Panzer General
Panzer General 2


Panzer General 3D AssaultAllied General
Pacific General
People's General


Fantasy General

- nedoporučuji - boje fantasy zrůd... ee... já rači něco realistického. :)Panzer General

Oficiální stránky: nejsou. Zajímavé stránky: Panzer General
Výrobce: SSI (USA)
Datum vydání: 1994
Hodnocení: 9/10
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: Download, CD, nebo PacAGPG (kombinace Panzer, Allied a Pacific Generala)
Recenze: Excalibur 39, Level 8/97, Score 13, 44 a z Bonuswebu (klasika)
Návod: Ne
Čeština: DOWNLOAD
Multiplayer: Ano
Editor: Ano
Kompatibilita s Windows XP: Verze stažená z internetu - OK (DOS Box řeší pomalou myš a rychlé pojezdy mapy po najetí na kraj obrazovky, ale je nutné zavřít ve Windows co nejvíc programů, aby ve fullscreenu nepřeskakoval zvuk a necukalo ovládání)

CD verze - OK (DOSBox sice pomalou myš zrychlí až moc a posuv mapy je rychlý, ale dá se to přizpůsobit klávesami F7/F8 či F11/F12, případně použít CPU Killer) K rozchození CD mechaniky (kvůli chybě: lib\drv\VESA480.dll) v DOSBoxu použijte příkaz: "mount e e:\ -t cdrom -ioctl".
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): CD verze - OK (DOS Box sice pomalou myš zrychlí až moc a posuv mapy je rychlý, ale dá se to přizpůsobit klávesami F7/F8 či F11/F12, případně použít CPU Killer) K rozchození CD mechaniky (kvůli chybě: lib\drv\VESA480.dll) v DOSBoxu použijte příkaz: "mount e "e:\" -t cdrom -ioctl".
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): CD verze - OK (DOS Box sice pomalou myš zrychlí až moc a posuv mapy je rychlý, ale dá se to přizpůsobit klávesami F7/F8 či F11/F12, případně použít CPU Killer) K rozchození CD mechaniky (kvůli chybě: lib\drv\VESA480.dll) v DOSBoxu použijte příkaz: "mount e "e:\" -t cdrom -ioctl".


Recenze:
Tahová, hexová strategie z období druhé světové války.
Multiplayer:
Lze hrát tak, že se buď střídáte v tazích na jednom počítači, nebo si posíláte sejvy třeba po e-mailu. Pokud vám chybí protihráč, tak hledejte na diskuzním serveru Lopuch.cz, místnost Panzer General. ;)
Plusy:
Velké množství misí + několik tažení ve kterých si v některých místech můžete vybrat kudy dál. Díky tomuto můžete hru hrát pokaždé jinak. Velké množství reálných jednotek z 2. světové války. Bitvy se odehrávají na reálných mapách s reálně umístěnými městy. Zajímavý nápad s nakupováním a dokupováním jednotek během bitvy. Přímo v menu jsou přístupné cheaty na odkrytí nepřítele a neomezené palivo/střelivo. A i přes níže napsané mínusy se jedná o vysoce návykovou propracovanou šoupací :) tahovku.
Mínusy:
Lze hrát pouze za němce. Šílená obtížnost způsobená zejména tím, že souboje nejsou moc realistické a počítač ještě navíc podvádí!!! Jak si jinak vysvětlit, že mu v cheat editoru napíšu "0" prestige (tudíž si nemůže nakupovat žádné jednotky) a on v dalším tahu nakoupí hafo vojáčků - za co?!!! Nebo vy můžete použít nově zakoupené jednotky až v dalším tahu, ale počítač si nějaké koupí a hned s nimi táhne!!! Tu šílenou obtížnost lze dokumentovat například tím, že drtivou většinu vyrovnaných soubojů prohrajete (jaký protiklad skutečného stavu v druhé světové, kdy německá armáda měla daleko větší morálku a zbraně než například Polsko) a pokud se toto zkombinuje s tím, že máte míň jednotek než soupeř, tak se to prostě nedá vyhrát!!! Velice jednoduchá grafika a někdy poněkud nedotažené animace boje (například po boji během kterého je jednotka zcela zničena na animaci zbyli živí vojáčci atd...). Někdy se při delší hře pokazí zvuky a jenom to skřípe, vrzá a píská...  Poněkud zmatené menu + děsně citlivý posuv obrazu při najetí na kraj obrazovky. Jednotlivé bitvy jsou omezeny počtem tahů a tak si nemůžete v klidu  pachtit svoji strategii, ale rychle postupovat kupředu. Každá jednotka může táhnout pouze jednou. Kliknete například na jednotku a zjistíte, že může jít o 10 políček dopředu. Vy potáhnete pouze o 1 políčko, a pokud si to rozmyslíte a budete chtít v daném tahu táhnout i o těch zbývajících 9, tak máte smůlu. Sice existuje ještě tlačítko "zpět poslední tah", ale to lze použít pouze pokud nepřekliknete na další jednotku, nebo v tomto pohybu nenarazíte na nepřítele. Jednotky nemůžou ani kombinovat pohyb a střelbu.


