Simon The SorcererSimon The Sorcerer 2


Simon The Sorcerer 3DSimon The Sorcerer 4: Chaos je poloviční životSimon The Sorcerer 5: Who'd even want contact?!
Simon The Sorcerer

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Adventuresoft (Velká Británie)
Datum vydání: 1994
Hodnocení: 9/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: gog.com, Steam, nebo Level 10/99. Zakoupit se dá už jen 25th Anniversary Edition, jež obsahuje původní verzi zdarma.
Recenze: Excalibur 21 a 37, Score 1
Návod: Excalibur 29, Score 1, nebo abecedaher.cz.

YouTube playlist - CZ verze.
Čeština: Level 10/99 - Když budete chtít dát češtinu do GOG verze hry, tak překopírujte z češtiny pouze soubory "text*" do složky DOS. Nekopírujte soubor "GAMEPC"! Pak spusťte ikonou "...(Floppy)" z plochy. Bohužel tak nebudete mít přeloženy popisky předmětů atd..., ale jen mluvení. Jak hře vnutit obsah souboru GAMEPC, kde je zbytek českých textů, jsem bohužel nepřišel.

prekladyher.eu.
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GOG: OK

CD verze: OK (spuštění přes program DOS Box)

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GOG: OK

CD verze: OK (spuštění přes program DOS Box)

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): GOG a Steam: OK

CD verze: OK (spuštění přes program DOS Box)


Recenze:
Sice už poměrně stará, ale díky své vtipnosti velice skvělá adventura. Hlavní postavou je malý Simon, který je nějakým omylem přesunut do fantasy pohádkového světa, kde na něj čeká těžký úkol a to stát se kouzelníkem plus likvidace zlého čaroděje Sordida. Nenechte se ale mýlit tím pohádkovým světem - hra rozhodně není žádná naivní pohádka spojená s vyučováním malých dětí. Simon je totiž pěkně drzý fracek a jeho rozhovory s ostatními postavami jsou prošpikované pěknou drzostí a skvělým humorem.
Plusy:
Skvělý humor - už dlouho jsem se u nějaké hry tak nenasmál. :)
Mínusy:
Začnu hned od začátku a to hned tím co vás pěkně nakrkne ještě před tím, než hru spustíte. Hra používá speciální druh ochrany proti kopírování a to takový, že se vás při každém spuštění zeptá na 3 otázky z manuálu. Jedná se o to, že ukáže kompas a vy kliknete podle čísla stránky v manuálu na směr ve kterém je určitý symbol. Tohle je děsná otrava (mít po ruce vždy manuál či stránku č.80 Levelu 10/99 (Rybka - Napoleon 1813), kde je tohle napsáno) zvláště, když jste legální uživatel a ti kdo tuhle hru měli pirátsky tam stejně měli crack, který je jednoduše tohohle martyria zbavil!!!. Hlavní postavička Simona má tak protivnou (prostě dělá kroky jako by měl v prdeli zaraženou nějakou tyčku :) ) a pomalou chůzi navíc kombinovanou s tím, že nefunguje dvojklik na rychlé přeběhnutí obrazovky. Děsně komplikovaný průchod lokacemi. Ve hře je sice mapa na rychlé skoky na určitá místa, ale bohužel se do ní neukládají všechny lokace. Není totiž pravidlem, že když z předchozí obrazovky odejdete vpravo, tak na další vylezete vlevo a na mnoha obrazovkách je rozcestí třeba i s pěti cestami. Obrazovek je zbytečně moc a asi dopadnete jako já a budete si muset kreslit mapu, abyste na jisté místa rychleji trefili a nemuseli bloudit sem a tam. Další mínus bych viděl v dost staré kostkované grafice a zastaralém ovládání pomocí slovních příkazů. Nejdříve je třeba kliknout na příkaz a pak teprve na věc, se kterou tento příkaz chcete provést. Nejsou zde tedy různé druhy ikonek kurzoru myši jako u novějších adventur. Poslední dvě položky ovšem souvisí s tím, že je hra již dost stará. Úplně poslední výtka se týká takové animace, která se spustí, když "dlouho" na nic nekliknete. Proč jsem dal slovo "dlouho" do uvozovek??? Právě proto, že u této hry je ta doba tak neuvěřitelně krátká (prostě se jen na chvilku 5 vteřin zamyslíte) a Simon si nasadí walkman, který když pak kliknete, dalších dlouhých 5 sekund sundává. :(

Ovládání:
Myš levá - vše.
Myš pravá - přeskočení úvodních videí.

