Project IGI: I'm Going inProject IGI 2: Covert Strike


Beyond Enemy Lines + Remastered EditionBeyond Enemy Lines 2

První díl sice má taky nějaké mouchy, ale dvojka se tedy vyloženě nepovedla, že se nelíbí ani mě a nechal jsem si od Steamu vrátit peníze. Hra je i několik let od vydání zabugovaná. Třeba vždycky, když chcete restartovat misi (a že budete často umírat), tak se hra zakousne. Grafika vypadá o dost hůře, než jednička. Na YouTube jsou gameplaye, ale tak moje hra jaksi nevypadala. Připadalo mi, že i když nastavím 4k rozlišení, tak hra zůstává v defaultním nějakých 1200 něco... našel jsem to i v konfiguračních souborech: "LastUserConfirmedResolutionSizeX". Zubatý, hnusný, jako 20 let stará budgetovka... Ovládání někdy funguje, někdy nefunguje... Nedoporučuji. :/


Project IGI: I'm Going in

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Innerloop Studios (Norsko)
Datum vydání: 2001
Hodnocení: 8/10
Žánr: Akční - stealth.
Obchod/ Download: CD, nebo download.
Recenze: Level 1/2001, z Bonuswebu a z Tiscali Games
Návod: Abecedaher
Čeština: 3x z Bonuswebu: Sněhota, Mrazík a AA Team
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Skvělá špionážní odstřelovací akce v teroristické základně. Například v první misi je základna obehnaná plotem. Vy do ní vlezete a opatrným postupem likvidujete jednoho vojáka za druhým pomocí skvělé sniperky. Na několika místech jsou i kamery, které můžete také sniperkou rozbít, aby nevyvolaly poplach.
Plusy:
Superskvělá zábava - první misi (je i v demu) jsme s kámošem hráli stále dokola a nedokázali jsme se jí nabažit!!! Skvělá sniperka se skvělým zaměřovačem. Mise se odehrávají i v Česku!!! (viz nápis na jedné z budov: "SKLADISTE" a v předposlední misi jisté budovy velmi připomínají Temelín :) )
Mínusy:
Nemožnost během mise uložit pozici. Před misí si nemůžete vybrat vybavení. To bych rád věděl, kterej debil by vybral pro misi, kde se má v tichosti prolézt těžce chráněná základna nůž, revolver a samopal. Každej vůl přece ví, že na to je nejlepší sniperka. Ale ta se snad fasuje pouze v jedné misi, jinak ji můžete mít pouze od mrtvol. Umělá inteligence nepřátel je taky děsná. Hraju na nejtěžší úroveň a nepřítel, který mě vidí na 20 metrů na mě čumí. Po chvíli mu dojde, že by měl něco dělat a začne střílet. Někdy zase na vás ale někdo střílí a ani nevíte odkaď a pak zjistíte, že přes zeď (i několik zdí). Po naprosté bombě, jakou byla první mise, už byly ostatní většinou celkem nudné a ze hry se stala prostá průměrná střílečka.

Ovládání:
Šipky - pohyb.
Levé tlačítko myši - střelba.
Backspace - změna zbraně.
Enter - (nabití).
Pravý Shift - akce (když svítí zelená ikonka dole uprostřed obrazovky).
Pravý Ctrl - plazení se.
0(nula) - skok.
Mezerník - dalekohled.
C - mapa.
W - běh/chůze.
PgUp, PgDown - zoom.
1-8 - zbraně.
9 - lékárnička.

Cheaty:
Přístup do všech misí.

V demu nefunkční, v plné nefunkční - co to je??? Cheaty na Project IGI!!!
No co vám budu povídat, na jednom serveru vám poví, že fungují jenom v demu, na druhém, že i v plné, na třetím, že autoři do hry žádné nedali - ??? Mě teda nefungují nikde. Naštěstí ten cheater nahoře funguje!!!

V hlavním menu: NADA
Poté ve hře:
ALLGOD - nesmrtelnost.
ALLAMMO - neomezené střelivo.
EWWW - zabije nepřátele.


