Original War

Oficiální stránky - pořád ještě fungují, ale nic moc na nich není. Zajímavější jsou fanouškovské stránky.
Výrobce: Altar Interactive (Česká republika)
Datum vydání: 2001
Hodnocení: 8/10
Žánr: Realtimová strategie.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb a Tiscali Games.
Návod: Na fan stránce.

YouTube.
Čeština: Ano - včetně dabingu.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: Na tenhle systém musíte použít legacy verzi. Na GoGu ji získáte spolu se základní hrou - máte ji v knihovně samostatně.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK

Pokud máte 4k monitor, tak raději snižte rozlišení na FullHD 1920*1080, protože při 4k je ovládací rozhraní, písmo a hra celkově strašně titěrná.Recenze:

Česká realtimová strategie z roku 2001. V době vydání hry jsem ji zkoušel hrát, ale byla na mě nějaká moc obtížná a komplikovaná, tak jsem ti zatratil. Teď jsem ji po 22 letech (toto letí!!!) zkusil znovu a není to tak hrozné. :)
Příběh je docela zajímavý. Američané během první světové získali někde na Sibiři mimozemský artefakt EON, umožňující cestování v čase. Chybí jim však do něj palivo. Pak zjistí, že se na Sibiři nachází obří ložiska onoho paliva - siberitu, který se dá použít i ke studené fůzi a jde tedy o obrvský zdroj energie. Rozhodnou se tak pomocí EONu a té trochy siberitu, co mají, poslat 2 miliony let do minulosti vojenské jednotky, které mají siberit vykopat a zakopat na Aljašce, aby se zásoby tohoto minerálu staly v budoucnu majetkem USA a ne Ruska. Vaše hlavní postava v kampani je John Macmillan a jste jedním z vojáků, poslaným do minulosti. Záhy po přistání v pravěké Sibiři ale zjistíte, že Rusové už jsou tam taky a chtějí vám ve splnění vašeho plánu zabránit. V pravěku se tak rozhoří plnohodnotný válečný konflikt. Později se ukáže, že je na místě ještě třetí strana - arabští teroristé, které tam poslali arabští šejkové.
Hra je postavená značně odlišně, než jiné klony série Command and Conquer. Základ je sice stejný - těžíte siberit, naftu a sbíráte bedny s vybavením, které vám posílají z budoucnosti a stavíte za získané suroviny budovy a vozidla, ale počet vojáků na každou misi je stejný. Co dostanete na začátku každé mise (většinou si vyberete váš tým z několika kandidátů), tak s tím musíte vyjít až do konce mise. Musíte se tedy snažit, aby (pokud možno) všichni přežili a přenesli se vám tak i do další mise. Vojáci mají své unikátní jméno, dabing a RPG prvky, které si časem zlepšují. Jsou tu 4 základní povolání: dělník, mechanik, vědec a voják. Povolání postavy lze jednoduše změnit, když je pošlete do příslušné budovy. Na dělníka do skladu, mechanika do dílny, nebo továrny, vědce (slouží i jako zdravotník) v laboratoři a vojáka ve zbrojnici, nebo kasárnách. Když vyrobíte v továrně nějaký vehikl, tak do něj musíte umístit člověka, co jej bude řídit - mechanika, jinak vám z budovy nevyjede. Výroba vehiklů je taky zajímavá, u vehiklu vyberete zbraň (kulomet/kanón), podvozek (kola/pásy), typ pohonu (siberit/ ropa/ sluneční elektřina) a styl řízení (dálkové/ruční). Po mapě se pohybují i opolidé - předchůdci čověka, které si můžete ochočit a vyškolit je na dělníky, nebo i vojáky.