Mody:
Allied Panzer General (AGPG) v1.6 CZ: download: Umožňuje hrát Panzer Generala za spojence. Jsou převedeny všechny bitvy a kampaně z Allied Generala. Navíc je opravena hromada chyb, pojmenování moří, řek a vše komplet v češtině. Instalace mění celou hru, takže pokud se chcete vracet ke hře za němce, tak si nainstalujte dvakrát Panzer General vedle sebe a tento mod nainstalujte jen do jedné instalace.

Ovládání:
Myš levá - vše.

Cheaty:
Odkrytí nepřátel a neomezené palivo + munice je přímo v menu během hry.
A dále tu máme skvělý Editor save pozic. - Pozor než jej začnete používat přečtěte si pár rad v souboru Mrakoplash rady.txt!!!

Pro změnu prestižních bodů použijte HEX editor a editujte svoji pozici.
- najděte E4 00 
- změňte na FF FF

Moje save pozice.Panzer General 2

Oficiální stránky: nejsou. Zajímavé stránky: Panzer General
Výrobce: SSI (USA)
Datum vydání: 1997
Hodnocení: 9/10
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: GoG, nebo DOWNLOAD
Recenze: Level 11/97, Score 47
Návod: Ne
Čeština: v 1.33 z Bonuswebu
Multiplayer: Ano
Editor: Ano
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG verze: OK

U CD verze i u upravené z www.panzergeneral2.com se vždycky v menu zasekne myš a vůbec celé se to nějak zmrší... :(
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): GOG: OK


Recenze:
Pokračování opět z druhé světové války, tentokrát se nezačíná v Polsku, ale už ve Španělsku. Animace bojů již zmizely a boje se odehrávají přímo na mapě. Verze hry z GoG.com obsahuje navíc bonusy v podobě manuálu a tabulky jednotek.
Multiplayer:
Lze hrát opět střídáním na jednom počítači, nebo posíláním sejvů po e-mailu. V možnostech hry je i hra po LAN síti, nebo po internetu, ale bohužel po kliknutí se nic neděje. SSI Club, na kterém se mají hrát internetové hry už ani nemá stránky.
Plusy:
Povedený editor misí. Grafika (zejména pozadí) vypadá o něco lépe než u jedničky, ale pořád žádná sláva. Realistika boje je na tom už trochu líp.
Mínusy:
První a nejzávažnější věc, kterou bych chtěl tomuto dílu vytknout je ta, že vaše i soupeřovy jednotky vypadají skoro stejně a mapa na pozadí to ještě zhoršuje, tudíž si je člověk neustále plete. Přitom by stačilo trošku zvýraznit barvu jednotlivých stran. Dokupování jednotek je již možné pouze v některých větších městech.

Ovládání:
Myš levá - vše.

