Transport Giant

Oficiální stránky
Výrobce: Fancy Bytes, Reactor (Německo).
Původní recenze z roku 2004 uvádí JoWood Ebensee Studio (Rakousko).
Tak nevím, jestli to jsou přejmenovaní JoWoodi, nebo to Fancy Bytes nějak remastrovalo, koupilo práva, nebo prostě nevím...
Datum vydání: 2004
Hodnocení: 7/10
Žánr: Budovatelská strategie.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb a Tiscali Games.
Návod: Není.
Čeština: České rozhraní přímo ve hře.
Multiplayer: Ne.
Editor: Celá hra je v podstatě editor. :)
Kompatibilita s Windows XP: GoG píše Windows 7+, ale nevím, proč by hra z roku 2004 (i když na GoGu asi trochu opatchovaná) neměla na XPčkách běžet...

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Poté, co mě po letech docela chytl Railroad Tycoon 2, jsem dostal chuť na něco podobného a vyzkoušel tuhle budovatelskou strategii. Zjistil jsem, že je to v podstatě takový vylepšený a rozšířený RT 2. Můžete v něm budovat nejen vlakovou, ale i kamionovou, leteckou, či lodní dopravu.
Přepravovat můžete cestující, nebo celou řadu různého zboží. Prostě si položíte cestu, nebo trať, koupíte náklaďáky, nebo vlaky, nastavíte jim jízdní řády, odkud kam mají co dopravovat a inkasujete zisky.
Lze hrát 3 kampaně: USA, Evropa a Austrálie. Dále nekonečnou hru: Evropa (10 map), USA (11 map) a Austrálie (20 map). Start hry lze nastavit v letech 1850, 1875, 1900, 1925, 1950, 1975, nebo 2000. V prvních letech máte například k dispozici místo kamionů koňské povozy. Protivníky (konkurenty) si můžete dát na mapu 0 až 3. Obtížnost má 3 stupně plus volná hra.
Hra prošla časem nějakým omlazením, protože například menu na levé straně obrazovky vypadá jinak, než v dobových recenzích z roku 2004.
Plusy:
Čeština přímo ve hře.
Je docela zábavné vytvářet dopravní infrastrukturu.
Mínusy:
Hra nemá žádný tutoriál, který by vás naučil základní principy. Obvykle takové tutoriály nehraju a zkouším na všechno přijít sám, ale tady jsem prostě nepřišel na to, jak pracovat se zbožím, co mám přepravovat. Osobní doprava funguje prostě automaticky. Postavím stanici ve městě a po propojení s jiným městem a nastavení jízdních řádů se cestující přepravují sami, ale jak mám přepravovat nějaké zboží? Kde ho mám vzít? Města ho nikde negenerují...
Mapy obsahují pěkné zákeřnosti. Na mapě střední Evropy třeba zkuste provést nějaké spojení Prahy na západ přes Vltavu, nebo na sever přes Labe - nemožné!!! Dole těsně pod Prahou jsou zase vysoké hory. Postavit most z Prahy na západ přes Vltavu je prostě nemožné, protože hned u břehu jsou nezdemolovatelné baráčky a není tam prostě žádné místo na začátek mostu! Praha je totálně odřízlá ze třech stran!!!
Rozhraní hry je dost neintuitivní a zastaralé. Třeba nákupy lokomotiv, či kamionů provádíte klikáním na tlačítka s šipkami nad tabulkou.
Když stavíte novou železniční trať, tak postavíte stanici v nějakém městě, ale tlačítko potvrzení stavby je neaktivní - zašedlé. Hra vám stavbu dovolí potvrdit, až novou stanici propojíte kolejemi s některou stanicí, kterou už máte - PROČ? Kolikrát se při stavění nové tratě seknete, netrefíte, chcete to opravit, zavřete okýnko stavby a všechno, co jste si rozkreslili nenávratně zmizí. Proč proboha nemůžu potvrzovat stavbu částečně rozestavěné tratě a dovolí mi to až po kompletním propojení trati s jinou stanicí???!

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Kolečko myši - zoom mapy.
Mezerník - otočení stavby o 90 stupňů.

Cheaty:
Ve hře lze rozehrát volnou hru s neomezenými prostředky.

Zde si můžete stáhnout zajímavé save pozice.