Mafia: The City of Lost Heaven

Mafia: Definitive EditionMafia 2
Mafia 3

- Se s předchozími díly nedá srovnávat. Nejen, že špatně vypadá, ale i hratelnost je neskutečně nudná - nebrat!

Mafia: The City of Lost Heaven

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Illusion Softworks (Česká republika)
Datum vydání: 2002
Hodnocení: 8/10
Žánr: Akční - městská akce.
Obchod/ Download: 3*CD (CZ), GoG, nebo Steam (GoG i Steam verze i s českým dabingem, ale hra je bez původní hudby, protože na její soundtrack vypršela licence).
Recenze: Level 9/2002, z Tiscali Games a z Bonuswebu, retro: Level 9/2008 a Zing.
Návod: Z Tiscali Games: 1. část, 2. část, 3. část, 4. část a 5. část.

YouTube.
Čeština: Kompletně v češtině i s dabingem.
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): CD verze: NE

GoG a Steam: OK (Bohužel hra neobsahuje původní hudbu, protože na ni vypršela licence. Můžete si ji ale stáhnout zde.


Recenze:
Skvělá česká hra, ve které se vžijete do role taxikáře Toma v americkém smyšleném městě Lost Heaven. Děj se odehrává ve třicátých letech minulého století, jež jsou známy řáděním různých gangsterských klanů. Na začátku se živíte poklidným taxikařením, ale co čert nechtěl - do cesty se vám dostala skupinka mafiánů prchajících před jinými mafiány a vy je s revolverem u hlavy musíte zbavit jejich pronásledovatelů. Vám se to povede a oni vám z vděčnosti nabídnou spolupráci. Tuto spolupráci si sice nejdříve rozmýšlíte, ale potom co si vás konkurenční klan najde a dá vám pořádnou lekci, tak vám v podstatě nic jiného nezbude. Tady děj příběhu raději přeruším, abyste nepřišli o ten skvělý zážitek ze skvělého příběhu - ZAHRAJTE SI TO!!! Pak pro tuhle mafiánskou rodinku provádíte různorodé akce. I když v podobných hrách na příběh moc nedám a jen tak si jezdím a řádím po městě (GTA 3), tak musím říct, že tady mě příběh chytl a nepustil až do konce - BRAVO!!! Po velmi rozlehlém a žijícím městě Lost Heaven si můžete dle libosti jezdit v krásných historických vozech. Není  problém stoupnout do cesty nějakému autu, vytáhnout z něj nyní již bývalého majitele a vesele si jej odzkoušet. Po dohrání celé hry se odemkne režim "Extrémní jízda", ve které jsou po městě rozmístěni mávající lidé od kterých dostáváte různé úkoly, po jejichž splnění dostáváte odměny. Dále je možné jezdit po městě v režimu volné jízdy jen tak ve stylu GTA, Midtown Madness, nebo Drivera.
Plusy:
Precizní zpracování celé hry: grafika ve hře i ve velkém počtu doprovodných videí, super staré auta, příběh, úkoly misí, občas i skvělý humor a dabingu se zúčastnil i Petr Rychlý, který svým typickým hlasem :) dabuje jednu z hlavních postav.
Mínusy:
Nemožnost sejvování. Hra se sice každou chvíli ukládá sama, ale občas by si člověk potřeboval někde uložit, aby pak nemusel jet kvůli jedné chybě přes celé město znovu a znovu.


Mody:
Předem bych chtěl upozornit, že některé mody vyžadují, aby se z herních archívů do adresáře hry vyextrahovaly složky s daty. Nelze to ale provést v Total Commanderu, ani WIN RARu, ale musí se použít speciální Mafia Data Xtractor v1.1. Dle mých zkušeností, je ale nutné tento program použít jen na verzi hry v1.0 a ani po jeho použití, nebo instalaci modu hru neupdatovat a nechat ji vzákladní verzi asi v1.0
(nikde to nejde najít, kolik to vlastně je).

