No One Lives Forever: The OperativeNo One Lives Forever 2: A Spy in H.A.R.M.S. Way


Contract J.A.C.K.

- Nebrat! - šílená střílečka proti hordám nepřátel nemající kromě známých postaviček s hratelností původníhry nic společného.No One Lives Forever: The Operative

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Monolith (USA)
Datum vydání: 2000
Hodnocení: 8/10
Žánr: Akční.
Obchod/ Download: 2*CD, nebo download: myabandonware, nebo nolfrevival (s modernizačním patchem).
Recenze: Level 12/2000, z Bonuswebu a z Tiscali Games, profil Monolithu: Level 7/2009
Návod: z Bonuswebu: 1. část, 2. část a 3. část.

YouTube.
Čeština: na v1.003 na Bonuswebu
Multiplayer: Ano
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK (Pokud chcete nastavit větší rozlišení, tak otevřete v notepadu soubor autoexec.cfg. Je to tam trochu roztahané, kdyžtak dejte hledat "screenwidth" a "screenheight".)
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Nejzábavnější doomovka od dob Duka Nukema, nebo Blooda 1 v hlavní roli s ženskou oblečenou, jak na módní přehlídku. Parodie na všechny špionážní filmy a-la James Bond, jak vyšitá!!!
Multiplayer:
Lze hrát po LAN nebo internetu přes Gamespy (není nutné se registrovat) ve dvou režimech: H.A.R.M. vs. Unity, neboli Assault, kde máte v nepřátelské základně ofotit speciálními brýlemi kufřík s dokumenty (7 + 11 map), nebo klasický deathmatch (9 + 10 map) - všichni proti všem. Ty plus mapy obsahuje edice hry GOTY (Game of The Year Edition) - na ni se dá updatovat i předchozí verze patchem zdarma. Kromě toho, hra obsahuje i editor map, ale nějaký složitý. Jinak samotný multiplayer je i přes nestandardní nabídku zbraní (v jaké jiné MP hře můžete použít výbušnou, či omamující rtěnku? :)) a možnost použití dvou druhů vozidel (sněžný skútr a motorka), či vystřelovacího lana, jímž se můžete přitahovat přes úchyty na různých místech mapy celkem nudný. Najdou se sice některé lepší mapy (např. Assault mapa Hydro) a výběr postav je vcelku zajímavý (až vás odpráskne pobíhající tlustá ženská s nickem TCHYNE, tak jsem to já :)), ale jinak je to díky zastaralé grafice už celkem nezajímavé. Co mě ale štve nejvíc, je to pitomé skákání. Aby vás nepřítel špatně zaměřoval, tak je výhodné neustále skákat, což hodně hráčů používá, ale pak to vypadá dost blbě, když všechny postavičky neustále hopsají sem a tam a vy se zaboha nemůžete trefit. Stejně jako v novém CSku by se to mohlo omezit zpomalením - realistické a rozumné. Dokonce ještě dnes v roce 2008 se najdou hráči, se kterými si můžete multiplayer zahrát.
Plusy:
Mnoho různých zbraní od obyčejné pistolky, přes Kalašnikov, až po skvělou sniperku, která má to nejskvělejší ovládání co jsem zatím viděl. Pohled skrz zaměřovač totiž aktivujete pouhým otočením kolečka myši a deaktivujete otočením kolečka na druhou stranu. Dále mnoho všelijakých vychytávek. Například: výbušná rtěnka, přístroj na odkódování zámků, brýle, které slouží jako foťák, infra vidění i detektor min najednou. Ve hře se od začátku do konce nebudete nudit, protože se odehrává po celém světě. Podíváte se do Maroka, Alp, Jižní Ameriky, východního i západního Německa (Francie, Polska, Ruska, Thajska :) - ti kdož hráli a v jednom skladišti nastoupili do vlaku, pochopí proč ten smajlík :) atd...) Různé mise akčně střílecí typu Dooma se střídají smisemi a-la Thief, kde se máte proplížit pod kamerami a zraky strážných a neustále sbírat tajné dokumenty (no teda já anglicky moc neumím, ale když jsem si náhodou jeden z nich přečet a narazil tam na něco ve smyslu: výzkum, panda, erected, penis,... - propána o čem to je??? :) ). Prostě sranda od začátku, až do konce.
Mínusy:
Thiefovské mise jsou sice hezké, ale šíleně obtížné (to nejsem žádná sračka: oba Thiefy jsem dohrál celkem v pohodě). Máte se například dostat k vysílačce, která je od vás 100 metrů v jakési garáži. U ní jsou 2 strážní, které nesmíte zabít a jenom co vystrčíte čumák, tak vás zmerčí a spustí poplach. V těchto misích mohli autoři trochu nepřátelům přistřihnout zrak, ono se to totiž nedá dohrát, když vy je sotva uvidíte a oni už zmáčknou alarm. Zrovna tak některé mise mají tak nejasný cíl, že jsem fakt nepochopil, co v nich dělat. Když jsem například beze zbraně promluvil s civilistou - bez jakéhokoliv důvodu - Mission Failed! Chtělo by to prostě dát hráči větší volnost v herním prostředí a ne za každou prkotinu - Mission Failed! Grafický engine je již dost zastaralý. Nějak jsem nepochopil, jak se používají některé věci z inventáře. Například lano po kterém se dá vylézt jsem ani nevěděl čím ho jako vystřelit nebo co ... A pro neangličtináře nudně dlouhé a ukecané brífinky bez titulků.

