Age of Empires + Rise of Rome

- První díl je po všech stránkách horší a dnes jej nemá cenu kupovat.


Age of Empires 2: The Age of Kings
Age of Empires 3

- Třetí díl je sice hodně vyhypovaný, ale dle mého názoru stojí za starou bačkoru. Naprosto tuctová RTS, jakých jsou miliony...


Age of Empires Online

- Pouze multiplayerová hra. Sice se v něm dá hrát i kontinuálně (tzn. že základnu, co si v jedné hře postavíte, budete mít pořád dál a nemusíte ji v každé hře stavět znovu), ale já na MP hru strategií moc nejsem - pořád prohrávám, jelikož jsem lama. :) Hra byla sice oficiálně ukončena, ale prý běží neoficiálně na neoficiálním serveru.

Age of Empires 2: HD EditionAge of Empires: Definitive Edition
Age of Empires 2: Definitive EditionAge of Empires 3: Definitive Edition

- Jelikož nevedu původní trojku, tak mě nezaujala ani Definitive Edice. Je to prostě takové přeplácané, nepřehledný terén. Každopádně je zajímavé, že si hru můžete zahrát zdarma. V šarvátce se ve free verzi každých několik dní střídají 3 národy, za které můžete hrát. Nehratelné národy jsou neomezené (pokud nejsou součástí DLC). Lze hrát také jednu historickou bitvu - Alžír za Berbery proti Španělsku a první část kampaně. I do free verze můžete nainstalovat slovenštinu.Age of Empires 4

- Nové pokračování mě taky nezaujalo. Já raději klasiku v podobě dvojky, případně jedničky. :)Age of Empires 2: The Age of Kings

Oficiální stránky
Výrobce: Ensemble Studios/ Microsoft (USA)
Datum vydání: 1999
Hodnocení: 7/10
Obchod/ Download: CD.
Recenze: Score 70, Level 10/99, PPK 22/2000 a z Bonuswebu
Návod: Score 72, nebo Score CD 97 a z Bonuswebu
Čeština: na Bonuswebu (AoE2 i CQ)
Multiplayer: Ano
Editor: Ano
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK (Grafické kazy spravíte dle tohoto návodu, nebo zde mám rovnou tenhle soubor pro 64 bitové Windows 7. Stačí spustit a potvrdit.)
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK
Stáhněte si a nainstalujte:
CD 2.0a patch (crack - k rozjetí originální hry) a CD 1.0c - CD 1.0e version changer - The Conquerors
Dále si můžete nainstalovat i patch pro The Conquerors na vyšší rozlišení.

Další patche: AiFIX.


Recenze:
Skvělá stavěcí/ bojová strategie od Microsoftu, která je klasikou ve svém žánru a další středověké RTS s ní jsou porovnávány. Jedná se o klasickou strategii, kde vesničané rubou stromy, pěstují obilí, nebo sbírají plody či těží suroviny v dolech a z takto získaných zdrojů staví budovy, v nichž lze cvičit jednotky, se kterými ničíte nepřítele. Zdroje jsou 4: dřevo, jídlo, zlato a kamení. Na postavení je hromada velmi hezkých a užitečných budov či jednotek. K vynalézání hodně vynálezů a upgradů. Zahrát si můžete 5 kampaní: William Wallace (výuková), Johanka z Arku, Barbarossa, Čingis Chán a Saladin. Dále je v nabídce Random map, v níž se dá nastavit až 7 protivníků (lze je dělit do týmů bojujících spolu), kterýkoli z 13 národů (Britové, Byzantinci, Keltové, Frankové, Gótové, Číňané, Japonci, Mongolové, Peršané, Saracéni, Germáni (Teutons), Turci a Vikingové), nastavit velikost a typ mapy a další nastavení hry a můžete hrát. Dalším režimem je Regicide v němž máte zabít nepřátelského krále a ubránit svého. Posledním herním režimem je Death Match v němž máte na startu velké množství surovin a můžete tedy rychle vybudovat infrastrukturu a chrlit jednotky pro boj. Dále hra obsahuje velmi dobrý editor na tvorbu vlastních misí.
Multiplayer:
Multiplayer lze hrát: sériovým propojením, modemem, protokoly IPX a TCP/IP, nebo po LAN síti. Nabídka internetového připojení TCP/IP ovšem nespustí, jak je to jinde zvykem, přímo browser běžících her na serveru, ale bude po vás chtít jméno, nebo IP adresu druhého počítače. Na klasické internetové hry je ve hře volba MSN Gaming Zone. Ani pomocí té si ovšem dnes nezahrajete, protože hraní AoE 2 na tomto serveru bylo v červnu 2006 ukončeno. Hrát ale můžete pomocí Gamespy Arcade. Stačí si jej nainstalovat, nainstalovat hru, Gamespy ji automaticky najde a po kliknutí na ni zobrazí klasické lobby s běžícími hrami a můžete hrát. V době mého testování (r. 2009) bylo připojeno 76 hráčů, takže se hra ještě hodně hraje. Při nastavování multiplayerové hry je nastavení stejné jako u Random map v singleplayeru.
Plusy:
Velmi hezká grafika, mnoho budov, vynálezů,... Volná hra, kde nejste svazováni nějakým úkolem od level designéra a hrajete si jak chcete. Velký výběr národů. Super editor map a misí. Prostě klasika žánru, jak má být!!!
Mínusy:
Umělá inteligence jednotek je taková nic-moc a občas se někde zakousnou.