Schneemod/SnowMod v1.5 DOWNLOAD: Super mod, který přenese Mafii do zasněženého zimního období. Krajina a ulice města dostanou zimní textury. Jedná se o mod od nějakého němčoura a je tedy nutné po instalaci modu přejmenovat složky: „schneegrafik“ na „maps“ a „schneesound“ na „sounds“.
Blue Dream v1.1 a Bluedream Snowcity (Blue Dream DOWNLOAD, Bluedream Snowcity DOWNLOAD): Tyto mody hru přenesou z třicátých let minulého století prakticky do současnosti (1977, 1992, ...) Hlavně staré auta jsou nahrazeny novými (musím říct, že dost dobrými), nová hudba, zvuky, atd... V několika místech postavičky v autech mají tělo i s volantem prostrčené skrz střechu auta což vypadá i docela srandovně (například v intru). :) Podle názvu se druhá varianta modu odehrává v zimním prostředí. Nejde ovšem o tvorbu autora modu, ale o výpůjčku textur z modu SnowMod. U starší varianty modu jsou v menu výběru auta ponechány staré názvy a nové auto si tedy vybíráte poslepu. Ve Snowcity už je tato chyba opravena.
Centrell City DOWNLOAD: Mod kompletně v češtině přenášející hru do současné Evropy, včetně kompletně nové grafiky města a moderních aut (celkem 18 kousků, m.j. Škoda Fabia. Mod obsahuje i příběh, v němž hlavní hrdina zůstává stejný jako v původní hře. Jedná se ale zatím o demo, jež má příběh pouze o jedné misi. Po jejím dohrání se odemknou všechny vozy a městské lokace pro volnou jízdu. Jelikož je ale mise dost obtížná a nemohl jsem ji dohrát, tak jsem přišel na to, že stačí nahrát cheatprofil z původní hry a v něm je v modu rovněž vše odemknuto!!! :) Musím říct, že je mod dost povedený a při volné jízdě si užijete taky dost srandy - stačí narážet do černých aut a můžete se pak honit s mafiány. :) Bohužel policejní vozy po vás naopak vůbec nejdou a můžete maximálně svádět přestřelky s policisty na ulici.
Multiplayer Racing DOWNLOAD: Mod, ve kterém si můžete zahrát závody na okruhu a to jak singleplayer proti počítačem řízeným autům, tak i multiplayer. Ke hře multiplayeru je ale potřeba program Hamachi (netestoval jsem), jinak se položka multiplayer v menu modu ani neobjeví. Bohužel lze hrát jen na 1 okruhu se všemi auty, co máte ve hře odemčené. Pokud dáte šampionát a vyhrajete, tak se sice odemkne další okruh, ale nejde nahrát - hra se vrátí zpátky do menu. :(Spuštění modu: spustit hru a zůstat v hlavním menu, Alt + Tab do Windows, spustit: "bgMMR v02.exe" ve složce: "bgMMR"a v něm kliknout na: "Open Race", přepnout se zpět do hry a kliknout na tlačítko: "Autoři".
City Bars v1.0 DOWNLOAD: Zpřístupní ve hře volné jízdy 24 interiérů (možnost vstupovat do některých budov), které znáte z příběhové hry. Například Salieri Bar. Víc dat k nahrávání znamená o něco delší loading hry a ať hledám, jak hledám, nic víc než ten bar nenacházím, ale já si rozmístění těch objektů už nepamatuju, tak to neberte moc jako výtku. Chtělo by to je nějak označit na mapě. Hru je nutné spustit jako "denní město", na "malém městě" mod nefunguje.
Mise 21 DOWNLOAD: Krátká, celkem jednoduchá mise navazující na závěr hry. Po bitce v galerii z ní máte vyběhnout, zbavit se policistů, sejít se s chlápkem, co vám dá výzbroj, s níž pak vyrazíte do Salieri Baru zabít samotného Salieriho.
Ikarus v2.0 DOWNLOAD: Mod přenášející hru do Budapešti 70-tých let (tvůrci jsou maďaři). Můžete se projíždět nejen v maďarském autobusu Ikarus, ale i dalších autech té doby: Žigul, Škoda 1000, Fiat, Trabant, Wartburg, atd... Mod vyžaduje hru updatovanou na v1.2 a v menu výběru auta bohužel zůstávají staré názvy typů, ale po výběru nějakého typu už máte na výběr nové auta. Nové auta si můžete prohlédnout i v 3D encyklopedii.
Rise & Fall: Part One DOWNLOAD: Tento mod přináší jakýsi prequel původního příběhu Mafie 1. Figurují v ní některé postavy ze hry, ale v mladším provedení, protože se mod odehrává 10 let před příběhem Mafie (1920). Potkáte tedy mladšího pana Salieriho a městu vládne Don Peppone. Jestli jsem to správně pochopil, tak hrajete za Morella, neboli Salieriho nepřítele z původní hry. Tady ale oba ještě spolupracují pod vedením Pepponeho. Příběh má celkem 15 misí. Jelikož se posuneme v čase, tak jsou v ulicích i jiná auta a gangsteři používají jiný arzenál zbraní. Ve hře jsou i nové lokace a přístupné některé budovy. Mod vyvýjí čeští fanoušci a tak má i český dabing a vyjde ve dvou částech. První už vyšla a na druhou si ještě počkáme. Bohužel dabing je dost amatérský i zabugovanost je dost velká. Pokud si budete chtít pomoci cheaty, tak po zapnutí nesmrtelnosti v cheateru WeMod se dějí podivné věci. Například už během úvodních animací nové mise po sobě začnou friendly gangsteři nepochopitelně střílet, někteří nepřátelé jsou nesmrtelní, nebo po návratu z úspěšné mise po vás ve vaší základně začnou zase pálit vaši friendly gangsteři, takže nemůžete ukončit misi a podobné věci. Neměl jsem nervy na to to hrát...

