Shogun: Total War

- Shogun nemá po vyjití Medievalu již cenu kupovat. V podstatě je to to samé, ale v daleko lepším provedení. Sogun má cenu jedině v tom případě, že se zajímáte o staré Japonsko...


Medieval: Total War




Rome: Total War




Medieval 2: Total War




Empire: Total War




Napoleon: Total War



Shogun 2: Total War

- Nový vylepšený Shogun sice slibuje velkou propracovanost, ale já tenhle díl vynechám. Omezení jen na Japonsko u mě moc neboduje. Já raději dobývám svět, nebo alespoň Evropu. :)




Rome 2: Total War



Total War: Arena

- Připravovaná free for play hra, která bude obsahovat jen multiplayerové bitvy. Já raději Single kampaň na strategické mapě.



Total War: Attila



Total War: Warhammer

- Verze Total Waru z brutálního fantasy světa Warhammeru mě neláká. Já raději něco realistického. :)


Total War: Warhammer 2

- Verze Total Waru z brutálního fantasy světa Warhammeru mě neláká. Já raději něco realistického. :)


A Total War Saga: Thrones of Britannia



Total War: Three Kingdoms

- Rovněž tento díl vynechám. Bude se zaměřovat na starou Čínu, takže je, stejně jako japonský Shogun, mimo mou oblast zájmu. Prodeje jsou ale vysoké - no bodejť, když to číňani kupují ve velkém. :)


A Total War Saga: Troy




Total War: ROME REMASTERED



Total War: Warhammer 3

- Další díl ze světa Warhammeru.


Total War: PHARAOH





















Medieval: Total War

Oficiální stránky: nejsou. Zajímavé stránky: TW Center.net.
Výrobce: Creative Assembly (Velká Británie).
Datum vydání: 2002.
Hodnocení: 10/10.
Žánr: Tahová strategie + 3D realtime bitvy.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Level 9/2002, 7/2006(fanouškovská), z Tiscali Games a z Bonuswebu.
Návod: Ne.
Čeština: v1.0b na Bonuswebu.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano (jen 3D).
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): CD: OK (Pokud chcete nastavit větší rozlišení a nejde to, tak dejte: Start/ vyhledat/ msconfig/ Spuštění počítače/ Upřesnit možnosti/  Maximum paměti/ zatrhněte a napište 2560/ Použít/ OK a restartujte PC. Pak už můžete nastavit rozlišení ve hře dle libosti. Pak si to nastavení ale vraťte zpět, jinak bude mít vaše PC místo třeba 4, nebo 8 GB ram jen 2,5. :))))

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): CD: NE

Steam: OK






Recenze:
Realtimovo-tahová strategie ze středověku ve vylepšeném enginu hry Shogun: Total War. Opět můžete hrát Quick mission, či historické bitvy ve 3D, nebo kampaň, ve které hrajete na placaté mapě a 3D bitvy můžete klidně přeskakovat pomocí automatického vypočítání ztrát. Kampaň můžete nastartovat ve třech obdobích středověku (1087, 1200 a 1320 - různé hranice mezi státy) a to za: Byzantskou říši, Mohamedány, Dány, Egypt, Angličany, Francouze, Němce, Italy, Poláky, Španěly, Turky, nebo Rusy. Nově bylo přidáno dobývání hradů, takže když obsadíte provincii, tak je sice vaše, ale nemůžete v ní nic vyrábět až do té doby, než obsadíte provinční hrad. Hrad můžete nechat jen tak vyhladovět (v provincii necháte po nějaký čas své jednotky), nebo do něj vlítnout (nějaké jednotky do něj myší našoupat) a buď ve 3D dobýt, nebo opět nechat automaticky boj vypočítat.
Multiplayer:
Multiplayer se dá hrát pomocí služby GameSpy po internetu, nebo po místní síti LAN. V době mého testování (r. 2009) bohužel již server zel prázdnotou, protože hráči už asi přešli na novější díly. Bohužel se v MP dají hrát pouze 3D bitvy, takže na šachy na strategické mapě zapomeňte. :( Co se týče bitev, tak může hrát až 8 hráčů. Počet map je dost vysoký a to 371! Nastavit lze počet peněz na nákup jednotek pro obránce i útočníka, éra, terén, roční období, časový limit (5 až 60 min, nebo bez limitu).
Plusy:
Oproti  starojaponskému Shogunu je to z (alespoň pro mě :) ) daleko zajímavějšího středověkého prostředí Evropy. Co se týče samotné hratelnosti - je to prostě eňo- ňuňo!!! :) Civilizační syndrom typu: "Ještě jeden tah a končím....., ještě dobudu tudle provincii a končím..., ještě jeden tah a konec..., ŠMARJA, TO UŽ JE TOLIK HODIN!!!" :) si tady užijete do sytosti.
Mínusy:
Děsný opruz (alespoň teda v pozdějších fázích hry, kdy máte obrovskou hromadu provincií) kvůli pouhým čtyřem slotům pro výrobu budov a pěti na jednotky. Jinak řečeno - minimálně každých pět tahů musíte projít komplet celou říši a naklikat další frontu na výrobu, aby provincie zbytečně nezahálely. Dokonce mi připadalo, jako by se ty jednotky vyráběly i rychleji než jedna za tah, protože sloty byly tak neuvěřitelně často prázdné - no hrůůůůza!!! Později, když už máte obsazenou skoro celou Evropu, tak to je práce tak na půl hodiny. 3D boje jsou hratelné až na velmi dobře hardwarově vybaveném stroji. Ovšem co si pod tím pojmem představit??? No to netuším, ale na mém 1.7 GHz Celeronu, 256 MB DDR RAM a GeForce 3 Ti 200 se to dost škubalo i při 800*600*". Vše co šlo snížit nebo vypnout, tak bylo sníženo nebo vypnuto .......ehmm.... :( Herní engine nedoznal prakticky vůbec žádných změn a přibyly akorát nové jednotky a mapa Evropy + zajímavé dobývání hradů. I když alespoň se nebudeme muset učit novému ovládání a všechno bude stejné jako v Shogunu, takže to ani není mínus. :) Kromě šoupání armádami a výrobou budov v provinciích je do hry zakomponováno ještě několik dalších věcí. Například se nějakým způsobem staráte o své princezničky, špióny a podobnou havěť. Podle mého názoru je to ale zbytečnost a ikonky těchto "jednotek" jenom znepřehledňují mapu. Nechápu proč je kampaň omezená a nejde hrát donekonečna. Já vím, že rytíři by v roce 2050 vypadali divně :), ale na ty roky člověk zas tak nehledí. To je hrozný, když se to člověku tak dobře hraje a hra najednou řekne KONEC A BASTA FIDLI. Ještě že mě na to 20 tahů dopředu upozornila, takže jsem na to byl připravený, jinak bych asi něco rozmlátil.


Datadisky:
Viking Invasion
(2003, Steam, recenze: Level 6/2003 a z Bonuswebu: Datadisk k excelentní tahově-realtimové strategii, který obsahuje navíc pouze jednu kampaň na nové (samozřejmě zvětšené) mapě britských ostrovů. Hra začíná v roce 793. Můžete hrát za 6 britských rodů (Saxons, Picts, Skoty, Mercians, Northumbrians a Welšany), Iry, nebo Vikingy, jejichž domovina (Norsko a Dánsko) nejsou pro ostatní dostupné, protože jen Vikingové můžou se svými loďmi na pás moře oddělující Skandinávii od britských ostrovů. Při hře za Brity tedy není k vítězství nutné vikinskou domovinu dobýt. Vikingové mají velmi silné loďstvo, takže je celkem problém postavit si nějaké vlastní, které by přežilo a umožnilo vám expanzi na ostrovy a ostrůvky (Irsko, atd...). Multiplayer se hraje stejně jako původní hra po internetu přes GameSpy, nebo po místní síti LAN. Opět servery již v roce 2009 zejí prázdnotou a opět lze hrát jen 3D bitvy. A konečně se tedy dostáváme k tomu, co přináší datadisk do multiplayeru nového. Je to 108 nových map a nová vikinská éra. Nová strategická mapa a klasicky skvělá hratelnost typu: ještě dobudu tuhle provincii a jdu spáát... ještě jeden tah a jdu spááááá.. t... úúúúúahhh.... :) Původně jsem chtěl datadisk zdupat kvůli tomu, že je v něm jen jedna mapa, ale mapa britských ostrovů je vcelku zajímavá, rozlehlá s hromadou provincií a dá se na ní dobře vyblbnout... Pak jsem hru málem odsoudil k vyhazovu za neustálé padání na plochu někdy i několikrát po sobě po nahrání pozice, nebo při sejvování, ale to jsem taky vyřešil a to reinstalací. Instalaci jsem provedl s tím rozdílem, že jsem do původního Medievalu nedával češtinu, ani update v1.1, ale vrazil do něj rovnou datadisk o verzi v2.01 a pak už mi to nespadlo ani jednou. Nebo za to možná mohla změna rozlišení, protože po reinstalaci jsem nastavení nechal na defaultu, jelikož mi to před tím spadlo poprvé při pokusu změnit rozlišení... :) Takže, abych tu měl nějaké skutečné mínus :), tak zde uvedu takovou drobnost (obsahovala už i původní hra) jako je zdržování se nahráváním pozice, když vejdete do menu a pak se vrátíte zpět do hry položkou "resume" - hergot, copak to nemá v RAMce už nahraný, že to nahrává znova???


Mody do Viking Invasion:

Napoleonic Total War 1 v7 DOWNLOAD: Jak již název prozrazuje, tak jde o předělávku hry do napoleonské doby. Hrát lze za Francouze, Angličany, Prusy, Rakušany, Rusy, Španěly, Portugalce, Dány, Holanďany, Ottomany, Sardince, Poláky nebo Švédy. Předělána je i mapa - má totožný rozsah i velikost jako mapa Evropy z původního Medievalu, ale je trochu odlišněji graficky ztvárněna. Hlavně jsou mírně upraveny tvary provincií patrně, aby odpovídaly době napoleonských válek. Poněkud mě zarazilo, že lodě mohou během jednoho tahu jít kamkoliv - třeba i na druhý konec mapy!!! Nu což... :) Jinak jde vcelku o velmi zdařilou modifikaci profesionálního vzhledu. Obsahuje hromadu nových budov a jednotek, že se v nich člověk až ztrácí. Doporučuji!!! Abych jen nechválil, tak musím i zmínit dost obtížnou hru. Každou chvíli se vám v některých provinciích bouří lidi a vznikají i tři plné štosy nepřátelských jednotek za tah (a to i ve vašich vlastních provinciích co vám patří na startu hry!), což je strašně ubíjející a nemáte možnost absolutně dobývat nová území, protože to málo co stíháte vyrábět vám pobijí vzpoury... :( A to jsem hrál na nejnižší obtížnost a nastavil si nejnižší daně - tak co se těm lidem pořád ksakru nelíbí??? Jak mám postupovat a dobíjet nové území??? Dále mě poněkud zarazilo, že hra někdy podvádí: Chtěl jsem Angličanům vysazeným v Evropě odříznout posily z domova a do všech moří spojující Anglii s Evropou jsem dal svou flotilu (podle pravidel pokud je v moři loď nepřátel, tak skrz něj nelze přepravovat jednotky), ale Angličan si je kliďánko piánko přesunul!!! Já se na to víte co?! :( Cheat na zpřístupnění výroby všech jednotek je vadný a jednotky, které byste správně neměli mít, se nevyrábí! Naklikáte je do fronty, ale žádných se nedočkáte - to je pěkně blbý...
ModDB - mody a přídavky.


Ovládání:
Myš levá - výběr jednotky, útok (Dvojklik = běh).
Ctrl nebo Shift + myš levá - výběr více jednotek.
G - skupina.
Šipky - pohyb kamery.
Shift + šipky - rychlejší pohyb kamery.

Pokud by vás zajímalo, jakým způsobem se naloďují jednotky na lodě, tak nijak. :) Moře jsou rozděleny na oblasti, po kterých se stejně, jako s jinými jednotkami pohybujete loďmi. No, a když chcete jednotky pomocí lodi dostat na druhou stranu, tak musíte mezi ty dvě pevniny umístit loď. Prostě aby pevnina na které jsou naloďující se jednotky sousedila s částí moře ve které je vaše loď a ta část moře zase sousedila s pevninou, na které se chcete vylodit. Má to ovšem jednu podmínku - v té části moře, kde máte umístěnu tu loď, nesmí být cizí loď (nejdřív musíte ty bastardy potopit :)). Pokud je potopíte a stále nemůžete přehazovat jednotky na pevninu za mořem, tak je tu ještě jeden čekací tah. Jak dáte loď na to políčko moře, tak ještě nemůžete přeloďovat, ale v příštím tahu to již půjde...

A ještě ovládání Shogunu (něco z toho by mělo jít i v dalších dílech):
Kamera:

+, - - náklon.
/, * - přiblížení, oddálení.
num 1, 3 - otáčení.
Myš pravá (na zemi) - definovaný pohled uživatele.
2x myš levá na jednotce - pohled na jednotky.
Ctrl + F (na jednotce) - zrychlení času.

Jednotky:

Myš levá (na jednotce) - výběr jednotky.
Myš pravá (na jednotce) - vysouvací menu.
Ctrl + Myš levá - výběr více jednotek.
G - seskupení jednotek.
Ctrl + A - označení celé armády.
Enter - ukáže, skryje symboly jednotek na spodu obrazovky.

Pohyb jednotek po označení:

Myš levá (na zemi) - pochod na určené místo.
2x Myš levá (na zemi) - rychlý pochod na určené místo.
Myš levá + pohyb - zvolí novou formaci jednotky.

Boj jednotek po označení:

Myš levá (na nepřítele) -útok.
2x myš levá (na nepřítele) - rychlý útok.
Myš pravá na nepřítele - střelba.

Formace:

W - klín.
C - uzavřená formace.
L - rozptýlená formace.
X - upravuje směr pohledu jednotky.
P - držet postavení (stojí na místě běhemboje).
S - skirmish (šarvátka).
F - držet formaci (během pochodu i boje).


Cheaty:
Na peníze je možné použít univerzální cheater Artmoney.

Vložte tyto kódy ve strategické mapě:

All your provinces get gold .mefoundsomeau. 
All your provinces get silver .mefoundsomeag. 
All your provinces get copper .mefoundsomecu. 
All your provinces get iron .viagra. 
Odhalení mapy -  .matteosartori. 
1,000,000 Florinů -  .deadringer. 
Rychlá stavba budov -  .worksundays. 
Odemčení všech budov a jednotek -  .badgerbunny. 
Hra za rebely (nelze zrušit!!!) -  .conan. 