Cheaty:
Save moje.
Save z netu.
Simon The Sorcerer 2

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Adventuresoft (Velká Británie)
Datum vydání: 1995-6
Hodnocení: 9/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: gog.com (EN verze), Steam, nebo Level 11/99 (CZ verze). Zakoupit se dá už jen 25th Anniversary Edition, jež obsahuje původní verzi zdarma.
Recenze: Level 8/95, Score 20
Návod: Level 8/95, Score 20, nebo abecedaher.cz.

YouTube playlist - CZ verze.
Čeština: Do původní verze je možné zdarma stáhnout na GoGu i Steamu české titulky!

Češtinu z Level verze hry (schovávající se zřejmě v souboru "simon2.gme") bohužel nejde vytáhnout a použít na GOG verzi. Při výměně souboru hra nejde spustit.
Text Speech CZ (zajistí najednou zvuk i titulky- bohužel text někdy pouze problikne a někdy padá i samotná hra) - přímo na Level CD se hrou

Upravenou češtinu z Levelu lze stáhnout i z prekladyher.eu.
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GOG verze: OK

CD verze: OK (instalaci je třeba zapnout kompatibilitu s Windows 95, nakopírovat obsah CD do herního adresáře na disku, nainstalovat CZ patch a konečně hru spustit přes program ScummVM (v nastavení programu vybrat jazyk english - sice budou rozdrbané české písmena s diakritikou, ale při nastavené češtině SCUMMVM vyhodí konzoli a exne :( )

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GOG verze: OK

CD verze: Přes program ScummVM.

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): GOG a Steam verze: OK

CD verze: Přes program ScummVM.


Recenze:
Ve druhém pokračování je Simon Sordidem unesen do fantasy pohádkového světa. Sordid se mu chce pomstít za to, co mu udělal v minulém díle a samozřejmě znovu ovládnout svět. Hra je opět plná skvělého humoru plného narážek na všelijaké věci okolo her atd...
Plusy:
Opět skvělý humor. Většina věcí byla oproti jedničce zlepšena: mírně grafika, odpadla protipirátská ochrana, Simon konečně normálně chodí, průchod lokacemi je udělán tak, že s ním nejsou takové problémy a animace když dlouho nekliknete se dá přerušit rychleji.
Mínusy:
Nejprve bych zmínil technický problém s updatem Text Speech, který má zajistit, aby šel najednou zapnout zvuk i titulky. Tento update totiž nejenže způsobí, že text někdy rychle problikne, takže ho nikdo nestihne přečíst (a unikne mu hromada skvělých vtípků), ale dokonce způsobuje od jisté doby (lokace se sopkou) padání hry na plochu. V takovém případě nemarněte čas pokusy o softwarový restart a šáhněte si rovnou pro hardwarový. :( Nezbývá než hru odinstalovat a nainstalovat znovu bez tohoto updatu. Bohužel i bez tohoto updatu se titulky někdy objevují tak rychle, že je nestíháte číst (a to jsem je zkoušel i pomocí F1čky zpomalit). Dále se ve hře objevuje technický kaz při přecházení z obrazovky do obrazovky a to v místě přechodu se rozhodí část obrazu, což nevypadá moc hezky. Hra se nestartuje z disku, ale pouze souborem simstart.exe z CD.

Ovládání:
myš levá - vše
T - přepíná titulky a mluvenou řeč.
F1, F2, F3 - rychlost titulků
F10 - ukáže všechny použitelné předměty na obrazovce
F5 - přeskakuje intro a delší animované sekvence
M - vypíná hudbu

Cheaty:
Save.
Save z netu.

