Metal Gear 1 a 2

- První i druhý díl již vyšel kdysi dávno a za moc již dnes nestojí - archaická 2D grafika, ... Novodobé díly jsou daleko lepší.


Metal Gear Solid


Metal Gear Solid 2: Substance (Sons of Liberty)Metal Gear Solid 3: Snake Eater & SubsistenceMetal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

- Vyšlo pouze na Playstation 3.


Metal Gear Rising: Revengeance

- Vyšlo sice i na PC, ale nejedná se o plíživou hru, ale šíleně krvavou, japonskou rubačku.


Metal Gear Solid 5: Ground Zeroes
Metal Gear Solid 5: The Phantom PainMetal Gear Solid Delta (PREVIEW)

Metal Gear Solid

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Konami (Japonsko)
Datum vydání: 2000

Master Collection Version: 2023
Hodnocení: 9/10
Žánr: Akce - stealth.
Obchod/ Download: 2* CD, nebo GoG.

Master Collection Version: Steam.
Recenze: Level 10/2000, PPK 4/2001, z Tiscali Games a z Bonuswebu (PSX: Level 2/99)

Master Collection Version: Vortex a Tiscali Games.
Návod: Level 10/2000, abecedaher.cz a z Bonuswebu.

YouTube.
Čeština: z Bonuswebu
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: OK (bohužel pouze softwarový grafický režim v 640*480)

Master Collection Version: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Stáhněte si crack přidávající navíc možnost hrát v rozlišení 1024 x 768.

Master Collection Version: Ne.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): Stáhněte si crack přidávající navíc možnost hrát v rozlišení 1024 x 768 a použijte na hru kompatibilitu s Windows 98, nebo XP.

Master Collection Version: OK


Recenze:
Skvělá špionážní akce z Playstationu je tady!!! Příběh se má tak, že jednu americkou základnu na Aljašce obsadí skupina teroristů. To by nebylo tak hrozné, ale na základně jsou jaderné zbraně a speciální obrovský bojový robot, se kterým chtějí dobýt svět. Vy jste povoláni ze zálohy, jako speciální agent a máte tomu zabránit. Pomocí miniponorky se dostanete do přístaviště základny a dál je to jen na vašich schopnostech. Pomocí vysílačky dostáváte pokyny od velitelství, případně si můžete kdykoliv zavolat o nějakou radu. Pokud se do hry pustíte jako do nějaké obyčejné střílečky, tak brzy shledáte, že tudy cesta rozhodně nevede a vaše zběsilá akce leda spustí poplach a na place se budou znovu a znovu objevovat nepřátelské posily, na které vám ani nestačí náboje. Nezbývá tedy Rambo styl opustit a potichoučku se levely proplížit pečlivým sledováním hlídkových tras strážců. Na boj samozřejmě někdy také dojde, ale většinou jsou to situace nachystané level designérem. Například koncoví bossové apod. Nedáte-li si větší obtížnost než normal, tak máte vpravo nahoře radar, kde krásně vidíte, kam který voják, nebo kamera vidí. Když vás někdo uvidí, tak vyhlásí poplach a radar zmizí. Místo něj se objeví časomíra (10 sekund) a pokud vás do jejího uplynutí už nikdo nezmerčí, tak je poplach odvolán.
Master Collection Version:
Nově vydaná verze hry v roce 2023. Čekalo se, že bude nějak optimalizovaná a mírně vylepšená, ale Konami se na to vyloženě vysralo a dostáváte v podstatě původní hru, zapouzdřenou v nějakém emulátoru. Ne, tohle kupovat nebudu a zůstanu u GoG verze!
Plusy:
Bombastická skrývací akce na základně plné teroristů, se kterými si můžete krásně vyhrát. Můžete třeba poklepat na zeď a hlídač uslyší rámus, nad hlavou se mu objeví otazník a jde se na místo podívat. Nebo se k němu zezadu připlazit a omráčit ho, atd... atd... Hlídači reagují nejen na zvuk, ale i na stopy ve sněhu. Zajímavé zbraně, například Nikita - raketomet, u kterého si po výstřelu rakety můžete zapnout kameru na střele a z jejího pohledu ji navádět na cíl - SUPER!!! :) C4 výbušnina - položit na místo, kudy chodí strážný, zpoza rohu počkat, až přijde a BUM!!! :) Zajímavý děj vyprávěný animacemi. Mnoho tréninkových misí. Skvělý efekt kouření se v kruté aljašské zimě od úst postav. Precizně nadesignované levely, ve kterých se můžete dokonale vyblbnout.
Mínusy:
Snad jenom trochu málo barevná a rozpadající se grafika. Doufám, že mi firma Konami zaplatí tu rozbitou klávesnici od toho závěrečného souboje s Liquid Snakem!!! Já se ho jak vůl snažím porazit, mlátím do toho jak debil, nadávám sprostě, jak hovado a nakonec zjistím, že mi z toho zběsilého mlácení odešel mezerník!!! :( :)))

Ovládání:
X - pohled z očí.
ŠIPKY - pohyb.
Mezerník - akce.
Ctrl - útok.
Shift - plazení, dřep.
Q - předměty (vybrat šipkama).
A - inventář (vybrat šipkama).
W - zbraň.
S - cyklování zbraní.
Tab - vysílačka, výběr.
Esc - pauza, menu.

Cheaty:
Save pozice.

Spustit hru s parametrem."-cheatenable" a ve hře:

F2 - nesmrtelnost.
F4 - nekonečná munice.
F5 - změna pohledu.
F6 - změna pohledu.
F7 - Fast Level Restart.
F8, F9, F11, F12 - Texturing Modes Switching.


Metal Gear Solid 2: Substance

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Konami (Japonsko)
Datum vydání: 2003

Master Collection Version: 2023
Hodnocení: 8/10
Žánr: Akce - stealth.
Obchod/ Download: DVD, nebo GoG.

Master Collection Version: Steam.
Recenze: Level 3/2003, z Tiscali Games a z Bonuswebu.

Master Collection Version: Vortex a Tiscali Games.
Návod: Na stránce Scorpions Cheateru, na Bonuswebu: 1. část a 2. část a na Tiscali Games (neúplný - jen dvě části) 1. část, 2. část.

YouTube.
Čeština: na verze v1.00 a v2.00 download (češtinář úpí :))
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

DVD: Windows XP by jí vadit neměly, ale vyžadují starší grafickou kartu se staršími ovladači. Mě se hru podařilo rozjet myslím na GeForce 2 MX400 PCI s ovladači v28.90 nebo v31.40. S GF6600GT jsem neuspěl. Hra se sice spustila, ale jak píšu v mínusech, tak to byl zelený blivajs bez textur a byl vidět jen HUD. Při začátku mise, kdy máte vyfotit MG ze všech stran se hra navíc kousne, takže nemůžete dále hrát... :(

Nebo je tady ještě jedna rada (zatím jsem ji nezkoušel):
1. nainstalujte hru
2. nainstalujte patch v2.0: download
3. pokud opet nejede, tak v nastaveni snizte kvalitu modelu na low (údajně funguje na nVidia 7600GT)

Master Collection Version: ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

DVD: První (jednodušší :)) postup:
1. Nainstalujte hru (full instalace).
2. Nainstalujte patch v2.0: download
3. Stáhněte mgs_2_fix a vyextrahujte ho do složky "bin".
4. Spusťte hru. :)

Druhý (složitější) postup:
1. Stáhněte si program Creative Alchemy Universal.
2. Hru opatchujte patchem v2.0: download.
3. Nainstalujte a spusťte Creative Alchemy a přidejte "ADD" Hru MGS2. Do pole "Use game path" zadejte cestu ke hře (standartně: "C:\Program Files (x86)\Konami\MetalGearSolid 2 Substance") a do pole: "Instal into Sub Folder" napište ještě složku: "bin". Pak vytvořený záznam přehoďte zleva doprava.
4. Spusťte hru. Pokud by ještě nechtěla jet, tak zkuste ještě nastavit na spouštěcí soubory kompatibilitu s Windows XP.

Mě se hru takhle podařilo rozjet na Radeonu 4870 i když původně naběhla jen černá obrazovka. Creative Alchemy je program určený na zapnutí vícekanálového zvuku u starších her ve Windows Vista/7, ale kupodivu má nějaký vliv i na celkové rozjetí hry. :) Potom co v něm hru takhle nastavíte, tak ho už nemusíte spouštět.

Master Collection Version: ne.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): GoG: OK

DVD: OK
1. Nainstalujte hru (full instalace).
2. Nainstalujte patch v2.0: download
3. Stáhněte mgs_2_fix a vyextrahujte ho do složky "bin".
4. Spusťte hru. :)

Master Collection Version:
Nainstalujte si neoficiální fix. Článek o fixu na Bonuswebu.


