Strategic Command: European TheaterStrategic Command Classic: WWIIStrategic Command Classic: Global Conflict


Strategic Command Classic: WWI


Strategic Command WWII: War in EuropeStrategic Command WWII: World at War


Strategic Command: World War IStrategic Command: American Civil War


Strategic Command: European Theater

Oficiální stránky - vývojáři
Výrobce: Fury Software (Kanada).
Datum vydání: 2002
Hodnocení: 7/10
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: GoG.
Recenze: Bonusweb.
Návod: Není.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano. Ve složce hry je "Campaign Editor.exe", nebo instalace dá jeho zástupce i do Start menu.
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Sice již dost zastaralá tahová strategie z 2. Světové války, která má i novější díly, ale i tak na vyblbnutí celkem stačí. Na GoGu se dá sehnat ve slevě za necelé 2 EURa. :) Je to klasická hexová tahovka typu "Panzer General". Jednotky tady reprezentují čtverečky s ikonou dané jednotky (HQ - velitelství), corps, army, rocket, tank, stíhačky, bombardéry, bitevní loď, křižník, letadlovka a ponorka. Hra nebere v potaz natočení jednotek (ani není natočení jednotky nijak indikováno), jako novější strategie, takže nemáte větší úspěch při přepadu zezadu a podobně... Jen na některých políčkách je opevnění (Maginotova linie, nebo Malta), kde jsou obranné bonusy. Letadly můžete šoupat v dosahu/doletu stejně jako s pozemními jednotkami. Prostě kam je přesunete, odtud můžou v příštím tahu vzlétat na nepřátele v dosahu. Na žádná políčka s letišti se tu nehraje. Když vyšlete na nepřítele bombardéry, tak se může stát, že je napadnou stíhačky a vaše stíhačky naopak vzlétnou na ochranu vašich bombardérů, takže dostanou poškození i vaši stíhači, které jste nikam neposlali.
Na výběr máte z 6 scénářů, které se liší jen rokem startu a historickou situací na mapě Evropy v letech 1939/40/41/42/43 a 44. Lze hrát za Osu, nebo spojence, přičemž ovládáte všechny spojenecké armády najednou. Na mapě Evropy je 25 států (Británie, Francie, Itálie, Německo, SSSR, Irsko, Portugalsko, Španělsko, Švýcarsko, Belgie (reprezentuje celý Benelux), Dánsko, Norsko, Švédsko, Finsko, Lotyšsko (reprezentuje celé Pobaltí), Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Jugoslávie, Řecko, Turecko, Irák, USA a Kanada (poslední 2 jsou reprezentovány jen malým kouskem pobřeží na západě). Časem můžou vzniknout i další, jako po porážce Francie Vichistická Francie. Taky se dějí další historické věci, jako, když za Německo obsadíte Polsko, tak si jeho východní část anektuje SSSR. V nastavení lze zapnout "fog of war", jugoslávské a sovětské partyzány, či vojska svobodné Francie, spálenou zemi (Scorched Earth), což způsobí, že vám rusáci budou odpalovat obsazované města, přístavy a doly ropné plošiny. USA, SSSR, Itálii  a menší spojence lze nastavit na náhodné, neutrální, nebo historické. Jediná možnost diplomacie je vyhlásit nějaké zemi válku. Když někomu vyhlásíte válku, tak se stane automaticky součástí protikoalice. U některých to nejde s tím, že je to jakože "váš spojenec" - třeba nemůžete jako spojenec vyhlásit válku USA, i když je máte nastavené jako neutrální. Ve hře je také výzkum kde zkoumáte lepší (a početnější) jednotky daného typu. Nastavení obtížnosti je 5ti stupňové + můžete nastavit ještě 3 stupně AI.
Kdybyste bádali nad tím, jak se přeplavit s jednotkami přes moře, tak se to dělá tak, že s danou jednotkou (s jednotkou jste v daném tahu ještě nepohnuli) musíte být na sousedním políčku vámi kontrolovaného přístavu a kliknete na ni pravým tlačítkem myši a dáte transport. Vylodění uděláte stejně, musíte být u pobřeží a dáte přes pravé tlačítko myši na jednotce "unload". Doplňovat zraněné jednotky lze také přes pravé tlačítko myši - "reinforce".
Multiplayer:
Multiplayer se dá hrát jako "horké křeslo" - 2 hráči, střídající se na jednom PC, po emailu, nebo TCP/IP.
Plusy:
Skvělý, uživatelsky příjemný editor scénářů, kde si můžete editovat řadu věcí.
Za tu cenu se dá se hrou docela dobře vyblbnout.
Mínusy:
Už dost obstarožní grafika běžící v rozlišení 1024*768 a herní mechaniky.
Není vidět dolet nakliknutých letadel na nepřátelské území. Musíte prostě proklikávat vaše letecké jednotky a zkoušet, jestli se nad nepřítelem objeví terčík.
Ani za pomoci editoru se nedají obrátit velmoci na opačnou stranu, než byly dle historie.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - kontextové menu jednotky.

