Submarine Titans

Oficiální stránky
Výrobce: Ellipse Studios/ Strategy First (Austrálie/ Kanada)
Datum vydání: 2000
Hodnocení: 8/10
Žánr: Realtime strategie.
Obchod/ Download: GoG, ZOOM, nebo Steam.
Recenze: Score 81, Bonusweb a Tiscali Games.
Návod: Není.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano (STEditor.exe).
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Tak se nám na GoGu objevila i tahle klasika. Je to jedna z mých prvních her (demoverze ze Score, či Level CD) - co jsem se jí tehdy nahrál! :) ). Jedná se o realtime strategii s klasickou hratelností typu Command and Conquer. Co ovšem klasické není, je zasazení hry. Vše se totiž odehrává pod mořskou hladinou a tak jsou vašimi zbraněmi různé druhy ponorek.
Hrát můžete 3 kampaně za tři rasy: White Sharks (lidská frakce), Black Octopus (také lidská frakce) a mimozemské Silicony. Ve hře nechybí ani režim bitvy, jež si můžete nastavit dle vašich představ. Hrát lze na 23 mapách pro 2 až 6 hráčů. Nové mapy si můžete vyrobit i v přiloženém editoru. U bitvy si můžete, mimo jiné, i vypnout mlhu. Můžete taky nastavit všechny hráče jako počítačem řízené a sledovat tak souboj počítačů proti sobě. :) Ve hře jsou 4 zdroje: zlato (které je třeba ke zkoumání nových technologií), železo (k výrobě), Corium (jakoby z oka vypadlo Tibériu z C&C :) ) a vzduch. Alieni mají místo zlata energii a místo železa silikon. V obchodě lze suroviny směňovat, takže pokud máte třeba hodně železa, tak jej můžete prodat a získat za něj zlato na výzkum.
Jen taková zajímavost - když jsem ze hry típal obrázky, tak dostaly názvy "Star Trek". Típací software (GeForce Experience) bere ty automatické názvy dle titulku okna programu. Výrobci tedy zřejmě pracovali původně na nějakém Star Treku a pak si udělali vlastní značku, nebo já nevím, jak si to mám vysvětlit. :)
Multiplayer:
MP už se dneska dá hrát asi jen po místní síti LAN. V nabídce je nějaký internetový FSGS server, který ale nefunguje, sériové připojení, modem, IPX protokol a internet TCP/IP. Neměl jsem možnost vyzkoušet. Nastavení hry je stejné, jako u singleplayerové bitvy.
Plusy:
3 různé strany, hromada nových technologií k výzkumu.
Grafika mořského dna je na svou dobu neskutečně detailní a krásná. Plavou tam maličké barevné rybičky, povalují se tam korály, hvězdice, plují žraloci - krása pohledět! Někde vás čeká překvapení, když vám vedle vašeho dolu najednou vybuchne podmořská sopka! :)
Hru je možné spustit ve FullHD přes celou obrazovku. Nastavení přes "dxcfg.exe".
Přiložený editor map a misí.
Ve hře je několik dobrých nápadů. Například ve volných místech interface jsou okýnka, jimiž se můžete rychle přesunout na určité budovy, či skupiny jednotek. Ponorka, jež slouží ke stavbě budov, budovu jen "zasadí" a ona už se pak dostaví sama a vy už můžete poslat stavěcí ponorku jinam. Nebo si můžete nastavit, jestli se má jednotka sama vracet na opravu do základny při 25%, či 75% zdraví. Grupě jednotek lze nastavit i typ formace.
Ponorkám můžete nastavit hloubku ponoru - některé obranné věže nedostřelí do určité výšky, tak je lze přeletět.
Mínusy:
Interface je takový nějaký nedořešený a zdržuje. Třeba když kliknete na dok, kde se vyrábí ponorky, tak se vám hned nerozbalí nabídka ponorek k výrobě, ale musíte napřed rozkliknout další tlačítko. Když kliknete na laboratoř, tak musíte taky nejprve kliknout na tlačítko, aby se vám objevil seznam technologií ke zkoumání. V bojovém zápalu to strašně zdržuje.
Celkem titěrné fonty písma a nicneříkající obrázky budov ke stavbě. Musíte nad tlačítkem vždycky chvíli podržet myš, abyste věděli, co je to vlastně za budovu.
Nepřátelská AI je na nejlehčí obtížnosti úplně neschopná. Postaví pár budov, několik jich rozestaví a pak zůstane prakticky ve vegetativním stavu, dokud ji nezničíte. Asi neumí hospodařit se surovinami tak, aby se nezasekla. Zřejmě za to může kombinace nejlehčí AI + nastavení nízkých počátečních zdrojů. Počítači dojde železo a je namydlený. Ale zase to můžete využít tak, že si užijete stavěcí strategii a v klidu si můžete vyzkoušet jednotlivé frakce (jejich budovy, jednotky, výzkum). :)

Ovládání:
Levé tlačítko myši - výběr.
Pravé tlačítko myši - poslat do.
Ctrl + číslo - vytvoření skupiny jednotek.
Číslo - vyvolání skupiny jednotek (dvojstisk - přesun i na místo, kde jednotky jsou).
Shift + klik na výrobu jednotky - přidá 10 jednotek do výrobní fronty.

Cheaty:
Klávesou Enter nahodíte konzoli, do které napište:
fow - zruší mlhu.
tech - všechny technologie.
metal - 1000 železa
gold - 1000 zlata
corium - 5000 coria
air - plný vzduch
exiton - 5000 zlata, coria a železa
energy - maximální energie
silicon - doplní silikon

Moje sejvy.

Na hru lze použít i univerzální cheater Cheat Engine. Lze editovat třeba zdroje, nebo procenta hotového výzkumu nějaké technologie. Bohužel hra nějak nemá ráda Alt + Tab. Několikrát to jde v pohodě, ale pak máte černou obrazovku a nemůžete se dostat ani do Windows. :( Můžete to třeba vyřešit spuštěním hry v okně, ale při tom máte okno 4:3, i když máte v nastavení nastaveno FullHD. Někdy pomáhá, když máte tu černou obrazovku, tak dát Ctrl + Alt + Del/ Správce úloh. Sice máte pořád černo (okno správce úloh je neviditelné - schované pod černou obrazovkou), ale když chvíli počkáte (cca 20 vteřin), tak se hra najednou objeví. Taky jsem se setkal s tím, že hra se nedokázala uložit. Při pokusu o uložení napsala chybu ukládání.