Delta Force (1)
Delta Force 2Delta Force (3): Land WarriorDelta Force (4): Black Hawk Down
Delta Force (5): ExtremeDelta Force (6): Extreme 2Delta Force (7): Hawk Ops (preview)Delta Force (2023)

Chystané pokračování je takové moderní akční Call of Duty, nebo Battlefield (viz. trailer). Navíc na něm nepracuje americké studio Novalogic, ale nějaké menší studio, napojené na čínský Tencent.Delta Force

Oficiální stránky NOVAHQ
Výrobce: Novalogic (USA)
Datum vydání: 1998
Hodnocení: 7/10
Žánr: Akční.
Obchod/ Download: GOG, nebo Steam.
Recenze: SCORE 60, Level 12/98
Návod: Abecedaher.

YouTube.
Čeština: Ne
Multiplayer: Ano
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK
Pokud chcete hrát v rozlišení 1024*768, tak otevřete soubor "df.cfg" v notepadu a hodnotu game_res nastavte na 5. Bude tedy vapadat takhle: "game_res = 5"


Recenze:
Simulace speciálního vojenského komanda americké armády - Delta Force. Skvělá vojenská akce s odstřelovačkou, nebo jinou skvělou zbraní, kterou si můžete před misí vybrat (neodkrývají se postupem ve hře a je jen na vaší libovůli, co si do mise vezmete). Jste vysazeni u základny plné vojáků (či teroristů) a jde se na věc. K dispozici je celkem 5 kampaní: Peru (6 misí), Čad (6 misí), Indonésie (8 misí), Uzbekistán (10 misí) a Nová země (10 misí, souostroví na severu Ruska). Úkoly misí jsou různé. Například chránit konvoj Indonéského prezidenta, zlikvidovat konvoj, sebrat laptop, ale většinou je to klasické - zneškodni všechny vojáky v základně. Do misí s vámi jdou i další týmy spolubojovníků, ale ty nelze nijak ovládat a často během akce bídně hynou, což naštěstí není penalizováno ukončením mise, takže se o ně starat nemusíte. Spolubojovníci se dají i v nastavení vypnout. Bojuje se obvykle na velkou vzdálenost, a to opravdu i na hodně velkou vzdálenost a není problém se trefit, i když má herní zaměřovač křížek proklatě daleko od sebe. V normálním zobrazení jsou přitom nepřátelé na velkou vzdálenost opravdu blechy v obrovsky kostrbaté grafice. :) Na zabití nepřítele stačí jen jeden zásah, klidně i do nohy. Tohle prostě není klasická střílečka, kde k udolání jednoho maníka vypotřebujete půl zásobníku.
Multiplayer: V multiplayeru lze hrát přes LAN (IPX), modem, serial, internet (někdo založí asi hru na své IP adrese a pošle ji druhému, který se k ní připojí), nebo Novaworld - tam se vám otevře miniprohlížeč se servery: Novaworld, NOVAHQ, DF1STATS a NOVAWORLD.CC. Na každém je dokonce i dnes (rok 2017) založeno okolo 3 her bez hráčů, do kterých se dá bez problému připojit! Herní režimy jsou: COOP (mise z kampaní v kooperaci), deathmatch, team deathmatch, king of the hill, team king of the hill a capture the flag.
Plusy:
Možná si řeknete, když se podíváte na okolní obrázky, proč propána ten Mrakoplash hraje takovouhle odpornou 3D akci, když jsou na světě graficky daleko lepší kousky? No... já prostě ani pořádně nevím čím to je, ale tahle hra mě nějak zaujala a velice rád ji hraji. Možná je to tím, sice graficky fádním, ale velmi rozlehlým prostředím, kde si můžu pobíhat dle libosti z kopce na kopec a útočit na nepřátelské ležení z jaké strany chci, nebo tou dosti chudou inteligencí velkého počtu nepřátel, které z obrovské dálky kosím sniperkou jako hrušky aniž by v prvních chvílích tušili "co se to sakra děje?!?" :) Prostě si tuhle hru vždycky skvěle užiju. Je to prostě prdel. :) Zvukové výlevy nepřátel se mění podle oblasti, do které zamíříte (Rusko, Peru...) a nepřátelé mají i dobré skřeky, když umírají. :)
Mínusy:
Specifická voxelová kostrbatá grafika. Hra umožňuje maximální rozlišení 800*600. Nemožnost save během mise. Vzhledem k velkému množství nepřátel a rozlehlému prostředí je to prostě o nervy, nemoci si hru uložit a opakovat celou misi, kvůli jedné chybičce. :( Díky technickému bugu není možné již použít nálože "Satchel Charge", které byste měli položit a pak z dálky odpálit. Prostě to nefunguje. Musíte použít jiné metody likvidace (raketomet, granáty, dělostřelectvo). Zaměřovač sniperky je mimo střed obrazovky. Sice je to tak realistické - levým okem vidíte pořád normálně a pravým se díváte do zaměřovače zbraně. Přece jenom bych ale uvítal, kdyby to bylo, jako u jiných her, že se obraz z puškohledu hodí na celou obrazovku. Ihned po vašem prvním výstřelu jsou všichni vojáci zalarmováni a prakticky znají vaši polohu. Ve střílení po vás jsou pěkně zběsilí a pálí a pálí.... tu do zdi, tu do kopce, za kterým jste, takže se ozývají zvuky divoké přestřelky, i když se kolem vás nic neděje. Občas dochází k technickému bugu, kdy hra zcela zamrzne. Děje se tak v některých budovách. Dostat se zpět do Windows je ale strašný problém. Jediné řešení je vypnout a zase zapnout PC - pokud máte klávesnici s klávesou "Power", aby to vypnutí bylo korektní. Alt + TAB, Alt + F4, ani klávesa Windows bohužel nereaguje a když Dáte Ctrl + Alt + Del a dáte Správce úloh, tak je jeho okýnko překryté obrazem hry a Alt + TAB sice během přepínání zobrazuje náhledy, ale stejně Správce úloh nedostane do popředí. Ve verzi z GOG chybí úvodní video.

