Downfall


The Cat Lady


Downfall: ReduxLorelaiBurnhouse Lane
Downfall

Oficiální stránky
Výrobce: Harvester Games (Velká Británie)
Datum vydání: 2009
Hodnocení: 9/10
Obchod/ Download: GoG, Steam, nebo ZDARMA!!!
Recenze: Bonusweb.
Návod: YouTube.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Předchůdce krvavé hororové adventury The Cat Lady, ve kterém hrajeme za Joea Davise, jež zachraňuje lásku ke své milované Ivy. Joe s Ivy přijede v bouři do hotelu někde v Anglii, který ale není jen tak obyčejný hotel. :) S Ivy má velké problémy, protože ji trápí noční můry a všude okolo sebe i ve vlastní hlavě vidí démony. Joe ji ale přesto stále miluje a chce jí pomoci - za každou cenu! :) Když se začne potýkat s podivným osazenstvem hotelu, tak se rychle adaptuje na pošahaný svět a jde vyloženě přes mrtvoly. :)  Joe dostane během hry i společnici Agnes. Na konci vás čeká i boss fight. Jak ale přijdete na to, jak na něj, tak je to celkem jednoduché. Během hry taky můžete párkrát umřít. Musíte rychle nakliknout z inventáře zbraň a použít ji na nepřítele, nebo se někam schovat. Dřevo, jako já to zvládlo napoprvé, takže to není tak hrozné. :) Hra má tři konce, které závisí na vašem závěrečném rozhodnutí.
Ovládání je klasicky myší. Kam kliknete, tam postava jde a absolvujete rozhovory, sbírání, kombinování a používání předmětů z inventáře. Prostě adventurní klasika.
Plusy:
Skvělý hororový příběh.
Velká dávka morbidního humoru a grafiky. :)
Skvělý soundtrack.
Hra je už uvolněna ZDARMA!
Mínusy:
Herní engine má problémy s grafikou, při přepínání Alt + Tab do Windows. Celá se rozsype a nezbývá, než ji ukončit a spustit znovu.
Při nahrání sejvu jsou problémy s inventářem - nejdou z něj brát věci. Řešení je ale jednoduché. Stačí kliknout na šipku, která posouvá inventář a spraví se to.
Tvar herních obrazovek je nějaký nevyrovnaný. Někdy je to 4:3, někdy širokoúhlé, posunuté dolů... prostě všelijak. Natípané obrázky jsem musel různě ořezávat o černé okraje na různých stranách.
Hra běží v rozlišení 640*480 a pomocí souboru "winsetup.exe" se dá změnit. Buď na 1280*960, nebo dost podivné 1920*1440 - co to jako je??? Proč tam jako není standard FullHD 1920*1080, ale tenhle nefunkční paskvil???
Hra nemá dabing, ale jen různé zvuky prostředí a akcí - ale ty jsou docela povedené.
Ukládání je omezeno jen na 20 pozic. Pak už musíte ty staré přepisovat.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - prozkoumat.
Horní okraj obrazovky - inventář.

Cheaty:
Moje save.

V některých místech můžete zemřít a hra vám nabídne jen 3x pokračovat. Můžete to ale obejít přes load (pokud tedy máte uloženo někde kousek před tím :) ).


The Cat Lady

Oficiální stránky
Výrobce: Harvester Games (Velká Británie)
Datum vydání: 2012
Hodnocení: 8/10
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Hrej.cz.
Návod: S českými titulky (bohužel nedokončený), takže ještě jeden s českým komentářem.
Čeština: prekladyher.eu.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK (Hra běží defaultně v rozlišení 800*600 (tedy 4:3) a nikde v menu není nastavení. Pro nastavení obrazu musíte spustit soubor "winsetup.exe" v adresáři hry (nebo Settings ve složce ve Start menu :) ).Recenze:

Tajemná hororová adventura. Hrajete v ní za Susan Ashworth - čtyřicátnici, která je tak zdeptaná svým podělaným životem, že jednoho dne spáchá sebevraždu. V záhrobním světě ale nenalezne věčný klid, ale jistá bytost ji pošle zpět mezi živé a navíc jí přidá nesmrtelnost. Varuje ji taky, že lidi okolo ní jsou zákeřní a má si na ně dávat pozor. Pak se podivínská, samotářská žena, kvůli jejímž domácím mazlíčkům ji její okolí nazývá Cat Lady, dostává do situací, kdy jí, nebo někomu jinému nějací masoví vrazi usilují o život. Štvát ale nesmrtelnou kočičí ženu není dobré a vy jim to dáváte pěkně sežrat. :) Hra je 18+, kvůli hodně krvavým scénám. Hra je částečně provázaná s Downfallem. ;) V závěru má i několik konců, které jsou závislé na několika volbách, které ve hře máte. K nejlepšímu konci vás dovede, mimo jiné, i volba ve třetí kapitole, takže při špatné volbě musíte hru nahrát až tam. :(
Grafika má svůj vlastní styl. Je sice taková bídná, drtivá většina scenérií je černá a některé části jsou vybarveny pasteovými barvami, ale to vůbec nevadí.
Hra se neovládá myší, ale čistě klávesnicí. Pohybujete se jen doprava a doleva. Interakcí s dveřmi, nebo průchody vstupujete do dalších částí. Co se týče hratelnosti, tak je to klasická adventura se sbíráním, kombinováním a používáním předmětů. Na adventuření máte prakticky neomezený čas - nejsou zde nějaké frustrující akční pasáže na rychlé mačkání čudlíků a podobně.
Velkou částí hry jsou ovšem taky rozhovory. Hra je dost ukecaná - rozhovory jsou často velmi dlouhé, až nekonečné. Není to jen taková krvavá, bezmyšlenková řežba, ale rozhovory jsou často velmi vážné, na vážná témata, deprese, sebevraždy, vážné nemoci, ztráty blízkých... Opravdu mě Susanin příběh zaujal a zažral jsem se do něj. Asi se budete ptát, s kým si Susan asi tak může oduševněle povídat, když jsou okolo ní samí vražední psychopati? Ano, potká sympatickou spřízněnou duši, se kterou si toho bude hodně povídat.
Plusy:
Příběh, do kterého se zažerete. :)
Klasická adventurní hratelnost, kdy si třeba sestavujete nějakou zbraň na padoucha. :)
Hororové scény obsahují notnou dávku humoru. :)
Pěkný soundtrack s takovými klidnými, melancholickými melodiemi, které se sice někdy nehodí na morbidní scény, ale to je prostě takový styl. "Rozmlátím ti hlavu palcátem a budu si u toho klidně pobrukovat, ty zmrde!" :)
Mínusy:
Na hru není nikde čeština, ale naštěstí je angličtina celkem jednoduchá, že i já jsem celkem většinou rozuměl, o čem je řeč. :)
Na některých místech chybí dabing a vypisuje se jen text (třeba když si Susan prohlíží nějaké věci).
Hra často padá při přepínání Alt + Tab do Windows.
Hru není možné zapauzovat, nebo uložit během sáhodlouhých rozhovorů. Takže když vás doma někdo otravuje a vy nechcete přijít o nit příběhu, tak musíte být na ty otravné lidi sprostí, aby vám dali pokoj, než skončí kecací sekvence! :(
V menu hry není možné nastavení obrazu. Musíte spustit soubor "winsetup.exe", nebo Settings ve složce hry ve Start menu.

Ovládání:
Šipky doleva a doprava - pohyb.
Šipka nahoru - interakce
Šipka dolů - výběr věci z inventáře.
Enter - potvrzení volby.
Esc - menu.

Cheaty:
Moje save.Downfall: Redux

Oficiální stránky
Výrobce: Harvester Games (Velká Británie)
Datum vydání: 2016
Hodnocení: 9/10
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games.
Návod: YouTube.
Čeština: Už se na ní pracuje - prekladyher.eu.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Reedice původního Downfallu. Tvůrci po vydání původní hry (2009) přešli pod jiného vydavatele a ten chtěl mít hru i ve svém portfoliu, tak nechal vývojáře udělat reedici hry s názvem Redux (2016). Redux obsahuje přibalenou i původní hru a to jak na GoGu, tak i Steamu. Na GoGu ji máte v knihovně zvlášť, jako samostatnou hru - nikoliv, jako přibalený bonus k Reduxu. Původní hra je ale jinak i na stažení zdarma!
Oproti originálu má Redux i dabing. Grafika je kompletně překopána do engine The Cat Lady, takže je od originálu dost odlišná. Pohyb už není volný do všech stran, ale jen doprava a doleva (jako v The Cat Lady) a lokace k tomu byly uzpůsobeny. Ovládání také přešlo z klasického myšoidního na klávesnici (šipky a enter). Příběh je prakticky totožný. Ne úplně do detailu - některé věci a herní hádanky jsou třeba řešeny jinak. Například způsob, jak získat od kočky klíč od pokoje. :) Pokud tedy hrajete obě hry za sebou, tak nemáte hádanky vyspoilerovány, ale musíte improvizovat. Většinou se snažíte o to samé, ale řešení je "mírně" odlišné. :) Ze hry byly taky odstraněny některé lokace. Nemůžete třeba vyjít z hotelu a jít do zahrady, nebo přilehlého města. Místo toho je ale hra dost provázána s The Cat Lady, která vyšla mezi původní hrou a tímhle remasterem. Původní hra na The Cat Lady nijak vázaná není. Redux taky obsahuje úvodní prolog z dětství, ve kterém se podíváme na seznámení Joe s Ivy. Tento prolog ale byl (v pozměněné formě) i uvnitř původní hry.
Na konci vám hra ukáže vaše score. Já měl 25 z 27 a konec "A" s názvem ON THE RUN (na útěku). Hra má tedy zase několik konců.
Plusy:
Hra má konečně i dabing.
Opět skvělý hororový příběh, i když už nejde tak do hloubky řešení vážných věcí, jako povídání Susan s Mitzi v The Cat Lady.
Opět velká dávka morbidního humoru. :)
Opět skvělý soundtrack.
Mínusy:
Redux se mi zdá graficky o něco méně krvavý, než originál.
Herní engine má stále problémy s padáním, při přepínání Alt + Tab do Windows.

