World of Tanks
World of WarplanesWorld of Warships

World of Tanks + Blitz

Oficiální stránky
Výrobce: Wargaming.net (Bělorusko)
Datum vydání: 2011
Hodnocení: 9/10
Žánr: Simulátor - arkádový.
Obchod/ Download: Download, nebo Steam.

Blitz: Steam.
Recenze: Tiscali Games.
Návod: Není.
Čeština: Ano (včetně dabingu)
Multiplayer: Ano (pouze)
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Oficiální stránky: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK

Recenze:
Výborný multiplayerový free4play simulátor tanků z druhé světové války. Začínáte s lehkými tančíky a za body zkušeností, získané v bitvách, si postupně vyzkoumáváte lepší a lepší tanky.
Vaše dostupné tanky máte uloženy v garáži a kdykoliv si můžete některý z nich vybrat a dát bitvu, přičemž vás to do nějaké náhodně vybrané připojí. Nemusíte se bát, že by vás to jako nováčka se slabým a dýchavičným tančíkem poručíka Grubera :) hodilo do bitvy se samými ostřílenými namakanými veterány, protože vám to vybere vždycky vám rovné hráče. Pokud o tank v bitvě přijdete, tak se nic neděje, jen budete muset před další bitvou tank opravit za pár herních penízků (moc to nestojí). V bitvách získáváte kredity a body zkušeností, za které si můžete tanky upgradovat. Můžete vylepšit motor (vyšší rychlost), podvozek (unese více vybavení), věž (rychlejší otáčení/dohled), dělo (větší ráže/ rychlost nabíjení, přesnost), nebo rádio (lepší odhalování nepřítele - viz. dále). Teprve až vyzkoumáte všechny upgrady na současném tanku, tak můžete vyzkoumat následující typ tanku ve výzkumné větvi. Hlavní větve jsou: lehké tanky, střední tanky, těžké tanky, stíhače tanků a artilerie. Ve hře je opravdu velké množství různých typů tanků. Nutno ovšem dodat, že řada z nich nejsou reálné typy, které se objevily na bojišti, ale hodně jich bylo třeba jen na papíře, jako koncepty, nebo se vyrobilo jen pár prototypů a podobně. Na webu hry je taková encyklopedie, kde je o každém tanku krátké povídání a tam se to často dočtete. Momentálně jsou ve hře tanky zemí: Německo, SSSR, USA, Francie, Velké Británie, Itálie, Československa, Polska, Švédska, Japonska a Číny. Kromě vyzkoumatelných tanků jsou ve hře i různé sběratelské tanky mimo strom, prémiové tanky, které lze koupit za zlaťáky (reálné peníze), tanky za bony, či body Battle Passu. Nehraje se na OSA vs. spojenci, ale na dva anonymní týmy. Ten váš je zelený a nepřítel je červený. Každý tým má 15 členů (někdy i méně, když je na serveru málo hráčů daného tieru). V jednom týmu spolu klidně bojují německé, ruské, francouzské, či americké tanky společně.
Vaši spolubojovníci a nepřátelé jsou označeni barevnými značkami, takže nemůže dojít k záměně. Zajímavé je ovšem to, že nepřátele vidíte pouze ty, které někdo z vašeho týmu, nebo vy odhalil. Pokud nepřítele ztratíte z dohledu, tak zase zmizí - doslova. Předávání nepřátelských pozic probíhá právě za pomocí zmíněného rádia. Čím víc máte rádio upgradované, tím lépe budete předávat spolubojovníkům nepřátelské pozice. Je velmi výhodné se na bojišti různě schovávat za domy, keře, terénní nerovnosti atd... Pro nepřítele tím zhoršíte možnosti vás odhalit. Ještě větší krytí můžete získat