Normality

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Gremlin Interactive (Velká Británie).
Datum vydání: 1996
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - 3D.
Obchod/ Download: GoG, Score CD 76 (Duben 2000), ZOOM, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb a Tiscali Games - retro gamesplay.
Návod: abcgames.cz.
YouTube.
Čeština: lokalizace.net.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Starší adventurní klasika z roku 1996, která svého času vyšla v plné verzi i na Score CD s českými titulky. Jedná se sice žánrem o point and click adventuru, ale na rozdíl od ostatních adventur jako Broken Sword, nebo Monkey Island se v ní pohybujete jako v 3D střílečce, ovšem zbraně a střílení nečekejte. :) Herní engine připomíná Duke Nukem 3D. Po lokacích se pohybujete klasicky šipkami, ale jinak sbíráte a používáte/ kombinujete předměty a kecáte s postavami, jako v jiných adventurách.
Ve hře se ujmete role nemotorného mladého muže punkerského vzezření Kenta Knutsona, jež žije ve městě Neutropolis, kterému vládne diktátor Paul Nystalux. Ten zavedl tvrdou cenzuru a potlačuje jakékoliv formy zábavy. Kent je na začátku hry zatčen jen za to, že si na ulici jen tak prozpěvoval nějakou písničku. To je přísně zakázáno a tak je po několika hodinách ve vazbě propuštěn do domácího vězení. Za dveřmi ho hlídá policejní robot a hlídá, aby Kent sledoval vládní televizi, aby mu mohli vymývat mozek. Vašim prvním úkolem ve hře je tedy utéci z domácího vězení. Následně kontaktujete odboj a budete proti diktatuře bojovat. Budete demolovat nákupní středisko, sabotovat televizní vysílání, nebo infiltrovat přímo sídlo diktátora. Kent je totiž doslova odborník na demolice všeho druhu. Ať už chtěné, nebo nechtěné. :) Ano, jak jste jistě poznali, tak se jedná o další adventuru, hýřící střeštěným humorem a nadsázkou. No... i když si to tak vezmete, tak svět téhle hry se nápadně podobá našemu dnešnímu světu. Prostě taková karikatura. Člověk by čekal že tahle hra vznikla dnes a ne v roce 1996, kdy byl svět ještě normální. :)
Hra používá kromě ručního i automatické ukládání. To je taky na svou dobu unikátní. V nastavení si jej můžete nastavit od 1 minuty do 10 minut, nebo vypnout. Vaše automaticky uložená pozice se nachází až úplně naspodu seznamu uložených pozic (F10).
Plusy:
Skvělý humor. S Kentem je sranda. :)
Na svou dobu revoluční 3D styl ovládání pro adventuru.
Mínusy:
Nemotorné ovládání. Na předměty klikáte pravým tlačítkem myši, zobrazí se vám panáček Kent a kliknutím na oči prozkoumáváte, kliknutím na pusu mluvíte, kliknutí na jeho pravou ruku používáte, kliknutím na otevírající se hruď otevíráte a kliknutím na jeho levou ruku (se sběračem) sbíráte. Ovšem někdy vcházíte do nějaké lokace pomocí otevřít (hruď) a někdy pravou rukou (použít), takže někdy prostě není moc jasné, co zrovna použít na konkrétní místo.
Nemožnost předefinovat si ovládání. Uvítal bych změnu pohybu z šipek na dnešní klasiku W, S, A, D. Pořád se mi to pletlo.
Grafika je už na dnešní dobu dost pixelovatá.
Navíc se grafika někdy seká, třeba když necháte Kenta něco okomentovat, odkliknete titulky, protože už je máte dočtené, tak se trhavě změní úhel pohledu. Nedělá to moc dobře na oči.
Některé titulky hlášek, které se aktivují samy, třeba tím, že se pokoušíte jít někam, kam vás hra nechce pustit jen probliknou, takže si je nestihnete přečíst.

Ovládání:
Šipky - pohyb.
Shift - běh.
PgUp/ PgDown - pohled nahoru/ dolů (je třeba ke shlédnutí na konci ventilační šachty v továrně).
Pravé tlačítko myši - vyvolání menu akcí na konkrétním předmětu.
Levé tlačítko myši - výběr akce.
I - inventář (další stránku inventáře zobrazíte kliknutím na pravý horní rožek druhé stránky seznamu).
M - mapa.
F9 - ukládání hry.
F10 - načítání hry (vaše automatické uložení je na spodu seznamu).

Cheaty:
Během hry napište WINDY a potvrďte Enterem.
Když pak zmáčknete F1, tak získáte přístup do všech herních lokací.
Klávesou G pak zase odemknete všechny videa.

Save pozice.