The Last of Us


The Last of Us 2


The Last of Us: Part IThe Last of Us

Oficiální stránky
Výrobce: Naughty Dog (USA)
Datum vydání: 2013
Hodnocení: (9)/10
Žánr: Akční.
Obchod/ Download: Playstation 3 / 4.
Recenze: Bonusweb a Tiscali Games.
Návod: YouTube.
Čeština: Ano - titulky.
Multiplayer: Ano (netuším, jak to funguje :) )
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Ne.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): Ne.
Playstation 4: OKHru jsem zatím "hrál" jen na YouTube. :) Hra je totiž zatím jen na konzoli Playstation a já žádnou herní konzoli nechci. I přesto se na ni, díky skvělému příběhu, skvěle kouká. :)
Recenze:

A máme tady další konzolovku se skvělým příběhem. Příběh je docela dost podobný sérii The Walking Dead - svět je zaplněný zombiemi a vy se v něm snažíte přežít a starat se při tom o další osobu/ osoby. Hrajete za Joela, jež se vrací domů oné osudové noci, kdy propukne zombie epidemie na plné pecky. Doma ho čeká jeho malá dcerka Sarah (ze začátku hrajete chvíli za ni). Po úvodní misi skočíme několik let dopředu a s Joelem se protloukáme zombiemi zamořeným světem. Armáda se stará jen o své záležitosti a na civilisty kašle, tak vládne všude anarchie a ne zrovna přátelské tlupy přeživších. Zombie ovšem nejsou, tak pomalu se ploužící lenoši, jako v The Walking Dead, ale adrenalinem nadopované rychlé potvory, takže o zběsilou akci není nouze. Joel přijme jednu zakázku od frakce "Světlonošů", kterou má doručit. Jako parťáka máte mladou holku (tipuju tak 15 let?), o kterou se máte starat - jak říkám, prostě Klementýnka č.2 z The Walking Dead. Holčina je již řádně ošlehaná boji, tak se o sebe většinou dokáže bez problému postarat sama. Nechtěl bych být v kůži jejích nepřátel. :) Ona holčina ovšem není... heh... *SPOILER CENZORED*, protože *SPOILER CENZORED*. Ano, příběh je opravdu VELMI emoční s mnoha překvápky, které vám prostě nemůžu prozradit dopředu, sorry. :)
Velký rozdíl oproti The Walking Dead je ovšem v tom, že je to v podstatě lineární střílečka, doplněná tunou skvělých filmečků. Jsou zde i quick time eventy, spočívajícími v rychlém mačkání čudlíků, co se ukazují na obrazovce, ale většina hry je klasická akce z pohledu třetí osoby. Máte zbraně s omezenými náboji a normálně střílíte, nebo bojujete. Druhý velký rozdíl je v tom, že ve hře NEJSOU absolutně žádná rozhodnutí, kde byste rozhodovali třeba o tom, jestli přežije ten a nebo ten. Prostě nic takového, jen se prostřílíte, proplížíte, probojujete někam, filmeček, zase se probojujete někam, filmeček a tak dále. Vše je dopředu nalajnováno, bez možnosti cokoliv ovlivnit. Než jsem hru shlédnul na YouTube celou, tak jsem myslel, že je to ve stylu rozhodovacích her, jako Life is Strange, The Walking Dead, Until Dawn a podobně, ale hra prostě nic takového neumožňuje.
V přípravě je už i druhý díl, kde se z naší holčiny stane nejen hlavní hrdinka, ale taky lesbička - viz. trailer. :)
Multiplayer:
Hra obsahuje překvapivě i multiplayer, ale zřejmě se jedná jen o prostou vyvražďovačku na různých mapách.
Plusy:
Skvělý emotivní příběh, kde se musíte starat o bezpečí mladé holky.
Parádní filmečky.
Hezká grafika.
Mínusy:
Jen lineární střílečka s filmečky - žádná rozhodnutí.
Hra se na PC dostala až v roce 2023. Je tady možnost, jak rozjet Playstation 3 verzi za pomoci emulátoru - YouTube. :)DLC:
Left Behind (2014, recenze: Bonusweb a Zing, YouTube průchod CZ):
Tohle DLC vyšlo nejprve jako přídavek ke hře a později i jako samostatná hra. Dějově je zasazeno do dvou období, které se střídají, ale v obou případech hrajete za Ellie. První období je zasazeno do děje původní hry a ukazuje vám, co dělala Ellie, když se musela sama starat o zraněného Joela. Necháte ho zamčeného v jednom obchodě a musíte někde sehnat lékařské vybavení, abyste ho ošetřili. Druhé období je zasazeno před události původní hry a jako ještě mladší Ellie si tam hrajete se svou kamarádkou od Světlonošů Riley. Hravé pasáže, kdy spolu jen tak blbnete, prozkoumáváte okolí a přemýšlíte nad tím, co to byl Facebook a wi-fi :) občas naruší i útok zombie, se kterými budete muset bojovat. Na konci DLC se dozvíte, jak Ellie *SPOILER DELETED*. :)
DLC má necelé 2 hodiny.