Datadisky:
The Conquerors
(2000, CD, recenze: Level 9/2000, PPK 24/2000, z Tiscali Games a z Bonuswebu, Update: mapy a kampaně, v1.0c a neoficiální v1.0e (nutný ke hře po internetu - zabraňuje cheatování)): Datadisk přidává 4 nové kampaně: Attila the Hun, El Cid, Montezuma a Battles of the Conquerors. Druhou možností je Standard game. To je v podstatě Random map. Maximum 7 protivníků na mapu zůstalo zachováno, přibylo 5 nových národů (Hunové, Aztékové, Korejci, Mayové a Španělé) a při výběru mapy lze vybrat i mapy tvarované podle některých částí skutečného světa. Pokud se divíte, kde se ztratily režimy Regicide a Death Match z původní hry, tak ty se přesunuly do nastavení Standard Game a navíc k nim přibyly nové herní módy: Turbo Random map, Scenario, King of the Hill (kontrola monumentu uprostřed mapy), Wonder race (nebojový, první kdo vybuduje div vyhrává) a Defend the wonder. Celkem tedy 8 režimů. Multiplayer: Multiplayer lze hrát stejně jako původní hru. Nastavení pro multiplayerovou hru je stejné jako ve Standard game a to včetně oněch 8 herních režimů. V době mého testování (r. 2009) bylo připojeno 209 hráčů, takže se hra i 9 let od vydání hraje opravdu hodně.
Mise a kampaně (download).

Ovládání:

Myš levá - volba.
Myš pravá - akce.

Cheaty:
Enter+
ROCK ON(quarry) - 1000 kamení
LUMBERJACK(WOODSTOCK) - 1000 dřeva
ROBIN HOOD(COINAGE) - 1000 zlata
CHEESE STEAK JIMMY'S - 1000 jídla
MARCO - odkryje mapu
POLO - odkryje stíny
AEGIS(STEROIDS) - rychlé stavení
I LOVE THE MONKEY HEAD - dostanu VDML
HOW DO YOU TURN THIS ON - dostanu auto COBRA
TORPEDO* - zničí oponenta č.*
TO SMITHEREENS - dostanu sabotéra
I R WINNER - vítězství
NATURAL WONDERS - ovládání přírody
RESIGN - okamžitá prohra
GAIA - zvířecí ovládání
WIMPYWIMPYWIMPY - zničení své říše
BLACK DEATH - zničení všech nepřátel
HOYOHOYO - kněží získají 900 bodů

Save ze skirmishe a mapy
Age of Empires 2 HD Edition

Oficiální stránky
Výrobce: Microsoft Studios (USA)
Datum vydání: 2013
Hodnocení: 7/10
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: z Tiscali Games a Zing
Návod: Není
Čeština: Ve Steam Worshopu si můžete aktivovat češtinu zde.