Cheaty:
Body k nákupu jednotek, nebo výzkumu je možné editovat pomocí univerzálního cheateru Cheat Engine.
Scénáře si můžete upravovat v editoru, nebo můžete hru spustit jako multiplayer horké křeslo a za soupeře dělat hloupé tahy - disbandovat jednotky, zrušit výzkum atd... :)
Strategic Command Classic: WWII

Oficiální stránky - vývojáři
Výrobce: Fury Software (Kanada).
Datum vydání: 2006
Hodnocení: 9/10
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Není.
Návod: Není.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: Ne
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Gold edice hry z Matrixgames, jež se původně jmenovala Strategic Command: Blitzkrieg. Posléze pro ni vyšlo DLC Weapons and Warfare (to je teď integrováno přímo do základní hry) a další 2 DLC Pacific Theatre (pacifické bojiště) a Patton Drives East (hypotetická válka Západu se SSSR) se spouští zvlášť z herního launcheru. Prostě tahová strategie z druhé světové války - co víc k tomu mám dodávat. :)
Původně jsem tuhle herní sérii ani nechtěl rozjíždět, když už mám všelijaké ty Panzer Generály, Panzer Corpsy, Order of Battly, Unity of Commandy a podobné a nechtěl se pouštět do hraní další rozsáhlé série na jedno brdo. Pak jsem si ve slevě za 9 EUR pořídil tento díl na zkoušku a zjistil, že má hra naprosto boží editor, kde si můžete herní scénáře upravit (ocheatovat :) ) dle libosti. Editor je naprosto skvělý, přehledný a blbuvzdorný a můžete si měnit hromadu věcí. Nejen mazat, či přidávat jednotky na mapu, nebo mapu upravovat, ale i editovat jednotlivé národy a jejich schopnosti. Třeba množství MPP bodů (slouží jako herní měna k nákupu jednotek, výzkumu atd...) do začátku, kolik můžou maximálně vyrobit jednotek daného typu, jak dlouho se jaká jednotka bude vyrábět, kolik bude stát, jaký level výzkumu v různých oblastech má daný stát mít, měnit strany (axis/ allies) atd, atd... Prostě naprosto famózní možnosti editoru. :)
Hra je na rozdíl od třeba Panzer Generala, nebo Panzer Corps o strategickém postupu po mapě. Například po mapě celé Evropy. V jiných strategiích podobného typu máte několik misí, které se odehrávají na mapách, které obsahují jen určitou menší oblast okolo nějakého města, ale tady rovnou komandujete jednotky na kompletní mapě Evropy. Jedna tanková jednotka tedy není jen jeden tank, ale celý tankový pluk. Ve hře je 18 misí (základní hra plus DLC Weapons and Warfare) plus 12 misí Pacific Theatre a plus 11 misí Patton Drives East, takže celkem 41. Do DLC se přepíná v launcheru hry a každé DLC má i vlastní editor. Mnoho misí se odehrává pořád na stejné mapě Evropy, jen je ta mapa ve stavu ke konkrétnímu roku. Jednotky můžete nejen doplňovat (reinforcements), ale i upgradovat. Například u pěchoty můžete povýšit zbraně, protitankové zbraně a motorizaci až v 5 stupních. U měst a přístavů zase lze upgradovat protiletecké baterie