Ovládání:
Šipky - pohyb (doporučuji přenastavit na W, S, A, D).
Levé tlačítko myši - střelba.
Pravé tlačítko myši - mířidlo.
1-0, nebo kolečko myši - zbraně.
Del - vstát (doporučuji přenastavit na X).
Klik kolečkem myši, nebo Page Down - plazit se.
End - skrčit se (doporučuji přenastavit na Y).
C - mapa přes celou obrazovku.
F10 - minimapa.
E - waypointy.
F2 - F12 - pohledy.
F3 - F7 - další zbraně.
Mezerník - skok.
B - dalekohled.
O - cíle mise.
F1 - výpis ovládání.
-, = - zvětšení mapy.

Cheaty:
Stiskněte klávesu ` pro vyvolání konzole a napište do ní níže uvedené kódy:

iwillsurvive - nesmrtelnost.
takeittothelimit - doplní munici.
closetoyou - neviditelnost.
hitmewithyourbestshot - z protivníka bude expert.
raindropskeepfallinonmyhead - 5 střel dělostřelectvem na laserem označený cíl.

Přístup do všech misí kampaní (můj profil).Delta Force 2

Oficiální stránky
NOVAHQ
Výrobce: Novalogic (USA)
Datum vydání: 1999
Hodnocení: 7/10
Žánr: Akční.
Obchod/ Download: GOG, nebo Steam.
Recenze: SCORE 72, LEVEL 12/99
Návod: V adresáři hry je soubor "DF2STRAT.PDF", kde je i návod na mise.

YouTube.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ano
Editor: Ano - df2med.exe
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK (Nenastavujte HW renderování!)
Pokud chcete hrát v rozlišení 1024*768, tak otevřete soubor "df2.cfg" v notepadu a hodnotu game_res nastavte na 6. Bude tedy vapadat takhle: "game_res = 6"


Recenze:
Pokračování prvního dílu. Ve hře jsou dvě kampaně. První začíná na Antarktidě (2 mise), pokračuje Ugandou (6 misí) a poslední 4 mise jsou v Gruzii. Druhá začíná v Čadu (5 misí) a končí v Kazachstánu (9 misí). Jinak je pro singleplayer dostupných ještě 19 samostatných misí. Grafika sice zůstává pořád hodně kostrbatá v rozlišení maximálně 800*600, ale je nějak propracovanější. Při zapnutí HW renderingu vidíte některé objekty skrz kopec a další grafické kazy, takže zůstaňte u SW renderování.
Multiplayer: V multiplayeru přibyly tři nové režimy: Search and Destroy, Attack and Defend a Team Flagball. Hrát lze přes místní síť LAN, nebo opět Novaworld rozcestník. Tam jsou 3 servery: Novaworld (v době mého testování v roce 2017 9 hráčů v 10 založených hrách), NOVAHQ (10 hráčů v 11 hrách) a NovaWorld.cc (10 hráčů v 11 hrách). CHÁPETE TO??? HRA Z ROKU 1999!!! Kam se hrabou dnešní hry, které po 3 letech vypínají MP servery!
Plusy:
Grafika sice nedoznala značných změn, ale je vidět že autoři zamakali a vytáhli z ní více, než v jedničce.  Mise jsou tak pestřejší a zajímavější. Hratelnost je také o něco lepší, jako u jedničky. Likvidování nepřátelských základen si užijete do sytosti. Dalo by se říci, že je to vlastně takový předchůdce Project IGI. :)
Mínusy:
Ukládat se v misích opět nedá. Zajímavé, že ve své staré recenzi jsem psal, že se ukládat už dá - kde jsem na to přišel, tak to nechápu... Jen mírný pokrok v grafice. Nálože "Satchel Charge" opět není možné, kvůli technické chybě použít. Mise se opět nedají hrát tichým stylem, protože vás nepřátelé uvidí i na velkou vzdálenost a jestli náhodou neuvidí, tak po vašem prvním výstřelu už určitě. :( Nepřátelská AI je taky už hodně retardovaná, zvláště při boji na blízko, kdy je jejich reakce na vás hodně zpožděná.

