Soldiers: Heroes of World War IIFaces of War

Bohužel velké zklamání. Hra je strašně přeskriptovaná akční rubačka, která se nedá ovládat, ani když cheatujete jako o život. Samé aktualizace úkolů mise spojené s točením kamerou, takže nevíte kde jste. Nedá se pořádně odzoomovat, tak se vám na obrazovku vleze jen blízké okolí bez strategického rozhledu. Sorry... :/Men of WarMen of War II (PREVIEW)
Soldiers: Heroes of World War II

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Best Way (Ukrajina).
Datum vydání: 2004
Hodnocení: 9/10
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games.
Návod: YouTube.
Čeština: Bonusweb.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano. Bohužel nejde spustit. Autor widescreen patche píše, že by bylo nutné vytvořit další takový patch speciálně pro editor, ale ještě žádný nevytvořil.

Mě se ale editor spustit podařilo:
- Na soubor soldiers_editor.exe nastavte kompatibilitu s Windows XP SP2 a zaškrtněte: "Vypnout optimalizace celé obrazovky".
- Ve windows si nastavte full HD rozlišení 1920*1080 - ne vyšší!
- Spusťte soubor start_editor.bat jako správce. Uvnitř tohoto souboru si můžete přepsat, která mapa se má v editoru otevřít.
Jen mi nějak není jasné jak ten editor vlastně pracuje se soubory hry, protože ona první mapa kampaně za SSSR, co je tam přednastavená v easy režimu nepoužívá nastavení easy režimu (vojáci mi umírají - viz. cheaty). A v editačním režimu jsou tam navíc 3 tanky, které ale po spuštění hry zmizí... Nechápu...
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): Hra má problém s dnešními vysokými rozlišeními. Je třeba si stáhnout widescreen fix, nakopírovat ho do složky hry a pak ještě na ikonu na ploše kliknout pravým tlačítkem myši/ Vlastnosti/ Kompatibilita/ a zaškrtnout "Vypnout optimalizace celé obrazovky". V nastavení hry pak raději neměňte rozlišení, nebo to zase spadne.
Pokud jste se s tím už předtím drbali a i s tím fixem vám hra padá s nějakým "invalid call" errorem, tak si smažte váš herní profil a vytvořte úplně nový.Recenze:

