What Remains of Edith Finch

Oficiální stránky
Výrobce: Giant Sparrow/ Annapurna (USA)
Datum vydání: 2017
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - 3D.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb a Tiscali Games.
Návod: YouTube (včetně všech achievementů). Návod ani není třeba - není tam kde zakysnout. Když to dohraje takový moula, jako já, tak to musí dohrát každý. :)
Čeština: Není.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne. Minimum je Vista 64 bit.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Tuhle adventuru jsem tak nějak dlouho ignoroval, ale plánoval ji někdy zkusit. Teď jsem se k tomu konečně odhodlal a musím říct, že je to tedy velmi, VELMI neobyčejný zážitek a ony oslavné recenze nelhaly.
Ujmete se v ní role mladé členky rodiny Finchů - Edith (17 let). Tahle rodina je zřejmě prokletá, protože hodně členů skonalo velmi podivnými způsoby. Vy se vracíte do starého domu své rodiny a pomocí deníků si na jednotlivé smrti vzpomínáte takovými minihrami. Velmi podivnými minihrami. Hra je opravdu velmi nápaditá, co se týče herní náplně a audovizuální stránka je hotové umělecké dílo. Až vám bude nějaký zarytý odpůrce počítačových her tvrdit, že jsou hry stupidní pokleslá zábava a ne umění, tak mu ukažte tohle! Herní náplň je opravdu velmi různorodá a totálně UJETÁ. Zahrajete si například za hladové zvířata (had je opravdu velmi povedený :) ), v komiksu, jako malé dítě ve vaně, nebo jako vášnivý hráč her v rybí továrně. Minihry nejsou složité, nemůžete v nich umř... teda ehm... Jelikož v nich jde o vaši smrt, tak jo, ale prostě tam není žádná frustrující pasáž s "GAME OVER, zkus to znova ty nemehlo". Nemůžete třeba nikam spadnout, vše je bezpečně naskriptováno - takhle jsem to myslel. :) Hra ty smrti bere s velkou nadsázkou a u většiny smrtí budete brečet spíše smíchy, než dojetím. Ale i slzy dojetí se dostaví. Třeba minihra, kdy umře kojenec je kopec srandy, ale jakmile vám dojde, o co jde, tak vám zamrzne usměv na tváři. Při závěru hry už jsem měl slzy na krajíčku už i já. :) Členů rodiny, jejichž smrťmi se budete probírat je celkem 12 a odehrávají se v letech 1937 až 2016. Teda vlastně... no nic... :) Po dohrání hry si můžete v menu spustit kterýkoliv příběh znovu.
Ovládání je řešeno zajímavě pomocí posunu myši. Dveře se třeba otevírají, že vezmete za kliku a táhnete myší do strany, nebo hrací skříňku natahujete točením myší a podobně.
Opravdu velmi zajímavá hra, kterou doporučuji k zahrání!
Plusy:
Některé smrti jsou dojemné. U závěru hry budete pravděpodobně potřebovat kapesníčky. :)
Krásná grafika venkovních lokací.
Pošahaná a velmi různorodá hratelnost. :)
Mínusy:
Pokud budete čekat horu dokumentů k prozkoumání v pokojích (jako ve hrách Life is Strange, Gone Home, nebo Marie's Room), abyste získali o postavách více informací, tak budete zklamáni. Interaktivních míst je velmi málo, ale hra díky tomu zase lépe odsýpá.
Hra bohužel nemá češtinu a pravděpodobně ani mít nebude. K souborům s texty se prý špatně dostává.
Hra je celkem krátká. Nevím přesně, jak dlouho jsem ji hrál, ale odhadoval bych to tak na 3 - 4 hodiny.

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Levé tlačítko myši - interakce.
Shift, nebo pravé tlačítko myši - přiblížit.
S - odchod od předmětů (jednou jsem se takhle kousnul u promítačky diapozitivů a nevěděl, jak odejít - S je ta správná klávesa :) ).

Cheaty:
Save pozice.