Warcraft: Orcs and Humans

První díl jsem také zkoušel, ale to se prostě už nedá hrát. :) Jednotky musíte volit jednotlivě a posílat je, co mají dělat. Existuje na to sice neoficiální patch, který přináší možnost obtahovat více jednotek, ale jen 4 a to je pořád strašně málo... Jednotky jsou navíc úplně tupé a samy se do boje, který probíhá kousek od nich nezapojí, prostě jich musíte neustále vést za ručičku, co mají dělat. Já ty klikací orgie vzdal v první větší misi, to se prostě nedalo... :/
Warcraft 2: Tides of Darkness

Warcraft 3

Warcraft 3 už mě nějak minul. Warcraft 2 beru, jako takovou klasiku - jednu z prvních počítačových her, kterou jsem poznal.Třetí díl už se mi zdá moc 3D. :)

World of Warcraft

Tohle už je online RPG a tenhle žánr mě prostě nebaví, sorry... :)


Warcraft 2: Tides of Darkness

Oficiální stránky
Výrobce: Blizzard Entertainment (USA)
Datum vydání: 1995
Hodnocení: 8/10
Žánr: Realtime strategie.
Obchod/ Download: GoG (Warcraft 1 + 2) a GoG (Battle.net Edition).
Recenze: Level 1/2003 budgety, Bonusweb (klasika).
Návod: Abecedaher.
Čeština: abcgames. Nezkoušel jsem na gog verzi.
Multiplayer: Ano.
Editor: Součástí verze z gog.com je i editor map (hledejte ve Startu).
Kompatibilita s Windows XP: Nevím.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

A máme tady další návrat klasiky na mé stránky. Kdysi už jsem tady tuhle hru měl, ale pak ji odstranil, protože se mi zdála už zastaralá a já chtěl stránky zeštíhlit, abych toho tu neměl moc. :) Nedávno se tahle klasika objevila, společně s prvním dílem, na gog.com, tak jsem ji koupil, zahrál a zjistil, že se to hraje pořád docela dobře. Hra je oproti originálu vylepšená, takže má detailnější, naleštěnější grafiku. Verze z GOGu jsou dvě. Jedna umožňuje jen LAN multiplayer a má pokročilejší grafické nastavení. Druhá verze podporuje multiplayer přes battle.net a má původní grafiku. Uložené hry se ukládají do jednoho adresáře a dají se nahrávat v obou verzích. Jako bonus máte na gogu ještě 180 komunitních map.
Jedná se o jednu z prvních realtime strategií a společně s Dunou 2 a Command and Conquerem je v podstatě zakladatelem tohoto herního žánru. Na rozdíl od nich je zasazena do fantasy světa, kde spolu bojují lidé s orky. Ve hře těžíte dřevo, zlato a olej a stavíte celou řadu budov a jednotek. Některé budovy lze dokonce upgradovat, nebo v nich vyzkoumat upgrady pro jednotky. Hra obsahuje 2 kampaně za lidi i orky s celkem 28 misemi. Jednotky jsou jak pozemní, tak vodní, nebo vzdušné. Na rozdíl od prvního dílu je zde již konečně obtahování více jednotek, takže nemusíte dávat příkazy každé zvlášť. Obtáhnout lze ale jen 9 jednotek.
Kromě hraní kampaní je k dispozici i klasický mód skirmish, kde si určíte počet nepřátel, mapu a další nastavení a hrajete volnou hru.
Multiplayer:
Verze "Classic" obsahuje, jak hru po místní síti LAN, tak hru po internetu přes servery Battle.net (až 8 hráčů). "Enhanced" verze s vylepšenými grafickými možnostmi má jen LAN multiplayer. No... LAN... mezi možnostmi je "Direct Connect", "Modem" a "IPX", což jsou dost obstarožní technologie, které netuším, jestli se dnes ještě dají použít. Direct Connect a modem lze použít jen na propojení dvou počítačů a IPX umožňuje hru až 8 hráčů. Moc se v tom nevyznám, ale asi se ten starý protokol IPX nějak emuluje na klasický LAN, takže se to asi dá hrát po domácí síti. :)
Stejně, jako v singleplayerovém skirmish módu je k dispozici opravdu velká hromada map, která se mi ani nechtěla počítat. Prostě je jich hafo. :)
Plusy:
Hra se nebere moc vážně. Srandovní jsou třeba hlášky jednotek, které reagují na vaše příkazy: "Oulajt!", nebo "Ješ mástl!". :)
Jedna z největších herních klasik všech dob.
Jednotky se, na rozdíl od prvního dílu, samy zapojují do bojů okolo sebe, takže dokáží bránit základnu i bez vašeho zásahu.
Hra mě i takhle po letech dost chytla a dlouho mě bavila.
Mínusy:
Obtahování více jednotek sice už je konečně možné, ale jen 9, takže když se ženete s velkým chumlem jednotek na nepřítele, tak je to dost komplikované, držet je všechny v pohybu, když se vám neobtahují všechny. Ale můžete si pomoci vytvářením skupin přes klávesu Ctrl.
Hodně nepříjemné neviditelné lodě (nebo jsou to ponorky???). Prostě na vás začně něco střílet rakety odnikud. Jediný způsob, jak je zneškodnit je zadat jednotkám natvrdo střelbu do určitého místa. Prostě musíte vysledovat, odkud rakety vyletují a pálit na to místo. Strašně špatně se to určuje. Při zásahu se ozve takové žblunknutí. Opravdu hodně nepříjemná jednotka, kterou bych teda ze hry odstranil, protože je to strašně frustrující.
Při výrobě jednotek opět chybí fronta výroby, takže se musíte neustále vracet do základny a zadávat výrobu každé jednotky zvlášť až poté, co se ta předchozí vyrobí.
Taky si musíte dávat bacha, jak stavíte budovy a nechávat mezi nimi nějaké rozestupy, jinak mezi nimi snadno zatarasíte jednotky. V prvním díle bylo nutné stavět mezi budovami cesty, ale tady od toho bylo upuštěno, ale musíte si na to dávat sami pozor.
Jednotky se při pochodu často zasekávají za výčnělky skal a podobně, tak jim pak musíte ukazovat cestu po částech, jako blbečkům.
V režimu skirmish není moc nastavení. Například si nemůžete u protivníků nastavit, jestli mají být lidé, nebo orkové. Taky by se mohl někde ukazovat náhled mapy, kterou si vybíráte.