Tuhletu realtimovou strategii jsem si jen tak náhodou pořídil v krásné prázdninové slevě na GoGu v roce 2022 (18 let po vydání :) ). Za 0,99 EUR? Proč ne? Zkusím si v tom zablbnout, nahodím nesmrtelnost a projedu mapy, jako rozžhavený nůž máslem, bude prdel a až nás to po hodince hraní přestane bavit, tak odinstalujeme. Nějak moc totiž neholduju 3D realtimovkám stylu Company of Heroes, tak jsem neměl moc valné mínění o tomhle počinu ukrajinského týmu z aktuálně okupovaného Luhansku a Severodoněcku. Až po zakoupení jsem si na GoGu přečetl i recenze, ať vím, do čeho jdu a co nevidím? Samá chvála, ovace, jedna z nejlepších her, nebo ta úplně nejlepší pro některé recenzenty... Fakt?
Po určitých trablech se spuštěním (ve Windows 10 je třeba patch) jsem hru rozjel a spatřil na svou dobu (rok 2004!!!) naprosto parádní grafiku plnou drobounkých detailů. Mapy jsou opravdu skvěle vymakané, baráčky, zahrádky, plůtky, políčka, stromečky, kravičky, slepičky... Tyhle věci ale nejsou jen tak na okrasu, ale za všechno možné haraburdí se můžete schovávat a krýt se. Navíc v misích si třeba přehazujete výhybky, abyste dostali vláček na správnou kolej. Prakticky veškerá technika je ovladatelná, stačí do ní naskočit. Ale spotřebovává naftu a tu můžete doplňovat pomocí kanystrů, co se válí kolem! Vozidla lze i opravovat pomocí opravárenských sad, jež je možné najít v některých vozidlech (v inventáři vozidla). Vaši vojáci mají inventář a tak sbíráte malinké věcičky - zbraně a náboje po padlých nepřátelích, granáty, lékárny, sirky a další hromadu věciček. Když si vzpomenu, jak jsme kdysi slintali nad detailností Sudden Strike 1, tak tohle je ještě o dost velký level výše a navíc plně ve 3D a ne jen takový izometrický 2D, jako Sudden Strike. Pomocí numpadu si můžete kamerou i rotovat! A když se to dá do pohybu, začne to střílet, vybuchovat, explodovat - to je panečku pokoukáníčko! :)
Původně jsem myslel, že je to klasická realtimovka, kde budu velet svazům tanků ve větších bitvách, ale hra je spíše ve stylu Commandos, nebo Jagged Alliance. Jen asi tak 2 - 4 chlapi a dělejte, co umíte. Občas na startu vyfasujete jeden tank, či obrněné vozítko, ale můžete si během mise osedlat i některé opuštěné nepřátelské. :) U tanků se rozlišuje i střelivo - vybíráte mezi HE a AP granáty. Vaši vojáci mají ukazatel únavy a zdraví - obojí se automaticky samo obnovuje (ano autoheal - teda na nejlehčí obtížnost), nebo lze používat i lékárničky.
Hra nemá fog of war (v nastavení jsem viděl, že se dá i zapnout, pokud byste chtěli), takže máte vše odkryto hned od začátku mise, ale moc vám to není platné, protože nepřátelé jsou často ve křovích, nebo schovaní v budovách.
Ve hře jsou 4 krátké kampaně: SSSR - 5 misí, Británie - 6 misí, USA - 5 misí, Německo - 5 misí, dalších 7 samostatných misí a 4 tutoriálové mise. I když... krátké to vypadá podle počtu misí, ale mise vám asi díky obtížnosti budou trvat docela dlouho. :)
Hra je v podstatě takový neoficiální předdíl již dost rozjeté série Men of War (mezi ní a touhle sérií bylo ještě Faces of War).
Multiplayer:
V multiplayeru už mi dnes (rok 2022) server browser nenachází žádné hry. Po vytvoření vlastní hry hra padá, takže už je dnes asi smůla. Jinak hra nabízí coop (všechny mapy z kampaní a samostatných misí), souboj (12 map), útok (5 map), král kopce (5 map), victory points (7 map) a escort (2 mapy).
Plusy:
Až maniakálně detailní grafika, která využívá každou drobnost.
Vysoká volnost v možnostech, jak splnit misi. Můžete si dělat v podstatě, co chcete.
Neomezené ruční ukládání hry. To už dneska v moderních hrách nebývá. :/
Otevřené soubory hry, které umožňují jednoduchou editaci - viz. cheaty. :)
Mínusy:
Technické bugy. Viz. níže.
Widescreen patch, jež je nutný v nových Windows (jinak se hra ani nespustí), sice umožňuje i 4k rozlišení a skvělý zoom, ale texty jsou opravdu hodně titěrné blechy. Ovládací tlačítka rozhraní hry jsou taky dost titěrné. Dá se to ale řešit tím, že (raději ve Windows před spuštěním hry) nastavíte jen FullHD rozlišení 1920*1080. Větší zoom zůstane zachován.
Krvavá obtížnost. Hra sice nemá fog of war, ale ti nepřátelé, schovaní v křoví, nebo v baráku nejdou někdy vůbec vidět. Někdy si připadáte, jako v adventuře ze staré šloly. Prostě pixel hunting - pročesáváte křoví, kde se vám kurzor změní na červený terčík - HA! Schovaný nepřítel! Prostě někam naběhnete a slyšíte střelbu, jak po vás někdo šije, ale nevidíte kde a kdo. Schovává se v křoví? Nebo je zalezený v nějakém baráku? NIC NEVIDÍM!!! Sorry, ale pro hráče, jako jsem já, je tohle prostě absolutně nehratelné bez cheatů. :/
Pathfinding jednotek. Někdy, když se s více vojáky proplétáte úzkými koridory, jako je třeba systém bunkrů na francouzském pobřeží, tak byste zešedivěli z toho, kam vám panáčci chodí - úplně nesmyslně jinam, než je pošlete. Jsem myslel, že vyletím z kůže!
Dost často poněkud nejasné úkoly misí. Máte se třeba sejít v nějaké chatě s partyzány, ale ta chata není nijak označena. Musíte si znovu pouštět úvodní video a vydedukovat, že ona chata, nebo dům ve městě, kde se máte s někým sejít je ten, kde poletující kamera začíná svou cestu při animaci. Nejsou ani označeny únikové body na kraji mapy, kam máte po misi odejít (ve videonávodu na YouTube se tam ukazuje vznášející se oranžová šipka). Nebo se vám objeví nový úkol: "najděte cestu skrz bažinu". A vy můžete jak blbci metodou pokus omyl pomocí save/ load orgií hledat místo, kde projít bažinami, aniž by se vám vojáci bez milosti utopili. Pak se podíváte na videonávod a zjistíte, že po zabití všech nepřátel se u jednoho domu objeví německý ovčák, který vás bažinami provede. Nebo máte z města odjet lodí, ale lodi blokuje cestu most. Zkoušel jsem most odpálit protitankovými granáty - neúspěšně. Až jsem pak náhodou narazil na za barákem v křoví schovaný německý minomet/ granátomet, po vyřazení obsluhy jsem do něj nasedl a ten most odpálil s ním. Možná je to způsobeno technickými problémy s grafikou, nebo to způsobuje ten widescreen patch. Někteří hráči totiž na diskuzích píšou, že se jim neukazují kolejnice, nebo v jedné misi místa na poli, kde mají zapálit signální ohně pro letadlo. Mě se ale naštěstí ty kolejnice i značky na poli ukazovaly, tak se to týká asi jen některých grafických karet. Možná že ten widescreen patch nějak při zpřístupnění těch vysokých rozlišeních, na které hra nebyla stavěná, zobrazuje ta místa nepřesně, nebo se kvůli němu ztrácí i ty značky, označující odchod z mapy, nebo dům, kde se máte za úkol s někým setkat.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce/ výběr a posílání jednotek.
Pravé tlačítko myši - odznačení označené jednotky.
Čísla na numpadu - otáčení kamerou.
Ctrl (držet) - ruční střílení s jednotkou (i třeba házení granátů, nebo nožů).
U - použít (zápalky, dynamit, ...).