Cheaty:
Tento postup byl použit v kampani Blitzkrieg. 
- v prvním scénáři uložte ihned hru (bez toho aniž byste něco dělali !) 
- měli byste mít okolo 500 prestižních bodů 
- ukončete hru 
- pomocí HEXa editoru editujte vaši uloženou pozici 
- jděte na řádek 00002D80 
- měl by vypadat takto: 00002D8 00100 0000 0000 0000 0000 0200 F401 1400 
- změňte offset F401 na DAD6 
- spusťte hru a nahrajte pozici 
- měli byste mít 55000 prestižních bodů!!!

Save pozice.

Panzer General 3D Assault

Oficiální stránky: nejsou. Zajímavé stránky: Panzer General
Výrobce: SSI (USA)
Datum vydání: 1999
Hodnocení: 7/10
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: GoG.
Recenze: Bonusweb
Návod: Abecedaher
Čeština: Z Bonuswebu, ale bohužel instalátor je asi 16 bitový a nejde na dnešních Windows spustit. Naštěstí jsem objevil na Webshare hru i s češtinou (nechte si jen češtinu a hru smažte! :) ) Zajímavé ovšem je, že i když nenainstalujete češtinu, tak dny misí jsou záhadně v češtině. :0
Multiplayer: Ano
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Poslední díl tahové strategické série Panzer General. Tentokrát se tvůrci pokusili o jakési pseudo - 3D. Bohužel grafika vypadá tak nějak nevalně. Ve hře je celkem 8 kampaní. Každá je za jednoho generála. Hrát tedy můžete kampaň za: Pattona, Rommela, Montgomeryho, Guderiana, Patche, Kesselringa, Le Clerca a O'Connora. Kromě kampaní jsou ve hře ještě samostatné mise, kterých je celkem 20. Máte k dispozici jak pozemní, tak i letecké jednotky. Postupem se vám objevují body, za které si můžete dokoupit posily. Zraněné jednotky lze léčit, nebo opravovat. Jen v daném tahu nesmí provádět žádnou jinou akci a nesmí být na blízku nepřítel. Herní mapou lze libovolně rotovat a i mírně zoomovat.
Multiplayer:
Lze hrát po LAN, nebo pomocí propojení IP adres.
Plusy:
Zvuky jsou celkem povedené. Hraje se to celkem stejně dobře, jako předchozí díly.
Mínusy:
Nedostatečná kvalita grafiky. Není to sice tak nepřehledné a hranaté, jako první generace 3D strategií, která přišla v době vydání této hry, ale 3D modely jednotek jsou takové nějaké zrnité. Pomalé animace pohybu jednotek (naštěstí se dají přeskočit kliknutím myší). Pomalý je také posun mapy. To se dá zase zlepšit zakliknutím "Užít méně polygonů pro rychlejší posun" v nastavení. Chtělo by to kvůli lepší přehlednosti na hlavní obrazovce minimapu. Přehledová mapa sice ve hře je, ale je přes celou obrazovku. Na mapě by se taky mohly ukazovat názvy měst. V úkolech mise je dobýt ty a ty města, ale které to jsou? Na mapě jsou sice značky měst, které máte dobýt olemovány žlutě, ale které je které? Sice vás ty názvy měst nemusí zajímat, ale bylo by to takové realističtější, kdybyste věděli, co zrovna dobýváte. K větší přehlednosti by přispěl i větší zoom, než hra umožňuje. Ve hře je vestavěný típač obrázků, ale bohužel absolutně k ničemu. Po každém spuštění hry přepisuje už existující obrázky v adresáři a nedokáže típnout přímo herní mapu. Jednou mi místo ní típal obrazovku posil a pak loadingovou obrazovku. :(

Datadisky:
Scorched Earth: (2000, download (pokud se chcete pokoušet rozjet na dnešních Windows), recenze: Tiscali Games.) Hra byla sice prezentována, jako nový díl, ale jedná se spíše o datadisk. Tento datadisk bohužel na GOGu chybí. Zřejmě je to kvůli tomu, že jsou s ním problémy v nových Windows. Je to škoda, protože se v něm podíváme i na východní frontu.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - vše.
Klávesové zkratky, na které jsou ale i ikony:
Ctrl + M - mapa.
Ctrl + A - animace.
Ctrl + C - zrušit poslední pohyb.
Držet pravé tlačítko myši a pohyb směrem vpravo/ vlevo - rotace mapy.
Držet pravé tlačítko myši a pohyb směrem nahoru a dolů - zoom.

