Syberia 1Syberia 2Syberia 3Syberia (4): The World Before

Syberia 1

Oficiální stránky
Výrobce: Microids (Francie)
Datum vydání: 2002
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: GOG, ZOOM, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games, Bonusweb.
Návod: Abecedaher.

YouTube.
Čeština: Zde (Dabing).
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:

Skvělá, graficky excelující adventura. Hrajete za mladou, sympatickou právničku Kate Walkerovou, která jede z New Yorku do malého městečka ve francouzských Alpách dojednat převzetí továrny na hračky. Po příjezdu s úžasem zjistí, že po celém městě jsou mechanické výtvory jistého Hanse Voralberga. Jak se však ukáže, tak majitelka továrny neočekávaně zemře a jediný dědic - právě Hans Voralberg je patrně někde na Sibiři, kde pátrá po tajemném ostrově s názvem Syberia a na kterém prý přežili mamuti. Kate neustále telefonuje její nevrlý šéf, jak je s uzavřením té smlouvy daleko, tak se Kate za dědicem na Sibiř vypraví. A vypraví se tam Hansovým mechanickým vlakem, který pohání pružina, jež se musí každou chvíli natáhnout. Logiku a realističnost nechte v klidu spát - na to se v téhle hře nehraje. :) Společnost jí bude dělat Hansem vytvořený automat (robot - ale takhle jim nesmíte říkat :)) Oskar. Oskar je dost puntičkářský, takže vám bude lézt dost na nervy. :) Podíváte se tedy do francouzského městečka Valadilene, německého Barrockstadtu a údajně ruského Komkolzgradu a Aralbadu. Aralbad leží evidentně na břehu Aralského jezera, takže mezi Uzbekistánem a Kazachstánem, takže nenechte spát nejen logiku a realistiku, ale taky zeměpis. :) Logické hádanky jsou převážně o tom, jak sprovoznit některé poškozené Hansovy výtvory, které potkáváte po celé cestě.
Plusy:
Na svou dobu moc hezká grafika. Sympatická hlavní hrdinka. Pohodové, vcelku jednoduché hraní. Amatérský český dabing se povedl - doporučuju.
Mínusy:
Neškodila by mapa, nebo alespoň okamžité přechody na další obrazovku při dvojkliku. Kate při dvojkliku jen běhá. Již zmíněná nerealističnost. Některé věci jsou vážně nějak přitažené za vlasy. Na opuštěném kosmodromu například pomůžete jednomu ožralovi odletět do vesmíru. :) Grafika je sice s velice zajímavými a krásnými motivy, ale postavičky jsou nějaké zubaté - chtělo by to antialiasing. V českém dabingu nejsou přeloženy texty titulků ani menu.

Ovládání:

Levé tlačítko myši - ovládání.
Pravé tlačítko myši - inventář/ menu.

Cheaty:
Save.
Syberia 2

Oficiální stránky
Výrobce: Microids (Francie)
Datum vydání: 2004
Hodnocení: 9/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: GOG, ZOOM, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games, Bonusweb.
Návod: Abecedaher.

YouTube (české titulky i dabing, bez komentáře).
Čeština: Download (dabing).
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:

Pokračování krásné adventury, které vypadá ještě o něco lépe. Děj přímo navazuje na první díl a tak pokračujete v cestě vlakem na Syberiu, tentokrát již i s panem Voralbergem. Navštívíte Romansburg, Youkolskou vesnici, opět Valadilene (v historickém snu), pár drobných neidentifikovaných lokací a jestli se nakonec konečně dostanete na samotnou Syberii, to vám raději prozrazovat nebudu. :) Hrou vás provázejí videosekvence ve kterých na vás šéf poslal detektiva, jdoucího po vašich stopách. Dostanete i nového zvířecího přítele - Yukiho. Yuki je kříženec psa a tuleně a je celkem natvrdlý. :) V českém dabingu již Kate namluvila jiná slečna.
Plusy:
Hezká grafika, která je místy ještě lepší, než u jedničky a rovněž slečna v hlavní roli. :) Občas jsou i celkem humorné scény. :)
Mínusy:
Opět žádná mapa, nebo rychlý přechod na další obrazovku. Český dabing má pár chybek. Na některých málo místech je věta useknuta, protože asi neodpovídá délkou té anglické. Ale je to fakt jen na pár místech, většinou když se pokoušíte něco udělat špatně. Opět je také jen český dabing, nikoliv texty. I když pár textů nově přeloženo je - například návrhy dialogů.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - vše.
Pravé tlačítko myši - inventář, menu.