Debug mode:
Nastartujte hru s parametrem: "medieval_tw.exe" -ian command.
Dále použijte tyto klávesy:

CPU control of game  - A 
God mode; see all regions and units  - G 
AI  - I 
AI  - H 
Tour mode  - S 
Tour mode  - [F5] 
Display panels  - [Ctrl] + I

Cheat table pro univerzální cheater Cheat Engine (Gold edice).
Moje save pozice.


Viking Invasion:
Na peníze je možné použít univerzální cheater Artmoney.

Vložte tyto kódy ve strategické mapě:

All your provinces get gold .mefoundsomeau. 
All your provinces get silver .mefoundsomeag. 
All your provinces get copper .mefoundsomecu. 
All your provinces get iron .viagra. 
Odhalení mapy -  .matteosartori. 
1,000,000 Florinů -  .deadringer. 
Rychlá stavba budov -  .worksundays. 
Odemčení všech budov a jednotek -  .badgerbunny. 
Hra za rebely (nelze zrušit!!!) -  .conan. 

Debug mode:
Nastartujte hru s parametrem: "medieval_tw.exe" -ian command.
Dále použijte tyto klávesy:

CPU control of game  - A 
God mode; see all regions and units  - G 
AI  - I 
AI  - H 
Tour mode  - S 
Tour mode  - [F5] 
Display panels  - [Ctrl] + I



























Rome: Total War

Oficiální stránky: nejsou. Zajímavé stránky: TW Center.net.
Výrobce: Creative Assembly (Velká Británie).
Datum vydání: 2004.
Hodnocení: 10/10.
Žánr: Tahová strategie + 3D realtime bitvy.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Level 10/2004, z Tiscali Games a z Bonuswebu, restart: Level 2/2010.
Návod: Ne
Čeština: na verzi v1.2 z Bonuswebu.
Multiplayer: Ano
Editor: Ano, jen bitevní mapy. Pokud ho v menu Options nemáte, tak přidejte do zástupce hry text enable_console. Ve Steam verzi jděte do knihovny, klikněte pravým tlačítkem na hru/ Vlastnosti/ Nastavit možnosti spuštění a napište enable_console tam.
Kompatibilita s Windows XP: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK






Recenze:
Další díl skvělé strategické série Total War. Již podle názvu je jasné do jakého období se vydáme - tentokrát to bude období Římské říše. Tento díl přináší do hry řadu inovací herního systému, které ne vždy na první pohled uvítáte. Po prvních pár minutách hraní jsem například byl totálně zhnusen nepřehledností a způsobem pohybu na strategické mapě. Hranice jednotlivých provincií a států jsou totiž strašně mizerně viditelné. Zase to tolik nevadí kvůli tomu, že armádami už nepohybujete jako v předchozích dílech po jednotlivých provinciích (1 provincie za tah), ale prakticky naprosto volně. Po příkazu k přesunu se prostě spustí animace, jak panáček jde na určené místo. Tento pohyb je navíc omezen terénem a tak například hory nebo řeky musíte obcházet a hledat v horách údolí a na řekách mosty, abyste je mohli přejít. Když se spletete a vlezete do slepé uličky, tak se musíte vracet - prostě šílená pakárna!!! Byl jsem na 98% rozhodnut, že hru zavrhnu a tím v podstatě i další díly Total War, protože i další pokračování mají podobné zpracování strategické mapy. Dal jsem ale hře ještě šanci a zkusil ji i přes prvotní šok hrát dál a řeknu vám, to jsem si teda já blbec dal. :) Znovu jsem se do hry tak zažral, že jsem nedělal nic jiného, dokud jsem ji nedohrál... :) Postupem času, jak se do hry dostanete vám zmíněná nepřehlednost mapy zas tak hrozná nepřijde. Hranice provincií jsou sice stále dost mizerně viditelné, ale moc to nevadí, prostě si obsazujete města a ony se hranice posunou samy. :) Na volné posouvání armádami se dá kupodivu také zvyknout. Prostě si musíte mapu osahat a vědět, kde jsou průchody a kde se dostanete do slepé uličky. Celkově se pohyb po mapě podobá Civilizaci až na to, že se neposunujete po políčkách. Dále byly inovovány lodě, kteréžto se pohybují také volně jako suchozemské jednotky a lze na ně naloďovat armády klasicky jako například v Civilizaci. Byl tedy zrušen ten systém z předchozích dílů, kdy jste museli k přesunu armády přes moře dát na to moře mezi dotyčnými provinciemi své lodě a vypráskat z něj cizáky. 3D bitvy můžete opět přeskakovat automatickým spočítáním ztrát. Jinak je grafika v 3D režimu velice dobrá a třeba takové dobývání hradeb pomocí dobývacích strojů je skvělé sledovat. Bitvy jsou opět taktické orgie s různými druhy vojáků. Kampaň na mapě Evropy a přilehlých oblastí (mimochodem pěkně gigantické - pěkně se zapotíte, než ji celou dobudete) lze hrát za 3 římské rody (Julius, Bruti a Scipi), Egypt, Seleucid, Kartagince, Parthia, Galy (Francie), Germány, Brity a Řeky.  Samotný Řím ovládají jednotky senátu S.P.Q.R.. Dále máte jako soupeře (nelze za ně hrát kampaň, ale jen generované bitvy): Armény, Makedonce, Ponty, Dacia (Rumunsko), Numidia, Scythia, Španěly, Thracia a samozřejmě vás budou sužovat neustále se objevující barbaři. Celkem tedy 11 hratelných a 9 + barbaři nehratelných národů = 20 (21). Kromě kampaně lze hrát historickou (10), rychlou náhodně vygenerovanou nebo dle vašich požadavků sestavenou bitvu, nebo pro začátečníky je tu ještě tutoriál.
Multiplayer:
Lze hrát po internetu (Gamespy - lze se připojit i když nejste registrovaní), nebo po místní síti LAN. Na Gamespy v době mého testování (r. 2009) bylo asi cca 25 her. Některé s mody a některé jiné verze. Opět lze hrát pouze 3D bitvy. Nechápu, proč je takový problém zpřístupnit i hru na strategické mapě. :( Může hrát až 8 hráčů v režimech Custom battle, nebo historické bitvy. Custom battle obsahuje 3 režimy: do posledního muže, skóre a siege assault. Siege assault lze hrát jen na 15 + 4 městských mapách. Jinak je v MP celkem 34 map. Dá se nastavit: roční období, počasí, denní doba, časový limit (bez, 15 až 60 min), peníze a stranu. V režimu historických bitev je 8 bitev. 2 bitvy pro 4 hráče a zbytek pro dva.
Plusy:
Při hraní opět nastal takzvaný civilizační syndrom: "ještě jeden tah a jdu spát..., ještě dobudu tohle město a jdu spááááát, ještě..., chrrrrr..." :) Super grafika - podívejte se na obrázky a představte si, že se to fakt hýbe. :) Super sloní jednotky. Sloni jak vlítnou do chumlu nepřátel, tak nepřátelé létají na všechny strany a nepřátelská jednotka během pár vteřin KRUTĚ prořídne. :)
Mínusy:
Zmíněná nepřehlednost na strategické mapě. Pravděpodobně to bude chtít velmi silný hardware i když mi to jelo vcelku v klidu odhadem asi 15-20 fps (já jsem skromný, mě to stačí, já jsem zvyklý :) ) na Celeronu 1,7 GHz, 512 DDR, GeForce 3 Ti 200 v 1152*864 + vše na max. kromě antialiasingu. Na Athlonu 64 3000+, 1GB RAM a GeForce 6600GT to šlape bez problému.


Datadisky:
Barbarian Invasion
(2005, Steam, recenze: Level 11/2005, čeština: na Bonuswebu): Datadisk, jež posunuje hru dále do období rozpadu Říma na Západořímskou a Východořímskou říši, kteréžto jsou sužovány neustálými výpady barbarů a rebeliemi. Ve hře byly prakticky kompletně obměněny všechny frakce, aby odpovídaly tehdejším poměrům. Nyní lze hrát kampaň na mírně upravené mapě Evropy za 10 frakcí (Východořímskou říši, Západořímskou říši, Huny, Góty, Sarmaty, Vandaly, Franky, Sasy, Sasanidy a Alemany). Jako nehratelné (v samostatných bitvách s nimi hrát lze) soupeře máte rovněž 10 frakcí a to: Kelty, Roxolany, Ostrogóty, Romanobrity, Slovany, Burgundy, Berbery, Lombardy, rebely Východořímské říše a rebely Západořímské říše. Dále byly do hry vloženy další inovace, jako například hordy. Pokud nějaká frakce (pouze některé) přijde o všechny osady, tak může založit hordu a bojovat dále. Pokud se jí podaří obsadit nějaké město, tak se zase usadí. Další novinkou je vliv náboženství - můžete ve městech stavět náboženské chrámy a tím v nich měnit a posilovat víru poddaných. Jednotlivé frakce mají různé podmínky k vítězství v kampani. U každé frakce je udán počet a konkrétně vyjmenované provincie, které musí ovládat, aby vyhrála hru. Kromě kampaně datadisk obsahuje také 2 historické bitvy a samozřejmě lze hrát i samostatné bitvy dle vašeho výběru. Multiplayer lze hrát stejně jako původní hru. Obsahuje 19 map. Historické bitvy nejsou žádné a custom battle lze hrát opět ve třech režimech: do posledního muže, skóre a siege assault. Siege assault lze hrát, pokud zapnete v nastavení obydlení na všech mapách kromě 4. V době mého testování (r. 2009) bylo na GameSpy okolo 25 her, ale bohužel všechny not compatible. Asi si nikdo neupdatuje, nebo já měl starý patch... Kompletně nové národy. Generály je možné cvičit rovnou jako normální jednotky ve městech. Poměrně často dochází ke vzpourám ve vašich provinciích a to i když děláte lidumilné věci jako například stavení budov zlepšujících životní podmínky lidí a máte nejnižší daně. Co po mě hergot ti lidi ještě chtějí??? Modré z nebe??? Je to neskutečně otravné neustále obsazovat znovu a znovu provincie uvnitř vaší říše. Občas hra na některých místech bez jakékoliv chybové hlášky spadne na plochu. Možná je to češtinou.

Alexander (2006, Steam, recenze: na Tiscali Games, čeština: na Bonuswebu): Druhý datadisk obsahující novou kampaň na nové mapě za Alexandra Makedonského. Úkolem je dobýt během pouhých 100 tahů 30 provincií, což je prakticky celá mapa (vyjma Indie :)). Mapa se rozkládá od Balkánu po Indii. Kromě kampaně můžete hrát ještě 6 historických bitev, které se ale otevírají postupně, takže je to vlastně taková bitevní kampaň. Další režim nastavitelné bitvy nabízí 21 map a různé nastavení (počasí, roční doby atd.). Hrát lze za Makedonii, Indii, Persii a Dahae. Nastavit lze až 7 soupeřů, nebo spojenců. Rychlá bitva vás vrhne do náhodně nastavené bitvy. Režim Battle Tournament zeje prázdnotou - asi se tam má něco doplnit. V MP můžete hrát po LAN, nebo internetu pomocí GameSpy. Hratelné národy jsou pouze 4: Makedonci, Peršané, Indové a barbaři. Poslední dva národy jsou ovšem hodně slabé. Hru lze nastavit až pro 8 hráčů. Hrát lze pouze bitvy (ne strategickou mapu). Bitvu lze rozehrát na všech 21 mapách. 6 historických bitev ze singleplayeru lze hrát také v režimech 1/1, 2/1, 2/2 a 3/1. Lze hrát také Battle Tournament, který ale tentokrát není prázdný a obsahuje 3 tournamenty ve variantách 1/1 a 2/2. Je to vlastně pár bitev seřazených za sebou. Hra je velmi těžká, protože jste ze všech stran obklopeni nepřáteli. Omezení kampaně pouze na 100 tahů. Absence diplomacie. Zůstali jen špioni a vrazi.


Mody:
Napoleonic Total War 2 v1.0: DOWNLOAD: Pokračování modu z prvního Medievalu. Lze instalovat do verze hry v1.5, nebo Barbarian Invasion v1.6. Bohužel tentokrát neobsahuje kampaň na strategické mapě a lze tedy hrát pouze 3D bitvy. Zahrát si můžete historické bitvy: Borodino 1812 (Fra/Rus - hratelné pouze za Francii), Ligny 1815 (Prusko/Fra), Quatre Bras 1815 (Fra/Brit/Niz) a Wavre 1815 (Fra/Prusko). Nebo si můžete sestavit Custom Battle na 23 mapách, z nichž je 7 datovaných (kromě těch z historických bitev ještě: Schon Grabern 1805, Hagelburg 1813 a Blenheim 1704. Vybírat můžete z 12 národů: Francie, Británie, Rusko, Prusko, Rakousko, Nizozemí, Španělsko, Portugalsko, Neapol, Brunswick, Švédsko a Ottomanské říše. Do bitvy můžete vybrat až 8 protivníků a nastavit od všech proti všem až po různé koalice. K výrobě bitvy lze použít i podrobný editor, kde můžete editovat všechno. Mod lze hrát i v multiplayeru, ale v době mého testování (r. 2010) byla na serveru pouze jedna rozehraná hra s tímto modem, ale byla verze v1.5 a já měl nejnovější v1.6.
Rome Total Realism v1.9 Platinum: DOWNLOAD: Mod upravující hru hlavně co se týče realismu. Lze instalovat do hry v1.5, nebo Barbarian Invasion v1.6. Můžete si zahrát za 17 říší: Řím, Makedonii, Ptolemaic (Egypt), Seleucid (Persie), Kartágo, Parthia, Pontus, Galie, Germánie, Illyrians (Chorvatsko), Arménie, Thracie (Rumunsko), Řecko, Numidie, Sarmatie (Rusko), Iberia (Španělsko) a Bactrii (stř. Asie). To vše na nové kampaňové mapě Evropy, která je o něco větší než v původní hře a sahá až po hranice Indie a obsahuje i Perský záliv a velkou část Arabského poloostrova. Kromě kampaně je možné hrát i 11 historických bitev, nebo Custom battle v níž je 18 nových map (+26 darth map) a dvě strany oproti kampani navíc: další Řím a otroci & rebelové. Do bitvy můžete naládovat až 8 hráčů včetně vás v různých koalicích. Hrát je možné i multiplayer po internetu, nebo LAN. Samozřejmě stejně jako původní hru jen 3D bitvy a ne strategickou mapu. :( Bohužel mod i když zachovává původní startovací soubory původní hry, tak ji není možné po instalaci modu spustit (Error loading mount database).
Spartan skin (download): Alternativní skin pro řeky.
Nexusmods - mody.
ModDB - mody a přídavky.
ModDB - mody a přídavky (Barbarian Invasion).
ModDB - mody a přídavky (Alexander).


