Police Quest: SWAT 1 + 2

První dva díly byly izometrické strategie a nějak mě nezaujaly.
SWAT 3: Close Quarters BattleSWAT 4SWAT 3: Close Quarters Battle

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Sierra Entertainment (USA)
Datum vydání: 2001
Hodnocení: 8/10
Žánr: Taktická týmová akce.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb, LEVEL 12/99 a SCORE 73.
Návod: Abecedaher.cz
Čeština: Bonusweb - bohužel je na starší verzi hry a nepodařilo se mi ji dát do hry z GoGu.
Multiplayer: Ano.
Editor: Při instalaci hry z GoG.com najdete ve Startu zástupce na dva editory:

Scenario Editor (velice přívětivá a pochopitelná editace scénářů!).
A taky je tam WorldCraft na 3D modelování herních map (ten už moc přívětivý a přehledný pro začátečníky není).
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK

Pokud chcete hrát v jiném rozlišení, tak otevřete soubor: swat.cfg a upravte v něm hned první řádek na vámi požadované rozlišení a pak ještě na to samé rozlišení upravte některý řádek s názvem "display_mode=" (cca řádek 38).Recenze:

Výborná simulace americké speciální policejní jednotky SWAT. Jedná se sice už o starší hru se zastaralou grafikou, ale hratelností je to i po letech výborná hra. Ve své době byla konkurencí pro Rainbow Six a její hraní je Rainbow Six dost podobné. Hra se odehrává v Los Angeles a je v ní celkem 27 misí + 1 mise na cvičišti. Některé mise jsou malé, třeba v jednom domě s jedním nepřítelem a jedním civilistou a jiné rozlehlé s desítkami nepřátel i civilistů. Při každé hře je přitom umístění nepřátel i některých věcí (třeba bomb na zneškodnění) náhodné, takže je každá hra trochu jiná. Nepřátelé také nezůstávají na jednom místě, ale různě se pohybují. Nepřátele nemusíte všechny zabíjet, ale i je donutit k tomu, aby se vám vzdali. Použít k tomu jde třeba slzný plyn, nebo oslepující granáty a pak na ně řvát, ať se vzdají (klávesa "7").
Ve hře máte na starosti dva dvoučlenné týmy (+ vy, jako velitel), označené jako red a blue (červený a modrý tým). Na rozdíl od Rainbow Six se na začátku před misí nesestavuje plán postupu jednotlivých týmů, ale týmům vydáváte příkazy až během mise. Nemůžete se také přepínat do jednotlivých členů týmu (jen si můžete zapnout do rohu obrazovky kamery, které mají na sobě). Když zemřete, tak je tedy konec mise. Pokud zabijete omylem civilistu, tak je taky konec mise. Členové týmu vám ale umřít můžou (nebo můžou být těžce raněni a vy je můžete evakuovat stejně, jako civilisty). Ano, na rozdíl od jiných her musíte každého civila spoutat a zajistit mu přes vysílačku evakuaci, jinak nedokončíte misi úspěšně.
Hru můžete hrát jako kariéru (kampaň) - na výběr je originální s 5 členy týmu, nebo GOTY (Game of The Year Edition) verze s 10 členným týmem. Dále si můžete vybrat kteroukoliv misi na vyzkoušení v režimu "Standard" (všechny jsou dostupné už na začátku, takže není nutné dokončit kampaň), nebo v režimu "Custom", kde můžete hru hrát v režimech, jako v multiplayeru (ostatní pozice obsadí AI). Zajímavostí v tomto režimu je to, že pokud umřete, tak se můžete převtělit do některého spolubojovníka, kterého dosut ovládala AI, nebo se můžete jen tak dívat, jak si AI panáci hrají dál sami. :)
Multiplayer:
Hra po internetu už nefunguje, takže lze hrát jen po místní síti LAN. Lze hrát všechny mise ze singleplayeru v módech COOP, DM (deathmatch), TDM (team deathmatch) a Last Man Standing (poslední zůstává).
Plusy:
Myslel jsem, že bude hra zbytečně složitá, ale překvapivě mě dost bavila. :) Spoutávat a odesílat rukojmí do bezpečí je zábavné. Několikrát se vám dokonce podaří spoutat ruského prezidenta. :)
Výborná umělá inteligence spolubojovníků. Dáváte jim různé příkazy (třeba vyrazit dveře a hodit do nich flash granát) a oni to bezchybně provedou. Žádní zabugovaní blbouni, jako v jiných hrách to nejsou.
Mínusy:
Některé úkoly v misích jsou nějak nejasné. Například jsem měl deaktivovat atomovou bombu. Použiju na ni klávesu "použít" - BUM!!! Při dalším pokusu řeknu týmovému kolegovi, ať ji zneškodní - BUM!!! Podívám se na YouTube video a musí se kleštičkama ucvaknout pod kufříkem ovládání laseru, chránícího kufřík s bombou a pak opět kleštičkama samotný kufřík. V další misi mám opět deaktivovat bombu. Vše vyčištěno, ale bomba nikde. Všude se válí plno kufrů, ale žádný se nehlásí na použití. Po hodinovém pobíhání a zoufalém hledání mrknu na YouTube video - kufřík je za jedněmi dveřmi a je na něm vidět takový nenápadný panel. Spustím tedy opět hru, ale kufřík za dveřmi žádný panel nemá. Hra totiž to, který kufřík bude s bombou, generuje náhodně, ale nakonec jsem ho přecijen našel jinde. Pak v další misi mám, mimo jiné, zabránit odstartování letadla (malé letadýlko, žádný Boeing). I když jsem u letadla několik dlouhých minut i s celým týmem a vystřílím na něj celou munici, tak stejně odstartuje. Způsob, jak mu jinak zabránit ve vzletu nenacházím. Nikdo do něj nevběhne, když mám okolo něj rozestavené oba své týmy, tak KURVA co mám dělat!!!
Nepokoušejte se hru minimalizovat pomocí Alt + TAB do Windows. Hra pak nějak ztratí ovládací prvky a nejde s ní nic dělat. Nezbývá, než ji natvrdo sestřelit. Pokud tedy narazíte na problém a budete se chtít podívat třeba na YouTube, nebo jinde po návodě, tak máte smůlu.
Nějak nechápu, proč ve hře v režimu "Standard", kdy si vybíráte jakoukoli misi k vyzkoušení, není před misí takový větší briefing. Obrazovky před misí by měly být následující: MISSION (výběr mise na mapce Los Angeles se stručnými informacemi)/ ELEMENT (výběr členů týmů)/ GEAR (výběr zbraní a vybavení na misi)/ PRE-ASSAULT (detailní briefing před misí i s mapou lokace) a posledním tlačítkem ACTIVEDUTY se mise spouští. V režimu standard ale tlačítko PRE-ASSAULT chybí, tak si nemůžete prohlédnout třeba mapku lokace. Je to prostě dostupné až v režimu kariéry (kampaně).
Hra nemá možnost sejvovat v průběhu mise. Mise musíte prostě uhrát na jeden pokus. U větších misí s hromadou rukojmích je to opravdu hardcore obtížné, vzhledem k tomu, že moc zásahů nevydržíte. Máte lehký prst na spoušti, aby vás někdo nepřekvapil a pak snadno omylem sejmete civilistu - Game Over. Ukládat lze pouze postup v kampani.
Hra má už dost zastaralou grafiku (jako Rainbow Six), ale dostačující.