Recenze:
Dokumentace k Metal Gearu (gigantický robot s atomovým arzenálem zničený na konci prvního dílu) se díky proradnému Revolveru Ocelotovi dostala na černý trh a tak tuhle hračku již má ve výzbroji každá větší země. Solid Snake se stává členem organizace Philantropy, jež má za cíl tyto zbraně monitorovat. Dozví se, že USA mají nový prototyp s názvem Metal Gear Ray, jež má likvidovat své zastaralé bratříčky a ten je převážen na tankeru na tajné místo. Snake je na tanker vyslán, aby na něj dohlídnul. Po tom co na tanker dorazí je tanker obsazen chlapíky s ruským přízvukem. Jak se později ukáže, tak chlapíci pracují pro Revolvera Ocelota. Po úvodní epizodě na tankeru se vám změní vaše postavička na Raidena, za kterého budete hrát zbytek hry, protože Snake po první epizodě údajně zemřel a Metal Gear se někam vypařil. S mladým blonďákem Raidenem budete infiltrovat Big Shell, což je velká struktura plošin nad mořem kousek od New Yorku v místě, kde se v první epizodě potopil tanker s Metal Gearem. Došlo tam totiž k velké ekologické havárii, kvůli které tam musel být Big Shell vybudován. Časem se z téhle obří čističky stala národní kulturní památka boje proti ekologickému znečištění. Člověka až mrazí z toho, jak je to podobné nedávné havárii v Mexickém zálivu. :) Big Shell ale obsadili nějací teroristé a hrozí jeho odpálením, což by způsobilo obrovskou havárii, která by zamořila toxiny celý nedaleký New York a zamořila chemikáliemi obrovský kus moře. Na Big Shellu mají jako rukojmího i prezidenta USA s jeho atomovým kufříkem a jak se později ukáže, tak to není jen nějaká obří čistička... K příběhu bych napsal víc, ale nechci spoilerovat a pokazit tak zážitek těm, co hru ještě nehráli. :) Děj je totiž opět plný zvratů, zrad a odhalení, což je doprovázeno velkou řadou filmečků. Místy je to až moc ukecané a zamotané. :) Jinak vás opět čeká excelentní mix plížení mezi strážemi a akce.
Master Collection Version:
Nově vydaná verze hry v roce 2023. Čekalo se, že bude nějak optimalizovaná a mírně vylepšená, ale Konami se na to vyloženě vysralo a dostáváte v podstatě původní hru, zapouzdřenou v nějakém emulátoru. Ne, tohle kupovat nebudu a zůstanu u GoG verze!
Plusy:
Opět skvělá tajná plížička. PC verze obsahuje opět velký nášup tréninkových misí, jež si konzolisté museli dokoupit samostatně. Možnost ukládání kdekoliv, i když trochu blbě přes vysílačku a jak píšu v mínusech, tak vás to někdy nehodí skutečně tam, kde jste si skutečně uložili. Nejjednodušší obtížnost je vážně hodně jednoduchá (i boje s bossy). Všude se válí plno munice a rationů (jídlo - lékárničky), takže musíte být pěkné nemehlo, abyste zemřeli. :) Na mnoha místech jsou opět různé skryté místnosti a prostory, jejichž objevením získáte příjemné bonusy navíc. I když jsem v grafickém nastavení hry nenašel rozlišení mého nového LCD monitoru 1920*1080, tak při nastavení toho maximálního se obraz roztáhl hezky po celé ploše monitoru bez nějakých černých pruhů, takže můžete tuhle postarší hru hrát v HD. :)
Mínusy:
Tak tady toho bude hodně. :( Hra, která se ještě dnes prodává za 1200,- Kč (3 roky po vydání!!!) nemá patch, jež by ji umožnil hrát na nových grafických kartách. Měla by fungovat jen na GeForce 256, 2, 3, 4 a Radeonech 8500 až 9800 (s patchem v2.0) na jiných grafikách je to sázka do loterie a s mou, již poněkud postarší GF 6600GT hra nejede. Respektive jede, ale samotná herní obrazovka obsahuje pouze radar, ikony zbraní, předmětů, ukazatel života a zbytek je takový zelený blivajs bez textur, který se sice celkem dá hrát, ale s velkými obtížemi, protože toho moc vidět není. Co si ti výrobci myslí, že dnes prodávanou hru za 12 set nepřipraví na hraní na dnešních počítačích?! To je takový problém usyslit nějaký pitomý patch?! Bohužel, i když už máte počítač se starší podporovanou grafikou, tak stále nemáte vyhráno. Je totiž třeba nainstalovat její starší ovladače (nejlépe z jejího instalačního CD-čka). Mě hra šlapala například na verzích ovladačů v28.90, nebo v31.40. Bohužel takto jsem si zahrál jen první (kratší) kapitolu ze dvou a to ještě ne celou. Při začátku poslední mise, kdy mám vyfotit Metal Geara ze všech stran a spustí se mi na to časový limit, se mi hra pravidelně zasekne. Nepomáhá ani několikáté nahrání předchozí save pozice, takže jsem bohužel nemohl na této HW konfiguraci hru dohrát - čert ví, kde je problém. :( Hru se mi podařilo dohrát až ve Windows 7 s pomocí prográmku Creative Alchemy (viz. tabulka hry nahoře) a grafikou Radeon HD4870. Další závažný problém představuje ovládání. Nevím čím to je, že programátoři vytvářející porty z Playstationu si nemůžou zahrát nějakou PC hru, aby zjistili, jaký je standardní rozložení kláves, na jaké jsou PC hráči zvyklí, že musí tyto porty tak nemožně nastavit. Pokud například budete v hlavním menu vybírat položky Entrem, tak zjistíte, že se vám menu akorát restartuje. Položky menu se prostě potvrzují tabulátorem. Další problém nastane, když si budete chtít uložit a zmáčknete Esc, což vám hru minimalizuje a na ploše vám vyskočí hlášení, že se pokoušíte ukončit hru bez uložení. Hra prostě žádné menu během hry, kde byste si mohli třeba uložit nemá a ukládá se přes zavolání na vysílačku. Ale čert vem mizerné rozložení kláves, vždyť se dají klávesy předefinovat... Tak si otevřete menu s nastavením kláves a uvidíte položky s názvy funkcí jako: Left U, Left D, Left R, Left L, Right U, Right D, Right R, Right L, L1, L2, L3, R1, R2, R3... ??? Co to je, propáníčka!??? I když jsem měl kdysi Playstation, tak se mi nějak nezdá, že by měla tahle mašinka na ovladači tolik kláves. Ale co je proboha PC hráči do toho, jaké je ovládání této hry na Playstationu?! Proč tam nejsou názvy akcí, co ty klávesy provádějí?! Hold mi nezbylo, než si tento dialog vytisknout a zkoušet co která klávesa dělá přímo ve hře a vypsat si to na papír (výsledek mého snažení vidíte o pár řádek níže). Navíc je, co se týče ovládání další řada problémů způsobena tím, že není možné provést některé akce v určitých režimech. Třeba když máte zapnutý pohled z očí a chcete si navolit, nebo schovat zbraň, tak to nejde a musíte si kvůli tomu pohled vrátit na pohled třetí osoby - proč??? Další - míření v pohledu třetí osoby je pěkně na pytel (nemáte jak ovládat pohyb rukou nahoru a dolů a můžete se leda pohybovat otáčením kolem dokola) a tak je lepší střílet v pohledu první osoby. Bohužel střílení v tomto pohledu také není žádný med a to kvůli tomu, že hra nepodporuje myš a míření šipkama je odporně toporné a nepřesné. Navíc není možný v pohledu první osoby pohyb. Střelecké souboje jsou tím pádem noční můrou hry. Vzhledem k tomu, že je hra z Japonska, tak někomu nemusí sednout, že hra není moc realistická a například herní postavy, ať už kladné, nebo záporné jsou poněkud komixového typu. Japonci mají prostě "trochu" úchylný kulturní styl a to nemusí sednout každému. :) Ale zase na rozdíl od jiných japonských her je na tom ještě MGS docela dobře. :))) Hra taky nějak divně nahrává sejvy. Někdy vás to dá tam, kde jste si hru skutečně uložili a někde vás dá jakoby na nějaký nejbližší checkpoint. Třeba když vám v některé misi běží časový limit (taky mínus - nesnáším časové limity) a vy si, když se vám daří, raději na každém rohu ukládáte a pak něco pokazíte a nahrajete kvůli tomu raději sejva, tak vás to klidně hodí na začátek časového limitu a musíte to jít celé znovu. Nahrání sejvu ani nevím, jak ve hře provést. Řešil jsem to ukončením hry "ESC"/OK a opětovným spuštěním a "Load". Hra je pěkně nenasytná co do místa na disku (na hru z roku 2003). Při minimální instalaci slupne 3,5 GB místa a při maximální instalaci dokonce 7,6 GB!!! Češtinu instalujte jen na vlastní nebezpečí. Ty překlepy s chybějícími písmenky by zas tak nevadily, ale ten pravopis i/y to je děs. :) Grafika je dost kostrbatá a v hnusném zeleném odstínu. Vypadá to dost bídně i na svou dobu vydání (2003). I design levelů je dost jednotvárný a nezáživný. Nejdřív kostrbatý tanker a pak kostrbatá železná konstrukce nad mořem.