Ovládání:
Kolečko myši - zoom.
Myš dopředu/ dozadu - kamera dopředu/ dozadu.
Myš vlevo/ vpravo - otáčení kamerou.
Šipky - posuv kamery.
Myš levá - označení jednotky.
Dvojklik levou myší - skok kamery na místo.
Myš pravá - cíl jednotky (táhnout a pustit - natočení formace v cílové oblasti).
Enter - odznačení jednotky.
Ctrl nebo Shift + klik levou myší - označení více jednotek.
M (nebo přetažením myší) - slučování oslabených jednotek stejného typu uvnitř jedné armády.


Cheaty:
Cheat table pro univerzální cheater Cheat Engine.

Pokud chcete prakticky časově neomezenou kampaň, tak zeditujte začáteční a koncový rok v souboru: (adresář hry) \Data \World \Maps \Campaign \imperial_campaign \descr_strat.txt

Zmáčkněte klávesu ~ a zadejte některý z kódů (některé fungují jen jednou za kampaň, nebo je nelze použít najednou):
add_money X - přidá X peněz.
add_population X Y - přidá X obyvatel do města Y.
bestbuy - o 10% levnější jednotky.
auto_win attacker/ defender - automatická výhra útočníka/ obránce.
invulnerable_general X - nezranitelný generál X.
force_diplomacy accept/decline/off - protivník přijme/ odmítne diplomatický návrh.
move_character Z X,Y - přesune postavu Z na souřadnice XY.
season summer/winter - změní roční období na léto/zimu.
jericho - zdi se budou bořit.

Save pozice.


Barbarian Invasion:
Cheat table pro univerzální cheater Cheat Engine.
Pokud chcete prakticky časově neomezenou kampaň, tak zeditujte začáteční a koncový rok v souboru: (adresář hry) \bi\Data \World \Maps \Campaign \imperial_campaign \descr_strat.txt. V tom samém souboru lze přesunout zamčené a nehratelné frakce do hratelných.


Alexander:
Peníze lze editovat v univerzálním cheateru ArtMoney.

Cheat table pro univerzální cheater Cheat Engine.

V souboru: adresář hry\ alexander\ data\ world\ maps\ campaign\ alexander\ descr_strat.txt lze editovat roky kampaně a tedy délku hry a přesunout frakce z nehratelných do hratelných. Hrát tak můžete nejen za Makedonii, ale i Persii, Dahae, Illyrians, Thracians a Scythians. Hra s tím ale nepočítá a úvodní sekvence je pořád za Makedonce. :)

Herní adresář je plný lehce editovatelných textových souborů s různým nastavením, takže se tam dá najít možná daleko více věcí k editaci a podvodům. ;)



























Medieval 2: Total War

Oficiální stránky: nejsou. Zajímavé stránky: TW Center.net.
Výrobce: Creative Assembly (Velká Británie).
Datum vydání: 2006.
Hodnocení: 10/10.
Žánr: Tahová strategie + 3D realtime bitvy.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Level 13/2006, z Bonuswebu a z Tiscali Games MP: Level 3/2007.
Návod: Ne.
Čeština: kompletně v češtině.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK

Kingdoms:
OK (Jen takové upozornění - nespouštějte hru souborem "kingdoms.exe", ale ikonami z plochy/startu. Proč? Protože se ten soubor musí spouštět s parametrem pro každou kampaň zvlášť. Ikony na ploše ty parametry spuštění obsahují. Ani nevíte, jak dlouho jsem se hrou laboroval a nadával, proč mi to nejede, než jsem na to přišel. :))






Recenze:
Další díl strategické série Total War, jímž se tentokrát nepřeneseme do jiné doby, ale zůstaneme jako ve starším Medievalu ve středověku v období 1080 až 1530. Hrát kampaň lze za celkem 17 frakcí (zpočátku jen 5 - další se odemknou po dokončení kampaně): Anglii, Francii, Dánsko, Benátky, Španělsko, Svatou říši Římskou, Skotsko, Maury, Portugalsko, Milán, Egypt, Uhersko, Byzantskou říši, Turecko, Sicílii, Rusko a Polsko. Nehratelné jsou: Mongolové, Timuridé, Aztékové, Papežské státy a tradičně rebelové. Mapa je rozšířena i na nově objevenou Ameriku a další část blízkého východu. Během hry vás čeká řada různých událostí, které budete muset řešit: invaze mongolů, timuridů, objevení Ameriky, morové epidemie, ... Podmínky vítězství v kampani jsou různé, podle zvolené frakce. Většinou je to obsazení určitých provincií a provincie Jeruzaléma. Na tahové strategické mapě jsou opět také kromě armád postavičky princezen, obchodníků, diplomatů, špionů, vrahů a kněží. Obchodníci můžou přebírat zdroje protivníků, útočit na cizí obchodníky, nebo zabírat zdroje na mapě. Nově si můžete také vybrat, jestli se mají osady vyvíjet jako města nebo hrady. Města jsou lepší pro ekonomiku a hrady pro obranu a vojenství. Také si pro město budete muset vybrat cech, přičemž každé město může mít pouze jeden. Co můžete postavit ve městě je omezeno i velikostí města. Celkem je ve hře 200 typů jednotek. Generálové můžou budovat tvrze, nebo najímat žoldnéře. Na jednom bojišti bude moci bojovat až 10 000 postaviček. Jednotliví vojáci již nevypadají jako stejně se pohybující a stejně vypadající klony, ale každý voják je vygenerován zvlášť ať už pohybem, nebo vizáží. Někteří mají tedy vousy, jiní ne, každý bude mít trochu jinou zbraň, jiný štít,... Vojáci také disponují novými pohyby nasnímanými pomocí motion-capture a to včetně závěrečných fatalit :) a při boji se barví krví. Některé jednotky budou moci pokládat na bojiště bodákové zátarasy. Opět bude mít velký vliv na politiku papež, po jehož smrti se bude volit nový a kandidáta můžete postavit i vy. Novinky jsou také při dobývání hradů a pevností. Rovněž zajímavou novinkou je změna počasí během bitvy. Hrát můžete kampaň (hraní kampaně je strašně nadlouho a dohrání vám zabere pěkných pár dní :)), vlastní bitvu (33 map, vožení až 21 frakcí do maximálně 4 týmů, nákup jednotek za zvolenou částku peněz a jde se na to), rychlou bitvu (počítač zcela náhodně vybere frakce a mapu a můžete hrát), nebo historickou bitvu (7 bitev).
Multiplayer:
Lze hrát po LAN nebo internetu (GameSpy) ve třech režimech. První režim je vlastní bitva (nastavení jako SP), druhým jsou scénáře (celkem 9), třetím režimem je rychlá bitva na 7 scénářích. Kampaň lze hrát v režimu horké křeslo, jako datadisk Kingdoms, ale musíte mít hru updatovanou na v1.3 (nainstaluje se s datadiskem Kingdoms) a provést drobnou úpravu souboru hry dle tohoto návodu.
Jednoduše najdete v adresáři hry soubor "medieval2.preference" (napřed si jej raději zálohujte!!!), otevřete ho v poznámkovém bloku a přidejte či editujete řádky:

[misc]
unlock_campaign = true

[multiplayer]
playable = true

[hotseat]
autoresolve_battles = 0

Pak soubor uložte a nastavte jej na "pouze pro čtení". Nyní už jen spusťte singleplayer kampaň a je to.
Plusy:
Musím říct, že grafika (upravený Rome engine) vypadá fakt úžasně - ty detaily trávy, stromů jsou prostě parádní. Vojáci v jednotkách se skutečně chovají každý jinak a ne jako kupa klonů jako předtím. Vylepšení funkcí atd.... Amerika! Systém pohybu jednotek po mapě je stejný, jako v Rome a přece jenom je vážně lepší, než v prvním dílu. Sice je omezený terénem (hory lesy), ale to je alespoň realistické. Celá hra je velice precizně graficky zpracována. Je prostě vidět, že je to herní klenot. :) Hra je v profesionální české verzi (i když některé názvy se mi zdají poněkud podivné. Například "bohémští rebelové"... ??? - snad čeští ne?.
Mínusy:
Tolik proklamované zbarvování vojáků doruda se nějak nekoná... Na mé sestavě A64 4400+, 1GB 400MHz Dual Channel DDR, GF 6600GT to s obrazem ve 1024*768 nepříjemně cuká a nepomáhá ani snížení detailů. Docela je to hratelné, ale bolí z toho za chvíli oči. Instalace má skoro 8 GB. AI panáků je na docela prachbídné úrovni a klidně vám část armády čelí útoku a zbytek klidně čeká. Ovládání v bitvách je někdy trochu nepřehledné. Ameriku tvoří jen její velmi ořezané východní pobřeží - celkem 6 provincií. Po nahrání sejvu nezůstanou na kraji obrazovky kostičky s novinkami, co se odehrály během konce tahu a nenašel jsem způsob, jak je na ně po zavření znovu podívat. Spojenectví není moc závazné. V případě napadení vašeho spojence vás tento ani nepožádá o pomoc. AI počítačem řízených národů je dost bídná. Jednotky počítače se většinou jen bezcílně plantají po mapě a tah počítače tak navíc trvá dost dlouho. AI si od vás hodně často nevezme zdarma provincii, nebo peníze (vykoumal jsem, že je lepší takovéhle věci nabídnout jako "dar"). Vy svému spojenci osvobodíte nějakou provincii o kterou právě přišel, chcete mu ji dát a on blábolí něco o tom, že si není jistý, jestli ji pak nebudete chtít zpátky - no nezabili byste ho? :( Pak jenom kousek omylem přejdete po jeho území a už: "zhoršení vztahů". Myslím, že by s tím měly jednotky počítat a přednostně volit cestu pokud možno po svém území. Jednotky mají totiž tendenci chodit blízko cizím armádám a městům, čímž se o ně samozřejmě zastaví a už s nimi nejde do konce tahu hnout. Kvůli diplomatickému jednání musíte dojít k cizímu městu nebo armádě s diplomatem, ale kdo má ty diplomaty po mapě pořád hledat? Armády, nebo jednotky jsou někdy dost blízko sebe a nakliknout tu správnou je někdy dost umění. Patch na v1.2 trvá strašlivě dlouho. Hra má problémy s ukládáním sejvů pojmenovaných písmeny s diakritikou, což je o to horší, že diakritiku používá i samotná hra k pojmenování autosave pozice. :) - tento problém řeší některý patch, ale teď nevím jaký.


Datadisky:
Kingdoms
(2007, Steam, recenze: Level 10/2007, čeština: kompletně v češtině): Datadisk k jedné z nejlepších tahově - realtimových strategií. Obsahuje 4 nové kampaně. Každá se spouští zvlášť (stejný exe soubor, ale jiný parametr).

První kampaň se odehrává v Americe a startuje roku 1521. Obsahuje novou mapu Ameriky (zhruba od poloviny USA po Venezuelu), na níž lze hrát za 7 frakcí (opět se některé z nich odemknou až po dohrání kampaně): Španělsko, Aztéky, Maye, Chichimecy, Tlaxcalany, Tarascany a Apače. Jako nehratelné se objevují francouzi a angličané. Indiáni nemají vojenské technologie, koně ani lodě a ve městech nemají hrady, ani je tam nemůžete po ovládnutí postavit. Na druhou stranu je jich zase velké množství, ale ani to jim moc nepomáhá a boj s indiány je dost nevyvážený. Kromě kampaně lze hrát 2 historické bitvy, rychlou bitvu či vlastní bitvu (na 17 mapách za všech 9 frakcí).

Druhá kampaň se odehrává na mapě britských ostrovů, stejně jako v datadisku Viking Invasion pro první Medieval. Startuje v roce 1258 a lze hrát za Anglii, Wales, Irsko, Skotsko a Norsko. Navíc musíte čelit častým vzpourám šlechty ve vlastních řadách. Kromě kampaně jsou 3 historické, rychlá a vlastní bitva (na 20 mapách za 6 frakcí (šestá je aliance baronů)).

Třetí kampaň je na blízkém východě. Začíná v roce 1174, lze hrát za Jeruzalémské království, Antiošské knížectví, Egypt, Byzantskou říši a Turecko. Jako nehratelné se objevují Benátky a Mongolové. Během hry se odehrávají neustále křížové výpravy a džihády. Kromě kampaně jsou zde 2 historické, rychlá a vlastní bitva (na 19 mapách lze vybrat všech 7 frakcí).

Poslední čtvrtá kampaň se točí okolo řádu německých rytířů. Odehrává se na mapě severovýchodní Evropy od roku 1250. Lze hrát za řád německých rytířů, Litvu, Dánsko, Novgorod, Polsko a Svatou říši římskou. Jako nehratelná frakce se na mapě ještě objevují Mongolové, Norsko a tzv. Karlmarská unie - unie Dánska, Norska a Švédska. Při hře za Řád nejste stát a tak nemůžete měnit hrady ve města. Kromě kampaně lze hrát 2 historické, rychlou nebo vlastní bitvu (na 18 mapách za 8 národů).

Celkem lze tedy v datadisku hrát na 4 nových mapách za 23 národů (14 nových). Papež už nemá žádnou moc a můžete jen plnit jeho úkoly za finanční či jinou odměnu. Dále je ve hře 150 nových jednotek, jež se zpřístupňují i podle výše náboženství ve městě. Z hradeb je možné opět lít horký olej na obléhatele. Námořní boje jsou opět zjednodušené a automatické. Během hry se odehrává řada náhodných událostí.
Multiplayer:
V multiplayeru přibyl typ hry "horké křeslo" - hra na střídačku po tazích u jednoho PC. Aby bylo možné odesílat tahy e-mailem, tak je nutné hru trochu upravit. Výsledky bitev se v tomto režimu počítají automaticky. Při startu takovéto kampaně se označí ikony všech frakcí, které bude ovládat lidský hráč a zbytek bude ovládat počítač. Bohužel tahy soupeře nejsou vidět, takže přijdete třeba o armádu, nebo město a uvědomíte si to až později, což je docela na pytel.
Jinak se dá hrát multiplayer následovně:
Crusaders (křižáci): Horké křeslo za 5 frakcí, 2 scénáře a vlastní bitva na 19 mapách za 7 frakcí.
Americas (Amerika): Horké křeslo za 7 frakcí, 2 scénáře a vlastní bitva na 17 mapách za 9 frakcí.
Britanny (Brtánie): Horké křeslo za 5 frakcí, 3 scénáře a vlastní bitva na 20 mapách za 6 frakcí (SP + aliance baronů).
Teutonic (Řád německých rytířů): Horké křeslo za 4 frakce, 2 scénáře a vlastní bitvy na 18 mapách za 8 frakcí.
Plusy:
4 nové strategické mapy - to je tedy nářez!!! Nové národy. Hra opět v češtině.
Mínusy:
Hratelní Češi pořád chybí. Dlouhé patchování, špatná umělá inteligence zůstává.


