The Longest JourneyDreamfall: The Longest JourneyDreamfall: Chapters


The Longest Journey

Oficiální stránky
Výrobce: Funcom (Norsko)
Datum vydání: 2000
Hodnocení: 9/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: GOG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb.
Návod: Abecedaher.

YouTube.
Čeština: Download
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:

April Ryan najednou objeví schopnost cestovat mezi dvěma světy. Jejím světem, což je Země roku 2209 (Stark) a fantasy světem plným magie (Arcadia). Jak se později doví, tak tyhle světy byly kdysi jeden. Rovnováha, která je drží odděleně je ohrožena a hrozí, že svět upadne do chaosu. Rovnováhu chtějí zničit jisté spolky, jak ve Starku, tak v Arcadii. April, jako správná herní hrdinka a vyvolená musí samozřejmě svět zachránit před silami chaosu. Začínáte ovšem, jako studentka malířství v Benátkách, jež sice vypadají, jako ty v Itálii, ale jedná se o Benátky v USA, hned vedle velké moderní metropole Newportu. Jen tak mimochodem, dle toho, co jsem viděl, tak v budoucnosti vládne nějaká diktatura, ale nezdá se, že by s tím měli studenti nějaký problém a užívají si v klidu života. :) Jinak se jedná o klasickou adventuru s rozhovory a používáním předmětů.
Plusy:
Délka hry a množství obrazovek je velice slušné. Dva rozdílné světy. Parádní adventura. Sympatická hlavní hrdinka. Grafický (i když na dnešní dobu už moc zubatý) skvost.
Mínusy:
Grafické problémy při ukládání a ukončování hry. Hlášení o přepsání pozic a ukončení hry s tlačítky ANO a NE je totiž celé bílé a zamrzne myš, takže se na tlačítka nedá kliknout ani poslepu. Naštěstí jsem zjistil, že se dají použít klávesy A - ano a N - ne (v anglické verzi: Y - yes, N - no). Problémy s češtinou. Občas jsou titulky v angličtině, místo diakritiky jsou jiné znaky a když je text dlouhý, tak je poslední řádek mimo obrazovku. Asi není čeština optimalizovaná na GOG verzi.

Mody:
The Longest Journey HD grafický mód (Český článek o modu na Tiscali Games):
Instalace:
1. Instalujte hru z GOGu nebo Steamu (nejnovější verzi - pokud máte několik let staženou instalačku, tak si stáhněte novou!!!).
2. Stáhněte si mod: https://www.moddb.com/mods/the-longest-journey-hd/downloads/tljhd
3. Extrahujte obě složky do základního adresáře hry. Upscalované herní videa (FMV) jsou dostupné zvlášť:
https://www.moddb.com/mods/the-longest-journey-hd/downloads/the-longest-journey-hd-fmv-pack
4. Stáhněte si program ResidualVM https://www.residualvm.org/downloads/#daily
5. Spusťte ResidualVM, "Add game/ Přidat hru" a vyberte adresář hry.
6. V záložce "Graphics/ grafika" zvolte: "Override global graphic settings/ přepsat globální nastavení" a "Fullscreen mode/ celoobrazovkový režim". OK
7. Pro nastavení anti-aliasingu vyberte 'Options/ Nastavení' (ne upravit hru!) a vyberte level. Podle zkušeností autora stačí 4x.
8. Kliknutím na start spusťte hru a ignorujte varování.

Ovládání:

Levé tlačítko myši - interakce.

Cheaty:
Save pro HD verzi hry.
Dreamfall: The Longest Journey

Oficiální stránky
Výrobce: Funcom (Norsko)
Datum vydání: 2006
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - 3D.
Obchod/ Download: GOG, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games, Bonusweb.
Návod: Abecedaher.

YouTube.
Čeština: Download.
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Pokračování skvělé adventury. Hlavní hrdinkou už není April Ryan, ale Zoë Castillo. Opět sympatická mladá holčina, žijící v Casablance (Maroko) roku 2219, teda 10 let po událostech z prvního dílu. Zoë žije jen se svým otcem, protože jí matka zemřela. Odešla ze školy, nemá práci a tak se jen celé dny válí a nudí doma. Najednou se jí začne na všudypřítomných obrazovkách objevovat tajemný výjev, ve kterém ji nějaká malá holka prosí, aby zachránila (nějakou) April Ryan. Navíc se jí díky bývalému klukovi podaří zaplést do nějaké protistátní činnosti... Zoë není jedinou hratelnou postavou. V určitých chvílích hrajete i za bývalého vojáka/ apoštola a také za starou známou April, která nám poněkud zdrsněla a vede odboj proti Azadům v Arcadii. Azadové sice zachránili Marcurii před útočníky, ale pak ji ovládli a utlačují místní obyvatele. Mám takový pocit, že autor hry - pan Ragnar Tornquist (Nor) tady chce dát najevo svůj postoj k islamizaci své země. Azadská architektura nově postavených staveb v Marcurii totiž tak nějak připomíná islámské stavby. Slepá oddanost jejich bohyni a vnucování téhle víry místním je taky nějaká povědomá... Hra už není klikací adventura, ale pohybujete se v ní klávesnicí. Dokonce někde dochází i k soubojům s nepřítelem. Souboje jsou ale naštěstí velmi jednoduché. Hra je vůbec dost jednoduchá. Obvykle se mi ve hrách stává, že dlouho bloudím, než najdu místo, kam mám dále pokračovat, ale tady (i když to tak na první pohled nevypadá) jsem všude trefil snad napoprvé. Cesta totiž většinou vede, jako v koridorovité střílečce. Dalo by se říct, že je to místy snad až interaktivní film. Taky v místech, kde můžete zemřít, třeba při boji, nebo při potřebě opatrného postupu jsem na dlouho nezakysnul a nemlátil do klávesnice, že to nejde. :) Ve Starku, neboli naší dimenzi navštívíme nejen americký Newport a marockou Casablanku, ale i Japonsko a ruský Petrohrad. Podíváme se i na lokace z původní hry v nové grafice a uvidíme na nich změny posledních deseti let.
Plusy:
Místy kouzelná grafika. Sem tam i trocha humoru. Skvělý, napínavý a poutavý příběh.
Mínusy:
Nastavené ovládání jsem absolutně nepochopil. Proč je jako standard nastaveno při pohybu myši vpravo, otočení postavičky vlevo??? Komu to proboha může vyhovovat??? Naštěstí se to dá přepnout, ale nastavení nehledejte v části menu nastavení/ "MYŠ", ale "HRA". Hra má nějaký divný konec, ve kterém se nedozvíte odpovědi na hlavní příběhové otázky? K čemu má sloužit Azadům jejich věž? Žije Zoë? Žije April? Co se stalo bílé dračici? Přežil někdo z odboje??? Hlavně, že je na samém začátku hry prozrazeno, jak Zoë skončí... Jeden velmi citlivý herní moment by mohl být zpracován poněkud lépe. Například zpomaleným záběrem... Ne jen takové pich, žuch a plác. :/