Cheaty:
Se hrou se dají dělat doslova psí kusy. :) Většina souborů je zabalena do souboru "game.pak", což je v podstatě obyčejný zip archív, takže k jeho otevření nepotřebujete speciální program, jako u jiných her. Dá se s ním pracovat třeba i v Total Commanderu. Soubory uvnitř jsou ale nastaveny "jen pro čtení". Abyste je mohli editovat, tak na ně musíte kliknout pravým tlačítkem myši a dát: "Vlastnosti" a dole zrušit zatržítko "Jen pro čtení".

Ovšem pozor! Je tady takový zádrhel! Hra byla časem updatována a onen soubor "game.pak" je stará verze. Updaty tohoto souboru se nacházejí ve složce: \Resource\Patch\3.pat\ Jsou tam soubory 1.pat/ 2.pat a 3.pat - 3.pat je nejnovější patch. Hra načítá přednostně novější soubory z tohoto archívu, takže následující soubory upravujte zde. Ani nevíte, jak jsem byl nešťastný, když jsem to nevěděl a absolutně nechápal, jak je možné, že se mé změny ve hře neprojevují. :)

A teď k samotným souborům uvnitř toho archivu "game.pak", respektive "3.pat", co se dají upravovat kvůli cheatování:

/set/registry/lod.reg - tady si můžete přepsat nastavení herní obtížnosti. Když ho přepíšete třeba na:
easy
enemy
health 0.0
accuracy 0.0
thickness 0.0
burst 0.0
firing_timeout 0.1
player
health_increase 99
burst 1.0
accuracy 99
thickness 99
health 99
tak si z easy obtížnosti uděláte super easy. Vaši vojáci budou prakticky nesmrtelní (můžou zahynout při výbuchu nějakého vehiklu, ve kterém sedí, ale jinak se o ně nemusíte moc bát). Navíc s nimi budete moci lehce rozstřílet samopalem i tank! :)

entity\-vehicle\tank_medium\t-34-76-41\t-34-76-41.def - tady si třeba můžete pro první kampaňovou misi za SSSR upravit vlastnosti tanku T-34, který tam dostanete pod kontrolu. Upravovat lze třeba pancíř na jednotlivých částech tanku, množství munice, max. rychlost a podobně... Pro jinou misi si můžete upravit třeba zase jiný tank, který se tam fasuje.

set\weapon\gun.inc - tady si můžete upravovat třeba kanóny na tancích. Ta T-34 má třeba kanón "76mm_L11", tak si ho tu vyhledejte a upravte dle libosti třeba dostřel, rychlost nabíjení, rychlost střely a další...

map\1-katusha\1_2-chepel\0.mi - tady je zase například soubor oné první kampaňové mise. Je tam v podstatě soupis všech jednotek a kde jsou umístěny na mapě. Před každým blokem jednotek je v závorce napsaný vlastník. "Player 1" jsou vaše jednotky a "Player 2" jsou jednotky počítačem řízených nepřátel. Klidně si pouhým přepsáním čísílek můžete přivlastnit nepřátelské jednotky. :)

Dále jsem dle tohoto návodu splácal save, který umožní přístup do všech misí. Download. Není to save s regulerně dohranou hrou, ale podvržené soubory, které jsem tak nějak slátal, ale fungují. :)

Save jsou také v textové podobě, takže se dají editovat. Jsou v adresáři hry/profiles/*váš profil*/save.

Pak se mi ještě dařilo pomocí univerzálního cheateru Cheat Engine editovat množství munice a paliva v tancích. U zdraví vojáků, nebo u časového limitu v některých misích jsem úspěšný nebyl. :/

Dalšímu bádání, kde si co můžete upravit se meze nekladou... :)


Men of War

Oficiální stránky: Nejsou.
Assault Squad: Oficiální stránky.
Výrobce: Best Way (Ukrajina).
Assault Squad a Assault Squad 2: Digitalmindsoft (Německo).
Vietnam a Condemned Heroes: Fulqrum Publishing (Česká republika/ Polsko).
Datum vydání: 2009
Hodnocení: 8/10
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games a Bonusweb.
Návod: Není.
Čeština: Balík češtin na Men of War, Red Tide a Assault Squad.
Objevil jsem ho a testoval až na Assault Squadu a nevypadá to, že byl úplně kompatibilní se současnou verzí. Už v menu se objevují stringy položek na některých tlačítkách, tak berte češtinu s rezervou a před instalací si raději zálohujte původní soubory.