Ovládání:
Stejně jako u jedničky +

N - noční vidění.

Cheaty:
Stiskněte klávesu ~ pro nahození příkazové řádky a poté vkládejte níže uvedené cheaty:

thetrooper - nesmrtlenost
sunandsteel - doplnění munice
diewithyourbootson - neomezené množství munice
stilllife - neviditelnost
revelations - osm střel dělostřelectvem

Přístup do všech misí kampaní (můj profil).
Delta Force (3): Land Warrior

Oficiální stránky NOVAHQ
Výrobce: Novalogic (USA)
Datum vydání: 2000
Hodnocení: 7/10
Žánr: Akční.
Obchod/ Download: GOG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb a Tiscali Games.
Návod: Bonusweb a abecedaher.

YouTube.
Čeština: Bonusweb, nebo ta samá na jurgenovycestiny.cz.
Multiplayer: Ano
Editor: Ano
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Třetí pokračování hry s jednotkami Delta Force, kde je již grafika o poznání jiná, taková vyhlazená. Bohužel její kvalita není lepší, než u předchozích dílů. Země je jen obarvená textura a například zmizela tráva, takže už se v ní nemůžete krýt. Hrát lze už i v rozlišení 1024*768. Hra obsahuje pouze jednu kampaň s 19 misemi, která začíná v Egyptě (budete tam prolézat i pyramidy!) a přes Rusko, Řecko, Libanon, Mexiko, Japonsko, Indonésii, Mikronésii, USA a Honduras se dostanete až do finále na Velikonočních ostrovech. Všude pronásledujete jednu teroristickou skupinu. Dále je ve hře i 11 samostatných misí. Kdybyste hledali, jak si zahrát znovu mise z kampaně, tak se po dohrání umísťují sem, mezi samostatné mise. Mezi novinky patří zpětný ráz některých zbraní. Po výstřelu z útočné pušky vám to rozhodí zaměřovač a musíte znovu zamířit. Zajímavé, že u odstřelovačky PSG žádný zpětný ráz není a zvuk při výstřelu připomíná spíše nějakou flusačku. :/ U sniperky také přibylo nastavení vzdálenosti. S nahozeným mířidlem regulujete kolečkem myši nastavení střelby na vzdálené cíle. Někdy to funguje, ale většinou to stačí mít nastavené na nule a trefujete se dobře, jak na dálku, tak na blízko. Je to prostě nějaké zabugované. Dalším parametrem je také síla větru, která se vám ukazuje vlevo dole na HUDu.
Multiplayer: V multiplayeru lze hrát opět na LAN, nebo NovaWorld stejné typy her, jako u dvojky. V době mého testování v roce 2017 bylo na serveru NOVAHQ 10 her se 4 hráči, na serveru NOVAWORLD.CC 14 her s 31 hráči a na NovaWorldu se bylo nutné nejprve zaregistrovat, což se mi nechtělo, tak nevím. :) Hrát může maximálně 16 hráčů. Při vytváření nového hráče (i v SP) je možné zvolit i specializaci (granátník/ sniper/ střelec/ boj z blízka a potápěč-medik).
Plusy:
Hru je možné konečně ukládat, abyste nemuseli kvůli jedné chybě restartovat celou misi. K dispozici jsou tři sloty pro uložení. Nepřátelé konečně nejsou vševidoucí a i když spustíte v základně poplach, tak vás všichni neomylně nevidí schované někde na kopci. Nenechte se odradit slabšími prvními misemi, časem se to zlepší. Konečně je možné používat Satchel Charge nálože.
Mínusy:
Chyby v amatérské češtině. Těch hrubek a podivných pojmenování je tam opravdu požehnaně. A už vůbec nechci ani vědět, co má znamenat ta hláška: "Buzík", která se vám po startu každé mise zobrazuje vpravo nahoře spolu s informací o nabití zbraní. :) Nově jsou ve hře i uzavřené lokace v podzemních chodbách a bunkrech, což nemám rád, protože mám mizerný orientační smysl a každou chvíli bloudím. Navíc lze i otvírat dveře tím, že k nim přijdete a někdy se prostě otevřou proti vám a vy je pak musíte obejít, abyste mohli vstoupit. Nepřátelská AI nedoznala žádných změn a stále je tedy dost tupá.