také v 5 stupních. Při doplňování jednotek musí být na vašem vlastním území. Na okupovaných územích jednotky uzdravovat nejde, nebo jen velmi omezeně. Přeloďovat jednotky přes moře lze tak, že na jednotku někde u pobřeží kliknete pravým tlačítkem myši a v kontextovém menu dáte "Amphibious transport" a z jednotky se stane námořní transport. U pobřeží zase kontext menu a "Unload". Na mapách se různě mění počasí. Pokud prší, tak nelze používat letadla, nebo se vyloďovat. V zimě napadne sníh a na pouštích může přijít písečná bouře. V misích jsou naskriptovány historické události a tak když třeba porazíte Polsko, tak si SSSR anektuje jeho východní část.
Multiplayer:
Multiplayer lze hrát jako Hotseat (horké křeslo - hráči se střídají u jednoho PC), emailem, nebo po síti zadáním IP adresy hostitelského hráče a hesla. Hraje se stejných 18 kampaní, jako v singleplayeru.
Plusy:
Skvělý, uživatelsky příjemný editor, kde si můžete editovat řadu věcí.
Za tu cenu se dá se hrou docela dobře vyblbnout.
Mínusy:
Celkem dřevěné ovládání. Hra se ovládá takovými virtuálními knoflíky na panelu na pravé straně obrazovky. Spodní knoflík přepíná mezi dvěma lištama s různýma knoflíkama a co který knoflík dělá zjistíte, až na něj najedete myší a objeví se pop-up popisek. Na dnešní monitory by se klidně vlezly obě lišty současně a to i s trvalými popisky knoflíků. Ty nicneříkající ikonky u knoflíků se asi jen tak nenaučíte nazpaměť.
Na 4k monitoru raději nedávejte hru do rozlišení 4k, ale raději jen max. FullHD, jinak bude rozhraní a písmo strašně malinké.
Dost chabá diplomacie. Jedinou její možností je rozdělovat dost omezené body vlivu jednotlivým státům a vytvářet tak na ně diplomatický tlak, aby se přidaly na vaši stranu (Axis/ Allies). Vyhlásit válku ani uzavřít mír nejde - tohle všechno řídí skripty od autora scénáře.
Každou chvíli dochází k poškozování lodí na moři (asi vlivem bouří). Vy je pak musíte dopravovat do přístavu k opravě.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - kontextové menu jednotky.

Cheaty:
S univerzálním cheaterem jsem Cheat Engine jsem tentokrát vůbec neuspěl.

Doporučuji tedy použít velmi mocný editor a daný scénář, který chcete hrát, si upravit dle libosti. Při ukládání scénáře vám to nedovolí uložit výsledek, jako ten původní, tak jen změňte jeho jméno. Pozor taky na to, že váš výtvor se neukládá do stejné složky, jako ten původní v adresáři hry, ale do: "C:\Users\*uživatel*\Documents\My Games\Strategic Command Classic WWII - Weapons and Warfare\Campaigns\". Pokud tedy budete chtít v úpravách pokračovat, tak se nedivte, že jej mezi kampaněma v adresáři hry nemůžete najít. :)
V editoru dejte Edit/ Change video mode/1920*1080/Full Screen, jinak budete mít editor v malém nezvětšitelném okýnku uprostřed obrazovky.

Nebo spusťte hru jako hotseat multiplayer a můžete tak hrát za obě strany najednou.