Ovládání:
W, S, A, D nebo šipky - pohyb (šipky doporučuji pro auto a W,... pro pěší pohyb).
Myš levá - střelba.
Myš pravá - akce (mluvení s postavami, nastoupení do auta, vypnutí motoru/ vystoupení z auta, ...
Kolečko myši - výběr zbraně.
H - schovat zbraň.
Shift nebo Caps Lock - Pomalá chůze.
Num 0 - Skok/ přelezení nízké překážky.
Pravý Ctrl - Přikrčení.
Levý Ctrl - Klakson.
L - nabít.
Mazací šipka - odhodit zbraň.
S - odstřelovací mód.
F1 - úkoly.
TAB - mapa.
C - kamera.
Mezerník - ruční brzda.

Cheaty:
Cheat table pro univerzální cheater Cheat Engine.

Nebo hru podporuje i univerzální cheater WeMod.

Save pozice
.Mafia: Definitive Edition

Oficiální stránky
Výrobce: Hangar 13 (USA)
Datum vydání: 25.9.2020
Hodnocení: 9/10
Žánr: Akční - městská akce.
Obchod/ Download: Steam a GoG.
Recenze: Tiscali Games, Bonusweb, Zing a Vortex.
Návod: YouTube.
Čeština: Ano, ale ne z původní hry. Dabing je kompletně nový.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Ne.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


 
 
 


Recenze:

Zcela nečekaně nechal vydavatel 2K, jež momentálně vlastní původem českou značku "Mafia", vydat remastery všech 3 dílů téhle herní série. Zatímco u 2. a 3. dílu se jedná jen o drobné grafické vylepšení, jež je pro majitele původních her zdarma, tak u prvního dílu to je totálně kompletní remaster! Jen se podívejte na obrázky! Herní engine byl zřejmě použit z třetí Mafie a vypadá docela dobře. Velmi povedené jsou i filmečky mezi misemi.
Bohužel se díky některým novým a upraveným scénám do hry již nedal použít původní český dabing a tak musel být nahrán kompletně nový. Po zmatených prvních informacích, že bude dabing s jinými dabéry, to nakonec dopadlo tak, že většina původních dabérů je zachována a můžete se tedy těšit na Marka Vašuta v hlavní roli Tommyho Angela, nebo Petra Rychlého v roli parťáka Paulieho a další... Někteří dabéři už bohužel zemřeli - Antonín Molčík (R.I.P.), který daboval Dona Salieriho, byl nahrazen Marcelem Vašinkou. Zpočátku hry mi přišlo, že se dabéři moc nesnažili a jen to tak odříkávali z papíru, ale později ve hře už se mi to zdálo docela dobré. Asi to ze začátku trochu flákali...
Po dohrání příběhu (20 kapitol - asi 12 hodin hraní) si máte možnost kapitoly libovolně zopakovat, nebo se vrhnout do volné jízdy po městě. Bohužel se ve městě nedá nic moc dělat. Nejde použít ani nadzemka - v původní hře to tuším šlo. Snad jen, když budete řídit taxík, tak můžete vozit zákazníky. Hra ale nemá žádný systém chechtáků, takže vydělané peníze nikde nemáte. Auta, která jste ve hře získali, nebo ukradli na ulici, máte k dispozici v garáži a taky si můžete vybrat oblek v šatníku. V menu je také autoencyklopedie, kde si můžete prohlížet auta ze hry a vzít si je na testovací jízdu na okruh.
Hru jsem hrál na novém 4k monitoru ve 4k rozlišení a moje sestava I5 9600K, 32 GB RAM, GTX 1070Ti vypotila při nastavení detailů na "vyšší" jen okolo 30 FPS. Je to sice málo, ale nějak mi to nepřipadalo vůbec trhané a hrálo se mi to vcelku dobře. :)
Plusy:
Kompletní grafické omlazení.
Velice povedené filmové animace, doplněné orchestrálním soundtrackem. Filmečky jsem si fakt užíval. Ikonické scény byly zachovány.
Český dabing s většinou původních dabérů!!!
V nastavení si můžete zapnout možnost přeskakování nedůležitých jízd, takže pokud zrovna nemáte náladu jet na místo mise přes celé město, tak stačí stisknout klávesu Q a jste v cíli cesty.
Mínusy:
Grafické ztvárnění postav by mohlo být předloze trochu věrnější. Ani vaše postava Tommyho, Paulie, nebo Don Salieri nejsou moc podobní originálu. Jsou to takové nějaké podivné opuchlé ksichty... Hlavně Paulie mi přišel dost nesympatický.
Před hrou se spouští ještě nějaký zbytečný 2K launcher a hra se někam "připojuje". Doufám, že ji bude možné bez problémů hrát i za pár let, až vypnou servery... :/
Hra je v recenzích kritizována, že je prostě klasicky uzpůsobena dnešním "hrám pro blbečky". Mapu v podstatě nepotřebujete, protože se vám neustále ukazuje, kam máte jet. A to nejen obligátní značkou, ale i na křižovatkách se vám zhmotní jakési dopravní značky, kterým směrem máte jet a podobně... Pokud vám to vadí, tak je to mínus, ale já takové zjednodušení celkem vítám a nevadí mi. :) Některé tyhle zjednodušení se dají i v nastavení vypnout.


DLC:
Soundtrack
- Soundtrack hry je k dispozici zdarma.

Ovládání:

W, S, A, D - pohyb.
Levý Shift - běh.
E - nástup/ výstup z auta.
Levé tlačítko myši - střelba.
Pravé tlačítko myši - zamíření.
Mezerník - skok.
Q - souboj nablízko.
H - schovat zbraň.
V - páčení auta.
X - plížení.
Levý Ctrl - kryt.
3 / 4 - ladění rádia.
L - omezovač rychlosti.

Cheaty:
Na hru lze použít univerzální cheater WeMod. Spusťte nejprve hru a až pak cheater a dejte v něm "Play". Když hru spustíte přes cheater "Play", tak cheater oznámí, že je na 64 bit hru a vy máte údajně spuštěnou 32 bit a nefunguje. Nechápu... Sám si spustí "údajně" 32 bit verzi a pak nadává. Nebo ho možná plete ten launcher, co se spouští před hrou, nevím... :/

