Order of Battle: World War II

Oficiální stránky
Výrobce: Slitherine (Velká Británie)
Datum vydání: 2015
Hodnocení: 9/10
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam (free demo).
Recenze: Tiscali Games (DLC Pacific).
Návod: Není.
Čeština: jajjun.
Multiplayer: Ano, ale jen při zakoupení nějakého DLC.
Editor: Ano, ale jen při zakoupení nějakého DLC.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK
Recenze:

Tahová strategie z Druhé Světové války, která může být právem nazývána nástupcem Panzer Generala. Na Steamu je základní hra zdarma (jakési demo), jež vám umožňuje hrát od každé kampaně jen první misi. Kampaní, které se jinak kupují jako DLC, je celkem 12, takže lze hrát zdarma 12 misí + úvodní tutoriálovou. Hru si tak můžete dostatečně užít, i když nic kupovat nebudete. :) Mise si můžete dát třeba několikrát a zkoušet různé postupy. V misích, jež se dají hrát zdarma je i Pearl Harbor, a to za obě strany (první mise v jedné kampani je za USA a další první mise v jiné kampani je za Japonce :) ). Na GoGu je hra také, ale základní hra je spojena s DLC U.S. Pacific, takže tam si hru zdarma stáhnout nemůžete. Původně jsem chtěl zůstat u Steam free verze, ale po dohrání se hra objevila ve slušné slevové akci na GoGu, tak jsem ji koupil i s 2 DLC navíc (U.S. Marines a Kriegsmarine - ne, že by mě zrovna tyhle zaujaly, ale byly nejlevnější :) ). Později jsem dokoupil ve slevě ještě Sandstorm, Endsieg a Blitzkrieg.
Ve hře je i komunitní obsah se 4 mody (scénáři): Battle of Britain (oficiální mod), Jungle (oficiální multiplayer mise), Betio Island 1943 (neoficiální scénář) a Coral Sea 1942 (neoficiální multiplayer scénář). Ke komunitnímu obsahu musíte bohužel také vlastnit nějaké DLC. :( Nevím, jestli je to nějaký bonus za zakoupení DLC, nebo se během pár dní ve hře, když jsem ji koupil, objevily ještě další 3 komunitní přídavky: Battle of Tallinn, Raseiniai a skiny pro Afrika Korps.
Ve hře jsou jak pozemní jednotky, tak i letecké a námořní. Má roli také zásobování. Jednotky přebarvují nejen vlaječky ve městech, ale i všechny ostatní políčka. Pokud se jednotky ocitnou těmito hranicemi odříznuté od cesty, tak mají potíže. Mezi misemi kampaně probíhá i nějaký výzkum, který vám dává nějaké bonusy. Vzhledem k tomu, že můžete hrát ve free verzi hry jen první misi kampaně, tak to logicky nevyužijete. Výzkum ale není moc rozsáhlý - jen pár věcí. Zakoupené jednotky se vám v kampani přenášejí z mise do mise.
Ve hře je i editor scénářů a kampaní, ale je opět dostupný jen, pokud si koupíte nějaké (libovolné) DLC.
Multiplayer:
Multiplayer je rovněž omezený nákupem libovolného DLC, jinak se do něj nedostanete.
Obsahuje možnost hrát horké křeslo u jednoho PC, nebo po internetu. Ve hře je klasické lobby s připravenými hrami a některé hry mají datum posledního tahu 2018. :) Hrát lze na 20 mapách z kampaní: 11x 1 vs.1, 3x 2 vs.2 a 6x 2 vs. AI.
Plusy:
Už od rozehrání první mapy jsem se od počítače nedokázal odtrhnout, což je známka toho, že je hraní klasicky návykové. :) Do hry jsem se opravdu hodně zažral a valil ji celé dny. Je to jako droga! :)
Grafika je docela hezká a jednotky pěkně animované.
Zvuková stránka je taky hodně povedená. Letící stíhačky bzučí jako sršni, exploze, výstřely lodních děl, atd...
Ne moc složité herní mechanismy, které rychle pochopíte. Žádný stoh čísílek a tabulek, jako u jiných ultrasimulací.
Lehká obtížnost je opravdu lehká - ne jako u jiných her, kde to skoro nejde ani poznat. Citelně je poznat, že vám výpočet boje nadržuje. Vliv nastavené obtížnosti je zřejmě i v tom, že nepřátelé mají maximální sílu jednotek "6", zatímco vy máte v základu jednotky o síle "10".
Scénáře jsou opravdu famózní s mnoha jednotkami na obrovských mapách. S drobnými šarvátkami z Panzer Generala se to nedá srovnávat.
Mínusy:
V misi za Kriegsmarine mi hra dala nové jednotky a za pár tahů mi je zase z ničeho nic odebrala. Jako nevadilo by mi to tak moc, kdybych s těmi jednotkami zrovna neatakoval jediné letiště a neměl ve vzduchu letadla. Letiště tedy nebylo dobyto a letadla mi popadala, když jim došlo palivo a neměly kde přistát!!! :(
Grafika je sice hezká, detailní, ale celkem nepřehledná. Není moc rozpoznatelné, které jednotky už táhly a které ještě ne, nebo moc splývají s pozadím.
Neškodilo by tlačítko "undo", protože se člověku občas podaří ukliknout a už to nejde vrátit.
Kampaně nelze hrát za obě strany.