Project IGI 2: Covert Strike

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Innerloop Studios (Norsko)
Datum vydání: 2002
Hodnocení: 9/10
Žánr: Akční - stealth.
Obchod/ Download: GoG, nebo ZOOM.
Recenze: Level 10/2002, z Bonuswebu a z Tiscali Games
Návod: Abecedaher
Čeština: z Bonuswebu
Multiplayer: Ano
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Pokračování, které můžu hodnotit velice kladně.
Plusy:
Oproti jedničce ve které se většina misí následujících po té skvělé první zvrhla v podstatě až na výjimky na klasickou 3D akci je druhý díl již tvořen (pár výjimek by se našlo) samými misemi, v nichž jste vysazeni u ostře střežené základny, továrny, atp. a máte se dostat na určité místa s udělat na nich jisté akce. Všude chodí hlídky a hlídají kamery. Při spuštění poplachu začnou přibíhat posily. SUPER!!! Není jen jedna cesta jako u jiných doomovek, ale cestou k cíli jich můžete použít několik. Jen si dát tu práci a zahrát si misi znovu a zkusit jinou trasu! Dokonce se můžete v jedné misi svézt na dopravním pásu na uhlí přes celou základnu, což je fakt bomba!!! :) Obtížnost není vysoká, protože i takový břídil jako já dokáže dohrát 2 mise, co byly v demoverzích, bez cheatů na medium obtížnost. :) U plné je to už horší (viz. níže). Docela velký výběr zbraní: nůž, revolver s tlumičem, revolver Makarev, několik dalších verzí samopalů (tichých i s přesným zamířením), AK-47, Uzina, několik typů ostřelovaček, laserový zaměřovač, nálože a granáty.
Popis jedné ze skvělých misí: Mise se odehrává na zasněžené Sibiři. Hned na začátku se musíte dostat k vašemu vybavení, které vám bylo shozeno z letadla - máte tedy pouze jeden zásobník v samopalu a revolveru. Jakmile dojdete na místo shozu, tak zjistíte, že si toho balíčku všimla ruská hlídka a hlídá ho (2 vojáci se sniperkami PSG - ANO SNIPERKY JSOU ZDE HURÁ!!! :) ). Navíc tuhle dvojčlennou hlídku chodí kontrolovat oddíl asi 6 mužů, který neustále kyvadlově pendluje od hlídky až po základnu a pokud zjistí, že jste hlídku zastřelili, tak budou slídit kolem. Na své cestě dále narazíte na baráček, na jehož balkóně hlídkuje další vojáček se sniperkou - tentokrát Dragunovem!!! - a ostře střeženou základnu, která je vaším hlavním cílem a ve které během poplachu přistane vrtulník s posilami. Prostě opět naprosto špičková mise, kterou hraji neustále dokola a nemůžu se jí nabažit!!!
Multiplayer:
Hrát se dá po síti nebo internetu na 6 mapách, ale hraje se v podstatě pouze na jedné (Sandstorm), jelikož ty ostatní většinou za moc nestojí. Hraje se jen v jednom režimu. Hráči se rozdělí na dva týmy. První jsou IGI agenti, jež mají za úkol splnit úkoly mise označené na radaru modrými tečkami (hackovat se do počítačů, pokládat výbušniny, atd...). No a druhý tým vojáků/strážců jim v tom má zabránit. Během hry si nakupujete za peníze, co získáte za fragy různé zbraně. Během mého hraní se to dost škubalo (hráči se pohybovali trhaně, takže bylo dost problematické se jich trefit) a myslím, že to nebylo moc mým připojením, spíše bych to viděl na nedoladěný síťový kód. Grafika je již dneska nic moc a jen jedna mapa co se hraje je dost málo.
Mínusy:
Sejvování je sice oproti jedničce umožněno, ale pouze 3x za misi (při lehčí obtížnosti 5x) a ne z hlavního menu "Esc", ale přes klávesu "I". Obtížnost je docela vysoká, zvláště kvůli tomu, že nějak není pořádně vidět, kdo to na vás odkud střílí. Nevidíte v dálce žádné plamínky střelby, ale škubou s vámi inkasované zásahy. Babo raď, kde ten parchant je. Než to zjistíte, tak je po vás. :( Docela velká hardwarová náročnost, ale pouze někdy v některých málo misích. Hrál jsem v rozlišení 1024*768*32 na 1.7 GHz Celeronu, 512 MB RAM a GeForce 3 Ti 200 docela v pohodě, najednou mi to (asi v páté misi) začalo děsně škubat. Ale opravdu děsně - trefit se do dveří - práce na deset minut a ač jsem snížil všechny detaily i rozlišení na minimum, uložil, restartoval Windows, nahrál, tak žádné zlepšení nenastalo - nechápu - misi jsem hrál snad 20 minut a ač byl rozhled do kraje velký a tedy HW náročnost 3D scény velká, tak to šlo docela plynule, ale najednou z ničeho nic po 20-ti minutách tr-ha-né d-i-va-d-lo ja-k-o kr-á-va. Další mise už byly zase v pohodě, ale v některých asi 2-3 misích to zase udělalo to samé.