Strategic Command Classic: Global Conflict

Oficiální stránky - vývojáři
Výrobce: Fury Software (Kanada).
Datum vydání: 2010
Hodnocení: 9/10
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Není.
Návod: Není.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: Ne
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Další díl strategické série, který zůstává v období Druhé světové války, ale rozšiřuje mapu na celou Zeměkouli a vedete tak válku kompletně po celém světě zároveň. Není tedy odděleno evropské a pacifické bojiště. Mapa světa má 16 896 políček (256x64), ale v editoru si můžete stvořit mapu až o velikosti 131 072 polí (512x256)! Opět se na GoGu i Steamu jedná o Gold edici hry z Matrixgames, doplněnou o obě DLC: Assault on Communism a Assault on Democracy.
Hrát lze 9 kampaní (start 1939 až 1942), z toho 2 na alternativní mapě. Ta alternativní mapa spočívá třeba v tom, že je mapa světa jakoby rozseknutá na sever a jih a mezi moři se se na větší vzdálenost přeplavujete umístěním na speciální transportní políčka. Evropa je zvětšená a jsou tak eliminovány rozsáhlé nezajímavé oblasti jako Sibiř, vnitrozemí USA a Kanady, nebo značná část latinské Ameriky. I hlavní kampaně jsou alternativní - nedrží se historie. Třeba hned ta první se startem v roce 1939 pracuje s verzí historie, kde je Německo se Sovětským svazem a Itálií proti USA, Británii, Francii a Japonsku. Rusáci hned na začátku útočí na Mandžusko.
V DLC Assault on Communism je hra zaměřena na souboj Německa a jeho nohsledů proti SSSR. Mapa je omezena od Německa po Ural. Západní Evropa a fronta jakoby neexistovala. Obsahuje 9 kampaní, statrujících od roku 1941 až 1944 plus jednu speciální alternativní, kde se Japonsko rozhodne zaůtočit na SSSR v roce 1941. Ta se odehrává na mapě okolo Mandžuska, Mongolska a přilehlého okolí.
DLC Assault on Democracy obsahuje 8 kampaní (6 je z alternativní historie). První je klasická velká kampaň na velké mapě celého světa a zbytek je na mapách různých oblastí. Budete bránit Šalamounovy Ostrovy, Maltu, Irák, Wake Island, Gibraltar, osvobozovat Británii, nebo dělat invazi do poslední zbývající bašty demokcacie USA. Všechny scénáře lze hrát, jako vždycky, za obě strany.
Grafika hry vypadá prakticky stejně, jako předchozí díl, jen má trochu jinou grafiku čudlíků uživatelského rozhraní. Jako novinka jsou pole okolo přístavů, označené ikonkou obchodní lodi jejichž obsazením snižujete efektivitu daného přístavu a nová lišta v horní části obrazovky s morálkou jednotlivých národů.
Multiplayer:
Multiplayer lze hrát jako horké křeslo střídáním na jednom PC, e-mailem, nebo po místní síti LAN. Hrají se ty samé kampaně, jako v singleplayeru.
Plusy:
Ke hře jsou opět přibaleny skvělé editory (základní hra a jednotlivá DLC mají opět svůj vlastní editor), umožňující si scénáře upravovat dle libosti.
Mínusy:
Ovládací čudlíky na pravé straně obrazovky se tentokrát sice vlezly do jednoho sloupce, ale pořád si na textový popisek musíte počkat na pop-up bublinu.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - kontextové menu jednotky.
S - zobrazení zásobování.
Cheaty:
Opět doporučuji použít velmi mocný editor a daný scénář, který chcete hrát, si upravit dle libosti. Při ukládání scénáře vám to nedovolí uložit výsledek, jako ten původní, tak jen změňte jeho jméno. Pozor taky na to, že váš výtvor se neukládá do stejné složky, jako ten původní v adresáři hry, ale do: "C:\Users\*uživatel*\Documents\My Games\Strategic Command Classic WWII - Global Conflict Gold\Campaigns\". Pokud tedy budete chtít v úpravách pokračovat, tak se nedivte, že jej mezi kampaněma v adresáři hry nemůžete najít. :)
V editoru dejte Edit/ Change video mode/1920*1080/Full Screen, jinak budete mít editor v malém nezvětšitelném okýnku uprostřed obrazovky.

