Silent Hunter

- Prvnídíl již nemá smysl shánět - obsahuje prakticky to samé v horší grafice...


Silent Hunter 2

-Druhý díl již nemá smysl shánět - obsahuje prakticky to samé v horší grafice...


Silent Hunter 3Silent Hunter 4: Wolves of the Pacific
Silent Hunter 5: Battle of the Atlantic

Silent Hunter 3

Oficiální stránky
Výrobce: Aeon / SSI (USA)
Datum vydání: 2005
Hodnocení: 8/10
Žánr: Simulátor.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Level 4/2005, z Tiscali Games a z Bonuswebu
Návod: Ne
Čeština: Level 6/2005 a z Bonuswebu na v1.4
Multiplayer: Ano
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): Steam: OK

DVD: NE


Recenze:
Pokračování skvělého realistického simulátoru německých ponorek z druhé světové ve vylepšené grafice. Hrát je možné pouze za Němce. Ponorku můžete ovládat pomocí přístrojů na několika stanovištích uvnitř ponorky, jež jsou velmi detailně vykresleny i pomocí posádky. Stačí kliknout na člena posádky a dát mu příkaz. Hrát můžete velkou kampaň, u níž si můžete vybrat rok začátku (1939-1943) a flotilu u které budete sloužit (1, 2,7, 10, 11 a 29) nebo 10 samostatných misí. V samostatných misích si můžete vybrat z několika typů ponorek a to: IIA, IID, VIIB, VIIC, VIIC/41, VIIC/42, IXB, IXC, IXC/40, IXD2 a XXI. Pokud se chcete napřed seznámit s ovládáním, tak je zde i 5 tréninkových misí zaměřených na navigaci, palubní dělo, kulomet, torpéda a závěrečný útok na konvoj. Před každou tréninkovou misí si můžete přečíst textové instrukce, jak co provést a podívat se na instruktážní video. Každá mise je vyhodnocena a dostanete za ni hodnocení. Hra obsahuje také muzeum, ve kterém si můžete prohlédnout 3D modely lodí, letadel a dalších vehiklů různých zemí.
Multiplayer:
Lze hrát po místní síti v 8, nebo přes UBI.com ve 4 hráčích. I když nechápu, proč hra není vidět v aplikaci od Ubi a přihlášení se tedy děje přes menu hry a při sestavení hry na Ubi mi to dovoluje nastavit 8 hráčů, stejně jako na LANu. Při sestavování hry jsou na výběr 4 mise a těžko říct, které jsou coop a které deathmatch, jestli vůbec a to proto, že mám bohužel polskou verzi hry a já té hatmatilce moc nerozumím. :) Čeština bohužel texty MP misí nepřekládá. Zřejmě se ale u některých her načítají i nějaké další patrně přídavné mise, protože ten název mise, co mi to někdy ukazovalo před hrou v těch 4 misích, nějak nenacházím. V době mého testování (r. 2009) byla 1 až 2 hry s volnými místy pro hráče (plné/ hrající se se neukazují). Pokud to hostující hráč nezakáže, tak je možné si vybrat libovolnou ponorku.
Plusy:

Vylepšená grafika hry i explozí atd... Jednoduché intuitivní ovládání.
Mínusy:
Je možné ovládat pouze německé ponorky.

Ovládání:
Na ovládání jsou i klávesové zkratky, ale vše sedá obsluhovat pohodlně myší, takže to tu nebudu zbytečně vypisovat. Snad jen šipky na pohyb kamerou při volném výhledu.
Na levém okraji obrazovky vám po najetí myši vyjedou jednotlivé pozice v ponorce.
Klikáním na budíky určujete hloubku, rychlost atd...
K ovládání palubních zbraní se potřebujete napřed samozřejmě :) vynořit, že ano a následně k nim naládovat posádku na obrazovce rozdělovníku posádky (ta s nákresem ponorky). Vpravo dole od nákresu jsou ikony jimiž můžete ponorku automaticky nastavit na požadovanou činnost - hladinový útok, atd..., takže nemusíte panďuláky šoupat vždycky ručně.

Cheaty:
Volným výhledem můžete prakticky obhlídnout situaci na hladině.

Save pozice.