Datadisky:
Task Force Dagger (2002, plná: GOG, nebo Steam, recenze: Level 8/2002, Bonusweb a Tiscali Games):
Samostatně spustitelný datadisk k Land Warrioru. Tentokrát je inspirován válkou v Afghánistánu po 11. září. Podíváte se na místa skutečných bojů - Kandahár, Tora-Bora, atd... Celkem 25 misí (což je docela dost) + jedna tréninková, které můžete hrát buď za sebou v kampani, nebo v libovolném pořadí v režimu "Quick Missions". Nutno dodat, že se jedná spíše o válku proti afghánské talibánské vládě, protože ničíte třeba letectvo na základnách a podobně. Al-Kaida asi sotva měla letectvo... Novinkou je, že při vzpřímené poloze se vám se sniperkou kymácí ruka, takže je lepší zalehnout, aby se vám lépe mířilo.
Multiplayer: V multiplayeru může opět hrát až 16 hráčů po LAN, nebo 3 NovaWorld servery. V roce 2017 NovaWorld - je nutná opět registrace, NOVAHQ - 5 her s 5 hráči a NovaWorld.cc taky 5 her s 5 hráči.
Plusy:
Ve hře je na výběr více zbraní, než v předešlých dílech. Možnost hrát mise kampaně, i když jste se k nim v kampani ještě nedostali. Celkem různorodé úkoly misí.
Mínusy:
Všichni nepřátelé vypadají naprosto stejně, takže máte dojem, že válčíte proti armádě dvojníků a jejich žblechty nějak moc neodpovídají realitě. Člověk by spíše čekal nějaké "Alláhu Akbar". Největším mínusem je ale opět umělá inteligence. Nepřátelé jsou prostě úplně blbí a jejich reakce jsou velice pomalé. Když je základna napadená a ozývají se výbuchy sudů, které rozstřelím, tak je to vůbec nevzrušuje a zůstávají na svých místech, kde čekají, až si pro ně dojdu. Hraní je tak docela nuda, protože hrajete s prstem v nose. Když po vás nepřátelé střílí skrz okno, tak se sklo ani nerozbije.

Ovládání:
Jako u předchozích dílů.
F11 - save.
F12 - load.

Cheaty:
Přístup do všech misí kampaní (můj profil).

Stiskněte klávesu ~, a pak  zadejte následující cheaty do komunikačního okna k aktivování nejrůznějších funkcí a povelů:

Talk- chat
Command- velitelská výzva
BigMap- velitelská mapa
Crouch- přihrbení se
Cycle- střídání zbraní
6detonator- detonátor
Display- VonDisplay
Jump- skok
Corbet- neviditelnost
huddetail- Detailní HUD
hudcolor- barevný HUD
help- pomoc
7grenade- granáty
domi- dělostřelecký úder
ShowFrieldly- zobrazení přátelských cílů
Alt_move_forward- kupředu
Fly up- vzlet
1stPerson- hra z pohledu první osoby
showgun- zbraň z pohledu první osoby
attack_1- odpálení zbraně
roy- nepřemožitelnost
kariya- nevyčerpatelná munice
LoadGame- vyvolání hry
lockgame- uzamčení hry
look_down- pohled dolů
look_up- pohled nahoru
mousescale- konfigurace myši
move_back- zpět
move_forward- vpřed
CameraDown- pohdyb ve směru pohledu dolů
CameraLeft- pohyb ve směru pohledu vlevo
CameraRight- pohyb ve směru pohledu vpravo
CameraUp- pohyb ve směru pohledu vzůru
exit- ukončení mise
quit- ukončení hry
Lknife- bodák
8Laser- laderový zaměřovač
Von MCT- vypnutí hovoru
NVG- noční vidění
Pause- pauza
3primary_weapon- hlavní zbraň
VonTalk- hovor
CoolINVG- realistické vidění v noci
Resetgames- reset hry
Restart- nové spuštění mise
Scope- radiolokátor
PrintScreen- screenshoty
4second_weapon- druhá zbraň
VonSBX- vybrání cíle
CrossHairColor- zbarvení vlasů
Stalk- týmový chat
NoRun- chůze
Tracers- průzkumníci
SaveGame- uložení hry
Savescores- uložení skóre
Slide- bombardování
 

---nebo---

Najděte strom, umístěný na kopci nebo v jeho blízkosti. Stoupněte si o něco výše, než je tento strom a pokuste se skočit asi do jeho středu (spíše o trochu výše). Není to snadnéa chce to trochu cviku, ale když se vám to podaří, ocitnete se v koruně stromu a nikdo vás neuvidí. A tak můžete v klidu kosit soupeře.
Pozn.: Nedoporučuji s bazukou.