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Pohyb myší - pohyb kamery a zatáčení.
Ctrl - plížení.
Shift - chůze.
Levé tlačítko myši - použít aktivní (zarámovanou) věc.
Pravé tlačítko myši - jakési prohlížení/ používání věcí v dálce. Namíříte modré světlo na věc v dálce a můžete ji nějakým způsobem použít, nebo prozkoumat.
Pohyb kolečkem myši - otevření inventáře/ rolování věcí z inventáře.
Kliknutí kolečkem myši - zavření inventáře.

Cheaty:
Sejvy.

Dreamfall: Chapters

Oficiální stránky
Výrobce: Red Thread Games (Norsko)
Datum vydání: 2014
Hodnocení: 10/10
Žánr: Adventura - 3D.
Obchod/ Download: GOG, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games.
Návod: YouTube.
Čeština: Download.
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:

Další díl slavné adventury, jež vycházela epizodicky v 5 dílech. Ve hře se konečně dozvíme odpovědi na všechny nezodpovězené otázky, které zanechal předchozí díl. A že jich nebylo málo. :) Hra začíná přesně tam, kde dvojka skončila. Zoë leží v kómatu a Kian ve vězení. Zoë se nakonec samozřejmě probere, ale má ztrátu paměti, tak si z předchozího dobrodružství nic nepamatuje. WATIcorp a OKO stále ovládá ulice a diktatura trvá. Změnu mají představovat volby, kde kandiduje nějaká Lea Umińská, do jejíž kampaně se Zoë zapojí. Ovšem Zoë už není v Casablance, ale v Europoli (Evropě) a že neuhádnete ve kterém městě? :) Ano je to Praha a to její čtvrť s názvem Propast - že by Žižkov? :) Jinak hlavními městy Europole jsou Řím a Barcelona. O stavu Evropy v budoucnosti svědčí množství muslimů v ulicích. Věřte, že vidět muslimku v šátku jdoucí zamilovaně ruku v ruce s pankáčem je opravdu zajímavý pohled. :))) Z Prahy se ve Starku v podstatě nehneme, takže už žádné cestování po světě. Hrát budete opět i za Kiana a novou postavu se jménem Sága. Během hry dostanete mnohokrát na výběr z několika možností a na vašem výběru závisí i smrt některých postav. Vaše rozhodnutí vám například dávají některé postavy sežrat v rozhovorech... Jinak je hra ale velmi lineární a kromě některých rozhovorů a odlišností ve videosekvencích (chybějící mrtvá postava,...) postupujete pořád stejně. Hodněkrát hra vypadá spíše, jako interaktivní film, protože videosekvencí jsou opravdu mraky a kolikrát vám mezi videosekvencemi dá hra milostivě ovládání do ruky, abyste ušli dvacet metrů a spustila se další lavina videosekvencí. V závěru hry hra dost graduje, zvrat stíhá zvrat, že by to sneslo srovnání i s šoky v závěru Life is Strange!
Plusy:
Hezká grafika. Možnosti volby. Gradující příběh v závěru. Byl vypuštěn bojový systém ze dvojky. Né že by jste nemohli umřít, to můžete docela často, ale vůbec nic se neděje, protože se hra sama hned vrátí o kousek dozadu na poslední automatický save a vy musíte svou smrt odvrátit. Hra se ukládá pouze sama, ale často a na velice dobrých místech, takže to vůbec nezdržuje. To je snad poprvé, co mám sejvování na checkpointech v plusech. :) Navíc pak máte možnost sejvy z kterékoliv místa hry nahrát, nebo si je pak před odinstalací zazálohovat (C:\Users\"your user name\AppData\LocalLow\Red Thread Games\Dreamfall Chapters).
Mínusy:
Zpočátku budete mít asi problém s orientací ve velkých lokacích Starku a Arcadie a moc nepomáhají i všudypřítomné mapy. Nějaká mapa přímo u sebe by byla lepší. Alespoň teda ve Starku by mohla mít Zoë mapu v mobilu. Problémy s tvořením češtiny. Co jsem se tak dozvěděl, tak na každou novou verzi musí být čeština upravena, protože soubory s texty se v každé aktualizaci přesouvají jinam. Autoři hry na stížnosti překladatelů nereagují... :(

Ovládání:
Levé tlačítko myši - výběr akce.
G - úkoly.
TAB - inventář.
J - deník.

Cheaty:
Moje save.