Ovládání:
Šipky (i na numpadu) - pohyb.
N, Y, num0 - skrčit se.
X, ,(čárka), C - boj.
A, num1, num7 - inventář (výběr šipkama).
V (možná i W) - otvírání dveří (držet), výskok na nízkou překážku, nástup na žebřík, přeskok zábradlí a chycení se pod ním atd...
Enter - vysílačka (v menu o úroveň nahoru).
B, levý Ctrl - pomalý pohyb.
E, Mezerník, num5 - pohled z očí (mum5 - trvalý).
Tab - pauza (v menu potvrzování).
S, C, U - střelba (výstřel padne až po puštění klávesy, když si to rozmyslíte a nechcete vystřelit, tak během držení klávesy pro střelbu zrušte zbraň klávesou "F". Pokud máte pohled první osoby, tak jej na zrušení zbraně musíte nejdřív vypnout klávesou "mum5").
C (bez navolené zbraně) - vzít omráčeného nepřítele a odtáhnout ho někam (při puštění z něj někdy vypadnou věci (obvazy, náboje,...), nebo chytit nepřítele zezadu, jako rukojmího.
F, num3, num9 - schovat/ vytáhnout zbraň (držet = výběr zbraně (šipkama)).
num0 - použít "RATION" (obvazy) (musí být navolený v inventáři a zmáčknuta klávesa "A").
Pravá myš (2x) -  odkliknutí vysílačkových dialogů.
Zavolání frekvence 140.96 na vysílačce - uložení hry.

levý Shift - neznámá funkce "Slow".
I - neznámá funkce.
M - neznámá funkce.
L - neznámá funkce.
J - neznámá funkce.
D - neznámá funkce "action".
K - neznámá funkce.

Cheaty:
Save pozice.
Další save pozice.

All VR missions and characters:
Start a new Missions file, then enter UUDDLRLRBA as a name.

Digital camera:
Successfully complete the game. The digital camera will be available when a new game is started.

The digital camera is locate in Strut E Shell 1. Go to the bottom of the screen and locate the platform with three red lights on it. Climb up onto it and equip the Z.O.E. Box. When the conveyor stops, press [Action] to climb on. You will be taken to another room. Press [Action] again to get off and retrieve the Digital Camera. Exit the room in the same fashion.

Bonus items for dog tags:
Collect the following percentage of total dog tags per chapter on any difficulty level to unlock the corresponding bonus.
Information in this section was contributed by Allen.

Tanker Chapter
Unlimited ammunition bandanna: 46 dog tags (30%)
Stealth apparatus: 76 dog tags (50%)
Plant Chapter
Unlimited ammunition wig: 73 dog tags (30%)
Stealth apparatus: 121 dog tags (50%)
Orange wig (grip gauge will not diminish): 170 dog tags (70%)
Blue wig (Oxygen gauge will not diminish): 218 dog tags (90%)
Costume and weapon bonuses:
Complete all of the Snake Tales twice. Complete 100% of all VR missions. Then, complete the entire game under any difficulty setting. Start a new game with the save file that was completed. You should now have access to Snake's Tuxedo and Metal Gear Solid costumes in the items list. The M4 and AK7 rifle will also be placed somewhere within the Tanker.
Information in this section was contributed by JAyStAtiOn03.

Sunglasses:
After completing the game two times, Snake and Raiden will be wearing sunglasses.
Information in this section was contributed by Carnyritter.

Watch:
The second time you play the game, Raiden will not only wear sunglasses but when you pull out the SOCOM or any other gun, he will be wearing a watch on his left hand in first person view.
Information in this section was contributed by Cyberwarp3322.

European Extreme difficulty:
Successfully complete the game under the normal difficulty setting.

Boss survival mode:
Successfully complete Sons Of Liberty under any difficulty setting.

Photograph mode:
Successfully complete bomb disposal mode, hold up mode (alternative missions), and eliminate mode to unlock photograph mode in the VR Missions.

Casting theater option:
Successfully complete Sons Of Liberty under any difficulty setting.

Ninja Raiden:
Successfully complete 50% of the VR missions as Raiden to unlock Ninja Raiden in the VR Missions.

Raiden X:
Successfully complete 100% of the VR missions as Raiden and Ninja Raiden.

Pliskin:
Successfully complete 50% of the VR missions as Snake.

Tuxedo Snake:
Successfully complete 100% of the VR missions as Pliskin.

Metal Gear Solid 1 Snake:
Successfully complete 100% of the VR missions as Snake, Pliskin, Tuxedo Snake, Raiden, Ninja Raiden, and Raiden X.

Alternate ending sequence:
Successfully complete a Snake Tale to unlock the M9. Begin game play and use M9 to stun the Bosses instead of killing them to view an alternate ending sequence.

Hint: Plant chapter: Angry characters:
When you are covering E.E. with the sniper rifle, shoot a lot of birds. They will contact you on the CODEC. The next time you try to save, Rose will get mad at you.
Information in this section was contributed by Egor Kovalev.

After you get the Coolant do not waste any time and go directly to CD connecting bridge. You will see Snake in a box and a guard who is knocked out. Take out your gun and shoot him as many times as possible. Then, get a box in strut E, equip it, and call Snake. He will then talk about loving your box.
Information in this section was contributed by Egor Kovalev.

Select a ration and call Snake. Jack/Raiden will tell snake a secret about Rose.
Information in this section was contributed by Egor Kovalev.

Go to hostage room in Shell 1 Core and find Jennifer. Note: She does not have a gag. Use your directional microphone two times to ask her. The second time she answers "Stop don't touch me!", because she was violated by guards.
Information in this section was contributed by Egor Kovalev.

Tranquilize Jennifer her and crawl under a table. Take out your camera, take a picture of her crotch, and save it. Call the Colonel and they will protest.
Information in this section was contributed by Egor Kovalev.

Hint: Plant chapter: Emma comments:
When you are sniping the guards to get Emma across the oil fence, get Snake to snipe for you. Use the directional microphone to listen to Emma talk to herself. She says things about how she thinks Raiden is cute.

Hint: Plant chapter: Shaver:
You can get the shaver in the Plant chapter only under the extreme difficulty setting. You will give it to Snake later, who will shave his beard near the end of the game.

Hint: Plant chapter: Waking the President:
In the Plant chapter in the Extreme and European Extreme modes, you have to wake up the President. To do this, throw a stun grenade at the wall directly in front of the elevator. When he wakes up, go to the wall and put your back against it. Then, find a location where there are no crates and keep knocking. When he gets there, run to the place where you have to shoot out the Nikita. That will distract him and move him from the electric box.
Information in this section was contributed by Eminem4Eva1181.

Hint: Plant chapter: Bird talk:
Go to B2 of the Shell 1 Core. Eliminate all guards and find the caged parrot. You can teach it to say "You must be Ames" by pointing the Directional Mic at it and pressing Action several times. Firing different weapons at the bird will also cause it to say new things. For example, Coolant Spray will cause the bird to say "This sucks".
Information in this section was contributed by Ben' Bomu' Krefta.

When you are in the computer room on B1 of the Shell 1 Core with guards in it, if you shoot the bird, he will say "Enemy spotted, send reinforcements" and the game will enter Alert mode.
Information in this section was contributed by Chris Unwin.

Hint: Plant chapter: Easter Island head:
Look under one of the desks in the computer room on B1 of the Shell 1 Core , you will see an Easter Island head (Masi).
Information in this section was contributed by Chris Unwin.

Hint: Plant chapter: Boxes:
In the strut where the boxes are located, you can put on a box and go to the bottom. Once there, you climb on the box delivery port and wait for the conveyer belt to stop. Depending on what box you have on, the belt will take you to where those boxes are supposed to go. For example, the orange boxes will take to the cafeteria.
Information in this section was contributed by Emmitt Hampton.

Hint: Plant chapter: Sick guard:
When you are in the Shell 1 Core listening to Ocelot and Solidus using the directional microphone, point it to the left of them (just to the right of the flag pole). You will hear the same guard from Metal Gear Solid on the toilet. He makes some funny comments and says what happened to him and how he ended up at the Big Shell.
Information in this section was contributed by Mr.Mutombo.

While walking Emma and covering her with the PSG-1, when she reaches the second tank use your directional microphone. He will halt and let Emma go free then discover that he has allergies on good looking women.
Information in this section was contributed by Egor Kovalev.

Hint: Plant chapter: Thermal Goggles:
When you are at the beginning with Raiden (and he is wearing scuba gear), dive into the water. The Thermal Goggles will be almost at the bottom, in the right corner. You will see a package in the water if you look carefully.
Information in this section was contributed by Solid Snake (K.v.L.).

Hint: Tanker chapter: USP Suppresser:
After completing the game once and saving it, start a new game with the saved data. On the Navigation Deck after the battle with Olga, go up the ladder to where you would normally get the Thermal Goggles. On the middle platform, before the goggles, should be a USP Suppresser on the left. You can now equip the USP with it and muzzle the gunfire for the rest of the Tanker chapter.

After you complete the Tanker chapter three or four times, you can find the USP Suppresser on the navigational deck after you defeat Olga. It is located on the second floor on the lookout, near where the thermal goggles are found.