Task Force Dagger:
Během hry stiskněte [~] pro otevření konzole. Nyní vložte jeden z následujících kódů pro aktivaci příslušné funkce:

StanGable - nekonečná munice
ClayburnFallmont - plná munice
JeffersonDarcy - extra zásahové body
AceEvans - neviditelnost
RogerPhillips - dělostřelecké rakety


Přístup do všech misí kampaní (můj profil).
Delta Force (4): Black Hawk Down

Oficiální stránky NOVAHQ
Výrobce: Novalogic (USA)
Datum vydání: 2003
Hodnocení: 7/10
Žánr: Akční.
Obchod/ Download: GOG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb a Tiscali Games.
Návod: Bonusweb a abecedaher.

YouTube.
Čeština: Bonusweb.
Multiplayer: Ano
Editor: Ano
Kompatiboilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Další díl série Delta Force. Tentokrát je zaměřený na boje amerických Delta Force proti gangům v Somálsku v roce 1993. Hra je tentokrát ale dost jiná oproti ostatním dílům. Jedná se totiž o hodně naskriptovanou koridorovou střílečku, která vás nepustí moc mimo omezený bojový prostor. Věřím tomu, že pro mnoho hráčů je tento díl daleko stravitelnější, než nudné předchozí díly (Mluvím třeba o hráčích Call of Duty :) ). Nepřátel je jako much a pletou se mezi civilisty, které střílet nesmíte. Kampaň má celkem 16 misí, které si můžete po splnění hrát libovolně, jako rychlé mise. V kampani nemusíte hrát vždycky jen jednu misi, ale máte na výběr ze tří, takže když se v některé třeba zakousnete, tak můžete zatím hrát jinou.
Multiplayer: V multiplayeru lze hrát po LAN, nebo NovaWorld v maximálně 50 hráčích. V roce 2017, kdy jsem hru testoval bylo na NOVAHQ 33 her s 33 hráči, Novaworld.cc 44 her s 66 hráči a na Novaworldu opět vyžadovali registraci. Typy her jsou stejné, jako u předešlých her.
Plusy:
Grafika vypadá dost dobře (na svou dobu). Autoři využili grafický engine, pohánějící jejich vrtulníkový simulátor Comanche 4. Hra už podporuje maximální rozlišení 1280*1024. Celkově je grafika o dost lepší, než už předchozích dílů, i když země je pořád nějak plochá textura. Zajímavé úkoly misí ve kterých se projedete i v Hammeru a nepřátele budete kropit střešním kulometem, nebo velmi efektní přílety na bojiště ve vrtulnících... V závěrečné misi můžete sejmout hlavního bosse Muhammada Faraha Aidída!!! :) Opět je přítomen editor misí, který je sice vcelku jednoduchý, ale na některé věci je třeba větších zkušeností. Na některých místech leží i lékárničky a munice.
Mínusy:
U tohoto dílu mě bezkonkurenčně nejvíce štvalo to, že vám hra neustále ukončuje mise kvůli naprostým stupiditám. Například, že jsou ve vašich řadách velké ztráty - to jako mám obletovat každého kolegu, vést ho za ručičku a chránit ho proti nepřátelské palbě??? Já za to nemůžu, že se neumí krýt! Proč mě hra trestá za špatnou AI mých spolubojovníků??? Nebo, že jste zastřelili příliš mnoho "nevinných" civilistů. Drtivá většina misí se odehrává v městské zástavbě a civilistů je plno, motají se mezi gangstery s Kalachy a rozeznat je na větší vzdálenost od nich je prakticky nemožné až do té chvíle, než se u postavičky objeví plamínek střelby - což už je, jak jistě chápete - poněkud pozdě. Tuhle hru bych vřele doporučil těm zarytým mírotvůrcům, kteří tak hlasitě kritizují například v nedávné válce v Iráku velké množství civilních obětí. Ať si to zkusí, jaké to je vyhnout se civilním obětem!!! Navíc ti mírumilovní civilisté po vás házejí kameny!!! :) Dalším častým důvodem k ukončení mise je palba do vlastních řad. Postupujete mezi domy úzkými uličkami a každou chvíli na vás zpoza rohu vyběhne skupinka nepřátel. Najednou se proti vám zpoza rohu vyřítí vaši kámoši z jiného oddílu a vy automaticky zmáčknete kohoutek a než si to uvědomíte, tak už má váš kámoš plný kožich olova - MISSION FAILED!!! Vaši kámoši se taky někdy motají před hlavní, když střílíte. Navíc tahle hláška vás uzemní i když se pokusíte splnit úkol trošičku jinak než zamýšlel level designér. Rozhodnete se například vpadnout na nepřítele z jiné strany - kdepak - nedrželi jste se waipointů - MISSION FAILED!!! Máte vyčistit městečko od šmejdů a na začátku jste si vybrali sniperku, tak chcete městečko obcházet a z malých kopečků okolo střílet po hajzlících - kdepak jste 50 metrů od vytyčené cesty...MISSION FAILED!!! Jelikož jsem se trochu seznámil s editorem misí, tak vím, že stačilo tak málo - nastavit ty waypointy větší!!! Tímhle tak úděsně trpí variabilita plnění úkolů!!! Umělá inteligence nepřátel sice zrovna moc nevyniká, ale díky jejich počtu a naskriptování jejich útoků vám dají tentokrát řádně zabrat. Sejvovat lze pouze několikrát. Na začátku maximálně dvakrát, ale v dalších misích se tento počet zvyšoval až na tuším 9? Buď je to tím, že se vám ty sejvy navyšují za nevyužité sejvy z předchozí mise, nebo mají různé mise, dle obtížnosti, svůj počet sejvů, to jsem nějak nevyzkoumal. Prostě se sejvy musíte šetřit. Pak se stane nějaká nenadálá událost a hrajete misi od začátku. :( U téhle hry bych prostě chtěl alespoň ty checkpointy, abych se nemusel vracet úplně na začátek. Sice je hezké, že se v některých misích projedete i na různých vehiklech, ale dost často tahle jízda skončí nepřátelským RPG. Takových misí je bohužel mnoho.


