The Quarry

Oficiální stránky
Výrobce: Supermassive Games (Velká Británie)
Datum vydání: 10.6.2022
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - 3D.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Tiscali Games, Bonusweb, Vortex a Zing.
Návod: Steam.

YouTube.
Čeština: Hernipreklady.cz.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Ne.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:

Další hra od autorů hororové rozhodovací adventury Until Dawn. Tentokráte je hra vydána nejen na konzoli Playstation, jako Until Dawn, ale i na PC (Steam) - sláva!!!
Scénář je ze stejného těsta. Opět se staráte o partu 9 mladých lidí. Tentokrát to jsou táboroví vedoucí, kteří si po odjezdu dětí v kempu uspořádají poslední neplánovanou rozlučkovou párty. Co se může pokazit? :) No, umřít vám může každý z nich... :) Hra má 10 kapitol, jež se odehrávají během jedné jediné osudové noci. Hra má mít údajně až 186 konců. Samozřejmě jsou počítány různé drobné odlišnosti. Délka hry je okolo 10 hodin (mě trvala první hra 8:36). Během hry jsou postavy, za které hrajete, různě střídány. Parta se na různých místech různě rozděluje, tak jsou chvíli spolu třeba některé postavy a další jsou paralelně na jiném místě, dějou se jim různé věci, pak se třeba setká s někým, kdo byl o samotě a podobně...
Kromě sledování tuny filmečků a rozhodování se v rozhovorech a situacích jsou tu i pasáže, kdy dostáváte nějakou z postav pod přímou kontrolu a na omezené oblasti hledáte aktivní místa s nějakými předměty. Tyto předměty a poznatky se vám ukládají do inventáře jako vodítka a u některých jsou takové tlačítka s otazníky a vykřičníky. Na vykřičníky můžete kliknout a vydedukovat tak ze známých vodítek nějakou další drobnou dedukci. No... Sherlock Holmes to není... V prozkoumávacích sekvencích můžete také najít tarotové karty. Z těchto karet vám pak nějaká babka čarodějka s havranem na rameni, kterou navštěvujete po každé kapitole, vyloží nějaký střípek budoucnosti.
Hra má i filmový režim, kde je možné si nastavit, jak má příběh dopadnout (lze dát: všichni přežijí, všichni zemřou, nebo nastavit charakteristiky postav) a jen se dívat na film bez jakékoliv vaší interakce.
Multiplayer:
Hra má i dva multiplayerové režimy. Prvním je "Vlčí smečka", kdy jeden hráč založí hru a další hráči se k ní připojí a můžou hlasovat o jednotlivých volbách. Dá se nastavit, že konečné rozhodnutí je na hostujícím hráči, nebo rozhoduje výsledek hlasování. Druhým režimem je "Gaučová kooperace", kterou může hrát až 8 hráčů. Hráči si mezi sebe na začátku hry rozeberou jednotlivé postavy a rozhodují za ně.
Plusy:
Celkem dobrá hororová atmosféra.
Nastavitelná obtížnost. QTE, neboli quick time eventy, kdy máte rychle mačkat určité klávesy má několikastupňové nastavení, přičemž to nejlehčí znamená, že vždycky automaticky uspějete. Lze taky nastavit různou délku reakcí na odpovědi v dialozích. Ta nejlehčí znamená nekonečný čas. Kromě toho jsou ve hře ještě reakce v nějakých krizových situacích a tam to už sice na nekonečný čas nastavit nejde, ale časový limit je dost dlouhý, nebo můžete v tu chvíli hru i zapauzovat odchodem do menu "Esc".
Filmový režim.
Grafika postav vypadá dost dobře. Hlavně holek. :) Hra běží na Unreal enginu. Příroda je sice taky hezká, ale moc si jí neužijete, protože je pořád šero, nebo tma.
Mínusy:
Neskutečně stupidní ovládání v některých pasážích s volným pohybem postavičky. Někdy postavičku sleduje kamera za zády a je to vcelku OK. Pokud teda nepřeceníte svůj HW (jako já) a nehrajete ve 4k a vysokých detailech a kamera vám pak nepříjemně plave a dělá to špatně na oči. Hra ale někdy ve stísněných prostorách (třeba uvnitř domů) přepíná i do režimu, kdy vidíte postavičku tak nějak z dálky a kormidlujete ji W, S ,A, D, jako panáčka prostředím, které vůbec nejde poznat, kam se jít dá a kam nedá. Jako primárně konzolová hra je to asi více orientováno na ovládání gamepadem, než na klávesnici a myši, ale pochybuji, že gamepad mi pomůže se lépe zorientovat, když fakt nevidím na krok, kam bych asi tak mohl jít. Opravdu nechápu, proč ta kamera nemůže zůstat celou dobu za zády postavy. Jak při častém přepínání ovládání, tak po filmečcích kamera mění také svůj úhel a vy jste pak dezorientovaní.
Nelze nijak přeskakovat dialogy. Ani při opakovaném hraní, ke kterému vás to vybízí, abyste zkusili efekty jiných voleb. Myslíte, že vás bude bavit si opakovat 9 hodinový maraton, jen abyste zkusili jiný postup?
Rewind funkce, která vám při smrti nějaké postavy nabídne postavu zachránit, je sice hezká věc, ale častokrát znamená se vrátit i o několik kapitol zpět, abyste tam udělali jinou volbu. Jenže vy ani nevíte, kterou volbu máte udělat jinak... A pak opakovat kopu kecání, které nejde přeskočit...
Neoriginální koncept, kopírující Until Dawn.
Poněkud béčkový horor, jehož příběh nedává moc smysl.
Postavy se chovají často jako vylízaní blbci. Vedoucí tábora odjede pryč něco zařídit a táboroví vedoucí, kteří by měli mít nějaký rozum, když se sami starají o děti, mu to tam prakticky vykradou a vyrabují... :/ Dost často jsem se nad logikou některých věcí dostával záchvaty facepalmu. Postavy jsou kolikrát ve velkém nebezpečí na chovají se klídek, pohoda, procházka... To prostě působí absolutně neuvěřitelně a stupidně. :)
Po dohrání hry máte možnost se vracet do jednotlivých kapitol. Bohužel to nejde, jako v jiných hrách, že byste si tu kapitolu mohli zkusit jen tak nanečisto a zkoušet efekty různých voleb, ale hra prostě do dané kapitoly resetuje váš postup v dané uložené pozici.
Cenovka 59,99 EUR. :(
Se hrou se spouští otravný 2K Launcher, jakoby nestačil Steam.