Hint: Tanker chapter: Thermal Goggles:
After defeating Olga, walk up the stairs. You will see a ladder. Climb it and go all the way to find the Thermal Goggles.
Information in this section was contributed by Solid Snake (K.v.L.).

Hint: Tanker chapter: Secret passage:
In the Holds 2 room, go all the way to the left to find a hatch. Open it, and you will climb down into a small area. Crouch and go through the vent on the ground. You will eventually see a gun clip fall through and a man will start talking. His shadow will be on the ground. Wait there until his shadow leaves, then move through the area. After you get past that, you will reach an opening and an intermission sequence will begin. After it ends, crawl through a vent on the right side of the small room. After you crawl through, you will find a ladder. Climb up the ladder, and it will lead you to a small perch. Look down at the bottom of Metal Gear RAY, and you will see Ocelot standing there. He will then go away. You can keep doing this and experiment with things to do with Ocelot.

Hint: Tanker chapter: Vulcan Raven action figure:
Immediately when you enter the engine room, there is a small Vulcan Raven figure standing on the ground with a flashlight shining on it. If you shoot it, it will start shooting very small balls around and will repeatedly say "Raven!", or something similar.

Hint: Tanker chapter: Angry characters:
Take three pictures of women, three pictures of the Marine Commandant, three pictures of Ocelot (in Hold 3; he is only found if you crawled under the ground), and a picture of two lockers just before Simtex Defusal. Otacon will have some funny responses.
Information in this section was contributed by Egor Kovalev.

Look at Olga and call Otacon.
Information in this section was contributed by Egor Kovalev.

Keep pressing the remote about twelve times in Hold 2.
Information in this section was contributed by Egor Kovalev.

When you pass Simtex and hear "Virazano bridge check point passed", run until you see a guard and press against the right wall. When the guard stops, peek through the corner. The pipe will fall and the guard will not notice you. If you keep still, look at the radar to see a second guard coming. He will save you.
Information in this section was contributed by Egor Kovalev.

Hint: Tanker chapter: Snake laughing:
While going through the rooms with all the Marines, stop in the second room next to the projectors. Look on the left hand side of the table that they are on. You should find a button there. Face it, and press [Action]. It should switch the screens that the projector is on. Repeat this, and eventually something else will appear on the blank screen. Continue pressing the button until it cuts to a sequence where Snake keeps pressing it. Note: Eventually something will happen and you will be caught and fail. Also, pay attention to which screen the Marines are looking at for an added laugh.
Information in this section was contributed by Tommy.

Hint: Tanker chapter: Alerted poster girls:
When you are in the room with all the lockers, open one of them with a girl's picture on it. Go against the locker door. Go nearly inside the locker and knock on the girls leg. She will now have an exclamation point above her, and there will be a clearing or an alert mode in play -- just quickly go into the locker and crouch. You can knock on her leg about six times in a row and the guards will be confused for awhile.
Information in this section was contributed by LosTiNThAWorLD89.

Hint: Defeating Solidus:
In the final battle with Solidus, before he sheds the tentacles from his suit, you can run off the side of the building and hang on the ledge. Solidus will come over and say "What are you doing?" and go for an overhead double sword strike. When he does this, press the button to climb back up and Solidus's attack will go through you, giving you a free shot at him. This can also be done to avoid his homing missiles, but you have to climb back up at just the right time to avoid all four.
Information in this section was contributed by Chris Parker.

Hint: Defeating Vamp:
As soon as the fight begins, run over to Vamp and get as close as possible to him without falling into the water. Quickly equip the stinger missile launcher and begin to constantly bombard him with missiles. Tap the button as fast as possible to defeat him in about fifteen seconds.
Information in this section was contributed by Mudbugs03.

Under the extreme difficulty setting, at the beginning of the battle when Vamp bows, shoot him with the Stinger. You might be able to do this two or three times if you are lucky. As soon as he goes underwater, shoot the lights out quickly before he comes back up. When he first goes underwater, he will come back up after about one sixth of his oxygen is used, unless of course you shoot him while he is underwater (which will deplete his oxygen after a few shots). If you shoot the lights, you will most likely not have enough time to shoot him while he is underwater. Throughout this battle, Vamp will alternate between standing above you while throwing knives at you, and chasing you around on the catwalk trying to slash at you. He always starts the battle by going above you while throwing knives. When Vamp throws knives while above you, wait until he starts throwing them in rapid succession. When he does this, try to anticipate his movements so you will end up directly beneath him once he finishes throwing the knives. As soon as he stops, fire repeatedly with the Stinger. You should be able to hit him about three or four times. When he goes underwater after throwing knives at you from above, place a Claymore mine on the catwalk to the right as you enter the room. Then, stand on the southern-most catwalk in the room as you enter. Stand to the right of the line that is in the middle. When Vamp comes up, he will run directly into the Claymore, causing him to go back under. When Vamp's life bar reaches about one third, he will change his knife throwing pattern. He will throw two knives in rapid succession, then pause for a second or two before throwing a third knife. He will do this three times before going underwater. With this knife throwing pattern, it will be difficult to hit him. You may want to dodge his knives rather than try to attack him during this time. If you do choose to attack him, do so by getting your Stinger ready before he comes up. When he comes up, shoot him immediately when he lands. This can be dangerous because you will be open to attack from his knife-throw if you do not hit him. if you do not attack him, a good strategy to avoid getting hit is to run in circles while moving in a zig-zag pattern. Also, do not let him get close to you with your back to him. If this happens, you are very likely to be hit. Once Vamp's life is down to approximately one tenth, he will change his attack pattern. He will move around very quickly and occasionally throw five or six knives simultaneously. The best way to hit him during this stage is to track him with the Stinger and fire just as he is about to throw knives at you (or any other time when you think you can hit him). This last stage is the toughest; you will have to be very quick not to get hit. Try to make sure you have full rations for this battle (especially the last part).

When the battle starts, shoot Vamp. When he goes into the water, run anywhere near an edge and plant a C4 bomb. Then, jump over the edge directly next to the bomb. When Vamp approaches, he realizes that he cannot hit you and jumps down. He will start to walk toward you, and when he steps over the C4, blow him up. He will jump back in the water. Repeat the cycle until he dies. Note: Act quickly, because if he jumps up before you are done, you will be knifed.
Information in this section was contributed by ENTRopt.

Hint: Avoiding detection:
When a patrolling guard sees you, run into a room where the screen goes black and tells you where you are. The game will not go into alert mode, evasion mode, or caution mode.

If you have an a silenced USP/SOCOM, you can shoot at pipes. They are quite common in the game, and, when hit, shoot out steam. This will paralyze or distract an enemy, depending on their proximity to the pipe. Fire extinguishers have the same effect. With a silenced weapon, you can shoot a wall near a guard to make them turn and look at the wall for a few seconds. If you evade a guard's detection in hanging mode and they walk past, press [Action]. Your character will flip over the railing and knock the guard out with the impact. Alternately, you can fall on a guard from hanging mode. If you are out of ammo, unequip your weapon, run at a guard, and when close, press [Crouch]. Your character will either do a somersault or a cartwheel and the impact will knock the guard out. if all else fails, toss a chaff grenade, run and pop off all the guards before the radios work again.
Information in this section was contributed by Brad Kosel.

Hint: Easy radio shots:
To knock out an enemy's radio easily, when you hold them up shoot it (on the belt to the right of their back). Also shoot an enemy's radio when they are knocked out to prevent them from calling for help if they wake up.

If you shoot at an enemy's radio when he is calling for backup, it will be destroyed and you will have a better chance to kill him. This also works if you throw a Chaff Grenade at a enemy's radio.

Hint: Easier Pull-ups:
Instead of doing half an hour of pull-ups, go to a place with two rails at the top and bottom, evenly lined up. Then, do the hang-drop-catch ten or twenty times to get a fast level 2 and 3 grip.

Hint: Automatic rations:
Equip a ration icon. When your life reaches zero, the ration will automatically restore part of your life so you do not have to.

Hint: Deactivating C4 bombs:
When deactivating the "Baby C4 bombs", the last one for the very easy and easy difficulty settings is under the submarine hanging from the ceiling in the bottom of Strut A Shell 1, where you started out as Raiden. The one on the hard difficulty settings always move around the room, usually in the caged area under the stairs or behind the computer controls.

Hint: Collecting claymore mines:
Get near claymore mines, then get into a prone position over them. The claymores will be placed into your inventory
Information in this section was contributed by elsels.

Hint: Coolant defense:
When you are bombarded by guards, do not immediately shoot them. Take out the Coolant spray that Stillman gave you at the start of the game. Spray the Coolant at them and they will protect their faces. While they are doing that. Use the opportunity to shoot the guards and run.
Information in this section was contributed by scott greenaway.

Hint: Bug splatter:
In the Shell 2, B1 after retrieving Emma, go to the elevator. Plant a C4 in the middle of the bugs crawling around on the floor. Walk a short distance away and enter first person view. Detonate the C4. If done correctly, bugs should splatter all over Raiden's face.
Information in this section was contributed by Rick Dieckmann.