Datadisky:
Team Sabre (2004, recenze: Bonusweb a Tiscali Games, čeština: Bonusweb): Datadisk, ve kterém se podíváme jinam, než do Somálska a to do Kolumbie, kde budeme honit drogové mafiány a do Íránu, kde se proti prozápadní vládě vzbouřili někteří generálové a opevnili se na ostrovech v Perském zálivu. Kolumbie má 4 mise a Írán 6 misí. Stejně jako v původní hře máte na výběr ze tří misí. Bohužel v íránské 4 misi na ropné plošině je nějaký bug, kvůli kterému ji nelze dohrát. Eskortujete 2 rukojmí na helipad, položíte nálože na 3 raketomety a jak se vrátíte k helikoptéře, tak ta prostě nevzlítá. Jak jsem zjišťoval na internetu, tak s touhle chybou nejsem jediný. :( V některých misích by to chtělo vyloženě sniperku, ale hra mi ji prostě nedá na výběr a vnutí mi samopal. Opět jsou některé mise na vehiklech, takže když potkáte RPG, tak máte problém, se kterým vám nepomůžou ani cheaty. Kromě toho přibylo přes 30 multiplayerových map, na kterých je m.j. možné používat jakýkoli dopravní prostředek.

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
R - nabít.
Shift - použít (např. pevný kulomet, nástup do auta, ...)
Levé tlačítko myši - střelba
Mezerník - skok.
F5 - save.
Y nebo X či klik kolečkem myši - klek.
Pravé tlačítko myši - zaměřovač.
F1 - výpis ovládání.
Backspace - příkaz týmu či co.
TAB - aktuální úkoly.

Cheaty:
Save pozice.


Následující cheaty fungovaly v předchozích verzích hry, ale v nejnovější aktualizaci byly odstraněny:

Během hraní se obvyklou klávesou ~ dostaňte do konzole, kam zadejte tyto kódy (pište to včetně toho "Cheat code:"):
Cheat code: fc1ef2ed - doplní střelivo
Cheat code: 3cfe170c - neomezeně střeliva
Cheat code: 91d428aa - více zdraví
Cheat code: 43b24753 - neviditelnost

Demo se mi sice dohrát nepodařilo, ale přišel jsem na perfektní fígl, jak si v jednom místě ulehčit hru. Nejprve se letí vrtulníkem a musíte sestřelovat vojáky s raketomety. Jak přistanete, tak musíte ochránit rukojmí v místnosti před vámi. Jak vše vystřílíte, tak se rozhostí ticho a vy máte vylézt po schodech a vystřílet horní patro a střechu. Ovšem pozor - nastupuje můj fígl: na schody ještě nelezte a nedaleko seskupených rukojmích vyskákejte po sudech a altánku na zídku směrem vlevo, hned za rohem sejměte první vozidlo (vždycky musí vybuchout) i s osádkou a na střeše budovy a v okně pod ním sejměte nepřátele. Za rohem ulice s prvním vozidlem je na konci ulice další (tuším, že dvě), které taky sejměte (absolutně v klidu, oni se vůbec nebrání!!!). Dojděte na konec zídky, seskočte a přeběhněte ke druhému průchodu v zídce (seberte lékárnu) a vlevo uvidíte v dálce dvě vozidla za sebou, které taky rozstřílejte. Pozor ale celou dobu na to, aby jste nebyli moc mimo areál ohraničený zídkou, jinak vás velitel bude volat zpět a po neuposlechnutí vás to vykopne z mise!!! A teď můžete vesele do budovy na schody vystřílet místnost (to co v ní zbylo a nesejmuli jste to tím oknem ze zídky a žebříkem na střechu, kde nepřítel, který tam měl být byl vámi taky sejmutý ze zídky :). a alou ke střešnímu kulometu (Shift) a pálit po zbytku vozidel a vojácích. Vězte, že pokud jste udělali to co jsem napsal na předešlých řádcích, tak těch vozidel bude příjemně málo :))). Pak zbývá pouze seběhnout dole k rukojmím a chránit je před nabíhajícími nepřáteli - ovšem já jsem zde již nepřežil, takže nemůžu říct co se děje dál... :(.
Delta Force (5): Xtreme

