazu mínus rok vzniku jiného obrazu krát věk malíře mínus další rok = výsledek. Ptáte se, jak k něčemu tak šílenému můžete dospět? Jo, to by mě taky sakra zajímalo!!! A takovýchhle nesmyslů je ve hře požehnaně. Arsene si s vámi neusále hraje a dává vám hromady a hromady indicií a vy podle nich neustále hledáte naprosté kraviny.
Remastered verze opět nemá české titulky.
Nevím, co je to zvyk, dávat v různých částech světa hrám jiné názvy. V Severní Americe, Británii a Austrálii byl použit název Nemesis a pro zbytek světa hra nesla název versus Arsene Lupin. Amíkům, Australanům a Britům by asi francouzské jméno moc neříkalo, tak to pojmenovali jinak. :( Já potom hrál tuhle hru ve špatném pořadí, protože jsem bral data vydání z GoG storu, kde je uvedeno datum vydání až Remastered verze - 2010 - tedy až za Rozparovačem. Arsene Lupin jsem považoval za jinou hru ze série, ke které jsem se teprve chystal zjistit informace, protože na GoGu, nebo Steamu jsem ji neviděl.
Na rozdíl od předchozích dílů (včetně následujícího Jacka Rozparovače) má hra problém s minimalizací a maximalizací. Tak 5x to jde v pohodě, ale pak minimalizovat nejde a nejde. Musíte hru ukončit a znovu spustit, aby to zase šlo. Pokud tedy často koukáte do návodu (a to u tohoto dílu budete dělat sakra často), tak vás to bude štvát.
Savy jsou opět jen jpg náhledy. Kde sakra jsou?!

Ovládání:
Pohled z očí:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
Caps Lock - trvalý běh.
Ctrl - skrčit.
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - inventář.
Esc - menu.

Point and click ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Dvojklik - rychlý pohyb.
Pravé tlačítko myši - vyvolání/ zavření inventáře.
Esc - menu.

Cheaty:

Moje savy z české verze hry.

Sejvy jsou to jen jpg obrázky (náhledy pozice) a samotné savy jsou nějak zabudovány do obrázku. Jen si dejte pozor, jestli jsou na správnou verzi hry. Třeba anglické a české.

Česká verze je má: C:\Users\*uživatel*\Documents\Games\sherlock holmes versus arsene lupin\
Anglická: C:\Users\*uživatel*\AppData\Roaming\Games\sherlock holmes versus arsene lupin\save\
Zajímavé, že? Člověk by čekal složku s názvem Nemesis. :)


Sherlock Holmes versus Jack the Ripper (versus Jack Rozparovač)

Oficiální stránky
Výrobce: Frogwares (Ukrajina)
Datum vydání: 2009.
Hodnocení: 8/10
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb a Tiscali Games.
Návod: YouTube a Bonusweb (1. část, 2. část a 3. část).
Čeština: Oficiální titulky.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Další příběh, ve kterém se budou muset Sherlock s Watsonem popasovat se slavným Jackem Rozparovačem. Píše se rok 1888 a v Londýnské čtvrti nevalné pověsti se začnou odehrávat bestiální vraždy prostitutek, kdy vrah své oběti vykuchává a odebírá jim různé tělesné orgány. Na rozdíl od předchozího výpravnějšího dílu se tentokráte pohybujeme jen v temných ulicích Londýna.
Hra vyšla pouhý jeden rok od remasteru předchozího dílu a používá tedy ten samý grafický engine. Modely postav obou protagonistů jsou prakticky naprosto totožné. Z remasteru předchozího dílu hra přejímá i možnost libovolně přepínat mezi klasickým point and click ovládáním do pohledu z očí postavy.
Kvízové otázky předchozích dílů byly přeformátovány na takové větvené diagramy, do kterých vkládáte poznatky a vyvozujete z nich závěry. Možná to zní složitě, ale je to v celku jednoduché a logické. Jako dedukce se vám nabízí tři možné odpovědi, na jejichž odpovědi se můžete podívat do různých rozhovorů, nebo dokumentů v inventáři, nebo si je rovnou pamatujete, protože sledujete příběh. Navíc, pokud je vybraná odpověď správná, tak její okraj zezelená, takže můžete postupovat i stylem pokus-omyl. Dále taky třeba sestavujete časovou osu událostí, abyste určili přesný čas vraždy, nebo sestavujete identikit podezřelých, podle výpovědi svědků. Samozřejmě nechybí i několik puzzlů.
Plusy:
Velmi zajímavý temný příběh se slavným vrahem.
Oficiální české titulky.
Zajímavý a neotřelý nápad s dedukčními tabulemi, kde si vyjasňujete stopy vyšetřování.
Opět se našlo místo i na pár vtípků. Často vtípky pramení z naivnosti jednoduššího Watsona. :)
Mínusy:
Některé úkoly z počátku hry vypadají poněkud lacině, jako například udělání službičky nějaké postavě, která vám něco poskytne, ale chce za to zase něco jiného od jiné postavy a tak dále...
Některé puzzly jsou poněkud stupidní. Třeba do hry moc nezapadá posouvací puzl s obdélničkama, jež má sloužit, jako pokus z prkna v podlaze uprostřed hospody něco vyšťárat. :) Další puzzly třeba ani nedávají nějak smysl a tak jsou tak těžké, že musíte řešení googlit. Třeba data bitev z americké občanské války.

Ovládání:
Pohled z očí:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
Ctrl - skrčit.
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - inventář.
Esc - menu.
Mezerník - zobrazení aktivních míst na obrazovce.

Point and click ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Dvojklik - rychlý pohyb.
Pravé tlačítko myši - vyvolání/ zavření inventáře.
Esc - menu.
Mezerník - zobrazení aktivních míst na obrazovce.

Cheaty:
Save. - Jsou to jen jpg obrázky (náhledy pozice) a samotné savy jsou nějak zabudovány do obrázku. Jen si dejte pozor, jestli jsou na správnou verzi hry. Třeba anglické a české.

Česká verze je má: C:\Users\*uživatel*\AppData\Roaming\Games\sherlock holmes versus jack rozparovač\The Testament of Sherlock Holmes (Odkaz Sherlocka Holmese)

Oficiální stránky
Výrobce: Frogwares (Ukrajina)
Datum vydání: 2012.
Hodnocení: 9/10
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Hrej.cz a Tiscali Games.
Návod: Madukas.cz, druhá část.
Čeština: Oficiální titulky.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK

Pokud se vám nahromadí hodně sejvů, tak vám hra začne při pokusu o uložení (manuálním i autosave) neustále padat. Stáhněte si tento nástroj a opravte s ním spouštěcí soubor hry "game.exe". Chyba je způsobena tím, že hra dokáže pracovat jen s 2 GB virtuální paměti a při ukládání hodně sejvů tahle paměť asi přeteče. Tento nástroj hru upraví tak, že dokáže pracovat až se 4 GB virtuální paměti.
Recenze:

Další případ Sherlocka Holmese, který je !KONEČNĚ! vyveden v lepší grafické kvalitě, než předchozí díly. Grafika je vážně velmi hezká, za 3 roky od předchozího dílu grafici fakt zamakali! Co se mi už tak nelíbí je změna vizáže samotného Sherlocka. Zatímco Watson zůstal stejný, tak Holmese asi nepoznáte. Nechápu, proč mění jeho zažitý vzhled, který má už každý hráč zafixovaný. Jeho dabér je navíc taky jiný. Novinkou je také nový herní pohled (já mu říkám Tomb Raider) zpoza postavy, který přibyl k původním dvěma (Doom pohled a klasický point and click pohled). Mezi všemi třemi pohledy lze kdykoliv libovolně přepínat klávesou R, nebo kliknutím kolečkem myši.
Příběh se tentokrát odehrává v roce 1898 a Sherlock hned v úvodní sekvenci brilantně vysvětlí případ záhadně zmizelého náhrdelníku ze zamčeného pokoje. Jak začne vysvětlovat, kdo to byl, tak jsem zůstal hledět s otevřenou pusou, protože jsem nechápal, jestli to myslí vážně, nebo si jen z policejního náčelníka dělá prdel. :) Velice pochybuji o realističnosti tohoto případu. :) Jak se nakonec ukáže, tak to je ale trochu jinak a dojde i k několika bestiálním vraždám. Sherlock se v tomto případu chová čím dál divněji a podivněji. Dojde to až tak daleko, že Sherlock... ehm... nemůžu spoilerovat. :) Příběh tohoto dílu je vážně povedený a má souvislost i s předchozími díly, takže doporučuji si nejdříve zahrát je.
K dalším novinkám patří v dnešních hrách oblíbené odznaky (achievementy), které získáváte za různé činnosti. Lze si zvolit i obtížnost (normální/ vyšší). V "normální" je možné i přeskakovat puzzly - po chvilce trápení se vám objeví tlačítko na přeskočení puzzlu. Některé věci jsou v nižší obtížnosti i jednodušší. Třeba jsem nemusel hledat takové kolíčky do šachovnice - po animaci jsem je dostal automaticky do inventáře. Ve hře se opět setkáte s větvenou dedukční tabulí, kde budete analyzovat stopy vyšetřování. Není to nic složitého, stačí myslet logicky. Většinou hrajete za Sherlocka, ale občas vás hra přepne do Watsona. Na pár místech lze i použít přepínač a hrát průběžně za oba protagonisty na různých místech. Jednu chvíli hrajete i za jinou postavu se jménem Toby. Nebudu prozrazovat, kdo to je, ale je to prdel. :) Jsem zvědavý, jestli ho budeme mít i v dalších dílech.
Plusy:
Konečně nový grafický engine, který je vážně velmi hezký.
Příběhově je to zatím bezkonkurenčně nejlepší díl série, protože příběh je opravdu zajímavý a o podivném chování Sherlocka Holmese si po většinu času nebudete vědět, co si máte myslet. A to nemluvím o jednom opravdu velkém šoku. :)
Oficiální české titulky.
Možnost přeskakovat puzzly v normální obtížnosti. Sice jsem je všechny splnil (kvůli achievementům :) ), ale kdyby vám nějaký za boha nešel a beznadějně jste se na něm kousli, tak můžete klidně pokračovat dál.
I přes lepší grafiku se hra načítá na dnešních počítačích bleskově.
Hra je celkem dost dlouhá - návod má totiž 21 stránek (bez obrázků, jen text)!
Mínusy:
Změna zažité Sherlockovy vizáže a dabingu.
Problémy s padáním hry při ukládání (autosave i manuální). Musíte řešit stažením patche, kterým necháte upravit soubor "game.exe", aby využíval více virtuální paměti.

Ovládání:
Pohled z očí, nebo zpoza postavy:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
Ctrl - skrčit.
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - inventář.
Esc - menu.
Mezerník - zobrazení aktivních míst na obrazovce.
R, nebo kliknutí kolečkem myši - změna pohledu.

Point and click ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Dvojklik - rychlý pohyb.
Pravé tlačítko myši - vyvolání/ zavření inventáře.
Esc - menu.
Mezerník - zobrazení aktivních míst na obrazovce.
R, nebo kliknutí kolečkem myši - změna pohledu.

Cheaty:
Moje save.
Sejvy se ukládají do složky: C:\Users\*uživatel*\AppData\Roaming\Frogwares\The Testament of Sherlock Holmes\save\ - opět jsou to jen jpg obrázky (náhledy pozice) a samotné savy jsou nějak zabudovány do obrázku.

Videa ze hry si můžete prohlížet ve složce".movie/default" v adresáři hry. Složka je skrytá - musíte mít povoleno zobrazování skrytých souborů a složek.

Ještě takový tip, jak vyřešit jeden puzzle, kde si máte na takovém radaru zapamatovat několik teček. Položte si na monitor nějakou průhlednou složku a označte si tečky třeba fixou. ;)Sherlock Holmes: Crimes and Punishments (Zločiny a tresty)

Oficiální stránky
Výrobce: Frogwares (Ukrajina)
Datum vydání: 2014.
Hodnocení: 9/10
Obchod/ Download: GoG, Epic, nebo Steam.
Recenze: Hrej.cz, Tiscali Games a Zing.
Návod: Český YouTube a textový anglický - můžete si ho nechat automaticky přeložit v prohlížeči a celkem to dává smysl. :)
Čeština: Oficiální titulky. Je třeba ale hru do češtiny přepnout editací souboru: "goggame-1659430030.info" - otevřete jej v poznámkovém bloku a kousek od vrchu přepište "English" na "Czech" a "en" na "cz".
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne (minimum je Vista).
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK
Recenze:

Další případy Sherlocka Holmese. Ano případy - je jich totiž celkem 6. 1. případ je vražda starého ostříleného námořníka, ve 2. případu vyřešíte podivuhodnou záhadu na britské železnici, 3. případ je vražda sira a váženého archeologa v parní lázni, kde se nějak vypařila vražedná zbraň, ve 4. případu řešíte vraždu váženého sira, která se udála pro pitomý stříbrný kuchyňský servis, 5. případ zní poněkud nudně, protože se jedná o krádež cizokrajných rostlin z londýnské botanické zahrady, ale jak se nakonec ukáže, tak je to také spojeno s vraždou ředitele a v posledním 6. případu musí Sherlock vysekat z obvinění z vraždy bratra jednoho svého malého pouličního detektiva, jehož služby často používá.
Na rozdíl od následujícího dílu "Ďáblova dcera", který už jsem hrál, nejsou protkány všechny případy jedním zastřešujícím příběhem. Jen se vám v závěru podaří čirou náhodou vyřešit případ, o kterém na samém začátku mluvil inspektor Lestrade. :)
Zločiny a tresty se na GoGu objevily (neznámo proč) až po Ďáblově dceři, takže jsem hrál nejprve tu. Herní mechaniky u obou her jsou v podstatě úplně stejné. Hledáte různé důkazy a stopy, které se vám na speciální obrazovce různě spojují a vy u některých máte volbu, kde se rozhodujete, jak si danou stopu vykládáte, takže je třeba stopy správně spojovat. Dle toho, co jsem četl v jednom anglickém návodu je u jednoho případu (botanická zahrada) možné si nesprávnou posloupností spojování indicií zablokovat možnost správného vyřešení případu. To se mi ovšem nelíbí - vždycky by měla být možnost volby přeskládat jinak! Špatným sestavením indicií můžete klidně poslat do chládku i nevinného, nebo i vraha nechat jít, protože uznáte jeho pohnutky za správné. Hodně těžké morální volby. :)
Nápomocný vám bude i váš věrný Toby, který svým čumákem vyčmuchá pachové stopy. :) Sherlockovu vizáž si můžete v jeho pokoji měnit dle libosti, nebo i nutně, kvůli případu, když třeba jdete do přístavu a chcete vypadat, jako námořník. Měnit lze účes, vousy, brýle, klobouk a oblečení. Na konci každého případu je při zatýkání pachatele (nebo domnělého pachatele :) ) ve hře quick time event, kdy musíte rychle kliknout třeba na pachatelovu ruku se zbraní, abyste ho odzbrojili. Sekvenci lze ale opakovat, takže máte možnost při neůspěchu vše napravit. Jinak ve hře QTE nejsou. Tedy kromě některých rozhovorů, kdy můžete vyslýchaného rychle chytit za slovo klávesou Q a vyvrátit mu něco, co právě řekl.
Hra se ukládá celkem často a manuální ukládání není možné. Ukládání je vážně po každé drobné akci, takže to nevadí.
Plusy:
Hraje se to skvěle, dobře to odsýpá, je zajímavé spojování různých stop a případy jsou zajímavé. Já se do toho zažral docela dost. :)
Hra má i na GoGu oficiální české titulky. Hru jsem koupil hned, jak se v obchodě objevila s 50% slevou a hned jsem se do ní také pustil. Asi nějaký language selector do hry časem v updatu přidají, protože jsem nenašel jinou možnost, jak češtinu aktivovat, než editací gog souboru - viz tabulka hry nahoře. Asi to v ranné verzi nějak opomněli.
Grafika je na Unreal enginu a je vážně velmi hezká s velmi realistickými obličeji. I když v některých lokacích by se mohli grafici snažit více. Někdy je to s grafickou úrovní lokací, jako na houpačce.
Hra je i pro sváteční hráče docela jednoduchá. Nejsem zrovna moc dobrý v řešení adventurních puzzlů, ale tady jsem je dal snad všechny i bez návodu. I kdybyste si s nimi snad nevěděli rady, nebo se s nimi nechtěli otravovat, tak se po pár vteřinách objeví klávesa na přeskočení.
Mínusy:
Ovládání postavy je někdy takové zabržděné. Prostě zmáčknete W a Sherlock se nerozejde a musíte W pustit a zmáčknout znovu. Děje se tak tuším při interakci s nějakou věcí. Po interakci ještě postava chvíli nereaguje na příkaz k pohybu a vy W zmáčknete a držíte, ale hra to nebere v potaz, protože v době zmáčknutí klávesy byl pohyb ještě blokován nějakou dobíhající animací.
Změna Sherlockovy vizáže od předchozích dílů - značně omládl. Na rozdíl od následující Ďáblovy dcery ale zůstal ještě starý, dobrý (natvrdlý :) ) Watson. V Ďáblově dceři z něj udělali mladého floutka. :(
Nějak mi úvodní scéna (se střílením po vázách) připadá recyklovaná z nějakého předešlého dílu - nebo se snad pletu???
Někdy jsou ty případy takové nejasné. Třeba v případu z železnice mi připadalo, že vlak může být na obou místech - tipoval jsem to nesprávné, ale prostě nebyla žádná indicie, že by tomu tak být nemohlo. Jak má hráč vědět, jak scénárista příběh nastavil. To je prostě sázka do loterie.

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
B - dedukční mapa.
TAB - inventář, dokumenty, úkoly...
Levé tlačítko myši - interakce.
Esc - menu.
T - zvlátní pohled.

Cheaty:
Moje save.

Sherlock Holmes: The Devil's Daughter (Ďáblova dcera)

Oficiální stránky
Výrobce: Frogwares (Ukrajina)
Datum vydání: 2016.
Hodnocení: 9/10
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb, Zing a Tiscali Games.
Návod: YouTube playlist.
Čeština: Oficiální titulky.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK
Recenze:

Nejnovější pokračování Sherlocka Holmese vyšlo v roce 2016. Neřešíte v něm jen jeden případ, ale hned 4 + se ještě táhne skrz celou hru příběh vaší adoptované dcery z minulého dílu, jež má ve finále rozuzlení. V prvním případě máte najít malému chlapci jeho záhadně zmizelého otce. V druhém případě řešíte záhadnou vraždu v bowlingovém klubu, kde si i můžete bowling zahrát. :) Pak za vámi přijede americký herec Orson Wilde, který si na vás chce nastudovat svou divadelní roli Sherlocka Holmese. Orson je pro vás ale doslova osinou v zadku, protože vám vše kazí. Pak vám někdo doručí dáreček... Čtvrtým případem je vyšetřování dost neobvyklé dopravní nehody, které se ale poněkud zvrtne. :) Na závěr pak emočně graduje příběh vaší adoptované dcerky.
Hlavní hrdinové nám po seriálovém vzoru dost omládli. Jejich věk odhaduju kolem 30-35 lety. Sherlock si navíc může ve svém pokoji převlékat oblečení a vybírat vousy, brýle a klobouk, tak si jej můžete uzpůsobit svému vkusu. V některých případech je to nutné, kvůli maskování.
Jako novika přibyla do hry analýza postav. Když se potkáte s nějakou novou, tak si ji můžete zanalyzovat. Kamera se přepne na takový okruh a na zvýrazněných místech si můžete všimnout některých věcí na oblečení, nebo těle a v některých případech vybrat mezi dvěma možnostmi, jak to podle vás je. Po dokončení analýzy vám hra rovnou poví, jestli jste postavu analyzovali dobře, nebo špatně (ale nepoví konkrétně, co máte špatně). Ve hře je opět dedukční schéma, ale trochu jiné, než v předešlých dílech. Z počátku na mne působilo zmateně, ale pak jsem pochopil, že je to celkem jednoduché. Podivné pozadí obrazovky ignorujte a mezerníkem nahazujete důkazy a spojujte je navzájem. Něco se spojí, něco ne. Pak tu nově utvořenou tečku s vykřičníkem rozklikněte a vyberte, jak to podle vás bude. Pokud po výběru tečka zčervená, tak by to měla být špatná analýza, ale i když nemáte nic červeně, tak může být něco špatně, protože vám chybí další poznatky. Případ tak můžete i špatně vyřešit a obvinit nevinného!
Ze hry už bylo odstraněno ovládání myší (point and click), takže už můžete vybírat jen mezi "Doom" a "Tomb Raider" pohledem. Kromě obligátního Sherlocka a Watsona se vám jako hratelná postava dostane na chvíli pod ruku i mladý chlapec a opět Toby z minulého dílu. :) V nastavení hry lze opět zvolit normální a hard obtížnost. V normální je možné přeskakovat některé akční scény, nebo logické hádanky. Byl také předělán inventář, který ve hře v podstatě ani není. Posbírané předměty se používají samy na patřičných místech, takže nemusíte zkoušet "všechno na všechno".
Plusy:
Původně jsem chtěl (jako řada recenzentů) hru pěkně ztrhat za omlazení hlavních hrdinů a akční sekvence, ale postupem času jsem zjistil, že mě hra prostě baví. Baví mě shánět důkazy a spojovat je v dedukčním schématu a rozkrývat příběh, dokonce mě bavily i některé akční scény. Třeba rvačka v hospodě, kde musíte poskládat posloupnost akcí.
Po dohrání všech misí jsem si všimnul v seznamu případů, že mi to řešení svítí červeně - COŽE??? JÁ OBVINIL NEVINNÉHO!? Ono je možné, ty případy vyřešit špatně!!! Tak to tedy nééé! Hraju znova, Sherlock Holmes nenechá nikodo nevinného hnít v Londýnské base plné tubery a moru! :) Máte tedy motivaci, hrát hru znovu! Po opětovném zahrání jsem zjistil, že mi utekla značná část hry. Některé lokace jsem vůbec nenavštívil, některé postavy (včetně skutečného vraha) vůbec nepoznal. Úplně stačilo v jedné lokaci jednu nenápadnou věc přehlédnout. Přesto mi hra dovolila případ uzavřít - samozřejmě špatně! Tak tuhle variabilitu jsem fakt nečekal. :0 Tahle hra si díky tomuhle prostě špatnou známku nezaslouží!
V závěrečné emotivní scéně jsem si připadal, jako v druhé epizodě Life is Strange s Kate na střeše. :) Navíc se vám v téhle scéně i vyčítají špatně vyřešené případy!
Grafika je tentokrát na Unreal enginu a je opět velmi hezká.
Tuna animací ve skvělé grafice. Snad každý rozhovor je řešen formou filmečku. Pohyby postav jsou také skvěle zpracovány - žádní dřevění panáci.
TOBY!!! Toby je zpět, náš kamarád z Testamentu! Já věděl, že ho ve hře nechají! :)))
Je velice milé, že se většina akčních scén a puzzlů dá přeskočit.
Oficiální české titulky.
Jako hudební doprovod už není klasická vážná hudba, která mě vždycky po pár minutách tak lezla na nervy, že jsem ji hned vypnul. Teď se jako zvuková kulisa ozývá taková tajemná melodie, která přidává hře na atmosféře.
Mínusy:
Jestli jsem byl minule mírně rozčarovaný z drobné změny Sherlockovy vizáže, tak tady mě prostě málem praskla žilka! Z našich milých parťáků jsou nyní, po vzoru nového filmového zpracování, dva cca 30-35 letí floutci. Opravdu netuším, proč jedni tvůrci mezi díly takhle radikálně mění hlavní postavy. Kdyby tenhle díl měl na starosti jiný vývojář - prosím, ale že si jedni tvůrci jen tak z jednoho dílu na druhý řeknou, že totálně překopají postavy, to je prostě strašný!!! :( Tvůrci se prostě chtěli přidat k emočním adventurám, které dnes vychází (Life is Strange, Heavy Rain, The Walking Dead, ...) a tak jim do toho nepasoval zaprděný, zádumčivý Holmes a naivní páprda v klobouku Watson a radikálně jim srazili věk, aby jim v závěru hry přidali na emocích. Navíc jsem si všimnul takové boty, týkající se snížení věku postav. U jedné fotky je Holmesův komentář: "Fotka zločince, kterého jsem zatknul před 20 lety." Vážně Sherlocku? To jsi ho zatknul, jako... já nevím, patnáctiletý??? :)
Ukládání hry není možné kdykoliv ručně, ale hra se sama ukládá na checkpointech. Naštěstí se ukládá celkem často, takže při přerušení hry o moc nepřijdete.
"Detektivní adventura" byla samozřejmě modernizována i o quick time eventy, kde máte rychle mačkat nějaké klávesy, nebo třeba rychle kliknout na nějaký letící předmět a podobně. Při normal obtížnosti je na zmáčknutí klávesy naštěstí docela dost času. Taky je zde utíkací sekvence, kde vás honí po lese šílenci a střílí po vás (bohužel nepřeskočitelná).
Ovládání je takové nějaké divně přizpůsobené klávesnici, než myši (asi kvůli herním konzolím). Třeba když se chcete vrátit z nějaké obrazovky, tak nefunguje pravé tlačítko myši, ani klik na tlačítko "Esc" na obrazovce, ale musíte prostě zmáčknout tu klávesu "Esc". Je to prostě takové nějaké nepohodlné. Člověk je z téhle herní série prostě zvyklý na inventář na pravém tlačítku myši.

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
Caps Lock - trvalý běh.
TAB - deník, dokumenty, mapa, ...
R - přepínání kamery.
T a F - speciální vidění.
B - dedukční schéma (Mezerník - výběr poznatku do dedukčního schématu).
Q - přepínání mezi postavami Sherlocka a Watsona (jen když je to možné).
F1 - nápověda.
W, S, A, D, Q, E + klikání levým tlačítkem myši na červeným kolečkem zvýrazněné předměty a místa - quick time eventy.

Cheaty:
Moje save. Sejvy jsem aktualizoval, takže jsou všechny případy vyřešeny správně, ale stejně vám asi k ničemu nebudou. Jen si můžete případy zahrát v libovolném pořadí, protože je už hra dohraná.

Sejvy se ukládají do složky: C:\Users\*uživatel*\Documents\My Games\Sherlock Holmes - The Devil's Daughter\SH8Game\

Sherlock Holmes: Chapter One

Oficiální stránky
Výrobce: Frogwares (Ukrajina)
Datum vydání: 2021
Hodnocení: 9/10
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games, Bonusweb a Zing.
Návod: YouTube - český letsplay (neúplný).
YouTube playlist - anglicky (hlavní i vedlejší mise, nevím jestli komplet i s DLC...).
Čeština: Oficiální titulky.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Ne.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


 
 
 


Recenze:

Další pokračování série detektivek s Sherlockem Holmesem od ukrajinských Frogwares. Frogwares tentokrát produkovali svou hru sami bez vydavatele, takže jim do toho nekecal nějaký pošahaný manažer. Hlavní případ je poněkud osobní, protože Sherlock objasňuje pochybnou smrt své matky, jež údajně zemřela na tuberkulózu ve smyšleném ostrovním městě Cordona ve Středozemním moři (Malta???). Děj je zasazen do hodně dřívějších dob, kdy je Sherlockovi pouhých 21 let. Společníka vám nedělá Watson, ale jiný kamarád z dětství John. John je ale virtuální - Sherlock si ho jen představuje. Souběžně s vyšetřováním smrti matky je 5 jiných případů, které musíte vyšetřit a po jejichž vyšetření dostanete (jakoby za odměnu) další indicie do vašeho hlavního případu. Například pátráte po slonovi, který zabil svého majitele a utekl někam do lesů. :) Navíc se můžete věnovat i dalším 30 vedlejším misím. Herní doba na vyřešení všech případů má být prý až 40 hodin. Další mise navíc přidávají ještě některá DLC. Každý případ může mít několik konců a můžete klidně i obvinit nevinného, nebo někoho sice obvinit, ale dát mu šanci utéct před spravedlností. Ani po dohrání hry vám ovšem hra neřekne, jaké bylo správné řešení, takže vám po dohrání hry zůstanou nezodpovězené otázky, jestli jste to udělali správně a to včetně konce hlavního příběhu.
Hra je odlišná od posledních dílů, protože se odehrává v otevřeném světě. Prakticky volně se pohybujete po rozlehlém městě, rozděleného do několika čtvrtí jako v nějakém GTA. :) Interaktivních míst je ale pomálu a chodci prakticky nereagují a chovají se někdy docela divně - prkenně. Myšlenkové splétání indícií je zachováno. Nejdříve průzkumem lokací, míst činu a rozhovory získáváte indicie, indicie ve formě prostého textu pak spojujete navzájem. Někdy se vám pak objeví indicie ve formě koleček na myšlenkové mapě a s některými kolečky pak můžete otáčet a vybírat tak z více možností. Sherlock může opět používat různé převleky, aby se dostal na určitá místa. Převleky můžete kupovat, nebo si je půjčovat (když nemáte dost peněz) od obchodníků ve městě. Dále jsou na mapě i další obchodníci, jako nábytku (můžete si dovybavovat své staré panství), obrazů a novin. Ve hře je i akční složka, ale je na vás, jak situaci vyřešíte. Jestli násilím, nebo v klidu. Policie vás najme jako pomocníka a můžete dělat pořádek ve zločineckých doupatech, nebo řešíte drobnější policejní případy, za což získáváte finanční odměnu.
Hra se ukládá automaticky sama, ale lze ukládat i manuálně. Po nahrání save vás to ale vždycky hodí na nejbližší bod rychlého cestování po mapě a maximální počet ručních save pozic je 10.
Plusy:
Když se přenesete přes poněkud neintuitivní ovládání některých věcí (viz. mínusy), tak je rozplétání zajímavých případů velmi zábavné a chytlavé.
Případů je celkem dost (5 + 30 vedlejších), tak je to zábava na dlohou dobu.
Oficiální české titulky.
Souboje i chemické analýzy lze přeskakovat (nastavení v menu).
Parádní grafika ve filmečcích. Otevřené prostředí města sice taky vypadá hezky, ale že byste si z toho sedli na zadek, to už ne. Grafika je na Unreal enginu.
Mínusy:
Celý ten interface je strašně nepřehledný a těžko pochopitelný. Ty vyšetřovací metody takové neohrabané. Když si chcete s někým o něčem pokecat, tak si to něco musíte pověsit do interface a pokaždé, když na někoho promluvíte, tak na něj promlouváte na dané téma. Proč to prostě nejsou klasické položky v normálních dialozích, jako v jiných hrách? Důkazy a poznatky z dořešených případů, které už vás vůbec nezajímají vám pořád překáží v důkazovém menu, tak se pořád přehrabujete v hromadě kokotin, když hledáte něco konkrétního, co byste si pověsili jako téma dialogu.
Mapa bez popisků. Popisky se objevují až danou lokaci dostanete posouváním mapy do takového zaměřovače. Veškerá interakce s mapou tak probíhá přes tento zaměřovač. Kliknout prostě do mapy myší - kdepak, přežitek! Musíme prostě myslet na konzolisty a jejich gamepady! Navíc, když někde získáte nějakou indicii, týkající se nějaké lokace, tak je to většinou ve formě: "na křižovatce ulic A a B", ale značka na mapě se vám tam neumístí a musíte tu křižovatku ulic prostě najít tím, že hledíte na mapu a hledáte ty ulice.
Imaginární John nás pořád nutí si na některých místech vybavovat nějaké vzpomínky. Hned v druhé lokaci - hřbitově asi na dlouhé desítky minut zakysnete s tím, že nebudete vědět, co máte dělat. Přitom místo běhání po celém hřbitově a hledání hrobu své matky, musíte hned na začátku u rakve ležící pod stromem (WTF, to ji tam od pohřbu zapoměli - ???) vybrat patřičné téma a připnout si ho do okna ("vzpomínky na pohřeb") nahodit speciální režim (klávesa Q) a aktivovat v něm jakési levitující kolečko vzpomínek, co tam u té rakve je a pak už sledovat cestičku levitujících koleček... Dost zákysů je tak způsobených, že si zapomenete, nebo si připnete špatné vodítko.
Někdy musíte hledat vodítka vybavováním se s lidmi na ulici. Musíte u toho být ale správně oblečení. Když budete oblečení, jako anglická smetánka, tak se s vámi nějaký chudý domorodec tureckého původu nebude chtít bavit. Přijít na správný převlek je někdy obtížné. Když jsem třeba hledal zaběhlého slona, tak jsem se ptal lidí ve sroceném davu u vchodu, jestli neví, kterým směrem slon utíkal a všichni mě posílali někam, že se se mnou nebudou bavit. Byl jsem bezradný a podíval se na letsplay jednoho YouTubera a zjistil, že jsem udělal všechno stejně jako on, ale s ním se ti lidi bavili a řekli mu, kterým směrem slon utíkal. Marně jsem si lámal hlavu s tím, co se sakra děje, až jsem zkusil jiný převlek (měl jsem nějaký obnošený kabát a nalíčený jsem byl, jako starej chlap). Po přepnutí na klasický vzhled už se se mnou lidi bavili. WTF GOD!!! Jako vážně?! Někdy to prostě není moc jasné, za koho přesně se máte převlíct, nebo koho přesně se máte v tom převleku ptát.
Opět další změna vzhledu - omlazení. To už sakra nejsou v módě zaprdění dědkové? Všude musejí být mladí floutci. :/ Z knižní předlohy a starších filmů má člověk Sherlocka zafixovaného staršího a teď si má pořád zvykat na nějaké změny. Navíc ještě Sherlock trpí bludy a představuje si svého imaginárního přítele Johna, který ve skutečnosti neexistuje a do všeho mu kafrá.
Před hrou je samozřejmě dnešní klasické vykecávání o tom, že v době, o které hra pojednává, bylo "BOHUŽEL" běžné rasistické a předsudečné chování lidí atd... atd... Hlavně že ve hře je potom na nějakých místech (jako třeba vedoucí archívu, nebo agent tajné služby) černoška a černoch. Jo, tak to určitě... v té době... Prostě zase úlitba multikulti kultuře...

DLC:
Deluxe Edition Edice hry, která obsahuje 4 DLC: Saints and Sinners, Mycroft's Pride, M for Mystery a Beyond a Joke.

Saints and Sinners (16.11.2021, návod: YouTube): Případ, ve kterém musí Sherlock najít hranici mezi církví a státem. Hledáte vraha kněze, kterému pachatel uřezal ruku pilou. Případ se otevírá odposlechem na několika místech ve městě. Obsahuje navíc 3 outfity: detektivní, Clergy John a slovanského gangstera.
Victorian Pack (16.11.2021): 500 Manghirs (herní měna), The Conculting detective outfit, Victorian vampire outfit, upíří bledost (líčení) a Lead Zeppelin úkol.
Detective Pack (22.11.2021): Free DLC s 3 outfity: Master Sleuth, The Greatest Detective a Ukrainian Jon.
Beyond a Joke (17.12.2021, návod: YouTube): Úkol, kde budete muset přechytračit protivníka, který se zaměřuje na bohaté lidi. Někdo vykrádá hostitele jednoho iluzionisty. 2 nové outfity: Newcomer a Widow's.
Mycroft's Pride (20.1.2022, návod: YouTube): 4 případy, jež vám zadá váš bratr Mycroft a týkají se národní bezpečnosti. Obsahuje 3 nové outfity: Mycroftův oblek, luxusní černý a oficiální Jonův outfit.
Plague Doctor Pack (22.2.2022): Free DLC s dvěma outfity: morový doktor a laboratorní plášť.
M for Mystery (22.3.2022, návod: YouTube): 3 mise, ve kterých máte najít tajné Mycroftovy dokumenty, které byly ukradeny a odhalit tajemnou postavu "M", co za zmizením stojí. 3 nové outfity: mysteriózní detektiv, morový doktor John a zmrzlinář John.
Clergyman Cassock (19.5.2022): Free DLC Sutana kněžího... Outfit s kněžskou sutanou.


Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Levý Shift - běh.
Levý Ctrl - dřep.
Mezerník - kotoul.
Levé tlačítko myši - interakce/ střelba.
Pravé tlačítko myši - míření.
R - dobít.
Caps Lock - chůze.
Q - soustředění.
Z - analýza prostředí.
C - spis.
M - mapa.
I - šatník.
J - deník.
K - paměťový palác.
E - fotoaparát.
X - připnout indicii do interface/ tabatěrka - ochromování nepřátel v soubojích.


Cheaty:
Na hru lze použít univerzální cheater WeMod. Nepoužívejte teleport, když jste uvnitř budovy, jinak se vám ztratí na mapě značka, označující kde jste.

Když odposloucháváte hovory lidí v takové minihře, tak přijímejte všechny zaslechnuté hlášky rychle klávesou W. Bez problému tak nakonec stejně uspějete. Ale to bude asi nastavením obtížnosti hry... :)


Sherlock Holmes: The Awakened (2023)

Oficiální stránky
Výrobce: Frogwares (Ukrajina).
Datum vydání: 2023
Hodnocení: 8/10
Obchod/ Download: GoG a Steam.
Recenze: Zing, Tiscali Games a Bonusweb.
Návod: Steam Community s YouTube videi.
Čeština: Ano - titulky.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Ne.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:

Ukrajinští Frogwares vytvořili remake Sherlock Holmes: The Awakened z roku 2006. Nejde ale o nějaký remaster 1 ku 1 s vylapšenou grafikou, ale příběh měl být údajně hodně přepracovaný - zůstala prý jenom kostra. Celkově má hra také hororové motivy, jako od Lovecrafta. Odehrává se pár let po Chapter One v Londýně, kam se Sherlock přestěhuje a seznamuje se se svým novým kolegou Watsonem. Stejně jako v původní hře se odíváme do 4 lokací: Londýn, Švýcarsko, New Orleans a Skotsko. V lokacích Londýn a New Orleans je hra otevřena jako open world, takže můžete volně prozkoumávat celkem velkou oblast. Je tam sice k nalezení pár vedlejších misí (většinu z nich přidává DLC), ale jinak tam moc interakce nenajdete.
Po zahrání musím říct, že hra má se svým předchůdcem společných prvků celkem dost. Sice už si původní hru nepamatuju úplně přesně, ale docela jsem se na ni rozpomínal a příběh mi připadal až na detaily naprosto totožný. Hra samozřejmě používá v nových dílech už klasický myšlenkový palác, kde skládáte důkazy k sobě a dedukujete výsledek. Každou důležitou postavu si prohlížíte od hlavy až k patě a odhadujete tak její charakter. Někdy máte někoho konfrontovat předložením 3 důkazů ve správném pořadí. Někde zase autoři přidali do dialogů vzpomínky na Cordonu z Chapteru One.
Po dokončení hry máte možnost (kromě uložených her) skočit na začátek kterékoliv z osmi kapitol. Ve hře také sbíráte body, za které se vám v Extra menu odkrývají různé obrázky a podobně.
Plusy:
Opět slušná detektivka.
Grafika na Unreal 4 enginu.
Skvělá temná upršená atmosféra v Londýně.
Hra nemá žádné akční pasáže na rychlé prsty (teda kromě celkem jednoduchého střílení, nebo QTE v závěru, jež má ale snesitelné časy reakce). Některé pasáže, jako páčení zámků, nebo plavbu v bažinách lze navíc přeskočit. Ve hře můžete někde i zemřít (jako třeba někam spadnout), ale hra vás sama hned vrátí jen kousíček zpět.
Mínusy:
Probůh, proč recyklují hru, která už remasterována byla??? Takhle budou dvě hry s naprosto totožným názvem (včetně označení "Remaster", protože původní hra z roku 2006 už mírně remasterována byla 2008) - to bude záměn a zmatků... :/
Opět mají Sherlock s Watsonem omlazený vzhled, jak už je to v posledních dílech zvykem. Taky se mi nelíbí, že už od Chapter One dělají z Sherlocka blázna, co trpí nějakými bludy.
Občas se ocitnete v nějakém psychedelickém světě, kde máte řešit nějaké puzzly.
Dost často jsem se ve hře zasekával na nějakých prkotinách a musel nahlídat do videonávodu. Někdy jsem prostě nevěděl, co mám dělat dál, nebo jsem se třeba snažil dělat správnou věc, ale neměl jsem připnuté správné vodítko z inventáře. Například když máte hledat nějaké konoflíky, nit a další věci, tak jsem je prostě nemohl najít. Byl jsem u nich, viděl jsem je položené na stole, ale nemohl je sebrat, protože jsem neměl připnuté na obrazovce téma jejich hledání.

DLC:
Whispered Dreams Side Quest Pack (2023) - 6 nových úkolů a 6 nových obleků. Úkoly jsou integrovány přímo do hlavního příběhu na některé místa, jako vedlejší úkoly, co vám někdo zadá.Ovládání:
W, S, A a D - pohyb.
Caps Lock, nebo Shift - běh.
Levé tlačítko myši - interakce.
Šipka nahoru - připnutí nějakého tématu (šipky vpravo/ vlevo - výměna tématu).
Q - režim soustředění.
Z - zobrazení aktivních míst v lokaci.
C - vyšetřovací spis.
M - mapa.
I - šatník.
K - paměťový palác.
Tab - všeobecný přehled (spis, mapa, šatník,...).

Cheaty:
Na hru lze použít univerzální cheater WeMod. Cheater má ale pro tuto hru jen dvě funkce, týkající se rychlosti hry a chůze. Pro správnou funkci je třeba v grafickém nastavení hry vypnout V-Sync.

Na body lze použít univerzální cheater Cheat Engine. Za nasbírané body se vám v hlavním menu/ Extra odemykají bonusové obrázky.
The Lost Files of Sherlock Holmes: Case of The Serrated Scalpel

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Electronic Arts/ Mythos Software (USA)
Datum vydání: 1992.
Hodnocení: 7/10
Obchod/ Download: Hru můžete hrát ve webovém prohlížeči zdarma, nebo download.
Recenze: Minirecenze na Bonuswebu uvnitř téhle recenze.
Návod: abcgames.cz.