Cheaty:
Bohužel cheaty, které jsem našel, vyžadují editaci souborů panzer.ini, nebo scorch.cfg, kteréžto ale v adresáři hry z GOGu nejsou.
Do univerzálních cheaterů se zase musíte nějak přepnout. Alt + Tab nefunguje a přes Ctrl + Alt + Del/Správce úloh se sice dostanete do Windows a pak zpět do hry, ale hře se při tom rozsype grafika a ztratí kurzor myši. :(

Nezbývá vám tedy nic jiného, než si nastavit nejnižší obtížnost, víc vám nepomůžu.

Moje save pozice.

Allied General

Oficiální stránky: nejsou. Zajímavé stránky: Panzer General
Výrobce: SSI (USA)
Datum vydání: 1995
Hodnocení: 8/10
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: CD, nebo PacAGPG (kombinace Panzer, Allied a Pacific Generala).
Recenze: Level 2/96, Score 25
Návod: Score 27
Čeština: Ne
Multiplayer: Ano
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: CD verze: OK
- Instalace nějak stávkuje, tak jen z CD nakopírujte složku AG někam na disk a spusťte. (zapnout kompatibilitu s Windows 95 + 256 barev a pozor: po zadání vašeho jména po spuštění hry nemačkejte Enter, ale klikněte MYŠÍ na OK. :))
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): CD verze: OK
- Instalace nějak stávkuje, tak jen z CD nakopírujte složku AG někam na disk.
- Zkopírujte soubor wing32.dll do složek: system32  a syswow64 ve složce windows.
- Stáhněte si a nakopírujte do hry NoCD patch (http://www.ad-pecjak.si/pg/).
- Spusťte v kompatibilitě s Windows XP a 256 barev.
- Opět upozorňuji, že po zadání vašeho jména po spuštění hry nemačkejte Enter, ale klikněte MYŠÍ na OK. :)

Jinak doporučuji stáhnout PacAGPG od Hartmanna a hrát ho v DOS Boxu. Měl by obsahovat obsah jak Panzer Generala 1, tak Allied Generala a Pacific Generala dohromady.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): CD verze: OK
- Instalace nějak stávkuje, tak jen z CD nakopírujte složku AG někam na disk.
- Zkopírujte soubor wing32.dll do složek: system32  a syswow64 ve složce windows.
- Stáhněte si a nakopírujte do hry NoCD patch (http://www.ad-pecjak.si/pg/).
- Spusťte v kompatibilitě s Windows XP a 256 barev.
- Opět upozorňuji, že po zadání vašeho jména po spuštění hry nemačkejte Enter, ale klikněte MYŠÍ na OK. :)

Jinak doporučuji stáhnout PacAGPG od Hartmanna a hrát ho v DOS Boxu. Měl by obsahovat obsah jak Panzer Generala 1, tak Allied Generala a Pacific Generala dohromady.

Případně patche: v1.1.