Hint: Fire extinguishers:
If you shoot a fire extinguisher and are too close, your character will cough and your health will decrease.
Information in this section was contributed by MVPxNBA138315.

Hint: Rubber duck:
You can find a rubber duck in the water floating in the basement of Shell 2 Core (under the hard difficulty setting). On the way to find Emma, at the second air pocket just before the hallway with two mines, there will be a little yellow rubber duck floating.
Information in this section was contributed by fsemaj.

Hint: Hostage comments:
In B1 of the Shell 1 core, where all the hostages are found, you can get a good laugh by pointing the directional mic. at every hostage except for Ames and pressing Action. Some will be scared, some will get angry, others will simply turn their head away, and some may have something interesting to say. You will eventually find Jennifer, the secret service agent Snake rescued in the "A Wrongdoing" Snake Tale. It is recommend that you have stealth equipped while tying this, as the more racket you cause the more guards will be called in to patrol the area.
Information in this section was contributed by Yaasir Ketwaroo.

Hint: Scared woman:
In Shell 1 Core: Main Hall, go to the flag pole. Put the D Mic up and press [Action] near the woman. Raiden should ask her if she is Ames. Look at her and the floor near her to see that it starts turning yellow.
Information in this section was contributed by Nigel Miles.

Hint: Exploding poster:
When walking through the engine room, you will eventually find yourself underneath a Russian guard that is standing on a ledge hanging above you. If you watch his pattern, you will notice that he is using binoculars to look at the wall. Look around the wall behind you. You will notice that he is looking at another one of the pictures of the Japanese girls. While he is looking at it, shoot it with one of your weapons (preferably the silenced USP if available). When you shoot it, it explodes. Note: Doing this sends you into alert mode; be prepared for the backups.
Information in this section was contributed by Tommy.

Hint: Kissing poster:
When playing as Raiden in the big shell, find the Shell One mess hall. Enter the men's restroom. There will be a girlie poster on door of the stall on the left. Get in that stall and close the door. Enter first person mode and zoom in on the poster. Raiden will make a kissing noise.
Information in this section was contributed by Paul Baxter.

Hint: Masked Snake:
When Emma is crossing the oil fence, look with your PSG-1 sniper rifle. Snake will have a green mask on his face.
Information in this section was contributed by BadboyH20.

Hint: Emma and Snake's funny comments:
When Emma is walking on the oil fence and Snake is in his sniper position, take your Directional Mic and point it at both of them.
Information in this section was contributed by BadboyH20.

Hint: Collecting dog tags:
Use this trick to collect dog tags from nearly all guards. The only drawback is that it may take some time, depending on where you are in the mission; knocking out all other nearby guards before starting and targeting reporting guards last is recommended. If you cannot get close enough to a guard to demand his dog tags without being spotted, begin by tranquilizing him from a distance. Run to where he falls. Pick him up from the shoulders to make sure he is facing up. Position yourself so that you are standing in line with his head (but not literally on top of him). Also, make sure that when he stands up there is enough room in front of him that you can run around and demand his dog tags. When he starts to get up, equip you M9. The moment he reaches a standing position, hold him up. The guard will not have time to turn around and see your character. To wake up guards faster, use either the Coolant Spray technique outlined elsewhere or prop the guard against a wall (feet first, preferably), enter first person view, and punch at the highest part of his body. Both ways will get them up faster, but make sure you are in a good position to hold them up in case they wake up faster than expected. This technique also works well to salvage failed attempts (i.e. you were spotted, panicked, and tranquilized him, which is a good reason never to have your USP or Socom equipped when first holding someone up as you do not risk panicking and killing the guard by accident.)
Information in this section was contributed by bluenote6251.

Go up behind a person and hold them up (point your gun at their back and saying freeze). Go up in front of them then point your gun at their face (the USP or SOCOM recommended). They will say something like "Don't shoot" or "No". They will shake and the dog tags will fall out. Then, shoot them in the head (optional). If they say "Go ahead and shoot me", shoot either their left hand or directly above their head. They will shake and the dog tags will fall out. If they do not shake after that, they do not carry dog tags.
Information in this section was contributed by Adam McClung.

When you are collecting dog tags and do not know if a guard has one, equip the 'Thermal Goggles'. If he has a dog tag, he will be wearing a necklace with a small metal plate on it. His body is red because it is warm, while the dog tag is blue because it is cold. The best way is to tranquilize the guard then turn him over. When he lays on his belly, and look at the body with the Thermal Goggles.
Information in this section was contributed by Solid Snake (K.v.L.).

Hint: Get Hideo Kojima's dog tag:
Play the game on extreme mode. When you meet Snake in Arsenal Gear Ascending Colon to get your things back, knock him out. Unequip your weapon, drag him, and he will drop Hideo Kojima's dog tag.
Information in this section was contributed by James glenn.

Hint: Get Hideo Kojima's picture:
In the Tanker chapter in Hold No. 2 where the Marines are located, take a picture of the right screen with the camera that Snake uses to photograph RAY. A face will flash on the screen when you take the picture. If you upload the photo for Otacon's viewing, he will be scared. The face is Hideo Kojima, the creator of the Metal Gear series.
Information in this section was contributed by JimmyFR14.

Hint: Wake up a guard in sneaking mode:
While Ninja Raiden is in sneaking mode, walk up to a unconscious guard and enter first person view. Send a thrust (stab) into the enemy's head. This will wake him up. Kill the guard and hide his body so the other soldiers will not find it.

While Raiden is in sneaking mode, walk up to a unconscious guard and enter first person view. Aim at the enemy's head, then keep punching him. This will wake him up. Kill the guard or he will call for back up. Hide his body so the other soldiers will not find it.

Hint: Panicked guard:
Go to an area where there is only one soldier (such as the Strut E heliport). Shoot the soldier with the tranquilizer. Next, shoot him with the SOCOM gun in the arm. Take out your tranquilizer and shoot his radio so he cannot use it. Wake him up by spraying him with Coolant. When he wakes up, run and hide somewhere for a few seconds. After that, run in front of him. He will be alerted and try to radio in. After two attempts to radio in, he will run to find another comrade to help.
Information in this section was contributed by aventura03.

Hold up a guard. Afterwards, shoot him in the arm, the leg, then his radio. Stand in front of him and disarm you weapon. He will attempt to call for help, then helplessly limp away.
Information in this section was contributed by Sam Doo.

Hint: Guard with red eyes:
Whenever you kill a guard and shoot his eyes, they normally will not get bloody. However, there is a guard in the Plant chapter where this does not happen. After you have defeated the Harrier you will proceed to a path on the side of one Shell. You should find a guard on the roof that urinates off of it. Use your silenced AK to shoot him down. This is very difficult, but you can have a chance to shoot his head when he speaks about his urge to urinate. If you miss the first time, shoot the wall under him. He will walk to the noise, then return and begin talking again, giving you another chance. When he falls, approach his corpse and shoot his eyes, which still will be open. They will have blood in them.
Information in this section was contributed by dusk.

Hint: Knock out guard with cigarette:
Have Snake or Raiden put a cigarette in his mouth. Then, hold up an enemy and move as close as possible to him. He will start to cough. After he coughs about four or five times, he will fall and become stunned.
Information in this section was contributed by JAyStAtiOn03.

Hint: Choking enemies:
A silent and reliable method for knocking out an enemy is to choke them until they lose consciousness. However, this technique has an extremely high chance of "accidental death" due to the enemy's neck breaking. It takes eleven chokes including the initial grab to eliminate the enemy. Therefore, choking the enemy nine to ten times will result in the enemy being "knocked out".
Information in this section was contributed by Kobra.

Hint: Domino effect with guards:
In the holds, stand next to any guard and do the punch, punch, kick combo. They will go flying, knocking down almost half of the guards. Also grab the guards by the projectors and hold them up. Then, do the combo for longer distance.
Information in this section was contributed by Demonifrit908.

Hint: Bird droppings:
Complete the Tanker chapter with Snake. After that, get to the roof with Raiden. You will see a group of birds. Shoot one with the M9. The rest of the birds will fly around. If you see one go directly above your head, it should send some droppings on you. You have to be in first person view. The bird droppings will also come off the screen when you go back to third person view.

Hint: More air and grip:
To make your O2 or GRIP gauge decrease slower, make sure you have full health. Use Rations to restore your health if needed.
Information in this section was contributed by dusk.

Hint: Codec comments:
When playing as Raiden in the Plant chapter, go into strut C after the intermission sequence where Vamp kills the SEALS. Go into the women's bathroom, open a stall, then go into first person view. Look at the toilet. This may require a few times attempts. Call the colonel and he and Rose will be mad at you and Rose will not let you save the game. You can also go into the men's bathroom and call the colonel when looking at the urinal and he will excuse Rose.
Information in this section was contributed by SolidSnake2513.

When on the Plant chapter, after getting the Stinger Missiles find an area where there are seagulls . Lock on one of them and fire a missile. The colonel and Rose will call you on the Codec with a funny message.
Information in this section was contributed by salnkids.

When playing as Snake in the Tanker chapter, knock out an enemy then take a picture of him sleeping. This also works when you are being chased by the big heavy people with shotguns and take a picture of them. After you have the picture and put them into the computer, Otacon will say that this is not a game.