Simon The Sorcerer 3D

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Headfirst Studios (Velká Británie)
Datum vydání: 2001
Hodnocení: 6/10
Žánr: Adventura - Point and Click/ 3D.
Obchod/ Download: gog.com, nebo Steam.
Recenze: Level 5/2002, 8/2003 (slevněné edice), z Tiscali Games a z Bonuswebu (+ rozhovor s dabérem Milanem Štaindlerem)
Návod: abecedaher.cz.

YouTube - CZ jen 1. kapitola, anglický komplet.
Čeština: český dabing
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Třetí pokračování navazuje přímo na konec druhého dílu. Simon zůstal podlou Sordidovou lstí uvězněn v pohádkovém světě a bude se snažit Sordida opět porazit a vrátit se zpět domů. Vše je vyvedené kompletně v 3D grafice. Bohužel ona 3D grafika je přímo otřesně odporná. Byl jsem na to sice připraven ještě před zakoupením hry zhlédnutím obrázků, ale vzhledem k tomu skvělému humoru použitému v prvních dvou dílech jsem ji chtěl nějak přetrpět a užít si zase kopec srandy se Simonovými skvělými hlody. :) S vypětím posledních sil a připraveného sáčku na blití z té odporné grafiky jsem se dostal z chrámu znovuzrození do herní mapy, kterou jsem celou prolezl a prokecal všechny dostupné postavičky. Pak jsem nevěděl, jak dál pokračovat, jelikož nemám návod a nakopíroval si do herního adresáře jakési sejvy, co jsem kdysi ke hře stáhnul z internetu. Jak jistě tušíte, tak sejvy byly z anglické verze a patrně starší verze hry a nebyly s mojí českou v2.0 kompatibilní a jelikož jsem si svou uhrátou pozici nezazálohoval a nechal přepsat, tak jsem se hrou byl rozhodnutý skoncovat. Pak jsem se jen tak podíval do adresáře hry a zjistil, že herní rozhovory jsou tam pěkně rozsložkovány podle kapitol hry ve formátu MP3!!! Nechal jsem si je tedy přehrát v pořadí, jak jsou očíslovány a zjistil absolutní bombu!!! Rozhovory na sebe skvěle navazují a můžete si takhle hru přehrát, jako rozhlasovou hru!!! NO NENÍ TO SKVĚLÉ!!! Nemusíte blejt z té odporné grafiky, nemusíte luštit adventurovské puzzly a vše se vám krásně přehraje!!! Samozřejmě občas návaznost trochu zahapruje (hlavně na konci každé kapitoly jsou, nevím proč, naházeny kopie keců, které už jsou vepředu - autoři asi staré verze zapomněli smazat), ale s trochou fantazie si vychutnáte celý děj hry a žádná skvělá hláška vám  neunikne!!! Nevím, jak to bude třeba ve Win Ampu, ale WMP má s hromadou malých MP3 souborů (někdy i s délkou menší než 1 vteřina) problémy a každou chvíli se přehrávání zasekne. Abyste tento problém nemuseli řešit, tak je lepší MP3-ky pospojovat dohromady (v pořadí podle názvu!) v nějakém audio programu do jednoho velkého souboru. Já jsem na to použil "RAD Video Tools".
Plusy:
Simon je zpět opět ve skvělé formě a jeho skvělé hlody a narážky, kterými pucuje své okolí, s ním!!! Kompletně český profesionální dabing v hlavní roli s Milanem Šteindlerem. Dále uslyšíte Jana Přeučila, Pavla Pípala, Ilonu Svobodovou a další... Skvělý nápad s použitím MP3 formátu pro rozhovory - bravo autoři díky!!! :)))
Mínusy:
Pokud se přesto rozhodnete hru hrát, tak upřímnou soustrast! A pytlíček vždy připravený po ruce! :) Rychlé přesuny po herní mapě jsou řešeny pomocí telefonních budek, rozmístěných různě po lokaci a jejich animace je zbytečně zdlouhavá.
Na závěr: Tak mě napadlo (ne teď, ale již dříve), že kdyby autoři skvělých adventur typu Simon the Sorcerer, Monkey Island atd... natočili animovaný film s tak skvělým humorem, jaký je v těchto hrách, tak by to byla absolutní bomba. Vždyť se na ty animovaný nesmysly co dávají v televizi podívejte - buď je to humor pro malé dětičky (Disney a spol.), nebo kdo tam dá víc sprostých slov, tak vyhrává (The Simpsons, South Park, ...). Už jsme byli svědky filmů podle her (Tomb Raider atd...), ale co takhle adventury?

