Strategic Command: European Theater

Hra se časem rozrostla na velkou sérii, která se věnuje nejen 2. Světové, ale i 1., nebo americké občanské válce. Vzhledem k tomu, že mám ve svém portfoliu už řadu tahových strategií tohoto typu (Panzer General, Panzer Corps, Order of Battle, Hex of Steel a Unity of Command), tak se mi nechce přibírat další rozsáhlou sérii, když je to stejně ve výsledku všechno na jedno brdo... :)

Strategic Command Classic: WWII (2006)
Strategic Command Classic: Global Conflict (2010)
Strategic Command Classic: WWI (2011)
Strategic Command WWII: War in Europe (2016)
Strategic Command WWII: World at War (2018)
Strategic Command: World War I (2019)
Strategic Command: American Civil War (2022)


Strategic Command: European Theater

Oficiální stránky - vývojáři
Výrobce: Fury Software (Kanada).
Datum vydání: 2002
Hodnocení: 7/10
Obchod/ Download: GoG.
Recenze: Bonusweb.
Návod: Není.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano. Ve složce hry je "Campaign Editor.exe", nebo instalace dá jeho zástupce i do Start menu.
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Sice již dost zastaralá tahová strategie z 2. Světové války, která má i novější díly, ale i tak na vyblbnutí celkem stačí. Na GoGu se dá sehnat ve slevě za necelé 2 EURa. :) Je to klasická hexová tahovka typu "Panzer General". Jednotky tady reprezentují čtverečky s ikonou dané jednotky (HQ - velitelství), corps, army, rocket, tank, stíhačky, bombardéry, bitevní loď, křižník, letadlovka a ponorka. Hra nebere v potaz natočení jednotek (ani není natočení jednotky nijak indikováno), jako novější strategie, takže nemáte větší úspěch při přepadu zezadu a podobně... Jen na některých políčkách je opevnění (Maginotova linie, nebo Malta), kde jsou obranné bonusy. Letadly můžete šoupat v dosahu/doletu stejně jako s pozemními jednotkami. Prostě kam je přesunete, odtud můžou v příštím tahu vzlétat na nepřátele v dosahu. Na žádná políčka s letišti se tu nehraje. Když vyšlete na nepřítele bombardéry, tak se může stát, že je napadnou stíhačky a vaše stíhačky naopak vzlétnou na ochranu vašich bombardérů, takže dostanou poškození i vaši stíhači, které jste nikam neposlali.
Na výběr máte z 6 scénářů, které se liší jen rokem startu a historickou situací na mapě Evropy v letech 1939/40/41/42/43 a 44. Lze hrát za Osu, nebo spojence, přičemž ovládáte všechny spojenecké armády najednou. Na mapě Evropy je 25 států (Británie, Francie, Itálie, Německo, SSSR, Irsko, Portugalsko, Španělsko, Švýcarsko, Belgie (reprezentuje celý Benelux), Dánsko, Norsko, Švédsko, Finsko, Lotyšsko (reprezentuje celé Pobaltí), Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Jugoslávie, Řecko, Turecko, Irák, USA a Kanada (poslední 2 jsou reprezentovány jen malým kouskem pobřeží na západě). Časem můžou vzniknout i další, jako po porážce Francie Vichistická Francie. Taky se dějí další historické věci, jako, když za Německo obsadíte Polsko, tak si jeho východní část anektuje SSSR. V nastavení lze zapnout "fog of war", jugoslávské a sovětské partyzány, či vojska svobodné Francie, spálenou zemi (Scorched Earth), což způsobí, že vám rusáci budou odpalovat obsazované města, přístavy a doly ropné plošiny. USA, SSSR, Itálii  a menší spojence lze nastavit na náhodné, neutrální, nebo historické. Jediná možnost diplomacie je vyhlásit nějaké zemi válku. Když někomu vyhlásíte válku, tak se stane automaticky součástí protikoalice. U některých to nejde s tím, že je to jakože "váš spojenec" - třeba nemůžete jako spojenec vyhlásit válku USA, i když je máte nastavené jako neutrální. Ve hře je také výzkum kde zkoumáte lepší (a početnější) jednotky daného typu. Nastavení obtížnosti je 5ti stupňové + můžete nastavit ještě 3 stupně AI.
Kdybyste bádali nad tím, jak se přeplavit s jednotkami přes moře, tak se to dělá tak, že s danou jednotkou (s jednotkou jste v daném tahu ještě nepohnuli) musíte být na sousedním políčku vámi kontrolovaného přístavu a kliknete na ni pravým tlačítkem myši a dáte transport. Vylodění uděláte stejně, musíte být u pobřeží a dáte přes pravé tlačítko myši na jednotce "unload". Doplňovat zraněné jednotky lze také přes pravé tlačítko myši - "reinforce".
Multiplayer:
Multiplayer se dá hrát jako "horké křeslo" - 2 hráči, střídající se na jednom PC, po emailu, nebo TCP/IP.
Plusy:
Skvělý, uživatelsky příjemný editor scénářů, kde si můžete editovat řadu věcí.
Za tu cenu se dá se hrou docela dobře vyblbnout.
Mínusy:
Už dost obstarožní grafika běžící v rozlišení 1024*768 a herní mechaniky.
Není vidět dolet nakliknutých letadel na nepřátelské území. Musíte prostě proklikávat vaše letecké jednotky a zkoušet, jestli se nad nepřítelem objeví terčík.
Ani za pomoci editoru se nedají obrátit velmoci na opačnou stranu, než byly dle historie.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - kontextové menu jednotky.

Cheaty:
Body k nákupu jednotek, nebo výzkumu je možné editovat pomocí univerzálního cheateru Cheat Engine.
Scénáře si můžete upravovat v editoru, nebo můžete hru spustit jako multiplayer horké křeslo a za soupeře dělat hloupé tahy - disbandovat jednotky, zrušit výzkum atd... :)