Mody:
Nexusmods - mody.
ModDB - mody a přídavky.
ModDB - mody a přídavky (Kingdoms).


Ovládání:
Kolečko myši - zoom.
Myš dopředu/ dozadu - kamera dopředu/ dozadu.
Myš vlevo/ vpravo - otáčení kamerou.
Šipky - posuv kamery.
Myš levá - označení jednotky.
Dvojklik levou myší - skok kamery na místo.
Myš pravá - cíl jednotky (táhnout a pustit - natočení formace v cílové oblasti).
Enter - odznačení jednotky.
Ctrl nebo Shift + klik levou myší - označení více jednotek.
M (nebo přetažením myší) - slučování oslabených jednotek stejného typu uvnitř jedné armády.


Cheaty:
Cheat table pro univerzální cheater Cheat Engine + verze pro Steam v1.52.
Jeho zprovoznění není zrovna ideální - doporučuji spustit cheater, spustit hru, párkrát ve hře pomačkat Alt + F1 a F2, přepnout se Alt + Tab do cheateru, pomačkat kombinace znovu, přepnout se zpět do hry, zase kombinace párkrát  pomačkat a už by to mělo být funkční. :)

Save z konce kampaně za Angličany a horkého křesla.

100% save pozice.

Pozor - před provedením následujících změn si zálohujte původní soubor!!! Budete ho potřebovat obnovit při instalaci patche nebo datadisku Kingdoms!!!
Pokud chcete mít odkryté všechny frakce, tak v souboru descr_strat.txt v adresáři ..\data\world\maps\campaign\imperial_campaign\ je na začátku soupis hratelných, uzamčených a nehratelných frakcí. Takže stačí pouze přesunout frakce z uzamčených do hratelných, uložit, a je to.
V tom samém souboru můžete měnit i rok začátku a konce hry a počet roků, které uplynou během jednoho tahu:
start_date    1080 summer
end_date    1530 winter
timescale    2.00
Editaci je nutné provést před začátkem hry. Na sejvy už změna nemá vliv.

Stlačte během hry [~] a napište některý z následujících cheatů:

add_money [X]          - dostanete X peněz
add_population [X] [Y] - zvedne ve městě X populaci o Y
process_cq [X]         - ve městě X se automaticky vše dostaví (U cheatů vyžadujících zadání názvu města je dost problém u českých názvů s diakritikou. Jednu čárku to ještě přežije, ale názvy s háčkem, nebo se dvěma čárkami to prostě nebere a tvrdí to, že město neexistuje. V takových městech hold musíte stavět podle pravidel. :) Bacha taky, aby jste psali vše přesně tak, jak je napsáno (velké / malé písmena, mezery, podtržítka) a kurzor měli při odentrování vždy až na konci řádku, jinak jste datlovali zbytečně. Schránka nebo nějaká finta s šipkama pro opakování naposled zadaného cheatu nefunguje. :()
toggle_fow             - mlha
auto_win attacker      - útočník automaticky vyhraje další boj
auto_win defender      - obránce automaticky vyhraje další boj
character_reset        - reset postavy
show_cursorstat        - ukáže souřadnice

give_trait [X] [Y] [Z] - dá postavě X vlastnost Y úrovně levelu Z

seznam vlastností:

AcademyTrained
AdoredByPope
AgentPiety
Anger
Arse
AssassinsGuildMember
AssassinsGuildTrained
Austere
Authoritarian
BadAmbusher
BadArtilleryCommander
BadAttacker
BadDenouncer
BadDiplomacy
BadGunpowderCommander
BadMerchant
BadPrincess
BadRiskyDefender
BadSiegeDefender
BadTaxman
BattleChivalry
BattleDread
BigotWoman
Bishop
Bloodthirsty
Brave
BraveDiplomat
BraveWoman
CaptorChivalry
CaptorDread
Cardinal
Cheapskate
ChivalryLegacy
ColdWoman
ContentGeneral
Corrupt
Corrupted
Coward
CrusaderHistory
Cuckold
Cultured
Cursed
Deranged
DesperateWoman
Despoiler
Disciplinarian
DiscontentGeneral
DivineProtection
Divorced
Dogmatic
Doomsayer
DreadLegacy
DykeWoman
EasternWarlord
EducatedWoman
Energetic
ExRebel
Exheir
ExoticTastes
ExpensiveTastes
FactionKiller
Factionheir
Factionleader
FairProsecutor
FairWoman
FaithfulWoman
FamousPirate
FathersLegacy
Fearscatholic
Fearsheretic
Fearsislam
Fearsorthodox
Fearspagan
Fearsslave
Fearstimurids
Fearsturks
Fearsvenice
Feck
Fertile
FertileWoman
ForcedReligious
Genocide
Girls
GloriousFool
GoodAdministrator
GoodAmbusher
GoodAssassin
GoodArtilleryCommander
GoodAttacker
GoodCommander
GoodDefender
GoodDenouncer
GoodDiplomacy
GoodGunpowderCommander
GoodMerchant
GoodMiner
GoodPrincess
GoodRiskyAttacker
GoodRiskyDefender
GoodSiegeAttacker
GoodSpy
GoodTaxman
Gregarious
GrowingConviction
Haemophobic
HaleAndHearty
Handsome
HarshWoman
HasAdultress
HashashinsGuildMember
Hatescatholic
Hatesheretic
Hatesislam
Hatesorthodox
Hatespagan
Hatesslave
Hatesturks
Hatesvenice
HighPersonalSecurity
HorseRacer
HumbleWoman
Hypochondriac
IAmPope
IAmPrincess
IndecisiveAttacker
Infertile
InfertileWoman
InquisitorFailure
Insane
InspiringSpeaker
Intelligent
Introvert
JaguarWarlord
JihadHistory
LaxPersonalSecurity
LegalDealer
Lewd
Loyal
LoyaltyStarter
MarriedAPrincess
MerchantEnemies
MerchantsGuildMember
MerchantsGuildTrained
Missionary
Monopolist
Multilingual
NaturalAssassinSkill
NaturalDiplomatSkill
NaturalHereticSkill
NaturalInquisitorSkill
NaturalMerchantSkill
NaturalMilitarySkill
NaturalPriestSkill
NaturalPrincess
NaturalSpySkill
NaturalWitchSkill
NightBattleCapable
Noctophobia
Objective
OpenMinded
PassionateWoman
Peaceful
Perverted
PopesEnforcer
Pragmatic
PretentiousWoman
PrettyWoman
PriestLevel
Prim
PublicAtheism
Purifier
RansomChivalry
RansomDread
ReligionStarter
ReligiousActivity
ReligiousInactivity
ReligiousIntolerance
ReligiousMerchant
ReligiousTolerance
RhetoricSkill
Righteous
Sane
SecretlyFemale
SecureMerchant
SecurityMerchant
Senile
ServesSelfMerchant
ShadyDealer
Skill
Slothful
Sobriety
SpiritedWoman
StrategyChivalry
StrategyDread
StrickenSerious
StrickenSilly
StrongFaith
Subjective
Superstitious
TheologiansGuildMember
TheologiansGuildTrained
ThievesGuildMember
ThievesGuildTrained
TimidWoman
TolerantWoman
TooOldToFight
TouchedByTheGods
TourneyKnight
UglyWoman
UnchasteWoman
UnfairProsecutor
Unwrath
VapidWoman
WaningConviction
Warmonger
WaveringFaith
WifeIsBarren
WifeIsBitch
WifeIsCharming
WifeIsFertile
WifeIsHorrid
WifeIsNoble
WifeIsWise
Woman
WorldlyMerchant
Wrath
Xenophilia

give_ancillary [X] [Y] [Z] - přidá generálovi X pomocníka Y úrovně levelu Z

pomocník:

academic_advisor
accomplice
adultress
architect
chastity_belt
diplomatic_escort
explosives
femme_fatale
fine_cosmetics
herald
mercenary_captain
secret_love
witch_hunter
zealous_disciple
amerigo_vespucci
marco_polo
martin_luther
jan_zizka
raphael
niels_ebbesen
arnold_von_winkelried
geoffrey_chaucer
john_wycliffe
bertrand_du_guesclin
aldus_manutius
michaelangelo
hair_from_mohammeds_beard
doctor
tutor
bard
catamite
apothecary
drillmaster
quartermaster
biographer
mentor
taticius
brilliant_inventor
foodtaster
librarian
magician
mathematician
poisoner
shieldbearer
bodyguard
monk

Kingdoms:

Cheat table pro univerzální cheater Cheat Engine.

Save z konců kampaně Americas a Crusaders.

Jinak fungují konzolové cheaty jako u Medievalu 2.




























Empire: Total War

Oficiální stránky Zajímavé stránky: TW Center.net.
Výrobce: Creative Assembly (Velká Británie).
Datum vydání: 2009.
Hodnocení: 10/10.
Žánr: Tahová strategie + 3D realtime bitvy.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Level 3/2009, z Tiscali Games a z Bonuswebu Warpath DLC: z Tiscali Games.
Návod: Ne
Čeština: Ano (včetně dabingu). Odblokování dabingu jednotek v souborech hry - prekladyher.eu.
Multiplayer: Ano (jen 3D bitvy).
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK






Recenze:
Další díl tahově-reltimové strategie. Tentokráte se podíváme do 18. a 19. století a jak je z obrázků jasné, tak jsou ve hře i námořní souboje v opravdu skvostné next-gen grafice a velmi realistické (hákování, bitvy posádek, ...). S loďmi se dá pohybovat kromě strategické mapy taky na nové taktické mapě. Při námořním boji můžete určovat, kam mají střílet děla (do trupu - potopení, do stěžňů - znehybnění, na palubu - eliminace posádky). Velkou roli také hraje počasí, směr větru a mořské proudy. Lodě je možné i zahákovat a obsadit. V jedné bitvě se může utkat až 20 lodí. Tahová mapa obsahuje Evropu, Ameriku a Indii (mezi těmito třemi mapami se přepíná). Mezi těmito mapami jsou ještě menší mapy: Brazilské pobřeží, Pobřeží Slonoviny, Madagaskarská úžina a Východní Indie. Zde ale nelze nic stavět. Jsou zde jen přístavy pro zakotvení lodí a je zde možné blokovat obchodní cesty. Hrát je možné za 11 národů: Velkou Británii, Francii, Španělsko, Prusko, Švédsko, Ottomanskou říši (Turecko), Rakousko, Marathu (Indie), Spojené Provincie (Nizozemí), Polsko-Litevsko a Rusko. Kromě těchto hratelných zemí je ve hře ještě jedna nehratelná velká Mogulská říše (Indie) a 28 menších, taktéž nehratelných států: Barbarské státy (severní Afrika), Bavorsko, Benátky, Dagestán, Dánsko, Eskymácké národy, Gruzie, Hanover, Hurónská konfederace, Irokézská konfederace, Italské státy, Janov, Krymský Chanát, Kurland (pobaltí), Luisiana, Maisúr (Indie), Maroko, Národy puebla, Národy z plání, Persie, Portugalsko, Rytíři sv. Jana (Malta), Sasko, Savojsko, Třináct Kolonií, Vestfálsko, Wurtemberg, Čerokézské kmeny a piráti (nelze s nimi jednat). Po zničení některých států se objevují i nové. Například zničením evropské Francie se v Kanadě objeví Quebec a zničením Španělska Velká Kolumbie (Venezuela) a Nové Španělsko (Mexiko). Kampaň probíhá v letech 1700 až 1799 a jeden rok trvá 2 tahy. V konečném roce 1799 ale lze pokračovat ještě dále (nezkoušel jsem pokud, ale neomezeně to asi nebude :)). Jednotlivé bitvy je možné hrát za všechny hratelné frakce z kampaně plus: Hurónskou konfederaci, Irokézskou konfederaci, Národy z puebel, Národy z plání, Čerokézské kmeny, Spojené Státy a na námořních mapách i za piráty. Generálové můžou vojáky rekrutovat i z obyvatel v  místě, kde zrovna jsou. Kromě vojenských jednotek po mapě pobíhají i záškodníci. Diplomaté už nejsou potřeba, protože diplomatické jednání lze vyvolat kdykoliv z menu. Daně lze regulovat v celé říši zvlášť pro chudé a pro šlechtu. Dočasně je lze snížit i u nově dobytého území. Bohužel nepokoje jsou i tak dost časté, protože vám hra dá na výběr, jestli chcete svým obyvatelům dopřávat různé svobody, nebo chcete lpět na monarchistických základech a podobně. 18. a 19. století bylo totiž dějištěm různých společenských revolucí a průmyslové revoluce. Revoluci lze vyvolat docela snadno. Stačí zvýšit daně na neúnosnou míru, poslat z hlavního města armádu dostatečně daleko, aby se v 1 tahu nedostala zpět. Následně se na mapě objeví armáda rebelů a hra vám nabídne, jestli se chcete postavit na stranu vlády či rebelů. Vyberete rebely a napochodujete s nimi do nebráněného hlavního města a revoluce zvítězila. :) Zavedeno bylo také vynalézání různých technologií a vynálezů, jako v Civilizaci. Výzkum probíhá ve školách, co stavíte přímo na strategické mapě, takže čím více jich postavíte a čím více je upgradujete na univerzity a podobně, tím můžete zkoumat více technologií najednou a rychleji. Bohužel hra z počátku člověka neupozorní, že má volné školy, ve kterých může něco zkoumat a vám zbytečně uteče plno tahů bez výzkumu. Můžete také spravovat svou vládu a měnit v ní různě ministry. Různí kandidáti mají různé bonusy, ale u kandidátů moc vidět nejsou, tak nevím podle čeho se mám rozhodovat, když je chci vyměnit. Můžete rovněž ovlivnit boj Ameriky za nezávislost. Kromě kampaně o 4 stupních (krátká až světovláda) je možné hrát výukové bitvy pozemní a námořní, cestu k nezávislosti o 4 epizodách, nebo jednotlivé bitvy. Bitvy jsou rozděleny na pozemní (34 map), námořní (4 mapy), dobývání (7 map), scénář (5 scénářů z toho 2 námořní), nebo je možné prohlížení uložených bitev. U bitvy je možné nastavit: finance, počasí, časový limit, časové období (rané/pozdní), denní dobu, sílu AI a u námořních i sílu větru. Pozemní jednotky se můžou krýt za zdi nebo rovnou obsazovat budovy. Samozřejmě jsou i nové jednotky s mušketami a kanóny. Samozřejmostí je vylepšení ovládání, diplomacie, obchodu, špionáže, umělé inteligence (počítač více reaguje na vaše akce a každý panovník má jistou osobnost),... Jistou roli (i když ne zásadní) má i náboženství.
Multiplayer:
Nelze hrát bohužel na strategické mapě, jako dříve, ale jen 3D bitvy. Nechápu to! V předchozím Medievalu 2 to šlo a tady to zase odeberou. :( Bitvy lze hrát v podstatě stejně, jako v singleplayeru, akorát že bude protistranu ovládat člověk místo počítače. Takže pozemní mapy 34, námořní 5 (oproti singlu je jedna navíc - Arktický Oceán), dobývání 7 a scénář 5. Lze hrát od: jeden proti jednomu, až po čtyři proti čtyřem.
Plusy:
Jako hráč, který 3D bitvy většinou vynechává automatickým vypočítáním výsledků boje, musím říct, že bitvy těchhle korábů jsem si teda rád vyzkoušel. U nás je hra v češtině a to i včetně dabingu. Opět vysoce návyková hra. :)
Mínusy:
Šílená velikost instalace okolo 16,5 GB!!! Pro pána Jána co to tam jako všechno je??? :((( Jeden save má 70-80 MB!!! Kromě hlavních měst jsou na mapě v provinciích i menší města, přístavy, doly, plantáže atd... Některé tyhle věci se dají různě upgradovat a podobně, takže když obcházíte říši a naklikáváte výrobu jednotek a stavbu budov, tak musíte obcházet nejen hlavní města, ale i tyhle ostatní věci, což hru dost zdržuje. Hranice států nejsou na strategické mapě moc vidět. A vůbec mapa je sice hezky nablyštěná, ale přehlednost je celkem nic moc a po delším hraní z toho bolí oči. Jak jsem hru začal hrát, tak jsem myslel, že ji zavrhnu kvůli té mizerné přehlednosti, upgradování budov přes podivná tlačítka, která se vysouvají, když na ně najedete myší a dalším zmatečnostem. :))) Nakonec jsem si na to po chvilce hraní zvykl, ale zpočátku to na člověka působí absolutně chaoticky. :) Co se týče HW náročnosti, tak mi hra celkem obstojně běžela na Athlonu 64 X2 4400+, 3 GB RAM a Radeonu HD4870 v rozlišení 1024*768.