Ovládání:
Hra má nastaveno jiné, než tady píšu (třeba zastaralý pohyb šipkami namísto dnes standardního W, A, S, D). Doporučuji přenastavit takhle:
W, S, A, D - pohyb.
Levé tlačítko myši - střelba.
Pravé tlačítko myši - běh.
C - skrčení.
Mezerník - vstát.
R - nabít.
F - baterka.
F1 - F9 - zbraně/ vybavení (F8 - pouta).
E - použít (dveře, sebrat zbraň atd...).
B - úkoly mise.
Page Up/ Page Down - hlučný, nebo tichý mód.
Insert, Home, Del, End - kamery členů týmu.
Čísla - volby hlášení do vysílačky. Ukazuje se vlevo nahoře. Například 4 a 2 evakuuje osobu, na kterou ukazujete.

Pokud budete hledat menu s nastavením, tak klikněte v menu na kulaté logo hry (fakt nápadné :( ). Nechápu, proč to není normální položka v menu.

Cheaty:
Během hry zmáčkněte [Shift]+[~] pro otevření konzole. Pak vložte některý z následujících kódů pro aktivaci příslušné funkce:

swatlord - nesmrtelnost týmu.
biggerpockets - nekonečná munice
doubleshot - rychlopalba
nc 17 - více krve (možná bez mezery "nc17")
iamleet - vítězství v dané misi
noshades - noční mise ve dne
casual - bez kalhot a košile
hotstuff - pachatelé jsou odolnější
justin - pachatelé se nevzdávají
johnwoo - pomalý pohyb
rabies - zabijácké krysy
whosyourboss - jednotky nebudou poslouchat
quit - ukončení hry

Eliminace friendly fire (nelze omylem zastřelit členy vlastního týmu):
Otevřete soubor: "swat.cfg" v adresáři hry. Řádku "shootgoodguys=1" změňte na "shootgoodguys=0".