Assault Squad 2: prekladyher.eu.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ne.

Assault Squad: ano (mow_assault_squad_ed.exe v adresáři hry, nebo je zástupce ve Startu).

Vietnam: ano (vietnam editor.exe v adresáři hry, nebo je zástupce ve Startu).

Condemned Heroes: ano (CondemnedHeroesEditor.exe v adresáři hry).

Assault Squad 2: ano (mowas_2_ed.exe v adresáři hry, nebo spuštění přes Steam).

Assault Squad 2 - Cold War: ano (as2_cw_ed.exe v adresáři hry\binaries\x64\)
Kompatibilita s Windows XP: OK (Ale Steam už na tomhle systému nerozjedete). Alespoň teda dle údajů na Steamu, by 32bitové XP jít měly, na GoGu píší minimální požadavky až Windows 7.

Assault Squad 2: ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Po zklamání s Faces of War jsem měl o další díly série obavy, ale tenhle díl se opět docela povedl. Sice je to pořád docela naskriptované, ale už si ve většině misí můžete skvěle vyhrát a to i díky parádnímu cheat módu, kterým si do hry můžete libovolně přidávat různé jednotky. :)
Hra zůstává v období Druhé Světové války v Evropě a severní Africe. Hra obsahuje tři kampaně: spojeneckou (5 misí), sovětskou (9 misí) a německou (5 misí). Plus dalších 5 samostatných misí.
Grafika je opět velmi detailní, vypiplaná a boj má skvělý šmrnc! Při výbuších lítají vzduchem kusy tanků, vojáci, stromy, budovy, prostě všechno! Například u obranných misí, kde máte třeba držet frontu proti hordám nepřátel jsem si prostě zapnul nesmrtelnost všech svých jednotek a jen se díval na ten šílený mumraj, jako na nějaký animovaný válečný film! :))) Mocný cheat mód umožňuje vkládat různé druhy jednotek, nebo i takovou "výbušnou krabici". Prostě, kam kliknete myší, tam způsobíte velký efektní výbuch, čímž můžete svým jednotkám pomáhat. Já vím, cheatovat se nemá, cheatují jen lůzři, ale já si nemůžu pomoci. :)
Multiplayer:
Hra po internetu už není možná, protože jela přes zrušené GameSpy, takže je možné hrát už jen po místní síti LAN. Na výběr je 7 režimů: Battle Zones (35 map až pro 16 hráčů), Victory Flag (32 map až pro 16 hráčů), Combat (34 map až pro 16 hráčů), Combat Free for All (34 map až pro 16 hráčů), Coop (23 map až pro 4 hráče), Frontline (12 map až pro 6 hráčů) a Valuable Cargo (26 map až pro 16 hráčů).
Plusy:
Opět velmi detailní vypiplaná grafika.
Oproti předchozímu dílu (Faces of War) vám jednotky neupadají po zásahu větším kalibrem (dělem, granátem) do bezvědomí, ze kterého se dlouhé vteřiny nezotavují, abyste si s nimi pak ještě navíc museli hledat a zdvihat zbraně, co jim při tom vypadly z rukou. Díky téhle šílené frustraci, jsem Faces of War prostě odmítl hrát. Tady nacheatovaná nesmrtelnost prostě funguje! :)
Mezi kampaňovými misemi jsou i celkem povedené příběhové videa.
Hra umožňuje (stejně jako už Faces of War) pomocí klávesy "END" převzít přímé ovládání vybrané jednotky. Ovládáte ji normálně šipkami.
Mínusy:
Hra je bohužel, stejně jako Faces of War, dost naskriptovaná a každou chvíli vás hra vyrušuje s aktualizací úkolů mise, při které vám ještě zatočí kamerou, abyste ztratili přehled.
Skripty navíc někdy blbnou a tak se mi třeba nepodařilo dostat pomocí svářečky do ponorky. Prostě se mi na poklopu, který jsem měl svářečkou otevřít, neukázala ikona zámečku atd...
Někdy jsou taky nejasné úkoly mise. Třeba tradiční závěrečný "unikněte z vesnice" - ale Kam??? Jezdím s jednotkama po všech cestách, co vedou ven z mapy. Pak z ničeho nic na jednom, na kterém jsem předtím už X-krát byl, se skript konečně spusí a "mise úspěšná". To je takový problém tam dát velkou červenou šipku? Nebo v jedné africké misi bylo: "odminujte cestu". No na cestě bylo několik min viditelných, ty jsem obyčejnými vojáky normálně sebral a pak tam byly neviditelné, na kterých mi bouchaly (naštěstí díky cheatům nesmrtelné) tanky. Že by mi hra nějak sdělila, jak mám ty neviditelné odhalit a vysbírat je???