Nebo prekladyher.eu.
Multiplayer: Ano
Editor: Ano
Kompatibilita s Windows XP: Steam již tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Od 1.1.2024 již Steam tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK Pokud se vám po spuštění hry zobrazí okno "Validating subscriptions" a nebude chtít zmizet, tak ho ukončete Ctrl + C.


Recenze:
Reedice hry do HD grafiky. Obsahuje vše, co měla původní hra a to i včetně datadisku The Conquerors. Byly upraveny jen drobné věci - například byl zvýšen populační limit na 500.
Multiplayer:
Multiplayer se hraje pomocí Steamu, takže už nemusíte nic řešit.
Plusy:
Nová, uhlazenější grafika.
Mínusy:
Nic nového.


DLC:
The Forgotten
(Steam, 2013): Nové civilizace: Inkové, Indové, Italové, Maďaři a Slované. 7 nových kampaní: Alaric, Sforza, Bari, Dracula, El Dorado, Prithviraj a Battles of The Forgotten. Nové herní módy: Treaty a Capture the Relic. Přibyl i spectator mód, ale když jsem ho chtěl vyzkoušet, tak hra vždycky spadla. :/
The African Kingdoms (Steam, 2015): 4 nové civilizace: Berbeři, Mali, Etiopie a Portugalsko. 4 nové kampaně: Tariq ibn Ziyad, Sundjata, Francisco de Almeida a Yodit. Nové jednotky a technologie. Nový mód hry: Sudden Death. Vylepšená AI, 10 map, 8 reálných map, 5 náhodných map, 10 nových terénů, atd...
The Rise of the Rajas (Steam, 2016): 4 nové civilizace jihovýchodní Asie: Barmánci, Khmérové, Malajci a Vietnamci. Pro každý národ je taky jedna kampaň. Nové národy mají své unikátní jednotky a budovy. Všem (i původním) civilizacím přibyla nová jednotka válečného slona. Na mapách jsou nové prostředí džungle a mělčin. 5 nových náhodných map, 5 nových speciálních map a 5 reálných map. Nový spectator mode. Taky můžete spustit hru jen s AI a pozorovat hru, přičemž můžete zasahovat do hry prvnímu hráči. :)

Ovládání:
Myš levá - volba.
Myš pravá - akce.

Cheaty:
Stejné jako na dvojku.
Cheat table pro univerzální cheater Cheat Engine - i Forgotten.
Age of Empires: Definitive Edition

Oficiální stránky
Výrobce: Forgotten Empires (USA)
Datum vydání: Na MS Store: 2018
Na Steamu: 2019
Hodnocení: 8/10
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Tiscali Games, Zing a Bonusweb.
Návod: Není.
Čeština: Download (slovenština).
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Ne.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK (Pouze 64 bit).


 
 
 Recenze:

Nová, remasterovaná edice prvního dílu legendární strategie, vydaná na počest 20. výročí vydání původní hry (1997). Hra vyšla nejprve pouze na Microsoft Store (Windows 10). MS naštěstí vyměkl a hra nakonec vyšla po roce i na Steamu. :)
Především je remasterovaná grafika a to až v rozlišení 4K. Vylepšených věcí je ale víc. Třeba je možné zoomovat bojiště a podobně. Zoomovat mapu můžete kolečkem myši přímo ve hře, nebo si ještě v nastavení nastavit 1x/ 2x/ 4x. Hra je včetně datadisku Rise of Rome.
Hra obsahuje celkem 10 kampaní. Jedna z nich je tutoriálová a další je kampaň "Rise of Rome", což je onen datadisk k původní hře. Plus se dají z internetu stáhnout další amatérské kampaně. V době mého testu (7/2020) tam bylo na stažení 38 kampaní.
Kromě kampaní je možné si nastavit i samostatnou bitvu. K dispozici je celkem 16 národů: Asýrie, Babylon, Egypt, Fénicie, Řecko, Hittité, Kartágo, Makedonie, Minoané, Palmýra, Persie, Řím, Shang, Summer, Yamato a Čoson. Hra pokrývá období od doby kamenné do starší doby železné. Na mapy lze nasázet od 2 do 8 hráčů. Bohužel u výběru mapy nejde vidět náhled, jen si nastavíte vlastnosti mapy (jestli má být ostrovní, pobřežní atd...).
Ve hře jsou jen 4 suroviny: dřevo, jídlo, zlato a kámen. Do fronty výroby lze naklikat maximálně 20 jednotek. Množství jednotek je omezeno počtem postavených obytných domů. Maximum je 250 jednotek (pomocí cheatů dosáhnete neomezeného počtu - to je panečku cvrkot, jako v mraveništi :) ). U grafiky lze nastavit i starou grafiku původní hry, ale v tomto nastavení není dostupný žádný zoom (ani kolečkem myši, ani dodatečný v nastavení hry). Dneska se to takhle moc hrát nedá, protože při dnešních HD rozlišeních jsou jednotky moc malé, že je budete těžko hledat. :)
Multiplayer:
Multiplayer lze hrát přes XBox Live servery, nebo po LAN místní síti. Nastavení hry je stejné, jako u vlastní bitvy. Můžou tedy hrát 2 až 8 hráčů.
Plusy:
Skvělá grafika a i hratelnost.
Docela dost různých upgradů.
Návrat legendy.
Hra obsahuje i celkem jednoduchý editor misí. Práci s ním zvládne snad každý.
Mínusy:
Umělá inteligence jednotek je stejně bídná, jako u originálu.
Po spuštění hry je třeba se přihlásit ke službě XBox Live.
Nějak se mi sama od sebe pořád zvedala rychlost hry. Nastavil jsem prostě "normální" a najednou si říkám, že to jede nějak rychle. Podívám se do nastavení a je tam "very fast". Proč se mi hra sama pořád zrychluje???
Počítač hru vzdává ještě předtím, než mu zničíte všechny budovy a jednotky. Kolikrát má ještě pěkný kus města a najednou: "Vítězství!". Já si s ním chci ale ještě chvíli pohrát, proč to vzdává??? Nevím, kdy to nastává, ale asi když usoudí, že mu došla nějaká surovina a nemá jak si ji obstarat, nebo já nevím... :(
U původní grafiky nelze zoomovat mapu.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce/ výběr.
Pravé tlačítko myši - poslat vybranou jednotku.
Ctrl + číslo - uložení skupiny jednotek.
Číslo - výběr skupiny jednotek.

Cheaty:
Cheaty se zapínají, nebo vypínají v nastavení hry. Defaultně jsou zapnuté.

Během hraní zmáčkni Enter a napiš tyto kódy (nebo klikni na "Chat" vpravo nahoře) a potvrď Entrem:

BIGDADDY - černé auto s raketometem.
BIG MOMMA - bílé auto s raketometem.
BIG BERTHA - změní všchny katapulty na Big Berthu.
FLYING DUTCHMAN  - lodě Catapult Trireme a Juggernaut se můžou pohybovat po zemi.
HOYOHOYO - zrychlí kněze a přidá mu 600 hit pointů.
ICBM - zvýši dostřel pro Ballista a Helepolis
NO FOG - vypne mlhu a odhalí všetchny jednotky.
REVEAL MAP - zobrazí celou mapu, včetně zdrojů a stromů, bez jednotek.
STEROIDS - zapne rychlé stavění a vylepšení.
HARI KARI - zničí všechny tvoje budovy a jednotky.
HOME RUN - okamžité vítězství.
DIEDIEDIE - všichni, včetně tebe, zemřou.
RESIGN - vzdáš se.
PEANUTBUTTER - 1000000 jídla, dřeva, zlata a kamení.
PEPPERONI PIZZA - přidá 1000 jídla.
COINAGE - přidá 1000 zlata.
WOODSTOCK - pridá 1000 dřeva.
QUARRY - přidá 1000 kamení.
MEDUSA - změní nové vesničany na medúzy, vrátí se z mrtvých 2x.
PHOTON MAN - staneš sa bojovníkem s laserem.
GAIA - ovládáš zvířata, ale ztratíš kontrolu nad svými jednotkami.
KILL# - zabije hráče na pozici # (1-8).
DARK RAIN - změní lukostřelce na tajné.
JACK BE NIMBLE - katapulty střílejí vesničany, místo kamenů.
KILLERCROC - zapne rychlé stavění budov.
BLACK RIDER - změní každého jezdce na Black Ridera.
VICTORY - okamžité vítězství.
KING ARTHUR - zmení všechny ptáky na draky.
STORMBILLY - vytvoří Zug 209, robota s laserem.
E=MC2 TROOPER - vytvoří Nuke Troopera, vojáka střílejícího ničivý šíp.
POW - vytvoří BabyPrez, dítě na trojkolce vyzbrojené smrtelnou zbraní.
UPSIDFLINTMOBILE - zrychlí lukostřelce na koních.