Recenze:
Další klon Panzera, ve kterém ale bojujete za spojence ve třech kampaních: severní Afrika, západní Evropa a Rusko, nebo dalších scénářích.
Multiplayer:
Lze hrát stejně jako Panzera, střídáním na jednom počítači, nebo posíláním sejvů e-mailem.
Plusy:
Opět standardně Panzerovsky chytlavé mise. Když v některé misi v kampani třeba i prohrajete, tak bojujete dál.
Mínusy:
Trochu jsem nepochopil, proč když lze postraními lištami posunovat mapu nelze okno se hrou maximalizovat přes celou obrazovku. Co se týče samotné hry, tak tam jsem zase nepochopil, proč když někdy na nepřátelskou jednotku najedu myší a ukáže se zaměřovací kříž že můžu střílet - zmáčknu tedy myš a jednotka chvíli zaměřuje, ale nakonec nevystřelí... - no teda já nevím, co tím má být jako simulováno, ale ve válce je za neuposlechnutí rozkazu kulka do hlavy!!! A opět jako v Panzerovi, jsou souboje poněkud nefér k hráči. Prostě počítač vyhrává častějc, má obrovskou přesilu a má víc štěstí. :(

Ovládání:
Myš levá - vše.

Cheaty:
Moje save pozice.
2x save game editor.

Pacific General

Oficiální stránky: nejsou.
Zajímavé stránky: Panzer General
Výrobce: SSI (USA)
Datum vydání: 1997
Hodnocení: 8/10
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: GOG, download, nebo PacAGPG (kombinace Panzer, Allied a Pacific Generala).
Recenze: Score 44, Level 8/97
Návod: Ne
Čeština: Ne
Multiplayer: Ano
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GOG: OK

Verze stažená z internetu: OK

CD verze: Na instalaci, neboli soubor: setup.exe na CD použijte kompatibilitu s Windows 95 a po instalaci hry nainstalujte i patch v1.1 a nebudou padat některé scénáře.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
- CD Instalaci (16 bitovou aplikaci) už ve Windows 7 nespustíte, takže si musíte stáhnout verzi, která ve Windows 7 funguje.
- Na spouštěcí soubor pacgen.exe použijte kompatibilitu s Windows 95 a zatrhněte i všechny dodatečné volby, jinak bude rozpadlá grafika.

GOG: OK

Jinak doporučuji stáhnout PacAGPG od Hartmanna a hrát ho v DOS Boxu. Měl by obsahovat obsah jak Panzer Generala 1, tak Allied Generala a Pacific Generala dohromady.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): CD a stažená: NE

GOG: OK


Recenze:
Prakticky pokračování Panzer Generala, ve kterém se pro změnu podíváte na Tichomořská bojiště druhé světové války. K zahrání jsou tam 2 kampaně (za USA a Japonsko) a 23 misí + editor, který mi ale bohužel nějak blbne.
Multiplayer:
Lze hrát pomocí protokolu TCP/IP zadáním IP adresy. Pokud adresu nezadáte, tak se hra pokusí nějakou vyhledat a nic nenajde. Dále lze hrát i starším protokolem IPX, nebo přes modem. Dnes nejpoužitelnější způsob hraní je ovšem klasicky střídáním u 1 PC nebo posíláním sejvů e-mailem.
Plusy:
Skvěle hratelné mise z celého Tichomořského konfliktu. Pokud se vám líbil Panzer General - není co řešit. :)
Mínusy:
Dobrý dojem ze hry tady velice kazí technické bugy. Některé scénáře není možné spustit vůbec. Prostě si ho vyberete - nastavíte za koho budete hrát - START - PIC! - plocha... (opravuje patch v1.1) Dále bych zde chtěl ještě vytknout dost nemožné ovládání. Na konec tahu (End Turn) zde není tlačítko, ale musí se použít klávesy Alt + E a to ještě před tím musíte pravým tlačítkem myši do prázdného místa mapy odkliknout nakliknutou jednotku, jinak to nepůjde. S odchodem ze hry je to prakticky to samé (Alt + X). A ty vyjíždějící lišty, když najedete na pravý či levý kraj obrazovky se taky vysunují, když je zrovna nepotřebujete a když je najednou chcete, tak ne a ne vylézt. :( A jako vždycky v sérii Generálů si počítač nadržuje, má přesilu a vyhrává častěji než vy.