Hint: VR Missions: Defeating Genola:
When you play the VR Missions as Metal Gear Solid 1 Snake, you will have to fight Genola. To defeat him, simply aim the Stinger Missile Launcher up and look for a lock-on square. Lock on to it and shoot a missile. When it hits, Mech Genola will appear and defeat Genloa.
Information in this section was contributed by Emmitt Hampton.

Hint: VR Missions: Hidden Metal Gear and Z.O.E. games:
When you are in Photography VR Mission Level 3 with Snake, where you are on level B2 Computer Room in the Shell 1 Core, go to where the node is located. Look on the left-side wall using first-person view. You should see a game called "Metal Gear: Ghost Babel" and another game called "Z.O.E.", which is also one of the boxes.
Information in this section was contributed by Chris Unwin.

Hint: Snake Tales (External Gazer): Get taken away by Gurlugon:
On Raiden's seventh variety mission in VR mode, when you fight Gurlugon, equip the enemy uniform and the AK and let Gurlugon attack you. He will stop the attack and fall in love with you. He picks you up and leaves with Raiden, and Raiden tries to get free. Note: This counts as a mission failure, but is funny to watch.

Hint: Snake Tales (External Gazer): Gurlugon kills himself:
When playing through Raiden's variety VR missions and you reach Gurlugon, hide behind the tall box on the left closest to Gurlugon. When the box is destroyed, a magazine appears. Gurlugon will go crazy and ends up killing himself. This counts as a success in the VR mission.

Metal Gear Solid 3: Snake Eater & Subsistence

Oficiální stránky
Výrobce: Konami (Japonsko)
Datum vydání: Playstation: 2004

Steam: 2023
Hodnocení: 8/10
Žánr: Akce - stealth.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Playstation 2004: Tiscali Games a Bonusweb.

Master Collection Version 2023: Vortex a Tiscali Games.
Návod: YouTube.
Čeština: Ne.
Multiplayer: Měla verze Subsistence na Playstationu, ale dnes už nejde ani není v PC verzi.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Ne.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): Master Collection Version:
Nainstalujte si neoficiální fix. Článek o fixu na Bonuswebu.

Recenze:

Další díl slavné pošahané špionážní ságy Hideo Kojimy. Děj nás zavede do období studené války (rok 1964). Hrozí vypuknutí třetí světové války a Snake (dabér David Hayter) tomu musí zabránit. Začínáte v daleké ruské tajze, kde máte v jednom tajném komplexu najít a přivést vědce Sokolova. Jste v přísném utajení a máte tedy jen uspávací pistolku. Děj hry je velmi spletitý, plný šílených zvratů a figurují v něm opět osoby s různými šílenými nadlidskými schopnostmi. Každou chvíli je ve hře boss fight s některou z nich (celkem asi 10).
Do hry byla nově implementována kamufláž, kde si volíte vzor na vašich maskáčích a tváři podle toho, kde se zrovna pohybujete. V pravém horním rohu je procentový ukazatel, jak splýváte s okolím. Utržené zranění si léčíte v menu - jednotlivé části těla. Ukládání hry probíhá klasicky zavoláním na jednu frekvenci na vysílačce. Přes vysílačku čekejte taky dlouhé hovory s vašim nadřízeným a dalšími spolubojovníky - prostě MGS klasika.
Co se týče herní náplně, tak je zde extrémně mnoho filmečků na úkor samotného hraní. Opravdu je to až neskutečné. Půl hodiny filmečků, minuta hraní - proběhnutí kousku džungle, desetiminutové video, proběhnutí dalších 20 m džungle odpravení dvou vojáčků, desetiminutová série videí atd... Asi v půlce cca 7 hodinové hry se to o něco zlepší, ale pořád vítězí filmečky.
Reedice s názvem Subsistence přináší nový (lepší) pohled kamery, možnost hrát souboj s jakýmkoliv bossem ze hry, multiplayer a první dva retro díly z roku 1987 a 1990. Taky se tam nachází množství parodických videí ze hry a celá hra, jako film. U Master Collection Verze na PC se po dohrání hry odemkne v menu "Demo Theater", kde si můžete přehrát všechny videosekvence a můžete si u nich vybrat oblek a maskování Snakea v nich.
V roce 2011 vyšla taky HD remasterovaná kompilace druhého a třetího dílu na Playstation 3, kde je grafika o něco lepší. PC portu, jež vychází právě z tého HD verze jsme se dočkali až v roce 2023.
Před samotnou hrou se ještě spouští nějaký launcher, vyrobený v Unity enginu, kde si můžete vybrat jakou verzi hry chcete spustit: evropskou, americkou, nebo japonskou (save evropské a americké verze jsou navzájem kompatibilní, japonská není), přičemž ta japonská není ani k dispozici. Japonskou verzi si můžete aktivovat jako DLC na Steamu - defaultně je vypnuté. Dále si můžete v launcheru přečíst si nějaké e-booky.
Multiplayer: Dnes už se online hrát nedá. Mohlo hrát až 8 hráčů v režimech Capture the Frog :), deathmatch a rescue (obrana základny). Byl taky mód, kde je jeden hráč Snake a ostatní hráči hrají za stráže, jejichž možnosti jsou velmi omezené, stejně jako v singleplayeru.
Plusy:
Tuna skvělých filmečků. Sice již v notně zastaralé 3D grafice, ale což...
Velice kvalitní ozvučení hry. V tajze švitoří ptáčci, zurčí potůček - prostě pastva pro uši. :)
Ve hře je taky hromada skvělých vtípků. :)
Mínusy:
Hra dlouho nevyšla (na rozdíl od prvních dvou a pátého dílu) na PC. Na PC verzi jsme si museli počkat až do roku 2023.
Samé filmečky a mááááálo hry. S láskou vzpomínám na demoverzi prvního dílu s jednou misí, která byla skvělý sandbox, kde si člověk dělal, co chtěl a hrál si se strážemi, jako kočka s myší, jak dlouho chtěl.
Naprosto brutálně osekané možnosti nastavení hry. V grafickém nastavení je jen možnost přepnutí mezi celoobrazovkovým a režimem v okně. Zvukové nastavení umožňuje jen celkovou úpravu hlasitosti v menu a ve hře, takže žádné ztlumení třeba jen hudby. A slavné nastavení ovládání neumožňuje definovat jednotlivé klávesy. Jen je tam jakási možnost přepnout popisek láves, jež stejně nějak nefunguje a hra vám pořád někde ukazuje že máte zmáčknout nějakou klávesu ovladače, kterou ale nemáte na klávesnici a nevíte tedy, co zmáčknout místo toho. Hra prostě hned na začátku doporučuje hraní s gamepadem a bez něj je ovládání hodně krkolomné, že si na klávesnici zlámete prsty.
Grafika je na dnešní dobu už hodně zastaralá, hranatá a s barevným filtrem. Běží v rozlišení 1280*720, jež se automaticky roztáhne na vaše rozlišení plochy.
Ze hry byl odstraněn radarový pohled, na kterém jste mohli vidět strážné a jejich zorné pole. Je to naprosto nepochopitelné a úplně to ničí klasickou hratelnost. Prostě jdete herním prostředím, kde máte rozhled jen pár metrů okolo sebe a najednou se ozve zvuková výstraha, že vás spatřil nepřítel, jež vyvolá poplach  začne mela. Ten nepřítel ale je mimo obrazovku, takže jste o něm prostě nemohli vědět!!! A celý stealth je tak v p****!!! Ne, prostě bez radaru to není MGS! V prvních dvou dílech jste prostě viděli na radaru nepřátele a jejich rozné pole, takže jste se jim mohli vyhýbat, schovávat se jim a vpadávat jim do zad. Tady nic takového není možné a chodíte prostě všude na slepo, načež vás odhalí nepřítel, kterého jste do té doby nemohli vidět a je tu Rambo střílečka, žádný stealth. Tohle fakt nemá smysl hrát. Je to jen interaktivní film - podívejte se na to na YouTube. Samotná herní složka vůbec nestojí za hraní. Daleko lepší je si do hry doinstalovat neoficiální hotfix, jež ve hře (m.j.) zpřístupní klasický Tom Raider pohled kamery, zavěšené za zády postavy. Hra se tak daleko lépe ovládá. Přepínání pohledu je na klávese O a ještě doporučuji v ovládání zvýšit citlivost myši v 3rd person pohledu o 4 stupně, aby se vám lépe otáčelo kolem dokola.
Některé scény vypadají dost směšně. Boss, který vás vždycky ve videích s přehledem drtil, je v bojové scéně, kdy svou postavu ovládáte sami, najednou úplně nemožný a nechá se snadno zabít.
Herní prostředí je strašně malé a snad po každém projítí dveří, nebo na kraji stezky v hustém lese se nahrává další malý kousek mapy. Častokrát se v tom ztrácíte, protože mapa nemá žádné popisky a nevíte, kam máte jít, tak pořád běháte sem a tam a samé nahrávání dalších částí mapy pořád dokola. Holt pozůstatek toho, že konzole měla prostě málo paměti, kam se toho moc nevešlo...