DLC:
The Warpath Campaign (2009):
Přidává do menu novou kampaň s názvem Válečná stezka. Kampaň se odehrává pouze na mírně rozšířené mapě Ameriky. Opravdu velice mírně upravené. Tam, kde byly původně pláně bez provincií, jsou teď nové provincie a pár drobných změn, jinak je mapa v podstatě úplně stejná, jako v původní kampani. Ani do Kalifornie se to neposunulo - na západní pobřeží zapomeňte. :( Hrát lze pouze za indiány. Hratelných je 5 frakcí: Irokézové, Huron-Wyandot, Národy z plání, Národy z puebel a Čerokézové. Jako nehratelné jsou na mapě evropské koloniální mocnosti: Španělsko, Anglie, Francie, Nizozemí a oproti staré kampani ještě navíc přibyly taky nehratelné Spojené Státy. Kampaň probíhá v letech 1783 až 1828. Obsahuje navíc nové elitní jednotky (lze použít i v multiplayeru) a jednotky agentů: zvěda a šamana. Rovněž je přidáno 18 nových indiánských technologií. Hra se bohužel nějak chvílemi na pár sekund zasekává. Měl jsem podezření, že se obsah datadisku streamuje z internetu, jelikož po zakoupení se ani nic nestahovalo, ale toto podezření se nepotvrdilo. Počítač jsem úplně odpojil od internetu a hra šla hrát, ale pořád se tak kousala. Čert ví, čím to je...
Elite Units of America (2009):
Přidává pouze 15 nových elitních jednotek pro USA, Anglii a Francii. Jednotky lze použít i v multiplayeru.
Elite Units of the West (2009):
14 nových jednotek pro USA, Španělsko, Rusko, Prusko, Polsko, Nizozemí, Francii, Anglii a Rakousko. Jednotky lze použít i v multiplayeru.
Special Forces Units & Bonus Content (2009):
6 nejlepších elitních jednotek přístupných v kampani za určitou frakci, nebo po ovládnutí určitého území. Loď HMS Victory, Roger's Rangers, Ottoman Organ Gun, Ghoorkas, Corso Terrestre Guerillas a Bulkeley's regiment.
Elite Units of the East (2010):
12 nových jednotek pro Marathu a Osmanskou říši. Jednotky lze použít i v multiplayeru.

Ve Steam knihovně jsou ještě tyhle DLC. Buď jsou to součásti předposledního DLC Packu, nebo jsou to nějaké free přídavky, co do hry přibyly, když se zabalila do Definitive Edition (už se jinak, než Definitive Edition koupit nedá):
Dahomey Amazons Unit
Death's Head Hussars Unit
USS Constitution Unit



Mody:
ModDB - mody a přídavky.
Nexusmods - mody.


Ovládání:
Kolečko myši - zoom.
Myš dopředu/ dozadu - kamera dopředu/ dozadu.
Myš vlevo/ vpravo - otáčení kamerou.
Šipky - posuv kamery.
Myš levá - označení jednotky.
Dvojklik levou myší - skok kamery na místo.
Myš pravá - cíl jednotky (táhnout a pustit - natočení formace v cílové oblasti).
Enter - odznačení jednotky.
Ctrl nebo Shift + klik levou myší - označení více jednotek.
M (nebo přetažením myší) - slučování oslabených jednotek stejného typu uvnitř jedné armády.


Cheaty:
Cheat table pro univerzální cheater Cheat Engine.

Na peníze použít univerzální cheater ArtMoney.

Save pozice.




























Napoleon: Total War

Oficiální stránky Zajímavé stránky: TW Center.net.
Výrobce: Creative Assembly (Velká Británie).
Datum vydání: 2010.
Hodnocení: 10/10
Žánr: Tahová strategie + 3D realtime bitvy.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Level 2/2010, Tiscali Games, Zing a Bonuswebu Peninsular Camp. DLC: z Tiscali Games.
Návod: Není.
Čeština: Ano (bez dabingu).
Multiplayer: Ano.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK






Recenze:
A po Empire tu máme opět další díl strategické série Total War. Název už nemůže být výstižnější, než je a tak je období, do kterého se tentokrát přeneseme naprosto jasné. :) Hra obsahuje tutoriál v podobě pozemní bitvy, námořní bitvy a malé výukové kampaně (1778-1793) z doby Napoleonova mládí. Dále jsou k dispozici 3 velké kampaně. První je Itálie (1796-1797).  Odehrává se na mapě severní Itálie po Florencii a hlavním cílem je vyhnat z této oblasti rakušany. Strany jsou v ní: Francie (jediná hratelná), Benátky, Lucca, Papežské Státy, Piedmont Sardinia, Rakousko a Toskánsko. V kampani není žádný výzkum technologií. Druhá kampaň se odehrává v Egyptě (1798-1800). Mapu tvoří východní část Egypta, Kypr a přilehlá část blízkého východu (Palestina, Sýrie, Jordánsko,...). Jako strany jsou v ní Francie (opět jediná hratelná), Mamlúci, Beduíni, Osmanská říše a Anglie (na Kypru). V této kampani není neznámo proč diplomacie. Třetí kampaň je konečně v celé Evropě (1805-1812). Tvoří ji celkem 72 provincií a okolo Evropy, v severní Africe, Anatolii i západokavkazském pobřeží, jsou jen obchodní přístavy. O tuhle mapu se budete handrkovat se 7 velkými (Francie, Španělsko, Británie, Osmanská říše, Prusko, Rusko, Rakousko) a 16 malými státy (Baden-Wurttemberg, Batávská rep. (Nizozemí), Bavorsko, Dánsko, Hesensko, Italské království, Mecklenburg, Neapolské království, Oldenburg, Papežské státy, Portugalsko, Sardinské království, Sasko, Sicilské království, Švédsko a Švýcarská konfederace). Při spuštění kampaně za koalici lze hrát za: Rakousko, Británii, Prusko a Rusko. Jeden tah trvá 2 týdny. Nejste svazováni nějakými historickými fakty a tak si v kampaních můžete dělat v podstatě, co chcete. Sice dostáváte během hry různé úkoly, za které pak dostanete odměnu (dobij Vídeň, Moskvu, ...), ale klidně se na ně můžete vybodnout. Pokud nebudete chtít bojovat v 3D bitvě, tak máte opět možnost automatického spočítání výsledku. V singleplayeru si můžete v 3D bitvě dosadit místo počítače i lidského protivníka z internetu. Pokud nastane zima a armády se ocitnou mimo města (hlavně v Alpách a v Rusku), tak začínají trpět zimou a i když nebojují, tak mají každý tah ztráty. Nahlodané jednotky už nemusíte, jako v Empire klikáním označovat, aby se uzdravily na svou plnou sílu, ale už se to děje automaticky. Stačí je nechat ve městě, nebo jen na vlastním území. Kromě kampaní jsou k dispozici, jako vždy i historické (12 z toho po dohrání všech tří kampaní odemčeny jen 3!!! :() a generované bitvy. Bitvy lze hrát opět na souši (16 map), moři (3 mapy), nebo dobývání (7 map). Do bitev lze vyrazit s armádami: Rakouska, Británie, Dánska, Francie, Osmanské říše, Portugalska, Pruska, Ruska, Španělska, Švédska a Nizozemí. Námořní bitvy jsou trochu vylepšené, takže si můžete třeba opravovat loď během bitvy. Na bojišti je až 10000 vojáků. Celkově je ale hra méně rozsáhlá, než Empire. Samozřejmostí je vylepšená grafika a efekty, hlavně výbuchů a kouře ze střelného prachu, kvůli kterému bude na bojišti hůře vidět. Vojáci jsou opět více různorodější - nejsou to jen naprosto totožné kopie, ale mají různé tváře, oblečení atd... Po bojišti dokonce pobíhají i koně, které ztratili jezdce.
Multiplayer:
Lze hrát po síti, nebo internetu. Bitvy lze hrát na souši (25 map), moři (3 mapy), dobývání (7 map), nebo scénář (15 scénářů). Dokonce se nám do MP vrací i kampaň. Lze hrát všechny 3 kampaně. Evropu lze hrát za Francii, Británii, Prusko, Rusko a Rakousko. Egypt za Francii, nebo Osmany. Itálii za Francii, nebo Rakousko. Bohužel možnosti nastavení jsou velmi omezené a kampaň nelze hrát třeba jako horké křeslo, nebo posílat sejvy mailem, takže si nemůžete hrát třeba jako já Medievala za více frakcí najednou... :(
Plusy:
Opět velmi návyková tahovka, která vás jen tak nepustí. :) Po různých napoleonských modech konečně plnohodnotná oficiální hra. Hra vyšla jen a pouze na PC, protože vývojáři nemají rádi konzole. :)
Mínusy:
Opět rekordní zabrané místo na disku 23 GB!!! Sejvy lezou i něco přes 20MB. Opravdu nechápu co to tam jako proboha všecko je a že se to nedá zkomprimovat do archivů... :( Hra je sice opět v češtině, ale bohužel už ne i dabing, takže poradce na vás mluví anglicky. Uzamčené historické bitvy i po dohrání všech 3 kampaní. Asi se musí hrát bitvy, aby se odkryly... :(


DLC:
Peninsular Campaign (2010)
Nová kampaň na detailní mapě (32 provincií) Španělska v letech 1811 až 1815. Hrát lze za 3 strany: Anglii, Francii a Španělsko. Jako nehratelné je na mapě ještě Portugalsko. 28 nových jednotek, 5 guerillových jednotek a noví agenti. Začíná se ve stavu, kdy Francouzi mají většinu provincií a na vás je buď za Francii dobýt zbytek, nebo za ostatní Francouze vyhnat. Protifrancouzské koalici hraje do not silná protifrancouzská nálada obyvatelstva. Nějak jsem nepochopil, proč nemůžu dát svému spojenci nějakou provincii (v diplomacii tato možnost chybí). Jako můžete Španělům, nebo Portugalcům nějaké město osvobodit, jak jej obsadíte, ale pak už jej nemůžete darovat. Kampaň lze hrát i v multiplayeru a to za Francii, Británii, Španělsko i Portugalsko.
Units of the Coalition (Coalition Battle Pack) (2010):
6 nových jednotek a bitva u Friedlandu 1807 Francie proti Rusku.
The Elite Regiment & Imperial Guard Pack (2010) (kód je na manuálu přímo u hry):
5 elitních jednotek včetně českého 47 regimentu!

V seznamu DLC ve Steam knihovně jsou ještě tyhle položky. Buď jsou to součásti posledního Packu, nebo jsou to nějaké free přídavky, jež se staly součástí Definitive Edice, když se do ní hra zabalila (už se jinak než Definitive Edition koupit nedá):
Community Reward Unit
Grand Battery of the Convention
Heroes of the Napoleonic Wars
HMS Elephant
Royal Scots Greys
Towarczys
Imperial Eagle Pack



Mody:
Napoleonic TW 3 v1.0 DOWNLOAD: Další verze modu tentokrát pro Napoleon: TW.
ModDB - mody a přídavky.
Nexusmods - mody.


Ovládání:
Kolečko myši - zoom.
Myš dopředu/ dozadu - kamera dopředu/ dozadu.
Myš vlevo/ vpravo - otáčení kamerou.
Šipky - posuv kamery.
Myš levá - označení jednotky.
Dvojklik levou myší - skok kamery na místo.
Myš pravá - cíl jednotky (táhnout a pustit - natočení formace v cílové oblasti).
Enter - odznačení jednotky.
Ctrl nebo Shift + klik levou myší - označení více jednotek.
M (nebo přetažením myší) - slučování oslabených jednotek stejného typu uvnitř jedné armády.


Cheaty:
Cheat table pro univerzální cheater Cheat Engine.

Save pozice.

Save pozice pro The Peninsular Campaign.





