DLC:
Lybian Valliage (download): Mapa do multiplayeru.
Winterland (download): Mapa do multiplayeru.Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - pomalý pohyb
Myš levá nebo levý Ctrl - střelba.
Myš pravá - speciální útok.
Mezerník - skok.
Pravý Ctrl - přikrčení.
R - nabít.
E - použít (žebřík, dveře, spínače).
Q/Y - vztyk/ přikrčení/ leh.
1-5 nebo: \, J, F, V - výběr zbraně.
0 - schová přehled zbraní.
T - podivný pohled.
X, C - otáčení.
B - dalekohled (kolečko myši - přiblížení).
M - mapa.
G - odhození zbraně.
L, O, I - log/ úkoly/ info + save/load (3x).

Cheaty:
Save.

Beyond Enemy Lines + Remastered Edition

Oficiální stránky
Výrobce: Polygon Art (Německo)
Datum vydání: Původní hra: 2017

Remastered Edition: 2021
Hodnocení: 7/10
Žánr: Akční - stealth.
Obchod/ Download: Steam.

Remastered Edition: Steam.
Recenze: Není
Návod: Není
Čeština: Není
Multiplayer: Ne
Editor: Ano
Kompatibilita s Windows XP: NE
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Duchovní pokračovatel Project IGI, neboli infiltrační akce do nepřátelských základen. Nemají ho na svědomí tvůrci původní hry, ale jeden fanoušek. K dispozici je 1 kampaň, ve které je 8 misí a hlavní padouši jsou v ní Rusové. Dále jsou ve hře další 3 samostatné mise. První z těchto misí je kopie první mise Project IGI 1 - co jsme se jí tehdy nahráli! :) Poslední mise je zase noční.
Remastered Edition:
V roce 2021 vydal autor remaster hry. Remaster obsahuje původní kampaň o 8 misích, DLC Arctic Hawk se 4 misemi i 4 samostatné mise (Trainyard - první mise project IGI, Dome, Facility a Iron Comet). Remasterovaná má být grafika (hustší vegetace,...), AI (umělá inteligence nepřátel) a vyladěná optimalizace. No, moc vylepšené mi to nepřipadalo. Připadalo mi, že hraju původní hru a nějakých vylepšení jsem si nevšiml. Zkusil jsem spustit i původní hru a nějak se mi líbila více spíše ta. :/ V původní hře byl i editor, ale tady jsem ho nenašel. Remaster běží na Unreal 4 enginu, stejně jako původní hra.
Plusy:
Project IGI má konečně další pokračování. Tiché vnikání do základem snad nikdy neomrzí. Tady tahle infiltrace navíc není vyplněna vatou v podobě koridorových misí, jako v původních hrách. Ve hře je i editor misí.
Mínusy:
Hra nemá žádné ukládání a to ani checkpointy. Misi tedy musíte prostě dohrát najednou. Bez cheatů je to docela problém, protože při zásahu vám zdraví ubývá rapidně. Velice vyjímečně narazíte sice i na lékárničky, ale těch je opravdu poskrovnu. Grafika je sice vcelku hezká, ale když se rozkoukáte, tak zjistíte, že je snad na úrovni prvního IGIho. Prostě několik generací stará, takový výlet zpět do roku 2002. I herní mechaniky jsou na úrovni té doby. Třeba jen několik druhů, neustále se opakujících budov, které budete za chvíli znát nazpaměť. Člověk by prostě čekal převedení hry na úroveň dnešních her. Nepřátelé jsou prakticky úplně blbí a vůbec je nevzrušuje, že jim kamarád náhle skonal přímo před očima. Na druhou stranu, když jsou otočení vaším směrem, tak mají oči, jako ostříž a zmerčí vás i na velikou vzdálenost, takže bez odhalení se prakticky hrát nedá. Přikrčení ve vegetaci nepomáhá. Při odhalení není spuštěn ani poplach, ten spustí jen kamery, když vás zmerčí. Nepřátelé na poplach ale nijak nereagují a dál si v klidu hlídkují. Vypnout poplach se ale snažit budete, to vám garantuju, protože ten zvuk sirény je fakt nepříjemný. :) Trefit se do nepřátel je docela problém, kvůli zpětnému rázu a taky pokud střílíte třeba skrz haluze stromu, tak vám to kolikrát neuzná zásah a vy se akorát před vojákem prozradíte. Opět nemáte možnost zvolit si do mise vybavení, takže si nejvhodnější zbraň - sniperku prostě musíte zasloužit a najít si ji u nepřátel. Střílení s ní není jednoduché a musíte brát v úvahu i vzdálenost a sílu větru. Ve hře nejsou reálné zbraně, takže máte třeba AN-47 místo AK-47 a Vosdok místo Dragunova. Ve hře jsou taky jen střelné zbraně, možná by to občas chtělo i granáty. Mapa je taková nevýrazná a někdy je problém na ní něco vidět. Třeba na zimních mapách je to asi mysleno, že je sněhová bouře, takže není moc vidět. Poslední misi v hlavní kampani se mi nepodařilo dohrát, protože mě rukojmí nechtěl následovat k extrakci. Pak jsou tady ještě drobné chybky, jako že se vám blízko objektů, třeba plotu, schovává zbraň, nelze provádět akce (připínání výbušnin, lezení po žebříku, ...) z dřepu, ale musíte si stoupnout. Zakončení výstupu po žebříku vás navíc nadnese asi metr nad plošinu/ střechu, takže vás to vystaví na odiv celé základně.