nákupem maskovací sítě a dalších přídavných modulů. Klidně se třeba stává, že nepřátelský tank je za nějakým šutrem, váš tým na něj nevidí a vy ať zoomujete, jak chcete, tak jej nevidíte i když mu třeba část tanku zpoza toho šutru čouhá. Nenene, hra ten tank před vámi schová úplně a vy nic čouhat neuvidíte, i když byste správně měli. Rozhlížet se a hledat nepřítele, když není na minimapě žádná červená tečka tedy nemá žádný smysl. Hodněkrát je to dost frustrující systém, když do vás někdo střílí, ale vy netušíte kde je, protože má více vytuněné maskování, než máte vy...
I když jste před nepřítelem schovaní třeba za domem, tak se nemůžete cítit moc bezpečně, protože vás může přes celou mapu zaměřit nepřátelská artilerie. Artilerie má totiž k dispozici speciální mód zaměřování, kdy vidí bojiště zvrchu, jakoby z letadla. Je to sice na druhou světovou poněkud nerealistické, protože je to jako mít k dispozici dnešní drony s kamerou, ale docela zábavné. Dostřel nemáte stoprocentní, protože vám trajektorii střely dost často kříží kopce, domy a další terénní překážky, takže nemůžete zase nepřítele ostřelovat, jak je libo. Navíc nepřítel se pohybuje a to někdy dost chaoticky a strefit se do něj, když mají vaše střely určité zpoždění (než váš granát doletí na místo) je dost kumšt. :) A taky hraje roli přesnost (zkušenost posádky), takže i když zamíříte střed přesně na tank, tak často minete. Okolo zaměřovače je takový kruh, který se po zaměření zmenšuje. Jak se zmenšovat přestane, tak máte nejpřesnější zaměření, při přeměření na jiné místo zase musíte počkat na zmenšení kruhu pro přesnost. Při přeměření artilerie v rozsahu pohybu dělem se vám zaměření rozhodí méně, ale při větším, kdy musíte otočit celým strojem se rozhodí hodně a musíte déle počkat.
Na první pohled hra vypadá jen jako taková jednoduchá arkádová střílečka, ale zas tak jednoduché herní principy nejsou. Například je také vhodné na nepřátelský tank střílet zezadu, nebo z boku a ne zepředu, kde má nejsilnější pancíř. Mnohokrát se stane, že se střela odrazí, nebo neprorazí (hlášeno v českém dabingu). Různé typy tanků mají různá zranitelná místa, na která musíte mířit, abyste pancíř prostřelili, tak je to hodně o zkušenostech, nebo studiu daných tanků. Dost napovídá zabarvení středu vašeho zaměřovače. Pokud je zelený, tak byste měli prostřelit. Pokud je červený, tak nemá cenu střílet.
Hraje se buď na likvidaci všech nepřátel, nebo obsazení základny s vlajkou. Body získáváte nejen za zničené nepřátele, ale i za jednotlivé zásahy, identifikace nepřítele (jejich objevení), nebo obsazování vlajek.
Za reálné peníze si do hry můžete dokoupit zlaťáky, které lze směnit na kredity, nebo si za ně můžete rovnou koupit nějaký prémiový tank a další věci. Můžete si koupit i prémiový účet, který vám přináší následující výhody: 50% bonus na kredity a XP získané v bitvách, možnost si manuálně každý den 5x aktivovat 3x násobič XP získaných v jakékoliv vyhrané bitvě, další prémiové denní mise, nebo tzv. "rezervní zásoba". Do rezervní zásoby se vám ukládá 10% kreditu (stříbrňáků) z každé bitvy a jednou za pár dní se vám přičtou na účet. Prémiový účet si můžete koupit, na jak dlouho chcete. Momentálně stojí 14 dní 180 Kč, ale čím delší doba, tím větší sleva.