Datadisky:
Beyond the Dark Portal: (1996) Datadisk je součástí battle.net edition hry, prodávané na gog.com. 24 nových misí ve dvou kampaních. V datadisku mají větší úlohu hrdinové.

Jinak na GoGu je v bonusech na stažení 180 fanouškovských map.Ovládání:
Levé tlačítko myši - výběr/ interakce.
Pravé tlačítko myši - poslat vybrané jednotky.
Ctrl + číslo - uložení formace jednotek.
Číslo - výběr formace jednotek.

Cheaty:
Enter + :
(HURRY - zrychlení produkce.) - možná jenom na Warcraft 1.

TITLE - aktivuje následující cheaty:

VALDEZ - přidá 5000 oleje.
ON SCREEN - odkryje mapu.
SHOWPATH - celá mapa.
MAKE IT SO - rychlejší stavba.
ECSTASY - okamžité vítězství.
GLITTERING PRIZES - 10000 zlata, 5000 dřeva, 5000 oleje.
HATCHET - rychleji těží dřevo.
NOGLUES - deaktivuje všechny magické pasti.
IT IS A GOOD DAY TO DIE - nezranitelnost a síla.
THERE CAN BE ONLY ONE - skok na konec hry.
FASTDEMO - souboje při demu běží rychleji.
Vzít kurzorem (rukou, hnátou) ovečku nebo tuleně a hodněkrát na ni klikat - bouchne !!!

orc [číslo úrovně 1-14] - skok do dané úrovně Orců
human [číslo úrovně 1-14] - skok do dané úrovně lidí
tigerlily - aktivuje volbu úrovně
unite the clans - okamžité vítězství
you pitiful worm - okamžitá porážka
glittering prizes - zvýší zlato, dřevo a ropu
valdez či spycob - zvýší ropu
on screen či showpath - zobrazí mapu, mimo mlhy
showmap - zobrazí mapu multiplayeru
make it so - rychlejší stavění, upgrady a výroba
it is a good day to die - větší síla jednotek
hatchet či axe & saw - rychlejší těžba dřeva
deck me out - upgrady zboje a zbraní
every little thing she does - upgrady kouzel
there can be only one - vítězství na mapě
ucla - vzkaz Go Bruins
netprof - blikající červená linka v pozadí
day - FIEF mód
fastdemo - rychlejší demo obrazovka
tombstone či noglues - vypne skřetí pasti
never a winner - vypne totální vítězství
tittle - přepínání cheatovacího režimu, vypnutí intra
allowsync - možnost vzdát se multiplayeru

Tabulkové cheaty:
Vložte "dontmesswithme" na obrazovce tabulek pro aktivaci roster cheatů. Zmáčkněte následující klávesy pro aktivaci příslušné funkce:

[Ctrl]+[C]+[F] - maximum zkušenosti všem jednotkám
[Ctrl]+[C]+[I] - nezranitelnost zvolené jednotky
[Ctrl]+[C]+[M] - všechny magické předměty

Bojové cheaty:
Vložte "bringemon" v hlavní nabídce pro aktivaci bojových cheatů. Pak zmáčkněte některou z následujících kláves pro aktivaci příslušné funkce:

[F12] - překročení bitvy
Podržte [Ctrl] - umožní výběr nepřátelských jednotek
Podržte [K] při střelbě - 100% přesnost balistické jednotce
[W] - zvýší magické body

Alternativní bojové cheaty:
Vložte "looklively" v hlavní nabídce pro aktivaci bojových cheatů. Pak zmáčkněte během boje některou z následujících kláves pro aktivaci příslušné funkce:

Podržte [D], klikněte na jednotku - zničí zvolenou jednotku
Podržte [R] - rychlopalba zvolené balistické jednotky

Zobrazení filmových sekvencí:
Vložte některý z následujících kódů v hlavní nabídce pro přehrání filmových klipů:

welcome - Introduction
groovetown - Meanwhile
lightreading - Liber Mortis
smallpebble - Jewel of Morrslieb
badbreath - Hand of Nagash
whitegrail - Black grall
atimetofight - Long march
wewontheday - Victory
ohdear - Dead
Nebo můžete použít univerzální cheater Cheat Engine. Pokud chcete editovat populační limit, tak spusťte verzi hry Classic. V Enhanced verzi se mi populační limit najít nedařilo a v nastavení hledání vypněte "Fast scan".

Save pozice.