The Stanley Parable


The Beginner's Guide


The Stanley Parable

Oficiální stránky
Výrobce Galactic Cafe (Německo)
Datum vydání 2013
Hodnocení 9/10
Plná Steam, nebo Epic.
Recenze Tiscali Games.

Preview na DeLuxe verzi: Zing.
Návod Není.
Update Hra se updatuje sama přes Steam.
Čeština Český dabing.
Multiplayer Ne.
Editor Ne.
Kompatibilita s Windows XP Údajně ano, ale vzhledem k tomu, že Steam už XP nepodporuje, tak už to asi spustit nepůjde.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OKRecenze:

Tak dámy a pánové, tohle je opravdu velmi podivná hra. :) Hrajete v ní za kancelářského pracovníka  v jednom velkém korporátu. Vaší každodenní činností je mačkat klávesy na počítači podle toho, jaké příkazy vám přijdou. Jednoho dne všichni vaši kolegové zmizí a vám nepřicházejí žádné příkazy. Vydáte se tedy mimo svou kancelář zjistit, co se děje. Vaše postava nemluví, zato vypravěč mluví až moc a neustále popisuje, co děláte (respektive budete dělat). Tenhle předstih v jeho vyprávění je důležitý. Jako správný zvídavý hráč, snažící se nabořit systém hry, budete totiž mít v hlavě červíka, jež vás bude nutit dělat něco jiného, než říká vypravěč. :) Je opravdu neskutečné, že hra, která se dá dohrát během chvilky neskutečně nabobtná, když budete (a že sakra budete :) ) zkoušet různé jiné cesty. Hra vypadá zoufale neinteraktivně - většina dveří zamčená, nic moc se nedá zmáčknout/ manipulovat, ale to byste nevěřili, jak je šíleně variabilní! Už si myslíte, že jste našli všechny konce? OMYL! Za chvíli najdete další! Pak už fakt myslíte, že už jste možnosti hry vyčerpali a podíváte se na YouTube videa a zjistíte, že jste řadu věcí vynechali a kolik skrytých pasáží a srandiček ještě obsahuje! Hra si pamatuje, kde jste už byli při minulých rozehráních a podle toho se mění některé věci. To je prostě neuvěřitelné! :) Hra si fantasticky dělá legraci z herního designu - zažitých herně designerských klišé.
Vývojáři aktuálně připravují novou verzi Ultra DeLuxe, která má být nejen vylepšena, ale má mít také nový obsah (Zing).
Plusy:
Na hru udělala skupina Fénix ProDabing skvělou češtinu i s DABINGEM!
Neskutečný humor - já se řehtal na celé kolo každou chvíli. To trollení vypravěče nikdy neomrzí. :)))
Mínusy:
Grafika je na stařičkém Source Enginu (Half-Life 2), ale to je v podstatě stylové, vždyť jako default je poměr obrazovky 4:3 a vše na nízké detaily, aby se to dalo hrát na kancelářských strojích. :)
Prostředí je zoufale neinteraktivní - nedá se nic moc dělat, jen chodit a mačkat jen pár čudlíků na určitých místech... Opravdu? :)))
Hraní je dost repetitivní - každou chvíli vás to vrátí na začátek hry do vašeho kanclu a začínáte znovu... ale to je v podstatě účel... :)
Já to prostě vzdávám - mínusy nejsou. :)))

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Pravý Alt - dřep.
Mezerník - ehm... pokus o skok. :)
Levé tlačítko myši, nebo E - interakce.
Esc - menu.

Cheaty:
Kompletní výčet cheatů (anglicky).

The Beginner's Guide

Oficiální stránky Jsou jen registrovány...
Výrobce Everything Unlimited Ltd. (Německo)
Datum vydání 2015
Hodnocení 6/10
Plná Steam.
Recenze Recenze na Steamu.
Návod není.
Update Hra se updatuje sama přes Steam.
Čeština Český dabing. V českém dabingu chybí přeložení některých textů dialogů. Tady je jiná čeština, která překlad doplní - můžete ji nainstalovat přes dabing (po instalaci ještě ve složce beginnersguide a smažte soubor filecache.bin).
Multiplayer Není.
Editor Ne.
Kompatibilita s Windows XP Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OKRecenze:

Další hra od tvůrců hry The Stanley Parable. Opět se jedná o velmi nezvyklou hru, která se nedá jen tak zaškatulkovat. Hra vypráví příběh o osamělém tvůci videoher jménem Coda. Hrou vás opět provází hlas vypravěče, který vám představuje herní tvorbu onoho programátora Cody. Jedná se o velmi primitivní a krátké mapy, vytvořené v Source enginu (Half-Life 2). Map (her) je celkem 18. Po dohrání se můžete do kterékoliv libovolně vracet. Hra má poněkud depresivní atmosféru, protože má vypravěč (i vy) obavy o duševní stav Cody, když tvoří tak podivné hříčky.
Plusy:
Fénix ProDabing opět vytvořili český dabing, takže si můžete hru v klidu užít bez louskání angličtiny. Dabing je velmi kvalitní - hlas vypravěče působí velmi profesionálně! Dabing je ale nutné doplnit jinou češtinou, protože v něm chybí překlad některých dialogů, které vedete v některých hříčkách v textové formě.
Občas celkem povedený vtip.
Mínusy:
Hra je dost krátká (1,5 hodiny).
Celkově je hra o dost slabší, než Stanley. Občas se sice trochu uchechtnete, protože je dělaná v podobném duchu, ale prostě to není ono.
Velice bídná grafika.
Vzhledem ke krátkosti a jednoduchosti mi přijde nepřiměřené, chtít za tuhle hru 9 euro (240 Kč). Měl by to být spíše takový přídavek zdarma ke The Stanley Parable.
Ovládání:
W, S, A a D - pohyb.
Levé tlačítko myši - akce, střelba, ...
Mezerník - skok.
Cheaty:
Nemám.