Hra je velmi oblíbená a to až tak, že má už přes 40 miliónů registrovaných hráčů!!! V jednu chvíli hraje okolo půl milionu lidí. - Tyhle údaje jsou z roku 2012, kdy jsem hru hrál poprvé, tak nevím, jaký je stav teď v roce 2020, kdy aktualizuji tuhle recenzi. :)
World of Tanks Blitz:
Opravdu hodně zjednodušená verze hry, která je určena spíše pro mobily a tablety. Hodně jednoduchá je jak grafika, tak i zvuky. I při maximálním nastavení to na PC vypadá, jako hra z roku 1998. Zoom režim je jen 3 stupňový. Pohled zvenku, pohled zevnitř zaměřovačem a automatický zoom, když se vám v okolí zaměřovače objeví nepřítel. To se vám pak zaměřovač sám na daného nepřítele nalepí a sleduje ho. Tanky jsou zde pouze ze zemí: Německo, USA, SSSR, Velká Británie, Japonsko, Čína, Francie a EU (taková směska ostatních národů z velkého WOTka - Švédsko, Itálie...). Tiery jsou 1. - 10. a tanků je snad stejné množství, jako ve velké hře. Vše je děláno, jako pro blbečky a všude na vás neustále vyskakují bubliny nápovědy a reklamy na koupi prémia, bedniček, "zlevněných" tanků za zlaťáky a dalších sraček.
Samotná hra je taky dost jednoduchá, protože hráči na PC mají výhodu v lepším ovládání, než ti na mobilech a tabletech. Tohle platí ovšem jen na prvních tierech, pak už zřejmě hrají hráči většinou jen na PC (asi od 4. tieru), takže máte rovnocenné soupeře. První tiery se skládají dost z mobilních hráčů, kteří zkouší hru hrát poprvé a ti hrají (díky debilnímu ovládání), jako malomocní, takže často střílíte do nepřátel, kteří mají vážné problémy tank ukočírovat šudláním po displeji. :) Ty "zjednodušení", jež vám hra nabízí totiž stojí za pendrek. Zaměřovač se vám automaticky lepí na nepřítele v blízkosti zaměřovače a střed zaměřovače se tak líně pohybuje, že si prostě nemůžete třeba v klidu předměřit na místo, kde sporadicky vykukuje nepřítel, schovaný za překážkou. TOTÁLNĚ NEPOUŽITELNÉ!
V týmu je jen 7 spoluhráčů a některé mapy jsou zjednodušené verze z původní hry. K dobru můžu připočíst jen 7 sekundové čekání před bitvou, místo půlminutového v základní hře a nepřítomnost artilerie - padajících hoven z nebe. Na rozdíl od velkého WoTka vám hra dává za plnění misí a dalších kravinek dokonce i zlaťáky! Denně se vám třeba nabídne možnost shlédnutí několika reklam. Za každé shlédnutí dostanete 10 zlaťáků + splnění denní mise: "shlédni 3 reklamy" vám dá ještě další bonus 750 volných zkušeností. Někdy se vám po skončení bitvy na výsledkové obrazovce taky nabídne shlédnutí reklamy a přidá vám to k výsledkům bonusové stříbrňáky a XP.
Plusy:
Skvěle návykové a zábavné. Sbírání kreditů a bodů zkušeností na upgrady a nákupy je strašně návykové. Řekl bych, že mě to baví více než samotné bitvy. :)
Je to ZDARMA a v češtině i s dabingem.
Velké množství různých tanků.
Fůra skvělých map ve skvělé grafice. Ty přírodní scenérie, jejichž části jsou i mimo hratelnou část mapy (jak rádi byste se tam vydali!!! :) ). Skály, rokle, překrásná pobřeží, malebná italská městečka... To jsou opravdu někdy naprosto dechberoucí pohledy.