V nabídce jsou dvě kampaně: USA a SSSR. V sovětské kampani hrajete za J. I. "Burlaka" Gorkého a časově jde souběžně s americkou kampaní. V obou kampaních je po 15 misích, ale u řady z nich jsou odbočky, protože někdy před vás hra postaví rozhodnutí a příběh se tak větví. Dále lze hrát i skirmish, který mě ovšem zklamal. Myslel jsem, že to bude skirmish, jak ho známe z C&C série, ale jedná se jen o jednu podivnou misi s názvem "Sector Kappa", kde si sice můžete stavět s neomezeným stropem technologií, ale na mapě okolo vás je jen pár nepřátelských jednotek a menších základen se zajatci. Zajatci ovšem na své osvobození nijak nereagují. Vůbec nechápu smysl téhle mise, co si říká skirmish... V úkolech mise se nepíše nic, jen máte v pravém horním rohu obrazovky výpis, kolik technologií, budov a vozidel ještě nemáte dokončených. Zkusil jsem tedy všechno vyrobit a vyzkoumat, ale k dokončení posledního výzkumu potřebuju artefakt a ten nevím, jak si mám obstarat.
Multiplayer:
Multiplayer ještě dnes (rok 2023) kupodivu funguje. Server browser ukazuje nějaké 3 polské servery a lze vytvořit novou hru. Lze se také propojit pomocí IP adres. V nabídce je 20 map a několik různých módů. Pro různé mapy jsou tu různé specifické módy, jako třeba: střídavé týmy, bůh krve, vytěž siberit, válka o artefakty, vládce ostrova, pro lid, fotbal, lesní válka, kde nejhustší je les, král kopce, vládce kráteru, tajná válka, lov aut, pohádka tisíce a jedné noci, nejlepší opice, nejlepší lovec opic, ztraceni v čase a další... :)
Plusy:
Skvělý český dabing.
Občas je i sranda. Ať už nějaké hlášky vojáků, nebo třeba hrdinský čin vašeho nenáviděného generála na konci americké kampaně. :) Samostatnou kapitolou je dabing v sovětské kampani, kde se všichni neustále titulují "soudruhu" a mají pořád plnou hubu komunistických žvástů. :)
Hra podporuje modování, takže si do ní můžete stáhnout různé mody. Vývojáři se sice hře už nevěnují, ale věrnému fanouškovi poskytli zdrojové kódy, aby mohl vyrábět patche.
Skvěle detailní grafika i na dnešní dobu - 22 let po vydání!!! Ale to bude asi tou upravenou verzí pro nové Windows, kterou jsem hrál. Na GoGu máte ke hře přibalenou i původní "legacy" verzi hry, určenou pro starší Windows, kde ta grafika bude asi horší. :)
Vypiplanost hry, ze které budou nadšení milovníci vypiplaností. Hromada různých technologií k vyzkoumání v laboratoři, možnost si nadefinovat vehikly v továrně (zbraň, podvozek, pohon, styl řízení), RPG prvky u jednotlivých postav, atd...
Mínusy:
Krutá obtížnost, plynoucí především z komplikovanosti a omezených lidských zdrojích - vojáky si v kasárnách nevyrobíte, jako v jiných hrách tohoto typu. Ono je prostě těžké se nimrat v těch detailních vypiplanostech v realtime strategii, když na vás každou chvíli někdo útočí. Sice je zde možné regulovat posuvníkem rychlost hry, nebo hru i mezerníkem zapauzovat, ale i tak je to prostě obtížné se nimrat v detailech, přemýšlet proč nemůžu tamto a tohleto, co musím ještě postavit/ vyzkoumat, abych mohl tohleto, když mi jde o kejhák.
Skirmish režim, který není skirmish režim.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - výběr jednotek/ interakce.
Pravé tlačítko myši - poslat jednotku.
Mezerník - pauza.

Cheaty:
Na hru lze použít univerzální cheater Cheat Engine. Zde si k němu můžete stáhnout přímo funkční table pro tuto hru.

Pokud byste chtěli hledat zdraví vašich vojáků ručně, tak vězte, že plná hodnota zdraví není 100, ale 1000. Jelikož se zdraví nikde neukazuje číselně, tak pak hodnoty filtrujte odhadem podle: "Bigger than..." (větší než) a Smaller than..." (menší než).


Další univerzální cheater WeMod podporuje pouze Steam verzi hry. Když mu podstrčíte GoG verzi, tak funguje jen přidávání surovin, ostatní cheaty se po zapnutí hned zase vypnou.

Save pozice.