Ovládání:
Šipky doleva a doprava - pohyb.
Šipka nahoru - interakce
Šipka dolů - výběr věci z inventáře.
Enter - potvrzení volby.
Esc - menu.

Cheaty:
Moje save - Redux.

Lorelai

Oficiální stránky
Výrobce: Harvester Games (Velká Británie)
Datum vydání: 2019
Hodnocení: 9/10
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Recenze na Steamu.
Návod: YouTube.
Čeština: Oficiální české titulky.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Dovršení trilogie hororových adventur Downfall/ The Cat Lady a nyní Lorelai od Remigiusze Michalskiho. Lorelai(variace jména Laura) Wood je mladá dívka, žijící v domě se svou matkou, malou sestrou v batolecím provedení a permanentně opilým a perverzním nevlastním otcem, který má sklony k domácímu násilí. Už první setkání s ním je tedy něco. To si takhle... ne, nebudu spoilovat, užijte si to! :) Prostě hra ze života. Herní prostředí je takové všelijaké. Někdy fantaskně hororové a jindy normální a ukecané. Co se týče samotného hraní (logických hádanek), tak jsou dost jednoduché. Řešení často bije do očí. V pár divokých momentech, kdy vás někdo honí a máte se ho nějak zbavit je hra hodně benevolentní, takže vás nečeká žádná frustrace, že byste něco nestíhali a opakovali to 100x, než se vám to konečně povede. Ukládat můžete ručně, nebo je tu i autosave. V pasážích, kde můžete umřít, se autosave provede těsně před problematickou pasáží, takže to můžete hned zkusit znovu. Hra je taky dost ukecaná. Často douho chodíte od jednoho rozhovoru k druhému. Potkáte i několik známých postav z předchozích dílů. Já ji normálně nepoznal! :) Ale zdála se mi nějaká divná. Až se pak otočila na svou kamarádku a oslovila ji jménem, tak mi to docvaklo! :) Hra má opět několik konců.
Vývojáři změnili herní engine na Unity, ale styl ovládání výhradně klávesnicí (i menu) a pohybem postavičky jen doprava a doleva po obrazovce zůstal zachován. Myš můžete po kliknutí na spouštěcí ikonu na ploše klidně hodit pod stůl. Hra je také taková barevnější a detailnější, než předchozí díly. Celkový dojem ze hry je velice dobrý, je to prostě kvalitní zážitek. :)
Plusy:
Parádní herní zážitek.
Opět skvělý soundtrack, ze kterého vás zaujme hned titulní píseň, hrající v menu. Jen je těch skladeb celkem málo.
Opět skvěle depresivní, ponurá atmosféra.
Do hry byla v updatu přidána oficiálně čeština (titulky). Bohužel až poté, co jsem ji hrál. :) Ale i bez češtiny jsem jí celkem rozuměl, protože používá celkem jednoduchou angličtinu.
Mínusy:
Chvíli vám potrvá, než si zvyknete na klávesnicové ovládání.

Ovládání:
W, S, A, D, nebo šipky - pohyb.
Shift - běh.
E, nebo Enter - použít.
Q, nebo pravý Ctrl - prozkoumat.
C - kombinovat.
Mezerník - inventář.
R - přeskakování rozhovorů.
Esc - menu.

Cheaty:
Nemám.


