Vampyr

Oficiální stránky
Výrobce: Dontnod (Francie)
Datum vydání: 2018
Hodnocení: 8/10
Žánr: Akční RPG.
Obchod/ Download: GoG, Steam, nebo Epic Games.
Recenze: Tiscali Games, Bonusweb, Vortex a Zing.
Návod: YouTube.
Čeština: lokalizace.net.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Předem bych se chtěl vyjádřit k žánrovému zasazení v mém seznamu. Tahle hra je sice oficiálně "akční RPG", ale já ji zařadil do škatulky "adventury". Ano, hra má akční bojové pasáže, kde se rubete s nepřáteli, ale tuhle část bych si ze hry, vzhledem k její nezáživnosti, odmyslel a máme tu vykecávací, rozhodovací adventuru. :)
V téhle hře se ocitnete v Londýně roku 1918, který trpí španělskou chřipkou... a nejen jí. :) Zdá se totiž, že s chřipkou postupuje i nákaza, která dělá z lidí agresivní stvůry, jež způsobují v ulicích peklo. Vy jste věhlasný doktor Jonathan Reid, který se náhle probouzí uprostřed hromady páchnoucích mrtvol a zjišťuje, že má obrovskou žízeň. Ne jen tak ledajakou žízeň, žízeň po krvi... :) A tak vysaje hned první živou bytost, na kterou narazí. Shodou okolností je tahle bytost... Prostě udělá snad největší chybu svého (posmrtného) života. Ano, váš pan doktor se stane upírem a musí se s tím naučit žít...
Tápajícího a zmateného doktora Reida, jež v ulicích zoufale bojuje s různými stvůrami, nebo lovci upírů se naštěstí brzy ujme primář z místní nemocnice a přijme ho do svých služeb. Ano, budete hodný upír, který se bude snažit lidem pomáhat. Nikdo vám ovšem nebrání jít špatnou cesou a lidi na potkání vysávat a získávat tak drahocenou sílu, kterou budete potřebovat k soubojům. Celý příběh se točí okolo toho, že se snažíte zjistit kdo a proč vás do vašeho upírského stavu dostal a celou tu epidemii, která Londýn sužuje zastavit. Kromě bojové části, o které jsem se už zmínil a jež lze omezit spuštěním hry jako příběh, je hra o prokecávání velkého množství postav, abyste mohli zjišťovat co a jak, jaké jsou vztahy mezi jednotlivými postavami atd... Tahle část mi připomíná třeba herní sérii o Sherlocku Holmesovi. Prakticky jakoukoliv postavu, jež potkáte na ulici (moc jich tam sice není, ale...) můžete obsáhle prokecat, nabídnout jim vyléčení a další věci. Některé části dialogů jsou zamčené a vyžadují zjištění dalších informací třeba z rozhovoru s jinou postavou. Nejsou to prostě (jako v jiných hrách), anonymní panáci, co se pletou po ulici, ale mají jména a vztahy s ostatními, jež se vám zapisují do takového pavouka v inventáři. Pro řadu z nich můžete vykonávat různé vedlejší úkoly o které vás poprosí. Některé můžete i vysát. Možnosti vysátí jsou omezené vaší schopností ovládnutí jejich mysli, jež se vám časem zvyšuje. Postavy, jež mají mysl vyšší než vy, vysát nemůžete. Ono autorům taky jinak nešlo zařídit, abyste nevysáli postavy, které dále figurují v příběhu. :) Takhle se vám postupně k vysátí odemykají až postavy, které už dál v příběhu nefigurují. Svými rozhodnutími můžete způsobit, že se propadnou do chaosu celé čtvrtě Londýna (zemřou tamní postavy a v ulicích bude větší koncentrace nepřátel, kterými se budete prokousávat).
Hra má i RPG elementy, takže si za vaše body zkušeností budete odemykat různé upírské dovednosti, jako drápy, nebo různé komba kouzel, kterými rozprášíte nepřátele. Různé chladné zbraně, nebo i střelné (revolver a brokovnice) si můžete také upravovat za pomoci součástek. Sbírat lze i různé ingredience na léky a séra. Různé nalezené dokumenty vás zase zasvětí do vědomostí o upírech.
Plusy:
Upírské akce sice nejsou můj šálek čaje, ale po zkušenosti s Life is Strange mám slabost na vykecávací adventury s volbami, jež ovlivňují příběh, tak jsem hru vzal na milost. Odrazovala mě totiž akční složka hry. Hra byla na Epicu zdarma, tak jsem ji přecejen po 4 letech od vydání vyzkoušel a zjistil, že i tak stojí za to!
Příběh je provázen pěknými filmečky a několikrát dojde k překvapivým zvratům. Konce má hra minimálně dva, podle toho, jak jste hru hráli.
Kromě hlavního příběhu je zde plno vedlejších úkolů od postav, co potkáte.
Na začátku hry je možnost zvolit příběhovou hru, což částečně omezí a ulehčí nezáživné akční scény.
Temná atmosféra epidemií sužovaného Londýna.
Na hru je výborná amatérská čeština na serveru prekladyher.eu.
Mínusy:
Mapa je zbytečně plná zátarasů, zamčených mříží a dalších překážek, takže při cestě budete často bloudit a hledat, kudy se dostat tam, kam chcete. Často budete prostě pár metrů od cíle, ale cíl bude za zdí, nebo zamčenou mříží, ale vy to budete muset obejít někudy jinudy. Někdy je tohle hledání i označeno, jako herní úkol ("najděte vstup tam a tam").
Ne, na rychlé přesuny po mapě zde nic není a všechno si musíte odšlapat pěšky.
Hra se ukládá sama na checkpointech. Manuální ukládání není možné.

DLC:
The Hunter Heirlooms (2018): Meč Dragonbane od Paulina Aureliana, pistole Barker od Carla Eldritche, lovce upírů a tmavý lékařský oblek do špatného počasí.

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
Mezerník - úskok.
Ctrl - uzamčení cíle (kolečko myši - cyklování cíli).
V - upírské vidění.
F - tichý přepad - sání.
Levé tlačítko myši - útok.
Pravé tlačítko myši - střelba.
1 až 5 - speciální dovednosti
Tab - mapa, inventář, atd...
Q - fascinace
E - vyšetření zdraví postavy (při rozhovoru).

Cheaty:
Na hru lze použít univerzální cheater WeMod.

Save pozice.