Total AnnihilationTotal Annihilation: Kingdoms

Tohle pokračování, které vás zavede pro změnu do fantasy světa se moc nepovedlo.


Total Annihilation

Oficiální stránky
Výrobce: Cavedog Entertainment (USA)
Datum vydání: 1997
Hodnocení: 8/10
Žánr: Realtime strategie.
Obchod/ Download: GoG, ZOOM, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb.
Návod: Abecedaher.
Čeština: Download. (Při spuštění některých misí padá - asi není kompatibilní s datadisky.)
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano. (V adresáři hry soubor TAE.EXE, ten který je jako bonus na GoGu nejde spustit.)
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Výborná realtime strategie, která je však v mnohém jiná, než startardní klony Command & Conquer. Ve hře bojují dvě frakce robotů o nadvládu nad planetou. Ústřední jednotkou je váš Commander, který umí stavět budovy. Ovšem umí stavět jen základní budovy a pokud budete chtít stavět nějaké pokročilejší, tak si budete muset v nějaké továrně na roboty postavit jinou stavěcí jednotku. Tou postavíte další pokročilejší výrobnu robotů a v ní zase ještě pokročilejší stavební jednotku a tak dále... Kvůli urychlení stavby budov můžete i přiřadit ke stavbě budovy i více stavících jednotek. Stavěcí jednotky můžete použít i k urychlení výroby v budově. Jednotek a budov je skutečně přehršel. Ve hře je 150 jednotek + 230 jednotek přidávají datadisky. Budov je taky velké množství. Nejprve budete potřebovat elektrárny a doly na železo, aby se vám dostávaly suroviny na výrobu. Ve hře jsou totiž dvě komodity, které budete potřebovat a to energie a železo, více surovin hra nemá. Železo můžete získávat i těžením vraků jednotek a budov, které zůstávají na bojišti. Energii lze zase získávat i vysáváním vegetace. Mezi obrannými budovami je například dalekonosné dělo s názvem "Big Bertha". Velká Berta má skutečně obrovský dostřel a ničivou sílu. :) Terén mapy je trojrozměrný, tak se vaše jednotky budou drápat do kopce a z kopce. Hra obsahuje i námořní a letecké budovy a jednotky. Rychlost hry si můžete kdykoliv regulovat od -10 až do +10. Ne, hru nelze nastavením mínus pustit pozpátku, je to jen taková stupnice, kdy nula je normální rychlost. :) Jednotkám můžete jejich cíle naprogramovat dopředu se stisknutou klávesou Shift. Hrát můžete za dvě rozdílné strany: CORE a ARM. Ke hře je k dispozici 8 kampaní za ARM a 6 kampaní za CORE. Hlavní 2 kampaně za každou stranu mají 25 a 12 misí (ty dvanáctimisiové kampaně jsou zřejmě z datadisků). Ostatních misí rozdělených do takových minikampaní je celkem 47 za ARM a 54 za Core. Je v tom takový bordýlek, takže netuším, co z toho přidaly až datadisky a co bylo v původní hře. Kromě kampaní lze zvolit taky tradiční režim Skirmish, kde si můžete nastavit volnou hru dle svých přání. Na mapu si můžete přidat až 3 protivníky (U map je uvedeno, že jsou až pro 10 hráčů, ale ve Skirmish jsem nenašel možnost přidat více než ty tři. Asi to jde jen v Multiplayeru). Dále si můžete vybrat až 99 map (některé přidaly datadisky) a další nastavení. Můžete si i vypnout podmínku, že hra končí při zabití Commandera. Myslím ale, že je to celkem zbytečné, protože k jeho zabití dojde obvykle v jeho základně a obrovská exploze, která jeho smrt provází je stejně základna srovnána se zemí. :) Commander má i zbraň D-Gun, kterou zlikviduje jakoukoliv jednotku jediným výstřelem a umí chodit i po dně moře.
Multiplayer:
V multiplayeru jsou samé zastaralé služby, které už neexistují. Funkční možná bude volba Direct Play, kde ale nejsou už dnes žádné hry, ale kdyby někdo nějakou založil, tak by se tam možná objevila. Hrát lze stejně, jako režim Skirmish na 99 mapách, ale až v 10 hráčích. Některé hráče může ovládat i počítač.
Plusy:
Obrovské množství budov a jednotek, tady se dá skvěle vyřádit. Akce pěkně odsýpá, je to maso! :) Jednoduchá obtížnost je opravdu jednoduchá a má šanci si zahrát i začátečník.
Mínusy:
Ve Skirmishi lze dát na mapu jen 3 protivníky. Nechápu proč, když multiplayer podporuje až 10. Většina Map je takových nějakých bizarních, uvítal bych více realistických, přírodních. Hru z GoGu lze sice spustit i ve FullHD, ale vše je pak takové mrňavé.