Ze hry byl odstraněn friendly fire. Když jsem hrál hru poprvé v roce 2012, tak se občas objevilo ve hře nějaké blbé znuděné děcko, které střílelo do týmových spoluhráčů. Dneska se sice blbé znuděné děcka také někdy objeví, ale jejich střelba vám neublíží. Až teda na artilerie, které vám můžou způsobit "ochromení" (posádka má určitý počet vteřin po ráně zpomalené reakce a déle trvá třeba nabíjení). Narazíte i na hajzlíky, kteří vás utopí v řece, shodí ze skály, nebo do vás v bojové pozici pořád drcají, tak se nemůžete trefit.
Zničitelné prostředí. S tankem můžete projíždět některými domečky, porážet stromy, zídky a další...
Je příjemné, že od mého prvního hraní v roce 2012 až doteď (2020) má hra pořád stejné rozhraní menu, garáže atd..., takže jsem tam byl i po dlouhé době jako doma a nemusel nic hledat. Jiné hry už by to 100x od základů překopaly.
Mínusy:
Jedná se o multiplayerovou hru. Pokud tedy nejste dobří hráči a nebaví vás hrát proti jiným hráčům na internetu, protože každých pár vteřin umíráte a ani nevíte odkud to přišlo, tak u hry budete trpět. Prostě budete umírat, HODNĚ umírat a nějaké dobré trefy se vám budou dařit jen vyjímečně. Ono je vůbec dobré jít z davem a rozdávat rány z chumlu spojenců. Nepřítel bude mít více cílů najednou a nebude tedy pálit jen po vás a vy ho můžete snáze trefit bez toho, aby trefil i on vás. :)
Poslední dobou hra oprávněně schytává kritiku za tzv. RNG.  Vývojáři ve hře dost posílili prvek náhody a tak dost často netrefíte, nebo neprostřelíte to, co byste správně měli. Situace, kdy se vaše střela odrazí třeba od poletujícího lehkého tanku, nebo plechové korby artilerie jsou na infarkt!!! 8 z 10 přesně zamířených a domířených střel letí kamsi do Prčic, než aby trefily cíl... Prostě strašné... :/
Je to sice pěkné, že je to i s dabingem, ale ty hlášky působí dost divně: "Vyrážíme!", "Teď jsme ho dostali!", "To bude bolet!" a podobně, pronášené takovým nudným hlasem bez emocí. Na dabingu by si mohli dát více záležet. Na internetu jsou na stažení různé upravené hlášky třeba z Mafie, Sám doma, nebo českých komedií, ale dost z nich bohužel není aktualizovaných na nejnovější verzi hry, takže nefungují.
Zbytečně dlouhý časový limit před bitvou 30 vteřin a na sestavení bitvy ještě předtím si taky někdy i několik minut počkáte. Na tohle mám takovou radu: klikněte na start bitvy a Alt + TAB se hoďte do Windows (pokud nemáte otevřený třeba internetový prohlížeč, tak to nepůjde a budete muset použít klávesu "Windows") a klidně si třeba surfujte na internetu. Jakmile bitva opravdu začne, tak vám hra na liště začne blikat, tak se do ní překlikněte a hrajte. :) Věřte, že se vám najednou ty dlouhé desítky vteřin budou zdát krátké. :)
První tanky a upgrady vyzkoumáte docela rychle, ale u pokročilejších tanků už vás výzkum bude stát hodně bodů zkušeností, takže budete muset odehrát opravdu hodně bitev, nebo si prostě zaplatit.
Hra nemá žádný singleplayer s boty. Řekl bych, že by mě to bavilo i bez botů - prostě takový free ride režim, kde byste si mohli jen tak krosit po mapách bez nepřátel a kochat se parádní grafikou!
