Armchair Commander

Oficiální stránky
Výrobce: Zack Sima (USA).
Datum vydání: 2023
Hodnocení: 8/10
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Není.
Návod: Není.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Ne.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK.Recenze:

Další tahová strategie typu Panzer General z Druhé (a nejen jí) světové války. Hru vytváří zcela ZDARMA jeden student vysoké školy z Kalifornie a hra je docela povedená. Kolem hry je už početná skupina fanoušků, která vytváří nové mapy a další komunitní věci, co si můžete stáhnout.
Hra obsahuje 5 kampaní: spojenci (14 misí), OSA (14 misí), NATO (7 misí), Warszaw Pact (7 misí) a mód Conquests se 7 misemi. V módu Conquests je to mapa Evropy v historickém stavu roku 1939, 1941, 1943, 1950, Asie 1937, 1941 a 1950. Před misí si můžete vždycky vybrat národ, za který budete hrát. Mise v Evropě a Asii se ale odkrývají postupně. Vždycky musíte vyhrát tu předešlou, aby se vám odemkla ta další. Za herní kredity si můžete najmout slavné generály historie (82 generálů) a následně je i upgradovat, což v vám v bitvách přináší bonusy. Herní měna se používá také na výzkum. Výzkum je rozdělený podle typů jednotek a jednotlivé tiery jsou podle roků: 1937 až 1980. Na odemčení některých tierů musíte dokončit i některé mise kampaně. Hra pracuje se 4 zdroji. O kreditech na najímání generálů a výzkum jsem již psal, pak je tu manpower, nástroje (ozubené kolečko) a palivo. Po zničení jednotky ve městě musíte ještě dalšími útoky snížit obranu města, abyste do něj mohli vstoupit. Nakupovat jednotky můžete ve městech, které mají ikonku továrny. Po obsazení města s továrnou nemusíte čekat s výrobou do dalšího tahu, ale po výrobě jednotky s ní můžete táhnout až v dalším tahu. Opravovat/ doplňovat zraněné jednotky lze také ve městech. Oprava jednotek vás nestojí tah. Letectvo je ve hře řešeno tím, že některá města mají letiště (modrá ikonka letada) a v menu města můžete zadat letecký útok na okolní políčka. Počet útoků v jednom tahu není nijak omezen, ale každý nálet spotřebovává palivo a nástroje (ozubené kolečko). Letedlové lodě mají možnost provést jeden úder za tah a neřeší se žádná ztracená letadla. Ruské raketomety Katuša umí poškodit jednotky na více políčkách najednou. V poslední misi spojenecké kampaně máte k dispozici i jaderné zbraně. Používají se jako letecké útoky, jen navolíte jiný typ útoku. Po moři se jednotky přepravují samy, jen naloďování a vyloďování trvá jeden tah. Na vámi ovládaných územích máte možnost postavit bunkry. V některých misích je k dispozici i jednoduchá diplomacie. Můžete své spojence obdarovávat surovinami, nebo vyhlašovat válku. Můžete vyhlásit válku i spojeneckým generálům, kterým velí AI. :)
Multiplayer:
Hra obsahuje i multiplayer. Můžete spustit random bitvu, nebo nějakou založit. Druhý hráč se pak k vámi založené bitvě připojí po zadání ID, které se zakládajícímu hráči vygeneruje.
Plusy:
Hra je na Steamu ZDARMA!!!
Opět skvěle návyková hra - ještě jeden tah a už fakt končím! :)
Pokrytí nejen Druhé světové, ale od roku 1937 až po rok 1980.
Hra má i editor map. Mapu si pro použití v editoru musíte uložit. Na začátku bitvy, když mapu spustíte je na to dole tlačítko. Nechápu, proč ty mapy prostě nejsou k dispozici rovnou...
Mínusy:
Během tahu protivníka nevidíte jeho tahy. Vše se odehraje v mžiku a tak můžete jen odhadovat, co se vlastně dělo, o kolik jednotek jste přišli atd...
Mnohdy na mapě neovládáte všechny jednotky daného státu. Některé prostě spadají pod jiného generála. Bohužel jednotky nejsou nijak barevně odlišeny, tak nevíte, které to jsou. Ty vaše, které se ještě můžou v daném tahu pohnout mají bílé pozadí a nepatrně blikají. Jednotky mimo vaši kontrolu vám budou nejen zavazet, ale budete s nimi závodit v obsazování měst. Když totiž AI generál obsadí třeba město s letištěm, tak vy to letiště nemůžete používat. Nespadá prostě pod vaše velení a to prostě naštve!
Hra se ukládá jen sama při ukončení hry. Manuální ukládání není možné.
Pastelová jednoduchá grafika.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.

Cheaty:
Odemčení všech misí ve všech kampaních.

Váš herní profil je uložený na: "C:\Users\*uživatel*\AppData\LocalLow\feng yong\Armchair Commander\".

Na hru lze použít univerzální cheater Cheat Engine. Při hledání musíte vybrat typ hodnoty: "All". Můžete si editovat zdraví jednotek, zdroje, nebo herní měnu, za kterou rekrutujete a upgradujete generály, či vynalézáte technologie. Pokud budete zmražovat některé hodnoty, tak je na konci každé mise (jak vám vyskočí okýnko mise splněna) odmražte, jinak hra spadne. Pokud vám hra nebude chtít uznat vítězství, i když jste obsadili všechna města a zneškodnili všechny nepřátelské jednotky, tak hru ukončete (hra se uloží) a spusťte ji znovu (nahrajte pozici) bez Cheat Engine.
Při hře s cheaty budete milovat každé město s letištěm, které dobudete, protože neomezené zdroje vám umožní provádět neomezený počet leteckých úderů v jednom tahu a zlikvidovat tak nepřátele široko daleko! :)
Přišel jsem ještě na jednu vychytávku. Pokud máte město s letištěm třídy II a výše, tak můžete jednotku z města (jen vojáky, nikoliv tanky) vysadit paravýsadkem. Díky neomezeným surovinám tak můžete během jednoho tahu vyrobit libovolné množství jednotek a odeslat je na padácích v leteckém dosahu města. Hře vůbec nevadí, že se jednotka teprve vyrobila a už umožní její odeslání! :)
Taky vás asi budou štvát dlouhé animace bombardování, když budete zdlouhavě bombardovat velké množství jednotek. To můžete zkrátit tak, že hru zrychlíte v Cheat Engine funkcí Speedhack.