The Vanishing of Ethan Carter

Oficiální stránky
Výrobce: The Astronauts (Polsko)
Datum vydání: 2014
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - 3D.
Obchod/ Download: GoG, Epic Games, nebo Steam. Včetně verze Redux. Na Gogu si Redux přidáte do knihovny přes odkaz "Serial keys" v roletě "More" na stránce se stažením instalátoru.
Recenze: Tiscali Games, Bonusweb a Zing.
Návod: Adventurista.

YouTube.
Čeština: Český dabing (dabing nelze použít na verzi Redux). Titulky jsou přímo ve hře oficiální.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Zajímavá nezávislá adventura od polských tvůrců. Jste detektiv s mírně nadpřirozenými schopnostmi a vydáváte se do opuštěné oblasti vyřešit záhadné zmizení malého chlapce Ethana Cartera. Prostředí je opravdu velice hezky ztvárněno. Nacházíte se v horské oblasti s přehradou, jezerem a pár baráky. Grafická podívaná, kteru si užijete, i když budete jen tak chodit volně po rozsáhlých herních lokacích. Autoři se prý nechali inspirovat oblastí na polské straně Krkonoš.
Herní náplň spočívá v průzkumu míst vražd a po nalezení jednotlivých stop pak sestavíte posloupnost událostí, která se vám přehraje. Jestli jste hráli třeba hru Tahoma, tak je to něco podobného. Zpočátku, než jsem přišel na to, co mám vlastně dělat jsem byl ze hry poněkud dost zmatený, protože vám hra moc nenapovídá, co máte dělat, ale po přečtení instrukcí v návodě jsem to pochopil. Ve hře je taky několik logických hádanek. Většinou jsou docela jednoduché, ale třeba sestavit místnosti v domě mi dalo zabrat i podle návodu. Máte dva domy kousek od sebe. Musíte prolézt první dům a zapamatovat (spíše zapsat/ zakreslit), jak jsou jednotlivé místnosti uspořádané. Pak vejdete do druhého domu a tam musíte vnitřek domu okopírovat dle prvního. U každých dveří je možné přepínat několik pohledů do místnosti za dveřmi a musíte vybrat ten správný. Prostě fuška... :( Ale ostatní puzzly jsou naštěstí dost jednoduché.
Redux: Redux je mírně graficky vylepšená verze do Unreal 4 enginu. I když jsem se díval na srovnávací videa, tak jsem si ničeho podstatného nevšiml. :) Jo, okraje některých objektů jsou méně zubaté a obraz je mírně (doslova jen o chlup) ostřejší a to je tak vše. Nechápu, proč se autoři zabývali něčím takovým - zbytečná práce. Na GoGu si můžete Redux verzi přidat do knihovny přes odkaz "Serial keys" v roletě "More" na stránce se stažením instalátoru. Na Redux verzi taky nejde nainstalovat český dabing, ale oficiální české titulky zůstávají.
Plusy:
Překrásná grafika krajiny na Unreal enginu.
Volnost pohybu po přírodě. Hra vás hned na začátku pustí skoro do všech lokací.
Zajímavý tajemný příběh.
Mínusy:
Zpočátku asi dost nepochopíte, co se po vás vlastně chce a budete potřebovat nakopnout strýčkem Googlem. Hledání nějakých drobných stop někde v houští v lese bude asi taky dost zákysové.
Hra se ukládá sama a jen po splnění nějakého úkolu. Pokud ji ukončíte, protože na hraní nemáte moc volného času, tak vás to někdy hodí dost dozadu.
Hra je celkem krátká - asi 1,5 hodiny, pokud víte, co máte dělat, ale vzhledem k tomu, že se častokrát budete trápit s nějakým zákysem, tak se to může dost protáhnout (4 - 5 hodin).
Redux verze není moc vylepšená.

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
Ctrl - skrčit.
Mezerník - vize (musíte mít odkryté všechny stopy).
Pravé tlačítko myši - přiblížení pohledu.
Levé tlačítko myši - interakce.
Q / E - výběr pořadí u událostí.

Cheaty:
Save s dokončeným příběhem - lze znovuspustit závěrečnou animaci.