Toxická komunita na herním chatu. Raději do něj ani nechoďte. :) Píšou tam jen samé sprosté hejty na hráče, tvůrce hry a celkově hru. Nechápu, proč hru hrají, když je nebaví? Proč nejdou hrát nějakou jinou hru? Třeba The Sims, nebo ZOO Tycoon. Taky v samotné bitvě se někdy objeví nějaký commander, který by chtěl komandovat ostatní a pak je naštvaný, že ho nechtějí poslouchat. Hra není strategie a nemá tedy žádné velitele. Ať si každý hraje tak, jak se mu líbí a jak ho to baví. Někdy jsou to pořád samé nadávky do pitomých noobů. Každý nemůže být tak pohotový a brilantní hráč, jako oni. Zkušení hráči například nesnesou, když nehrajete svoji roli v týmu. Například jako lehký tank máte spotit (lítat křížem-krážem po mapě a hledat pro ostatní nepřátele, aby po nich mohli střílet). Jo, super, děkuji! Jakmile vyrazím krosit a kličkovat mezi nepřátele, tak je mé přežití 3-5 vteřin - TO SI SKVĚLE ZAHRAJU!!! A to vše jen proto, abych vám rozsvítil na 5 vteřin těch pár nepřátel, které potkám a bídně u toho chcípnul!
Hra má několik měn a jejich možnosti směňování jsou dost chaotické. Co jsem tak pochopil, tak je to následovně. Herní kredity jsou: body zkušeností (vázané ke konkrétnímu tanku), volné body zkušeností (lze použít k upgradu libovolného tanku), zlaté kredity, stříbrné kredity a nově bony (ty tuším v roce 2012 ještě nebyly). Za bitvy dostáváte stříbrné kredity, body zkušeností (vázané ke konkrétnímu tanku) a sem tam i velice málo volných zkušeností. Na výzkum upgradů tanku (podvozek, motor, dělo...) lze použít body zkušeností (vázané ke konkrétnímu tanku), nebo volné zkušenosti. Po vyzkoumání upgradu si jej musíte ještě zakoupit za stříbrné kredity. Stejně to platí v podstatě i při vyzkoumávání nového typu tanku. Na směnu bodů zkušeností (vázané ke konkrétnímu tanku) na volné zkušenosti potřebujete zlaté kredity (1 zlaťák pro konverzi 25 bodů zkušeností). Konvertovat body zkušeností konkrétního tanku lze i po jeho prodeji. Zlaťáky lze nakoupit pouze za reálné peníze. Zlaťáky lze směnit na stříbrné kredity (1 zlaťák za 400 stříbrňáků). Směnit stříbrňáky za zlaťáky ani zlaťáky přímo za body zkušeností nelze. Za bony si můžete kupovat speciální tanky (potřebujete opravdu hodně bonů), nebo vybavení, případně i odmontovávat vybavení od prodávaného tanku. Tohle mi ovšem (netuším proč) nefunguje. Chci prodat tank a mám na něm namontovanou třeba protistřepinovou vložku. Hra mi tvrdí, že na to potřebuju nějaký počet bonů. Potřebný počet bonů je menší, než počet bonů, které mám, takže by to mělo jít, ale nejde. Nerozumím...
Matchmaking (neboli systém sestavování bitev serverem) je někdy dost rozbitý a dá vám fušku uhrát vítězství, když bitvy dopadají i třeba 15:2 (15 mrtvých = celý váš tým) vs. 2 mrtví nepřátelé.
Já vím, že se říká "darovanému koni na zuby nehleď", ale když dostanete za odměnu premium účet na pár dní, tak by to mohlo být ve formě nějakého poukazu (třeba jak jsou udělány zálohy), abyste si ten prémium účet mohli aktivovat, až se vám to bude hodit. Kolikrát si ke hře sednete na půl hodinky před odchodem do práce a za nějaký dobrý výkon, nebo splněný úkol dostanete prémuim na 3 dny a vy teď máte před sebou v práci 3 dvanáctky, kdy nebudete mít čas hrát. To teda fakt díky jako!!! :/