Pokud máte problém se splněním nějakého úkolu, tak jej můžete z mise smazat pomocí Scenario Editoru (hledejte ve Startu). Bohužel ale některé scénáře otevřít neumí. Asi ty, které do hry byly přidány v GOTY edici).

Tip1: Kouřových granátu je ve hře nadbytek, každý z týmu jich dostane deset, tak pokaždé když vejdete do místnosti, hned je využijte.

Tip2: Pokaždé když se vydáte na průzkum, nechte někoho ať Vám kryje záda. Nikdy nevíte, kdy na Vás z rohu vyskočí nějaký nepřítel.

Tip3: Pokaždé záleží na palebné síle. Využijte střelbu přes zeď a získáte moment překvapení.


Save pozice.

SWAT 4

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Irrational Games (USA).
Datum vydání: 2005
Hodnocení: 9/10
Žánr: Taktická týmová akce.
Obchod/ Download: GoG.
Recenze: Bonusweb, Tiscali Games a Level 4/2005.
Návod: Abecedaher.cz.
Čeština: Download (slovenština).
Multiplayer: Ano.
Editor: V adresáři hry z GOG.com najdete archív "SWAT4_SDK.zip", který obsahuje nástroje na modifikaci hry.

Pak je tam soubor SwatEd.exe, kterým se spouští editor.
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK

Pokud chcete hrát v jiném rozlišení, tak jej přepište v souboru "swat4.ini". Jsou to položky:
"FullScreenViewPortX"
"FullScreenViewPortY"
a
"BestGuessDefaultResolutionX"
"BestGuessDefaultResolutionY"Recenze:

Pokračování skvělé taktické akce s policejním týmem SWAT. Opět ovládáte dva týmy o dvou členech + vy, jako velitel a + v některých misích máte i snipera, kteréhož můžete přímo ovládat. Hra nabízí jednu kampaň o 13 misích, tréning, nebo si můžete v oddílu "Quick Mission Maker" vytvořit vlastní misí tím, že upravíte některou z 13 misí podle svých potřeb. Můžete měnit úkoly mise, typy nepřátel a civilistů, kteří budou v lokaci, měnit, nebo vypnout časový limit, nebo hru nastavit na Lone Wolf, kde jste na všechno sami. Obtížnost lze zvolit ve 4 stupních. Vaše zranění mají vliv i na vaši přesnost střelby a rychlost, takže pokud je vám divné, že střílíte na nepřítele přesně a nemůžete ho udolat, tak to bude tím.
Plusy:
Ovládání bylo od třetího dílu trochu vylepšeno. Třeba už nemusíte některé příkazy lovit z menu, ale můžete třeba odeslat rukojmího tak, že na něj zamíříte a kliknete klávesou akce (F, nebo kolečko myši). Taky při páčení dveří nemusíte ručně z vybavení vytahovat kleštičky, ale jen zamíříte na dveře, ukáže se vám ikona na vypáčení, nebo odpálení dveří výbušninou a stačí jen podržet klávesu akce a akce se provede.
Nově máte v některých misích k dispozci i snipera, který se uhnízdil někde na střeše a vidí do některých oken. Můžete se do něj přepnout a pár nepřátel si sejmout.
Grafika už vypadá celkem k světu.
Uvnitř složky se hrou je hromada *.ini souborů s nastaveními, pomocí kterých si můžete hru různě upravovat. :)
Členové týmu, nebo civilisté někdy utrousí srandovní hlášku. :)
Velká znovuhratelnost misí. Prostě vám to nedá a misi si zkusíte několikrát, budete pilovat taktiku a snažit se dosáhnout co největšího skóre v závěrečných statistikách.
Nepřátelé nestojí pořád na jednom místě, dokud je nesejmete, ale třeba před vámi utečou a schovají se někde úplně jinde.
Multiplayer:
Hra přes internet používala již zaniklé GameSpy, takže už nefunguje. Hrát lze tedy jen po místní síti LAN. Hrát lze 13 - 17 misí (dle zvoleného typu mise) v režimech: Barricaded Suspect, VIP Escort, Co-Op a Rapid Deployment. Maximum hráčů je až 16.
Mínusy:
Ukládat během mise opět není možné.
Civilisté někdy nechtějí poslouchat a odmítají se nechat spoutat. Jediné řešení, které jsem v takovém případě aplikoval bylo, hodit jim flash, nebo slzný granát pod nohy. Poněkud těžkopádné, ale co mám jako dělat? :)

DLC/ datadisk:
Stetchkov Syndicate (recenze: Tiscali Games, návod: abecedaher.cz): Datadisk je součástí Gold edice hry z GoG.com. Obsahuje 7 nových misí, které jsou součástí kampaně v singleplayeru a dají se hrát i v multiplayeru. Také si je můžete upravit v Quick Mission Makeru. V multiplayeru přibyly dva režimy: Smash and Grab a COOP QMM. Svému týmu můžete dát příkaz "Held" (klávesa Ctrl), aby čekali na váš povel, když budete chtít útok lépe sesynchronizovat. Přibyl taky útok pěstí (klávesa B), takže můžete neposlušným civilistům, kteří se odmítnou nechat spoutat, dát do držky. :) Dále datadisk přinesl i nějaké nové zbraně a další vylepšení.