Rome II: Total War

Oficiální stránky Zajímavé stránky: TW Center.net.
Výrobce: Creative Assembly (Velká Británie).
Datum vydání: 2013.
Hodnocení: 8/10.
Žánr: Tahová strategie + 3D realtime bitvy.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: z Tiscali Games, Zing a Bonuswebu.
Návod: Není.
Čeština: Ano (titulky).
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano (Assembly Kit v nástrojích Steamu).
Kompatibilita s Windows XP: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK






Recenze:
Nová generace úspěšného dílu ze slavné strategické série z dob velkého Říma. Hra je postavena na novém enginu, který zvládne až desetitisíce vojáků na obrazovce. Kameru jde zavěsit za jednotlivého vojáka a sledovat tak boj z jeho pohledu. Pozemní a námořní jednotky spolu můžou bojovat. Lze například pozemní jednotkou normálně zaútočit na loďstvo na moři. Dříve byly moře a souš odděleny. Námořní bitvy jsou taky ve 3D, jako už v Empire, nebo Napoleonovi. Jako výuka hry je ve hře "Prolog kampaně" s 3 kapitolami ze Samnitských válek 316 př. n. l.. Je to počátek Říma, jako velmoci a kapitoly obsahují: výuku boje, kampaně a pokročilé kampaně. Ve hře je z počátku 9 hratelných frakcí: Řím (Korneliové, Juliové a Juniové), Kartágo (Barkové, Hannonovci, Magonovci), Parthie, Pontus, Arvernové, Icéni, Svébové, Makedonci a Egypťné). Asi po dohrání velké kampaně mě přibyly ještě 2 další: Termesťané a Getové. Celkem má tedy základní hra bez DLC 11 hratelných frakcí. Další přibývají v placených DLC. Nehratelných je ještě více (údajně 117). Každý národ má své detailní podmínky vítězství, jako konkrétně které provincie musí ovládat a podobně. Chybí historická kampaň. K dispozici je jen mapa Evropy s možností tvořit vlastní dějiny. :) Mapa Evropy je velmi rozsáhlá, ale kromě Dánska neobsahuje zbytek Skandinávie, z Ruska jsou jen krajní provincie, na východě mapa končí až před Indií a pobřeží Afriky sahá až po Etiopii. Armády na mapě musí mít vždy v čele generála a generálů máte vždy jen omezený počet, takže více bojových jednotek prostě nepostavíte. V době, kdy verbujete pod generálem nové jednotky s ním nemůžete ani hýbat. Ve městě se verbují pouze generálové a speciální postavy, jako třeba špioni. Ve městech jsou omezené počty slotů na budovy, takže si musíte výrobu ve městech dobře plánovat. Bitvy jsou rychlejší, než dříve. Kromě armád jsou na mapě i agenti, kteří můžou provádět různé sabotáže, nebo vraždy generálů. Vylepšená je i diplomacie. Dále hra nabízí 5 historických bitev (Teutoburský les, Kartágo, Nil, Rafie a Pydna), nebo vlastní bitvu. V té lze nastavit až 4 vs. 4 frakce, 9 typů bitev (na souši, na moři, dobývání města,...), pro každý typ bitvy je k dispozici mnoho map, počasí, denní dobu a samozřejmě typy a počet jednotek. Ve hře je i encyklopedie, kterou je možné spusti jak v menu , tak i přímo ve hře a studovat třeba vlastnosti konkrétních jednotek, budov a podobně... Encyklopedie je celá také přeložená do češtiny.
Multiplayer:
Lze hrát po LAN, nebo internetu, jako kampaň 1 vs. 1, nebo coop se stejnými frakcemi, jako v singleplayeru. Dalším režimem je 3D bitva, v níž lze stejně jako v singlu, zvolit až 4 vs. 4 frakce.
Plusy:
Krásná grafika (kromě ovládacího rozhraní). Vychází s oficiálními českými titulky. Ovládací rozhraní mám sice v mínusech, ale jednu věc bych na něm pochválil a to sjednocení několika měst jedné provincie do jedné obrazovky, takže když budete každý tah cyklovat provinciemi a hledat, kde by bylo potřeba co postavit atd..., tak to dost šetří čas, než kdybyste cyklovali jednotlivými městy.
Mínusy:
Nejvíce mi na hře vadilo to omezení počtu armád. Když jsem měl 5 měst, tak jsem měl omezení na 4 armády. I když jsem nastavil daně na minimum, tak se ve městě bez armády za chvíli začala šířit nespokojenost. Jak mám ale dobývat další území, když musím mít v každém městě armádu? Jediné řešení situace jsem našel v postupu, že po dosažení nějaké rozumné míry spokojenosti prostě armádu pošlu na bojiště dobývat nové území a po dobytí armády zase stáhnu zpět do měst, přičemž ale jednu armádu musím samozřejmě nechat v dobytém městě, aby tam nevypuklo povstání. Zajisté vám dojde, že mi při tomto postupu brzo nejen dojdou armády, ale navíc je tenhle postup strašlivě nudný a zdlouhavý. :( Čím větší říši dobijete, tím více armád vám hra postupně dovolí vycvičit. Nejvyšší počet armád, které vám hra dovolí vycvičit je 16 + 8 námořních flotil. Další věc, která mi vadila byl malý rozhled na strategické mapě. Je sice hezké, že se dá přizoomovat až k zemi, ale na druhou stranu by se mělo dát odzoomovat tak, abych měl rozumný strategický rozhled. Minimapa na to moc nestačí. Při boji se navíc kamera vždycky otočí tak, že vy jste vlevo a nepřítel vpravo, takže máte mapu třeba i vzhůru nohama a ani pořádně nevíte, odkud na vás co zaútočilo a kam to případně po boji uteklo, protože ta kamera dělala prostě psí kusy. Zajímavé je, že v nastavení ovládání je možnost přepnutí kamery: "Klasická Total War (Kamera se pohybuje nahoru a dolů po pevné svislé ploše.)" a "Standard (Kamera je níže a provádí přelety nad místy děje)". I když jsem zkoušel obě nastavení, tak se to chovalo pořád stejně. Asi se jedná o nastavení kamery v 3D realtime bojích. Ovládání ekonomiky ve městech je díky ikonkám, které se rozeskakují na jiné ikonky strašně nepřehledné. Kdyby se to udělalo postaru, kdy prostě máte seznam budov a ty, které máte jsou barevné a ty, co nemáte šedé, tak by to bylo daleko přehlednější. Navíc ikonky jednotek a budov ve městech jsou takové archaické, dvoubarevné a prostě svým grafickým stylem nezapadají do jinak detailně prokreslené hry. Nejsem sice příznivec moc velkých omalovánek, ale tohle je nějak moc spartánské. Řada chyb i v AI jednotek a systému hry. Hra občas z ničeho nic spadne, třeba při ukládání. Někdy se stane, že se vám někde zasekne armáda a nedá se s ní nikam hnout. Většinou se s ní dá pohnout v dalším tahu, ale někdy ani tehdy. Pak už asi nezbývá, než ji rozpustit a vycvičit znovu v nějakém městě. HW náročnost jsem nějak nepocítil. Hrál jsem na grafice GF 660Ti. :) Velké problémy mají údajně ATI grafiky. Řada zjednodušení. Například byly odstraněny roční období, senát, rody,... Tahy protivníků trvají i 5 minut, jelikož je jich až 117. Naštěstí je v době míru můžete vypnout. U mě ale tahy trvaly podstatně kratší dobu, takže je tahle věc už zřejmě odpatchovaná.


DLC:
Caesar in Gaul (2013, Steam, recenze: Tiscali Games, čeština: ano (titulky)): První rozsáhlejší DLC pro Rome 2: Total War. Jak již název napovídá, tak nás zavede do Galie, dobývané Caesarem. Obsahuje reálná jména generálů, nové galské kmeny (Bójové, Nerviové a Galatové) a novou mapu Francie s 18 provinciemi. Bójové a Galatové jsou hratelní i ve velké kampani původní hry. Nová historická bitva Alesie. 2 herní tahy znamenají jeden měsíc ve hře. Do hry byly také vráceny roční období, takže si musíte dávat pozor, aby vám v zimě armáda neumrzla. Taky je možné hrát multiplayerovou kampaň ve dvou hráčích. Ta mapa vypadá celkem nudně, ale francouzům to asi tak nudné nepřipadá. :) Nevyváženost hry. Třeba příliš silní agenti, nebo boje na více frontách s několika kmeny najednou.
Greek States Culture Pack (2013) - Přidává hratelné řecké frakce: Athény, Epirus a Spartu. Nové jednotky (nejen nových frakcí) a budovy.
Nomadic Tribes Culture Pack (2013) - Přidává hratelné nomádské frakce: Roxolany, Massagety a Skyty. Tyto frakce můžou rychleji verbovat jednotky do armád. Nové jednotky a budovy těchto frakcí.
Blood & Gore (2013) - DLC, které udělá ze hry hotová jatka! :) Nové grafické a zvukové efekty v bitvách. Boje jsou velmi krvavé. Všude cáká krev a bojujícím vojákům i odpadávají useknuté končetiny.
Hannibal at the Gates (2014, Steam, čeština: ano (titulky): Druhé, rozsáhlejší DLC pro Rome 2. Jak již název napovídá, tak nás tohle DLC zavede do období 2. punské války (218 - 202 př. n. l.) mezi Římem a Kartágem. Hrát lze i za Syrakusy, Arevaky a Lusitány. Frakce Syrakusy a Lusitáni jsou použitelní i v kampani základní hry a obsahují i nové unikátní jednotky. Hraje se na podrobnější mapě západního Středomoří (19 provincií). Do hry se vrací roční období, protože jeden tah se rovná jednomu měsíci. 2 nové historické bitvy: bitva u Kann (216 př. n. l.) a bitva u Zamy (202 př. n. l.). Nová, zajímavější mapa, než u předchozího DLC a kampaň na ní.
Pirates and Raiders (2014) - Nové pirátské a nájezdnické frakce: Ardiové z Illyrie, Thrácké kmeny z Tylisu a královští Ordysové. Tyto frakce dokáží rychle sestavovat žoldnéřské armády. Nové budovy, technologie, náboženství a jednotky.
Beasts of War (2014) - Sedm nových zvířecích bojových jednotek: Molosské dogy, onager se včelími úly, balista s nádobami se škorpiony a hady, katafrakti na velbloudech, keltští váleční psi a syrští obrnění sloni. Navíc speciální bojovníci ve zvířecích kůžích: vlčí válečníci, Sobekovi přívrženci a leopardí válečníci.
Daughters of Mars (2014) - balík ženských bojových jednotek:
Gladiátorky (Řím)
Gladiátorky s oštěpy (Řím)
Žoldácké kušitské štítonošky (v Etiopii)
Lusitánské šermířky (v Lusitánii)
Kimbrské lučištnice (Svébové)
Gorgóiny nájezdnice (Sparta)
Bojovnice s oštěpy (Svébové)
Imperator Augustus Campaign Pack (2014) - free DLC (není ani v seznamu DLC v knihovně Steamu, takže je integrované přímo do hry) s novou velkou kampaní, odehrávající se po roce 42 př. n. l. po zavraždění Caesara. Lze hrát za: Markuse Antóniuse, Lepiduse, Oktaviána, Pompeje, Icény, Marcomanny, Dacii, Egypt, Parthii a Arménii (s tou se dá hrát i původní kampaň).
Black Sea Colonies Culture Pack (2014) - Nové národy z okolí Černého Moře: Kymerii, Kolchidu a Pergamon. S novými národy lze hrát i velkou kampaň.
Wrath of Sparta (2014) - nová mapa Řecka s 22 provinciemi. Nová kampaň se odehrává v roce 432 př. n. l.. 4 hratelné frakce: Athény, Korint, Sparta a Boiótie. Do hry také zasahuje nehratelná Perská říše.
Empire Divided (2017) - Nová kampaň ze 3. století (začíná roku 270), kdy to s Římskou říší vypadalo velice bledě. 10 hratelných frakcí (Řím, Palmýra, Galský Řím, Sasové, Gótové, Markomani, Sasánovci (Persie),  Arménie, Alané a Kaledonci). Nové podmínky vítězství, vůdci, události, dilemata, mise, nákazy, kulty, zbojníci, technologie a budovy. Asi už to bylo i v základní hře, ale přehlednost na strategické mapě je strašně mizerná. Jednotky jsou nevýrazné, hranice států také a přispívá k tomu i mraky, putující nad krajinou (nenašel jsem možnost je vypnout). V diplomacii nejdou předávat provincie jinému národu.
Desert Kingdoms Culture Pack (2018) - 4 nové pouštní frakce: Kúš, Sába, Nabatea a Masaesylové.
Rise of the Republic (2018) - Nová kampaň, zasazená do 4. století před Kristem, kdy se Římská říše teprve rozrůstala. Odehrává se na detailní mapě Itálie a okolí (Sicílie, Sardinie, Korsika, Kartágo). Hrát lze za 10 frakcí: Řím, Tarchunau, Senony, Insubry, Samnity, Tarasy, Syrakusy, Loleiy a Venéty. Na mapě je ještě několik nehratelných frakcí. Každá z frakcí má samozřejmě svá specifika. Nějak jsem nepochopil, proč tohle DLC používá zase ty archaické karty jednotek, jako malované z nějaké neandrtálské jeskyně, když mělo předchozí DLC Empire Divided ty karty jednotek hezky malované. Jinak je ale zajímavé, že hra z roku 2013 dostává po 5 letech stále nové DLC.

Baktria faction - nová frakce. Asi nějaký bonus k jinému DLC, protože v obchodě Steam není.
Seleucid Empire Faction Pack - nová frakce. Asi nějaký bonus k jinému DLC, protože v obchodě Steam není.
Massalie - free DLC přidávající novou frakci Massaliů (Marseille).


Mody:
Nexusmods - mody.
ModDB - mody a přídavky.


Ovládání:
Kolečko myši - zoom.
Myš dopředu/ dozadu - kamera dopředu/ dozadu.
Myš vlevo/ vpravo - otáčení kamerou.
Šipky - posuv kamery.
Myš levá - označení jednotky.
Dvojklik levou myší - skok kamery na místo.
Myš pravá - cíl jednotky (táhnout a pustit - natočení formace v cílové oblasti).
Enter - odznačení jednotky.
Ctrl nebo Shift + klik levou myší - označení více jednotek.
M (nebo přetažením myší) - slučování oslabených jednotek stejného typu uvnitř jedné armády.


Cheaty:
Množství peněz v pokladnici lze editovat v univerzálním cheateru ArtMoney.
Moje save.
100% save.

Na hru je možné použít univerzální cheater WeMod.

Na další podvody si budete muset nainstalovat jiný univerzální cheater Cheat Engine a Table (profil do Cheat Engine pro Rome 2). Tohle vám umožní nastavení minimálních peněz v pokladně, volný pohyb jednotek, doplnění raněných jednotek v armádě po bitvě, minimální nespokojenost v provinciích, růst provincie v jednom tahu, stavba budov v jednom tahu, výzkum v jednom tahu a další věci. Postup aktivace:

1.) Spusťte Cheat Engine.
2.) Spusťte hru.
3.) Přepněte se Alt + TAB do Cheat Engine a vyberte proces Rome2.exe.
4.) Nahrajte v Cheat Engine soubor Table.
5.) Zatrhněte první a pak i druhé zatržítko a objeví se další možnosti.
6.) A teď pozor! Nestačí volbu jen zatrhnout ve sloupci "Active" křížkem, ale musíte ji i aktivovat tím, že uděláte ve sloupci "Value" na hodnotě dvojklik myší a přepíšete například nulu na jedničku (0 - vypnuto/ 1 - zapnuto). Případně u některých voleb napište patřičnou hodnotu. Například u položky "Minimum Money Value" napište, na jakou minimální hodnotu chcete aby vaše herní pokladnice mohla klesnout.
