Mody:
Aslain's WoT ModPack (download) - Velký balík všemožných motivů vzhledu. Můžete si například vybrat mezi různým zobrazením zbývajících HP obou týmů a dalších věcí. Na minimapě lze třeba zapnout funkci, kdy jsou tam vidět poslední známé pozice nepřátel, kteří teď nejsou vidět. Nemusíte mít obavy, že vám kvůli tomu Wargaming zablokuje účet. Vše z tohoto balíku je povolené, nejedná se o žádné cheaty.
Hlášky z českých filmů (download) - Tento mod vám změní hlášky v bitvách na tématické z různých českých filmů (Dědictví, aneb Kurva hoši guten tag, Tankový prapor, Slunce, seno, atd...).

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
R - pohyb vpřed (dokud jej neukončíte S).
Pohyb myší - otáčení věže.
Levé tlačítko myši - střelba.
Levý Shift - zaměřování u artilerie.
G - alternativní mód pohledu pro artilerii.
Pravé tlačítko myši - automatické zaměření nepřítele (nemá moc smysl používat, protože je třeba střílet na určitá slabá místa tanku, abyste mu prostřelili pancíř), nebo zastavení rotace věže, abyste se mohli rozhlížet bez zbytečného otáčení věží.
Kolečko myši - zoom.
Enter - chat (TAB - přepínání mezi chatem týmovým, nebo všem).
Y - menu komunikace se spoluhráči (namířit kurzor na hráče a zmáčknout klávesu).
T - označení místa, kam máte namířeno (nebo při namíření na spoluhráče - žádost o pomoc).
Ctrl + klikání myší - ovládání rozhraní myší.
V - rozhraní.
M - mapa.
TAB - seznam hráčů.
X - zafixování podvozku u stíhačů tanků.
Čísla - vybavení (opravy, léčení, hašení), pokud máte namontováno.