Ovládání:
Šipky nebo W, S, A, D - pohyb.
Myš levá - střelba.
Myš pravá - použít (otevřít dveře, promluvit s někým, sebrat, ...).
Kolečko myši - zaměřovač sniperky.
Mezerník - skok.
C - skrčení.
1 - 0 - zbraně (1 = holé ruce).
] - položky inventáře (potvrdit levou myší).
Levý Ctrl - výběr sekundárního módu zbraně nebo věci (když jej má).
Tab - statistika mise/ úkoly mise.
Esc - menu.
F6 - rychlé uložení.
R - dobití zásobníku.

Cheaty:
Save pozice.
Během hry: "T" +

mpimyourfather - nesmrtelnost (vězte, že když vám nesmrtelnost nefunguje v poloze "God mode ON", tak správná poloha nesmrtelnosti je "GOD mode OFF" - odzkoušeno!!! :) Nastává to například po nahrání pozice apod... Když vám tedy ubývá zdraví nebo štít, tak toto heslo napište a vůbec nehleďte na to, že se zobrazí "God mode OFF" jste nesmrtelní !!!
mpwegotdeathstar - neomezená munice.
mpkingoftehmonstars - všechny zbraně a náboje.
mpmaphole - dokončí misi.
mpdrdentz - doplní zdraví.
mpwonderbra - doplní štít.
mpyoulooklikeyouneedamonkey - vylepší štít.
mpgoattech - všechna vylepšení zbraní.
mpmiked - ukončí hru.
mppasscam - pohled a-la Tomb Raider.
mppos - ukáže pozici.No One Lives Forever 2: A Spy in H.A.R.M.S. Way

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Monolith (USA)
Datum vydání: 2002
Hodnocení: 8/10
Žánr: Akční.
Obchod/ Download: 2*CD, nebo download: myabandonware, nebo nolfrevival (s aplikovanými patchi). Je tam i Contrack J.A.C.K..
Recenze: Level 11/2002, z Tiscali Games (+ multiplayer) a z Bonuswebu
Návod: z Tiscali Games: 1.část, 2.část a 3.část.

YouTube.
Čeština: na verzi v1.1 Level 7/2003
Multiplayer: Ano
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK (Pokud chcete nastavit větší rozlišení, tak otevřete v notepadu soubor autoexec.cfg. Je to tam trochu roztahané, kdyžtak dejte hledat "screenwidth" a "screenheight".)
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK

Patch: v1.3.


