Thimbleweed Park


Delores: A Thimbleweed Park Mini-AdventureThimbleweed Park

Oficiální stránky
Výrobce: Terrible Toybox (USA)
Datum vydání: 2017
Hodnocení: 10/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb, Tiscali Games a Zing.
Návod: Gamesradar, nebo YouTube.
Čeština: prekladyher.eu
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Nová adventura od Rona Gilberta a Garyho Winnicka - bývalých vývojářů Lucas Arts, potažmo Telltale Games. Hra je zpracována v pixelovém retro stylu s příkazovým ovládáním a je naprosto úžasná!!! Plně se ztotožňuji s větou, kterou jsem o hře někde četl: "Vypadá to, jakoby tvůrci vytáhli z archívu nikdy nevydanou hru z devadesátek a dnes ji vydali.". Prostě styl starých dobrých Lucas Artovek s naprosto skvělým třeskutým humorem! Hra si dost bere inspiraci taky ze hry Maniac Mansion, protože většinu hry neovládáte jen jednu postavu, ale třeba i rovnou 5 najednou! Kdykoliv můžete mezi postavami, které se nachází na různých místech (a že je herní svět dost velký) přepínat a kooperovat postup, předávat si věci z inventáře a podobně! Hra je doslova narvána easter eggy na všechno možné. V telefonním seznamu si můžete třeba najít čísla tvůrců (Rona Gilberta a Garyho Winnicka) a zavolat jim - namluvili vám vzkaz na záznamník. :)
Co se týče příběhu, tak ten se odehrává v roce 1987 (rok vydání hry Maniac Mansion - náhoda? :) ). V malém městečku Thimbleweed Park se stane vražda - je zavražděn německý obchodník. Na místo vraždy jsou povoláni federální agenti Angela Rayová a Antonio Reyes, kteří se zrovna moc nemusejí, ale nezbývá jim než spolupracovat. Zjišťují, že celé městečko je nějaké podivné. Postupem času se vám dostane pod ruku i *BEEEEEP* *BEEEEEEP* klaun z místního cirkusu, který se stane pravděpodobně vaší nejoblíbenější postavou. :) Dalšími ovladatelnými postavami je jedna mladá programátorka počítačových her a její otec (v trochu jiném, než obvyklém stavu :) ). Chvílemi hrajete i za jiné postavy - například úvod.
Plusy:
Famózní střeštěný humor!
Skvěle vyřešená kooperace s více postavami, která zajišťuje nelinearitu, protože řadu úkolů může provést více postav a je jen na vás, se kterou to provedete.
Bez návodu to není ani tak moc těžké - když jsem většinu hry hrál bez návodu i já (takový matlal). Ovšem musíte mít už nějaké zkušenosti se starými adventurami, abyste věděli, jak se některé problémy asi tak mohou zhruba řešit... :) Navíc jsem se u řešení problémů královsky bavil.
Mínusy:
Možná by mohlo někomu vadit staré příkazové ovládací menu a pixelová grafika, ale tohle je prostě retro festival a tohle k němu prostě patří!!! :)
Můžeme sice být vděční za neoficiální češtinu od Patrika Špačka, ale bohužel by čeština potřebovala korekturu, jako sůl. Je tam hromada hrubek (i/y) a dalších chyb. :(
Jen 9 ukládacích pozic z nichž je jedna vyhrazena na autosave.
Někdy se můžete zaseknout na něčem, co momentálně nemůžete vyřešit. Například mám za holku za úkol sehnat právníka, kvůli přečtení poslední vůle jejího otce. Právníka najdu v telefonním seznamu, ale je tam záznamník, že se připravuje na "CON". Tak ztrácím fůru času snahou volat z různých telefonů a další zoufalou snahou právníka sehnat - třeba jiného. Přitom se musíte nejprve posunout s jinými úkoly jiných postav, aby byl právník k dispozici.

DLC:
Ransome Unbeeped (2018): DLC, které vám odstraní pípání, jež cenzuruje klaunovu sprostou mluvu, takže si můžete naplno vychutnat hlášky, jako: "Já jsem kurva zasranej klaun!!!" bez pípání :) DLC je nutné po každém spuštění hry znovu aktivovat v menu hry (záložka video).

Ovládání:
Levé tlačítko myši - pohyb a interakce (držení tlačítka - kontinuální pohyb).
Klik kolečkem myši - odklikávání rozhovorů.
Mezerník - pauza.

Cheaty:
Moje save pozice.


Delores: A Thimbleweed Park Mini-Adventure

Oficiální stránky
Výrobce: Terrible Toybox (USA)
Datum vydání: 2020
Hodnocení: 9/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Recenze na Steamu.
Návod: YouTube. Dole máte napsány odkazy na časové skoky na důležité věci.
Čeština: Autor češtiny na původní hru mi potvrdil, že čeština už bude brzo hotová.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK
Recenze:

Kratičké pokračování střeštěné adventury ve stylu devadesátek. Dle slov autorů to není ani pokračování, ale taková zkouška prototypu enginu na novou hru.
Příběh se odehrává v roce 1988. Hrajete za mladou, nadějnou programátorku počítačových her Delores, jež už znáte z původní hry. Hra se odehrává na těch samých obrazovkách, jako původní hra (někam vás to nepustí). Delores vezme práci novinářky v Nickel News a dostane za úkol, nafotit série fotografií. Každý den dostanete úkol vyfotit tématické fotky a vy musíte přijít na to, co máte vlastně přesně vyfotit. Někdy je třeba některým věcem trochu pomoci. :)
Hra nemá dabing, ani v ní nelze libovolně ukládat. Hra se ukládá sama až po splnění celého denního úkolu 5 fotografií. Celkem je 6 dní po 5 fotografiích. Na konci dne odnesete šéfce fotky a požádáte o konec a hra se sama ukončí a musíte ji pro pokračování spustit znovu. Věci, které jste udělali, nebo věci, co jste sebrali se ale neukládají, takže musíte někdy provést ty samé věci znovu.
A ještě taková zajímavost. Autor děkuje nějaké testerce "Kateřině Bergerové". Ti Češi jsou rozlezlí všude. :)
Plusy:
Je to zcela ZDARMA!
Samozřejmě další porce skvělého humoru. :) Rozhodně je lepší hru hrát až po původní hře, protože je tam celá řada narážek na příběh původní hry.
Mínusy:
Je to celkem krátké (YouTube návod má 52 minut). Ale jestli to budete hrát bez návodu, tak se to může řádně protáhnout. :)
Není dabing.
Nelze libovolně ukládat (hra se ukládá sama po dnech).

Ovládání:
Levé tlačítko myši - pohyb a interakce (držení tlačítka - kontinuální pohyb).
Pravé tlačítko myši - kontextové menu.
Klik kolečkem myši - odklikávání rozhovorů.
Mezerník - pauza.

Cheaty:
Nemám.