Post MortemStill Life


Still Life 2
Post Mortem

Oficiální stránky
Výrobce: Microids (Francie).
Datum vydání: 2002
Hodnocení: 7/10
Žánr: Adventura - Point and Click/ 3D.
Obchod/ Download: GOG, ZOOM, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games a Bonusweb.
Návod: 1. část, 2. část, 3 část, nebo na GOGu u downloadů hry.
YouTube.
Čeština: Download
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Temná Noir detektivka z meziválečné Paříže. Hrajete v ní za američana Gustava McPhersona. Gustav je bývalý detektiv, ale nyní již jen maluje obrazy. Navštíví ho tajemná dáma Sophia Blake, jež ho požádá o vyšetření brutální vraždy mladého páru v hotelovém pokoji. Obětem byly uříznuty hlavy. Jak se ukáže, tak případ má dost tajemné a okultní pozadí... Menší část hry hrajete i za jiného místního detektiva. Ovládání je dost nešťastně řešeno po skocích. Můžete se na místě volně rozhlížet, ale pohybovat jen skokově do několika směrů. Cestovat mezi jednotlivými lokacemi lze rychle a jednoduše pomocí mapy v inventáři. Hra obsahuje i několik logických puzzlů.
Plusy:
Nelinearita. Ve vedení rozhovorů je více možností a následně jsou rozdíly v dalším postupu hrou. Na některá místa se třeba dostanete později jinou cestou, protože jste někoho naštvali. Profesionální české titulky.
Mínusy:
Grafika vypadá dost slabě. Navíc je místy až moc temná, takže skoro nic neuvidíte - doporučuji v ovladačích grafiky zvýšit jas. Ovládání jasu v menu hry nějak nefunguje. Mizerná grafika je s podivem, protože stejní vývojáři mají na svědomí i graficky úžasnou Syberii, která vyšla dříve. Hra spadne při pokusu ji minimalizovat, takže nemůžete průběžně nahlížet třeba do návodu. Postavy nevypadají graficky moc dobře a navíc mají divné pohybové tiky, které neustále opakují. Hra se mi zdála hodně krátká. Dost mizerným puzzlem je hledání nějakých šmouh na obraze. Šmrdolíte myší po obraze a občas se vám pod ní ukáže nějaká šmouha, kterou si načmáráte do notýsku. Nejhorší je na tom to, že už jste byli s myší všude, ale najednou se vám na tisíckrát prošmejděném místě objeví nová šmouha - ??? :( Rozhovory nejde přeskakovat.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - ovládání.
Pravé tlačítko myši - inventář.

Cheaty:
Save.Still Life

Oficiální stránky
Výrobce: Microids (Francie).
Datum vydání: 2005
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: GOG, ZOOM, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games a Bonusweb.
Návod: Abecedaher.
YouTube.
Čeština: Download
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:

Hra, která volně navazuje na hru Post Mortem. Hrajete totiž za vnučku hlavního hrdiny Post Mortem (Gustava McPhersona)  Victorii McPhersonovou, která je agentkou FBI a vyšetřuje tajemné brutální vraždy v Chicagu. Budete hrát také za Gustava v Praze roku 1929, který tam rovněž pátrá po vrazích prostitutek a tyto vraždy mají s těmi v dnešním Chicagu souvislost. Victorie se o Gustavovu pátrání dozvídá z jeho zápisků. Hra je celkem brutální - záběry na mrtvá těla a podobně. Ve hře je opět několik logických puzzlů. Celkem se jedná o velmi dobrou adventuru, ať už hratelností, tak i grafikou.
Plusy:
Lepší grafika, než u Post Mortem, dalo by se říct místy velice dobrá. Odehrává se částečně v Praze. Profesionální čeština.
Mínusy:
Někdy dost nepochopitelná práce s inventářem. Příklad: chcete něco vyfotit, otevřete inventář, vyberete foťák, kliknete na ikonku použít... a nic. Musíte jít tímto postupem: Kliknout na věc, kterou chcete vyfotit (postavička vás samozřejmě zdrbe, že neví co s tím), pak teprve otevřít inventář, vybrat foťák, kliknout na ikonu použít a věc se automaticky použije. Přitom k téhle situaci dochází jen někdy, někdy se podobná věc dělá tím prvním způsobem...??? Jelikož už nemáte v inventáři mapu, jako v Post Mortem, tak je pohyb po množství lokací celkem pomalý. Jen na některých krajních obrazovkách lokací je výstup na mapu. Navíc dvojklikem se zapíná běh postavičky a ne rychlý přechod na další obrazovku. Zdržuje taky nemožnost přeskakovat rozhovory. Opět mě naštvala jedna hádanka, kdy se musí pohybovat robotkem mezi lasery. Nakonec jsem to vzdal a nahrál save stažený z internetu. :(

Ovládání:
Levé tlačítko myši - ovládání.
Dvojklik levým tlačítkem myši - běh.
Pravé tlačítko myši - inventář.

