Secret Files: Tunguska

(Tunguzka: Přísně tajné)Secret Files 2: Puritas CordisSecret Files 3: Code Archimedes
Secret Files: Sam Peters


Secret Files: Tunguska (Tunguzka: Přísně tajné)

Oficiální stránky
Výrobce: Animation Arts/ Fusionsphere/ Deep Silver (Německo)
Datum vydání: 2006
Hodnocení: 9/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: DVD (CZ), nebo GoG a Steam (EN)
Recenze: Level 10/2006, z Bonuswebu a z Tiscali Games
Návod: Z Bonuswebu: 1.část, 2.část, 3.část a 4.část, nebo z abecedaher.cz.

YouTube - český playlist, včetně všech dílů série.
Čeština: DVD: české titulky, Steam: Ne
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Protikopírovací ochrana CD není kompatibilní s Windows 7, tak je nutné použít crack. www.gamecopyworld.com
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): Protikopírovací ochrana CD není kompatibilní s Windows 7, tak je nutné použít crack. www.gamecopyworld.com

Patch: v1.03 CZ


Recenze:
Dlouho jsme tu neměli žádnou adventuru a tahle vypadá velice dobře. Je to klasická klikací dvourozměrná (pouze3D postavičky) a jak již název napovídá, příběh se točí okolo pátrání po tom, co se stalo při tunguzské katastrofě na Sibiři 30.7.1908. Pro ty, kdo o tom nic nevědí, připomínám, že tehdy tam spadl asi meteorit, protože v okolí 70 kilometrů byly polámané stromy a záře po tři noci osvětlovala celou Evropu. Hru hrajete v roli hlavní hrdinky Niny Kalenkové (+-20), což je ruska žijící v Německu, jejíž otec tuto záhadu řešil a najednou zmizel. Nina se na začátku svého pátrání seznámí s jistým Maxem Gruberem, spolupracovníkem jejího otce a tato postava je rovněž ve dvou lokacích hratelná. Během hry se podíváme na 10 zajímavých, různorodých míst po celém světě. Začneme v Berlíně, pak se přesunem do Moskvy a následně pokračujeme transsibiřskou železnicí, Tunguzkou, Kubou, Irskem, Tibetem a skončíme na Antarktidě. Příběh je docela zajímavý, i když nerealistický. Po Tunguzké katastrofě se nacházejí různé artefakty, okolo nichž se motají záhadné postavy v kápích, ruská armáda a nějaký americký miliardář. Nerad bych tady vyzradil něco víc z příběhu, abyste si hru užili. Hra se soustředí spíše na sbírání a používání předmětů, než na rozhovory s postavami. Ve dvou místech hry lze ovládat jak Ninu, tak i Maxe najedou. Stačí kliknout na ikonku a přepnete se do druhé postavy. Poprvé kooperujete na jedné lokaci a podruhé jste s Ninou na Kubě a s Maxem v Irsku. V případě zákysu se přesunete do druhé lokace a řešíte problémy tam. Následně se vám to rozleží v hlavě a napadne vás, jak vyřešit problém v druhé lokaci a šup!, přesunete se zpátky. :) Nemusíte se tak trápit na jednom místě. Postup v první lokaci není závislý na postupu v druhé a ke spojení dojde až po vyřešení obou.
Plusy:
Klasická 2D adventura s krásnou grafikou. Statická 2D grafika je oživena hromadou animací a na postavičkách jsou použity moderní technologie jako stínování a podobně. Rovněž je děj oživen mnoha filmovými sekvencemi. Ovládání je příjemně jednoduché a vystačíte si u něj jen s myší. Nemusíte na všechno klikat, abyste zjistili, jestli daná kombinace funguje nebo ne, stačí najet myší nad předmět a podle kurzoru poznáte, jestli něco bude, nebo ne. Nemusíte tak poslouchat pořád dokola, jako v jiných adventurách nějakou větu, že to nefunguje. Neobsahuje akční sekvence, takže se nemusíte bát, že zemřete, ani nikde nemáte na nic časový limit. Na několika místech je sice potřeba vyřešit nějaký puzzle, ale jakmile přijdete na to, co se po vás chce :), tak už je řešení jednoduché. Hra je docela rozsáhlá, ale ne moc originální (nepřináší nic nového), což je ovšem MOC dobře! Na hlavní obrazovce máte tlačítko, které vám ukáže všechny předměty na obrazovce, takže nemusíte rejdit po obrazovce myší a hledat kdejaký pixel. Je vidět, že mají autoři skvělý smysl pro humor a tak Nina často utrousí nějaké sarkastické poznámky například na adresu mužů, při nichž nejednou vyprsknete smíchy. Rovněž další osudy jednotlivých postav a "vystřižené scény" vzávěrečných titulcích nemají chybu. :)
Mínusy:
Protipirátská ochrana má nějaký problém s DVD mechanikami staršího data výroby. Například na mojí Toshibě SD-M1612 (kupováno asi roku 2002) se to v pořádku nainstalovalo, ale hra se nechtěla spustit s hlášením, že není v mechanice DVD. Stačilo ale přehodit DVD do druhé mechaniky (vypalovačky) a už se hra spustila. U některých postav je vidět, že dabéři text čtou z papíru a moc se do toho nevžívají. Není to nic katastrofálního, ale mohlo to být lepší.

