S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl


S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky


S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

S.T.A.L.K.E.R. 2 (preview)S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl

Oficiální stránky
Výrobce: GSC Game World (Ukrajina).
Datum vydání: 2007
Hodnocení: 8/10
Žánr: Akční RPG.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb a Tiscali Games.
Návod: Abecedaher.
YouTube.
Čeština: Hra u nás vyšla v krabici s češtinou, ale na Steamu i GoGu čeština chybí. Je to velice zajímavé, protože GoG a CD Projekt, který hru počeštil, jsou v podstatě stejná firma. Na webshare se válí vypáraná čeština i včetně dabingu a vypadá to, že funguje i v nejnovější verzi hry, jen je třeba se řídit návodem instalace.
Multiplayer: Ano
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK

Patch: Přidání chybějících anglických titulků.Recenze:

Výborná ukrajinská střílečka s RPG prvky, která se odehrává v radioaktivitou zamořené oblasti okolo jaderné elektrárny v Černobylu. Oblast je v podstatě zemí nikoho, kde se pohybují jak armádní jednotky, tak i různé frakce "stalkerů", kteří spolu různě bojují o vybavení pro přežití. Máte k dispozici obrovskou mapu s naprostou volností pohybu a různé postavy vám zadávají úkoly za odměny. Inventář se vám bude plnit nejen zbraněmi a náboji, ale i jídlem, vodkou, lékárnami a hromadou dalších věcí, které budete převážně získávat prošacováváním mrtvých nepřátel. Tohle vybavení můžete i u obchodníka prodávat a kupovat si jiné. Na mapě jsou i místa se silnou radioaktivitou, kterým se musíte vyhýbat. Jednak u sebe máte detektor, který vás bude akusticky varovat a taky jsou na těch místech vidět jakoby elektrostatické výboje. Ve hře se podíváte i do města Pripjať a závěr se odehrává přímo v elektrárně Černobyl. Konec je docela překvapivý. :)
Multiplayer:
Multiplayer lze hrát po LAN, nebo internetu (i přímým IP propojením). Hráčů může být až 32, k dispozici je 10 map a hrát lze ve 3 režimech: artifact hunt, team deathmatch a deathmatch. I dnes (2018) servery ještě fungují.
Plusy:
Slušná grafika i na dnešní dobu (2018).
Výborná tísnivá ponurá atmosféra postapo oblasti.
Žijící příroda. Střídá se den a noc, po oblasti se pohybují smečky zmutovaných zvířat.
Nepřátelé nejsou anonymní panáci, ale každý má své jméno! Když nějaký tábor vystřílíte, tak zůstane vystřílený a mrtvoly budou ležet na místech až do konce hry.
Mínusy:
Že hra nemá na Steamu a GoGu češtinu, i když u nás vyšla česky v krabici, už je celkem standard a nebudu se kvůli tomu rozčilovat, ale že hra nemá ani anglické titulky, to je už vážně přes čáru! Rozhovory se sice vypisují textově anglicky, ale nějaké texty, když někdo mluví mimo dialogové okno prostě titulky nemají. Je to o to horší, že postavy mluví anglicky s opravdu SILNÝM ukrajinským přízvukem. Naštěstí na to existuje mod, který titulky přidává.
Rozhovory s postavami se odehrávají v němém režimu a rozhovor se vám vypisuje textově. Tohle v roce 2007 u AAA hry?
Bojový systém je nějaký divný. Někdy do nepřítele nasypu celý zásobník a nic, vesele po mě pálí dál.
Hra neobsahuje žádná řiditelná vozidla, takže cestování za úkoly je na obrovské mapě velice zdlouhavé.
Mapa je taková nějaká nedomrlá. Při odzoomování se ztratí ikonky, které označují důležitá místa včetně vás. Při přiblížení sice ikonky vidíte, ale zase nemáte přehled.
V závěru hry netuším, jak se dostat k portálu, u kterého hra končí. Na tu zídku se nedá vyskočit. Dle videí na YouTube se musí k výskoku použít výbuch granátu. Prostě pod sebe hodíte granát a ten zvýší váš skok - to jako vážně? Takhle se hráč musí zranit vlastním granátem?Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - spomalení.
Mezerník - skok.
F - akce (mluvení, obírání mrtvol,...
I - inventář.
M - mapa.