Cheaty:
Nemám. U multiplayeru je to fujky, fujky! :)

Ale mám pro vás takový tip na prémium účet. Když ho dostanete za odměnu třeba na jeden den. Týká se to onoho násobiče zkušeností, který můžete použít 5x za den na kteroukoliv vítěznou bitvu. Můžete ten násobič použít celkem 10x. Musíte hrát a použít ten násobič 5x před resetem serveru, který je v 7 hodin ráno a 5x po resetu serveru. Samozřejmě v rámci těch 24 hodin, kdy vám trvá vaše premium. :)

World of Warplanes

Oficiální stránky
Výrobce: Wargaming.net (Bělorusko)
Datum vydání: 2013
Hodnocení: 7/10
Žánr: Simulátor - arkádový.
Obchod/ Download: Download
Recenze: Tiscali Games a Bonusweb.
Návod: Není
Čeština: Ano (včetně dabingu)
Multiplayer: Ano (pouze)
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze (první hraní 2014, recenze aktualizována v roce 2021):
Přenesení World of Tanks do oblak. Menu a další věci jsou vyvedeny skoro stejně, jako u tanků, takže pokud hrajete WoT, tak zde budete jako doma. Letecký model je velice arkádový. Žádný joystick potřebovat nebudete. Letadla se ovládají jednoduše pohybem myši. Fyzikální model odpovídá sice částečně skutečnosti, takže například bombardér je méně obratný, než stíhačka, ale jinak s letadlem můžete dělat šílené psí kusy a zapomenout na fyzikální zákony. Když s někým vedete vzdušný souboj a dostane se vám mimo záběr, tak si jej dle šipky prostě jen otáčením myší najdete a letadlo už se na něj nějak otočí a můžete pálit. :) Při střelbě po nepřátelských letadlech musíte předměřovat ve směru letu a zásahy jsou indikovány zvukem, takže víte, jestli zasahujete, nebo ne (dříve v roce 2014 ukazoval zaměřovač, kam skutečně střely poletí, takže došlo ke změně). Klávesou W můžete zvyšovat rychlost, ale omezeně, protože vám to po nějaké době bude hlásit, že je motor přehřátý. Kromě letadel je na mapě i protivzdušná obrana, další pozemní cíle a lodě. Vaše i nepřátelské. Jejich ničením ochráníte sebe i spoluhráče před palbou ze země, či moře a získáte pro tým cenné body.
Hraje se o základny na mapě. Za kontrolu nad jednotlivými základnami na mapě získáváte body a kdo dřív dosáhne určitého množství bodů, tak vyhrává. Základny jsou různého typu a dávají vám podle toho bonusy. Třeba raketová základna bude po nepřátelích pálit rakety a podobně. Pokud je vaše letadlo zničeno, tak se ještě můžete vrátit do bitvy z některých obsazených bodů na mapě. Tahle možnost je omezena časově. Hlas velitelství po jisté době oznámí vysílačkou, že je bouře a ukončuje podporu a pak už návrat do bitvy možný není. Alespoň tak jsem to pochopil... :)
Opět je přítomen členitý výzkum nových upgradů a letadel. Začínáte se starými dvojplošníky a postupně se vám odkrývají novější stroje. Na výběr jsou letadla Německa, SSSR, USA, Japonska, Británie, Číny a Evropy. Čína a Evropa jsou od roku 2014 nové, ale jsou tam jen prémiové letadla (musíte si je koupit - nelze je vyzkoumat zdarma). Čína má 5 prémium letadel a Evropa 8. Mezi evropskými letadly jsou i dvě české. Dvojplošník Avia Bk-534 a Avia S-199 Sakeen, což je odvozenina od Bf-109 dodávaná i do Izraele. 
Volné zkušenosti, sloužící k výzkumu nových upgradů, nebo letadel i zlaťáky jsou společné s World of Tanks, takže můžete pořizovat upgrady za body nahrané ve WoT a opačně. World of Warships se to netýká.
Hraní na nízkých tierech je někdy směšně jednoduché. Takový totální nemehlo, jako já bylo hodně často nejlepší z obou týmů o několik řádů. Já měl třeba 14000 bodů a druhý nejlepší jen 3000 bodů. To mluví prostě za vše. :)
Plusy:
Je to zdarma (platí se za různé věci navíc).
Kompletně v češtině (včetně dabingu).
Opět velmi návykové sbírání zkušenostních bodů a kreditů k nákupu a výzkumu nových letadel a upgradů.
Ultrajednoduchý herní model - nemusíte hodiny studovat manuál ovládání.
Velké množství letadel k postupnému vyzkoumání.
Mínusy:
Grafika je na dnešní dobu už dost bídná. Modely letadel působí spíše jako plastová letadýlka na hraní.
Celkem rychle hra svou monotónností začne nudit.
Herní rozhraní je dost přeplácané a hra vám pořád hází pod myš různé tipy a nabídky.
Celkově je to oproti tankům, nebo lodím o dost horší hra.

Ovládání:
Pohyb myší - manévrování letadlem.
W - turbo.
Levé tlačítko myši - střelba.
Mezerník/ B - bomby.
R - rakety.
Pravé tlačítko myši a pohyb myší - pohyb kamerou.
Kolečko myši, nebo F - zoom kamery/ zaměřovací režim.
T - zadní střelec.
Levý Shift - zaměřovač bomb.