DLC:
Morning Sun (28.1.2016) - Za Japonce v Číně. V kampani je 11 misí.
U.S. Marines (7.4.2016) - za americké mariňáky na pacifických ostrůvcích. Obsahuje kampaň o 11 misích.
U.S. Pacific (14.6.2016) - za USA v Pacifiku. Začíná se Pearl Harborem a pokračuje na Filipínách a dále. Ve verzi na GoGu je tohle DLC integrováno do základní hry. Obsahuje kampaň o 12 misích.
Rising Sun (14.6.2016) - za Japonsko - začíná se na Pearl Harboru. V kampani je 12 misí.
Winter War (21.7.2016) - Za Finsko v Zimní válce se Sovětským Svazem. V kampani je 13 misí.
Blitzkrieg (10.11.2016) - Za Německo na začátku války. Začíná se v Polsku. V kampani je 12 misí.
Kriegsmarine (20.4.2017) - Za německé námořnictvo. Obsahuje kampaň o 9 misích a začínáte v Polsku.
Burma Road (17.8.2017) - Za Británii v Barmě. V kampani je 13 misí.
Panzerkrieg (30.11.2017) - za Německo na východní frontě 1942. V kampani je 12 misí.
Sandstorm (16.5.2018) - Za Německo a Itálii v Africe. V kampani je 14 misí.
Endsieg (13.11.2018) - za Německo na východní frontě 1943. V kampani je 16 misí.
Red Star (8.8.2019) - Za Sovětský Svaz. Začíná se na dálném východě potyčkou s Japonskem a pak se přesuneme na západ. Kampaň má 13 misí.
Red Steel (23.4.2020) - Za Sovětský Svaz proti Německu. Kampaň má 14 misí, ale ještě jsou 2 další mise mimo kampaň.
Red Storm (17.9.2020) - A do třetice za Sovětský Svaz. Kampaň s 15 misemi se odehrává v letech 1943 až 1945 a začíná takovou bitvou u Prokhorovky. Po porážce Německa v Berlíně můžete ještě pokračovat na Dálný východ a rozdat si to s Japonci v Mandžusku.
Allies Defiant (28.1.2021) - První z celkem tří plánovaných DLC, jež mají mapovat tažení spojenců v letech 1940 až 1942. Začíná v Norsku, pokračuje obranou Francie a Belgie a končí v severní Africe. Kampaň má 12 misí a jsou v ní 4 nové jednotky.
Allies Resurgent (7.10.2021) - Druhé DLC z tažení spojenců. Kampaň začíná v Africe, pokračuje ve Středomoří a v Evropě. Odehrává se mezi lety 1942 až 1944. Celkem je v kampani 12 misí. Obsahuje i 11 nových jednotek.
Allies Victorious (22.9.2022) - Poslední třetí díl spojeneckého tažení. Začíná dnem D a končí u Labe (celkem 14 scénářů). Řada nových jednotek a velitelů.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Mezeník - obrazovka zásobování.

Cheaty:
Hru lze snadno nacheatovat univerzálním cheaterem Cheat Engine. Lze editovat peníze, za které kupujete jednotky a velitelské body (helmy/ kotvy/ letadýlka), které určují, kolika jednotkám jste schopní na mapě velet.
Bohužel je zde ještě podpora, určená městy na mapě, kterou editovat nejde (asi by bylo nutné editovat soubor mapy/ scénáře), takže nemůžete nakupovat jednotky neomezeně, ale to zas tak nevadí. :)

Moje save pozice.