Victoria: An Empire Under the Sun



Victoria 2



Victoria 3

Tak v tomhle díle jsem se už ztratil a vůbec nedokážu pochopit chaotické rozhraní. Už moc složité.






























Victoria: An Empire Under the Sun

Oficiální stránky
Výrobce: Paradox Interactive (Švédsko).
Datum vydání: 2003.
Hodnocení: 9/10.
Žánr: Realtimově - pauzovací strategie.
Obchod/ Download: GoG a Steam.
Recenze: Tiscali Games.
Návod: Není.
Čeština: Ne.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK







Recenze:

Po druhém dílu jsem přecejenom zkusil i ten první, i když mě poněkud odrazovaly obrázky ze hry, které vypadají už poněkud archaicky. Po zahrání musím ale říct, že to v pohybu nevypadá zas tak špatně. :) Po počátečním zmatení a osahání interface jsem celkem brzy pochopil, jak se to hraje a je to pro trpělivé, piplavé stratégy opět skvěle hratelná strategie. Je to stategie realtimově-pauzovací, rychlost času můžete regulovat, nebo hru zapauzovat a naklikat si v klidu, co potřebujete.
Na výběr jsou 4 scénáře, lišící se rokem startu: Grand Campaign (1836), A House Divided (1861), A Place in the Sun (1881) a The War to End all Wars (1914). Konec hry je v roce 1936 (normálně to bylo v roce 1921 a na tenhle rok to protáhl datadisk Revolution, který je integrovaný do hry). Ve všech scénářích si můžete vybrat jakoukoliv zemi na světě a vést ji k nadvládě v tomto věku průmyslové revoluce. Mapa světa má celkem 2800 provincií (včetně mořských polí). Nastavení hry je celkem chudé. Můžete vybrat obtížnost (5 stupňů), agresivitu AI (5 stupňů), rychlost (5 stupňů), mlhu, četnost autosave a zapnount "Counters", což vám na mapě místo vojáčků bude ukazovat jen obdélníčky.
Ve hře máte hodnoty: peníze, Leadership (za to si třeba jmenujete nové generály a admirály), prestiž (tu využijete v politice), výzkumné body (ty nevím, jak se využívají), manpower (to je potřeba k výcviku armády) a body DI (body diplomacie). Navíc ještě hromadíte různé další zdroje, jako dřevo, vlnu, nebo třeba i zbraně, ocel, naftu, které můžete potřebovat třeba k výcviku armád, nebo jiným věcem. Tyto suroviny můžete nakupovat a prodávat na mezinárodním trhu. Kromě válčení se musíte starat ještě o zvelebování vašich provincií, ekonomiku, výzkum a diplomacii.
Multiplayer:
Lze hrát po místní síti LAN, přes internet pomocí zadání IP, nebo server Valkyrienet, který ale bohužel nefunguje. Lze hrát, stejně jako v singleplayeru, 4 scénáře, nebo i nahrát uložený save. Hrát může až 32 hráčů.
Plusy:
Pro trpělivé stratégy slušná zábava. :) Já jsem hře docela propadl a propařil v ní řadu dní. :)
2 hodiny soundtracku s hudbou dané doby - je libo si trsnout třeba na vídeňský valčík? :)
Mínusy:
Již poněkud obstarožní grafika v rozlišení 1024*768, nebo 1280*1024. Lze přepínat pomocí souboru "Victoria_Settings.exe" v adresáři hry.
Herní rozhraní je taky celkem nepříjemné. Třeba při překlikávání provincií se musíte trefovat na malou šipečku, nebo některé úzké tlačítka je taky umění nakliknout.
Hra má typické paradoxí řešení válek a tak když s někým válčíte, obsadíte mu třeba i komplet celé území, tak při vyjednávání o míru si můžete říct jen o několik provincií. I když máte válečné scóre 100%, tak nemůžete zemi anektovat celou a je to takové různé. Nějaké drobné státy lze anektovat celé (třeba německé městské státy), u některých středních tak okolo 5 provincií. V pozdější fázi jsem nějak nechápal ve válce s Čínou. Obsadil ji skoro celou, válečné scóre 100% a při vyjednávání o míru stála jedna provincie (třeba pouštní někde v mongolské poušti) 72%, takže jsem z obsazení celé Číny měl jednu blbou provincii - nechápu! Někdy si taky některé státy postaví hlavu a nedají vám a nedají vaše vybrané provincie i když si řeknete třeba jen o provincie v hodnotě 70% ze 100%. Hergot, tak snad vítěz diktuje podmínky, ne?! Třeba s Pruskem jem měl ten problém. Pokud totiž provincii v mírových jednáních nevyhandlujete, tak ji jen okupujete a nemůžete v ní nic stavět, ani vyrábět a je vysoké riziko partyzánů a povstání. Války jsou tak na etapy, kdy soupeři každou válkou kousek ukousnete.


Datadisky:
Revolutions
(2006) - DLC, které do hry přidává dalších 15 let hry (1921 až 1936). Nové technologie, jednotky, systémy vlády. Hru lze převést do Hearts of Iron II: Doomsday a pokračovat dál. Datadisk je již součástí základní hry "Victoria Complete", která se prodává na GoG, nebo Steamu.