Datadisky/ DLC:
Red Tide (2009, GoG, nebo Steam, recenze: Tiscali Games): Samostatně spustitelný datadisk (není třeba mít plnou hru), který se věnuje sovětským elitním mariňákům, přezdívaným: "Black Jackets", "Black Coats", nebo němci jim říkali prostě: "černá smrt". :) Hrát můžete 6 minikampaní s celkem 22 misemi. Mise se odehrávají jen okolo Černého moře. Datadisk neobsahuje žádný multiplayer. Hratelnost a propracovanost grafických serepetiček je stejná, jako u původní hry. Z novinek jsem si všiml dalšího detailu, že na zasažených tancích září rudě rozžhavené místo zásahu.

Assault Squad (2011, GoG, nebo Steam, recenze: Tiscali Games.): Další samostatně spustitelný datadisk, kde můžete hrát kampaně za Sověty (5 misí), USA (6 misí), Německo (5 misí), Britský Commonwealth (5 misí), poprvé v sérii i za Japonsko (5 misí) a další 2 bonusové mise. Bojiště jsou umístěny po celé Evropě, severní Africe a v Tichomoří. Hra ale neobsahuje klasickou kampaň, kde by na sebe mise nějak navazovaly, ale jen skirmish. Mise u jednotlivých národů musíte ale pořád plnit v daném pořadí, jinak se vám neodemkne ta následující. Na mapách jsou rozmístěny vlajky, které musíte obsazovat (nepřítel se vám je snaží obsazovat zpět). Jakmile obsadíte všechny vlajky na mapě, tak vyhráváte misi. Různé vlajky vám dávají různé bonusy. Obsazení jedné vám například odemkne možnost, kupovat si další tanky. Další techniku a vojáky si kupujete za body, které získáváte za obsazování vlajek a další úspěchy v boji. Vlajky může ale obsazovat pouze pěchota. V některých misích předchází boji o vlajky úkol, bránit se vlnám nepřátel po určitou dobu (30 minut). Umělá inteligence je dynamická, takže mise neprobíhají pokaždé stejně. Hra obsahuje i editor map (mow_assault_squad_ed.exe v adresáři hry, nebo je zástupce ve Startu).
Pořád je to hodně divoké, těžké a nepřehledné. Musíte prostě v realtimu uhlídat, co se děje na velké mapě - to se prostě nedá... Pro běžného hráče je lepší si se hrou jen tak hrát se zapnutými cheaty. Chybí spojující příběh kampaní. Je to jen pořád dokola bitva o vlajky. U většiny misí vám nově se na kraji mapy spawnující nepřátelé znovuobsazují vaše obsazené vlajky, tak se pořád do zblbnutí honíte sem a tam.
Multiplayer po internetu běžel přes dnes již vypnutý GameSpy, takže dnes už se dá hrát jen po místní síti LAN. Tento díl je více zaměřen na multiplayerovou kooperaci. Hrát může až 16 hráčů (8 vs. 8). Na výběr je 5 herních režimů: Assault Zones (35 map + 15 map DLC), Day of Victory (0 + 15 map DLC), Combat (35 map + 15 DLC), Frontlines (5 map) a Skirmish, kde se dá hrát všech 28 map ze singleplayerové kampaně.
DLC k Assault Squadu:
GOTY Edition (2011): Všech 5 DLC v jednom balíku:
5 DLC MP Supply Pack Alpha: 5 nových kooperativních map pro multiplayer pro režimy Assault Zones a Combat.
MP Supply Pack Bravo: 5 nových kooperativních map pro multiplayer pro režimy Assault Zones, Combat a i exkluzivní režim Day of Victory.
MP Supply Pack Charlie: 5 nových kooperativních map pro multiplayer pro režimy Assault Zones, Combat a i exkluzivní režim Day of Victory.
Skirmish Pack: 5 nových skirmish map (jedna pro každý národ), ve kterých se bráníte vlnám nepřátel. Lze hrát v kooperaci až s 8 hráči.
Skirmish Pack 2: 5 nových skirmish map (jedna pro každý národ), ve kterých máte za úkol infiltrovat nepřátelské linie, zabít nepřátelské důstojníky, zastavit konvoje a obsadit strategické pozice. Náhodně generované pozice a hlídky zajišťují, že hra bude pokaždé jiná.