Nebo spusťte hru jako hotseat multiplayer a můžete tak hrát za obě strany najednou.
Strategic Command Classic: WWI

Oficiální stránky - vývojáři
Výrobce: Fury Software (Kanada).
Datum vydání: 2011
Hodnocení: 9/10
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Není.
Návod: Není.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: Ne
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Další díl strategické série, který tentokrát zavítal do První světové války. Součástí hry je i DLC Breakthrough!.
V hlavní hře The Great War je 11 kampaní, startujících od roku 1914 až do roku 1918. Rok 1914 má i variantu, kde se Itálie přikloní k Centrálním mocnostem. Jedna kampaň je i Druhá světová válka. Většinou se kampaně odehrávají na mapě Evropy, severní Afriky, Blízkého východu a východního pobřeží USA a Kanady.
V DLC Breakthrough! je 22 scénářů z První světové (i vylepšený hlavní velký scénář z původní hry), ale i francouzsko-pruská válka 1870, první Balkánská válka z roku 1912, či bolševická revoluce v Rusku.
Celé rozhraní je prakticky stejné, jako v předchozím díle.
Multiplayer:
Multiplayer lze hrát jako horké křeslo střídáním na jednom PC, e-mailem, nebo po místní síti LAN. Hrají se ty samé kampaně, jako v singleplayeru.
Plusy:
Ke hře jsou opět přibaleny skvělé editory, umožňující si scénáře upravovat dle libosti.
Mínusy:
Ovládací čudlíky na pravé straně obrazovky se tentokrát sice vlezly do jednoho sloupce, ale pořád si na textový popisek musíte počkat na pop-up bublinu.
Bohužel hra i editor občas padá, nebo vyhazuje nějaké errory, týkající se DirectX, tak raději často ukládejte. Někdo na fóru radí vypnout fullscreen režim, ale nezkoušel jsem.
Narazil jsem taky na podivnou chybu, že jsem měl s britskými loděmi obklíčenou německou ze všech stran (Británie a Německo nebyly ve válce), aby mi neutekla, ale loď se v dalším tahu stajně pohnula a loď, co jí zavazela prostě jen tak vymazala ze hry.
V diplomacii pořád chybí možnost nějak vyhlásit válku. Jedinou diplomatickou možností pořád zůstává používání bodu vlivu na ostatní národy, aby se přidaly na vaši stranu (což ale nefunguje na velmoci).

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - kontextové menu jednotky.
S - zobrazení zásobování.
Cheaty:
Opět doporučuji použít velmi mocný editor a daný scénář, který chcete hrát, si upravit dle libosti. Při ukládání scénáře vám to nedovolí uložit výsledek, jako ten původní, tak jen změňte jeho jméno. Pozor taky na to, že váš výtvor se neukládá do stejné složky, jako ten původní v adresáři hry, ale do: "C:\Users\*uživatel*\Documents\My Games\Strategic Command Classic WWI - The Great War 1914-1918\Campaigns\". Pokud tedy budete chtít v úpravách pokračovat, tak se nedivte, že jej mezi kampaněma v adresáři hry nemůžete najít. :)
V editoru dejte Edit/ Change video mode/1920*1080/Full Screen, jinak budete mít editor v malém nezvětšitelném okýnku uprostřed obrazovky.