Burnhouse Lane

Oficiální stránky - vývojáři

Výrobce: Harvester Games (Velká Británie)
Datum vydání: 2022
Hodnocení: 9/10
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Není.
Návod: YouTube.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Další hra ze série hororových adventur (Downfall/ The Cat Lady/ Lorelai). Autoři na hře původně pracovali pod názvem The Cat Lady 2. Tentokrát hrajete za zdravotní sestru Angie Weather (34 let), která musí dokončit 5 obtížných úkolů, aby získala zpět svůj život.
Angie (Angelene/ Agnes) je pečovatelka a zdravotní sestra z agentury, starající se o staré nemohoucí pacienty u nich doma. Její přítel a bývalý pacient James zemřel, ona sama má dle doktorů před sebou jen několik měsíců života, kvůli rakovině a tak se utápí v depresích. Hned v úvodu se... :) Ehm... nebudu spoilovat. :) Nakonec ale rezignovaně vezme novou práci - starat se na odlehlé farmě o starého dědu Georga. Následně se opakovaně dostává do podivného záhrobního městečka Burnhouse Lane, kde se dějí divné věci... Narazí i na pár přátel, kteří jí pomáhají. Děda George, vidlák od ovcí, prodavač kebabu, jedna hérečka, kterou se vám podaří zachránit, finský lovec nějaké postavy z lesů, či jedna démonická bytost ze záhrobního Burnhouse Lane, jež vám právě zadává oněch 5 úkolů, po jejichž dokončení se zbavíte své rakoviny. Akční sekvence jsou většinou jednoduché, ale najde se i pár těžších. Třeba skákačka s kočkou, nebo jedna naháněčka. Ve vašem arzenálu se vám objeví pistole, brokovnice, sekyra, nebo motorová pila. Zbraně jsou ale často omezeny jen na nějaký úsek hry a pak vám zmizí z inventáře. Často také musíte vyřešit nějaký logický problém, abyste se dostali dál, jako v klasických klikacích adventurách. Angie má taky nějaké speciální schopnosti. Jednou za den můžete někomu dát jednu otázku, na kterou vám musí odpovědět pravdivě, nebo si můžete povolat na pomoc kočku (kočky mají Angie rády - prostě The Cat Lady 2 :) ). Hra má několik konců a některé postavy lze zachránit, nebo můžou zemřít. Záleží na vašem postupu.
Co se týče technické stránky, tak hra je pořád řešena stejným stylem, jako předchozí díly. Vaší postavou pohybujete pomocí šipek na klávesnici pouze doleva a doprava a na aktivních místech mačkáte akční tlačítka. Hra běží na Unity enginu.
Plusy:
Opět parádní herní zážitek, který chvílemi pobaví drsnými hororovými scénami, ale pak řešíte mrazivě depresivní realistické témata a dilemata (třeba v závěru hry).
Skvělý dabing. Hlavní role se zhostila Elizabeth Nightingale.
Řešení způsobu, jak se v lokacích dostat dál mě hodně bavilo a kupodivu jsem na většinu hádanek přišel sám. :)
Soundtrack obsahuje taky pár solidních skladeb.
Mínusy:
Chvíli vám opět potrvá, než si zvyknete na klávesnicové ovládání.
Ukládání hry probíhá na místech, kde uvidíte popelník. Angie si u něj zapálí a hra se uloží. Většinou jsou umístěny vhodně před nějakou akční scénou, kde můžete zemřít, ale někdy vás to vrátí nepochopitelně dost dozadu. Třeba když se po skákání s kočkou pokusíte bojovat z bossem a zemřete, tak vás to hodí před ony skákací pasáže. Jsem fakt myslel, že se hrou praštím!
Ocitnete se ve velkém domě, plném místností a pokud máte orientační smysl stejně mizerný jako já, tak si asi budete muset kreslit mapu. :) Jestli nechápete, jak je možné udělat ve hře, kde se pohybujete jen doleva a doprava složitý rozlehlý dům, tak jednoduše. Na mnoha místech jsou dveře, umístěné směrem od vás, nebo k vám a vstupem do nich se pohybujete i dopředu a dozadu.
Akční scény jsou většinou jednoduché, ale to skákání v těle kočky a jedna honička mi dala pěkně zabrat.

Ovládání:
W, S, A, D, nebo šipky - pohyb.
Shift - běh.
E - použít.
Tab - inventář/ úkoly.
W - zamířit zbraň.
Mezerník - střelba/ útok (s namířenou zbraní), kličkovat/ prorážet chatrné zdi (v běhu), nebo skok (pokud je k dispozici).
Esc - menu.

Cheaty:
Munici do zbraní lze editovat univerzálním cheaterem Cheat Engine. Bohužel vám ale zbraně s náboji většinou po každé takové pasáži mizí z inventáře, takže si ty náboje musíte vyhledávat pokaždé znovu. :/
Můžete si s ním také pomocí funkce "Speedhack" zpomalit jednu obtížnou zdrhací sekvenci. Sice to zpomalí i vaši postavu, ale ve zpomaleném režimu lépe vychytáváte zbytečné zdržovačky. Já to nemohl za boha dát, ale při zpomalení na 0,25 jsem to dával s přehledem. Rovněž to můžete použít i při opravě generátoru ke konci hry.

Ke konci hry musíte s kočkou sehnat tři věci a dát je na váhy, jež ovládají výtah. Jsou to: ponožka z kočárku, lano z oběšence a prstýnek z ptačího hnízda na střeše.