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb (také v menu).
Shift - pomalé plížení.
Mezerník - cyklování postojů: dřep/ leh/ vstát (v menu zpět).
Enter - výběr v menu.
Backspace - v menu zpět.
Tab - inventář, mapa, ...
Esc - vysílačka (uložení hry zavoláním 140.96).
Klik kolečkem myši, O, I - něco s kamerou.
F - pohled první osoby.
Pravé tlačítko myši - míření.
Levé tlačítko myši, nebo U - střelba.
N - nabít.
H - útok z blízka.
E - interakce - vylézt na strom, vyskočit na nízkou římsu, otevřít dveře.
1 - výběr vybavení (W/S listovat, Enter vybrat).
2 - výběr zbraně.
Pokud po vás hra chce zmáčknout tlačítka ovladače: Y a X (například zoom mapy), tak vězte, že na klávesnici jsou to klávesy E a U.
Léčení probíhá tak, že zmáčknete a držíte klávesu O, načež klávesami W a S vyberete třeba obvazy, dezinfekci, nebo jiný léčebný prostředek a potvrdíte jej Enterem. Takhle si postupně poléčíte všechny části těla.

Cheaty:
Na hru lze použít univerzální cheater WeMod. Cheater sice tvrdí, že není na aktuální verzi hry, ale občas to vypadá, že funguje, občas se zdá že nefunguje... Není na škodu si jej občas zkontrolovat, protože se občas vypíná (spouštěcí tlačítko je ve stavu "Play" a ne "Playing", tak na něj znovu klikněte).

Uložené pozice na různé obtížnosti a snadné získání achievementů. Odemykají také "Demo Theater" mód, kde si můžete přehrát všechny videa.

Nebo je zde ještě speciální cheater, kde si můžete měnit řadu věcí.


Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

Oficiální stránky
Výrobce: Konami (Japonsko)
Datum vydání: 2008
Hodnocení: (8)/10
Žánr: Akce - stealth.
Obchod/ Download: Playstation 3.
Recenze: Tiscali Games a Bonusweb.
Návod: YouTube.
Čeština: Ne.
Multiplayer: Byl, ale už byl vypnut.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Ne.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): Ne.
Playstation 3: OK

Jelikož nemám konzoli, tak jsem tuhle hru "hrál" jen na YouTube". :)

Recenze:
Poslední (myšleno časovým zasazením) dobrodružství Solida Snakea se odehrává v roce 2014 (devět let po MGS 1 a pět let po MGS 2). Úhlavním nepřítelem je Liquid Ocelot, jež chce ovládnout společnost Patriotů, řídících dění na celé planetě.
Ve hře se podíváme nejprve na Blízký Východ, pak zamíříme do Jižní Ameriky, do "východní Evropy" ... ANO, JE TO PRAHA!!! Město není nijak jmenováno a teče jím řeka Volta, ale dle panoramat a uliček je to prostě Praha! :) Pak se ocitneme v další šokující lokaci - vrátíme se na Aljašskou základnu, kterou známe z první mise prvního dílu! NESKUTEČNÁ NOSTALGIE!!! :))) V téhle lokaci bude i Snake s Otaconem (neboli Dr. Emmerichem) vzpomínat na své první setkání. :)
Snake je již starý sešlý stařík (i díky nemoci) a tak je pojmenovaný, jako "Old Snake". Děda Snake je vybaven speciálním oblekem, který sám mění kamufláž podle toho, na jakém povrchu se nachází. Návrat hlásí radar v pravém horním rohu obrazovky, jež ale není takový, jako v předchozích dvou dílech, ale jen takovými zamlženými tečkami indikuje střelbu, cíl a nepřátele, ale bez zdí a dohledu nepřátel, takže není tak dobrý jako dříve. Mezi nepřáteli jsou i velcí chodící, nebo létající roboti. Ve hře je taková zajímavá myšlenka, že všechny zbraně jsou nějak centrálně zamčeny pro použití jen certifikovanými uživateli, kteří si nechají do těla injektovat nějaké nanoboty. Samozřejmě je to totální blbost. Nevím, jak by se dal střelný prach zamknout, aby nevybuchoval v nábojnici... :) Je to prostě Kojima v celé kráse a to nemluvím o pěkně pošahaném příběhovém a osobnostním mišmaši osob s různými nadpřirozenými schopnostmi, jako vždycky... :)
Plusy:
Opět šílené množství skvělých filmečků. Není jimi tak zasabotované samotné hraní, jako v předchozím dílu, ale pořád je jich opravdu hodně.
Našlo se místo i na klasické srandičky. Hra si třeba dělá srandu z nových možností Playstationu 3. Jeden boss na staré známé základně na Aljašce najednou řekne: "Kde je má paměť?" Probleskne záběr na memory kartu ze starého Playstationu a boss: "Ahá, tak ty máš nový Playstation 3!" :)
Klasicky zábavné stealth mise.
Dojemný závěr - asi budete potřebovat i kapesníčky. :) Ovšem nezapomeňte sledovat závěrečné titulky až do konce, nic není takové, jak se zdálo být. :)
Mínusy:
Hra bohužel nevyšla (na rozdíl od prvních dvou a pátého dílu) na PC.
Některé prostředí jsou dost nepřehledná - třeba rozvaliny domů na Blízkém Východě.
Grafika je pořád dost nevýrazná a ošklivá - tohle Kojimovi prostě pořád nejde.

Ovládání:
Playstation ovladač.

Cheaty:
Nemám.
Metal Gear Solid 5: Ground Zeroes

Oficiální stránky
Výrobce: Kojima Productions/ Konami (Japonsko)
Datum vydání: 2014
Hodnocení: 7/10
Žánr: Akce - stealth.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Tiscali Games(PSX), Tiscali Games(PC) a Zing.
Návod: YouTube.
Čeština: download
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam již nepodporuje Windows 7.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Po dvou dílech, které byly pouze na Playstation se série Metal Gear Solid opět vrací i na PC. Je to ale jen taková krátká ochutnávka před příchodem plnohodnotné hry The Phantom Pain, které slouží jako úvod. Děj se odehrává na základně podobné Guantanámu, kde máte osvobodit dva vězně. Bohužel mě hra poněkud zklamala. Nejedná se už o plížení a přepadávání strážných, ale je to v podstatě obyčejná střílečka. :( Hra vám nedává moc šanci, zůstat skrytí a nevyvolat poplach. Po vyvolání poplachu se ze všech stran sbíhají noví a noví nepřátelé a vám nezbývá, než střílet a střílet. Vaše zdraví není klasicky indikováno nějakými procenty, ale při větším zranění se celá obrazovka nějak potrhá a zbarví do ruda. Stačí ale chvíli počkat a zdraví se vám samo doplní. Kromě jedné dějové mise (s hromadou filmečků navíc) je ve hře ještě dalších 6 misí (z toho 2 zamknuté). Všechny se odehrávají na té samé mapě základny a máte v nich různé úkoly, jako likvidace protiletadlových baterií, sejmutí 2 VIP, krycí palba z vrtulníku (s překvapením na závěr - koho jste to vlastně kryli :)) a kontaktování agenta s kazetou.
Plusy:
Parádní grafika. Výborná umělá inteligence nepřátel. Lze ovládat i vozidla: obrněný transportér, náklaďák, protiletecká baterie, Jeep.
Mínusy:
Velice krátké - lze dohrát během pár hodin. Obrovská HW náročnost. Jako MINIMUM to chce GTX 650!!! Má nedávno kupovaná GTX 660Ti se do minima vešla tak-tak. :( Procesor si připravte minimálně 4 jádro 2,7 GHz a 4 GB RAM. Hra mi jinak běžela naprosto plynule. Hra se ukládá automaticky na checkpointech. Na ovládání zejména menu hry je znát, že se jedná o port z konzole. Používání myši se nějak nekoná a vše musíte přepínat šipkami.

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Levé tlačítko myši - souboj.
Pravé tlačítko myši + levé tlačítko myši - střelba.
R - nabít zbraň, nebo sebrat tělo.
C - skrčit.
F - dalekohled/ změna pohledu ve vozidle.
Q - vysílačka.
G + šipky - změna zbraně.
Tab - mapa (menu m.j. i přivolat helikoptéru).

Cheaty:
Save pozice.


Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain

Oficiální stránky
Výrobce: Kojima Productions/ Konami (Japonsko)
Datum vydání: 2015
Hodnocení: 10/10
Žánr: Akce - stealth.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Tiscali Games, Zing a Bonusweb
Návod: YouTube.
Čeština: Sakra tým, nebo lokalizace.net.
Multiplayer: Ano (Bude dostupný až 1.10.2015 - přehled obsahu)
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: Ne
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK (Upozornění: Neberte Quiet do misí 29 a 42 - výsledkem bude poškození vašich uložených pozic.)