Cheaty:
Save.
Syberia 3

Oficiální stránky
Výrobce: Microids (Francie)
Datum vydání: 2017
Hodnocení: 7/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: GoG a Steam.
Recenze: Tiscali Games, Bonusweb a Zing.
Návod: Český na YouTube.
Čeština: Titulky (přidává patch v1.2 - na Steamu tu tabulku podporovaných jazyků jen neaktualizovali.)
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: NE
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


 
 
 


Recenze:
Pokračování krásné adventury s Kate Walker v hlavní roli. Kmen Youkolů najde Kate promrzlou a dají ji do léčebny, kterou vede dost nevybíravým způsobem jistá doktorka Olga. Prvním úkolem Kate je tedy se z oné léčebny dostat. Kate pořád jde po stopách soukromý detektiv z USA (konečně se dozvíme proč) a z neznámých důvodů i místní plukovník s doktorkou Olgou (tady se naopak nedozvíme proč). Poté, co se dostanete z léčebny už jen pomáháte Youkolům uskutečnit jejich posvátnou výpravu s jejich sněžnými pštrosy. Cesta je docela náročná, protože na ní budete muset přeplout jezero a projít přes radioaktivitou zamořené město na druhém břehu. V jedné krátké epizodě budete hrát i za starého známého Oskara. Herní příběh není uzavřený a končí docela špatně, takže autoři počítají s dalším dílem. Grafika je plně ve 3D a prakticky kdykoliv máte možnost i najetím myši na kraj obrazovky obraz mírně natočit.
Plusy:
Skvělá grafika. Na aktivních předmětech na obrazovce se ukazuje malý puntík, takže nemusíte myší šmejdit a hledat, kde je co aktivní. Některé místa někdy jsou aktivní a někdy ne, podle toho, co jste předtím už udělali, takže si musíte dávat pozor, jestli něco nepřibylo. Při startu hry si volíte typ hry, jestli vám bude hra různě pomáhat nápovědou a podobně. Příběh je vcelku standardní, tak nevím, proč je v recenzích tak kritizován. První dvě Syberie na tom byly myslím úplně stejně. Je sympatické, že hra i DLC na Steamu má oficiální češtinu.
Mínusy:
Příšerné ovládání klávesnicí už naštěstí nemusíte používat, protože v patchi byla přidána možnost, ovládat hru klasicky myší. I když klasicky, no... :/ Tam, kde jste v klasické adventuře jen klikli na šroubek šroubovákem a on se automaticky odšrouboval, tak tady musíte zmáčknout levé tlačítko myši a myší kroutit. Nebo nestačí kliknout na šuplík, aby se otevřel, ale opět musíte chytnout a táhnout. Kurzor myši se navíc občas ztrácí - dost otravný bug zejména v hádankách. Design lokací je taky dost zmatený. Někdy trvá, než se někam doklikáte, protože nevíte, kudy se dá projít a kamera se neustále natáčí šíleným způsobem hned tak a hned jinak. Pohyb po lokacích je kvůli téhle zmatenosti doslova děs, zvláště pro hráče se špatným orientačním smyslem. Někdy je navíc docela kumšt odlišit některé nevýrazné přechody mezi lokacemi. Hra se ukládá do checkpointů, takže je po nahrání možné, že vás to vrátí o kousíček zpět. Po dohrání hry vám tedy zůstane jen poslední save. Více sejvů si můžete zazálohovat jen machinací se soubory uložených pozic na disku. Nepřeskočitelné animace. Sice je hezké, že se aktivní místa na obrazovce označují malými tečkami, ale někdy se tohle označení objeví až po určitém přiblížení vaší postavičky k nim, takže když zkoumáte lokace, tak musíte kolikrát šmejdit po lokaci a hledat, kde se vám co rozsvítí. Dlouhé nahrávání při přechodech mezi lokacemi. Youkolové jsou strašně primitivní a hloupí, chovají se jako malé děti a díky tomu je budete brzy nenávidět. Hra je docela prolezlá bugy, kdy se třeba dostanete na určité místo na obrazovce a nedaří se z vám z něj pak vymotat. Taky je ve hře jedna rozlehlá lokace, do které když vstoupíte, tak z ní nemůžete odejít. Brána, kterou jste tam prošli prostě přestane být aktivní. V dané lokaci nic aktivního není (jen jedny dveře, které vám Kate okomentuje, že už tam zpátky nepůjde). Tahle lokace je využita až v DLC "An Automaton with a plan", takže zřejmě programátoři nějak doblbli propojení původní hry s DLC. Podle řady recenzí je to zklamání roku.