Ovládání:
Playstation ovladač.

Cheaty:
Nemám.
The Last of Us 2 + The Last of Us: Part II Remastered

Oficiální stránky
Výrobce: Naughty Dog (USA)
Datum vydání: 29.5.2020

Remastered: 19.1.2024
Hodnocení: (9)/10
Žánr: Akční.
Obchod/ Download: Playstation 4.

Remastered: Playstation 5 (na PC konverzi se pracuje - Zing a Bonusweb).
Recenze: Bonusweb, Zing (+ videorecenze) a Tiscali Games.

Remastered: Bonusweb, Tiscali Games a Zing.
Návod: YouTube letsplay českého youtubera Agraela.
Čeština: Ano - titulky.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Ne.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): Ne.
Playstation: PS4: OK

Remaster PS5: OKHru jsem zatím "hrál" jen na YouTube. :) Hra je totiž jen na konzoli Playstation a já žádnou herní konzoli nemám a nechci. I přesto se na ni, díky skvělému příběhu, skvěle kouká. :)
Recenze:

Předem upozorňuji, že recenzi píšu bez spoilerů, takže si ji můžete v klidu přečíst, i když jste ji ještě nehráli. Vyrazení dějových zvratů u téhle hry, než si ji zahrajete, by mělo být trestné, protože vám to značně pokazí zážitek!!!
Pokračování emotivní akce z postapokalyptického světa, plného zombíků. Děj přímo navazuje na konec prvního dílu, kdy se Ellie s Joelem usadili v Jacksonu (Wyoming) a odehrává se 5 let poté. Semele se totiž něco velmi ošklivého a Ellie se vydá za pomstou. Hráč tentokrát hraje za devatenáctiletou Ellie, ze které se stala lesbička - viz. trailer. :) Další trailery: zde a zde. Stará známá Ellie ale není jediným hratelným charakterem. V ději hry jsou často časové skoky do minulosti, v nichž většinou hrajete za někoho jiného.
Děj se odehrává v Seattlu a okolí, ale herní prostředí je velmi rozmanité. Většinou se pohybujete v rozbitých, zchátralých budovách velkoměsta, navštívíte různá muzea, akvária, podzemní stoky a tak dále... Po rozlehlých mapách, které nejsou tak koridorové, jako v jedničce, ale nabízí celkem velký volný pohyb se můžete pohybovat i na koni, lodi, nebo autem (ale jen sporadicky, když vám to hra umožní - tohle není Far Cry!!!). V drtivé většině případů chodíte jen a jen pěšky. Přibylo několik nových typů nepřátel a vypořádat se budete muset i se psy, které používají nepřátelé.
Většinu hry prožijete v herním prostředí, které budete prozkoumávat a sbírat různě rozeseté předměty, které budete potřebovat k přežití: náboje, zbraně, lékárničky, součástky a další věci, jejichž kombinací v inventáři vytvoříte třeba ony lékárničky, nebo třeba šípy. Podle nastavené obtížnosti je těchto předmětů více, nebo méně. Zajímavé je, že obtížnost si můžete nastavit v několika aspektech, takže třeba inteligenci nepřátel můžete nechat na těžkou, ale množství předmětů k nalezení dát velké. Zbraně na blízko jako jsou sekery, mačety, prkna, pálky a podobně... se opotřebovávají a vydrží vám jen několik útoků a pak se vám rozpadnou v ruce. Je tedy třeba si neustále hledat nové, nebo si upgradovat ty staré.
V některých místech budete muset řešit i lehké logické hádanky, abyste se dostali dál. Třeba hledat kódy k bránám, či sejfu, hledat palivo do generátoru, posunout kontejner na kolečkách ke zdi, abyste někam vyšplhali a podobně. Naštěstí jsou tyhle hádanky docela lehce zvládnutelné - není to nic těžkého. Třeba kód k sejfu je většinou napsaný na papíru hned ve vedlejší místnosti.
Kromě několika druhů nakažených zombie lidí se budete potýkat i s několika dalšími frakcemi, tvořenými přeživšími lidmi, jež ovládají svá území a vedou spolu války.
Kromě lesbického vztahu Ellie a Diny je ve hře ještě jeden transgender charakter. Já sice nemám rád tohle aktivistické cpaní černochů, gayů, transek a podobných charakterů do her a filmů, ale tady mi to nepřišlo nijak násilně cpané. Mnoho hráčům to ale strašně vadí a hru za to kritizují. Nějak tu kritiku nechápu.
Plusy:
Opět skvělý emotivní příběh, vyprávěný tunami videosekvencí. Hodně hráčů na hru kvůli příběhu nadává, ale mě to, co hra dělá, připadne naprosto v pořádku. Hra prostě ukazuje, že svět není černobílý a každý má nějakou motivaci. Častokrát je slyšet, že se lidi v apokalyptických hrách chovají, jako idioti, že než aby se spojili a chovali se k sobě dobře a spolupracovali, tak se rozhádají kvůli krávovinám a bojují spolu navzájem. No a přesně takoví naštvaní hráči, kteří hru kritizují, háží s ovladači o zem, nebo rozlamují instalační disk by při reálném příchodu apokalypsy jednali stejně tupě emotivně! :) Takže až vám bude někdo tvrdit, že je ta hra sračka, protože se v ní stane tohle a támto, tak to berte s rezervou. ;) Ti lidi nedokáží moc používat zdravý rozum a jednají emočně, nikoliv s rozvahou. Nedokáží se vcítit do pozice těch druhých a pochopit to, co dělají. Neobhajují spravedlnost, ale obhajují své kamarády a bratry, i když nejsou v právu. Stejně tak jejich kritika toho, že se v ní zabíjejí psi, nebo lidi brutálním způsobem (hodně krvavé výjevy). Hergot, hrál někdo z nich nějakou jinou dnešní střílečku? Třeba DOOMa? :) A co má asi tak člověk dělat, když na něj útočí rozzuřený pes? Nastavit nohu, ať si kousne, roztomilý pejsánek? :) Čoklofilové!
Parádní grafika, která ždíme z odcházející generace Playstation 4 maximum.
Oficiální české titulky.
Nastavitelná obtížnost v několika kategoriích (nepřátelé, množství nalezených předmětů,...). Kromě toho je ve hře ještě speciální "novinářský mód", který do hry přidává v podstatě cheaty, aby si to mohlo zahrát i úplné dřevo. :)
Mínusy:
Hra opět nepatří do kategorie her, které umožňují nějaké volby. Ať už příběhové (co dál), nebo alespoň volení odpovědí v rozhovorech, abyste si tak tvořili vztahy mezi charaktery, jak chcete. Prostě jen akce, prokládaná neinteraktivními filmečky.
Opět se hra nechystá na PC, ale jen na Playstation 4. :(
Zbytečně dlouhá hra (asi cca 25 hodin). Většina hry je totiž tvořena "vatou", kdy prozkoumáváte mapu, na které zrovna jste. Hledáte vybavení, zbraně, náboje, lékárničky atd..., průběžně narážíte na nějaké hordy nepřátel, se kterými se musíte vypořádat (někdy se dají i obejít tichým způsobem bez boje), ale tohle vás asi po několika hodinách přestane bavit a jen trpně čekáte, kde bude konečně zase nějaké parádní videjko, které posune děj dále. Jako, tahle "vata", jak jsem ji nazval, je samozřejmě gameplay a je zábavný, ale přecejenom 25 hodin - to už člověka začne nudit. Zvláště, když to člověk sleduje na YouTube, protože nemá konzoli Playstation 4, jako já. :)
Příběh má docela pomalý rozjezd. Dlouho trvá, než se vám podaří splnit první úkol, který si určíte. Závěr hry je taky docela natahovaný. Jednu nudnou pasáž bych v něm vynechal a to, co následuje dal hned za tu pasáž před tím. Nechci spoilovat, tak to musím napsat takhle. :)
Nepřátel je sice dost druhů, ale jednotlivé druhy jsou v podstatě úplně graficky stejné. Třeba všichni "clickeři", nebo "runneři" vypadají stejně. Mají stejné oblečení a prostě se jedná o jeden grafický model.