Recenze:
Po krátkém Ground Zeroes je tohle plnohodnotná hra. A dle mého názoru je to opravdu hra s velkým "H"! Hra se odehrává v roce 1984, tedy před prvním dílem a hrajete ji za Big Bosse, což je otec Snakea z prvního dílu. Není to ale přesně otec. Snake je totiž klon Big Bosse, který nemůže mít děti. Svět téhle hry je prostě dokonale zamotaný - japonci se nezapřou. :) Hra se skládá z klasických misí ve dvou částech světa (Afghánistán a hranice Angoly a Zairu). Do misí vzlítáte vrtulníkem z rozsáhlé základny ve vodách Seychel. Po dokončení mise si vrtulník zase zavoláte na určené místo a odlétáte pryč - velice efektní, ale ke konci už celkem otravně zdlouhavé. :) Zajímavé je, že si do boje můžete vzít pomocníky: neviditelnou nemluvnou  sniperku Quiet, koně, chodícího robota do kterého nasednete a nebo psa. Do mise si můžete vzít i jiný dopravní prostředek - džípy, náklaďáky i obrněné transportéry a tanky. Většinu misí můžete plnit jakkoliv vás napadne. Můžete se normálně prostřílet, nebo se tiše proplížit a nepřátele jen uspávat uspávací puškou. V závěrečném skóre pak čekejte lepší hodnocení. Pokud vás odhalí nepřátelé, tak nejdříve utrpí šok a vám se zpomalí na pár vteřin čas. Během toho je musíte zabít, nebo uspat, jinak vyhlásí poplach a půjde po vás celá základna. Na těla omráčených nepřátel i další věci (vozidla, kontejnery) můžete uvázat balón, který je odnese z bojiště zpět na základnu. Já vím, je to šílené, ale je to tak. :) Na základně jsou tito vojáci přesvědčeni, aby pracovali pro vás a tvoříte si tím armádu žoldáků - Diamond Dogs. Základna je ve hře dost důležitá, protože na ní probíhá výzkum nových zbraní a dalšího vybavení. Později se vám dokonce odemkne i úpravna zbraní, takže si můžete třeba na sniperku namontovat jinou optiku atd... Různé bedýnky a kytky, které v misích posbíráte se taky využijí k výzkumu. Díky výzkumu si pak můžete například do některých misí přivolat dělostřeleckou salvu, ať už ničivou, nebo s uspávacím, kouřovým a jiným účinkem. Můžete si i měnit počasí. Přivolat do mise si můžete i vrtulník, který vás bude krýt. Můžete si přivolat i padák s municí, nebo zbraněmi. Zapoměli jste si do mise vzít raketomet na tanky? Nevadí! Nechte si ho shodit na padáku! Misí je ve hře opravdu hodně. Základních misí je celkem 50 a dalších Side Ops misí je snad nekonečno, protože se neustále generují další a další. Já je hrál, jak o život a dostal jsem se k číslu 157, pak už mě to přestalo bavit. :) Celkově jsem nahrál před napsáním této recenze 111 hodin!!! :) Zbraní je ve hře kvantum, vozidel je už méně. Džípy, náklaďáky, obrněné transportéry, kaťušomety, vrtulníky a tanky. Nepřátelé také disponují, stejně jako vy, chodícím robotem. Na různých místech jsou i pevné zbraně: kulomety, minomet a protiletadlové dělo. Ačkoli je hra většinou realistická, tak šílení japonci do hry zakomponovali i některé nadpřirozené věci. Potkáte tak například zmutované vojáky, na jejichž udolání potřebujete pěknej arzenál, ohnivého muže, létajícího chlapečka v latexovém obleku a plynové masce, obřího bojového robota a další věci.
Plusy:
Mé hodnocení 10 z 10 hovoří prostě za vše. :) Skvělá hratelnost a znovuhratelnost! Ve hře si připadáte prostě, jako Bůh! Kdykoli si do mise přivoláte cokoliv - zbraně, parťáka, vrtulník, určíte cíle dělostřelectvu... PARÁDA!!! Ve hře nejsou žádné lékárničky. Pokud jste zranění, tak stačí se někde schovat a nehýbat a během pár vteřin jste vyléčení. Pozor - opravdu je potřeba se nehýbat!
Mínusy:
Největší mínus vidím v ukládání. Ano, tušíte správně - CHECKPOINTY! Hra se sice ukládá celkem rozumně vždycky, když vstupujete do oblasti mise, nebo základny nepřátel, ale to je všechno. V základně si neuložíte. Takže když se pomalu potichu plížíte základnou a už jste odvedli pěknou práci tichou likvidací nepřátel a najednou uděláte malinkou chybičku - někdo vás odhalí a spustí poplach a vojáci vás zastřelí, tak se ocitnete na samém začátku - před základnou. :( Většina misí je celkem lehká, ale v závěru je několik misí (označené EXTREME), které jsou pekelně těžké. Co má například člověk dělat, když po něm jdou zmutovaní vojáci, co vydrží snad 50 zásahů z raketometu a ještě ke všemu se co chvíli teleportují vedle vás, praští vás nějakým ohnivým mečem a odteleportují se zase pryč? To ví snad jen Hideo Kojima. :( V některých misích je na splnění úkolu časový limit. Naštěstí je to snad jen u cca 3 misí. Menu hry se vám zpočátku bude zdát dosti složité a těžkopádné. Jelikož je hra primárně pro konzoli Playstation, tak v menu hry nelze použít myš - vše musíte dělat klávesami. Jak vám to ale přejde do krve a budete vědět, kde co je, tak si budete připadat, jako nějaký počítačový machr v nějakém akčním filmu. :) Hra se připojuje na server a v offline módu nejsou některé věci dostupné. Nevím tedy, když bude hra stará a budou vypnuty servery, jestli to nějak neomezí hraní. :/


DLC:
Sneaking Suit Naked Snake - Oblek ze sovětské operace Snake Eater. Lze jej použít na Snakea, nebo mužského vojáka. Vylepšuje brnění a je tichý.
Sneaking Suit The Boss - Oblek pro ženské vojáky (ne pro Quiet). Je tichý a má zvýšené brnění. Lze zvolit, jestli bude zip otevřený, nebo zavřený. :)
Tuxedo - Společenský oblek pro Snakea, nebo vojáka.
Western Tack - Kovbojský postroj pro koně.
Jumpsuit (EVA) - Oblek špionky Evy. Je pro ženské postavy (ne pro Quiet). Opět lze zvolit otevřený zip vepředu. :)
Parade Tack - Slavnostní postroj pro koně s chocholkou.
Fatigues (Naked Snake) - Maskáče pro Snakea, nebo vojáky.
Pak je ještě 5 DLC s ptákovinami do multiplayerové části hry "Metal Gear Online".
MB Coin 2000 - Za 9,99 EUR si můžete koupit 2000 herních kreditů, jež slouží k vývoji nových zbraní a dalšího vybavení. My cheateři to nepotřebujeme. :)

Ovládání:
W, S, A, D - Pohyb. Zpočátku jsem určoval pohyb i natočením myší, ale nějakým záhadným způsobem se mi to pak podařilo vypnout. :)
Shift - běh. (Funguje, jako Caps Lock - klep zapnout/ klep vypnout)
C - skrčit. Při podržení lehnout. Na koni schovat na bok.
Mezerník - rychle lehnout.
Levé tlačítko myši - střelba/ kontaktní boj. Při střelbě nutné nejprve zmáčknout pravé tlačítko myší - zamířit.
Pravé tlačítko myši - zamířit.
Čísla EN klávesnice - změna zbraní a dalšího vybavení.
R - nabít, sebrat.
E - uvázat balón, akce, první pomoc.
F - dalekohled, v tanku míření (2 módy).
V - kamera.
X - světla aut.
Q - komunikace s parťákem a další věci.
TAB - iDroid. Pomocí nějž děláte všechny parádní věci, jako přivolávání vrtulníků, ovládáte základnu atd, atd...

Cheaty:
Cheat table pro univerzální herní cheater Cheat Engine. Naprostá bomba (nesmrtelnost, neviditelnost, okamžitý výzkum, editace množství surovin, peněz (GMP), úprava statistik mise, počasí/denní doba, neomezené střelivo. ...

Save pozice 100%.

A ještě pár tipů:
- Pokud chcete trochu ojebat ukládání na checkpointech, tak se ze základny vytraťte a jděte pryč, dokud neuvidíte ukládání a zase se vraťte zpět a pokračujte, kde jste skončili s čištěním základny.
- V misi, kde potkáte Sculls, které vyskočí z náklaďáku se s nimi nemusíte pouštět do boje. Pokud vás ještě nezahlédli, tak se jen pomalinku šinou směrem k vám. Odejděte tedy jedním směrem, počkejte až dojdou na dostatečnou vzdálenost, oběhněte je a náklaďák je váš! :)
- Sculls sexy sniperky lze taky obejít. Jděte až po samém pravém okraji levelu. Na konci přejděte na druhou stranu rokliny, podpližte se pod sniperkami a opatrně jděte dál do cíle mise.
- Jestli chcete (a že budete chtít :) ) hrát po konci hry se sexy Quiet, tak si musíte 7x zahrát znovu misi Cloaked in Silence a sejmout ji neničivými zbraněmi (uspávací puškou, bombardováním uspávacími granáty) a ona se k vám vrátí.