Oficiální stránky NOVAHQ
Výrobce: Novalogic (USA)
Datum vydání: 2005
Hodnocení: 8/10
Žánr: Akční.
Obchod/ Download: GOG, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games.
Návod: YouTube.
Čeština: Bonusweb.
Multiplayer: Ano, ale bohužel na GOGu nezískali k hrám CD klíče, takže není možné jej hrát... :(
Editor: Ano
Kompatiboilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK

Pokud chcete hru v rozlišení HD 1920*1080, tak otevřete soubor game.cfg v notepadu a upravte hodnoty:
1920x1080=1
a
game_res=9


Recenze:
Prakticky předělávka prvního dílu do lepší grafiky. Obsahuje 3 kampaně z prvního dílu: Peru (7 misí - jednička měla 6), Čad (5 misí - jednička měla 6) a Nová Země (8 misí - jednička měla 10). Ani nevím, jestli jsou ty mise úplně stejné, nebo nějak upravené. Po koridorové, skriptované střílečce je tohle zase to správné Delta Force!  Prostě máte prakticky volnou ruku, jak splnit misi. Ve hře přibyly dva řiditelné vehikly a to motorka a motokára pro dva hráče. Většinou je máte hned na startu a můžete si tak zkrátit cestu k cíli. Nutno dodat, že počítačový spoluhráč řídí káru docela dobře, i když divoce a projíždět zběsilou jízdou a kosit nepřátele okolo je docela sranda. :) Grafika sice už dnes neoslní, ale je hodně podobná Joint Operations a mě se líbí. Po zubatém voxel enginu prvních dílů je to skvělá změna.
Multiplayer:
V multiplayeru se musíte registrovat na Novaworld. Je k tomu nutný CD key, ale na GOG ty klíče nemají a jelikož alternativní servery, tak jako u předchozích dílů, ve hře nejsou, tak MP hrát nejde. Možná GOG ty klíče časem získá...
Plusy:
V singleplayeru byly zavedeny respawn pointy, jako z multiplayeru, takže po smrti se objevíte opět zdraví a s plnou municí v poslední základně, kterou jste dobyli (na obrazovce smrti stačí stisknout mezerník). Konečně tak končí frustrace z neustálého opakování celé mise, kvůli jedné chybě. Sejvování tedy ani není třeba. Respawnem jen přijdete o body zkušeností, které sbíráte zabíjením nepřátel, ale to je jen číslo v závěrečném score. :) Na některých místech se válí i lékárničky a munice. Opět jsou vidět trajektorie letících kulek, takže tak můžete zjistit, odkud na vás sakra kdo střílí, když nikoho nevidíte. Na radarové mapce už od Black Hawk Down nejsou nepřátelé vidět, což je realistické. V poslední misi proti vám vyjedou i tanky! :)
Mínusy:
Chybí intro video. První díl není předělán kompletně. Chybí kampaně v Uzbekistánu a Indonésii. Zřejmě byly vypuštěny mise, které nejsou kompatibilní s novým stylem, který obnáší váš respawn po zabití. Nepřátelé jsou pořád dost tupí. Většina po vás začne pálit, jen co se objevíte na obzoru (naštěstí jim dlouho trvá, než se trefí) a jdou vám naproti, takže představují jednoduchou potravu pro vaši sniperku. Zbytek zůstává i přes výbuchy, které otřásají základnou, zalezení v budovách a jen čekají, aby vás mohli překvapit (nejlépe zezadu), jak budete základnu dočišťovat.

Ovládání:
Jako v předchozích dílech +

X - skrčit.
C - vstát.
Shift - nástup výstup z vozidel.

Cheaty:
Můj profil s komplet dohranými kampaněmi.

Na střelivo, nebo body lze použít univerzální cheater Cheat Engine.