Silent Hunter 4: Wolves of the Pacific

Oficiální stránky
Výrobce: UBI Soft Romania (Francie/ Rumunsko)
Datum vydání: 2007
Hodnocení: 8/10
Žánr: Simulátor.
Obchod/ Download: gamersgate.com (SH4 Gold), nebo Steam.
Recenze: Level 4/2007, z Bonuswebu a z Tiscali Games
Návod: Ne
Čeština: Ne - gamersgate.com (krabicová verze prodávaná u nás má CZ titulky)
Multiplayer: Ano
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Další díl simulátoru ponorek z druhé světové války, tentokrát z Pacifiku. Jednotlivým vojákům se i vylepšují statistiky, jako v RPG. Velet můžete pouze americkým ponorkám v kampani o 15 misích, jež můžete odstartovat v letech 1941 až 1944. Jako základnu si lze vybrat Pearl Harbor, nebo Brisbane. Dále si můžete vyzkoušet tréninkové mise na navigaci, artilerii, torpéda a útok na konvoj. Další možností je vybrat si patrolu na 5 místech Pacifiku, nebo spustit některou z 11 samostatných misí. Ve hře můžete ovládat 8 typů amerických ponorek: Gar, Gato, Porpoise, S-18, S-42, Salmon, Sargo, nebo Tambor.
Multiplayer:
Lze hrát po LAN, nebo internetu na UBI.com. Na výběr jsou dva režimy: Coop (2-8 hráčů, 5 misí) a Adversarial (2-4 hráči, 5 misí). V režimu Coop bojujete spolu proti počítačovým protivníkům a v režimu Adversarial proti sobě. Bohužel jsem multiplayer nemohl vyzkoušet, protože mi hra nenašla žádnou aktivní hru - asi už jsou servery vypnuté a běží jen na nejnovější pátý díl. :(
Plusy:
Nové obrovské pacifické bojiště, vylepšená grafika (jsou vidět díry v lodích), rozlehlé mapy, 75 strojů (nejen ponorky, ale i lodě a letadla - můžete si je prohlídnout v Menu/ Muzeum). Celkem jednoduché a příjemné ovládání. V masakrózní misi Battle for Midway se mi podařilo potopit 5 lodí a to jsem se ani moc nesnažil. :) I když je fakt, že tam je okolo tolik lodí, že když vystřelíte torpédo, tak je kumšt spíše nic netrefit. :) Při vynoření už nemusíte panáky přidělovat na některé posty ručně, jako ve trojce.
Mínusy:
Pouze americké ponorky, malé změny oproti trojce, ne moc interaktivní interiéry, na obrovských mapách Pacifiku dlouho trvá, než někam doplujete (zrychlení času nepomáhá - při každém kontaktu se zruší). Nějak nechápu, kam mám vlastně střílet, když střílím na letadlo. Netrefím se, ani když střílím před něj.


Datadisky:
U-Boat Missions
(2008, gamersgate.com (SH4 Gold), nebo Steam, recenze: Tiscali Games, čeština: ne - gamersgate.com (krabicová verze prodávaná u nás má CZ titulky)): Datadisk, věnující se především německým ponorkám v Indickém Oceánu. Obsahuje 2 nové kampaně. Obě jsou za Německo a startují v letech 1943 a 1944. Jako základnu si v nich můžete zvolit: Pinang, Singapur, Surbayu, nebo Bataviu. 2 nové ponorky (IX D2 a XVIII Walther). Hra běží na novém enginu. Mise v kampaních jsou náhodně generované. Multiplayer je na tom stejně, jako původní hra. Taky už nelze nalézt žádné hry. Nové, nezvyklé prostředí i když moře je vlastně pořád moře, jen jste na mapě jinde... :) Pěkná grafika. Jen 2 kampaně a 2 nové ponorky. :( Posádka vaší německé ponorky mluví anglicky! To si jako tvůrci nemohli sehnat nějaké němce, kteří by jim těch pár hlášek namluvili německy? Děs a bída... :( Ve hře je mapa s dnešními hranicemi států. Přímo v misi je stará, ale v brífingu před misí jsou dnešní státy, plus sem tam starý (třeba Italské Somálsko). Nic pro akční hráče, protože než někam doplujete, než máte nějaký kontakt a podobně, tak by se mohl někdo ukousat nudou. :) To je ale spíše plus, než mínus, jelikož akčních stříleček je fůra - tohle je simulátor! :)

Cheaty:
Ice Mod11 (máte neomezené střelivo, jeho okamžité nabíjení, zvýšená odolnost ponorky atd...).

Na počet střeliva v palubních zbraních je možné použít program ArtMoney.

1.) Odstartujte hru, spusťte kampaň, ale nechoďte dále, než do takového animovaného menu. Ukončete hru.
2.) Jděte do dokumentů: "c:\Users\ucet\Documents\SH4\data\cfg\SaveGames\00000000\".
3.) Otevřete v poznámkovém bloku soubor: "Career Track". Do řádku: "Player Current Renown" zadejte třeba: "5000000000.00" a soubor uložte.

Save pozice.