Cheaty:
Trainer. Trainer nespouštějte zástupcem z plochy, ale přímo soubor. Čert ví proč, ale při spuštění zástupcem zamrzne a nechce fungovat. Divné...

Na hru lze použít univerzální cheater WeMod. U GoG verze použijte Steam verzi a nasměrujte ji na spouštěcí soubor GoG verze - funguje.

Rublíky můžete editovat v univerzálním cheateru Cheat Engine. Bohužel cheatování nábojů nějak nefunguje. Sice se vám ve hře zobrazí čísílko, které si nastavíte, ale jakmile vám původní (nenacheatované) náboje dojdou, tak vám zbraň přestane střílet a nemůžete si ani dobít, protože hra vidí nacheatované náboje a nedovolí vám ani nabití. U zdraví se zase není čeho chytit, protože se neukazuje číselně, ale jen čárou.

Save pozice.S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky

Oficiální stránky
Výrobce: GSC Game World (Ukrajina).
Datum vydání: 2008
Hodnocení: 8/10
Žánr: Akční RPG.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb a Tiscali Games.
Návod: Abecedaher.
YouTube.
Čeština: Hra u nás vyšla s českým dabingem, ale na Steamu a GoGu je opět jen anglická verze. Download, nebo webshare. Soubor pojmenujte, jako ten původní anglický a prostě ho hře podstrčte.
Multiplayer: Ano
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Pokračování výborné volné akce u radioaktivitou zamořené oblasti okolo Černobylu. Není to ale tak pokračování, jako spíše prequel. Děj se totiž odehrává před událostmi původní hry a končí tam, kde původní hra začínala. Během hry se tedy budete, jako stalker Jizva honit za záhadným stalkerem zvaným "Střelec". Hra se odehrává na stejné mapě, jako původní hra, ale je rozšířena o některé oblasti, které byly předtím nedostupné za plotem. Po velkém radioaktivním výboji vás zachrání jistá stalkerská skupina "Clear Sky", ukrývající se v bažinách, která se snaží pochopit dění v zóně. Následně pro ni i další skupiny, do kterých můžete i vstoupit, plníte úkoly. 
Multiplayer:
Multiplayer lze hrát po LAN, nebo internetu (i přímým IP propojením). Hráčů může být až 32, k dispozici je 19 map a hrát lze ve 4 režimech: boj o artefakt, lov na artefakty, team deathmatch a deathmatch. I dnes (2018) servery ještě fungují.
Plusy:
Opět stejně atmosférická hra s volným pohybem, kde si můžete dělat, co chcete.
Grafika a celkově byla hra vylepšena, takže vypadá lépe, než v původní hře.
Mapa byla vylepšena, takže se vám už neztrácí ikonky při odzoomování a přibyla i obrazovka frakcí, kde vidíte jejich sílu a vybavení.
Mínusy:
Hra na GoG a Steamu opět nemá češtinu, i když na ni vyšel dokonce i dabing (naštěstí se dá dodat).
Rozhovory mají sice dabing, ale sebe neuslyšíte. Vaše postava je prostě němá, jako Gordon Freeman z Half-Life.
Auta ve hře opět chybí, takže cestování je zase na dlouho. Můžete ale využít služeb průvodců, kteří vás prakticky teleportují na určité místo. Zadarmo to ale není.
Bug, který vám skoro neumožní pokračovat ve hře. Jediná cesta vede přes autobus - oknem dovnitř a dveřmi ven, ale ono proskočení se vám povede až po úporné snaze. Prostě se to chová, jakoby se tam protáhnout nedalo. Skáčete, skrčujete se a cpete se do toho okna a nejde to. Po několika minutách snažení se to konečně povede.

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - spomalení.
Ctrl - skrčení.
Mezerník - skok.
F - akce (mluvení, obírání mrtvol,...
I - inventář.
P - PDA/ Mapa,...
F5 - quicksave.

Cheaty:
Během hry stiskněte [~] nebo [^] a do otevřené konzole napište kód který potvrďte klávesou [ENTER]: help - vypíše všechny příkazy.

Trainer.

Save pozice.S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

Oficiální stránky
Výrobce: GSC Game World (Ukrajina).
Datum vydání: 2010
Hodnocení: 9/10
Žánr: Akční RPG.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb.
Návod: Abecedaher.