Velký závod:
Asi byste chtěli i nějak podvádět při závodě. :) Bohužel ani hra v nastavení obtížnosti neumožňuje závod přeskočit, ani WeMod k závodu žádné pomůcky nemá (snad jen, když si zapnete nezranitelnost, tak si nerozbijete auto při karambolech). Ulehčit si hru ale můžete machinacemi se soubory hry a to konkrétně, když vyměníte auta v závodu. Soubory aut jsou ve složce: "C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Mafia Definitive Edition\sds_retail\cars\". Já jsem vytvořil kopie auta bolt_ace a nahradil jimi asi 32 prvních aut (stačí daleko méně, ale já se v těch typech nevyznám, tak nevím, které se účastní závodu). Následoval závod samých dýchavičných Bolt Ace kraksen. Bohužel i vy máte stejnou kraksnu, ale vaši protivníci očekávají, že mají nadupané žihadla a tak je to poněkud snazší, než když ty žihadla opravdu mají. Jeďte prostě opatrně nejkratší cestou. Protivníci například najíždí na sklopenou dráhu v jedné zatáčce, ale tuhle dýchavičnou herku jízda do kopce akorát zpomalí, takže když jedete dole při levém okraji silnice, tak získáte náskok. Mě se po výměně aut za Bolt Ace podařilo vyhrát napoprvé. Nebylo to moc s přehledem, protože jsem měl soupeře dost blízko za prdelí, ale dal jsem to! :) Při machinacích se soubory aut ani nemusíte restartovat hru. Stačí dát nahrát poslední záchytný bod (start závodu) a změny už se projeví.

Save pozice.
Mafia 2

Oficiální stránky Oficiální stránka Definitivní edice.
Výrobce: 2K Czech (Česká republika)

Definitivní Edice: Hangar 13 D3T (USA)
Datum vydání: 2010

Definitivní Edice: 2020
Hodnocení: 9/10
Žánr: Akční - městská akce.
Obchod/ Download: GoG a Steam.

Definitivní edice: GoG a Steam.
Recenze: Level 9/2010, ze Zingu, z Bonuswebu a z Tiscali Games.

Definitivní edice: Tiscali Games a Zing.
Návod: abecedaher.cz.

YouTube.
Čeština: Ano (včetně dabingu).

Definitivní edice obsahuje také původní český dabing.
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK
Definitivní edice: ne.

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK
Definitivní edice: údajně ne (minimum Windows 8.1).

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): GoG, Steam, Definitivní edice: OK