DLC:
An Automaton with a plan (2017) návod na YouTube: Nový příběh, kde hrajete za automatona Oskara. Překvapivě se nejedná o uzavření neukončeného příběhu původní hry, ale DLC se odehrává uvnitř původní hry v době po obřadu v chrámu pod stadionem Olympia. Kate bude unesena a Oskar ji musí vypátrat. DLC je opravdu hodně krátké (YouTube návod má jen 30 minut).

Ovládání:

Levé tlačítko myši, nebo šipky - pohyb.
Dvojklik levým tlačítkem myši - běh.
Klik kolečkem myši, nebo I - inventář.
J - dokumenty.
O - úkol.
Mezerník - vystředění kamery.
Shift - myšlenky Kate. ???

Cheaty:
Uložená pozice, která vás dostane až do závěrečné animace, jak původní hry, tak i DLC An Automaton with a plan.

Průběžné sejvy.


Syberia (4): The World Before

Oficiální stránky
Výrobce: Microids (Belgie/ Francie)
Datum vydání: 18.3.2022
Hodnocení: 10/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games, Vortex, Zing a Bonusweb.
Návod: Není potřeba, protože je ve hře zabudována nápověda. Kdybyste si přecejen nevěděli rady, tak je návod i s videi na Steamu (ve francouzštině - přeložte si to prohlížečem).
Čeština: Ano - oficiální titulky.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


 
 
 


Recenze:

Další pokračování adventurního skvostu od Benoita Sokala, který už bohužel není mezi námi - zemřel 28.5.2021, takže se ani nedožil vydání této hry. R.I.P. Myslím, že by byl s výsledkem velmi spokojen - já hodnotím 10/10!
Pod vaší kontrolou máte tentokrát 2 hlavní hrdinky v různých časech. Obligátní Kate Walkerová v roce 2004, jež je na začátku hry uvězněna v solném dolu někde na Sibiři, který provozují nějací neonacističtí mafiáni (navazuje to na konec předchozího dílu) a nově Danu Rozeovou, jež je sedmnáctiletá dívka a talentovaná klavíristka z roku 1937. Ta žije ve Vagenu, což je hlavní město imaginární malé středoevropské země Osterthal. Předobrazem této země je zřejmě Rakousko a Vídeň. I když to asi přímo Rakousko není, protože je ve hře někde zmíněno, jako soused Osterthalu, ale mluví se tam prostě také Německy. :) Kromě těchto dvou postav v některých scénách ovládáte i některé další postavy, nebo i koordinujete postup se dvěma postavami najednou.
Hra se vydává emotivnějším/ vážnějším směrem současných adventur. Už to není taková roztomilá, naivní, kreslená klikačka, ale v příběhu řešíte nastupující nacismus, pogromy na židy (tady vagerany) a brečící Kate v pracovním táboře (a není to jen kvůli tamním podmínkám...). Nevím, co bych vám k příběhu měl prozradit více, abych nespoileroval... Prostě Kate po útěku z pracovního tábora upne veškerou svou pozornost na hledání nějaké neznámé hudební umělkyně z roku 1937, jejíž obrázek najde. Podívá se na různá místa, potká spoustu zajímavých lidí a výsledky vašeho hledání jsou velmi zajímavé. :) Hra je taky oproti předešlým dílům více takový interaktivní film. Jsou zde i nějaké volby, ale myslím, že i když něktzeré vypadají celkem zásadně, tak rozdíl bude jen v nějakém odlišném dialogu kousek dál a s příběhem moc nezamíchají. Hra je totiž dost přísně lineární. Hraní je jinak takové v pohodovém tempu (myslím, že nejde nikde umřít). Samozřejmostí jsou nějaké hádanky a logické puzzly. Většinu jsem zvládl i bez návodu. :)
Save probíhá automaticky (ručně ukládat nejde), ale vzhledem k tomu, že je to každou chvíli, tak to nevadí.
Plusy:
Opět nenapodobitelná-stylová překrásná grafika, která vás prostě ohromí! Vaghen (Vídeň) je totiž v podání hry plná automatonů, kteří například i řídí tramvaje. Grafika je na Unity enginu.
Příběh je plný emocí, zvratů a šokujících zjištění. Hodně jsem si ho užil a ke konci byl hodně napnutý, jak to vlastně celé dopadne. Ano, velmi emotivní. :) Také je to daleko dospělejší, než supidně naivní zápletky a situace předešlých dílů. V plné surovosti hra popisuje třeba řádění nacistů před válkou i během ní a podobně... Osudy záhadné Dany Rozeové taky nejsou zrovna procházka růžovou zahrádkou.
Ve hře je i zabudovaná několikastupňová nápověda, na kterou si můžete kliknout, když si nevíte rady, takže nemusíte řešit ani návod.
Hra má oficiální české titulky od Petra Ticháčka.
Mínusy:
Ovládání. Ano, zase to ovládání! Já vím, že autoři chtěli co nejvíce zužitkovat tu parádní grafiku a nabídnout tak hráči pohled na lokace ze všech možných úhlů, ale ta práce kamery je neskutečně matoucí a jednu scénu zabírá každou chvíli z jiného úhlu, takže nevíte odkud jste přišli, kde jste už byli - prostě jste každou chvíli dokonale zmatení. Ach jo... Jinak je ale ovládání řešeno pomocí myši. Prostě kliknete na místo, kam má postava jít a je to. Nebo můžete tlačítko myši držet a pohybovat myší ve směru, kterým směrem má postava jít.
U některých činností hra pořád experimentuje s pohybovým ovládáním, takže třeba šuplíky otevíráte taháním a podobně...
Ač mám výkonný PC (i5 9600K, 32 GB RAM a GTX 1070Ti), tak je obraz někdy trhaný. Ta parádní grafika si prostě bere svou daň.
Hra se sice snaží působit vážně a dojemně, ale nějaké ty emotivní scény ze začátku hry mi připadaly takové technicky špatně zvládnuté. Asi by to chtělo ty scény trochu vylepšit, aby působily emotivněji. Ke konci hry už to bylo lepší.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - pohyb postavičky/ dvojklik - běh.
Pravé tlačítko myši - prohlížení věcí/ rozhlížení.

Cheaty:
Truhlu v táboře v Baltayaru otevřete kódem 0408, je na přívěšku, když prohlédnete zásoby.

Save pozice.