Ovládání:
Playstation ovladač.

Cheaty:
Otvírání sejfů bez hesla:
Pokud nenacházíte kód k sejfu, tak jej můžete otevřít tak, že točíte kolečkem, dokud neuslyšíte takové trošičku jiné cvaknutí, jež signalizuje správné číslo.The Last of Us: Part I

Oficiální stránky
Výrobce: Naughty Dog (USA)
Datum vydání: Playstation: 2. září 2022

PC: 28.3.2023
Hodnocení: (9)/10
Žánr: Akční.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Playstation: Bonusweb, Tiscali Games a Zing.
PC: Tiscali Games, Bonusweb, Zing a Vortex.
Návod: YouTube.
Čeština: Ano - oficiální titulky.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Ne.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Hru ještě nemám k dispozici - recenze není kompletní!
Recenze:

Ano, je to tak. Jedna z nejlepších her na Playstation se konečně dostala i na PC!!!
Samozřejmě se jedná o remaster na enginu druhého dílu. Pokud nevíte, o co se jedná, tak je tady moje recenze psaná z YouTube videí. :) Žádnou herní konzoli totiž nemám a nemíním kupovat. Hra obsahuje i datadisk Left Behind.
Plusy:
KONEČNĚ NA PC!!!
Vylepšená grafika a další herní mechaniky.
Skvělý emotivní příběh.
Mínusy:
Recenze jsou zatím záporné. Je to hlavně kvůli tomu, že po instalaci si hra ještě asi hodinu přechroupává na disku shadery a netrpěliví hráči šílí, spouští ji ještě před dokončením téhle operace a ono jim to strašně laguje - překvapivě! :)

Ovládání:
Uvidíme...

Cheaty:
Uvidíme...