Nebo spusťte hru jako hotseat multiplayer a můžete tak hrát za obě strany najednou.
Strategic Command WWII: War in Europe

Oficiální stránky
Výrobce: Fury Software (Kanada).
Datum vydání: 2016
Hodnocení: 9/10
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Není.
Návod: Není.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: Ne
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Další díl strategické série, jež už nepoužívá přízvisko "Classic", takže se jedná jakoby o novou generaci. Uživatelské rozhraní je takové uhlazenější, ale stylem ovládání a rozvržení je prakticky totožné, takže jestli jste hráli některý předešlý díl, tak budete brzy jako doma.
Zasazením se jedná opět o klasiku WWII. V nabídce je 6 oficiálních kampaní (start v letech 1939 až 1944) a 7 neoficiálních z balíku Community Pack, jež je součástí hry a přidává do hry také 7 modů. V těchto komunitních kampaních je i WWIII začínající 1946. Mapa je ve hře jen Evropa s kusem severní Afriky, Blízkého Východu a kousku východního pobřeží Ameriky. Kontrolu máte opět nad všemi spojeneckými armádami, nebo můžete kliknutím na jednotlivé vlaječky předat nad některými kontrolu AI.
Multiplayer:
Multiplayer lze hrát jako horké křeslo střídáním na jednom PC, nebo online přihlášením k Matrix Games účtu. Hrají se ty samé kampaně, jako v singleplayeru.
Plusy:
Ke hře je opět přibalen skvělý editor, umožňující si scénáře upravovat dle libosti.
Již trochu uhlazenější uživatelské rozhraní.
Mezi novinky patří ikonky: Reinforcement, Upgrade a Sleep Tool, po jejichž nakliknuí můžete hromadně už jen klikat na jednotky, nebo města či přístavy, jež se mají třeba upgradovat.
V diplomacii jsem konečně objevil možnost vyhlásit válku. Dle odpovědi na dotaz na Steam fóru od vývojářů tam ta možnost byla i v předchozích dílech, ale já ji tam tedy nikde neviděl. :)
Mínusy:
Na 4k rozlišení opět raději zapomeňte, protože hra pořád nemá škálovatelné UI a luštit to drobounké písmo vás za chvíli přestane bavit. Doporučuji opět max. FullHD.
Hra má pořád problém s minimalizací a padá, tak raději s Alt + Tabem opatrně.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - kontextové menu jednotky.
S - zobrazení zásobování.
Cheaty:
Opět doporučuji použít velmi mocný editor a daný scénář, který chcete hrát, si upravit dle libosti. Při ukládání scénáře vám to nedovolí uložit výsledek, jako ten původní, tak jen změňte jeho jméno. Pozor taky na to, že váš výtvor se neukládá do stejné složky, jako ten původní v adresáři hry, ale do: "C:\Users\*uživatel*\Documents\My Games\Strategic Command WWII - War in Europe\Campaigns\". Pokud tedy budete chtít v úpravách pokračovat, tak se nedivte, že jej mezi kampaněma v adresáři hry nemůžete najít. :)

Nebo spusťte hru jako hotseat multiplayer a můžete tak hrát za obě strany najednou.
Změnit stranu můžete i v singleplayeru kdykoliv kliknutím na Options (ozubené kolečko vpravo nahoře) a hned první položka "CHOSE SIDE", nebo i při nahrávání save.