Total War: Attila

Oficiální stránky Zajímavé stránky: TW Center.net.
Výrobce: Creative Assembly (Velká Británie).
Datum vydání: 2015.
Hodnocení: 8/10.
Žánr: Tahová strategie + 3D realtime bitvy.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Tiscali Games, Zing a Bonusweb.
Návod: Není - zkuste zabudovanou encyklopedii.
Čeština: Ano (titulky).
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano. V nástrojích Steamu.
Kompatibilita s Windows XP: Ne (Minimum je Vista).
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK






Recenze:

Další díl strategické série nás tentokrát zavede do časů zániku Říma pod nájezdy barbarů. Začíná v roce 395, kdy se rozdělila Římská říše na západní a východní a z nekonečných východních plání se na Evropu řítí krvelačné Hunské hordy. Hrát lze za tyto frakce (12): Hunové, Východořímská říše, Západořímská říše, Sasánovská říše, Alani, Svébové, Vandalové, Ostrogóti, Vizigóti, Frankové, Sasové a Lachmidové. Další přibývají v DLCčkách. Kromě kampaně lze hrát i vlastní, nebo historické bitvy. Historických je 10: Soissons, Katalaunská pole, Řeka Frigidus, Ravenna, Utus, Adrianopolis, Dara, Samarra, Cartagena a Ad Decimum. Lze sledovat i záznamy vašich bitev. V realtimové části hry je velice realistická simulace šíření ohně městem. Města je v kampani možné úplně srovnat se zemí. Jejich ruiny lze pak znovu osídlit. Hunové a další kočovné národy nemůžou města obsadit. Jen vyrabovat, nebo vyhladit. V menu, nebo i samotné hře je možnost vyvolat encyklopedii (v češtině), kde najdete hromadu užitečných informací.
Multiplayer:
Lze hrát velkou kampaň (i například s automatickými bitvami), nebo bitvy (všemožná nastavení). Pokud se nechcete unavovat nastavováním bitvy, tak je tu i možnost "Rychlý boj".
Plusy:
Opět o něco lepší grafika. Ikonky budov už nejsou tak graficky chudé, jako v Rome 2, kde byly ve zbytku hry jako pěst na oko.
Mínusy:
Jelikož jsem hrál také s cheaty, tak vám musím říct, že Huny nelze zničit. Okamžitě po zničení jejich armády se někde z čista jasna objeví další horda. Tu opět zničíte a objeví se další... :/ Počet armád je opět omezen velikostí vaší říše.


DLC:
Viking Forefathers
- balík frakcí Vikinských předků, které je možné použít i v kampani původní hry: Gétové, Jutové a Dánové.
Blood & Burning - Opět přídavek, který z bojiště udělá hotová krvavá jatka. Někteří vojáci z toho budou i zvracet. :)
Longbeards Culture Pack - 3 nové frakce: Langobardy, Burgunďany a Alemány. Nové frakce lze použít jak v singleplayeru, tak v multiplayeru.
The Last Roman - Tažení za Východořímského vůdce Belisaria. Povedete frakci Expedice, jež má za úkol znovudobýt města obsazená barbary. Nová mapa západního Středomoří s pěti národy: Ostrogóti, Vandalové, Frankové a Vizigóti. Budete muset plnit příkazy císaře Justiniána z Konstantinopole i od jeho manželky, nebo vyhlásit nezávislost, jako já po dobytí prvního města. :) Konstantinopol vám ale v takovém případě vyhlásí válku. Kampaň lze hrát i v multiplayeru.
Celts Culture Pack - 3 nové frakce: Pikty, Kaledoňany a Ebdanijce. Frakce jsou použitelné jak v singleplayeru, tak v multiplayeru.
Empire of Sand - Pouštní království. Nové hratelné frakce: Aksum, Himjar a Tanukové. Nové mechanismy na mapě, mechanismy hordy, nové náboženské prvky a nové jednotky.
Age of Charlemagne (recenze: Zing a Tiscali) - Doba Karla Velikého - 768 n. l.. Nové tažení v ranném středověku na nové mapě Evropy se 52 provinciemi. Mapa je dost osekaná. Chybí Balkán, Skandinávie i severní Afrika a na východě končí Slovenskem. 8 hratelných frakcí s novými budovami, jednotkami (300) a technologiemi: Království Karla Velikého, Avaři, Kordobské emiráty, Asturijské knížectví, Mercijské království, Dánské království, Lombardské království a Vestfálsko. V nehratelných frakcích je i Česko a dá se odemknout modem do hratelných frakcí. Události spojené se zvoleným královstvím. Dobové ikony jednotek. Diplomacie je uvěřitelnější a plánuje dopředu. Obyvatelstvo je při delším tažení znaveno válkou a může se vzbouřit.
Slavic Nations Culture Pack - 3 nové frakce: Antové, Sklavenové a Venedové. Národy lze použít v kampani, nebo bitvách. Nové jednotky a budovy.
Garamanté - Free DLC (není ani v seznamu DLC v knihovně Steamu, takže je součástí základní hry), které přidává Saharské Garamanty.


Mody:
Nexusmods - mody.
ModDB - mody a přídavky.


Ovládání:
Kolečko myši - zoom.
Myš dopředu/ dozadu - kamera dopředu/ dozadu.
Myš vlevo/ vpravo - otáčení kamerou.
Šipky - posuv kamery.
Myš levá - označení jednotky.
Dvojklik levou myší - skok kamery na místo.
Myš pravá - cíl jednotky (táhnout a pustit - natočení formace v cílové oblasti).
Enter - odznačení jednotky.
Ctrl nebo Shift + klik levou myší - označení více jednotek.
M (nebo přetažením myší) - slučování oslabených jednotek stejného typu uvnitř jedné armády.
Ctrl + M - doplnění zraněných jednotek.


Cheaty:

Cheat table do univerzálního cheateru Cheat Engine.

Save pozice.
























A Total War Saga: Thrones of Britannia

Oficiální stránky
Výrobce: Creative Assembly (Velká Británie).
Datum vydání: 2018.
Hodnocení: 8/10.
Žánr: Tahová strategie + 3D realtime bitvy.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Bonusweb, Tiscali Games a Zing.
Návod: Není.
Čeština: Ano.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK







Recenze:

Creative Assembly se rozhodli vytvořit novou podsérii Total War s podtitulem Saga (Pozor, neplést s Total War Arena - to jsou zase 3D bitvy bez strategické části). Má se jednat o hry menšího rozsahu, než plnohodnotné díly v Total War sérii. Jako první vyšel tento díl, věnující se Británii v období po roce 878. Anglický král Alfréd Veliký dočasně porazil v bitvě Vikingy, kteří ovládají většinu britských ostrovů a vypadá to, že se je podaří z ostrovů konečně vytlačit. V kampani je hratelných 10 frakcí na detailní velké mapě britských ostrovů. Frakce jsou anglické: Wessex a Mercie, velšské: Gwined a Strat Cult, galské: Circenn a Mide. Vikingské frakce jsou velké armády: Východní Anglie a Northumbrie + námořní frakce: Dyflin a Sudreyar. Frakcí je na mapě ale více (nehratelných). Z moře také občas připlouvají nové vikingské hordy.
Jeden herní tah odpovídá ročnímu období. Ikonky budov v provinciích, nebo jednotek v armádách už nejsou tak spartánské, jako v posledních pár dílech TW, ale jsou stylově nakresleny. Kromě velení armádám se opět také věnujete rozsáhlému výzkumu, stavění budov v provinciích, starání se o oddanost šlechticů, guvernéry, sňatky a podobně. Prostě jako v každé jiné Total War hře.
Kromě hraní kampaně lze hrát i samostatné bitvy, jež si sami nadefinujete. Některé frakce mají i jednotky, tvořené válečnými psy. Lze si sestavovat taky námořní bitvy.
Multiplayer:
V multiplayeru, jež se dá hrát po místní síti LAN, nebo internetu se dají hrát jak samostatné bitvy, tak i kampaň pro dva hráče. Dá se při tom nastavit třeba i automatické počítání bitev.
Plusy:
Hra má oficiální české titulky.
Mapa Británie je opravdu hodně velká.
Hraje se to standardně, jako jiné TW hry. Člověku ani nepřipadne, že to nemá být úplně plnohodnotná TW hra.
Mínusy:
Nižšímu rozsahu odpovídá i nižší cena 40 euro, což je sice méně, než standardních 60, ale mohlo to být ještě méně.
Hlavní mapa je docela nepřehledná a abyste měli přehled o hranicích, tak si musíte vypomáhat menší strategickou mapou. Přitom by stačio, kdyby hlavní mapa umožňovala větší odzoomování. Je sice hezké, že je mapa graficky vypiplpaná - poletují tam ptáčci a obláčky, ale tahle mapa má být především o přehledu a ten prostě nemáte. Už od (tuším) Rome 1 ta hlavní mapa v TW sérii klade důraz na hezké grafické efekty na úkor přehlednosti. :(


DLC:
Blood, Sweat and Spears (2018): DLC, jež přináší velice krvavé efekty při bojích. Pokud vlastníte podobné DLC ve hře Total War: Attila (Blood & Burning), tak máte tohle DLC zdarma.


Mody:
ModDB - mody a přídavky.


Ovládání:
Kolečko myši - zoom.
Myš dopředu/ dozadu - kamera dopředu/ dozadu.
Myš vlevo/ vpravo - otáčení kamerou.
Šipky - posuv kamery.
Myš levá - označení jednotky.
Dvojklik levou myší - skok kamery na místo.
Myš pravá - cíl jednotky (táhnout a pustit - natočení formace v cílové oblasti).
Enter - odznačení jednotky.
Ctrl nebo Shift + klik levou myší - označení více jednotek.
M (nebo přetažením myší) - slučování oslabených jednotek stejného typu uvnitř jedné armády.
Ctrl + M - doplnění zraněných jednotek.


Cheaty:
Na hru je možné použít univerzální cheater WeMod.

Save pozice.



















A Total War Saga: Troy

Oficiální stránky
Výrobce: Creative Assembly (Velká Británie).
Datum vydání: 2020.
Hodnocení: 8/10.
Žánr: Tahová strategie + 3D realtime bitvy.
Obchod/ Download: Steam, nebo Epic Store.
Recenze: Tiscali Games.
Návod: Není.
Čeština: Ano.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


 
 
 


Recenze:

Další (menší) díl strategické série Total War (podsérie "Saga") se odehrává za Trójských válek (asi 1200 před naším letopočtem). Válka vznikla kvůli únosu manželky Spartského krále Heleny trojským princem Parysem. Můžete tedy hrát za Trojany a Řeky. Konkrétně jsou na výběr 4 hrdinové za Řecko a 4 za trojské království. Za Řecko (Achajce/Danajce) je to: Achilleus (Fthía), Agamemnón (Mykény), Odysseus (Ithaka) a Meneláos (Sparta). Za Trojany: Hektór, Paris, Aeneas a Sarpédón. Na mapě je ale více různých (nehratelných) královstvíček, které se dělí na tyhle dva hlavní bloky, stojící proti sobě.
Hra má od klasického Total Waru dost odlišností. Především byly zrušeny peníze a zavedeny suroviny, za které si verbujete jednotky a stavíte budovy. Je tam jídlo (armáda), bronz (lepší jednotky), kámen (lepší budovy), dřevo (budovy) a zlato. Se surovinami lze i obchodovat. V herním světě existují bohové, ale neprojevují se tak, že by se během bitvy zjevili a pálili po nepřátelích blesky :), ale pokud jim stavíte chrámy, modlíte se, nebo jim přinášíte oběti, tak vám dávají různé bonusy v bitvách i mimo ně. Například pokud získáte přízeň Poseidóna, tak vaše armády na strategické mapě netrpí při plavbě po hlubokém moři ztrátami. Automatické bitky panáčků, představujících armádu, se nově neodehrávají přímo na strategické mapě, ale objeví se taková malá aréna. Jen škoda, že když panáček sekne druhého panáčka do krku, tak mu neupadne hlavička, ani nestříká krev. Asi bude zase nutné nějaké Blood Uncensored DLC.
Mapa sice pokrývá jen Řecko (včetně Kréty) a kus dnešního západního Turecka (jen celkem úzký pás pobřeží), ale je obrovská s 250 provinciemi. Přesun z jednoho konce mapy na druhý je pěkná štreka!
Kromě kampaně můžete hrát i samostatné bitvy, jež si nastavíte, jak chcete.
Plusy:
Hra byla první den vydání zdarma (po přidání do knihovny vám zůstala natrvalo), ale jen na Epic Store.
Hře jsem moc nevěřil, ale kupodivu mě docela dost bavila - a to je hlavní. :)
Rozhraní hry je plně v češtině (mimo dabingu) - klasika Total War série.
Mínusy:
Hra má bohužel opět klasickou (graficky přeplácanou) Total War mapu, kde nejsou pořádně rozeznatelné hranice jednotlivých států. Hlavní účel strategické mapy - strategický přehled, tedy mapa neplní. Je sice hezké, že nad mapou létají ptáčci, jsou tam krásně zpracované, hory, potůčky, průzračné moře, střídá se tam den a noc (při zastaveném čase - tahovka - HE?!), ale víte kulový, odkud kam sahají momentálně hranice jaké říše!!! Vývojáři téhle herní série to prostě pořád nechápou! :/ Sice se při maximálním odzoomování objeví jakási plochá 2D mapa s provinciemi a v menu překrytí vpravo při výběru "vlastnictví" mapu provincie obarví podle vlastníků, ale uvítal bych, aby to bylo přehlednější i bez neustálého odzoomování do tohoto pohledu.
Tahy počítačových protivníků trvají dost dlouho. Umělá inteligence ráda verbuje speciální postavy různých agentů a dalších šarlatánů, co chodí po mapě a škodí soupeřům a u každého jejich kroku vyskočí okýnko s informací, co se událo a musíte ho odkliknout. V pozdějších fázích hry jich je na mapě takové kvantum, že to strašně zdržuje. Na tohle vám ale poradím zlepšovák. Klikněte vpravo nahoře na malou ikonku kamery a tam si můžete detailně nastavit, které akce chcete sledovat při tahu počítačových protivníků. Můžete třeba skrývat pohyby spřátelených, nebo neutrálních armád, agentů a to i zvlášť pro jednotlivé národy - opravdu výrazně to ušetří čas!!!
Hra nějak nereflektuje historickou událost, kdy se řecké klany spojily proti Tróji a je to pořád takový sandbox, jako předchozí díly, takže si klidně vedete války i se svými řeckými bratry a děláte si prostě, co chcete. Žádná velkolepá výprava obrovské armády na Tróju se nekoná.
Hra nemá žádný multiplayer.
Mezi jednotkami nějak chybí jízda. Některé národy tam sice mají nějaké těžké válečné vozy a generálové taky můžou někdy vyfasovat válečný vůz, ale jinak je to samý souboj pěchoty (pěchota s praky, luky, sekerami, kopími, nebo meči).
Nejsou zde ani námořní bitvy. Pokud se střetnou dvě armády na moři, tak následuje pozemní bitva.
Výpočet automatického spočítání bitvy je někdy dost nevyvážený. Například při likvidaci jednoho trójského prince jsem na jeho jednu armádu útočil 4 plnými, zdravými, vyváženými armádami a automatický odhad bitvy byl cca 75 procent v jeho prospěch. Jako nechápu... to měl v té armádě Chucka Norrise???
Zpracování herního enginu je v některých věcech takové pitomé. Různé hlášení se třeba zavírají takovým kulatým tlačítkem s věžičkou na spodu onoho okýnka. Jenže to tlačítko je mimo to okýnko a je tedy obklopeno pozadím. Možná se vám na začátku hry stane to, co mě, že jsem nechápal, jak mám to okýnko KRUCINÁL zavřít, protože jsem to tlačítko neviděl a pořád jsem hledal nějaký klasický zavírací křížek.