Ovládání:
Myš levá - použít/ sebrat/ pohyb.
Myš pravá - prozkoumat.
Esc - menu.

Cheaty:
Moje save.


Secret Files 2: Puritas Cordis

Oficiální stránky
Výrobce: Animation Arts/ Fusionsphere/ Deep Silver (Německo)
Datum vydání: 2009
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: GoG a Steam.
Recenze: Level 7/2009, z Bonuswebu a z Tiscali Games
Návod: abecedaher.cz.

YouTube - český playlist, včetně všech dílů série.
Čeština: prekladyher.eu.
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Pokračování úspěšné Tunguzky. V příběhu se řeší nějaké tajemné věci týkající se katolické církve a podivné sekty s názvem Puritas Cordis. Příběh začíná u kněze Matthewa Wakefielda z malého anglického městečka Ashford. Jak vám osvětlí úvodní video, tak Matthew našel v kryptě kostela podivný prastarý pergamen a než ho stačily podivné postavy zabít, tak jej stihl poslat svému kolegovi biskupu Parreyovi na cambridgeskou univerzitu. Za Parreye budete hrát krátkou úvodní tutoriálovou sekvenci, během níž musí Parrey zajistit, aby se pergamen dostal jeho kolegovi Williamu Pattersonovi, jež by jej měl rozluštit. Na konci této sekvence Parrey umírá opět zásluhou tajemných postav. První kapitola začíná v hamburském přístavu a ovládat v ní budete už starou známou Ninu Kalenkovou. Při nastupovánína luxusní zaoceánskou loď plující do Portugalska vrazí vyděšený Patterson nejprve do Niny a následně ho přejede vysokozdvižný vozík. Nina pak v kajutě zjistí, že má omylem místo svého kufříku kufřík onoho muže. Příběh tedy pro Ninu začíná na lodi plující z Hamburgu do Portugalska a pokračuje ve Francii (pobřeží, Ruiny chrámu, Paříž) a končí také ve Francii v temném hradu. Za druhou hratelnou postavu Maxe Grubera začíná v indonéské džungli. Max se s Ninou rozešel a bude něco řešit v tajemných indonéských chrámech. V Indonésii v některých částech hrajete i za ženskou postavu Sam (nějaká pracovnice OSN). V některých chvílích můžete přepínat mezi oběma postavami a přehazovat si tak vzájemně předměty v inventáři. To samé můžete i v závěru hry na francouzském hradě, kde se příběhové linie Niny a Maxe setkají a naši hrdinové zjistí, že pracovaly celou dobuv podstatě na stejné věci. Podivná sekta s názvem Puritas Cordis se chystá udělat strašnou věc a vy jí v tom musíte zabránit a zachránit svět. Ve hře je opět i špetka humoru díky občasným humorným průpovídkám postavy a v závěrečných titulcích se můžete dovědět, stejně jako v Tunguzce, vtipné další osudy různých postav ze hry. :) Občas jsou vtipné i různé prapodivné postupy, jež musíte zvolit, abyste splnili určité úkoly ve hře. Například se nechat úmyslně zavřít na záchytku. :) Na některých obrazovkách se střídá den a noc. Zachována byla také funkce na zobrazení všech aktivních věcí na obrazovce. Po zahrání dema mi hra nepřipadala nějak moc zajímavá, ale po zahrání celé hry musím říct, že se celkem povedla.
Plusy:
Opět skvělá adventurka ze staré školy. Zachování původní 2,5D grafiky s přidanými efekty. Hádanky jsou klasické - používání předmětů atd... plus sem tam nějaká minihra. Celkem dobrá grafika.
Mínusy:
Dabing je někdy dost nevyvážený. V jednom rozhovoru to chvíli kuňká a chvíli řve. Když si Nina mluví sama pro sebe, tak ji skoro není slyšet, tak je lepší vypnout, nebo zeslabit hudební doprovod. Dost toporné animace postav - prakticky neexistují. Na  dabingu je vidět, že to dabéři jen čtou z papíru. Občas je sice vidět snaha vžít se do role. Když je třeba Max "zastřelen", tak se dabérka Niny snaží o emotivní, vyděšený a ubrečený výkon, ale moc uvěřitelné to není. :)

Ovládání:
Myš levá - použít/ sebrat/ pohyb.
Myš pravá - prozkoumat.
Esc - menu.

Cheaty:
Jen drobná oprava návodu z abecedaher.cz:
Když jste převlečení za Jordanovou a máte zjistit číslo její kajuty, tak dejte recepčnímu plakát a po jeho odchodu použijte CD na pult jako zrcátko a přečtete si knihu hostů co je v něm z druhé strany vložená.