Klávesové zkratky:
[F6] - odkryje celou mapu.
[F7] - vypne mlhu.
[CTRL]+[Q] - rychlé stavění budov.
[CRTL]+[G] - přidá 1000 zlata.
[CRTL]+[W] - přidá 1000 dřeva.
[CRTL]+[S] - přidá 1000 kamení.
[CRTL]+[F] - přidá 1000 jídla.
[CRTL]+[T] - nové menu s dřevem, jídlem, zlatem a kamením.
[CRTL]+[P] - když klikneš levým tlačítkem myši, dostaneš skálu.

Na hru je možné také použít univerzální cheater WeMod, ale hra jeho přítomnost v paměti a jeho zájem o svůj proces detekuje (myslí si, že je to zřejmě nějaký agresivní antivir a požaduje jeho deaktivaci) a deaktivuje vám v menu položky ke spuštění hry. Naštěstí jí to chvíli trvá, tak musíte hned po spuštění kliknout na tlačítko "Singleplayer", aby se vám nezablokovalo. :)Age of Empires 2: Definitive Edition

Oficiální stránky
Výrobce: Forgotten Empires (USA)
Datum vydání: 2019
Hodnocení: 8/10
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Bonusweb, Tiscali Games, a Zing.
Návod: Není.
Čeština: prekladyher.eu.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Ne.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


 
 
 