Videonávod YouTube (verze z herní konzole 3DO s dabingem a živými herci)
Čeština: Není.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: OK - v internetovém prohlížeči, nebo emulátor ScummVM.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK - v internetovém prohlížeči, nebo emulátor ScummVM.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK - v internetovém prohlížeči, nebo emulátor ScummVM. Nejprve jsem hru zkusil rozjet v DOSBoxu, ale tam se hra kousla hned v úvodní animaci (asi je třeba DOSBox ještě nějak přenastavit).
Recenze:

Tato starší hra sice není od stejných vývojářů, jako předchozí tituly na této stránce (ukrajinští Frogwares), ale raději jsem i tak všechny Sherlocky spojil dohromady. :) Jedná se o klasickou adventuru ze zlatých časů adventur, kdy spolu soupeřily Lucas Arts, Sierra a další. Hra vyšla pod hlavičkou Electronic Arts (v té době to ještě nebyl tak neohrabaný namyšlený moloch, jako dneska :) ). Adventura má jěště starší typ ovládání, kdy nemáte nějaký automatický kurzor, ale před každou akcí musíte nejdříve kliknout na tlačítko určité akce (třeba "Open/ otevřít" a pak teprve třeba na dveře), což je pro dnešní hráče už celkem nepříjemné a zdlouhavé, ale byla by škoda hru kvůli tomu zavrhnout. Ovládání je ale na rozdíl od jiných starých adventur částečně automatizováno, takže třeba u zmíněných dveří se automaticky navolí akce "open". Někdy je ale třeba zvolit jinou akci.
V tomto případu vyšetřuje Holmes a jeho věrný kolega Watson vraždu divadelní herečky, jež nese znaky Jacka Rozparovače.
Ve hře si můžete zahrát i minihru - šipky.
Plusy:
Kvalitní adventura ze staré školy.
Pozdější verze pro konzoli 3DO obsahuje i dabing, kdy jsou v portrétech digitalizovaní živí herci (viz. tento letsplay).
Mínusy:
U PC verze je dabing jen u pár úvodních a závěrečných videí, jinak je hra němá a hraje jen midi hudba.
Chtělo by to češtinu.
V dnešní době už nad technickou stránkou (grafika a ovládání) můžou někteří hráči ohrnovat nos.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.

Cheaty:
Moje save
.
The Lost Files of Sherlock Holmes: Case of the Rose Tatoo

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Electronic Arts/ Mythos Software (USA)
Datum vydání: 1996.
Hodnocení: 8/10
Obchod/ Download: Hru můžete hrát v internetovém prohlížeči zdarma, nebo si ji i na stejné stránce stáhnout.
Recenze: Minirecenze na Bonuswebu uvnitř téhle recenze.
Návod: abcgames.cz a YouTube.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: OK - v prohlížeči, nebo emulátor ScummVM.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK - v prohlížeči, nebo emulátor ScummVM.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK - v prohlížeči, nebo emulátor ScummVM.
Recenze:

Druhý a zároveň poslední díl série "The Lost Files" se slavným detektivem. Opět vyšla pod hlavičkou Electronic Arts po 4 letech od prvního dílu. Hra už je zpracována trochu jiným stylem - nejsou už zde tlačítka akcí a postavy jsou digitalizovaní skuteční herci. Musím říct, že jsem čekal, že to bude jen nějaké béčko, které sází jen na: "podívejte - máme živé herce!", ale hra vypadá překvapivě docela dobře a snese srovnání s jinými klasikami žánru.
V příběhu se Sherlock připlete do nějaké špinavé politické hry. Dostane pozvání od svého bratra Mycrofta do klubu, ale po jeho příchodu nastane velký výbuch... V úvodu hrajete za Watsona, protože Sherlock uvěří, že se jednalo jen o výbuch plynu, tak jej musíte přesvědčit, že to bylo jinak. Následně už ovládáte samotného Sherlocka.
Hra je klasická point and click adventura plná rozhovorů (strašně ukecaná), sbírání a používání předmětů.
Plusy:
Stará dobrá adventura s klasickou hratelností.
Grafika vypadá o dost lépe, než první díl.
Konečně dabing - po skoro němém prvním díle je to jako balzám na uši. :)
Nadstandartní délka - návod je na 5,5 hustě popsaných stranách A4. Dalo mi to pěknou fušku, než jsem to dohrál.
Mínusy:
Na hru opět není čeština. Hra je přitom strašně ukecaná.
Grafika je sice celkem dobrá, ale pohyb postaviček je takový trhaný a strašně pomalý. Sherlock kolikrát kvůli průzkumu nějaké věci například nesmyslně zdlouhavě obchází stůl.
Východy z obrazovek jsou mnohdy špatně k nalezení.
Několikrát lze zdlouhavě zakysnout, kvůli naprosté drobnosti, kterou jste neprovedli (třeba na nějaké věci nedali "look") a nemůžete se tak hnout dál.
Hra běžela v emulátoru ScummVM dlouho bez problému, ale od jisté chvíle se objevily pády. Ne moc časté, ale doporučuji tedy často ukládat.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - kontext menu.
F4 - hlavní menu.
F5 - menu uložit.
F7 - menu nahrát.
F10 - konec hry.
F3 - inventář (nebo přes pravé tlačítko myši).

Cheaty:
Přístup do všech levelů:

Podržte klávesu "F4", napište "tlfosh" a pusťte "F4".

Moje save.

Na minihru šipek lze použít univerzální cheater Cheat Engine.Sherlock Holmes Consulting Detective

Oficiální stránky
Výrobce: Volume I: ICOM Simulations, Inc. (USA)
Volume II: ICOM Simulations, Inc. (USA)
Volume III: ICOM Simulations, Inc. (USA)
Volume I remaster: Zojoi (USA)
Datum vydání: Volume I: 1991
Volume II: 1992
Volume III: 1993
V roce 1999 vyšla reedice na DVD přehrávače.
Volume I remaster: 2012 (Steam si ji zařadil do obchodu 2015 - alespoň tedy uvádí toto datum vydání).
Hodnocení: 7/10
Obchod/ Download: Volume I remaster: Steam.
Volume II: download.
Volume III: download.
Recenze: Není.
Návod: Můj vlastní návod. Doporučuji jej, protože v anglickém jsem nalezl pách chyb a opravil je. :)
Anglický.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: OK

Volume II a III: DOS Box.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK

Volume II a III: DOS Box.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK

Volume II a III: DOS Box. Některá videa u Volume III vyžadují CD, ale i po moutnutí CD nejdou přehrát. U druhého případu jsou to jen 2 videa.