Mody:
ModDB - mody.


Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - poslat vybranou jednotku.
Ctrl + + / - - rychlost hry.
Pause/ Break - pauza.
+ / - - zoom mapy.


Cheaty:
Hru lze opět editovat pomocí rozsáhlého textového souboru uložené hry, nacházejícího se ve složce: "*adresář hry*\scenarios\save games\" s koncovkou "eug".
Snad vás nemusím upozorňovat, že si máte soubor nejprve zazálohovat, kdybyste tam něco omylem rozvrtali. Soubor lze otevřít v obyčejném Notepadu, ale doporučuji spíše PSPad.
Oddíl, věnující se vašemu státu najdete hledáním:
"country = {
    tag = GRE" - příklad pro Řecko.
Můžete si tam měnit mnoho různých věcí.
Pokud si chcete třeba přivlastnit nějakou provincii, tak si zjistěte její číslo. Klávesou F12 nahoďte konzoli, do které napište "showid". Po ukázání myší na nějakou provincii se vám vpravo dole ukáže její číslo. Pak si v souboru uložené hry najděte v oddílu státu, který teď provincii vlastní tři řádky "ownedprovinces =", "controlledprovinces =" a "nationalprovinces =" za nimiž jsou čísla provincií a umažte dané číslo. Pak se přesuňte k oddílu své země a naopak tam dané číslo připište. Pozor, ale to není všechno, pak musíte ještě přesunout mezi státy celý blok dané provincie s informacemi o ní. V dané provincii je taky dobré přepsat řádek: "culture =" na vaši kulturu, aby se vám v ní každou chvíli nebouřili lidé. To můžete také udělat ve vašich obsazených provinciích, kde máte vysoký revolt risk a každou chvíli vám tam vypukne povstání. Nebo taky bude přínosné si u provincií přepsat i náboženství, aby odpovídalo zbytku státu.

K editaci peněz, prestiže, Manpoweru a Leadershipu lze  použít univerzální cheater Cheat Engine. Manpower a Leadership se vám bude ale hned vzápětí snižovat, protože se asi nějak počítá podle nějakých jiných hodnot.

Nebo lze použít i zabudované cheaty:
Během hraní zmáčkněte klávesu F12 a napište některý z kódů a potvrďte Enterem:
TRANSPORTS - přidá transporty.
PRESTIGE- přidá prestiž.
MONEY - přidá peníze.
LEADERSHIP - přidá vůdce.
MANPOWER - přidá muže.
DIFRULES - budeš hrát jako bůh.
NOWAR - žádná válka.
NOREVOLTS - všichni rebelové prohrají.
NOLIMIT - vypne limit na armádu.
NOFOG - odstraní mlhu.
HANDSOFF - ruky pryč od všeho.
SHOWID - zobrazí ID provincie.
FULLCONTROL - úplná kontrola.
NEVILLE - počítač ukončí všechny žádosti a návrhy.
BADBOY - řekne ti, jestli jsi byl "bad boy".
EVENT 100 - morální vylepšení pozemních jednotek.
EVENT 101 - organizační vylepšení pozemních jednotek.
EVENT 102 - pěchota +1 obrana, +2 k max. obohacení.
Zdroje:
Pro získání 100 z daných zdrojů napište jejich jméno:
cotton, dye, tobacco, tea, coffee, opium, wool, silk, cattle, fish, fruit, grain, coal, sulphur, iron, precious_metal, timber, tropical_wood, rubber, oil, steel, cement, glass, fuel, ammunition, small_arms, artillery, barrels, fertilizer, explosives, clipper_convoy, steamer_convoy, machine_parts, automobiles, aeroplanes, electric_gear, telephones, wine, liquor, canned_food, fabric, regular_clothes, luxury_clothes, lumber, paper, furniture, luxury_furniture.

Moje save pozice.























Victoria 2

Oficiální stránky
Výrobce: Paradox Interactive (Švédsko).
Datum vydání: 2010.
Hodnocení: 8/10.
Žánr: Realtimově - pauzovací strategie.
Obchod/ Download: GoG a Steam.
Recenze: Není.
Návod: Není.
Čeština: paradoxcestiny.cz.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK

U hry na Steamu je problém, že se ji poprvé nedaří spustit, kvůli chybě v souboru "virtualfilesystem.cpp". Řešení je ale jednoduché - smazat obsah složek:
C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Victoria II\map\cache
a
C:\Users\yourusername\Documents\Paradox Interactive\Victoria II\map\cache
Možná stačí smazat pouze soubory "time".