Recenze:
Po Definitivní Edici prvního dílu jedné z nejslavnějších strategických sérií následuje i díl druhý, který už je hned k dostání i na Steamu a ne jen na MS Store, jako tomu bylo u dílu prvního. Hra vychází na počest 20ti letého výročí vydání původní hry.
Samozřejmě první, čeho si všimnete, je pěknější grafika (4k to jistí). Remasterován byl i soundtrack. Do hry jsou přidány i přídavky "The Last Khans" se 3 novými kampaněmi a 4 novými civilizacemi i původní datadisk The Conquerors. Kolik je celkem ve hře kampaní se mi nějak spočítat nepodařilo, protože je to nějak splácané všechno dohromady. Není nad prostý textový seznam, než nějaká omalovánka na mapě. :/
Celkem je ve volné hře na výběr 35 civilizací: Anglové, Aztékové, Barmánci, Berbeři, Bulhaři, Byzantinci, Číňané, Etiopané, Frankové, Gótové, Hunové, Indové, Inkové, Italové, Japonci, Keltové, Khmérové, Korejci, Kumáni, Litevci, Maďaři, Malajci, Malijci, Mayové, Mongolové, Peršané, Portugalci, Saracéni, Sasové, Slované (vesničané a vesničanky vám odpovídají rusky :) ), Španělé, Tataři, Turci, Vietové a Vikingové. Dobovým zasazením se dvojka posunula a tak začíná dobou temna a končí imperiální dobou.
Celkově je hra vychytanější, než Definitivní Edice jedničky. Například při výběru mapy jsou vidět i náhledy, populační limit se zdvojnásobil na 500 a další možnosti. Na mapu lze nasázet až 8 protivníků, do fronty výroby lze zadat až 14 jednotek, lze nastavit i počáteční příměří až 90 minut. Přibyly nové módy hry ve volné hře: Šarvátka (klasická vybíjená), Královražda (musíte si chránit krále), Král vrchu (boj o munument uprostřed mapy), Na život a na smrt (velké zásoby surovin do začátku), Náhlá smrt (musíte si chránit centrum města - další nelze postavit a jeho zničením vyhráváte), Hon na relikvii (vyhrává ten, kdo sebere mnichem relikvii uprostřed mapy a dopraví si ji do kláštera), Obrana divu (musíte chránit svůj div) a Stavba divu (vyhraje ten, kdo první postaví div). AI nepřátel lze nastavit na CD verzi, HD remaster, nebo novou Definitive Edition.
Kromě náhodné mapy a kampaní můžete hrát tutoriál, hromadu modů z internetu, "Umění války" (výzvy), 16 historických bitev, nebo si vytvořit vlastní scénář v uživatelsky přístupném editoru.
Plusy:
Hezčí grafika, nové civilizace a kampaně.
Kvalitní amatérská čeština z prekladyher.eu.
Mínusy:
Soupeři se většinou zase vzdávají moc brzy (když mají ještě dost budov a jednotek). Já nevím, ale když prostě nastavím v nastavení hry, že se hraje na zničení městského centra, nebo likvidaci VŠECH nepřátelských jednotek, tak by to snad měla hra dodržet!!! Jednou jsem takhle hrál na mapě Česka, jež je rozparcelována řekami a nepřítel se snažil, si na druhém břehu u své základny stavět budovy, což ovšem znamenalo, že musel posílat vesničany obrovskou oklikou přes jediný brod a mou základnu, kde jsem mu ty vesničany systematicky vraždil. Tak si takhle hraju, hraju a hraju... Aniž bych na nepřátelskou základnu podnikl jediný útok (prostě jsem si jen hleděl svýho a stavěl si svou základnu a budoval ekonomiku), tak najednou z ničeho nic výhra! Nepřítel prostě neunesl, že jsem mu už pozabíjel tolik vesničanů, co kolem mě posílal. No SUPER, to jsem si, milí vývojáři, zahrál skvělou hru... paráda, díky!!! :( Později jsem přišel na to, že se tohle vzdávání dá cheatnout příkazem "104".
Nějak mi přijde zbytečné, vydávat tuhle edici, když už má dvojka svůj HD remaster z roku 2013.


DLC:
Enhanced Graphics Pack (2019): Free DLC, vylepšující ještě více grafiku
Lords of the West
(26. leden 2021): Tři nové kampaně a dva nové národy (Burgunďané a Sicilané). Třetí kampaň bude za Brity za Eduarda I. Dlouhána.
Dawn of The Dukes (10.srpen 2021) (recenze: Tiscali Games a průvodce kampaní): 2 nové národy: Češi a Poláci. 3 nové kampaně (třetí je za Litevce), přičemž ta česká je za Jana Žižku. Českými jednotkami budou i houfnice a bojové vozy.
Dynasties of India (28.4.2022): 3 nové kampaně za 3 nové národy: Bengálce, Drávidy a Gurjary. Každý národ má své speciální jednotky a technologie.
Return of Rome (16.5.2023): DLC, jež přineslo obsah Age of Empires 1 do enginu druhého dílu. Viz. novinkový článek na Zing.cz.
The Mountain Royals (31.10.2023): Další DLC, jež přináší dva nové horské národy: Armény a Gruzínce. Určitě bude moc populární v Turecku a Azerbajdžánu. :) Kromě toho obsahuje 3 nové kampaně a přinese také aktualizaci pro Peršany.
Victors and Vanquished (14.3.2024): 19 původně komunitních scénářů. 5 z nich je nových.

Ovládání:

Levé tlačítko myši - interakce/ výběr.
Pravé tlačítko myši - poslat vybranou jednotku.
Ctrl + číslo - uložení skupiny jednotek.
Číslo - výběr skupiny jednotek.

Cheaty:
Cheaty se zapínají, nebo vypínají v nastavení hry. Defaultně jsou zapnuté.
Měly by fungovat všechny cheaty z původního druhého dílu.
104 - soupeř se předčasně nevzdá (105 - se vzdávání zase zapne).

Na hru lze také použít univerzální cheater WeMod.