Ovládání:
Šipky - pohyb Simonem.
Ctrl - akce.
X - Simone, popiš co vidíš.
Mezerník - inventář.
Alt - použít předmět vytažený z inventáře.
Caps Lock nebo Shift - sprint.
TAB - rozhlížení Simonovýma očima.
Y - přikrčení.

Cheaty:
Save z netu - bacha nefungují v české verzi!!!Simon The Sorcerer 4: Chaos je poloviční život

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Silver Style Entertainment (Německo)
Datum vydání: 2008 (Německo 2007)
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: DVD (CZ), nebo download (EN).
Recenze: Level 1/2008, z Tiscali Games a z Bonuswebu
Návod: Slovenský z abecedaher.cz.

YouTube.
Čeština: české titulky.
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Další pokračování skvělé humorné adventury. Tentokrát jde o návrat ke klasickým adventurním kořenům, díky čemuž se nemusíme bát akčního hopsání po plošinkách, akčních miniher a podobně. Dokonce ve hře nejsou ani různé logické hlavolamy. Můžete se tedy vesele věnovat rozhovorům, sbírání a používání předmětů. Hra je kompletně ve 3D grafice, ale na úplně novém enginu (Trojka by dle mého soudu mohla vyhrát soutěž o nejhnusnější grafiku v počítačové hře v historii. A že jsem ve svém životě už viděl pěknou řádku her! :)), který se ovládá klasicky myší. Příběh navazuje na konec třetího dílu (což je celkem na nic, když si uvědomíte, kolik lidí bylo schopné třetí díl ve zdraví dohrát) a ovládáme v něm opět Simona, který už ovšem dost vyrostl a je z něj šestnáctiletý teenager. Hra začíná tím, že se Simon pohádá se svým bratrem o to, na co se budou dívat v televizi a dostane do hlavy dálkovým ovladačem. V bezvědomí potká svou kamarádku Alix z magické země, jež mu poví, že její země je v nebezpečí a Simon jim musí jít na pomoc. Po teleportaci pomocí své teleportační skříně ale zjistí, že je tam již jeho dvojník, který mu tam zatím nadělal pěknou paseku a tak musí dát zase všechno do pořádku. Část hry budete hrát za obě Simonovy postavy. Dokonce se podíváte i do říše mrtvých. Ve hře potkáte 30 postav. Nebudou chybět ani staré známé postavy z předchozích dílů (celkem 10): kouzelník Kalypso (už jako duch), zlodějka Zlatovláska, močálník Swampling a další. Dále potkáme a budeme se snažit opravit pohádku o červené Karkulce a osvobodit Zlatovlásku z vězení. Některé úkoly mají jako vždycky dost šílené řešení, na které budete muset přijít, ale většinou je řešení celkem jednoduché. Ve hře je 30 lokací často zabírajících více jak jednu obrazovku. Přecházení je možné urychlit pomocí mapy a v deníku je nápověda. Délka hry je docela slušná.
Plusy:
Opět skvělý humor a žádné akčňárny. Hra vychází s českými titulky a za velmi sympatickou cenu 280,- Kč!!!
Mínusy:
Grafika sice vypadá na obrázcích celkem hezky, ale připadá mi taková nějaká chudá a bez života, i když je někde oživena poletujícími ptáky a podobnými blbůstkami. Animace postav jsou taky docela toporné. Na některých obrazovkách, třeba v říši mrtvých jsou postavičky hodně mrňavé a v šeru, takže než si zvyknete, tak budete hledět půl minuty na novou obrazovku a hledat, kde tu vaši postavičku vlastně jako máte. Taky v některých dalších obrazovkách je dost tma, takže ve dne, kdy vám na monitor peče slunce, toho moc nevidíte.