Recenze:
Velice povedené pokračování, ve kterém navštívíte Japonsko, Sibiř, americké Ohio, Antarktidu, Indii, základny UNITY i HARMu (v druhém případě i podmořskou základnu) a ostrov Khios, kde proběhne velké finále. Ano teroristická skupina HARM opět chystá nějaký průser.
Multiplayer:
Lze hrát opět po síti, nebo internetu, ale tentokrát ve čtyřech režimech. Deathmatch (16 map), teamdeathmatch (16 map), coop (5 map), nebo doomsday (7 map). Počet map počítám i s přídavnými balíky - viz tabulka. V režimu doomsday se jedná o to, že každý tým má v základně připravenou podivnou bombu, jíž chybí tři části. Každý tým má tedy ony zbylé části najít (podle kompasu), sebrat, odnést do základny a vložit je do stroje. Kdo bombu dříve skompletuje - vyhrál. Jinak se MP hraje docela dobře, i když už je celkem problém najít nějaký server, na kterém se hraje. Mapy jsou docela kvalitní a lze na některých použít sněžný skútr. Mezi zbraněmi jsou opět vychytávky, co jinde nenajdete. Třeba banány, na kterých soupeř uklouzne a během toho, co se sbírá ze země, ho odděláte Nebo mechanická kočička, co v blízkosti nepřítele vybuchne. :) Když k tomu přidáme opět velice zajímavé srandovní postavičky, tak si s multiplayerem užijete hodně srandy.
Plusy:
Radikálně byla oproti prvnímu dílu vylepšena grafika. Například vodní hladina vypadá vážně skvěle. Některé mise se dají opět hrát tichým stylem, ale hra vás do něj nenutí, takže se vám nebude stávat jako u prvního dílu, že za každou prkotinu dostanete "Mission Failed". Opět je to skvělá zábava se skvělým humorem na každém kroku. Autoři do hry přidali i RPG element (Já sice RPGčka s takovýmito nesmysly nesnáším, ale tady se mi to docela líbilo.). Po levelech je hromada tajných materiálů v šuplících, skříních atd... Vy jejich sbíráním a prohledáváním získáváte zkušenostní body, které pak můžete investovat do svých schopností. Například upgradem brnění se vám prodlouží lišta s brněním a více vydržíte, nebo když body investujete jinam tak budete třeba rychleji prohledávat mrtvá těla apod. - zajímavé.
Mínusy:
Některé mise jsou rozděleny do více částí a přechod mezi nimi je doprovázen loadingem. Bohužel, když omylem do přechodového bodu vběhnete, aniž chcete, tak se vás hra nezeptá a rovnou nahrává, takže po loadingu se otočíte o 180 stupňů, uděláte krok a nahrává se znovu. :( Většina srandy je v mluvených dialozích, takže ten, kdo moc neumí anglicky, toho moc nepochytí.

DLC:
Map Pack 1 (download): 9 multiplayer map.
Map Pack 2 (download): další mapy.Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Mezerník - skok.
C - skrčit se.
Shift - opatrná chůze.
Q, E - naklánění.
Myš levá - střelba.
Myš pravá - akce, sbírání, nabíjení atd...
Kolečko myši - výběr zbraně.
R - nabít.
H - schovat zbraň.
G - přesouvání těl.
L - baterka.
I, N - inventář.
Tab, Esc - stav mise.
Y - zoom sniperky a kuše.
F 6 - quick save.
F9 - quick load.

Cheaty:
Save pozice.

Během hry: "T" +

god - nesmrtelnost (Stejně jako u prvního dílu si tím nebuďte tak jistí a když vám bude ubývat zdraví, tak nahoďte "God mode off" No podle mých zkušeností po loadu, nebo startu nové mise je to potřeba napsat asi třikrát.).
ammo - doplní náboje.
guns - všechny zbraně.
armor - doplní brnění.
skillz - mnoho zkušenostních bodů.
poltergeist - neviditelnost (platí to samé jako pro nesmrtelnost).
pos - ukáže pozici na mapě.
baddaboom - nepřátelé budou po výbuchu létat vysoko.
rosebud - sněžný skútr.

A na závěr jedna skvělá rada přímo ode mě:
Pokud nemůžete sehnat klíč od nějakého sejfu (vím o dvou takových ve hře), tak vězte, že sejf se dá vybrat i zavřený!!! :) Stoupněte si vpravo od dvířek a zjistíte, že je škvírou vidět dovnitř. Pak stačí jenom šikovně nastavit kurzor myši na objekt uvnitř a seberte ho!!! :)