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - přepínání běhu.
Tab - zvolení týmu pro rozkaz (indikováno čtverečkem v příkazovém menu - červený/ modrý/ zlatý (oba týmy najednou))
Levé tlačítko myši - střelba/ použití vybraného předmětu.
1 - 0 - výběr zbraně či vybavení.
H - pouta.
Pravé tlačítko myši - otevření příkazového menu (pohnutím myši nahoru/dolů - výběr položky, levé tlačítko myši potvrzení).
Mezerník - vydání rychlého příkazu, který vám zrovna svítí.
F, nebo klik kolečkem myši - použít (otevření dveří, evakuace spoutaného rukojmího, atd...).
V - baterka.
Page Up - zvolení pohledu snipera (pokud je v misi k dispozici).
Caps Lock - ovládání snipera.
Z - zoom (i u snipera).
B, M - úkoly mise.
Insert, Home - kamery týmů.

Cheaty:
Otevřete soubor SWAT4/Content/System/swat4.ini
(u datadisku Stetchkov Syndicate: SWAT4\ContentExpansion\System\swat4x.ini)
a najděte řádek "[Engine.GameEngine]".
Změňte "EnableDevTools=False" na "EnableDevTools=True".
(Soubory se vytvoří až poté, co po instalaci poprvé spustíte hru.)

Pak již jen během hry zmáčkněte klávesu [~] a můžete zadávat následující kódy:

behindview 1 - pohled třetí osoby
behindview 0 - pohled první osoby
SetGravity X - změnit gravitaci na X (X - číslo)
God - nesmrtelnost.
Invisible - neviditelnost.
SetJump X - změnit jak vysoko vyskočíte (X - číslo)
Ghost - zapnout procházení zdmi
Fly - létání.
Walk - vypnout procházení zdmi
KillAll - zabije všechny.
SetFog X - ???
Changesize X - ???
SetFlash X - ???
SetCameraDist X - ???
Freecamera 1/0 - volná kamera.
Slomo - zpomalení.
Teleport - teleport.
SetSpeed X - nastaví rychlost.
open X - otevře mapu X

seznam map - X:

MP-ABomb
MP-ArmsDeal
MP-AutoGarage
MP-Casino
MP-Courthouse
MP-DNA
MP-FairfaxResidence
MP-Foodwall
MP-Hospital
MP-MeatBarn
MP-PowerPlant
MP-RedLibrary
MP-Tenement
MP-Training
SP-ABomb
SP-ArmsDeal
SP-AutoGarage
SP-Casino
SP-ConvenienceStore
SP-DNA
SP-FairFaxResidence
SP-FoodWall
SP-Hospital
SP-Hotel
SP-JewelryHeist
SP-RedLibrary
SP-Tenement
SP-Training
swat_splashscene

No nevím, nějak mi ty cheaty nefungovaly...Otevřete soubor "swatgame.ini" a upravte v něm položku "SPDamageModifierEasy=0.0"
Při volbě obtížnosti "Easy", byste měli být imunní vůči zranění (indikátor zranění vám sice bude pořád červenat, ale zemřít byste neměli).
Bohužel na vás bude mít zranění také efekt zpomalení vašeho pohybu a podobně. Tento efekt zastavíte modifikací souboru "SkeletalRegionInformation.ini", kde nastavíte na nulu "LimpModifier=". Kdybyste chtěli měnit i ostatní modifikátory, tak POZOR na to, že to platí pro všechny - tedy i pro nepřátele! :)

Otevřete soubor: "campaign.ini" a najděte řádek: "HACK_HasPlayedCreditsOnCampaignCompletion=False" a slovíčko False změňte na True. Na řádku "availableIndex=" dopište za rovná se počet misí, které chcete mít v kampani splněno. Maximum je 14.

V souboru "MissionResults.ini" si můžete ošidit bodové statistiky u vašich splněných misí. :) I když je tento soubor jen ve složce hlavní hry a ne datadisku, tak platí i pro datadisk (jsou tam i mise z něj).

Na zastavení časového limitu pro odpálení bomb se mi podařilo použít univerzální cheater Cheat Engine - hledejte vteřiny. Taky jdou editovat náboje ve zbraních.

Save pozice.
Save pozice The Stetchkov Syndicate.