DLC:
Military Airfield, Dome a Facility - 3 nové mise, které jsou zcela zdarma. Jen pokud byste chtěli tvůrce podpořit, tak si dané DLC můžete koupit. Nic vám ve hře zaplacením nepřibude - DLC je obsažené přímo ve hře.
Operation: Arctic Hawk - Kampaň o 4 misích, která se odehrává v zimě a navazuje na původní hru. 4 nové zbraně. Nové grafické možnosti enginu - noční mise, dynamické počasí. Nové úkoly mise - Hostage Rescue. Zimní grafika je dostupná v editoru.

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Levé tlačítko myši - střelba.
Pravé tlačítko myši - míření.
R - nabít.
Shift - běh.
Ctrl - dřep (v nastavení lze zapnout na trvalý, abyste ho nemuseli pořád držet).
E - akce (otevření dveří, žebřík, počítač,...).
B - dalekohled.
V - pískání.
Mezerník - skok.
C/ TAB - úkoly/ mapa.
Levý Shift - zadržet dech u sniperky.
N - noční vidění.

Cheaty:
Na munici ve zbraních i zdraví lze použít univerzální cheater Cheat Engine. Nehackujte hlavní proces, ale proces: "BeyondEnemyLines-Win64-Shipping.exe".
U munice nemusíte hackovat každou zbraň zvlášť, ale nastavená hodnota platí pro jakoukoliv vybranou zbraň.
U hackování zdraví je to trochu složitější, protože se ve hře neukazuje v číselné podobě, ale jen jako čára. Nevadí. Vězte, že plné zdraví má hodnotu 100, takže jak vás někdo trefí, tak si zapamatujete třeba, že máte zdraví více než polovinu, ale méně než tři čtvrtiny. V Cheat Engine pak při filtrování přepnete v roletě z "Exact Value" na "Bigger than..." (větší než), dáte 50 a next scan, pak přepnete roletu na "Smaller than..." (menší než) a dáte 75. Takhle si s tím prostě budete chvíli hrát, až zjistíte tu správnou hodnotu. Když si nebudete jistí, tak si na pomoc vemte třeba pravítko, změřte čáru na monitoru a podle toho si spočítejte, kolik to asi tak může být procent. :)

Save s dohranými oběma kampaněmi.

Remastered Edition:
Při hledání zdraví v remasteru nastavte hledání hodnoty na "Float". Když necháte typ hodnoty defaultně na "4 bytes", tak to nic nenajde.

Save kampaní z původní hry se dá použít i na Remaster Edici, abyste se dostali do všech misí. Poslední mise s názvem: "TextBlock" si nevšímejte. :)