Vietnam (2011, GoG, nebo Steam, recenze: Tiscali Games a Zing): V tomto dalším samostatně spustitelném (nemusíte mít základní hru) datadisku se podíváme (jak napovídá název) do války ve Vietnamu. Obsahuje kampaň za USA i Severní Vietnam, obě po 5 misích. V americké kampani hrajete za tým amerických elitních vojáků. V té vietnamské za 2 vietnamské vojáky a dva sovětské vojenské poradce, kteří uvízli hluboko na území nepřítele a snaží se dostat zpět. Po nekonečné Druhé Světové konečně i jiné bojiště a nová technika (například: T-54, M113, M24 Chaffee, YW-531, M48, F4-Phantom, UH-1, nebo Mi-4). Bohužel se hra hraje o dost hůře, než předešlé díly, protože nám poněkud vyrostla vegetace, zoom není moc velký a na mapu tedy není moc vidět. Hledat schované nepřátelské vojáky v porostu není vůbec snadné, i když je vidíte vyznačené červenými tečkami na radaru. Já vím, že to odpovídá realitě, ale tuhle sakra obtížnou hru to už dělá fakt naprosto nehratelnou. :( Navíc mise jsou malého rozsahu, většinou máte jen pár vojáků a máte se nenápadně někde infiltrovat. Úkoly misí jsou často: hledej palivo do člunu (kanystr), vysílačku, dokumenty. Najít tyhle titěrné věci někde na mapě, prorostlé hustou vegetací, to je jak hledat jehlu v klubce sena a tak na těchto úkolech často zakysnete přilepení na motitor a hledající nějakou titěrnou brašnu s dokumenty. A to se mi ještě 2x stalo, že ta brašna zapadla pod podlahu domku a ztratila se... :( Datadisk obsahuje i editor misí. Součástí bonusů na GoGu je i soundtrack. Sice to nejsou žádné licencované skladby z 60 let, ale jen nějaké tématické anonymní skladby, ale dá se to poslouchat.
Multiplayer se hrál přes dnes již zrušené GameSpy, takže lze hrát už jen po místní síti LAN. Lze hrát pouze kooperativní režim na všech mapách ze singleplayeru až ve 4 hráčích.
DLC k Vietnamu:
Special Edition Upgrade (2011): 3 nové multiplayerové mapy s novým herním režimem Victory Flag (až 4 vs. 4 hráči) a 5 singleplayerových misí.

Condemned Heroes (2012, Steam, recenze: Tiscali Games a Zing): Další samostatně spustitelný datadisk, který bohužel už není na GoGu, jako všechny předešlé, takže musíte jít na Steam. Z Vietnamu se vracíme zpět do Druhé světové, což je pěkná úleva, protože terén už zase tvoří především ukrajinské pláně, sem tam pár stromků, takže se nepřátelé nemají moc kam schovat. :) Tentokrát hrajete za sovětské jednotky, složené z odsouzených důstojníků, jež měli dle Stalinova rozkazu zakázáno ustupovat. Příběhy jsou prý psány dle skutečných událostí. Hrát lze 4 kampaně (4, 2, 3 a 4 mise) + 6 bonusových misí, zasazených mezi roky 1942 až 1945 a odehrávajících se na Ukrajině, v Polsku, Bělorusku a Německu. Většinou máte pod kontrolou jen několik jednotek (na radaru světle modrých), účastnících se nějaké ofenzívy, přičemž ostatní sovětské jednotky ovládá počítač (na radaru světle zelené). Mise jsou vcelku různorodé a zajímavé. Hned první mise se odehrává ve sněhové chumelenici. Graficky to vypadá skvěle, ale měl jsem hodně velký problém, že jsem pořád nemohl najít kurzor myši. Ten miniaturní kurzor se v tom úplně ztrácel. Taky mi připadá, že v některých misích byla zvýšena rychlost pěších jednotek, které běhají snad rychleji než vozidla. Někde se taky objevují nesmrtelné jednotky. V některé z prvních misí nějaká pěchota a pak v nějaké další nějaký speciální Tiger tank, který byl v úkolech mise, že se má zničit. Nakonec jsem ho nějak rozstřílel, ale byla to fuška. Hra opět obsahuje i editor map.
Multiplayer běžel přes již zrušený server GameSpy, takže už se dá hrát jen po místní síti LAN. Na výběr jsou dva režimy: Capture the Flag (1 mapa až pro 4 vs. 4 hráče) a Victory Flag (4 mapy také až pro 4 vs. 4 hráče). Kooperativní hraní map ze singleplayeru tentokrát chybí.