YouTube.
Čeština: Download (soubor nakopírujte do složky "patches"). Pokud chcete hrát multiplayer, tak musíte soubor odstranit!
Multiplayer: Ano
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Další pokračování akčního RPG z radioaktivitou zamořené oblasti okolo Černobylu. Opět se ale nejedná o plnohodnotný druhý díl, ale spíše něco, jako takový větší datadisk. Tentokrát se ocitáte v oblasti jako voják major Děgtarjev, maskovaný jako obyčejný stalker, který má zjistit, co se stalo s jinými vojáky, vyslanými do oblasti helikoptérami. Vojáci se totiž náhle přestali hlásit. Hra se odehrává na poněkud menší oblasti okolo městečka Pripjať. V oblasti se občas objeví jaderná bouře a vy se musíte někam schovat. Pokud zůstanete venku, tak vám ani cheaty nepomůžou. :) Naštěstí vás stalkeři včas varují vysílačkou a ukáže se vám směr k nejbližšímu úkrytu. Obrovskou hromadu vybavení, zbraní a dalších věcí lze opět nakupovat u obchodníků, stalkerů, nebo o ně můžete obírat mrtvoly. Na usedlostech jsou i zdravotníci, nebo opraváři a vylepšovatelé zbraní, kteří po vás za některé vylepšení chtějí i vodku. Ale zase jim jí nedávejte moc, nebo vám usnou. :) Zbraně se totiž ve Stalkerovi rychle opotřebovávají a pak se vám začnou zasekávat, takže musíte přebít, i když ještě nemáte prázdný zásobník.
Multiplayer:
Hru lze hrát po místní síti LAN, nebo internetu pomocí GameSpy... Že nechápete? Já taky ne. GameSpy je už totiž dávno vypnuté. Zřejmě je GameSpy nějak pokoutně nahrazeno nějakými náhradními servery. Proč se to ale v menu tváří, jako GameSpy? Herní režimy jsou: DM, TDM, lov na artefakty a boj o artefakt. Hrát lze v max. 32 hráčích na 20 mapách. Pokud chcete hrát multiplayer, tak musíte ze hry odstranit češtinu, jinak vás to bude vyhazovat, za nepovolenou modifikaci hry.
Plusy:
Opět skvělá atmosféra a relativní volnost pohybu. Lékárny a jídlo se vám ukazují na hlavní obrazovce a F klávesami je použijete, což je rychlejší, než je hledat v inventáři.
Obrovská hromada věcí do inventáře, takže se s ním můžete dokonale vyhrát.
Mínusy:
Rozdělení mapy. V původní hře i Clear Sky jste se mohli klidně hned na začátku hry dostat kamkoliv. Stačilo zajít na předěl mapy a nahrála se vám další oblast a tak dále. Tady jste nuceni pro přechod do další oblasti použít průvodce, kteří se nacházejí na různých usedlostech stalkerů. Tam je ale lidí více a najít zrovna průvodce je pěkná chvíle hledání a prokecávání několika lidí. Kdyby alespoň ty mapové předěly byly na mapě nějak zobrazeny, aby člověk věděl, že tam nemá jít pěšky, protože narazí na nepřirozeně vysoký kopeček, nebo plot a musí se zase zdlouhavě vracet do nejbližší usedlosti pro průvodce.
Řiditelná auta ve hře opět nejsou, takže jsou přesuny zdlouhavé.
Ve hře se opět vyskytují chyby, že se nedá doskočit někam, kam doskočit musíte. Urputně se snažíte a nejde to, tak si řeknete, že tady to asi nepůjde, tak hledáte jiný průchod. Jenže jiný průchod není, takže zabijete fůru času hledáním jiného průchodu. Po opětovném pokoušení se vám to jaksi nakonec povede. :/
Příroda je taková nějaká divná, odlišná od předchozích dvou dílů. Nevypadá to moc na Ukrajinu. A ty všudypřítomné rozpadající se vraky velkých nákladních lodí, které slouží, jako stalkerské usedlosti? Kde se probůh vzalo u Černobylu vyschlé moře? Zvlášť, když tam v původní hře nic takového nebylo. Vypadá to spíše, jako bysme byli ve vyschlém Aralském jezeře. Lokace z předchozích dvou her jsem tam jaksi nepoznával.

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - spomalení.
Ctrl - skrčení.
Mezerník - skok.
F - akce (mluvení, obírání mrtvol,...
I - inventář.
P - PDA (mapa).

Cheaty:
Trainer.

Na peníze lze opět použít univerzální cheater Cheat Engine.

Save pozice.