Strategic Command WWII: World at War

Oficiální stránky
Výrobce: Fury Software (Kanada).
Datum vydání: 2018
Hodnocení: 9/10
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games.
Návod: Není.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: Ne
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Následující díl rozšiřuje hru na mapu celého světa. Podíváme se tedy i na tichomořské bojiště.
V základu obsahuje 3 kampaně, začínající 1939, 1942 a 1943, ale každou z nich ve 2 variantách. První varianta je více časově restriktivní, kdy musíte válku dokončit do roku 1945 a druhá varianta je v módu "Naval War Mod", jež do hry opět zanesl Community Pack a má přinést více propracované námořní bitvy. Commnunity Pack integrovaný přímo do hry také přináší další 2 kampaně a 8 módů, které jsou ale asi jen vzhledové. Opět můžete ovládat všechny jednotky všech spojeneckých států, nebo některé z nich přepnout na ovládání AI.
Ovládací rozhraní je naprosto identické, jako v předchozím díle.
Multiplayer:
Multiplayer lze hrát jako horké křeslo střídáním na jednom PC, nebo online přihlášením k Matrix Games účtu. Hrají se ty samé kampaně, jako v singleplayeru.
Plusy:
Ke hře je opět přibalen skvělý editor, umožňující si scénáře upravovat dle libosti.
Již trochu uhlazenější uživatelské rozhraní.
Mínusy:
Na 4k rozlišení opět raději zapomeňte, protože hra pořád nemá škálovatelné UI a luštit to drobounké písmo vás za chvíli přestane bavit. Doporučuji opět max. FullHD.
Hra má pořád problém s minimalizací a padá, tak raději s Alt + Tabem opatrně.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - kontextové menu jednotky.
S - zobrazení zásobování.
Cheaty:
Opět doporučuji použít velmi mocný editor a daný scénář, který chcete hrát, si upravit dle libosti. Při ukládání scénáře vám to nedovolí uložit výsledek, jako ten původní, tak jen změňte jeho jméno. Pozor taky na to, že váš výtvor se neukládá do stejné složky, jako ten původní v adresáři hry, ale do: "C:\Users\*uživatel*\Documents\My Games\Strategic Command WWII - World at War\Campaigns\". Pokud tedy budete chtít v úpravách pokračovat, tak se nedivte, že jej mezi kampaněma v adresáři hry nemůžete najít. :)

Nebo spusťte hru jako hotseat multiplayer a můžete tak hrát za obě strany najednou.
Změnit stranu můžete i v singleplayeru kdykoliv kliknutím na Options (ozubené kolečko vpravo nahoře) a hned první položka "CHOSE SIDE", nebo i při nahrávání save.Strategic Command: World War I

Oficiální stránky
Výrobce: Fury Software (Kanada).
Datum vydání: 2019
Hodnocení: 9/10
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Není.
Návod: Není.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK
DLC Empires in Turmoil: DLC má v požadavcích Windows 10/11, i když základní hra začíná na Windows 7.

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Následující díl se vrací v čase zpět do První Světové války na mapě Evropy a přilehlého okolí.
Obsahuje 3 kampaně, začínající 1914, 1914 s Itálií na straně Centrálních mocností a 1917. Ovšem oproti popisku na obchodu na GoGu jsou zde ještě další 2 kampaně: 1914 March on Paris a 1918 Ludendorff Offensive. Není to součást DLC, ani Community Packu, jež je opět součástí hry a obsahuje kromě 7 vzhledových modů ještě jednu kampaň: 1913 The Great Game (hra na mapě celého světa s Japonskem na straně Centrálních mocností - nebylo náhodou na straně Dohody???). Ony dvě kampaně asi přibyly do hry časem zdarma v rámci nějaké aktualizace a na GoGu nebyl aktualizován popisek v obchodě. Opět můžete ovládat všechny jednotky všech spojeneckých států, nebo některé z nich přepnout na ovládání AI.
Ovládací rozhraní je naprosto identické, jako v předchozím díle.
Multiplayer:
Multiplayer lze hrát jako horké křeslo střídáním na jednom PC, nebo online přihlášením k Matrix Games účtu. Hrají se ty samé kampaně, jako v singleplayeru.
Plusy:
Ke hře je opět přibalen skvělý editor, umožňující si scénáře upravovat dle libosti.
Již trochu uhlazenější uživatelské rozhraní.
Mínusy:
Na 4k rozlišení opět raději zapomeňte, protože hra pořád nemá škálovatelné UI a luštit to drobounké písmo vás za chvíli přestane bavit. Doporučuji opět max. FullHD.
Hra má pořád problém s minimalizací a padá, tak raději s Alt + Tabem opatrně.