Ovládání:
Myš levá - vše.
Alt + E - konec tahu (musíte nejdříve pravou myší do prázdného místa mapy odkliknout jednotku, jinak to nepůjde).
Alt + X - ukončit hru (musíte nejdříve pravou myší do prázdného místa mapy odkliknout jednotku, jinak to nepůjde).

Cheaty:
Editor:
Spustit soubor PACGEN s parametrem /HONDARULES.
Editor pak najdete vlevo na titulní obrazovce.

Moje save pozice.

People's General


Oficiální stránky: nejsou Zajímavé stránky: Panzer General
Výrobce: SSI (USA)
Datum vydání: 1998
Hodnocení: 8/10
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: GoG, nebo DOWNLOAD.
Recenze: Level 10/98, Score 58
Návod: Ne
Čeština: Ne
Multiplayer: Ano
Editor: Ano
Kompatibilita s Windows XP: GoG: Nevím, v obchodě píšou až Windows 7.

Verze stažená z internetu - OK.

CD verze: Po instalaci nastavte na spouštěcí soubor hry kompatibilitu s Windows 95/98. (A teď mi prosím pošlete na můj účet 145,- Kč... :) ano, opravdu, jeden machr na ebay.com si na tomhle založil živnost a nabízí návod na rozchození People's Generala ve WinXP za takovouhle sumu.)
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Verze stažená z internetu: OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): GoG: OK

Verze stažená z internetu: OK


Recenze:
Další hra na enginu Panzer Generala 2. Neodehrává se na rozdíl od všech zde recenzovaných za druhé světové války, ale v blízké budoucnosti či přítomnosti :) (2003, 2006, 2008, ...) na území východní a jihovýchodní Asie. Zabojujete si za Rusko, Čínu, Koreu, Vietnam, USA, OSN apod. v 5 + 4 malých kampaních, 34 samostatných scenáriích, nebo si můžete vytvořit vlastní mise v přítulném editoru.
Multiplayer:
Mělo by se dát hrát po LAN či internetu, ale po kliknutí na tyhle možnosti se nic neděje. Při hře po internetu je navíc možnost hrát přes mplayer.com, jež už neexistuje a přesměruje vás to na Gamespy Arcade, ale tam žádná možnost hraní People's Generala není. Zbývají tedy opět ony jediné funkční způsoby hry MP ve dvou u jednoho PC, nebo si sejvy posílat třeba e-mailem.
Plusy:
Po dohrání pěkné spousty misí můžu říct, že se to hraje velice dobře a ovládání je velmi příjemné a snadné. Podkresové mapy jsou také velmi hezké. Před misí si můžete nastavit sílu jednotlivých stran, přičemž si můžete nastavit maximum bodů 300 a máte hromadu prestižních bodů, za které se dokupují posily, že to nemůžete nevyhrát. Přehledný editor misí.
Mínusy:
No nevím co bych hře vytknul. Snad jenom to, že se mi pořád zdá, že si počítač mírně nadržuje, ale není to nic hrozného. A dále jsem za celou hru nepřišel na to, proč jeho určitý typ flaku může v obraně střílet po pozemních cílech a já když měl tu samou jednotku, tak u ní protipozemní útok nikde nenašel.

Ovládání:
Myš levá - označení jednotky/ kam má jít.
Myš pravá - menu jednotky/ odkliknutí jednotky.

Cheaty:
Cheaty žádné nemám, ale ani nejsou potřeba, tak zde mám pár tipů:

Před misí si nastavte maximum "300" a protivníkovi nechte jen "100". S těmi posilami co si můžete dokoupit to prostě nejde prohrát. :)
S nepřátelskou pěchotou např. na vlaječce nebojujte pomocí tanků přímo, ale ostřelujte je několika tanky okolo města přes 1 políčko (pěchota dostřelí pouze jedno políčko a tank dvě = se nebrání a vy nemáte ztráty!!!). Až bude dostatečně oslabená (asi 4), tak na ni zaútočte přímo a obsaďte vlaječku.
Oslabené jednotky si doplňujte - určitě stojí za to ztratit s nimi tah než přijít o zkušené veterány.