Recenze:
Druhý díl skvělé české gangsterské akce kombinované s volnými projížďkami po rozlehlém žijícím městě plném různých podniků. Děj se odehrává ve 40. a 50. letech ve fiktivním americkém městě Empire Bay (4x4 KM - 2x tolik jako v jedničce) podobném New Yorku a hlavním hrdinou je jistý Vito Scaletta, jež je velmi podobný hrdinovi jedničky Tommymu, ale děj nijak na jedničku nenavazuje. Pouze se v jednom místě vtipně protíná se závěrem jedničky. :) Příběh začíná jednou misí na Sicílii v době americké invaze. Pak už ale pokračuje v Americe Vitovým příjezdem z války v Evropě, kam byl poslán "za odměnu", protože byl chycený při nějakých vloupačkách. Na nádraží ho čeká jeho přítel Joe Barbaro a hned ho naverbuje zpátky do podsvětí. Kromě Joa je vaším společníkem i ožrala Eddie. Vrchním kápem je Vitovi Don Lucas. Příběh má 15 kapitol, přičemž prvních několik se odehrává ve čtyřicátých letech, pak strávíte jednu kapitolu ve vězení a na svobodu se dostanete v padesátkách, takže město bude kapku jiné a z rádia se bude linout rakenról. :) V autech je totiž, stejně jako v GTA, rádio (jen 3 stanice). Auta (50 typů) sice nejsou reálné značky, ale jejich model poškození je velmi detailní. Je na nich vidět už jen mírně odřený lak a podobně. Auta lépe sedí na silnici a můžete se tedy těšit na bezproblémové řádění. :) Auta si můžete tunit (pneumatiky, barva, výkon). Ovládání postavy je opět a-la Tomb Raider z pohledu třetí osoby. Propracovaný je taky systém krytí, takže si můžete užít i kvalitní přestřelky. Policie je tolerantnější, než v jedničce, takže třeba jízda na červenou policii nezajímá. Když už vás policie lapne, tak se ji můžete pokusit uplatit. Hrubou silou (rozbitím okýnka, nebo vytažením posádky) je možné ukrást jakékoliv auto, ale riskujete při tom, že vás chytne policie. Své peníze, jež získáváte za akce, nebo okrádáním lidí můžete použít při návštěvách různých podniků po celém městě. Je možné si kupovat třeba oblečení a snížit tak možnost odhalení. Vaše zranění se (alespoň na nejlehčí obtížnost) léčí samy. Stačí se po zranění někam zašít a za chvíli budete mít zase plné (skoro) zdraví. Průchody jednotlivými lokacemi města (20 čtvrtí) jsou plynulé bez nějakých zdržovacích loadovacích obrazovek. Hra má přes dvě a půl hodiny naskriptovaných animací vytvořených přímo v enginu hry. Hra vypadá vskutku výborně. Vaši parťáci s vámi postupují, kryjí se a podobně. Před misí, než se rozhodnete dorazit na místo, si můžete dle libo vůle blbnout po městě. Někteří chodci si vyprávějí zajímavé věci. :) Můžete také navštívit nějaké podniky označené na mapě. Radar ukazující vám směr, kam máte jít, vám přímo vyznačuje nejkratší cestu a ne jako dříve, že ukazoval pouze směr a vy jste pak v některých místech bloudili po různě složitých cestách a nemohli jste se do cíle trefit. Co se týče HW náročnosti, tak na mém stroji: Intel Core i7 870, 4 GB RAM, Radeon HD4870 v rozlišení 1920*1080 mi sice benchmark vestavěný do hry tvrdil, že je výkon nedostatečný a že mám v nastavení něco snížit, ale já si žádného cukání nějak nevšiml.
Definitivní edice: V roce 2020 byla nečekaně vydána remasterovaná verze hry. Vše je při starém (i původní český dabing), jen byla mírně vylepšena grafika. To nejlepší na tom je ovšem to, že je remaster zdarma pro majitele původní hry a to i včetně všech DLC.
Plusy:
Parádní grafika, americké bouráky a z rádia rock and roll - to se to řádí! :) Volnost pohybu. Jiní recenzenti hru dost zdupali, protože nesplnila jejich očekávání. Vadila jim třeba absence zbraní na blízko, veřejné dopravy a nezajímavý příběh. Mě zbraně na blízko nechyběly. Vestavěný soubojový systém vypadá dost brutálně i tak a dělat ze hry nějakého Manhunta, aby měli věční kritizovači her další případ, kdy by hořekovali nad tím, co to ty děcka zase hrajou za krvavou úchylnou prasárnu, není potřeba. Hromadná doprava mi taky nechyběla. Když si můžete osedlat libovolné auto a vychutnat si s ním skvělou jízdu, tak proč bych měl někde nasedávat do vlaku a tupě čumět z okna na ubíhající krajinu? Příběh se mi zdál taky podařený a zajímavý. Sice se třeba většinou nic moc neděje a děláte jen takové malé kšeftíky, kvůli kterým musíte jezdit sem a tam z jednoho konce mapy na druhý, ale mě to tedy stačilo, než abych se musel celou hru probíjet nějakými nekonečnými střílecími misemi. Taky bylo kritizováno to, že hra nemá volnou jízdu, ale to se dá velice snadno vyřešit tím, že v nějaké misi prostě nejedete na místo, kam vás hra posílá, ale jen si tak blbnete po městě - tohle úplně stačí. Nebo byla kritizována i délka hry. Já ji hrál dle záznamů hry 13 hodin čistého času. Kolikrát jsem myslel, že se už blížím ke konci, ale následovala další mise. Na dnešní dobu je to podle mě slušný čas. Bavil jsem se hrou skvěle a nemohl jsem se od ní odtrhnout, dokud jsem ji nedohrál. :) Na mapě si můžete označit libovolné místo, kam chcete jet a hra vám pak ukazuje na radaru nejkratší cestu - skvělá vymoženost. Pokud máte v misi nějaké parťáky, tak jsou nesmrtelní, i když dostávají pěkně do kožichu a krev z nich stříká na všechny strany. Ukončení mise z důvodu smrti parťáka totiž v jiných hrách dost nesnáším. Mám dost práce sám se sebou, natožtak abych se staral ještě o někoho jiného. :) Občas dojde i na velice vtipné momenty. Například Joe má někdy dost srandovní hlášky. Nejvíc mě ale odrovnala mise po Vitovém návratu z vězení, kdy jste měli dopravit domů z bordelu dva na mol opilé parťáky (i Joa). "Klíše, neviděliste moje klíše?", "Zastáááv! Chce se mi blejt!" :))) Nakonec se během té jízdy ještě našlo překvapení v kufru. :)))
Mínusy:
Checkpointy, ach ty checkpointy! Ano, hra se bohužel nedá libovolně ukládat. Ukládání se děje automaticky na některých místech. Většinu hry to nějak nevadí, ale když nastane nějaká střílecí mise a hra se během ní uloží jen jednou, nebo dvakrát a vám se to nějak nedaří, tak je to opravdu, ale OPRAVDU děsně UBÍJEJÍCÍ neustále do zblbnutí opakovat pasáže, které už máte stokrát za sebou a zase na něčem dál zkolabovat. Já si teda zábavu s PC hrou představuju úplně jinak!!! :(