The Case of the Mummy’s Curse:


The Case of the Mystified Murderess:


The Case of the Tin Soldier:


Volume II:
The Two Lions:


Pilfered Paintings:


The Murdered Munitions Magnate:


Volume III:
The Solicitous Solicitor:


The Banker's Debt:


The Thames Murders:
Recenze:

Hra, která byla vytvořena dle předlohy stejnojmenné deskové hry. Nejedná se o práci ukrajinských Frogwares, ani Electronic Arts, ale studia ICOM Simulations, Inc.. Remaster první série provedlo po 21 letech studio Zojoi. Jestli se chystají remasterovat i zbylé dvě série netuším. Jedná se o inter.... no... spíše neinteraktivní film. Ve hře se ocitnete v takovém menu, kde máte různé dokumenty, noviny a seznam lokací, kam můžete poslat své informátory (Wigginse?), nebo se tam vydat osobně. V lokaci se pak odehraje nějaký rozhovor - nemůžete vybírat otázky, ani jinak zasahovat, prostě se jen přehraje video (proto jsem se zarazil v tom označení "interaktivní film"). Žádné sbírání předmětů a podobné kratochvíle zde nečekejte. Když si myslíte, že už znáte pachatele a motiv, tak můžete přejít k soudu, kde vám budou soudcem položeny otázky, na které musíte správně odpovědět. Každým krokem (návštěvou nějaké lokace) se vám přičítají body. Cílem je těchto bodů získat co nejméně a úspěšně vyřešit případ. Případ tak lze dohrát klidně za 2 minuty! Snaha o co nejmenší počet bodů vás ale připraví o herní zážitek, protože budete mít hru dohranou rychle a některé videa vůbec neuvidíte, takže bych řekl, že je ve vašem zájmu mít bodů co nejvíce. Ale zase, pokud u soudce zvolíte špatnou odpověď, tak dostanete pokutu 50 bodů. Zkusil jsem třeba z vraždy obvinit inspektora Lestrada. :) Ve hře je i zabudována nápověda - hinty od Watsona. Za její použití jste ovšem penalizováni body.
Jestli jsem to správně pochopil, tak hra se má hrát stylem, že se ve videu, nebo dokumentech chytnete jména osoby, nebo lokace, která je v rozhovoru zmíněna a tam se následně vydáte. V dané lokaci je zmíněna další osoba, nebo lokace. Tam se následně zase vydáte a tak dále... Hra sice nemá multiplayer, ale myslím, že by mohlo být zábavné ji hrát ve více lidech - více lidí - více nápadů, čeho se chytit. :)
Hra se ukládá u remasteru sama při ukončení. Původní verze umožňuje manuální sejvování.
Každá série hry se skládá ze třech případů:
Volume I (remaster):
The Case of the Mummy’s Curse:
Máte vyřešit vraždy 3 archeologů. Podle prvních informací z novin je zabila tisíce let stará mumie, přivezená z Egypta. Sherlock se samozřejmě s takovým nesmyslným vysvětlením nespokojí a jde to vyřešit. V případu máte v seznamu lokací 181 míst, kam se můžete vydat, ale jen na 32 z nich něco je. Na ostatních se jen ukáží zavřené dveře, nebo nějaký dvůr a Holmes prohlásí něco ve smyslu, že se nějak zasekli, nebo co tu vlastně dělají. Několik z těch 32 aktivních lokací je navíc zdvojených, protože vás třeba "Inspector Lestrade" a "SCOTLAND YARD/Criminal Investigations" dostane na to samé místo. Nabídka lokací je v podstatě skoro stejná u všech případů (včetně Volume II a Volume III série) - jsou tam i jména osob z jiných případů. V určitých případech jsou prostě relevantní pouze některé lokace, které s daným případem souvisí. Případ lze dohrát s minimem 35 body. Pokud proklikáte všechny lokace (jako já), tak budete mít i několik tisíc bodů. :)
The Case of the Mystified Murderess:
Francis Nolanová je přistižena v hotelu s pistolí v ruce u mrtvoly své lásky. Je samozřejmě zatčena a vsazena za mříže. Nepamatuje si ale na to, jak k tomu mohlo dojít. Sherlock se tomu pokusí přijít na kloub. A ještě ke všemu se v Londýně rozjela záhadná série loupeží šperků. V tomto případu je 39 aktivních lokací (neodečítám duplicity) s videem. Případ lze dohrát s minimem 55 bodů. Když proklikáte všechny lokace, tak máte přes 3000 bodů. :)
The Case of the Tin Soldier:
Starý generál je zavražděn ve svém domě a Sherlock vyšetřuje, kdo to udělal a jaký k tomu měl motiv. Tento případ už má 41 aktivních lokací - zvedá se to. Případ lze dohrát s minimem 40 bodů.
Volume II:
V roce 1992 byly vydány i další dvě pokračování označené Volume II a Volume III, každé se 3 novými případy. Tyhle pokračování ale nebyly remasterovány a na Steamu tedy nejsou, ale dají se stáhnout původní DOS verze.
Oproti remasteru neběží videa přes celou obrazovku, ale jen v okýnku přehrávače uprostřed obrazovky. Jsou více zrnité. Autoři remasteru první série měli zřejmě přístup k původním (nekomprimovaným) videím, tak tam vypadají videa o něco lépe. Oproti remasteru chybí v původních hrách titulky u videí, což slabším angličtinářům ještě více zhorší pochopení příběhu.
The Two Lions:
V Londýně byly zabity dvě kočkovité šelmy. Kdo a proč to provedl, je úkol pro bystrý mozek Sherlocka Holmese. Případ má 35 aktivních lokací, což je pokles, oproti dvěma případům z první série. Případ lze vyřešit na minimálně 28 bodech (pokud prolezete všechny lokace, tak máte 4455 bodů :) ).
Pilfered Paintings:
V tomto případu musíte vyřešit případ krádeže obrazů z Národní Galerie a vraždu. V případu je 44 aktivních lokací, což je zatím nejvíce ze všech případů. Případ jde vyřešit s minimem 63 bodů.
The Murdered Munitions Magnate:
Tady bude naše dvojice řešit vraždu, která je zřejmě spojena s krádeží přísně tajných armádních plánů. Obsahuje 40 aktivních lokací a případ lze vyřešit s minimem 42 bodů.
Volume III:
The Solicitous Solicitor:
Inspektor Lestrade požádá Sherlocka o pomoc s případem právníka. Původní diagnóza byla infarkt, ale pak se ukázalo, že byl otráven. Případ má 41 lokací a lze ho dohrát s minimem 52 bodů.
The Banker's Debt:
V tomto případu vyšetřujeme případ záhadné vraždy bankéře. Je zde zatím rekordních 46 aktivních lokací a případ lze vyřešit s minimálním score 61.
The Thames Murders:
Inspektor Lestrade požádá Holmese o pomoc se sérií 5 vražd, jejichž oběti byly nalezeny v Temži. Tento případ má ze všech případů nejvíce aktivních lokací s videem a to 52 (některé jsou ale tradičně duplicitní). Případ lze uzavřít s minimem 47 bodů.
Plusy:
Herecké výkony jsou celkem slušné.
Zajímavé příběhy.
Občas i nějaká ta sranda.
Mínusy:
Velmi krátká hra - velmi málo videí a herních možností. Prostě jen sledujete sérii krátkých videí a na závěr odpovíte na kvíz.
Nulová interaktivita ve videích. Nelze volit otázky, prostě nic.
Na hru není čeština, takže pokud neumíte anglicky, tak se vůbec nechytnete. Anglické titulky lze zapnout pouze v remasteru první série.
Steam nějak mate tím, že uvádí datum vydání hry 2015. Přitom videa jsou 4:3 a kvalita na úrovni videí z her z devadesátých let. Hra totiž ve skutečnosti vyšla v roce 1991-3 a později byla vydána reedice první série na nové systémy.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.

Cheaty:Na počet bodů lze použít univerzální cheater Cheat Engine.