Datadisky:
The Core Contingency: Datadisk přinášející 75 nových jednotek, 50 map, 25 misí a 6 nových světů.
Battle Tactics: Nové mise, mapy a scénáře.

Ovládání:
Levé a pravé tlačítko myši - interakce.
Držení Shiftu - naprogramovat jednotce více cílů dopředu.
F2 - Menu.
Pause/ Break - pauza.
+ / - (Numlock - rychlost hry.
Ctrl + číslo 1 až 9 - uložení týmu.
Alt + číslo 1 - 9 - vyvolání týmu.
Ctrl + A - vybrat vše.
Ctrl + Z - vybrat všechny jednotky stejného typu.
Ctrl + S - vybrat všechny jednotky na obrazovce.
Ctrl + D - zničit vybrané jednotky/ budovy.
Ctrl + F9 - snímek obrazovky.
Alt + ~ - zobrazit status bary jednotek.

Cheaty:
Klávesou Enter vyvolejte konzoli a napište některý z kódů:

+atm        - přidá 1000 kovu a energie
+cdstart    - zapnutí hudby z CDčka
+cdstop     - vypnutí hudby z CDčka
+clock      - zastavení herního času
+control #  - prohození ovládaného hráče (asi u Multiplayer)
+doubleshot - dvojnásobná účinnost zbraní
+halfshot   - poloviční účinnost zbraní
+ilose      - okamžitá prohra
+iwin       - okamžitá výhra
+kill       - zničí vše
+los        - plná mapa
+noenergy   - žádná energie
+nemetal    - žádný kov
+noshake    - vypne klepání obrazu při velkých explozích (dost se to hodí, když na nepřítele posíláte deset atomovek najednou)
+nowisee    - kompletní mapa
+radar      - uvidíte všechny ty malý tečky na radaru
+sing       - když dáte vojákům povel, tak si budou pobrukovat (moc hezký)
+sund3d     - 3rozměrný zvuk (podle mě to nefunguje, nebo je to stejné jako 3D v Options)
+switchalt  - rychlejší přepínání mezi skupinami (nemusíte při výběru mačkat Alt, stačí jenom číslo)
+view #     - zobrazí informace o energii a kovu hráče číslo # (zadávejte ve tvaru 1 - 3 to jsou soupeři a jenom "view" bez uvozovek to jste Vy)

Poznámka : Některé kódy fungují jenom ve Skirmish.

Tipy:

- Spusťte hru, jděte si do Singleplayeru a napište drdeath (bez uvozovek). Tím se Vám mezi tlačítky Load game a Previous menu zobrazí psí kost. Když na ni kliknete, zobrazí se Vám úplná nabídka misí hry.
- Pošlete bombardér zničit nějakou budovu. Hned, jak začne vypouštět bomby, tak přeměřte na jinou stavbu nebo jednotku. Jestli jste to udělali správně, tak by neměl při otočce a docela dlouho po ní přestat bombardovat. Je to poměrně zničující v hodně "zalidněných" základnách.
- Pokročilé budovy můžou stavět i nepokročilé stavěcí jednotky, nebo Commander. Stačí začít stavbu pokročilou jednotkou a přidat nepokročilou na pomoc. Pak už můžete pokročilou poslat stavět něco jiného a nepokročilá bude pokračovat sama ve stavbě budovy, kterou by správně neměla umět postavit.