DLC:
Zrada Jimmyho (Betrayal of Jimmy)
(2010, Steam, návod: abecedaher.cz, čeština: ano (včetně dabingu): První z DLC, neboli datadisků. Nejprve vyšel exkluzivně na Playstation a na PC vyšel až po druhém DLC na který navazuje, takže PC hráči měli děj přehozený. Pokud nevíte o jakého Jimmyho jde, tak ani já pořádně nevím, ale mám takový pocit, že se mihl v původní hře v epizodě ve vězení. Je to pěkný holohlavý drsňák, jehož služby používá mafie na ty nejdrsnější akce. Mise nejsou uváděny nějakými animacemi (pouze úvod a závěr), jako v původní hře, ale jste prostě vypuštěni do města, ve kterém se na některých místech točí ikony prací, které když aktivujete, tak vám bude zadána textovou formou mise. Mise jsou trojího typu. Bomberské (černoši), čínské a mise pro překupníka aut. Mise jsou krátké a většinou celkem jednoduché. Postupným plněním misí se nějak posouvá příběh. Po dokončení hry můžete mise aktivovat znovu a snažit se dosáhnout co nejvyššího score, nebo jen tak blbnout dál po městě. Při divoké jízdě například černošskou čtvrtí, kdy několik černochů zajedete, se na vás celá čtvrť naštve a jde po vás. Tohoto jsem si v původní hře nějak nevšiml. :) Celkem dost misí. Volnost pohybu a blbnutí po městě. Hra se bohužel ukládá pouze před aktivací a po splnění mise. Vzhledem ke krátkosti misí to ani moc nevadí, ale někdy je ikona aktivace dost daleko od dějiště mise, takže po počátečním uložení musíte zdlouhavě jet do cílové lokace, kde se mise odehrává. Když se vám mise nepovede a zabijí vás, tak musíte tu zdlouhavou cestu opakovat. Nechápu, proč nejsou ty aktivační ikony hned u místa mise. :( Mise pro překupníka aut jsou v drtivé většině trapně jednoduché a monotónní. Zajeďte tam, ukradněte to a to auto a dovezte ho do garáže... Strašná zábava. :(
Jimmyho odplata (Jimmy's Vendetta) (2010, Steam, recenze: Zing, návod: abecedaher.cz, čeština: ano (včetně dabingu)): Další DLC, jež přímo navazuje na předchozí Zradu Jimmyho. Pokud jste ji už dohráli, tak víte, že Jimmyho na konci jeho mafie pěkně podrazila a nechala ho zatknout policií. Jimmy ale využije vězeňské vzpoury a dostane se opět na svobodu. Jeho hlavním cílem bude likvidace všech, kdo ho podrazili. Po útěku z vězení vás hra opět vypustí volně do města, kde na vás budou čekat zase ikony misí, jež můžete libovolně aktivovat. Animace jsou opět pouze v úvodu a závěru, jinak jsou mise uváděny jen textovou obrazovkou. Postupným plněním misí se posouvá děj. Mise jsou tentokrát trojího typu: irské, italské a opět překupník aut. Některé mise jsou zajímavé. Český dabing v hlavní roli s Pavlem Soukupem, i když mi jeho hlas k takovému drsňákovi moc neseděl. Možnost libovolně blbnout po městě. Opět nezáživné, jednoduché a nudné mise s kradením aut. Hra se opět ukládá pouze před aktivací a po dokončení mise. Ikony misí jsou taky kus cesty od cílové oblasti. Tak brzy po vydání hry je to prostě ždímačka na peníze. Proč to neobsahovala už původní hra? :(
Joeova dobrodružství (Joe's Adventure) (2010, Steam, recenze: z Bonuswebu a Zingu návod: abecedaher.cz, čeština: ano (včetně dabingu)): Další DLC. V příběhu se podíváme doprostřed děje původní hry. Děj se totiž odehrává během doby, kdy byl Vito ve vězení. Dle názvu je jasné, že hlavním hrdinou je vitův parťák Joe Barbara. Jeho úkolem je nejdříve likvidace svědků, aby nemusel Vito do vězení, což se nepovede a vy se budete muset zdekovat z města a po pár letech se do něj zase vrátit a znovu si vybudovat mezi mafiány ztracenou reputaci. Klasický úvod do mise pomocí nějaké videosekvence je jen u první mise s likvidacemi svědků. Po vašem návratu do města po letech se hra přepne do jakéhosi free módu, kdy si pro úkoly jezdíte pomocí mapy k ikonám zobrazeným různě ve městě. Po splnění několika úkolů se vám na mapě občas objeví úkol s černou ikonou, který hru posune dál a jsou v něm i nějaká videa. Po dokončení hry si můžete mise z mapy libovolně procvičovat znovu, abyste v nich dosáhli co nejvyššího skóre. Hra by měla vystačit na cca 8 hodin hraní. Kvalitní a vtipný dabing Vlastimila Zavřela. Skvělé doplnění děje původní hry. Některé mise jsou zajímavé. Joe je vážně dobrej borec. :) Si nemůžu pomoci, ale připadá mi, že byla hra šitá horkou jehlou, když jsou většinou mise zadávány jen pomocí textu na obrazovce a ne nějakými videosekvencemi, jako v původní hře.
Greaser Pack (2010): 2 nové rychlé auta designem 30 let a 2 nové obleky pro Vita.
Renegade Pack (2010): 2 nové auta a 2 obleky.
Vegas Pack (2010): 2 nové auta nadčasového designu 50 let a 2 nové obleky.
War Hero Pack (2010): 2 nové vojenské auta (Jeepy) a 2 vojenské uniformy.