DLC:

Amazons (2020): DLC s amazonkami můžete mít také zdarma, pokud si propojíte účty na oficiální Total War stránce s Epic Store. Hra umožní hru za amazonky Penthesileu, nebo Hippolytu.
Blood & Glory (2020): Další verze známého DLC, které do hry přidává více krve a brutality.
Ajax & Diomedes (2021): Noví hrdinové Aiant a Dioméd.
Mythos (2021): DLC do hry přináší bájné příšery, jako gryf, hydra, nebo Kerberos.
Rhesus & Memnon (2021): etiopský král Memnón a thrácký Rhésos. 49 nových jednotek.


Mody:
Nexusmods - mody.
ModDB - mody.


Ovládání:
Kolečko myši - zoom.
Myš dopředu/ dozadu - kamera dopředu/ dozadu.
Myš vlevo/ vpravo - otáčení kamerou.
Šipky - posuv kamery.
Myš levá - označení jednotky.
Dvojklik levou myší - skok kamery na místo.
Myš pravá - cíl jednotky (táhnout a pustit - natočení formace v cílové oblasti).
Enter - odznačení jednotky.
Ctrl nebo Shift + klik levou myší - označení více jednotek.
M (nebo přetažením myší) - slučování oslabených jednotek stejného typu uvnitř jedné armády.
Ctrl + M - doplnění zraněných jednotek.


Cheaty:
Na hru je možné použít univerzální cheater WeMod. Nezranitelnost jednotek (pouze v 3D bitvách) ale nefunguje na 100%. Lepší je, když tuto položku zapnete až v bitvě a ne před ní ještě na strategické mapě, ale i tak vám vojáci v armádách umírají. Je to ale lepší.

Pak lze i editovat další věci v univerzálním cheateru Cheat Engine. Mě se dařilo nacházet třeba body, které slouží k vylepšování bonusů vašich generálů, nebo přízeň jednotlivých bohů.

Moje save pozice.





























Total War: ROME REMASTERED

Oficiální stránky
Výrobce: Creative Assembly (Velká Británie).
Datum vydání: 2021.
Hodnocení: 9/10.
Žánr: Tahová strategie + 3D realtime bitvy.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Tiscali Games, Bonusweb a Zing.
Návod: Není.
Čeština: Lokalizace.net.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Ne.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


 
 
 



Recenze:

Creative Assembly se znenadání vrhli na remaster původního Rome z roku 2004. Vylepšena je nejen grafika (až 4k rozlišení), ale i různé herní mechanismy. Navíc je odemčeno 16 dříve nehratelných frakcí. Do hry byla přidána i nová jednotka "Obchodník". Ve hře je řada vylepšení, můžete si třeba měnit velikost ovládacího rozhraní, nebo režim mapy, který vám ukáže, ve kterých provinciích hrozí povstání a podobně. V nastavení je možné různé úpravy zapínat a vypínat, pokud vám bude klasické nastavení vyhovovat více. V bitvě je na klávese Tab nový taktický pohled a přes mezerník si můžete zapínat a vypínat značky, zobrazit dostřely a podobně...
V kampani je na výběr 19 hratelných frakcí. Při hře za některý ze tří římských rodů bojujete navíc o přízeň senátu (plníte pro senát různé úkoly a za odměnu pak v něm zvyšujete svůj vliv). Dále lze hrát 10 historických bitev, nebo si sestavit volitelnou bitvu. Kromě různého nastavení je v nich na výběr 34 map a 20 hratelných frakcí (oproti kampani je navíc S.P.Q.R.). Nebo se můžete vrhnout do rychlé bitvy.
Součástí hry jsou také datadisky Barbarian Invasion a Alexander. Datadisky se spouští zvlášť z launcheru hry.
Barbarian Invasion:
Kampaň za 18 hratelných barbarských národů (včetně Slovanů). Hraje se na mírně upravené mapě původní hry. 2 historické bitvy, nebo volitelná bitva na 19 mapách a 20 hratelných národů (oproti kampani jsou navíc východnořímští a západořímští rebelové).
V multiplayeru lze sestavit vlastní bitvu (historické použít nejdou).
Alexander:
Kampaň, jež je omezena na 100 tahů, lze hrát pouze za Makedonce na nové mapě, která se rozprostírá od balkánu až po Indii. Dále je k dispozici 7 historických bitev, nebo klasicky vlastní bitva s 21 mapami a 4 hratelnými frakcemi: Mekedonie, Indie, Persie a Dahajci. Pak jsou ještě kromě obligátní rychlé bitvy k dispozici 3 bitevní turnaje. Jedná se o sérii propojených bitev za sebou (3, 3 a 5 bitev), kterými se musíte prokousat a neztratit přitom generála.
V multiplayeru lze použít vlastní bitvu, historickou bitvu, nebo se pustit i do oněch bitevních turnajů.
Multiplayer:
Multiplayer lze hrát po internetu, nebo místní síti LAN. Lze vytvořit vlastní, nebo historickou bitvu až pro 8 hráčů. Kampaň se v multiplayeru hrát nedá. V době mého testování (červen 2022) nebyly na serveru žádné rozehrané hry. Zajímavé... ???
Plusy:
Majitelé původní hry měli při předobjednávce 50% slevu. Já ji využil. :)
Vylepšená grafika vypadá hezky.
Ve hře je i pěkná skladba soundtracku od Angely a Jeffa van Dycka. Skvělý ženský vokál. Skladba byla i v původní hře, ale nějak si na ni nepamatuju. :)
Parádní mocné cheaty do konzole (viz. níže). Ale pozor, když je použijete, tak v dané hře nezískáte na Steamu žádné achievementy. :)
Mínusy:
Není těch remasterů už poslední dobou nějak moc?
V jazycích chybí čeština, což je divné, když mají Total Wary oficiální češtiny už od Medievalu 2. Naštěstí je k dispozici amatérská čeština.


DLC:
Enhanced Graphics Pack
(2021): Balík, jež ještě více vylepšuje grafiku. Je zdarma a na disku vám schramstne dalších 31 GB navíc, takže celá hra zabírá skoro 66 GB.


Mody:
ModDB - mody a přídavky.


Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.

V bitvě:
Tab - taktický pohled.
Mezerník - zapnutí/ vypnutí značek, dostřely jednotek atd...


Cheaty:
Na hru lze použít univerzální cheater WeMod. Bohužel hra obsahuje nějakou silnou proticheatovací mechaniku a tak je třeba jednotlivé funkce zapínat jen na chvíli, když je zrovna potřebujete a hned je zase vypnout. Třeba potřebujete postavit všechny rozestavěné budovy ve městě za 1 tah, tak vyberete město, zapnete v cheateru rychlé stavění, naklikáte budovy a funkci v cheateru zase hned vypnete. Pokud ji nevypnete a se zapnutým rychlostavěním budov překliknete třeba na armádu, tak hra spadne a šmitec.

Pak jsou tu ještě konzolové cheaty, implantované přímo do hry (při jejich použití ale na Steamu nezískáte žádné achievementy). Aktivace konzole je v launcheru, který se spouští před hrou (standardně je zapnutá). Ve hře pak klávesou "~" nahodíte konzoli a píšete:
showmethemoney - přidá 10,000,000 denárů.
auto_win attacker - útočící armáda vyhraje příští automaticky počítanou bitvu.
auto_win defender - napadená armáda vyhraje příští automaticky počítanou bitvu.
process_cq all - dokončí všechny stavby ve všech vašich městech.
process_rq all - dokončí verbování jednotek ve všech vašich městech.
oliphaunt - vytvoří velkého slona v označené armádě, nebo městě.
toggle_fow - odhalí mapu (zapne/ vypne).
create_unit (General Name) (Unit) (Number Of Troops) - Customize your general's army with any troops you like.
give_trait (General Name) (Trait) (Level of Trait) - Change up your character or make the best possible general you can.
list_traits - Provides a list of available Traits.
process_cq (název města) - dokončí výstavbu v konkrétním městě.
capture_settlement (jméno města) - obsadí konkrétní město (musí být označené).
season (summer/winter) - změní roční dobu (léto/zima).
add_money (částka) - přidá konkrétní částku peněz.
date (rok) - změna datumu.
Jericho - zničení hradeb města.
toggle_perfect_spy - odkryje všechny informace o nepříteli.
add_population (jméno města) (počet lidí) - přidá populaci konkrétnímu městu.
kill_character (jméno postavy) - zabije postavu (třeba nepřátelského generála).

Moje save pozice.




























Total War: PHARAOH (+Dynasties)

Oficiální stránky
Výrobce: Creative Assembly (Velká Británie).
Datum vydání: 11. říjen 2023.
Hodnocení: 8/10.
Žánr: Tahová strategie + 3D realtime bitvy.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Bonusweb a Tiscali Games, Vortex a Zing.
Návod: Není.
Čeština: Ano - oficiální.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Ne.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK






Recenze:
Další díl nekonečné, tahově-realtimové strategické série, tentokrát ze starého Egypta. Odehrává se v době konce vlády faraona Merneptaha (cca 1200 let před Kristem) a lze hrát za 10 vůdců (2 z toho přineslo free DLC High Tide), kteří usilují o uvolněný trůn po jeho smrti.
Frakce jsou rozděleny do 4 skupin: Egypťané (Ramesse, Seti, Tausret a Amenmesse), Kanaánci (Irsu a Bej), Chetité (Šuppiluliumaš a Kurunta) a mořští nájezdníci (Walwetes a Ioláos). Jedinou ženou je Tausret, jež je manželkou Setiho. Na mapě je ještě hromada dalších nehratelných frakcí.
Mapa pokrývá nejen Egypt, ale i Blízký východ a východ Anatolie (dnešního Turecka). Možná se vám to zdá málo, ale mapa je fakt velká a bude trvat dlouho, než ji obsadíte. :) Provincie jsou seskupeny, jak to bývá v posledních TW dílech zvykem, do skupin, které tvoří hlavní město provincie a k němu většinou ještě další dvě podoblasti. V provinciích stavíte stanoviště (vojenské, administrativní, ekonomické a náboženské) a zvlášť samotné budovy, jež se dají tradičně upgradovat v několika úrovních. Na mapě jsou i neobsazené neutrální provincie, které můžete kolonizovat. Jako zdroje jsou ve hře: potraviny, kámen, dřevo, bronz a zlato. Vliv má také náboženství v němž získáváte body přízně za stavení svatyň pro jednotlivé bohy.
Lze nastavit náhodné startovní pozice, zapnout nebo vypnout vlivy přírody (záplavy, zemětřesení, morové rány a písečné bouře) na bitvy, nastavit zdroje, vypnout obchod, vypnout postih za vstup na cizí území, vypnout povstání, zapnout možnost automatického počítání výsledku boje, aktivitu mořských nájezdníků, nutnost zničení všech měst, nebo i jednotek pro porážku frakce a další... Možnosti nastavení jsou opravdu velmi bohaté, jen jsem nikde nenašel možnost nastavit počet a konkrétní protivníky, jak je to u Total War zvykem. Výzkum probíhá formou královských dekretů.
Vaši generálové mají rozsáhlý perkový systém. Můžete jim přidělovat body v oblastech: přítomnost, odolnost a horlivost, plus až 4 speciální tituly s různými bonusy. Do výbavy jim můžete přidat speciální: zbroj, štít, zbraň, jezdecké zvíře, 2 následovníky a 2 speciální předměty.
Co se týče 3D bitev, tak jimi můžete klasicky řešit bitvy v kampani, nebo si samostatně nastavit vlastní bitvu s vlastním nastavením. Mapy jsou rozděleny na: pozemní (84 map), obléhání, přepad a menší sídlo. Nastavit lze třeba počasí, nebo výbavu a schopnosti generálů a až 4 vs. 4 hráče v bitvě. AI řídí jak protivníky, tak i vaše spojence.
Total War: Pharaoh - Dynasties:
(25.7.2024, viz. Tiscali Games, Tiscali Games 2, Vortex, Zing a Zing 2) je velký free (majitelé původní hry jej mají zdarma) update hry, jež rozšířil kampaň a mapu. Mapa se rozšířila na Mezopotámii a Egejské moře, takže je skoro dvakrát větší se 168 osadami. Dále 80 nových mezopotámských jednotek a 70 přepracovaných z Troy. Nově jsou hratelnými frakcemi: Babylón, Troja, Mykény a Asýrie. Do nehratelných menších frakcí přibylo 25 nových. Hra navíc obsahovuje i systém dynastií, kde se musíte starat o svůj rod. Pokud chcete hrát původní kampaň, tak je celá hra zachována. Hra je totiž od původní hry úplně oddělena a na Steamu ji stahujete odděleně, jako "Total War: Pharaoh - Dynasties".
Multiplayer:
Multiplayer lze hrát po internetu, nebo místní LAN síti. Hrát lze jak kampaň, tak vlastní 3D bitvy.
Plusy:
Hra má oficiální češtinu.
Velké možnosti nastavení hry.
Když se do hry zažerete, tak je zase hodně návyková. :)
Mínusy:
Zase děsně nepřehledná mapa. Graficky vypadá sice úžasně, ale pořádný strategický přehled mít nebudete.


DLC:
High Tide (25.1.2024): Free DLC, které přineslo dvě nové hratelné frakce a 37 nových jednotek.
Blood & Sand (29.2.2024): Další verze tradičního DLC, které vám umožní ve hře zapnout velmi krvavé efekty. Země bude po bojích nasáklá krví, v řekách poteče krev, potřísní okolní budovy, nebo vám zastříká i kameru. :)


Mody:
Nexusmods - mody.


Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce/ výběr jednotky.
Pravé tlačítko myši - určit cíl jednotce.


Cheaty:
Na hru lze použít univerzální cheater WeMod. Bohužel cheater nemá žádné funkce na 3D bitvy.

Moje save pozice.