DLC:
Deluxe Bonus Content Pack (29.6.2022): Retro kostýmy postav ve stylu 80. let, možnost přetočení po smrti, filmový režim "Gorefest" a následující DLC "Horror History Visual Filter Pack". Možnost přetočení po smrti nějaké postavy se normálně odemyká po prvním dohrání hry, ale s tímhle DLC to máte k dispozici už při první hře. Máte ale vždycky jen 3 pokusy o zvrácení situace. Gorefest (v českém překladu: "Slavnost krve") nastaví přehrávání filmu na co nejbrutálnější krvavé scény. I přesto ale některé postavy přežijí. :)
Horror History Visual Filter Pack (10.8.2022): 3 vizuální filtry grafiky: 8mm filmové zrno, VHS kazety z 80. let a klasický černobílý filtr.
Oblečení pro postavy z 50. let (31.10.2022): Název mluví za vše. Oblečení ve stylu 50. let pro hratelné postavy.Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
Levé tlačítko myši - interakce.
Pohyb myší - směr pohledu postavy, případně směr, kterým postava svítí baterkou/ mobilem.
Esc - menu/ mapa, stopy, ...

Cheaty:
Hra sice neumožňuje přeskakovat cutscény, ale pomocí univerzálního cheateru Cheat Engine a jeho funkce "Enable Speedhack" lze hru urychlovat. Na Steamu je podrobnější návod, jak si to nastavit na nějaké klávesy pro pohodlnější použití.


V uloženém souboru hry: "C:\Users\*uživatel*\AppData\Local\TheQuarry\Saved\SaveGames\SaveGame0.sav" by se mělo dát přepsat počet přetočení po smrti nějaké postavy. Soubor sice není v obyčejném textovém formátu, ale pokud ho otevřete v programu PSPad, tak asi na 18 řádku v pravém sloupci najdete text: ""rewindLives":3", přičemž ta trojka znamená, že máte ještě 3 nevyčerpané možnosti přetočení. Kousek dál na 21 řádku je i seznam postav, jež vám zemřely ""deadCharacters":". Bohužel editace nepomáhá a hra pak nechce upravený soubor načíst, protože si to asi nějak hlídá... :/

Moje save pozice.