Recenze:

Další hra ze série realtimově-pauzovacích strategií od Paradox Interactive (Crusader Kings, Europa Universalis a Hearts of Iron). Hra je dost podobná Europě Universalis. Jediná kampaň začíná v roce 1836 a můžete se v ní ujmout kteréhokoliv tehdejšího svobodného národa na světě a vést ho ke slávě. Hra končí po sto letech v roce 1936, ale dá se to změnit - viz. cheaty. Jedná se v podstatě o takové vyplnění mezery mezi EU a HoI. Prý existují převodníky, kterými lze uloženou pozici určitého státu z Crusader Kings převést do EU, pak do Victorie a následně i HoI a hrát tak kontinuálně s daným národem od středověku až do 20. století. :) Ve hře se opět musíte starat nejen o válčení, ale i o ekonomiku, výzkum a diplomacii. Hru se můžete naučit v rozsáhlém tutoriálu rozděleném na základní (9), střední (8) a pokročilou (8) výuku ve všech odvětvích hry.
Multiplayer:
Lze hrát přes internet pomocí propojení IP adres, nebo po místní síti LAN. Klasická hra přes servery již není funkční. Hrát lze všechny scénáře, které máte (základní hra má jen jeden).
Plusy:
Pro piplavé stratégy opět ráj na Zemi. Pro běžného hráče, který vyžaduje rychlou akci a oslnivé grafické efekty je to ovšem opět naopak peklo na Zemi. :) Hra vypadá graficky docela přívětivě a přehledně.
Mínusy:
Věřte, že mám s cheatováním pomocí úprav save souboru sakra zkušenosti z Europy Universalis a Hearts of Iron, takže si dávám pozor, abych neporušil strukturu souboru a jen edituju nějaké číselné hodnoty, ale stejně jsem hru nakonec vždycky rozvrtal tak, že už byl sejv k ničemu. Dle zkušeností z EU a HoI při chybě v sejvu hra spadne rovnou při jeho nahrávání, ale tady vám může začít padat až po nějakém čase, takže je to pěkně ošemetné. :(
Pak jsou tady nějaké pravidla hry, která ji dělají úplně zbytečně strašně složitou. Na vyhlášení války si nejprve musíte vytvořit nějaké ospravedlnění té války (získání určité JEDNÉ provincie, snížení síly daného národa, přidání národa do vaší sféry, nebo vytvoření vazala). OK, v pořádku, to je realistické, ale v těchto ospravedlněních jaksi chybí anexe celého národa. Takže vy třeba vedete dlouhou válku, během které obsadíte celou sousední zemi a maximum, co z toho můžete vytřískat při uzavření míru je jedna blbá provincie!!! Obsazení celého státu je tedy na několik válek. Nebo lze anektovat pouze malé státy a velké ne? Hrál jsem za USA a Mexiko po dobytí anektovalo samostatný Texas. Já jsem ale po následném dobytí Mexika prostě Mexiko anektovat nemohl. V Europě Universalis jste prostě dali anektovat a bylo to. Další nelogičností je nemožnost stavět továrny. Chcete posílit ekonomiku země a máte dost peněz? OK, postavíme další továrny... no jo, jenže jak? Možnost stavění dalších továren je zablokované - proč? Co mám udělat pro to, abych to odblokoval? Hra mi to jaksi nepoví. Vyzkoumat něco??? Dále se mi stalo, že se mi najednou začalo snižovat číslo, které určuje, kolik můžu mít vojenských jednotek. Toto číslo se nakonec dostalo až na samotnou nulu. Sice mi to nesmazalo již existující jednotky, ale další jsem už vytvářet nemohl. Proč? Jiné srovnatelné národy (hrál jsem za USA) měly jednotek opravdu gigantické množství (třeba Anglie - viděl jsem to v souboru uložené hry, kde jsem seznamem jejích armád musel opravdu dlouho rolovat). Já jsem se tomuto počtu prostě nemohl rovnat ani omylem. Kdyby jsem s ní vedl válku, tak mě ty jednotky ušlapou! Mě se ten počet možných jednotek pohyboval jen tak kolem 10 až 15 a Anglii bych tipoval tak na 100 i víc.
Hra obsahuje jen jednu základní kampaň. Další přibývají až v placených DLC.


DLC:
Sprite Pack
(2010) - DLC, jež vám do hry přidává modely celé řady historických jednotek.
A House Divided (2012) - DLC přidá novou kampaň, která začíná v roce 1861. Můžete tedy začít na začátku občanské války v USA. Dále byla upravena ekonomika, vedení války, politiky a rozhraní mapy (seznam změn). Základní hra na GoGu je "Civil War Edition" a toto DLC obsahuje v sobě.
Heart of Darkness (2013) - DLC, jež se zaměřuje na kolonizaci Afriky. Přidává do hry řadu nových mechanik, jako například nový námořní bojový systém, nebo noviny.


Mody:
Nexusmods - mody.
ModDB - mody a přídavky.
ModDB - mody a přídavky (A House Divided).
ModDB - mody a přídavky (Heart of Darkness).


Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - poslat vybranou jednotku.
Pause/ Break - pauza.


Cheaty:
Hru lze opět editovat pomocí rozsáhlého souboru uložené hry, nacházejícího se ve složce: "C:\Users\yourusername\Documents\Paradox Interactive\Victoria II\save games".
Snad vás nemusím upozorňovat, že si máte soubor nejprve zazálohovat, kdybyste tam něco omylem rozvrtali.
Pokazit něco je velice jednoduché - viz. mínusy.

Nastavení konce hry a další možnosti lze změnit v souboru: "adresář hry\common\defines.lua".

Save pozice.