Vampire: The Masquerade - Redemption

Předchozí díl je izometricky viděné akční RPGčko, kterýmžto se nevěnuju. Takové hry mě nebaví.Vampire: The Masquerade - BloodlinesVampire: The Masquerade - Coteries of New York

Vampire: The Masquerade - Shadows of New York

Série, odehrávající se ve stejném unioverzu, ale je to jen taková textová statická rozhodovací adventura-RPG. Pracuje na ní i jiný tým.
Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2 (preview)

Vampire: The Masquerade - Bloodlines

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Troika Games (USA)
Datum vydání: 2004
Hodnocení: 9/10
Žánr: Akční RPG.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb a Tiscali Games.
Návod: Tiscali Games 1. díl a 2. díl, nebo abcgames.cz.

YouTube.
Čeština: prekladyher.eu. Překlad je na verzi v1.2 (UP 10.0). Na stránce s češtinou je link na tuhle verzi neoficiálního patche. Já tímto patchem přepsal novější verzi z GoGu a následně češtinu a zdá se, že to funguje.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK.

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): GoG a Steam: OKRecenze:

Upírské hry a RPGčka sice nejsou můj šálek kávy, ale tahle hra s otevřeným světem má něco do sebe. :) Postupem času získala kultovní status a herní svět očekává netrpělivě její neustále odkládané pokračování.
Děj je situován do Kalifornské Santa Moniky v současnosti, ale postupem času se podíváte i do jiných čtvrtí Los Angeles. Na počátku si zvolíte svou postavu a upírský klan, za který budete hrát. Každý klan má jiné speciální schopnosti a vlastnosti. Pak budete vrženi do ulic a můžete plnit různé úkoly, co vám zadají určité postavy. Kromě úkolů hlavní dějové linky je tu i řada vedlejších úkolů. Mnohdy máte možnost volby a lavírovat tak mezi jednotlivými skupinami upírů, jež spolu moc dobře nevychází. Není to jen taková vyvražďovací akce. Můžete si hrát na mírumilovného upíra a šířit dobro. Čeká vás i hodně vykecávání s různými postavami. Hra se nebere příliš vážně a tak se mnohdy dost nasmějete.
Hra je na Source enginu (Half-Life 2). Možná vás napadne, jestli hra využívá schopnosti Source enginu - manipulace s předměty a fyzika, tak částečně. Občas lze něco vzít a hodit někam, ale nějak moc to využívané to není.
Plusy:
Otevřený svět s hromadou různých lokalit a zákoutí k prozkoumání.
Variabilita postavy, se kterou můžete hrát.
Svět ve kterém se pohybujete je vykreslen dost bez skurpulí. Na ulicích postávají prostitutky, můžete zajít do nočního klubu, v cheatech je možnost ženským postavám zvětšit poprsí. Takováhle hra by už v dnešní korektní době asi schytala pěknou kritiku za sexismus. :)
Skvělý (morbidní) humor.
Kvalitní fanouškovská čeština, která překládá i textury ve hře a tak jsou i názvy obchodů a různé cedule česky. Češtinu financoval obchod Xzone.cz a časopis Score.
Mínusy:
Již poněkud postarší grafika.
Ve videosekvencích jsou titulky umístěné v levém horním rohu obrazovky a jsou docela malé, tak se špatně čtou.
Vaše postava nemluví a tak je dabing takový jednostranný.
Hra ve své době vyšla hodně zabugovaná, ale s fanouškovským patchem už dnes běží celkem bez problému. Například při plnění tutoriálových úkolů se můžete kousnout ve výtahu, ale dá se dostat ven za pomoci noclip cheatu. Pak je někdy poněkud nedomyšlené otvírání některých dveří (kóje v márnici). Abyste dveře otevřeli, tak musíte stát před nimi, ale ony se otevírají směrem k vám a o vaši postavu se zaseknou a hned se zase zavřou...

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Levé tlačítko myši - primární útok.
Pravé tlačítko myši - upírský útok.
F - tichý útok zezadu - sání krve.
Kolečko myši - volba upířího útoku.
F1 - kontaktní zbraně.
F2 - střelné zbraně.
F3 - oblečení.
Mezerník - skok.
R - nabít.
Ctrl - skrčit.
E - použít.
Čísla (ang. klávesnice) - volba odpovědi v rozhovorech.
I - inventář.
L - úkoly.
C - charakterové perky.
H - skrýt zbraň.
Y - přepínání pohledu kamery první a třetí osoby.
Ctrl + C - hackování hesel na počítačích (pokud má vaše postava patřičné hackovací schopnosti).

Cheaty:
Na hru lze použít univerzální cheater WeMod. I když máte GoG verzi, tak vyberte Steam verzi a dejte přidat custom instalaci a ukažte mu váš GoG spouštěcí soubor. Vzhledem k tomu, že budete chtít asi hrát hru v češtině a instalovat tedy i neoficiální patch, jež se spouští parametrem přidaným v zástupci na ploše a WeMod ten parametr neumí přidat, tak nejprve spusťte hru a až poté WeMod a dejte "Play" - WeMod sám najde spuštěnou hru v paměti a měl by fungovat.

Nebo jsou zde konzolové cheaty. Po jejich použití hra prostě zamrzne, ale má to jednoduché řešení - nezadávejte je přímo ve hře, ale v menu. Prostě napřed hru zapauzujte "Esc" do hlavního menu. Kdybyste na to náhodou zapoměli, zadali cheat ve hře a hra se vám hryzla, tak zadejte příkaz chareditor a dostanete se z toho.
Klávesou [~] nahoďte konzoli a pište:
freecasting - pri disciplínách nebudete ztrácet krev.
god 0/1 - vypne/zapne god mód.
noclip 0/1 - vypne/zapne procházení zdmi a létání.
notarget 0/1 - vypne/zapne neviditelnost pro NPC postavy.
impulse 101 - přidá většinu predmetů a zbraní.
money # - zvětší poprsí většině ženských postav na dané číslo :)
giftxp # - nastaví szkušenosti (xp) na danou hodnotu.
blood # - nastaví množství krve.
give - přidá předmět/zbraň.
cmdlist - seznam všech příkazů.
quit - ukončí hru.
chareditor - nastavení perků postavy.

Save pozice.