Moje save.
Secret Files 3: Code Archimedes

Oficiální stránky
Výrobce: Animation Arts (Německo)
Datum vydání: 2012
Hodnocení: 7/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: GoG a Steam.
Recenze: Není.
Návod: Na YouTube jsou k nalezení videonávody. Já jsem to pro vás přepsal do textové podoby.

YouTube - český playlist, včetně všech dílů série.
Čeština: prekladyher.eu.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Další pokračování dobrodružství Niny Kalenkové a Maxe Grubera. Hratelný úvod hry je v roce 48 před Kristem, jste v něm v roli zloděje a máte splnit úkol v alexandrijské knihovně, jež vám zadali nějací podivní zakuklenci. Tím úkolem je knihovnu podpálit. To se vám povede, ale jeden svitek při
explozi spadne do kanálu a odpluje neznámo kam. Následuje Ninin sen o podivné svatbě s Maxem. Nina po probuzení z onoho snu zažije pěkný šok, když jejího milovaného Maxe odvede zásahová jednotka neznámo kam. Nina se tedy snaží zjistit, proč a kam Maxe odvedli a obligátně zachránit svět. :)
Příběh hry nás zavede opět do celého světa. Navštívíme: Egypt, Turecko, Florencii, San Francisko, Alcatraz, letadlovou loď USS Ronald Reagan a skončíme ve Švýcarském CERNu. Nakrátko se ocitneme i v apokalyptickém světě. V příběhu je několik dějových zvratů, tak raději nebudu prozrazovat více. V pár místech vám hra nabídne více možností, jak dál pokračovat, ale cesty se stejně za chvíli spojí a rozdíl bude jen v závěrečném hodnocení. Hrajete většinou za Ninu, ale na pár krátkých úseků dostanete i Maxe, již zmíněného zloděje v Alexandrii a jednu inženýrku z CERNu.
Plusy:
Opět hezká grafika a klasická adventura. Celkem jednoduchá obtížnost. Občas se i trochu uchechtnete u různých narážek, nebo v (již klasickém) závěrečném popisu, co dělaly herní postavičky dále. :-)
Mínusy:
Ve hře je několik miniher. Některé jsou jednoduché, ale některé jsem fakt nepochopil a musel použít návod. Celkový příběh a postavičky nepůsobí moc věrohodně. Prostě zase pěkná pitomost. :) Toporná animace postaviček, když něco dělají. Celkem krátké. Hru jsem dohrál Během necelého dne.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - vše.

Cheaty:
Save.


Secret Files: Sam Peters

Oficiální stránky
Výrobce: Animation Arts (Německo)
Datum vydání: 2013
Hodnocení: 6/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: GoG a Steam.
Recenze: Ne
Návod: YouTube - český playlist, včetně všech dílů série.
Čeština: Download
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: Ne
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK V diskuzích na Steamu jsem se dozvěděl, že hra v určité chvíli padá. Byla tam i rada, jak padání odstranit:

Start/ Ovládací panely/ Systém/ Upřesnit nastavení systému/ Upřesnit/ Výkon/ Nastavení/ Zabránění spuštění dat/ Zapnout zabránění spuštění dat pro všechny programy a služby kromě:/ Přidat/ a vybrat spouštěcí exe soubor programu. Použít/ OK.

Já jsem ale tuhle věc dělat nemusel.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Tento díl adventurní série není plnohodnotný nový díl, ale jen takový volný příběh, který sleduje další osudy jedné z postav ze druhého dílu. Hrajete v něm totiž za novinářku Sam Peters, kterou jste si mohli v onom druhém dílu i chvíli ovládat. Děj začíná v Indonésii krátce poté, když se osudy Sam a Maxe rozešly. Pak odletíte do Berlína a následně do africké Ghany, kde budete zkoumat tajemné jezero, vzniklé nárazem meteoritu. Jak zjistíte, tak v okolí se prý nacházejí nebezpeční tvorové, mající na svědomí například zmizení vědecké expedice. Na závěr máte výběr ze dvou konců. Hra je dost krátká. Herní čas je okolo 2 - 3 hodin. Navíc i celkem jednoduchá a za ty 2-3 hodiny to dohrála i taková lama, jako já. :) Hru jsem pořídil na Steamu ve Vánočních slevách za pár euro, takže jsem s tím byl smířený. :) Je přítomno i několik jednoduchých miniher. Jde převážně o skládání nějakých rozložených věcí, roztrhaných papírů a podobně. O  existenci této hry jsem neměl tušení. Dozvěděl jsem se o ní náhodou, když se na abecedaher.cz objevila čeština. :)
Plusy:
Grafika vypadá pořád hezky, jak je v sérii zvykem. Správně drze oprsklá Sam má někdy celkem dobré hlody.
Mínusy:
Velice krátká hra. Nehrajete v ní za Ninu, ani Maxe. Ve hře jsou, kromě Sam, jen dvě další postavy a se třetí mluvíte přes domovní zvonek, což je na adventuru velmi málo. Naopak druhé adventurní složky, kterou je sbírání a kombinování předmětů si užijete do sytosti. :)

Ovládání:
Levé tlačítko myši - vše.

Cheaty:
Moje save.