Assault Squad 2 (2014, Steam, recenze: Tiscali Games a Bonusweb):
Nová verze samospustitelného datadisku Assault Squad na novém, vylepšeném enginu, který zvládá větší bitvy na větších mapách. Celkově je vidět, že je vše takové uhlazenější, radar, jednotky mají prýmky, v původních misích jsou navíc přidány další sekundární úkoly, zraněné vojáky můžete nechat vyléčit, než vykrvácí atd... Lze hrát 15 skirmish map plus 25 přepracovaných z předchozího Assault Squadu. Mise jsou v menu rozděleny podle národností: USA 8x, Německo 8x, Commonwealth 8x, SSSR 8x, Japonsko 8x a jedna bonusová mise. Všechny mise jsou dostupné hned od začátku, nemusíte jich odemykat postupně. Datadisk obsahuje i editor map.
Multiplayer lze dnes konečně hrát i po internetu, protože už neběží na zrušeném GameSpy, ale přes Steam. Přímo v hlavním menu máte na pravé straně svůj profil a seznam přátel ze Steamu, abyste je do hry mohli jednoduše pozvat. Samozřejmě nechybí ani hraní po místní síti LAN. Herních režimů je 6: Assault Zones (69 map pro 2 až 16 hráčů), Assault Zones Extreme (5 map pro 2 až 16 hráčů), Day of Victory (21 map pro 2 až 10 hráčů), Combat (64 map pro 2 až 16 hráčů), Skirmish (41 map ze singleplayeru pro 2 až 8 hráčů) a Frontlines (6 map pro 2 až 6 hráčů). I v době mého recenzního testu v roce 2023 bylo v online lobby 15 rozehraných her.
Tento díl opět není na GoGu. Nějak nechápu, proč mi na 4k monitoru hra běží jen v nějakém podivném rozlišení 2560*1440, o kterém to tvrdí, že je to mé "desktop rozlišení" a nejde to změnit. Ten drobný kurzor myši, který používají i předchozí díly je pořád i v novém enginu zachován. Někdy je dost těžké ho na obrazovce najít (nebo už mám tak zkažené oči :) ).
DLC k Assault Squadu 2:
Deluxe Edition (2014): Obsahuje jen serepetičky: pětihvězdičkovou stuhu a odznak do hlavního menu, achievement, ikonu avatara do multiplayeru, prvek HUDu a mírné zvýšení XP v multiplayeru.
Iron First (2015): Umožňuje nahrávání multiplayerových zápasů, ovládání z pohledu třetí osoby pro nové SP a uživatelské scénáře a 5 nových SP skirmish misí s tankem z pohledu třetí osoby. Oněch 5 nových misí se nachází konkrétně u každého národa jako devátá mise. Nějak jsem si nevšiml, že by v tom "novém" pohledu bylo něco nového. Prostě jako vždycky, když klávesou E přímo ovládáte nějaké vozidlo. Proč to píší jako novinku jsem nepochopil... Máte možnost si na začátku misí vybrat ze 2 až 3 strojů.
Airborne (2015): Boti do multiplayeru ve 4 obtížnostech a 5 nových SP skirmish misí, ve kterých bojujete v tichém, výsadkovém režimu. Mise jsou umístěny, jako desátá mise u každého národa. Navíc lze nyní spouštět všechny multiplayerové mapy jako singleplayer s boty (v hlavním menu: Singleplayer/ Skirmish/ Local/ OK). 
Assault Squad 2: Men of War Origins (2016): Remasterovaná verze původní hry Men of War. Remasterována je nejen grafika, ale i zvuk, rozhraní, AI, fyzika a další... Mise DLC jsou umístěny jako první 3 kampaně nad seznamem misí jednotlivých národů a tyto kampaně mají 5, 5 a 9 misí (odemykají se vám postupně), stejně jako původní hra (jen 5 samostatných misí z původní hry jaksi chybí).
Ostfront Veteranen (2018): Nová německá frakce s více než 10 vozidly a pěchotními jednotkami z východní fronty. Frakce je dostupná v multiplayeru ve skirmishi vs. AI. Vyžaduje ovšem DLC Airborne k odemknutí botů.
Assault Squad 2 - Cold War (2019, Steam, recenze: Tiscali Games): Samostatné samospustitelné DLC k samospustitelnému DLC Assault Squad 2. :) Prostě nemusíte vlastnit žádnou předchozí hru, hra funguje zcela nezávisle. :) Přenese sérii do období studené války. Hrát lze automaticky generovanou kampaň za NATO i Varšavskou smlouvu. Prostě pořád dokola hrajete na mapách, kde je vašim úkolem obsadit vlajky a držet je, dokud nedosáhnete 100 bodů. Před misí si za nějaké penízky nakoupíte jednotky a nataháte je do několika vln posil, které si pak v bitvě zavoláte. Za NATO máte kromě pěchoty a vrtulníků k dispozici tyhle tanky a obrněné vozy: M113, M109, M24 Chaffee, M4A3, M41A3 Walker Bulldog, M48A1 Patton, M60A1 Patton a M103. Za Varšavskou smlouvu: BTR-60P, BM-21 Grad, PT-76, BMP-1, T-34/85, T-55, T-62 a T-10M. Celkově je to dost nudné a neustále dokola bojujete o vlajky, dokud na nějaké strategické mapě, která připomíná pobřeží Baltského moře po určitém počtu bitev nevyhrajete. Stejně jako v původním Assault Squadu tanky necapují, takže když nemáte u vlajky nějakou pěchotu, tak musíte nechat posádku nějakého tanku vystoupit, abyste mohli vlajku obsadit. Kampaně lze hrát i v kooperaci. Oproti předchůdcům ve hře nelze obírat mrtvoly o zbraně a vybavení. Postavy sice mají inventář, ale prostě mrtvoly nějak nereagují. Nepřišel jsem na to, jak je prošacovat. Opravování tanků je zjednodušené. Stačí vybrat poškozený tank a kliknout dole na ikonku klíče - z tanku vyběhne člen posádky a začne tank opravovat. Po opravě zase naskočí sám zpět. Grafika je nějak méně detailnější, prostě krok zpět. Hra podporuje i převzetí kontroly jednotky pod přímou kontrolu (klávesa "E"). Hra nepodporuje mody, ale má i editor. Tento díl opět není na GoGu, ale jen Steamu. Co se týče multiplayeru, tak kampaň lze hrát v kooperativním režimu, nebo jsou tu režimy: Assault Zones (5 map až pro 8 hráčů, boj o vlajky jako v kampani) a Annihilation (5 map až pro 4 hráče). Hrát lze i Skirmish s AI protivníky se 4 stupni obtížnosti. Hra podporuje i režim pozorovatele, tak můžete nastavit bitvu AI hráčů proti sobě a jen pozorovat, jak se to vyvíjí.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce/ výběr a posílání jednotek.
(Pravé tlačítko myši - u datadisků Assault Squad a Assault Squad 2 použijte k posílání vybraných jednotek tohle tlačítko)
End - přepnutí jednotky do režimu ručního ovládání. Můžete s ní jezdit normálně šipkama.
(E - u datadisků Assault Squad a Assault Squad 2 použijte k ručnímu ovládání jednotky tuhle klávesu a následně W, S, A a D.)
Pause/ Break - pauza.