Delta Force (6): Extreme 2

Oficiální stránky NOVAHQ
Výrobce: Novalogic (USA)
Datum vydání: 2009
Hodnocení: 8/10
Žánr: Akční.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Tiscali Games a Bonusweb.
Návod: YouTube.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ano
Editor: Ano (soubor "dfx2med.exe" v adresáři hry).
Kompatiboilita s Windows XP: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Další díl v prakticky stejné grafice, jako první Extreme. Tentokrát ale nejsou mise předělány z nějakého starého dílu, ale úplně nové. K dispozici jsou 2 kampaně, každá o pěti misích. První kampaň se odehrává v jihovýchodní Asii (Laos, Barma, Thajsko, ...) a druhá ve střední Asii (Tádžikistán, Kyrgyzstán, Kazachstán, Mongolsko,...). Celé je to takové trochu příběhovější, než je v sérii Delta Force zvykem. Například je trochu obsáhlejší rádiová komunikace. Kromě kampaně si můžete oněch 10 misí z kampaně hrát i samostatně. Musíte si mise ale v kampani nejdříve odkrýt. Nějak ale to menu samostatných misí nechápu, když je možné hrát ty mise i z menu kampaně. Žádné rozšiřující nastavení se u samostatných misí zvolit nedá... Stejně jako u kampaňových misí si můžete před misí zvolit jen ze 14 zbraní a 4 kousků dalšího vybavení (raketomet, miny, nálože). Hra je opět koncipována, jako takový singleplayerový multiplayer, takže se po vaší smrti jen respawnujete na nejbližším dosaženém respawn bodě a bojujete dál. V misích se najdou ale i výjimky, kdy dojde k selhání úkolu mise a mise končí neúspěšně. Třeba v druhé misi první kampaně jedete lodí po řece a pálíte po nepřátelích okolo. Když je vaše loď zničena, tak mise končí neúspěchem. Ve všech misích máte i AI parťáky, takže nebojujete sami. Navíc je hra i dost jednoduchá, protože obsahuje autoheal - když jste zranění, tak se po pár vteřinách automaticky uzdravíte.
Multiplayer: Hrát lze po internetu, nebo místní síti LAN. V době mého testování v roce 2017 bylo ve hře 13 hráčů ve 22 hrách. Hrát lze na 10 mapách + 9 COOP mapách z kampaně. Režimy hry jsou: Combat, TDM, Coop, Team King Of The Hill, CTF, Flag Ball a DM. Na dobrém připojení může hrát až 64 hráčů. Nastavt lze i restrikce na určité zbraně.
Plusy:
Stará dobrá klasická hratelnost Delta Force. Ve většině misích máte opět volnost pohybu po obrovské mapě a můžete si tedy jít na nepřítele, jak vás napadne. Hra má jen 1,5 GB! Jsem čuměl jak puk, když jsem ji dal na Steamu stáhnout a během chvilky bylo hotovo. :)
Mínusy:
Do hry se musíte nejdříve zalogovat na Novalogic server. Ne sice při každém spuštění (nějakou dobu si to login pamatuje), ale třeba na druhý den se musíte logovat znovu. Bez toho vás to nepustí ani do singleplayeru! Takže až hře za pár let vypnou servery, tak si nezahrajete. :( Jen 10 misí. Grafika je na dnešní dobu už dosti zastaralá a někteří lidí nad ní můžou hodně ohrnovat nos. Podle mě je ale celkem dostačující. :) Grafika je navíc extrémně nekonfigurovatelná. Nenastavíte prakticky nic. V nastavení grafiky jsou jen tři tlačítka: doporučené/ maximální detaily/ maximální výkon. Další grafické volby lze ale nastavit v souboru game.cfg. Cenu by si to zasloužilo už nižší. Přece jenom je to hra z roku 2009 a v již dost zastaralé grafice. Ve hře je oproti předchozímu dílu Extreme docela málo vehiklů. Více se začnou objevovat až na konci druhé kampaně. V jedné misi je ale opravdu vyložená provokace od autorů hry. Na samotném konci mise, u toho úplně posledního nepřítele je řiditelná motorka. Když na ni sednete, abyste se projeli, tak vás onen nepřítel zastřelí. Když zastřelíte nejdříve jeho, tak hra samozřejmě končí, protože jste vystříleli všechny nepřátele, takže už se na motorce projet nestihnete. No řekněte, není to provokace? :)

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Levý Shift - obsazení pevného kulometu a podobně.
Mezerník - skok.
Z - zalehnout.
X - skrčit.
C - vstát.
Kolečko myši, nebo 1 - 5 - výběr zbraně/ vybavení.
R - nabít.
Levé tlačítko myši - střelba.
Pravé tlačítko myši - zamíření.
B - dalekohled.
N - noční vidění.
M - mapa.
G - úkoly.

Cheaty:
Ve hře se dá bez problému podvádět pomocí univerzálního cheateru Cheat Engine. Lze editovat třeba střelivo, nebo zkušenostní body.
Můj profil se všemi odkrytými misemi.