Silent Hunter 5: Battle of the Atlantic

Oficiální stránky: Už nejsou. Odkážu vás ale na české fan fórum.
Výrobce: UBI Soft Romania (Francie/ Rumunsko)
Datum vydání: 2010
Hodnocení: 8/10
Žánr: Simulátor.
Obchod/ Download: Steam, nebo Ubisoft Connect.
Recenze: Doupě.cz a Hrej.cz
Návod: Není.
Čeština: Download. Bohužel se někdy neukazují cíle mise.
Multiplayer: Ano.
Editor: MissionEditor2.exe ve složce hry.
Kompatibilita s Windows XP: Steam, ani Ubisoft Connect již Windows XP nepodporují.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam, ani Ubisoft Connect již Windows 7 nepodporují.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Další a zatím nejnovější díl simulátoru ponorek z druhé světové války. Jak název napovídá, tak se děj odehrává v Atlantiku.
Nově se můžete uvnitř ponorky pohybovat v klasickém 3D pohledu a pokecat si s posádkou. Posádku lze postupně i povyšovat. V docích lze na ponorku i za jakési body prestiže montovat lepší vybavení.
Na výběr je dynamická kampaň, nebo 9 historických misí. V misích máte na výběr jen mezi německými ponorkami U-Boot VIIA, VIIB, VIIC a VIIC/41.
Zpočátku jsem docela bloumal a nevěděl, jak se to celé ovládá, ale nakonec jsem zjistil, že je to docela jednoduché. Pomocí ovládacího rozhraní prostě regulujete rychlost, hloubku, periskop a odpalujete torpéda. Prostě ve směru, jak je zrovna ponorka otočená. Natočíte ponorku směrem k cíli (lodi) a vypálíte. Musíte ale odhadnout, aby se pohybující se loď s torpédem setkala. U torpéda lze regulovat i hloubku ponoru, rychlost a zapnutí magnetického spínače.
V menu hry je i 3D katalog lodí s technickými parametry s názvem "Muzeum", ale není to moc obsáhlé.
Multiplayer:
Lze hrát jen po místní síti LAN, protože položka na hraní přes ubi.com je už neaktivní. Hru lze vytvořit pro 2 až 8 hráčů, přičemž lze hru spustit i bez připojení nějakého dalšího hráče, takže můžete MP mise hrát i sami. :) Na výběr je 8 kooperativních misí "Vlčí smečka".
Plusy:
Ve své době docela dobrá grafika, ale na dnešní dobu (rok 2022) už je to docela bída. :)
Zajímavý nápad s volným 3D pohybem uvnitř stísněných, tmavých prostor ponorky a interakce s posádkou. Je to celkem atmosférické. :)
Jak mile si hru dostatečně osaháte, pochopíte ovládání a pustíte se do plnění misí, nebo kampaně, tak je to docela zábavné. Po vystřílení všech torpéd se musíte vrátit do nějakého německého přístavu na doplnění. Pak se můžete vrátit zpět na místo mise a pokračovat v potápění lodí. Na delší cesty lze použít zrychlení času, takže to není zdlouhavé.
Celkem lehká obtížnost. Neměl jsem problém likvidovat postupně jednu loď za druhou, aniž by mě nějak ohrozily. :)
Mínusy:
V době vydání byla velice kritizována nutnost být neustále připojený k serverům UbiSoftu. Vzhledem k tomu, že je hra přes Uplay (teď se tomu už nadává Ubisoft Connect), tak je to vlastně stejné, jako u všech ostatních Ubi her.
Hrajete za Německo, ale posádka vám mluví anglicky. Nebylo by špatné, kdyby se dal kvůli autenticitě zapnout německý dabing při ponechání anglických titulků.
Celkem dlouhé nahrávací časy misí. Člověk by čekal, že u hry z roku 2010 se to na PC v roce 2022 s SSD diskem už bude načítat rychleji a ono ne... :/
Interakce s posádkou je sice zajímavá věc, ale nevím no. Člověk by třeba chtěl skrze posádku ovládat stroj, tak zkouším kliknout na maníka ve strojovně u budíků a hejblat, abych mu třeba řekl, že má zvýšit rychlost, ale maník nekomunikuje... Nebo se vám komunikace s nějakou postavou otevře, ale je tam na výběr jen: "pokračuj v práci" a nic víc. Jsem to nějak nepochopil...

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb po vnitřku ponorky, nebo pohyb kamerou u vnějšího pohledu.
Levé a pravé tlačítko myši - interakce.
Mezerník - palba palubním dělem.
+ / - (na keypadu) - zrychlení času.
Esc - menu.
F1 - nápověda - ovládání.

Cheaty:
Na hru funguje univerzální cheater WeMod. Je sice na Steam verzi, ale můžete mu ukázat umístění hry v Ubi launcheru a funguje i tam. Navíc si v něm můžete stáhnout i modifikované soubory na rychlejší nabíjení torpédometů.

Save pozice.