Cheaty:
Na hru si můžete stáhnout cheat mód. Po aktivaci módu v menu máte vpravo dole na obrazovce ikonu, přes kterou si do hry můžete přidávat různé jednotky a zapínat/ vypínat nesmrtelnost a další cheaty. - NAPROSTÁ PARÁDA! :)
V některých misích (třeba při obraně před Moskvou) ale musíte někdy ustoupit, jakože vás nekonečné proudy nepřátel zatlačili, aby se spustil skript na ústup. Jinak budete do zblbnutí likvidovat nekonečně se respawnující nepřátele a mise prostě neskončí.

Sejvy, které vám odemknou všechny kampaně a mise (stačí si z nich překopírovat jen soubor "game_progress.set").

Red Tide:
Na datadisk je taky možné si stáhnout cheat mód.

Assault Squad:
Cheat mod, umožňující opět vkládat další jednotky, zapnout nesmrtelnost, neomezenou munici, nebo moje oblíbené vybuchující bedýnky :) atd...
Ovšem pozor!!! Hra má tendenci někdy padat a mám podezření, že za to může cheat mód. :/

Vietnam:
Opět je tady CheatMod.

Condemned Heroes:
Opět CheatMod. Ovšem pozor! V 5. bonusové misi je nějaká zrada. Cheaty fungují naopak, takže když zapnete třeba nesmrtelnost, tak jsou nesmrtelné jednotky nepřítele. :)

Assault Squad 2:
Opět CheatMod, jen ho autor dlouho neupdatoval, ale nevadí, od čeho jsem tady já, váš čaroděj Mrakoplash? :) Prostě jsem k tomu sednul a mod upravil! Teď funguje i na nejnovější verzi hry i DLC Origins!!! Teda kromě poslední 5. mise za Německo. V souboru té mise jsou nějaké specialitky a nešel upravit stejným způsobem, jako všechny ostatní... :/
Nově můžete pokládat třeba i miny, nebo zavolat palbu artilerie. Má i nějaké nové přepínače na vkládané jednotky, kterými si můžete celkem zavařit. Vkládáte pak jednotky, které nemůžete ovládat. Raději na ně neklikejte. :)

Na hru částečně funguje i univerzální cheater WeMod. Jak říkám "částečně". Někdy mi připadá, že jsou jednotky nesmrtelné a pak mi najednou vybouchne tank, nebo někteří vojáci chcípnou... nevím no... :/

Assault Squad 2 - Cold War:
Hra nepodporuje mody, takže už není k dispozici klasický CheatMod. Hru ale podporuje univerzální cheater WeMod.
Peníze či body, za které si nakupujete jednotky lze ošidit pomocí univerzálního cheateru Cheat Engine (nalezne to 5 stejných hodnot, tak zmrazte prostě všechny). Taky jej můžete použít na množství capovacích bodů (victory points) během bitvy. Pozor ovšem na to, že klávesou Esc hru nezapauzujete (hra pod menu běží dál), tak k pauzování používejte klávesu "Pause/ Break".