Cheaty:
Save.

Still Life 2

Oficiální stránky
Výrobce: Microids (Francie).
Datum vydání: 2009
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: GOG, ZOOM, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games a Bonusweb.
Návod: Abecedaher.
YouTube.
Čeština: Prekladyher.eu.
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK

Ve hře je dost nepříjemný bug, který se projeví, když máte z laboratoře přinést Millerovi manuál k počítači. Jakmile vylezete ze sklepní laboratoře schody do přízemí domu, tak zčerná obrazovka a nemůžete nic dělat.
Nepropadejte panice a nahrajte starší sejv, kde ještě nejste v laboratoři a udělejte vše podle návodu a pak teprve jděte do laborky. Sejv byste měli mít, i když jste si ho dlouho neudělali sami. Hra se totiž ukládá v určitých chvílích automaticky sama (na sejvu je ikonka PC).

Jinak anglicky:
After entering the charred room I:
-went to balcony and discovered Anderson's blood on the railing and investigated the charred room in its entirety
-phoned Claire and asked about Hawker (this way I get more info on him and get to ask more questions from him)
-investigated the console in charred room and discover that somebody has been trying to fix it (this way I get a new objective and can ask Miller to help with the console)
-go outside, meet Hawker and Miller
-talk to Miller and get him to work on the console
-talk to Hawker and make him mad (SIC!)
-go back upstair in the charred room where Miller asks for a manual
-go find Hawker in the living room, make peace with him, and get him to open the computer
-investigate the computer for all its worth at that time and print out the manual for the console
-am able to go upstairs and give the manual for Miller

Not before I've done all this I go meet the sheriff in the kitchen, get the metal detector, find the hatch, and go once more to the computer to open the hatch. I try to avoid fiddling with the computer any more than necessary! The game froze on another occasion as well when working on the computer, I think somewhere there is the bug.


Recenze:
Pokračování prvního dílu, které vám konečně osvětlí, kdo je vrah. Nebo ne? :) Musím říct, že tohle je první hra této herní série, kterou jsem zatím hrál a některé příběhové věci jsem moc nepochopil. Uvidíme, až si zahraju předchozí díly, jestli v tom budu mít trochu jasněji. Hrál jsem dvojku nejdřív, protože jsem ji na GOGu dostal zdarma. :) Například mi není jasné, proč má Victorie nějaké snové flashbaky z roku 2005 (hra se jinak odehrává v roce 2008), v němž už nějakého vraha odhalila? A nyní k příběhu. Jste agentka FBI Victorie McPhersonová, která vyšetřuje záhadné vraždy žen na východním pobřeží USA. Po vrahovi sice již na samém konci prvního dílu hry vystřelila na mostě, ale ten spadl do řeky a jeho tělo se nenašlo. Únosy a brutální vraždy pokračují a případ je tedy potřeba dotáhnout do konce. Stopy ji zavedou do opuštěného domu v lesích v americkém státě Maine, kde se drtivá většina hry odehrává. Hra je celkem dost brutální. Nacházíte mrtvá těla v mrazácích, zkoumáte stopy krve a podobně. :) Kromě Victorie v některých chvílích ovládáte i televizní reportérku Palomu Hernandézovou, kterou (jen tak mimochodem) nemůže Victorie ani vystát, protože pořád čmuchá okolo jejího vyšetřování :).
Plusy:
Napínavý příběh plný zvratů. Velice dobrá adventura s klasickým myšoidním ovládáním - žádné ovládání klávesnicí a skákání po plošinkách nečekejte.
Mínusy:
V recenzích je často kritizována grafika a i celkově hra, že je ve srovnání s prvním dílem hodně špatná a nenaplnila očekávání. Já ale tohoto názoru nejsem (pozor - jedničku jsem zatím nehrál) a hra se mi vcelku líbila. Některé textury by sice mohly být kvalitnější, ale takové temné rozmazané záběry se hodí k atmosféře hry. Herní inventář je omezený místem, takže si musíte některé věci ukládat na určených místech do různých skříní či beden, abyste měli místo na aktuálně potřebné věci. Je to dost otravné. Někdy dost nemožné úhly kamery při přecházení mezi jednotlivými obrazovkami. Celá hra se (až na pár scén) odehrává jen v jednom domě a jeho pozemku. Celkem to ani tak nevadí, protože dům je plný různých místností a zákoutí, ale občas by neškodilo někam vypadnout.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - klikání na všechno možné.
Pravé tlačítko myši - inventář.
Esc - menu.

Cheaty:
Save pozice.