DLC:
Empires in Turmoil (2023): 7 nových kampaní: 1912 Balkánská liga (balkánské války), 1913 Rozbitá liga (pokračování balkánských válek), 1914 Hindenburgova sláva, 1915 Katastrofa v Mezopotámii (britské tažení proti Osmanům v Iráku), 1916 Lev Afriky (dobývání německé východní Afriky - Tanzánie), 1916 The Big Push (ofenzíva na Somě) a 1919 Stín carů (VŘSR).Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - kontextové menu jednotky.
S - zobrazení zásobování.
Cheaty:
Opět doporučuji použít velmi mocný editor a daný scénář, který chcete hrát, si upravit dle libosti. Při ukládání scénáře vám to nedovolí uložit výsledek, jako ten původní, tak jen změňte jeho jméno. Pozor taky na to, že váš výtvor se neukládá do stejné složky, jako ten původní v adresáři hry, ale do: "C:\Users\*uživatel*\Documents\My Games\Strategic Command WWI\Campaigns\". Pokud tedy budete chtít v úpravách pokračovat, tak se nedivte, že jej mezi kampaněma v adresáři hry nemůžete najít. :)

Nebo spusťte hru jako hotseat multiplayer a můžete tak hrát za obě strany najednou.
Změnit stranu můžete i v singleplayeru kdykoliv kliknutím na Options (ozubené kolečko vpravo nahoře) a hned první položka "CHOSE SIDE", nebo i při nahrávání save.


Strategic Command: American Civil War

Oficiální stránky
Výrobce: Fury Software (Kanada).
Datum vydání: 2022
Hodnocení: (8)/10
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Není.
Návod: Není.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK
V oficiálních požadavcích je minimum Windows 10, ale pár řádků níže jsou u RAMky uvedeny i Windows 7. :)

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKHru ještě nemám k dispozici - recenze není kompletní!
Recenze:

Nejnovější díl už značně rozsáhlé strategické série nás poprvé v sérii zavede do války Severu proti Jihu. Ne že by mě tenhle konflikt tak zajímal, ale zkusit se to může. :)
Na výběr je 6 kampaní podle data startu (1861 - 1864), včetně jedné alternativní - co kdyby Británie uznala Konfederaci.
Mapa Spojených států má celkem 66 000 hexů. V diplomacii figurují a do války můžou zasáhnout i evropské mocnosti. K dopravě jednotek lze využívat i řeky. Ovládací rozhraní je naprosto identické, jako v předchozím díle.
Multiplayer:
Multiplayer lze hrát jako horké křeslo střídáním na jednom PC, nebo online přihlášením k Matrix Games účtu. Hrají se ty samé kampaně, jako v singleplayeru.
Plusy:
Ke hře je opět přibalen skvělý editor, umožňující si scénáře upravovat dle libosti.
Již trochu uhlazenější uživatelské rozhraní.
Mínusy:
Na 4k rozlišení opět raději zapomeňte, protože hra pořád nemá škálovatelné UI a luštit to drobounké písmo vás za chvíli přestane bavit. Doporučuji opět max. FullHD.
Hra má pořád problém s minimalizací a padá, tak raději s Alt + Tabem opatrně.

DLC:
Wars in the Americas (2023): 5 nových kampaní: 1846 americko-mexická válka, 1863 alternativní Mexiko a Napoleon, 1866 Paraguay, 1879 peruánsko-chilská válka a 1898 španělsko-americká válka.Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - kontextové menu jednotky.
S - zobrazení zásobování.
Cheaty:
Opět doporučuji použít velmi mocný editor a daný scénář, který chcete hrát, si upravit dle libosti. Při ukládání scénáře vám to nedovolí uložit výsledek, jako ten původní, tak jen změňte jeho jméno. Pozor taky na to, že váš výtvor se neukládá do stejné složky, jako ten původní v adresáři hry, ale do: "C:\Users\*uživatel*\Documents\My Games\Strategic Command American Civil War\Campaigns\". Pokud tedy budete chtít v úpravách pokračovat, tak se nedivte, že jej mezi kampaněma v adresáři hry nemůžete najít. :)

Nebo spusťte hru jako hotseat multiplayer a můžete tak hrát za obě strany najednou.
Změnit stranu můžete i v singleplayeru kdykoliv kliknutím na Options (ozubené kolečko vpravo nahoře) a hned první položka "CHOSE SIDE", nebo i při nahrávání save.