Until Dawn

Oficiální stránky
Výrobce: Supermassive Games (Velká Británie).

Remaster: Ballistic Moon (Velká Británie).
Datum vydání: Playstation: 2015

PC/ Steam: vyjde někdy v roce 2024.
Hodnocení: (9)/10
Žánr: Adventura - 3D.
Obchod/ Download: Playstation.

Steam.
Recenze: Bonusweb, Tiscali Games a Zing.
Návod: YouTube.
Čeština: Oficiální titulky.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Ne.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): Steam: OK
Playstation 4: OKHru jsem zatím celou "hrál" :) jen na YouTube, ale PC verzi koupím, až vyjde.
Recenze:

Hororová adventura o partě osmi vysokoškoláků, kteří se rozhodli strávit Vánoční prázdniny na opuštěné horské chatě. Po příjezdu a několika srandičkách, které na sebe nachystají, to ale začne vypadat, že není něco v pořádku a venku někdo je... Název hry je velice výstižný - kdo vám přežije do svítání? Hra se odehrává během jediné noci, ale bude to sakra dlouhá noc! :) Na začátku je krátké intermezzo, které se odehrává před rokem, kdy byla na chatě stejná parta lidí a kvůli jedné velice hnusné srandičce, kterou uchystali na svou kamarádku zemřely dvě holky. Hra je dlouhá asi 6,5 hodiny a sestává se klasicky z rozhovorů a hory rozhodnutí, které ovlivňují děj a vztahy s jednotlivými postavami. V menu je statistika, jaké máte vztahy mezi jednotlivými postavami. V akčních scénách jsou samozřejmě použity quick time eventy, kdy máte rychle mačkat určité tlačítka na ovladači. Hra také používá gyroskop v ovladači a v některých místech, kde se musíte před někým skrýt, jej musíte udržet v klidu bez hnutí, abyste nebyli odhaleni. A že se v těch chvílích budete zrovna klepat strachy! :)
PC verze: Po dlouhých 9 letech se této hry konečně dočkáme i na PC. Autoři se totiž rozhodli udělat remaster, jež vyjde kromě Playstationu 5 také konečně i na PC (Steam). Remaster má běžet na Unreal 5 enginu, takže bude vylepšena grafika, včetně animací. Nově nahrána bude hudba soundtracku, přidán pohled třetí osoby a menší změny budou i u prostředí a příběhu.
Plusy:
Děsivá atmosféra na opuštěné horské chatě v noci.
Některé holky jsou sympaťandy. :)
Hra má oficiální české titulky.
Celkem slušná grafika.
Důležitá rozhodnutí s důsledky. Všechny postavy vám můžou, nebo nemusí zemřít! Existují prý stovky možných změn v příběhu!
Dějové zvraty. Jeden je obzvláště vypečený. To je ale hajzlík! :)
Mínusy:
Ze začátku docela dlouho trvá, než se začne něco dít. Pořád jen posloucháte pubertální kydy americké mládeže. Nemohl jsem se dočkat, až ty paka začnou konečně chcípat. :)
Na některých místech jsou k nalezení takové malé totemy, které vám odhalí malý střípek budoucnosti - něčí smrt, nebo děsivou událost. Mě to ale připadalo..., prostě jako sprostý spoiler.
Některé věci z děje jsem nějak nepochopil. Kdo byl ten druhý chlápek s plamenometem a proč šel po těch holkách? Byl to syn toho staršího chlápka??? A jak se mohla stejná parta lidí jít bavit na chatu, kde předtím zahynuly jejich dvě kamarádky? Nejsou to cynické svině?
Ovládání pohybu postav je na Playstation ovladači asi docela nepohodlné a kostrbaté, zvláště, když se úhel kamery každou chvíli mění.

Ovládání:
Playstation ovladač.

Cheaty:
Nemám.