Ovládání:
Myš levá - ...prakticky vše.
Myš pravá - podrobnější prozkoumání předmětů.
Esc - menu.Cheaty:
Nemám.
Simon The Sorcerer 5: Who'd even want Contact?!

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Silver Style Entertainment (Německo).
Datum vydání: 2010
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: GamersGate. Bohužel už ani tam se nedá koupit. Můžete zkusit Webshare, nebo myabandonware.com.
Recenze: Level 3/2010 (+ Simon retro), z Bonuswebu, z Tiscali Games a madukas.cz
Návod: madukas.cz.

YouTube.
Čeština: abcgames.cz, nebo ta samá jurgenovycestiny.cz.
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: OK Musíte ale použít crack od Skidrowa, protože aktivační server je už zrušený! :(
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK Musíte ale použít crack od Skidrowa, protože aktivační server je už zrušený! :(
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK Musíte ale použít crack od Skidrowa, protože aktivační server je už zrušený! :(


Recenze:
Další díl humorné adventury s pubertálním kouzelníkem. Tentokrát Simon brání pohádkovou zemi před invazí mimozemšťanů a zachraňuje svou unesenou "přítelkyni" Alix. Děj začíná na Nový rok a obsahuje celkem 5 kapitol v různých prostředích. Kromě pohádkového městečka zavítáme na ostrůvek v Karibiku, podzemního krtčího města a v závěru i do vesmíru. Ve hře se můžete dostat do několika krátkých, nelineárních odboček. Hru opět tvoří klasické adventurní postupy s rozhovory, sbíráním a kombinováním předmětů. Grafika je velice podobná čtvrtému dílu. Ve hře potkáte řadu známých postav: emancipovanou Červenou Karkulku, ožralého vlka, močálníka Swamplinga, zlodějku Goldielocks a další... Závěr hry přináší veliké překvapení. Vše bylo od začátku úplně jinak a mimozemšťané jsou vlastně obyčejní *CENSORED SPOILER*! :)))
Plusy:
Opět skvělý humor plný parodie na různé filmy, knihy, počítače a podobně (Piráti z Karibiku, Stopařův průvodce po galaxii,...). Ve hře je i třístupňová nápověda, takže se snad nemusíme obávat velkých zákysů.
Mínusy:
Nechápu proč je hra tak ignorována českými distributory. Recenze sice nejsou moc pozitivní, ale když už zákazníkům servírují určitou herní sérii, tak snad kompletní?! Mizernou trojku dokonce nechali nadabovat, na čtverku alespoň udělali titulky a pětku nemají vůbec a musíte si ji objednávat někde v zahraničí. :( Celková zápletka moc nekoresponduje s předchozími díly. Správný Simon z předešlých dílů by nešel zachraňovat svou "přítelkyni" Alix ze spárů mimozemšťanů. Na něco takového by se mohl vybodnout! Grafika sice vypadá celkem hezky, ale postavičky moc neprojevují emoce, takže když je Simon třeba vyděšený, tak vypadá, jako by byl v pohodě. Grafika některých postaviček se taky moc nepovedla (Goldielocks). Příšerný dabing močálníka Swamplinga. Tahle postavička je ve hře strašně protivná.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - prozkoumání předmětu.
Esc - menu.

Cheaty:
Save.

Po dohrání hry si můžete přehrát z hlavního menu scény s mimozemšťany s překladem, co říkali. :)

Nechte dojít závěrečné titulky až do konce, ... opravdového konce. :)

Namiřte kameru na Goldielocks a uvidíte fotky tvůrců hry.