Cheaty:
Nemám.World of Warships

Oficiální stránky
Výrobce: Wargaming.net (Bělorusko)
Datum vydání: 2015
Hodnocení: 8/10
Žánr: Simulátor - arkádový.
Obchod/ Download: Steam, Epic Games (+ Starter Pack) nebo z oficiálních stránek. (Existující účet se nedá na Steam přenést. Musíte si založit nový.)
Pozor při stahování instalátoru musíte na spodu stránky nejdříve vybrat správný region. Pokud vyberete jiný, než dříve, tak se sice přihlásíte stejným loginem do hry, ale váš účet bude opět na začátečním levelu 1! Jako nechápu, proč jsem si při zakládání mého účtu tehdy v roce 2015 vybral Severní Ameriku... :( Pokud by se vám stalo to, co mě, tak ve Wargaming launcheru (to okýnko, co se spustí před samotnou hrou) vytvořte nové přihlášení (ikonka úplně vlevo nahoře), "+ Přidat účet" (předposlední položka), přepněte se vpravo nahoře v roletě do správného regionu (v mém případě Severní Amerika). Přidáte si tak do launcheru nový účet a mezi účty pak budete moci tou ikonou v launcheru úplně vlevo nahoře přepínat.
Recenze: Není
Návod: Není
Čeština: Ano (bez dabingu).
Multiplayer: Ano
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Oficiální stránky: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze (první hraní 2015, recenze aktualizována v roce 2021):
Další pokračování online válečné simulace z druhé světové války. Po tancích a letadlech následují lodě.
K dispozici jsou lodě Japonska, USA, SSSR, Německa, Británie, Francie, Panasie (Čína), Itálie, Evropy a Commonwealthu (jen jedna prémiová australská). Mezi evropskými je i torpédoborec Tátra z Rakouska-Uherska, jež má děla ze Škodovky. :) Lodě se dělí na bitevní, torpédoborce, křižníky a letadlovky.
Co se týče hry samotné, tak musíte mít dobrou mušku a střílet s předsazením na pohyblivý cíl a pokud chcete střílet ze všech děl (i těch zadních), tak musíte (logicky) loď otočit bokem. Hra vám s předsazením pomáhá tak, že když máte zaměřen cíl (děje se automaticky, nebo klávesou X), tak hra sama zachovává předchozí předsazení a vy můžete už jen korigovat náměr podle toho, jak jste se minule trefili, cíl změnil směr, rychlost... Na mapě se hraje opět o obsazení vlaječek, nebo zničení všech lodí nepřítele. Hrát lze náhodnou bitvu proti lidem, nebo kooperativní bitvu proti počítačem řízeným botům. Na nízkých tierech je zřejmě málo hráčů a tak často hrajete jen s jedním dalším živým člověkem ve vašem týmu a jinak je zbytek týmu i celý nepřítel doplněn boty. AI bota poznáte podle toho, že má přezdívku mezi dvojtečkami - třeba :mrakoplash:. Můžete si také sestavit vlastní testovací bitvu, kde si vyberete mapu, loď, lodě, které bude řídit AI a zvolit, aby se AI třeba i nebránilo, takže ho můžete jen tak rozstřílet, nebo se jen tak projíždět po mapě. Tohle mi hodně chybí ve World of Tanks!
Jako obdoba záloh z WOT slouží takzvané "signály", jež jsou takové vlaječky, co si před bitvou dáte na loď a přinášejí vám různé bonusy, jako třeba více zkušeností, či kreditů za bitvu a podobně. Dávají se na loď v sekci "Vnější vzhled". oproti WOT nelze odprodávat starší moduly. U tanků jste mohli třeba po nákupu lepšího děla to staré prodat přes kontextové menu a získat tak nějaké kredity zpět, ale tady to nejde - alespoň jsem to tedy nenašel...
Plusy:
Je to zdarma (platí se jen za věci navíc).
Parádní grafika i hratelnost.
Opět návykové zkoumání lepších modulů a lodí za body zkušeností, jež získáváte v bitvách.
Český dabing (jako u letedel a tanků) ve hře sice není, ale ten národní je docela dobrý. Třeba u japonských lodí je ten energický hlas prostě famózní! :)

Mínusy:
Hra je tradičně přeplácaná tunou všelijakých možností, misí, akcí, doplňků, že vám z toho půjde hlava kolem.
Po jisté době vás ty monotónní boje asi začnou nudit.


Ovládání:
W, S - přepínání rychlosti vpřed/ vzad).
A, D - manévrování lodí doleva/ doprava.
Q, E - trvalé otáčení lodí.
Pohyb myší + kolečko - rozhlížení/ zaměřování.
Levé tlačítko myši - střelba.
R - hašení požáru/ opravy
T - léčení.
Y - vypuštění průzkumného letounu.
M - autopilot.
Kliknutí kolečkem myši - vystřelit a efektně sledovat střelu.
X - zamknout cíl (děje se i automaticky).
1, 2 (na EN klávesnici) - výběr munice.

Cheaty:
Nemám.