Ovládání:
W, S, A, D, nebo šipky - pohyb.
Levý Shift - běh/ podívat se za auto.
E - akce.
R - nabít.
H - skrýt zbraň.
Q - rozbít okýnko auta při kradení.
F - nástup, výstup, kradení vozidel.
Myš levá - střelba (při souboji lehký úder).
Myš pravá - zoom/ vykouknout z krytu/ zamířit (při souboji trvdý úder).
Mezerník - výskok na překážku (při souboji krytí/ úhyb - při držení trvalý).
Levý Ctrl - krytí za překážky.
Kliknutí kolečkem myši - změna pohledu kamery.
Klečko myši - změna zbraně.
Tab, nebo M - mapa.
, - ladění rádia.
L - omezovač rychlosti auta.

Cheaty:
Cheat table pro univerzální cheater Cheat Engine.
Cheatery na nesmrtelnost sice existují, ale bohužel jsou na starší verze hry, takže po updatu přestanou fungovat. Jediný podvod na který jsem přišel je vypnutí policie a městského provozu (aut a lidí v ulicích). V některých misích se to hodí. ;)

Přesuňte před spuštěním hry někam ve složce "sds" (c:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\mafia ii\pc\sds) celé složky:
police_char - pro vypnutí policie.
traffic - pro vypnutí městského provozu.
Pro opětovné zapnutí je nakopírujte zpět a restartujte hru.

Save pozice. (Savy se ukládají do c:\Users\"uživatel"\AppData\Local\2K Games\Mafia ll)

Save pozice pro Definitive Edition.